REDT U ZELVEN Arbeid adelt Brief van Nonkel Wisius. II M Landbouwweekblad ONZE PROEFNEMINGEN IN 1922 1923. Een Plaag der Dorpen. Op Rondreis SLOTVERGADERING Nationale Landbouw-Commissie moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. 1 ZONDAG 27 JAN. 1924 Prijs 12 centiemen 6de JAARGANG N\ 265 fe ?ï£f' Abonnementsprijs 6.00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. BESTE REDACTIE, Zooals ik beloofde wil ik mijne overwegingen voortzetten over eenige zaken, die mij op 't hert liggen. Wellicht zult Ge al meer gele zen hebben over het handelsver drag tusschen België en Frankrijk. Ja, daar heeft al veel inkt voor gevloeid en niet zonder reden want 't schijnt dat de Fransozen ons maar ineens zouden willen de keel toeworgen. Bijna al onze wa ren die we naar Frankrijk uitvoe ren, zullen hoog belast worden, zoodat het nog moeilijk zal zijn voor de Belgen om aan dit land wat te verkoopen. Integendeel ko men de meeste Fransche waren hier maar vrij en vrank binnen of betalen zeer kleine rechten. Dit is natuurlijk een moeilijke, ongelijke en doodende toestand voor onzen handel en onze nijverheid en er komen van alle kanten hevige pro testen uit. Alle nijveraars hebben bij ons Ministerie gaan aanklop pen om hunne grieven bloot te leggen. Congressen werden reeds gehouden bij de vleet, waar pro testen uitgingen en toch schijnt ons Ministerie geneigd dit verbond aan te nemen. Zouden we dan werkelijk de slaven geworden zijn van het groote Frankrijk, of is België nog slechts eene Fransche kolonie Waar is de tijd gevaren toen België alles offerde om Frankrijk te redden Toen onze jongens op trokken tegen denDuitscher inval ler en met hun bloed en leven on ze zuiderburen hielpen verdedigen? Is het voor onzen dank en voor onze belooning dat dit schoone land ons wil ten onder doen ten voordeele van zijn eigen nijverheid en onder den invloed van zijne macht die wij toch ten deele heb ben helpen opbouwen En dan zingen eenige opgebla zen hoogvliegers den lof van het schoone Frankrijk, en vragen niet beter dan ons heel en al in te lij ven bij de Culture Frangaise ofte Fransche kweekerij van mui lentrekkers Dan sticht men Amitiés Fran^aises ofte vrien denkringen voor Frankrijk, die hun eigen volk en eigen land met den voet treden en er schijnen op spuwen van op hunnen troon van franschen bluf En nu nog, terwijl alleman on der den pijnlijken indruk is van de vernederende en verpletterende voorwaarden die Frankrijk ons wilt opdringen gaat men in Brus sel nog 'nen onbekenden fran schen soldaat begraven Wat comedie, wat treurige wereldcomedie Wat er ook van komen moge, laat ons voorzichtig zijn van ons te roemen op dat fiere volk dat geene banden draagt zooals de dichters zongen, want ik begin erg te twijfelen of de grenzen van Frankrijk niet tot aan de polders komen Intusschentijd gaat onzen frank maar stilaan den berg af. Wat is daarvan de oorzaak Niemand schijnt het te weten, velen zeggen er hun gedacht over en raden er naar. Ik wil er ook eens naar ra den met al mijn verstand van boe- renfilosoof. Duidt het mij niet ten kwade als ik, gelijk zooveel an dere, het mis op heb. De daling van onzen frank ligt aan de armoe der Belgische staats kas. Waarom is die kas arm Omdat de meesters te veel uit geven en te weinig ontvangen. Sinds den wapenstilstand heeft men het geld met karrevrachten weggesmeten, langs alle kanten. Dat geld is niet uit het land, alleen uit de Staatskas, want het land is rnitfwaT;ffitir»a»fl9geg£ veel rijker als vroeger. Men heeft, om het in een woord te zeggen, slecht bestuurd, alle ministeries en dit van onzen