Bijvoegsel aan De Koornbloem van 13 Januari 1924, Nr Noodzakelijkheid van een Suikerbeeten-Syndikaat. Büitenlandseh Overzicht 1 Vergaderingen Tijdens het Kerstverlof had ik de gelegenheid mat de oude Hagelandsche Landbouwvrienden een gezellig praatje te houden, over zekere lokale landbouw- noodwendigheden. Op een zeker oogen- blik spraken we dan ook over de suiker- beetkwestie. Zulks is gansch natuurlijk, wijl deze kuituur gindsch ter streke dag aan dag eene ruimere uitbreiding neemt en laat het ons maar openhartig beken nen. nog op veel grooter schaal zou worden verbouwd, ware het niet, dat sommige spijtige wantoestanden, welke op dat gebied thans deze zoo winstge vende kuituur verhinderen, een ruim aantal boeren in de materiëele onmoge lijkheid plaatsen de suikerbeet naar wensch te verbouwen. De groote hinderpaal is hier desuiker- fabriek zelve, die slechts bekommerd om uitbuitende winsten in te zwelgen zich weinig of niet bekreunt met de be langen en de profijten van den boer. Die zoogezegde suikerkoningen welke naar 't voorbeeld der groote Amerikaansche Petrolie- en Railwaykoningen, nog maals bij middel van 't boerenzweet, den scepter willen zwaaien over heel 't wereldrond, dank hunne uitbuitende truststelsels zouden waarachtig on eindig wijzer handelen, met wat oot moediger en vooral wat mcnschlieven- der neêr te blikken op den nederigen voortbrenger van een fabrikaat, dat hen vanwege den boer, zóó vrijgevig wordt thuis gebracht. Want waarachtig zooals het thans in onze streek toegaat, moet men waarlijk met heiligen iever bezield zijn, om de ongehoorde grillen onzer suikerbazen nog langer te voldoen. Immers wat gebeurt er nu Eer het zaad der suikerbeet op den akker ligt, is er reeds een contract ge schied tusschen boer en fabriek, om den verkoopprijs vast te stellen. Onnoodig hier bij te voegen of die contracten be antwoorden aan den prijs van den dag Dus eerste ongerijmdheid, wijl dit den boer doodeenvoudig verplichten is voor al een kat in den zak te verkoopen. Breekt nu de tijd der levering aan, dan wordt elke boer nogmaals te goeder trouw beet genomen. Eerst en vooral bestaat er dan totaal gebrek aan een voldoende getal wagons, om de aange brachte hoeveelheden op tijd en stond te vervoeren. En zoo komt het dat som mige boeren dag aan dag genoodzaakt zijn een regelmatige bedevaart te doen naar de tramstatie, en nutteloos blijven uitkijken naar een wagon. Intusschen is het een gedurig kar op, kar afladen van hunne beeten eer ze in een beschikbaren wagon kunnen overgeladen worden. Gij begrijpt dan ook den wanhopige toe stand van ver afgelegen boeren, die al hadden ze dan nog een wagon ter hun ner beschikking, toch uit hoofde van den verren afstand in de volstrekte onmoge lijkheid zijn op éénen dag eenen volle- digen wagon te vullen. En wanneer die boeren ons nu rechtzinnig en openhartig bekennen, dat ze om die reden geen bee ten leggen, dan kunnen wij niet anders dan hen volkomen gelijk geven. Doch wat die suikerbazen niet eens inzien of niet willen inzien, is dat met een beetje meer goeden wil van hunnentwege door dit enkel feit de suikerbeetproductie in ruime mate zou kunnen vermeerderen. Ook aarzelen we niet hen vlakaf te zeggen, dat er nu door hunne dwaze dwaze schuld, minstens 4 5 millioen kgr. beeten minder worden voortge bracht, omdat onze te ver afgelegen boe ren over geen voldoende ladingsmidde len beschikken. Voor wat nu de waarborgen be treft, waarover de boer bij eiken gele- verden wagon beschikt gaat het even eens zoo