f REDT U ZELVEN Arbeid adelt Het (üederlandseh Landbotimeongpes De Landboaai in de Engelsehe Verkiezingen H6T 5neeua)T... Niet Wanhopen Landbouwweekblad op de vraag Vindt eenZei standige Landbouwpartijhaar reden van bestaan Superphosphaat zonder zakken Lijnmeel zonder zakken DE TEELT VAN DEN WIJNGAARD moei sleeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 13 JAN. 1924 Prijs 12 centiemen. 6de JAARGANG N\ 263 Abonnementsprijs i 6,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Het is nu een maand gelegen dat onze vriend R. Akkermans ons in De Koorn- bloem het oordeel van den heer Alex. Lonay, eere-staatslandbouwkundige te Bergen, over dit vraagstuk liet kennen. En onze vriend R. A. vroeg ons naar een vrije, onbewimpelde kritiek over dit belangrijk onderwerp. Belangrijk is het vraagstuk inderdaad: Vindt een Zelfstandige Landbouwpartij in België haar reden van bestaan Wij voegen er bij in België, omdat we zoo dikwijls hebben bestatigd dat zelfs zeer hoogstaande menschen zich lieten beïn vloeden door voorbeelden uit vreemde landen, en zelfs de heer Lonay is aan deze kwaal niet ontsnapt. Wij moeten de vraag van ons eigen standpunt uit stellen, onderzoeken en beantwoorden. Theoretisch is de vraag gemakkelijk te beantwoorden met een ja. Maar het volstaat niet te bewijzen 1° dat de Belgische landbouwklas de noodige nu merieke, dat wil zeggen, de voldoende getalsterkte, alsmede de onbetwistbare finantieele macht, om op eigen kracht een machtige zelfstandige partij tot stand te brengen of 2° te verkonden dat zij er het volle recht toe heeft noch 3° te steunen op vergelijkenissen met an dere standen. De vraag dient gesplitst té worden en wordt dan dubbel gesteld 1° Is het mogelijk in België dergelijke Landbouwpartij tot stand te brengen 2° Zou het ontstaan van die partij noodzakelijk of wenschelijk zijn Om nu hierop te antwoorden, moeten wij vooreerst onderzoeken wat door den heer Lonay verstaan wordt onder de woorden Zelfstandige Landbouwpar tij Zijn woorden laten geen twijfel over, hij bedoelt een eigen landbouw partij, met eigen lijsten en eigen bóeren- kandidaten, met als grondslag een volle dige vrijheid voor elk lid in de belijde nis en de uitoefening zijner godsdien stige en wijsgeerige princiepen. En dan antwoorden wij onbewimpeld kort en klaar Neen, het tot stand bren gen van dergelijke partij is in België niet mogelijk, althans niet in de huidige om standigheden. En menigvuldig zijn de redens die ons antwoord bekrachtigeu. Zouden we over de noodige krachten beschikken, om zelfs in de beste land- bouw-arrondissementen een volledige keurlijst van kandidaten voor te dragen? Kijken we rondom ons waar vinden wij voor 't oogenblik een boer of boe renzoon die het zelf wagen zou zich als kandidaat voor te stellen of zich te laten voorstellen. Ze zijn er voorzeker dun gezaaid en er zou nochtans keus moeten zijn, om met de beste onder de goei voor den dag te komen. Zijn de boeren, afzonderlijk genomen, in ons land onafhankelijk genoeg om tot dergelijk besluit over te gaan Ook al niet. En daarbij bestaat dan nog het groot gevaar, waarmee misschien in vele andere landbouwlanden niet moet afgerekend worden, dat is de strijd die aldus zou kunnen ontstaan tusschen groote en kleine boeren. Want we staan dan voor dit dilemma ofwel beheerschen de groote den toestand en verdedigen hoofdzakelijk of misschien gansch alleen hun eigen belangen zij zijn meest ont wikkeld en hebben meest gezag ofwel zullen de kleine boeren de bovenhand hebben door hun overgroot getal en in algemeenen regel mangelt het hun nog aan ontwikkeling en aan mannelijken ondernemingsgeest om de boerenbelan- gen met vrucht te verdedigen. En dan hebben wij nog niet gerept over de godsdienstige of ongodsdien stige punten van oneenigheid, die scher per dan bij wie ook, bij de landbou wersklas naar voor komen, noch over de kleingeestige en ellendige dorpspolitiek, die een ware plaag onzer plattelandsche gemeenten is, noch van den onderlingen soms doodelijken nijd die