Theunis inbegrepen hebben eenen slechten weg opge gaan. Men heeft belastingen gelegd, veel te veel op sommige waren en sommige menschen, veel te weinig op andere. Maar de belastingen waren van aard zoo ingewikkeld en vroegen een leger van bedien den eneen maximum van uitgaven, zoodat er weinig overbleef als voorbeeld de fameuze wet op de transmissietaks, een doolhof in regel die aan ieder handelshuis een paar bedienden meer kost, be nevens nen hoop kopbrekerij voor alleman. De cigarenbandekes die kosten aan bandekens en tijd voor te plekken. Waarom in plaats van de trans missietaks verscheidene keeren doen te plekken, niet direkt 2 of 3 genomen bij de intrede in 't land of de afwerking in fabriek, of voortbrengst der waren? Waarom de tabak bij zijne intrede niet drij- dubbel belast en die onnoozel ban- dekes weggelaten Maar dat is veel te simpel in België Nu voor 't leggen van belastin gen. Ik zal me voor vandaag mi nister van Geldwezen wanen en begin met lasten te leggen 1° Eene belasting van 5,000 fr. voor iedere chauffeur van ne luxe auto, plus 2000 fr. voor den auto. 2° Eene belasting van 3000 fr. voor iederen auto zonder chauf feur (waar de baas zelf stuurt). 3° Eene belasting van 50 der waarde van alle luxe-artikelen die binnen 't land komen zooals: zijde, pelswerk, goudwerk, edelgesteen ten, tabak, wijnen, meubelen van luxe, alle kostelijken huisraad in koper, zilver, marmer, enz. alle kostelijk speelgoed, enz. enz. (dat zijn allemaal dingen die wij Belgs- kes met onzen slechten frank kun nen missen en die het wil hebben, moet het maar betalen 4° Eene belasting vierdubbel als ze nu bestaat op bier. 5° Een transmissietaks van 3 °/0 op alle waren, maar die maar een maal moet geplekt worden name lijk bij de bron (inkomen, vervaar diging, voortbrengst). 6° Een transmissietaks van 2 op alle waardeverhandelingen van acties, obligaties enz. 7° Een taks van 10,000 fr. 's jaars op iederen wisselagent. 8° Een taks van 100.000 fr. 's jaars voor iedere bank. 9° Een taks van 10,000 fr. 's jaars voor iederen gezonden en volwassen manspersoon die leeft zonder werken (een vast werk, handel of nijverheid) dus een taks op de luirikken. 10 Een veel hoogere belasting op de winsten van de groote nij verheid, bankwezen, mijnen, enz. Ik wou er eenige opnoemen om U te zeggen waar ik naartoe wil 1° De belastingen nemen waar men ze kan betalen, 't is te zeggen bij alle klassen 't zij werkman of kapitalist of boer of burger, die zijn geld verkwist aan luxe-artike len, zooals kleerenpracht, drank, autos, enz. die menschen moeten het maar met een pels of zijden kleed of auto-rit minder doen 2" Het leger van bedienden ver minderen door de lasten te vereen voudigen. 3U Veel werk, moeite en onkos ten sparen aan de lastenbetalers, door vereenvoudiging der wetge ving op de lasten. Het volk is rijk, het land arm Door den achteruitgang van onzen frank zal ons volk ook arm worden, dus heeft iedereen er be lang bij dat de kas van den Staat op tijd gevuld is En wanneer er in de kas geld is, het niet wegsmijten zooals het altijd gebeurd. Het leger, de hoogere beamb ten, de vette gepensionneerden,de duizenden parasieten ofte bloed zuigers in Ministeries, Consulaten, hoogere spferen, kortvleugelen. Ja dat is een heel werk en het is een geluk voor velen dat ik geen Minister van Geldwezen ben. NONKEL WISIUS. Bemesting voor de haver alleen de aangeduide scheikundige bemesting. Oppervlakte der perceelen 4 aren, gezaaid den 30 Maart, qrond in zeer ooeden toestand. Aanmerkingen Op 9 Juni zijn perceel III en IV de schoonste. II staat ook heel schoon. V is