REDT U ZELVEN Arbeid adelt dog De ingekuilde Palp en zijne Bijprodakten 't Is iets van de Dahlia's Opslag van Fosfoor- en Potaschmesten Vergaderingen Verteerbaafheidsgraad der Veevoeders SÊ ii Landbouwweekblad Altijd maar Wetsontwerpen Kerst-Vrede M W A A M A m m V mrMm. i I moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Teralphene ZONDAG 23 DEC. 1923. Prijs )2 centiemen. 6de JAARGANG Nr 260 Abonnementsprijs i 6 00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Onze vriend R. Akkermans sloot zijn artikel van 9 Dec. met de vraag Welke onzer achtbare lezers of medewerkers ver gast ons nu met een vrije, onbewimpelde kritiek over dit belangrijk onderwerp Dat belangrijk onderwerp is de vraag Vindt een Zelfstandige Land- bouwpartij haar reden van bestaan 7 Wij hebben deze kwestie wel vroeger vrij en vrank besproken en onze meening is hierover niets of bitter weinig veran derd doch we zullen er in t kort op te rugkomen. Daarom vinden wij het noch tans goed vooreerst nog een paar andere klokken te hooren en het eerste zal zijn dit onlangs verschenen artikel van den heer J Daneffe, in de D- A. B. Het betaamt dat onze lezers eerst goed inge licht wezen, opdat ze dan zelf over de vraag zouden kunnen oordeelen. Het luidt Volksvertegenwoordigers van de katholieke partij komen een wetsont werp over landbouwkamers neer te leggen. Men zou geneigd zijn, bij het lezen van die paar inleidende regels, dat de vurige wensch, sinds zoolang door de landbouwers geopperd, op het punt staat verwezenlijkt te worden. Ik hoor van hier tal van lezers me toe schreeuwen Eindelijk, daar zijn z er mee Het heeft wel lang geduurd, maar wat is die lange, verloren wachtenstijd, nu toch aan ons verlangen en wensch voldaan is de landbouwkamers met al haar goede gevolgen Doch spijtig genoeg, indien het wets voorstel neergelegd is, of liever omdat een wetsvoorstel is neergelegd,-wil-dat daarom niet zeggen dat het gestemd wordt. Tot nu toe werden reeds drie soort gelijke wetsvoorstellen op het bureel der Kamer neergelegd. Elke der drie groote partijen heeft thans haar voor stel over Landbouwkamers. Die wetsvoorstellen blijven maar voorstellen. Geen enkel, tot nog toe werd in de Kamer besproken. Het so cialistisch ontwerp dagteekent van vóór twintig jaar, het liberale telt reeds en kele jaren en dat van de katholieken se dert drie jaar in kiem heeft nu onlangs het licht gezien. Maar van alle drie, was er enkel spraak binnen de muren van het Parlement, bij het in aanmerking nemen verder werden en worden zij doodgezwegen. Geen enkel volksverte- genw. heeft zich bekommerd of be kommert zich om de kwestie op het ta pijt of in discusssie te brengen. Dat blijft voor de toekomst voorbehou den. Slechte wil Nalatigheid Zorgloos heid Naar onze meening, alle drie Slechte wil inderdaad, want onder het groot getal katholieke, liberale en zelfs(!) socialistische volksvertegenwoordigers, die zich als landbouwvrienden uitgeven, zou het gemakkelijk zijn een meerderheid te vinden "om die verschillende voor stellen in bespreking te brengen en ons aldus de Landbouwkamers te bezorgen, die al zoolang werden gevraagd en waarvan den dag van vandaag niemand meer de noodzakelijkheid en het nut be twist. Maar jawel, het is zoo gemakke lijk en zoo deugdelijk zich landbouw- vriend te noemen en het is vooral slim bedacht om een Kamerzetel tegen alle landbouw ongevallen te verzekeren maar daarmee heeft men nog niet be wezen, dat men den naam van volksver tegenwoordiger metterdaad verdient. 