Iets over de Duiven. liec hoekie dep Boefin. i PARDESSUS Hieis nieams ondef de Zon Naaimachienen. SUPRA - Tabakkerverij Moedervreugde en Moederwee. Hollandsche Koeien en Vaarzen 1 LANDBOUWERS Als de duivenmelkers dit opschrift zul len lezen, zal hun hartje voorzeker pop- pelen van nieuwsgierigheid. Ongeluk kiglijk ik ben geen duivenmelker en daarom ook zullen ze voorzeker in hunne verwachtingen bedrogen zijn. En toch schrijf ik vandaag over de duiven, ik voel er mij toe getrokken. Ge moet we ten, nog niet lang geleden hoorde ik een vrouw zoodanig op de duiven afgeven dat ik me wel afvroeg of die lieve bees tjes dan toch zooveel smaad verdienden, k Verstoutte me haar te vragen of haar man ook duivenmelker was en toen ze me ontkennend antwoordde moest ik natuurlijk elders de oorzaak van al die kwaadsprekerij gaan opsporen. Van een vrouw wiens man duiven melker is, zou me dat geenszins ver wonderd hebben, dat is me reeds hon derden malen voorgekomen. Ze zijn im mers uiterst zeldzaam de vrouwen die hun spaarpot durven aanspreken om op scherreweg of poule iets bij te zetten en nochtans rnoet 'ik bekennen dat deze soms verre uit de slimste zijn en er geen beter middel bestaat om den man het duivenspel af te leeren, dau maar lustig meê te spelen. t Is niet over de gewone reisduif dat vandaag spreken wou of't was ook niet over deze duif dat de vrouw zooveel kwaad aan t vertellen was. Vergeet niet dat men meer dan 300 soorten van duiven kent waaronder er zijn kleiner dan de spreeuw en andere bijna zoo groot als onze gewone leghen. Dat we die niet allen in België aantreffen i- niet spijtig voor ons. Ze zijn zoo wat ver spreid over al de landen der wereld al hoewel er misschien geen enkel land bestaat waar het duivenspel zoo fel in zwang is dan hier. De duiven, alhoewel over 't algemeen wat samengeduwd, zijn toch in 't geheel niet lomp van uitzicht en 'k begrijp heel goed dat liefhebbers er een waar genot in vinden hun prachtigsten duiver en mooiste duivin met uren soms te kunnen aanstaren. Die fraaie tinten en dien glans van metaal welke op hun gewaad speie- ren en bijzonderlijk op de hahveeren zijn alles behalve afstootelijk. Kanarie vogels zijn 't nochtans io 't geheel niet de duivers ronken wat en 't is er al mee, maar bij dat geronk voegen ze zulke aantrekkelijke bewegingen van den kop, doen ze gedurig hun krop zwellen en ont- zwelien en slijpsteerten daarbij, dat geen enkele vogel zoo iets moois nabij komt. De duivin zwijgt als vermoord of zit wat te kneuteren, maar dat zwijgen en dat zwijgen en dat kneuteren zeggen niet min dan al't geweld en koddige doeningen van den duiver. De duiven zijn over 't algemeen goe- de vliegers, dit kan men gemakkelijk zien aan hun lange spitse vleugels, waar in een tiental stevige slagpennen steken, de steert bestaat bij onze inlandsche soorten gewoonljjk uit 12 stuurpennen. Ze bezitten ook echte looperspooten, stevig geschubd met drie teenen naar voren en een naar achter gericht. Dat wordt hun soms al eens als een fout aangewreven bijzonder bij de boschdui ven die zich maar al te snel bewegen kunnen als ze op onze velden vallen. t Was van die boschduiven dat die vrouw zulk een litanie jammerklachten liet hooren, dat ik me ze nooit zoo scha delijk had voorgesteld.Een groote boer derij baat ze niet uit en die menschen kunnen het dan ook moeilijker over hun hartje krijgen, dat soms hun eenigen akker, met tarwe bezaait, door gansche benden boschduiven wordt bezocht. Het is juist op t oogenblik van 't ontkiemen der zaden dat ze die witte keestjes van den wortelkiem en die melkachtige stof der zaden zoo gretig erlangen, ze zorgvuldig opsporen en zoo behendig