minder. Velen onzer lezers zullen wel weten, dat de meest geliefde onzer volkschrij vers, Hendrik Conscience, een boek heeft, dat als titel draagt De Plaag der Dorpen en onwillekeurig zullen dezen bij het in 't oog krijgen van het opschrift van dit artikel aan dit boek denken. Wij stellen hier een plaag der dor pen Meen nu niet, lieve lezers, dat we hier willen doen doorgaan, dat er op onze dorpen maar eene plaag is waar te nemen. Neen, maar we willen hier wij zen op ééne plaag die op al onze dorpen te vinden is en daar zooveel goeds ver hinderd, zooveel kwaad veroorzaakt, namelijk de critiek. Gaat men maar eens een gesprek aan met ons buitenmenschen, waarin het gaat over deze of gene instelling, dat werk of die regeling, dan wordt dat gene waarover het gesprek loopt 99 maal op honderd afgekeurd of toch era beknibbeld. Waagt men het dan de verdediging van het onderwerp aan te pakken, dan moet men heel hoog staan in de achting van den criticus of deze begint zich in zijn eeuwig wantrouwen af te vragen zou die er soms ook al meegemoeid zijn, zijn handen er aan vet maken, bij lie regeling of werking persoonlijk voor deel hebben. Het spijtigste of zoo ge wilt het meest potsierlijke daarvan is dan nog, dat dezen die alles met 'n slecht oog aan zien, alles willen afbreken en naar hun meening willen heropbouwen, meest altijd er zoo bitter weinig van af weten, zich niet eens de moeite getroosten ern- stig op inlichtingen uit te gaan voora leer hunne kibbelarij vrij spel te geven. Het is hun voldoende dat ze een enkel schaduwzijde er van kennen om er maar gauw de volle laag op te geven. Blijven wij voor een nader beschou wen in onze dichte omgeving. Wie on zer vooraanstaande mannen heeft daar mee nog niet 'moeten afrekenen. Het is voldoende dat men maar wat propaganda maakt voor onze samen werking t zij op zijn dorp of daarbuiten of de tongen komen los. Hoe dikwijls hoort men niet dat aan het streven of werk van de besten onzer voormannen de laagste bijbedoelingen worden toegeschreven. Zonder naar den oorsprong van de meest hatelijke gezeg- dens om te zien, wordt er in het lichtge- loovig gemoed van ons menschen zoo graag gehoor en geloof verleend aan de valsche geruchten Wij zullen ook niet zeggen dat alle wantrouwen uit den booze is en ons volk zoo maar blindelings moet gehoor geven aan al t geen wordt voorgehouden. Neen zooveel valsch werd er reeds in de wereld gevonden, dat het noodzakelijk is eerst goed te overwegen vooraleer iets vast aan te nemen of in te volgen. Zelfs zijn er wel vooruitstrevers te vinden wiens streven niet heelemaal vrijstaat van ikzuchtige bedoelingen, of persoon lijke belangen, maar ook is het heel zeker dat onze voormannen zuiver staan in hun streven, dat er reine bedoelingen in t spel zijn en dezen offeren meermalen persoonlijk belang om hun medemen- schen dienstig te zijn. En voor mannen wiens heele leven eene batelooze opoffering is voor 't wel zijn van t algemeen is den achterdocht en de beknibbeling waarmede zoovelen tegen hen behept zijn en zoo graag uit pakken, soms zoo hard om verduren. Vandaar dan ook dat het ons geens zins verwondering moet baren, dat velen die een klaren kijk hebben op de wereld en over voldoende energie beschikken om in de samenleving veel goed te doen, zoo weinig van zich laten hooren en liever bij de pakken blijven zitten dan aan de berging er van mee te helpen. En toch Spijts alles is het plicht voor dezen hun beste best te doen om volk en land te dienen. VESTER. 4 aren 4 aren 4 aren 4 aren 4 aren 7 kgr. Nitraat Zwav. potasch id. id. id. id. IJzerslakken Superfosfaat Supra Cal. Bernard Getuige Op 23 Juni staan II en III gelijk. In Juli zijn 1, 2, 3 en 4 wat gevallen. 