blindelings en kommerloos toe als met den kreupelspringenden vervoer dienst. Dat alles wordt bij de aankomst van wagon in de fabriek naar vrije keus en goeddunken afgehaspeld. Voor wat de berekening van gewicht, tara, en suiker gehalte aangaat, daarmede hoeft de suk kelaar van den boer zich niet eens te bekommeren. Daar hoeft hij zelfs niet eens bij tegenwoordig van dit alles krijgt bij telegrapisch bericht... naderhand 111 te zijn 1 Immers onmiddellijk een S of 10 dagen en eens Staat ons boerke nu tamelijk goed geboekt bij dat bediendenvolkje 't welk daar ginder zijn zaakje moet klaar spin nen, dan zal hij wellicht niet al te erg bij de haren getrokken worden. Doch is zijn reputatie daar minder goed,dan is hij bitter te beklagen 1 Niet dat we de on partijdigheid, noch de gewetensvolle eerlijkheid dier suikernonkels in twijfel willen trekken, verre van daar, doch wat wij toch maar niet eens begrijpen, is dat onze boeren, welke in zake verkoop hunner waren anderzinds heel wat wan trouwiger te werk gaan, voor zaken van soms veel minder belang, zich hier, waar het zulk een kostbaar produkt geldt, zoo maar goedzakkig en te goeder trouw met den neus om den tuin te laten leiden. Ja, ik durf verwedden, dat er tusschen hen meer dan eenen te vinden is. die bij eenen verkoop van enkele kilo's vodden en beenderen, op den armen voddenleur- der zal weten te sakkeren, te razen en te tieren, omdat de brave snul hem bij 't wegen voor enkele grammen heeft bedrogen, en die van den anderen kant wagon op wagon beeten naar de fa briek sturen, zonder zich niet eens noch met het gewicht, noch met tara, noch met ontleding te bekommeren. Bij den voddenman van zooeven ging het om enkele nietige centiemen Doch hier waar er duizenden franken in spel zijn, daar vindt hij zelfs niet eens de noodzakelijkheid een ernstig en hoofd zakelijk controol daar te stellen. Dit alles doet ons dus klaarblijkend genoeg inzien, dat het waarachtig meer dan tijd wordt, om aan al die dwaze betreurenswaardige toestanden voorgoed een einde te stellen. Er bestaan hier tegenover fabriek en boer wederzijdsche plichten en rechten, welke dan maar alléén zullen geëerbie digd worden, door het onmiddellijk tot stand brengen van een degelijk Beeten Syndicaat De onmiddellijke organisa tie en inrichting ervan dringt zich dus noodzakelijker wijze op. De suikerfabriek heeft er klaarblijkend een overgroot en onmiddellijk belang bij dat de productie steeds in uitbreiding toeneme. Welnu, dan is het ook haar eerste en elementaire plicht, al de boeren, zoowel de verafgelegen als de dicht bijzijnden in de mogelijkheid zou stellen, hunne bee ten op tijd en stond aan de vertrekplaats te brengen. Het is hier niet het werk van den boer zich te gaan verzekeren of er beschikbaren wagon ten zijnen dienste is gesteld Neen, hier heeft de fabriek er eerst en vooral voor te zorgen, dat er een voldoende getal wagons gedurig ter beschikking der leveraars staan. Kan de fabriek zulks niet verzekeren, dan hoeft ze klaarblijkend naar een an dere oplossing te zien. Welnu deze op lossing zou het Syndicaat onmiddellijk door eigen iniatief doen verhaasten met aan de fabriek het voorstel te doen van op de vertrekplaats fdus tramstatie) een bascul te plaatsen, waarop elke kar of wagon bij aankomst zou kunnen gewo gen worden in bijzijn van den boer zel ve. Zoo had hij reeds een eerste waar borg voor wat het gewicht zijner beeten betreft. Kan hij nu bij gebrek aan een voldoen de getal wagons, zijne beeten niet on middellijk