't Is eveneens nalatigheid en zorge loosheid. Ze verwaarloozen zoo gemak kelijk een stand, die enkel van belang is in tijd van kiezingen en stemmenjagerij, en ze bekommeren er zich niet om, bui ten de koortsachtige dagen der verkie zingen maar breken die dagen aan, dan is het een plezier hen te zien zweeten en praten om alles met beloften goed te maken. Onder die beloften, onder die muilentrekkerijen, noemen wij de voor stellen van wetten, die betrek hebben op het belang van den landbouw. In de dossiers van de Kamer zit er nog zoo een wetsvoorstel te wachten we bedoelen de wet op de landpacht wanneer komt deze te berde Wij ver wedden honderd tegen een dat er in de zen zittingstijd nog geen spraak zal van zijn. Wij willen geen ongeluksprofeten spelen, maar we vragen aan de liefheb bers onze voorspellingen te onthouden en ze ons in herinnering te brengen na den zittijd van 1924. Zeker, willen wij geen kritiek uitoefe nen voor 't enkel plezier van te kritikee- ren en wij weten dank te betuigen aan de volksvertegenwoordigers, die wets voorstellen indienen in het belang van den landbouw, maar wij kunnen noch tans niet goedkeuren dat die vertegen woordigers zich tevreden stellen met dergelijke voorstellen in te dienen als de kiezingen nabij zijn, om zich dan als boe- renverdedigers te kunnen uitgeven. En, dat is het juist wat er omgaat buiten den voortijd en buiten den tijd van de verkiezingen zelf bekommeren zij zich niet meer om de boeren dan een visch om een rotten appel. Konden wij dan nog maar wat- voor deel halen uit die kiesbeloften en kies- voornemens, we zouden de oogen toe doen voor de ikzuchtige bedoelingen van die belovers en alleen de voordee- lige uitslagen zien waarvan we zouden genieten maar neen, al het lokaas dat we met de verkiezingen krijgen zijn be loften en nog beloften tot in der eeuwig heid, waarvan geen enkele, (zoo de za ken zoo blijven duren), ooit verwezen lijkt zal worden. En het besluit dan Wij durven het aan tot de heeren volksvertegenwoordigers, die aldus han delen te roepen Let wel op Let wel op, heeren volksvertegen woordigers De kruik gaat zoolang te water, tot ze eindelijk breekt. Mem kan ons vodden wijs maken één maal, twee maal en misschien ook een derde maal, maar den vierden keer kennen we reeds de knepen en streken en weest er van overtuigd, dat we in 't vervolg zoo onnoozel niet meer zullen zijn als in het verleden. Daar moet iets anders zijn om ons nog te paaien dan een wets voorstel dat nooit besproken wordt. Wij roepen ze ook toe Weest op uw hoede gij hebt het zoo gemakkelijk uwe herkiezing te verzekeren. De boe ren zijn gewoonlijk niet als bedorven kinderen behandeld en ze zullen waarlijk zeer dankbaar zijn voor hen, die hun verdediging ter hand zullen nemen. Daardoor verstaan we een ernstige en dadelijke werking en niet een schijn- verdediging, zooals de mannen van de wetsvoorstellen het verstaan. Doch in plaats van belangen van den landbouw te behartigen, verwaarloost gij hem en geeft geen enkel blijk van goeden wil. Komt er een dag dat de landbouwers moe van belogen en bedrogen te wor den, het zich in het hoofd stellen van hun vertegenwoordigers uit eigen stand te kiezen, te slechter voor u, dan zal het maar wel verdiend zijn, wel besteed. Lees toekomende week Een ander merkwaardig oordeel, van een man die in de Kamer te luisteren zat. Met half toegeloken oogen zat Frans van achter het genoeglijk-warm stoofje door het venster te turen, in het dagend daglicht