weten uit te rukken. Deze groote, schoone vogel is overal gekend, maar bijzonder in de streken waar spar- rebosschen groeien, wa-.t hij verkiest naaldhout boven loofhout. Ze verhui- i zen wel naar t Zuiden toe als de Win- i ter wat te streng wordt, maar 't is slechts om plaats te maken voor andere die meer uit 't Noorden komen, 't En is niet gemakkelijk, zegde me die vrouw, de boschduiven te naderen of te verras sen want ze zijn uiterst schuw en wan- trouwig van aard, ge moet weten dat ze in de hooge boomen uiterst goede ob servatieposten hebben gevonden en vandaar alle naderende gevaar zitten af te lonken. Het beste om ze binnen schot te kunnen krijgen, is ze af te loeren en na te gaan waar ze komen drinken op den grond, ze komen gewoonlijk eiken dag op hetzelfde plekje weder. Er zijn plaatsten waar die duiven waarlijk groot in getal zijn en daar zijn ze dan ook i itermate schadelijk en de boer die zijn graan, zijn erwten en vit- sea ziet wegsmelten is er voorzeker niet goed bij gevaren, 's Winters nochtans hebben die duiven het zoo breed niet en dan ontrien ze 't niet om de overgeble vene kooien in den hof weg te rooveu. In 't voorjaar gaan ze soms met knop pen en bloesems van de boomen weg. Alhoewel ik de duiven over 't alge meen goed lijden kan en geen enkelen hekel gevoel tegen de duivenliefheb- bers, moest ik toch mijn verontwaardi ging uitdrukken over de boschduiven en ze verwenschen zoowel als die vrouw, war.t ze stelen zoo onbeschaamd dat t en echte schande is en ze geenszins ons medelijden verdienen. L. HAEMS. Landbouwvoordrachtgever. Het gewoon liedje van veel naieve en smoorlijk verliefde meisjes ik zal mijn man bekeeren eindigt veelal in eene pijnlijke ontruchteriog in een wanhoops klacht. Langzaam wordt het vrouwelijk geweten, door kleine knakjes eerst, ver zwakt en weldra verdoofd, en de vrouw leeft in een staat van zondigheid, welke zij hoopt af te schudden, als hare moe derjaren voorbij zijn. Maar wie raadt ooit hare onrust en haar ellende binst dat tijdverloop, dat rijk zou moeten overvloeien met de vreugden van haar moederschap Groot is het moederwee, wanneer de dood den kouden grijparm legt op het wiegje. Dan huilt de moeder lijk Rachel vol ontroostbaarheid. Zij lijdt alsof men een stuk sneed uit haar eigen vleesch. Zelfs de christelijke moeder vraagt zich in haar wanhoopsdrift af, waar zij zulk een straf heeft verdiend. En de ontzag gelijkheid van het moederwee, als ware 't maar een oogenblik, ook de christe lijke moeder doet morren, tegen Gods aanbiddelijken wil. Welke zal dan de houding zijn van de onchristelijke moe der, van die vrouw, die misschien maar een kind heeft gewild en voor haar al leen, als een speeltuig voor haar zelf zucht en immer de ongeschonden slank heid van haar bereukwerkt lichaam tracht te behouden. In het blanketsel, de rimpelloosheid van haar altijd jeugdig vreuge-aangezicht Doch, grooter is het moederwee, wanneer in latere dagen, haar kind vol groeid tot blonden zoon en kloeke dochter, verloren loopt langs de paden der ondeugd en ongeloof. Deze is im mers de treurige ervaring in vele fa- miliën is een zwart schaap. Hoe het komt Niemand weet het. De moeder heeft alles gedaan wat zij kon. Dagen nacht hij zij gewaakt en gebeden. Zij heeft haar kind gekoesterd met haar wijzen raad en hare liefdevolste verma ningen. Hare andere kinderen blinken als pa relen van haar moederkroon door den glans van hun geloof en hun deugd. Een echter heeft het ouderenhuis met den lijve, of met den geest verlaten en versjachert zich zelf met de slechte ge zellen in zwijnendrab. Hij is de schande van de familie en de wereld is zoo nijdig zoo kleingeestig en