maar al te dik wijls onze boerenmenschen van elkan der verwijdert om een paal, een haag, een doorweg en dies meer. Neen, mijnheer Lonay, gij hebt het vraagstuk niet in zijn heelen omvang ge zien, gij zaagt voor u alleen de groot- boeren staan. De landbouwers in België zijn nog niet rijp voor de zaak, ze zijn noch materieej noch zedelijk vrij genoeg om het zoover te brengen, eer die dag aanbreekt zullen er eerst een reeks wet ten gestemd moeten worden om aan de boeren het volledig burgerrecht te schenken, waarvan zij tot hiertoe slechts als ondergeschikten genieten mogen. De tweede vraag nu Is het ont staan van een Zelfstandige Landbouw partij noodzakelijk, wenschelijk De uitslagen die de standsorganisatie der bestaande politieke partijen in Bel gië ons na een paar kiesperioden ople veren zal, zouden eenigszins een bewijs kunnen geven voor of tegen deze nood zakelijkheid maar afgezien van deze standsorganisatie, afgezien van alle of- ficieele inmenging van onzen stand met de eigenlijke politiek, durven wij bewe ren dat bedoelde zelfstandige landbouw partij in t geheel niet meer noodzake lijk zal blijken, zoo onze wetgevers het zich gewaardigen een paar degelijke wetten en landbouwinstellingen te schenken, opgevat in een breeden demo- cratischen zin, gesteund op rechtvaar digheid en rekening houdende met de noodwendigheid van iedere landbouw streek, waarin de groote en de kleine even rechtmatig bevoordeeligd wordt onder die wetten noemen wij een Pacht wet, onder die instellingen de Land- bouwkamers. De wenschelijkheid en de noodzake lijkheid van een zelfstandig optreden van een zoogezegde Boerenpartij zal verder blijken uit den goeden of kwaden wil onzer parlementsleden om nu eens, het zesde jaar na den oorlog, aan de boeren te denken (buiten den kiestijd, wel te verstaan of ze zooals in het verleden den boer te verwaarloozen en hem enkel te gebruiken als kiesvee. Het zal aan ons niet liggen, maar wel aan de heerejn gekozenen Dat is het standpunt door De Koorn- bloem verdedigd, vroeger en nu en laat ons hopen dat het immer ons standpunt moge blijven in 't belang van den boe renstand en in 't belang van geheel het land. H. KLOPTEROP. Wij melden aan de leden die samenkoopen of aan de plaatselijke bonden, dat er ook kan superphosphaat geleverd worden zonder zakken. Gezien de duurte der balen is het prijsverschil merkelijk en kan dezelve geleverd worden aan 2,50 fr. per 100 kilos beterkoop als deze in zakken. kost 2 frank beterkoop. De koopers of aanvragers krijgen 2 frank terug bij het terugbrengen der ledige balen, in goeden staat. Wij koopen ook de zakken op van Plata-zemelen, Chili-zemelen, lijnmeel- baalkens en alle andere zakken in redelijken goeden staat, aan hooge prijzen (1 frank tot 2 trank volgens hoedanigheid). De zakken zijn duur, laat ze niet verstikken of verrotten, maar breng ze per gelegenheid mee vao Parija in Mei 19^3- In Mei 1923 had te Parijs een zeer belangrijk lacdbouwcongres plaats. Alle congressen bezitten voorzeker dezelfde waarde niet. Dat van Parijs mag goed gelukt heeten en wij achten het waar dig de aandacht onzer vrienden land bouwers er een oogenblik op te vesti gen. De volgende vakken werden er besproken Landbouw, Landbouwhuis- houdkunde, Landbouwonderwijs, Boe- rinnenbonden. Boschbouw enz. Ver- schillige onzer landgenooten hebben er zeer doorgronde studiën afgelezen, na melijk de HH. Delos, Grégoire, De Vuyst, Miserez, De Keyzer enz. enz. Gaarne zoudeu we al die belangrijke verslagen onder de oogen onzer lezers brengen. Daar tijd en plaats ons ont breken, willen we slechts de toelating vragen eenige der bijzonderste punten aan te stippen. M. Grégoire, Bestuurder van het sta tion van Landbouw Natuur- en Schei kunde te Gembloers, handelde over den rol der wetenschap in zake landbouw. De wetenschap, door het grondig ver anderen der vervoermiddelen, heeft in zake landbouw eene ware en diepe om wenteling teweeggebracht. Vroeger, toen noch ijzerenwegen noch stoom- booten bestondea, had de landbouwer