dat buitenhuis t'allenkante op- tooverde. Dezen Kerstdagmorgen was niet lijk zoovele andere van vroeger. Jaren ach tereen was hij koud geweest koud in de natuur, rillend koud bij de menschen. beestig koud in de gansche wereld. Nu was er ook geen sneeuw, maar zoo'n zacht winterweer, met zijn lichte nevel lucht en zijn zacht ruischend windge- zucht. Zachtjes ook was de gang van Frans zijne gedachten. Zoo even is moeder en vader naar de Vroegmis gegaan. Frans was vroeg te been geweest om de koeien hun morgen eten te geven, nu was al zijn stalwerk reeds gedaan en mocht hij tevreden uitrusten in de gezellige een zaamheid van het vaderhuis. Och het ging hem zoo goed te moede van als hij de kalmte van het boerderij leven weer was gewend geraakt. Nu binst de klokken hun blij-verma- nend V rede op aarde aan de men schen van goeden wil,, lieten bengelen over zijn dorp, gingen de jongst verloo- pen jaren van zijn leven als 'n filmrol voor zijne oogen en door zijn gedach- tengang. Ze prikkelden hem naar gelang den aard der tafereelen welke voor zijn geest kwamen opdoemen. Omtrent vijf volle jaren was hij weg geweest van huis en geboortegrond om in de modderpoelen der slacht velden van West-Vlaanderen met lijf en goed het vaderland te dienenen modderpoe len waren het ginds geweest zoo voor ziel als voor lichaam. Nog voelt hij zich huiveren als hij op sommige dagen en tafereelen van ginder terugdenkt. Wel iswaar had de tijd. het gedurig in aanra king komen met het puurste realisme van den oorlog, hem ook gehard en was hij ginder zoo gevoelig niet meer als hij altijd was geweest. Maar toch kwam het heimwee naar huis, naar zijn duurbaar dorpken, zijn geliefde streek, het verre Vlaanderen hem soms zoo grienend aangrijpen en daarna barstte het bij hem ook wel eens los in razige woestheid op de heele samenleving die zulks nog steeds gedoogde, wijl er gedurig hym nen werden gezongen om al het goede en het schoone van de moderne tijden te huldigen. Maar plots klinkt het getik der oude huisklok hem zalvend in het oor; de poes komt langs zijn beenen schuren en var. uit die narre gedachten voelt hij zich met een ruk zoo vredig met al het in zijn le ven vastgegroeid dat hem omgeeft. Die angstige dagen uit jaren van voorheen snellen weg om plaats te maken voor stil genot in hedendaagsch geluk. Oh ja 1 Gelukkig was Frans als hij de tweede helft van November '18 terug thuis was en vader en moeder weenend aan zijn hals hingen en als hij na wei nige weken voor goed weer mocht thuis blijven. Toen hadden vele kameraden van hem aan hun vroeger boerenleven vaar wel gezegd om ergens een post te gaan bekleeden of zich 'n positie te verschaf fen. Frans ook werd dit meer dan eens aangeraden, maar steeds had hij beslist afgewezen Hem was het rustig buiterleven zoo lief. Na korten tijd was hij het weder eens met zijn boerderij en dagelijksch werk. Weer waren het hem kermisda gen als hij vrij mocht doorwerken op zijn land en in zijn hofken. Fier zwol hem de borst als hij van geburea en bi kenden zijn dieren hoorde prijzen als de mooiste en de beste en zijn vruchten als toonbeeld zag aan wijzen. Hij wist genoeg wat al slijk en mod der. bet als 'n kunstig mecanism ineen- gewrocht stadsleven in zijn binnenste verborg. Zeker wonnen de frontmannen en fabriekwerkers veel geld, maar als er veel werd gewonnen in de nijverheid en ambachten, was er met verstandig boe ren ook gouden zaken te doen en dat wist Frans en meer dan ooit had hij zij best gedaan om niet ten