schept vreugde in ongeluk der geburen. De moeder volgt haar kind op met hare machtelooze lief de Zijn naam vernoemt ze nooit en toch is hij gedurig op hare lippen. In haar gewetensonderzoek vraagt zij zich angstig af, of zij ook maar geen zierke schuld heeft aan de verdwaaldheid van haar kind. De oude dag van vele moe ders is donker en somber. Er is een le dige plaats in de kinderschaar rond haar sterfbed, en de stervende moeder kijkt staalstrak naar die ledige plaats. Och 1 Gods beproevingen zijn wonderbaar en Zijne wegen zijn talrijk. Ook hier moet de moeder de hand kunnen kussen die haar slaat, en moeder blijven, lijk ook de vader van den verloren zoon vader bleef en den berouwhebbenden zoon met feestgeschal onthaalde. Want, 't kan niet anders of zelfs bij 't meest ontaarde kind zal moeders beeld, vroeg i of laat, spreken tot de ziel. Eindelijk, wanneer de moeder den kruisweg van haar moederschap ten i einde is gegaan, en wanneer zij terug- i blikkend over haar leven zich verheugt omdat elk kind gelukkig is, wanneer zij zich zelf vergetend zich geheel heeft ge- geven aan het heil van haar kroost, o dan gebeurt het zoo dikwijls dat zij ver- I geien en vereenzaamd den ouden dag doorsukkelt naar den dood. De kinder- lijke liefde waar blijft ze De dankbaar- heid en de behulpzaamheid spreken veel schoone woorden, maar zij zijn gierig in daden. Menige moeder lijdt armoede dan voor de derde maal in haar leven. Zij heeft nood geleden, als zij zelf kind was zij leed nood als zij hare eigene kinderen kweekte en zij lijdt nood nu hare kinderen op hun beurt hunne kin deren kweeken. Menige moeder slijt haren ouden dag als niemandsvriend in het koude oude- vrouwkenshuis, bijzonder wanneer zij zelf zich niet meer kan verhelpen. Er is geen plaats meer voor haar in het huis harer kinderen. Och in onze wereld van zoo weinig liefde wordt men zoo rap een last. Of toch, nemen de uitge huwde kinderen hunne oude moeder in hun huis in. Maar da£ is niet haar huis, daarom is het geen tehuis. Zij voelt het en men laat het haar gevoelen, want jonge menschen denken dat er geen ge voel meer huist in een uitgemergeld li chaam. De moeder wordt niet zelden kindermeid. Och 1 zij doet het geern. Zij is altijd moeder en de kleinen zijn zoo lief en zoet. Helaas zij wordt niet zel- s den verafschuwd als een schoonmoeder, j bijzonderlijk zoo zij geen ponke geld heeft. Het geld is bij menig mensch de eenige liefdeband 1 Zoo blijft het moederschap inderdaad een levenslang martelaarschap. Daarom is elke moeder een vrouw van smarten in navolging van de groot ste der moeders Mr^'a Deze opvatting van het moederschap is de onvervreemdbare eigendom het christendom. van CONFECTIEHUIS BLANCQUAERT-GOVAERT TE LEDE Groote keus van Pardessus en Floeren kostumen, aan den OUDEN PRIJS. (Llit mijn voornoemd boek) PAULA. e Als twee menschen samenkomen dan j vragen ze al voorafGeen nieuws s Dat is een oude gewoontewant ik heb me laten wijs maken dat de Romeinen in hun tijd, als ze samenkwamen op hun openbare plaats, hun forum, zooals de j geleerden dat noemen, ook steeds be gonnen met Niks nieuws onder de j zon Wij vragen alle dagen naar nieuws, j maar daar is geen en we snakken naar 1 wat nieuws, En toch is er nieuws, oud nieuws, dat ik u moet vertellen. Als ge 't al weet is t geen nieuws meer en zoo ge het niet wist, dan zou ik nog zeggen dat het geen nieuws is. Maak ik u niet nieuwsgierig, nieuws- j gierig naar oud nieuws 't Is toch aardig in s menschen leven. Hoe kunnen wij naar oud nieuws trachten, ongelooflijk j' en toch waar. Ik weet in mijn diepste dat wat ik u vertellen ga, u allen nieuwsgierig moet j stemmen en ik ben dan ook