alleenlijk af te rekenen met de mededin ging zijner naaste geburen. Iedere hoeve vormde eene onderneming met zijn eigen en zelfstandig bestaan. Thans heeft hij te strijden tegen de mededin ging van den ganschen wereld en meer en meer wordt hij tot de samenwerking gedwongen. Ook is de landbouwer veel meer dan vroeger afhankelijk van de andere vakken onzer nationale bedrij vigheid die hem scheikundige vetten, werktuigen, krachtvoeders en andere prouukten zooals sulfer, vitriool enz. moet verschaffen. De vooruitgang op gebied van le vensleer, van scheikunde, van natuur kunde heeft nauwkeurige aanduidingen verschaft nopens de plantenvoeding en heeft derwijze de doelmatige voeding der gewassen of, zoo men wil, de doel matige bemesting mogelijk gemaakt. Men is er toegekomen den rol vast te stellen van licht, lucht, warmte, vocht enz. en de bijzonderste wetten der plan tenvoeding te bepalen. Het gebruik van scheikundige meststoffen heeft in zekere gewesten de landbouwopbrengst meer dan verdubbeld en de nijverheid der scheikundige vetten is thans eea der be langrijkste in de wereld. Een der noodzakelijkste vruchtbaar- makende stoffen is de stikstof. Deze werd vooreerst uitsluitend getrokken uit de natuurlijke liggingen Perou-guano en Chili Salpeter. Hierbij kon weldra gevoegd worden de stikstof der gazfa- brieken en kokovens. Eindelijk is men er toegekomen de stikstof uit de lucht te trekken. Tevens werd de benutting der oude bronnen in dewelke de landbouw zijne stikstof putte, verbeterd. De phosphoorhoudende vetten wor den ook meer en meer gebruikt. Overal werden mijnen ontdekt van natuurlijke phosphaten die door eene behandeling met zwavelzuur oplosbaar gemaakt werden. Men kwam ook tot het gebruik der slakken der staalovens. Thans vervaardigt men uitmuntende phosphoorvetten door het behandelen op hooge temperatuur van natuurlijke phosphaten met soda en potaschzouten (Supra). Kalk en potasch worden langs om meer gebruikt, sedert dat de regels hun ner toepassing goed vastgesteld werden. Eenmaal werd de hooge waarde van den stalmest min of meer miskend, doch men is alras van die dwaling terugge komen. Stalmest is onmisbaar in de ge wone omstandigheden en men heeft nuttige aanduidingen verspreid nopens het beter bewaren en het gunstiger toe passen dezer meststof. De studie van den bodem heeft ook nuttige aanduidingen verschaft. Nieuwe en betere getuigen voor de grondbe werking werden in voege gebracht zoo als de veer-egge. Men weet wat al an dere prachtige getuigen den landbouw geschonken werden, voor den oogst, het dorschen, het zaaien, het malen, voor het ontroomen der melk enz. Overal ziet men het gebruik der electriciteit zich met eene verbazende snelheid uitbrei den. Eindelijk werd de uitbating veelal verbeterd door het aanleggen van ba nen en wegen, van spoorwegen enz. Het draineeren en het bewateren hebben in zekere landen den toestand van den landbouw heelemaal veranderd. Ook de veevoeding, thans op weten schappelijke grondbeginselen gesteund, gaat van dag tot dag vooruit. De ge zondheidsleer heeft ook den landbouw groote diensten bewezen, in zake mel- kerij enz. enz. Sommige ziekten, vroe ger echte rampen, zooals de kool, zijn nu heel zeldzaam geworden. t Is misschien in zake levensleer dat de vooruitgang het meest vatbaar wordt. Eene grondiger kennis der wet ten van de erfbaarheid lijdt tot het spoe dig en stelselmatig verbeteren van die ren en planten door het veredelen 't is ook de levensleer of biologie die ons dikwijls nuttige kennissen verschafte nopens de natuur van vele planten- en dierenziekten en ons daardoor de mid delen aanschafte ze zegepralend te be strijden (masker of koornbrand, zwart der hop, het wit, zwijnenziekten enz.) D. BRICOUT. Het in ons vorig nummer aangehaal de uittreksel werd van wege de land bouwers overgemaakt ten tijde dat wij len Bonar Law nog eerste minister was van het Britsche Rijk. Gezegde minister gaf goed gehoor aan hetgeen hem vanwege de boeren werd gezegd en zoo klaar bewezen. Maar