achter te blijven. En als ge dan bij een eerlijke brood winning vrij moogt leven in God's lieve natuur, als ge schier uw eigen meester zijt en om u niets gekunsteld weet uit eigen baat, als alles zoo natuurlijk een voudig is, dan is het leven dubbel aan genaam, dan is uw werk een zegen, uw leven een zonnegang.,. Dat alles ging Frans door het hoofd op Kerstdag morgen en het Kerstfeest was hem een volle vrededag. VESTER. Suikerpulp is, zooals men weet, een goed en gezond voeder, best geschikt voor zwaar vee. Aan drachtige en aan jonge dieren geve men lief niet te veel natte pulp. Het gebruik van gedroogde pulp komt meer en meer in voege. Pulp is een zeer arm voeder, arm bij zonder aan vet en eiwit. Die zijne melk koeien veel pulp geeft moet noodzakelijk hun rantsoen volledigen met voeders rijk aan eiwit en aan vet liefst koeken indien hij uit zijne dieren al het mogelijke voordeel wil trekken. Pulp (middelbare) bevat 7 drooge stof, 0,3 eiwit 0,0 °/o vet en 5 koolhydraten. Natte pulp wordt bewaard door in- huiling. soms gezamenlijk met beetbla- deren enz. enz. Het inkuilen kan op verschillige ma nieren gebeuren meestal wordt de kuil in den bodem gestoken, soms ook ge bruikt men gemeste kuilen. In zekere streken eindelijk vergenoegt men zich met den pulp op een hoop te storten die men met eene laag aarde bedekt. Meestal gebeurd het inkuilen op de volgende wijze de pulp wordt in lagen van 0,10 tot 0,20 m. uitgestrekt en vast gestampt. Soms wordt hij gemengd met loof bladeren, gesneden rapen enz. Bots na het inkuilen vangt eene krach tige gisting aan. Na weinige dagen is de omvang der massa reeds veel verminderd. Is de gisting gunstig geweest dan be houdt de pulp zijne vorige kleur. Volgens M. Wifflotle ondergaat het gewicht van den pulp de volgende ver liezen Na 1 maand verlies van 15 tot 20 °/0 2 20 25°/° 3 25 30 °/0 4 30 35 3 35 40 °/o Niet alleen de omvang maar ook de samenstelling veranderd, min of meer onder den invloed van het inkuilen. De rijkheid aan eiwit klimt op korten tijd van 0,3 tot 0,5 °/0, aan Koolhydraten van 5 tot 6,6 °/0. De rijkheid aan mine rale zouten integendeel verminderd met 64 van hune oorspronkelijke gehalte. Deze minerale stoffen worden inderdaad gedeeltelijk met afloopende waters me- degesleept. De gehalte aan drooge stof stijgt met ongeveer 4 °/0. De waters der kuilputten zijn onge zond en soms gevaarlijk, toen deze kui len zich bevinden in de nabijheid der waterputten der hoeve. In 1911 heeft onze collega M. Giele onderzocht of deze waters geen nut konden opleveren voor den landbouw. Een staal dezer water werd door hem overgemaakt aan M. Beaulieu van de hoogeschool van Leuven die er deontleding van deed. Men vond per liter Drooge stof 3.349 gr. Stikstof 0,983 gr. Assche 1,502 gr. Dus ongeveer de 2/3 der stikstof die men in gewone ale vindt. Ook raadt M. Giele aan de waters der kuilen naar den beirput te leiden. Daar ze overigens eene zure reactie bezitten kunnen ze waarlijk veel bijdragen tot het bewaren van den ammoniak van den beir. Twee boeren HH. Kinart en Van Goidtsen- hoven legden bemestingsproeven aan met kuilwaters Deze gaven zeer goe de uitslagen. D. BRICOUT. k Had het beloofd verleden Zondag en aangekondigd in een artikel dat wel als titel De Teelt van den Wijngaard droeg, doch Theresia uit mijn geburen, alhoewel ze gewapend is met een groo- ten bril, had het toch weeral niet gezien want, zegde ze alzoo. ge wacht weeral zoolang van op ons 'nen keer te peizen, wanneer schrijft ge