benauwd dat gij mij zult zeggen Gij haalt oude koeien uit de gracht Maar als er geen jonge inliggen, kan ik anders dan er oude uithalen. Ik heb wat gelezen, nieuws dat al drie jaar en nog oud is ze zullen er min stens alle jaren eens tneë voor de pin nen komenAlle boeren trachten er naar de heeren weten het en daarom komen ze er zoo dikwijls meê voor de pinnen. Ja, het schijnt dat het waar is, ik heb het gelezen, in de Kamers werd het ver teld en dan is het zeker waar. Het moet wel waar zijn, want het was al een jaar dat het gebeurd was De Kamer gaat nog eens, voor de hoeveelsten keer met het pachtwets- voorstel Van Dievoet voor de pinnen komen. Groot nieuws, maar oud, oud Note-Kraker. Anker Kayser Durkopp Singer Phoenix Original Victoria Vesta enz. enz. Gebroeders VIDTS, Korte St Jaos- straat, 25, (nabij het Park) Aalst. I Alle Woensdag aankomst van een groot en transport hollandsche kalfkoei- en en kalfvaarzen rechtstre-eksch uit de quarantaine komende en aan de laagste prijzen, aangezien wij ze zelf in Hollanu koopen. Wed. Benoit De Wael en kin deren, Botermelkstraat, 6£l. Aalst-Mjjl- beke. omploegde, dacht hij telkenmale, terwijl hij vol vreugde zijn werk aanschouwde Het is goed dat ik nooit op een col lege geweest ben. De jonge boer van Boekenhove zat droefgeestig thuis in zijn kamer. Lisa verbond zijn voet. Met teedere zorgvuldigheid wiesch zij de wonde uit, en als zij het heilzame wolverleisap erop uitgoot, keek zij ang stig naar Hendrik op, of het hem ook geen al te groote smarten veroorzaakte. Met behendige vingers legde zij het verband aan. Hendrik beschouwde het teeder en lieftallig meisje. Zij was nu omtrent 17 jaar oud. Lichtblond haar viel langs bei de kanten om het reine en witte voor hoofd. Haar wezen was ietwat bleek. Hendrik dacht er over na hoe teeder- lijk Mathias zijn dochterje beminde, en hij maakte het voornemen zijn geheele leven lang vriendelijk met Lisaom te gaan. Hij was overtuigd, dat alreeds de dankbaarheid jegens Mathias, zijn groot sten weldoener, dit van hem vereischte. En de gedachte, dat Mathias zou ver heugd zijn, indien hij goed en minzaam was jegens Lisa, drong diep in zijn hart op deze stonde. Tot nog toe had hij daar nauwelijks aan gedacht. Nu kwam hem een zware plicht te binnen. Hij streelde zachte met zijn hand over het hoofd van het meisje, dat daar ge knield zat. Ge zijt zoo goed voor mij, Lisa, ik dank u 1 Dan bezag zij hem met haar blauwe oogen, die straalden van voldoening, en haar bleeke wangen kleurden een weinig rood. Ik doe dit heel gaarne, zeide zij eenvoudig weg. Op dit oogenblik keek Mathias door het venster van het hof naar binnen. Een oogenblik beschoude hij ze alle bei- Het ontbonden phosphaat SUPRA is een kunstmatige scheikundige mest stof, samengesteld uit 16/18 Phosphoorzuur, waarvan 75 oplosbaar in alkalische citroenzuur, 20 Kiezel, oplosbaar in 2 citroenzuur (oplossing Wagner) 40 tot 45% Kalk, i tot 2% Potasch. Supra vervangt de superfosfaten en metaalslakken. i FIJNHEID 98%(met 5°/0 speelruim te) op de zeef A Kahl 100. j SUPRA verzekert de volledige op neembaarheid door de wortels der plan ten die buiten de andere voedende be standdeelen ook een groote behoefte heb ben aan de opneembare kiezels. Gebruikwijze. De SUPRA wordt geleverd in fijnen poederigen toestand, is gemakkelijk om uit te strooien en werkt doelmatig voor ALLE GRONDEN en voor SOOR TEN VAN GEWASSEN, zij kan ver mengd worden met alle andere grondstof fen tot mestbereiding, zooals potaschzou- ten en stikstofmesten, bij uitzondering evenwel van ammoniakmesten, wegens hare loogachtige werking. Deze meststof kan ook aangevraagd worden in de Sam. Mij. Redt U