overladen, dan is het een tweede plicht der fabriek er voor te zor gen, dat de aangebrachte karren of wa gens onmiddellijk op eene goed inge richte stapelplaats zouden kunnen ge lost worden, zonder den boer te ver plichten tot tijd- en werkverspilling. Ditzelfde geldt natuurlijker wijze ook voor wat de pu'lplevering betreft. Im mers hier ook gaat het tegenwoordig toe op de meest wanordelijke wijze. Wie nu een geladen wagon pulp ter statie ontvangt, blijft er heer en meester over en houdt hem te zijner beschikking om hem opnieuw te laden met beeten. Kon hier dus ook bij aankomst het wegen per kar of wagen gebeuren, dan waren weer alle hinderpalen uit den weg ge ruimd, en zou elk op tijd en stond zijn pulp en ook zijne juiste hoeveelheid pulp ontvangen, waarop hij volgens contract recht heeft,namelijk 100 per 100. Dit ware volgens ons het meest prac- tische stelsel. Voor wat nu de tara- en analyse controol betreft zou het Syndi caat, twee zijner leden moeten afvaardi gen, welke gedurende de gansche leve ringsperiode ter hunner beschikking blij ven, om in de fabriek een gestadig toe zicht uit te oefenen bij de berekening van tara en suikergehalte Deze bedien den zouden als vergoeding 1 frank per 1000 kgr. ontvangen, ten laste van het Syndicaat en waarvan het globaal loon bedrag door elk aangesloten lid zou be taald worden, in verhouding tot zijn ge leverd gewicht suikerbeeten. Bovendien zullen de loonkosten aan deze twee bedienden toegestaan, stellig en vast een honderdvoudig profijt ople veren, aangezien 1° Elke boer de noodige waarborg zal bezitten nopens gewicht, tara en gehalte, 2° Dat er dan geen nuttelooze tijd- en werkverspilling zal gebeuren. 3° Dat er dan ook kan en moet ge- eischt worden, dat de beeten zouden betaald worden aan den prijs van den dag en niet aan zoo gezegde speculatie tarieven. Immers waarom is het aanbod van prijs zoo wisselvallig bij suikerfa brieken eener zelfde streek Waarom de fabriek van Crey 3,75 fr de 1000 kg. meer betalen, dan dat van Thienen In de oogen van onze verstandige boeren schijnt zulks ofwel concnrentie bij de eenen, ofwel een uitbuitend winst bejag bij de anderen. Nu wat er ook van zij, wij land bouwers, willen en eischen dat we op rechtvaardige wijze behandeld worden en daarom doen weeenen onmiddellijken dringenden oproep aan al onze Hage landsche boeren, om zich eenparig aan te sluiten bij het Beeten Syndicaat hetwelk in den schoot onzer jonge onzij dige Landbouwersvereeniging op de eerste plaats gaat gesticht worden. R. AKKERMANS. Een springvloed komt de westkust van Frankrijk en Spanje te teisteren. Door een schrikkelijk orkaan opgezweept hebben de baren der zee eene ongeëven aarde hoogte bereikt en ook eene onme telijke kracht gekregen die het natuur verschijnsel in eene ramp hervormd heeft. Talrijke visschersloepen zijn in gruis ge slapen, zelfs in zoogenaamde veilige ha vens. Van alle kanten wierden er seinen gedaan en hulp gevraagd met de draad- looze telegrafie, van in nood verkeeren- de schepen. Er zullen nog dagen heen- vlieden eer men de opsomming der ellen de en schade als volledig zal mogen aan zien. Tegenwoordig wordt in Parijs het pro ces gepleten, ingespannen, voor eene Duitsch-Belgische Rechtbank, door de Belgische Opgeëischten tegen Duitsch- land. Op het oogenblik dat we dit arti kel schrijven weten we nog niet welke de uitspraak, zelfs niet welke de afloop zal zijn aangezien de Duitsche advokaat de onbevoegdheid der rechtbank pleit. Onze jongens worden verdedigd door de heeren