nog eens over de bloemen. OchTheresia, zegde ik alzoo, ge ziet ook door uw bril en over uw bril en 'k geloof dat g'er nog best over leest, ziet maar dat g'er Zondag bij zijt, 'tis over den kweek van de Dahlia's Daar over weet ik mêe te praten, zei, There sia, en ze begon. De Dahlia, die allerliefste plant, zoo zeer gegeerd door alle bloemenlief heb- sters is afkomstig uit Mexico en van daar in Europa ingevoerd rond de jaren 1789. Er zijn weinige bloemen die zich zoo gemakkelijk laten telen en zoo bloei- rijk zijn als de Dahlia's, ze verdienen dus niet ten onrechte de gunst der bloemen- kweekers. Onder de Dahlia's zijn er zoodanig veel verscheidenheden dat men er in verloren loopt. Dit komt omdat de Dah lia een der gewilligste planten is om tot hybridatie over te gaan en een van de schoonste is toch wel die hedendaagsche grootbloemige Cactus Dahlia. Wat een pracht van kleuren Wat een mooie bloem Dat zij over 't algemeen de voor keur verdient is niet te verwonderen. Alhoewel de Colerette Dahlia's of krans jes Dahlia door de liefhebbers nog al gekweekt wordt mag men toch stout zeggen dat de Cactus Dahlia's al de overige verdrongen heeft. Voegt bij deze nog de grootbloemige half dubbele Dahlia's welke men als snij bloem bezigt, de decoratieve Dahlia's met groote dubbele gevulde bloemen en de laaggroeiende Pompon Dahlia's en ge zult U al een klein gedacht geven van de meest verdienstelijke en de meest geteelde variëteiten. De Dahlia's worden niet alleen gekweekt voor snijbloemen, maar om onze tuinen een fraai en aan genaam uitzicht te geven, zijn ze even verdienstelijk. Van Juni Juli af bloeien ze om zoo te zeggen onderbroken tot bij 't vallen van de vorst. Men plant ze ook afzonderlijk in grasperken, als tusschen- planting van struiken, als plattebanden, als borduur enz. Men vermenigvuldigt de Dahlia's door zaaien, stekken en scheuren. Laat ons. zei Theresia, hierover eerst 't ak koord stellen. Er zijn liefhebbers van zaaien en er zijn ook liefhebbers van scheuren, nochtans het stekken alleen wordt bij de kweekers algemeen toege past. Het zijn slechts de variëteiten met enkele bloemen die zaad geven. De dubbele bloemen voortkomende van kruissing geven geen zaad. Men kan ge makkelijk zelf zaad oogsten van varië teiten met enkele bloemen. Beschikt men over een kouden broeikas, men kan in Maart met zaaien aanvang nemen. In April worden die jonge plantjes dan eens verspeend om ze dan later in Mei op 60 cm. afstand in alle richtingen open te planten in open tuin. Mocht ge over een warmen broeibak beschikken, ge zoudt een maand vroeger kunnen zaaien in Maart reeds op kouden broeibak ver spenen en zoo in Mei beschikken over meer ontwikkelde en kloekere planten en aldus een gansche maand vroeger van de lieve Dahlia's genieten. Hierin kunt ge heel dikwijls nieuwigheden aan treffen in grootte, vorm en kleur en zeg gen dat men daar reeds hetzelfde jaar kon over oordeelen. Is 't niet om 'nen keer te beproeven Het stekken is voorzeker het werk van specialisten in het vak nochtans, wie van ons, zou er voor terugdeinzen als men kweeker is en weet dat men door stekken heel getrouw de verscheiden heden voortteelt. Het is niet zoo inge wikkeld als men zich inbeelden zou. In Maart zet men de aan elkander gegroei de knollen op een warme broeikas of op tablet eener van 18 tot 20° verwarmde kas, tot aan den kraag in den grond. Men moet trachten kort, ineengedron- gene schruten te bekomen die wanneer ze een tiental centimeter lang zijn wor