Zeiven. Wekelijks alle Vrijdagen snijdt men tabak bij Frans Van Hauwermeiren, te Lede, Dries. den, en vertrok dan zonder spreken Op het hof ging hij tegen een boom leunen. De eerste knoppen waren open gegaan, en zij schouwden hem aan als sterren, die even opgestaan zijn. De volgende dagen was Hendrik op zijn kamer gebonden. Zijn voet was ge- weldig gezollen. Hij vroeg aan Lisa hem eenige van zijn boeken te brengen. Dat deed zij gaarne. Als de boeken voor hem lagen, straal den de oogen van den jongen boer van Boekenhove, Het was alsof hij oude vrienden wederzag. Dan bracht de postbode een brief. Het was van een goeden vriend uit Bres- lau, een schojplmaat, die in de klasse ne vens hem gezeten had en ook met hem in hetzelfde gesticht had gewoond. Met een jubelkreet ontving Hendrik het schrijven en las het met glinsterende oogen. Louter belangwekkende nieuws tijdingen van lieden die hij goed kende. En op het einde kwam het tafereel van het leven en 't werken in de nieuwe klasse. Deze brief ontstak in 't hart van Hen drik het heimwee, en wel zoo bitter en hevig, als hij het vroeger nauwelijks ge kend had. Hij keek rond. Was hij dan niet thuis Was dit zijn kamer niet Was dat daarbuiten de straat niet van het vaderhuis Hoe kon hij heimwee krijgen Wat was toch de thuis De jongeling wist het niet hij ge- loofde nog altijd, dat de thuis een zicht- bare, bepaalde plaats was. Wat later, toen Mathias in de kamer trad, zeide Hendrik Mathias, ik verlang iets. Ik heb hier een brie! ontvangen van een vriend, die nu in de Opper-tweede is. Ik zou mij gaarne de boeken dier nieuwe klasse laten zenden. Ik stel_toch groot belang in hetgene nu gebeurt, en daarbij ik zal toch ook wel dikwijls tijd hebben, om een weinig te leeren. Ja, Hendrik, dat moogt ge heel wel, indien ge verder wilt leeren. Zoo kwam het dat de jonge boer van Boekenhove een student bleef. Op al de lange avonden zat hij bij zijn boeken, en ook op de dagen dat het regende. En zijn vlugge geest vatte de meeste zaken goed op. Daarbij verzuimde hij niet den landelijken arbeid aan te leeren en dit ging ook heel wel, sedert hij den bedaar den en verduldigen schaper tot zijn leer meester genomen had. Wannes had er niet kunnen in slagen hem met goeden uitslag te onderrichten, omdat hij een te opvliegend opleider was Zoo werd hem zijn leeraarsambt ontnomen ten gevolge van een familieraadsbesluit, en in die af zetting gedroeg hij zich eerlijk. 10. Uren en dagen spoeden snel henen.— Wederom waren er jaren vervlogen, vijf jaren, gedurende dewelke er weinig veranderd was. Dezelfde thuis, de zelfde menschen Alleenlijk waren de kinderen volkomen groot geworden. Boekenhove was ten volle wederop- gebouwd en in onberispelijken toestand. Het was grootscher en schooner dan ooit. Zoo was de voorzegging van Mathias waarheid geworden dat het niet moeilijk zou zijn, de boerderij wede rom op goeden voet te brengen. Ook de steenbakkerij had aan de ver wachting goed beantwoord. De leemlaag in den heuvel was veel rijker en beter bevonden geweest, dan men aanvanke lijk verwacht had. Het bedrijf ging re gelmatig en de verkoop was uitmun tend. Zoo bracht de onderneming groo te winsten op, en sommige menschen rekenden uit, dat de boer van Boeken hove met de steenbakkerij alleen een schatrijk man moest worden. Het werd mogelijk langzamerhand de schulden af te korten. Hendrik wilde volstrekt, dat Mathias Berg er zijn kroo- zen en zijn aandeel in de "winsten der steenbakkerij opstreek en voor Lisa be legde. Hijzelf spaarde voor zijn zuster Lene. Alles stond dus goect. Geld is toch ten slotte altijd gemakkelijk om te verdienen, als men maar slim is. Daarentegen hadden de