Pirenne en Hymans. Bulgarië en Amerika zijn twee landen die door onze landgenooten nog weinig kunnen geacht worden, ten minste toch als ze hen tot verblijfplaats zouden moe ten dienen. In 't laatste land mag men geen drup pelken proeven, zelfs geen pintje da sterker is dan regenwater en in 't eerst komt men het pijp- en cigarettenrooke te verbieden. Zijn de wettenmakers n toch allemaal en overal den kluts kwijt geraakt? Men zou er wel gaan aan twij felen. Voor mijn paart, ik zat nog lie ver jaar over tijd in de Biezenbroecken dan in de schoonste stad der Nieuwe Wereld, als welgevulde pint en pijp er naar welbehagen mochten genut wor den. Het Hollandsch ministerie had ontslag genomen sedert October laatst. Alle po gingen ingespannen om een nieuw kabi net te vormen zijn erbarmelijk mislukt. Ten einde raad, komt de koningin het aangebodene ontslag van den heer Ruys van Beerenbroeck te weigeren. Blijft nu af te wachten of de Kamers zullen gerust laten staan wat de koningin komt terug recht te zetten. Een ministerie is, ons dunkens, toch geen hoppestaak alhoe wel de ranken er stevig aan vastgeklampt zijn. In Mexico duurt de opstand altijd voort en zal blijven duren tot aan het einde. Ja, dat is gewoon weg altijd zoo, en wat insgelijks altijd 't zelfde is, dat beide partijen te gelijk de bovenhand hebben. Ware dat opstandelingen- spel wat vrediger het zou voorzeker veel meer gespeeld worden, want 't moet toch een aangenaam spel zijn waarin beide partijen winnen. Om 't even, Mexiko is verre van hier, gevaar voor afgedwaalde mexikaansche kogels be staat er niet, ze kunnen dus vrij hun krakeel uitvechten. Te Moorsel zou men er enkel op zeggen Doet ze weg WIEZE. De vergadering van 31 December 1923. heeft het plaatselijk be stuur besloten het St Eloifeest te vieren op Zondag 13 Januari, 1924. Om 8 uur zal de H. Mis gedaan wor den voor de afgestorven leden, waaraan al de leden vriendelijk verzocht worden tegenwoordig te zijn. Om 12 ure noenmaal in het lokaal bij Frans De Quick Molenstraat. Iedereen wordt vriendelijk uitgenoo- digd aan dat feest deel te nemen. De in schrijvingen en bijdragen zullen aanvaard worden tot Maandag 7 Januari in het lokaal. OORDEGEM. Op Zondag 13 Januari, om 10 uren voormiddag, bij Jozef Casteels, belangrijke voordracht door den heer A. Suys, over Veredeling en Bemesting onzer gewassen. We verwachten een talrijke opkomst. LEDE. Zondag 13 Januari geeft Heer Louis Haems eene hoogst belang rijke voordracht over Veredeling en Bemesting, om 3 uren, bij Jozef Van Hauwermeiren. Daarna inschrijving voor zaailijnzaad en andere benoodigdheden. Wij verwachten eene goede opkomst van onze leden. NIEUWERKERKEN. Zondag 13 Januari, om 3 uren vergadering voor de leden in 't gewoon lokaal. Voordracht door den heer A. Suys, over bemesting onzer gewassen. Alleman op post. ERPE. Op Zondag 20 Januari zal er na de Hoogmis eene belangrijke voordracht gegeven worden in het schoollokaal, achter de kerk, door den Heer Cornelis, landbouwleeraar. Al de landbouwers worden dringend verzocht daar tegenwoordig te zijn. DENDERLEEUW. - Op Zondag 13 Januari, om 4 1/2 uren, algemeene vergadering, bij J. B. De Coninck. Inschrijving voor sylviniet, ijzerslak ken en andere vetten. AYGEM. Op Zondag 20 Januari om 3 uren namiddag, verplichtende al gemeene vergadering, bij Ch. Vercruy- sen. Dagorde1° Voordracht door den heer L. Haems over veredeling en be mesting der gewassen 2° Belangrijke mededeeling over kolen 3° Inschrijving

De Koornbloem | 1924 | | pagina 4