om aan de hem gestelde wenschen geen voldoening te moeten geven, wees hij op de ledige schatkist. In feite was dit handenwasschen eer eene politieke berekening, welke een vooraanstaand partijman niet altijd ten kwade mag wor den gerekend. De Engelsehe openbare opinie zou met een finanfieele ondersteu ning van den landbouw zeker geen vrede hebben en de regeeringspartij zou er van wege de meeste verbruikers om gelaakt worden, en daarom was het best dat de zaak tot later werd verschoven. De Engelsehe landbouwers gaven echter den moed niet op en vooraleer het land voor de geweldige gevolgen van de zoogezegde economische bedrijfs- uitbating te stellen, werd er van wege de Britsche Boerenorganisatie's en voor namelijk door de National Farmers Union nog voortdurend gewerkt om tot het gewichtig ingrijpen te doen be sluiten. Iotusschen was Baldwin aan het roer gekomen en werd er van wege de En gelsehe handel en nijverheid ook hard gewerkt om het in stand brengen van invoerrechten. Tijdens een aan de land- bouw-afgevaardigden toegestaan ge hoor gaf hij heel wat hoop en zonder zich aan iets te verbinden, liet hij toch verstaan dat er eerlang inzake economi sche politiek verandering moest en zou komen. Kort daarop kwam de algemeene rijksconferentie, waarop in eene ophef makende rede door Heer Bruce ronduit werd opgekomen voor de bescherming van den Engelschen landbouw, en te vens voor de landbouwprodukten voort komende uit de Dominions een voor keurtarief op de andere buiienlandsche voedingswaren werd gevraagd. Daarmee stonden de zaken op een keerpunt, er was nog enkel een vonkje noodig om tot de bescherming te doen besluiten, een mooie gelegenheid zou zich dra voordoen. Rond het zelfde tijd stip kwam uit het buitenland schier offi cieus bericht dat in Duitschland voor eene waarde van 2 millioen pond ster ling staal gereed lag om naar Engeland te worden verzonden, waarop de En gelsehe minister van Arbeid onbewim peld te kennen gaf dat hij 's lands staal- nijverheid zou weten te beschermen Dat was wel 'n duidelijk bekennen dat de vrijhandelspolitiek van Engeland niet zou worden in stand gehouden als 's lands belangen er moesten onder lijden. Gerugsteund door die ministerieële ver klaring werden door de landbouwers nieuwe stappen gedaan. Baldwin sprak zich uit voor de be scherming der nijverheid door invoer rechten voor den landbouw door mid del van subsidies. Als eerste hulp werd een crediet van 1 1/4 milliard frank vooruitgezet. Dat hij geen invoerrech ten op voedingswaren in 't vooruitzicht stelde, is genoeg te begrijpen als men weet dat er vooraleer tot 't opgeven der vrijhandelspolitiek vast besloten werd, eerst verkiezingen moesten plaats heb ben. Zijn politieke tegenstrevers zouden er de zwakke kant te zeer hebben van uitgebuit om het spook van het duur leven voor de oogen der massa te bren gen. Niettegenstaande zijn tactisch op treden maakten zijne tegenstrevers toch gebruik van dien zwakken kant en 't is voornamelijk te danken aan de hun voordeelige uitleggingen van de be- schermpolitiek dat de liberalen en la bours hun macht door de jongste ver kiezingen zagen vermeerderen. Met Baldwin hebben ook de Engel sehe boeren de nederlaag geleden. Van bescherming zal ook in de eerste dagen geen spraak meer zijn, zoodat er voor onze Britsche stielgenooten ten slotte niets meer overblijft dan hun bedrijf op de hun voordeeligste wijze uit te baten, zonder zich verder om de noodlottige gevolgen, welke dergelijke uitbating voor de Engelsehe natie zal na zich sle pen, nog te bekommeren. Met het oog op de krisis welke de Engelsehe land- en tuinbouw doorwor stelt, werd 'n paar maanden geleden het wetsontwerp The Merchandise Marks Act neergelegd. Het doel van dit ont werp is al de uit het buitenland inge voerde verbruikswaren een merk doen te dragen, waaruit het land van her komst blijkt. In verband met dit wetsontwerp werd reeds geruimen tijd in Engeland een kruistocht gevoerd om de verbruikers aan te zetten uitsluitend producten van eigen