den afgesneden. Kan men er een hieltje aanlaten des te beter. Om dergelijke stekken te bekomen mag de warmte van de broeilaag niet te groot zijn en in een verwarmde kas 15° niet overtreffen, binst den nacht. Het besproeien wordt goed onderhouden Een te groote warm te zou U soms lange en dunne scheuten geven die ge dan als stek moeilijk zoudt ingang krijgen. Deze stekken worden elk afzonderlijk in een potje geplaatst van een zes centimeter doormeter en op warme broeilaag ingegraven. Dit potje bevat zeer lichten grond, men besproeit goed en weert bij middel van matten de te hevige warmte af. Na een veertiental dagen zijn deze stekken ingeworteld en eens, gced van wortels voorzien, ver- speent men ze in een grooteren pot met vruchtbaren grond gevuld. Men houdt ze dan in half-warme of gematigde kas, d arna op koude kas en eindelijk in vollen grond en dan moogt ge U gerust stellen over het weder, want 't zal reeds Mei zijn. Ge zult U misschien afvragen vanwaar die struiken komen die ge op warme broeilaag hebt ingegraven. Men mag gerust de Dahlia's in den tuin laten tot het eens gevrozen heeft, dan worden de plai ten uitgedaan, de scheuten op een twintigtal centimeter ingekort en na dat ze goed droog zijn in een vorstvrijen kelder gelegd tot de volgende Lente. Een derde manier van voortkweeken is nog 't scheuren Dit wordt gedaan met groote struiken die men in twee of drie verdeelt. Moest men al de knollen van elkander willen scheiden dan zou men ze evenals de aardappelen eerst te schieten moeten leggen want iedere knol is maar van een oog voorzien, in de nabijheid van den kraag en deze wordt maar zicht baar als de plant in groei komt. Welke grond verkiest de Dahlia Men gelukt in alle gronden maar de schoonste uitslagen bekomt men in vruchtbare, goed afwaterende kleigron den, diep omgespit en voorzien van een goede dosis stalmest, chloorpotasch en ijzerslakken. De plant ontwikkelt sterk en daar ze gemakkelijk breekt, zet men ze liever op beschutte, doch zonnige plaats. Als variëteit moet men deze kie zen welke best aan het beoogde doel beantwoordt en vermits men er in alle kleuren aantreft vraagt men prijslijsten in ernstige huizen, best in zijn omgeving, bij lieden die zich met den teelt der Dahlia's bijzonder bezighouden. Op 31 December treedt er een aanzienlijken opslag in voege. Sylviniet gevraagd vóór 22 December kost 14,25 fr. franco, a a a 31 14,50 na 31 16,00 Superfosfaat voor 31 1,59 per eenheid na 31 1,63 Dit alles per 10,000 kilos franco geleverd, alle kosten van schrijver, verdeeling en transmissietaks voor rekening der leden, Sylviniet los op wagon. Superfosfaat in zakken. Voor de Supra is de nieuwe prijs nog niet gekend. i LEDE. Op Zondag 23 December, om 3 uren namiddag in 't gewoon lokaal bij Joz. Van Hauwermeiren belangrijke voordracht door Heer Louis Haems. overDe krachtvoeders bij de melk beesten Al de leden bijzonder aanbevolen. Iedereen weze dus op post. MOORSEL. Al de leden die wil- deelnemen aan het Sint Eloifeest worden vriendelijk verzocht zich te laten in schrijven tot Zondag 23 December tot 's middags. Ni EU WERKERKEN. - Algmeen- ne vergadering op Zondag 23 Decem ber, na de Hoogmis in het lokaal. Dagorde Inschrijvingen voor super fosfaat, kaniet en ijzerslakken te leveren op statie. Gezien de gunstige voorwaar- dea door gezamenlijke aankoop ver wachten wij vele inschrijvingen. In vergadering van het plaatselijk be stuur van Zondag 2 December is beslo ten het St Eloyfeest te vieren op Twee den