Boekenhove- naars maar weinig genegenheid gewon nen bij hun medeburgers. Den stoffelij- ken thuis hadden zij gered, de andere, werkelijk, denkbeelidige thuis bleef hun nog ontzegd. Het is altijd moeilijk oude vooroor- deeleq uit te roeien., em voornamelijk bij eenvoudige landslieden. Daarbij kwam nog, dat er gedurende al die jaren op het dorp niets merkwaardig gebeurd was. De zaak van den brand was nog nooit opgehelderd, en die onzekerheid prikkelde de gemoederen nog aan. Men koesterde nog altijd een zwakke hoop, dat er toch eenmaal licht zou komen in die duistere zaak. Men mag niet zeggen, dat geheel de sc. kij. de dorpslieden lag. De Sile- ziërs zijn over 't algemeen goede, ge moedelijke menschen, niet barsch, droef geestig of teruggetrokken, gelijk veelal het volk in de groote vlakte van 't Noorden, maar ze zijn gemakkelijk te naderen, verzettig en gelijken beter op de vroolijker Zuidduitschers. Voorna- melijk het volk van 't gebergte is van blijderen aard en heeft veel zon in de ziel. Zoo was 't ook hier op het dorp. Maar de Boekenhovenaars leefden hee- lemaal afgezonderd. Zij wilden bij de menschen niet gaan om de betrekkingen aan te knoopen, die zoo noodzakelijk zijn voor den waren thuis, en er werd hun geen vriendelijke uitnoodiging aan geboden. Mathias, Berger wist, dat nu nog in vele huizen de oude nieuwsbladen be waard bleven, waarin de verhandelin gen van het geding over den brand verhaald waren, en waarin zijn eerher stelling aan Schraeger beschreven stond. Het had eindelijk ook gehoord, dat hij wegens zijn geld verdacht werd. Dan had hij niet kunnen nalaten, Schraeger een brief te schrijven, waarin hij hem wat laat maar niettemin bedankte, omdat hij hem eertijds 5 mark had laten winnen, waarmede hij een gelukkig lot gekocht had. Dit geld was dan juist toe reikend geweest om Boekenhove te hou den, dat ten anderen het eigendom van den herbergier wel nutteloos zou ver meerderd hebben. De brief werd nauwe lijks beantwoord en dit met een nieuwe beleediging. Schraeger had gedonderd en gevloekt, en de dorpslieden hadden de geschiedenis van de loterij niet ge loofd, maar des te koortsachtiger gezocht naar een heel avontuurlijke oplossing van de vraag over Berger s vermogen, Hendrik vond nog het minst rechten weg alhoewel zijn gevoelige ziel hem zocht Dikwijls weliswaar trachtte hi, zichzelven te overtuigen, dat hi, de betrekkingen met anderen niet noodig had, dat hij immers een gezel schap had op het hof, allen even vrien delijke lieden, die het goed met hem meenden. Doch hij kon de oude waar heid uit zijn hoofd niet krijgen, dat de mensch niet uitsluitend met dezelfde menschen kan verkeeren. De zeelieden" die langen tijd op hetzelfde schip nauw samenleefden, gaan uiteen, als zij aan land komen. Zij voelen toch eenmaal de noodwendigheid, de oude en gewone aangezichten voor eenige stonden niet meer te zien. En daar zijn vele lieden die op bureelen, werkwinkels, scholen vreedzame en vriendelijk samen arbeiden en die malkander toch in hun vrije ston den niet gaarne ontmoeten of onderling verkeeren, maar die liever vreemdelin- lingen opzoeken of alleen zijn. J Rechtstreeks geleverd aan de kliënten door het noofddepot der fabrieken aan buitengewoon lage prijzen en met 10 JAAR WAARBORG op fak- tuur, en gemak van betaling, worden ze nog ver kocht zonder opslag. Naaimachienen die tijdens den duur der waar borg geen voldoening schenken, worden zonder verlies vervangen of terugbetaald. OCCASIEMACHIENEN van af 50, 75 en 100 fr. Naalden, olie en alle toebehoorten aan lage prijzen. Herstellingen aan alle systemen. Eenige depothouders Let wel op het adres.

De Koornbloem | 1923 | | pagina 5