bodem te koopen of toch deze den voorkeur te geven. Geeft het Engelsch volk gehoor aan dien kruistocht, dan is het succes van die wet verzekerd en zal daarvan in den Engelschen landbouw den terugslag worden gevoeld. Edoch naar alle waarschijnlijkheid zal die wet nu ook zoo spoedig niet worden ge stemd en zal den Britsche landbouwers zelf die hulp nog worden ontzegd. Voor die landen welke aan Engelanc eene goede afzetmarkt hadden, mag het een geluk worden genoemd, dat de vrij handelspolitiek van Engeland niet za worden gewijzigd. Onze Belgische boe ren komt zulks ook bijzonder ten goede, te meer daar sedert het wegvallen van Duitschland als afzetgebied de verkoop aan Engeland schier onze eenige uit komst is. H. L. Het sneeuwthet sneeuwtHet wemelt Van vlokjes, veel en wit Geen haag, geen boom, geen huiske, Dat er niet onder zit Het sneeuwt het sneeuwt ze dansen De vlokjes in de lucht Streek U eene vlaagje neder Er komt een andre vlucht Nu zijn zij licht en fijntjes. Dan weder zwaar en dik... Dit brengt het kleine volkje Eens gansch in zijnen schik. Zij komen saam en juichen, Ze lachen om de sneeuw En halen van den zolder Hun' gladde, vlugge sleê. Zij glijden door de strate Zoo vlug als het maar kan Elk op zijn beurt moet trekken En mag wat rijen dan. Wat deert hen ook de koude Warm stroomt hun jongensbloed, Hun guit'ge oogjes blinken Hun wangen zijn vol gloed Het sneeuwt 1 het sneeuwt! Toe,vlokjes Valt op maar, dik of fijn 't Is kermis voor de bengels Zoo moest het altoos zijn Fons Van de Maele. (4de Vervolg), k Heb reeds herhaalde malen geschre ven dat de teelt van druiven in volle lucht weinig aanlokkend,weinig loonend en weinig opbrengend is in onze stre ken weinig aanlokkend inderdaad om dat men jaarlijks, ondanks de beste zor gen bitter weinig bekomt dat waarde heeft en dit meest altijd aan kleur, smaak en uitzicht te wenschen overlaatweinig loonend, immers van minderwaardige druiven bekomt men slechts de kleinste prijzen weinig opbrengend, want niet zelden komt de druivenplaag gansch den oogst vernietigen. Er kunnen zich noch tans gevallen voordoen, dat men over een dak beschikt, goed gelegen in volle Zuiderzon en dat men voor ander fruit toch niet gebruiken kan. Het doelmatig benuttigen van gevels, muren en afda ken heeft sedert vele jaren het onder werp uitgemaakt van voordrachten die dan ook, onder alle opzichten, zeer prac- tisch en nuttig waren. Volledigheidshalve dus en ook, om sommige menschen die er hardnekkig aan houden nog druiven te kweeken in volle lucht, het beste aan te raden, wil ik in dit artikel spreken over het planten van wijngaards aan zuidermuren in volle lucht en ook om goed blootgestelde da ken ook nog een stuiver te laten opbren gen. Er zijn twee manieren van planten tegen den muur en op eenigen afstand van den muur. Beide stelsels vinden aanklevers en afbrekers. 'k Wil ze dan ook alle beide uitleggen en volgens de omstandigheden zult ge de een of andere manier bezigen kunnen. Ziehier welke de opeenvolgende be werkingen zijn uit te oefenenen bij het planten op eenigen afstand van de muur. Men maakt op een 50 tot 60 centimeters van den muur een holte, welke nagenoeg 15 tot 20 cm. diep is, wijd en breed ge noeg om al de wortels goed te kunnen bevatten, 't Is altijd voordeelig over kloeke planten te beschikken en men be taalt liever iets meer voor goede waar bij vertrouwbare personen, dan zich, door de kleine prijzen aangelokt, iets te laten opdringen dat weinig of geene waarde heeft. Terloops wil ik er bijvoe gen dat sommige kleinhandelaars in voe derwaren en meststoffen, in prijs, soms met groo*e bonden mededingen, maar waarvan de waren in hoedanigheid veel te wenschen overlaten en dan, is men soms dubbel bedrogen. Die kloeke wijn gaarden, waarover ge beschikt, worden in die holte geplaatst op een diepte van 2 tot 3 centimeter. De wortels worden met veel zorg opengespreid zoodanig dat ze, eens met aarde bedekt, zoo dicht mogelijk bij de oppervlakte van den bo dem der gemaakte holte blijven. De holte