Nieuwjaarsdag. Om 8 uur de H. Mis, daarna verga dering bij Fred. Van den Bossche. Om 12 uur noenmaal, gevolgd door Tombola (de prijzen zijn benoodigdhe- den voor den landbouw). Elk wordt vriendelijk uitgenoodigd. De inschrijvingen moeten gedaan wor den in 't lokaal, zij worden aanvaard tot Kerstdag. Het Bestuur. AYGEM. Algemeene vergadering voor al de leden op Zondag 30 Decem ber, om 3 uren namiddag, zeer stipt, bij Richard De Ryck, Dorp. DAGORDE 1. Voordracht door den heer Louis Haems, de gekende schrijver uit De Koornbloem, over De krachtvoeders bij de melkgeving. 2. Verslag over het dienstjaar 1923 en balansrekening. 3. Feestbespreking voor 1924. We verwachten een talrijke opkomst. WIEZE. Zondag 30 December, om 2 ure stipt, verplichtende algemeene vergadering bij Désiré Van den Steen, Schroverstraat. DAGORDE Herkiezing van het Bestuur. Viering van St Eloifeest. Belangrijke mededeeling. OKEGEM. Zondag 23 Decem ber, om 3 uren namiddag, vergadering voor de leden van den bond in het Ge meentehuis. DAGORDE Inschrijving voor Sylviniet, Superfos faten, Supra, IJzerslakken en alle andere benoodigdheden. Dit hoofdstuk speelt in zake veevoe ding ongetwijfeld een gansch gewichti- gen rol. 't Zal dan ook niet van belang ontbloot zijn, eens aandachtig de ver scheidene omstandigheden na te gaan, welke maken dat de verteerbaarheids- graad der droge stof van een voedsel vermeerdert of vermindert. Het zal U wellicht opvallen, dat ik hier enkel de droge stof vermeld dat deed ik met opzet, omdat alleen de dro ge stof voedende waarde bezit. 1. HET HOOIEN. - Door het hooien wordt de verteerbaarheid der droge stof wel niet grootelijks vermin derd, doch door de behandelingen, wel ke men het gras of de klavers doet on dergaan bij het hooien, kunnen de bla deren en andere malsche deelen afvallen en verloren gaan; op die wijze verliest men een zekere hoeveelheid van de meest verteerbare deelen van het voed sel. 't Is bijzonder bij 't hooien van kla vers dat dit verlies aanzienlijk kan wor den. Daarenboven als de planten, binst den hooitijd, regen krijgen, worden zij daardoor gewasschen en uitgeloogd en zullen zij, op die manier, ook nog een deel hunner verteerbare droge sfo/Twijt- raken. Men neemt ook nog aan, dat een ge deelte der koolhydraten en vetstoffen verbruikt wordt door de ademhaling, terwijl een deel der eiwitstoffen zou om gezet worden in amiden, welker voeden de waarde bijna nul is. Het hooien vermindert dus altijd de voedingswaarde eener gegeven hoeveel heid gras of klaversde grootheid dier vermindering hangt af van de zorgen, welke men aan het hooien besteedt en van de weersomstandigheden, in dewel ke het geschiedt. 2. TIJDSTIP VAN HET OOG STEN. Jonge planten zijn malscher en verteerbaarder. doch bevatten meer water dan op verderen ouderdom. Als de planten in leeftijd toenemen, vervor men de gewone cellen tot vezels en vaten of verdikken hun celwanden, door er celstof in af te zetten de planten worden bijgevolg steviger, doch ook harder en onverteerbaarder, omdat de weeke suiker- of zetmeelstoffen, welke zeer verteerbaar zijn, omgezet worden in celstof, die ONVERTEERBAAR is. Wanneer de planten beginnen te bloeien en vruchten en zaden te vor men, houdt de werking der wortels bijna geheel en gansch op en deze trekken dan, om zoo te zeggen, geen voedsel meer uit den grondde bladeren ver- minderen dan eveneens hun bladgroen- j verrichting en vormen dus bijna geen DE RNBLQEM Een Merkwaardig Oordeel

De Koornbloem | 1923 | | pagina 1