aanvullen ware om verschei dene redenen weinig aan te prijzen. Men moet immers beletten dat de wijngaard hooger op den stam wortel vatte dit zou later het inleggen fel vermoeilijken, ver ders kan men de wortels gemakkelijker begieten en hen de noodige warmte verschaffen. Op een lengte van 50 tot 60 centimeter snijdt men den stam in en men maakt hem aan een steunstokje vast. Binst den loop des jaars nijpt men al de scheuten in die er op komen, wel te verstaan, niet de verlengscheut. Niet zelden gebeurt het, dat oningewijde lie den den wijngaard, op bovengemelden afstand geplant, het eerste jaar op 2 oogen afsnoeien. Dit is gansch verkeerd, want zelden of nooit, bekomt men het eerste jaar na de planting, lange en zware ranken en men zou aldus gevaar loopen, slechts het derde jaar tot de af- of inlegging kunnen overgaan. Snoeit ge hem op 50 tot 60 centimeter boven den grond af, dan hoeft ge dit gevaar niet te vreezen en zult ge het 2' jaar tot de kromming of buiging mogen overgaan. Hiertoe maakt men een voor- tje of groefje dat den afstand tusschen de holte en den muur openmaakt op de zelfde diepte als die van de holte, het 1' Jaar gelaten. De koordjes of raphia- bandjes worden doorgeknipt, de scheu ten welke zijlings op het stammetje staan weggesnoeid, de stam wordt gewron gen, voorzichtig gebogen tot hij zich op den bodem van het voortje bevindt en dan bedekt met de uitgedolven aarde. Moest het gebeuren dat hij kwaadwil lig is en ondanks zijn eigen zwaarte en die van den grond, zich niet buigen laat, dan kan men er hem toe dwingen met kleine houten mikjes, die men er over plaatst. Alhoewel sommigen geneigd schijnen dit stelsel aan te kleven, zult ge toch met mij moeten bekennen dat men een jaar verliest aan tijd, dat de grond aan den voet van den muur gelegen moeilijk te bewerken is, vermits men aldaar de wortels van den wijngaard met de spade kwetsen gaat, en vermits die wortels zich de voedstoffen, in die gronden aan wezig, grootendeels zullen toeëigenen, is het kweeken van groenten op die plaats voorzeker min voldoende. Gansch anders is het gesteld met het planten van wijngaards tegen den muur, doch zeggen we liever hoe men hier moet te werk gaan. Ze geschiedt op een twintigtal centi meter van den muur, men maakt daar een niet te diepe opening, men spreidt er de wortels goed in open, wringt den stam, leidt hem in schuinsche richting naar den muur en bedekt hem met den uitgedolven grond. Het doel dat men bij de planting op afstand van den muur be oogde, namelijk meer wortels te vormen is hier ook grootendeels bereikt, men verliest geen tijd vermits men de rank op twee oogen afsnoeit om daaruit den kloeksten twijg te kiezen welke tot het vormen van den boom zal worden be stemd. Deze doenwijze is voorzeker bo ven de andere te verkiezen, men wint een jaar, men verliest geen grond voor den groentenkweek, zoo goed gelegen en men loopt geen gevaar de wortels van den wijngaard bij t omspitten te kwetsen. Liefhebbers, met jarenlange praktijk, hebben ondervonden dat men bij slot van rekening zooveel wortels bekomt met het planten van wijngaards tegen den muur als met die op afstand, omdat de kloekste en meeste wortels zich toch na eenige jaren tegen den muur bevin den. Wijngaards in potten gekweekt, plant men insgelijks op een 20 centi meter van den muur en men laat den stam in schuinsklimmende richting op gaan. De wortels in potten zitten nogal te hoop gewrongen, daarom is 't beter rij t planten ze te lossen en goed open te spreiden. De zorgen na de planting, groeiwijze en ligging voor een volgend nummer. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever' Binnen een paar weken worden de prijzen verloten. 1. Onder degene die nieuwe abonne menten hebben aangebracht. 2. Onder al de abonnementhouders. Abonnementen na 20 Januari binnen gebracht nemen geen deel aan de trek king. De regeling zal in 't kort bekend ge maakt worden in De Koornbloem. Ons onbewimpeld Anttaoord

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1