5 schijnt 't schoonste. Ziehier nu de uit slagen Perc. I 2925 kg. graan per heet. haver Perc. II 3250 Perc. III 3412 Perc. IV3000 Perc. V 2500 Het stroo werd niet gewogen. On- dervindingrijke personen hebben het geschat op 1 kgr. 65 stroo per kgr. graan voor al de perceelen. Verschil tusschen III (supra) en V ge tuige is 3412 2500 912 kgr. aan 0,75 fr. de kg. maakt 684 fr. Daarbij dient gevoegd de weerde van ongeveer 1400 kg. stroo. Proef op aardappels te Appelterre Kan niet in aanmerking genomen worden. Het plantgoed was te oud en te gemeen. Vele struiken ontbraken. Hoe jammer toch Proef op beeten bij de HH. Lercan- gée te Denderhautem. Natuur van grond en ondergrond goede leemgrond. Ligging lichte helling. Rijken bodem, zeer wel bemest. Voorgaande vruchtRogge. Bemesting 50.000 kg. stalmest per Ha. Perceelen van 4 a. per perceel 32 kgr. kaïniet en 12 kgr. nitraat. Op per ceelen I, II, III en V, 96 zuivere phos- phoorzuur per Ha. onder vorm van Perc. I. Supra II. IJzerslakken III. Calcine Bernard IV. getuige V. Superphosphaat De volgende uitslagen werden ons overgemaakt Perceel I. 98.300 kg. beeten per Ha. 11.93.000 III. 93.000 IV. 86.600 V. 93.200 Het opkomen en den groei waren zeer regelmatig. Prachtige en welverzorgde cultuur. Proefneming op aardappels aange wend te Denderwindeke bij den Heer P. Beeckman, door het toedoen van den Heer De Troyer, schoolhoofd. Perceelen van 3 a. 20 ca. 1060 strui ken per perceel. Op ieder perceel 14 kg. zwavelzure potasch de vetten werden te laat toegediend, zooniet ware chloor- potasch beter geweest en 12 kg. soda- nitrnat. Voor ieder perceel, behalve het perceel getuige 96 kg. zuivere phosphoorzuur per Ha. Zware grond, lichte helling naar het Oosten. Regelmatigen groei. Vorige cultuurrogge. Bemesting benevens de aangeduide scheikundige bemesting 35.000 kg. stal mest per Ha. Uitslagen Perc. I. Superphos. 25.000 kg. per Ha. II. IJzerslakken:31.000 III. Supra 29.000 IV. Cal. Bernard: 27.000 V. getuige 21.500 Men bestatigt hier een bijzonderen invloed van den phosphoorzuur. Waar schijnlijk schiet de grond ook te kort aan kalk (IJzerslakken 31.200 en superphos phaat slechls 25.000). Verschil tusschen getuige en slakken 9700 kg. 0.40 fr. (Eigenheimer) 3880 frs. Proefneming op Eigenheimer, bij M. Ed. Van de Velde, schepene te Welle. M. Van de Velde is een onzer zorg zaamste en meest vooruitstrevende landbouwers. Vorige teelt Tarwe en loof. Bemesting 300 hectol. beir per ha. (voor haver en loof). Bemesting voor aardappelen 35,000 kg. stalmest en 325 hectol. beir per Ha. Planting 3 Mei. Toepassing der scheikundige meststoffen den 15 April. Het rooien in 't begin September. Goede groei, gezonde aardappels, goede zorgen. Uitslagen Perc. I Superfosfaat 36,800 kg, per Ha. Perc. II IJzerslakken 37,500 Perc. Ill Supra 39,200 Perc. IV Cal. Bern, 36,500 Perc. V Getuige 35.800 Verschil tusschen Supra en getuige is 3400 kg. aan 0,40 ff, de kg. maakt 1360 fr.; tusschen getuige en superfos faat 400 fr. Hadden de scheikundige mesten vroeger toegepast geweest dan ware ook de werking van IJzerslakken, Cal. Bernard en Supra gunstiger ge weest. Wij echten een bijzonder belang aan de proefnemingen bij dezen zeer oprech ten en nauwkeurigen landbouwer op touw gezet. Proefneming op haver bij den Heer Aug. Van de Keere, Borsbeke. Zand leemgrond. Vorige vrucht tarwe. Bemesting 400 Hectl. beir, 200 kg. sodanitraat. HaversoortWebbs Newmarket. Scheikundige bemesting 5 kg. nitraat en 5 kg. 250 chloorpotasch per perceel van 3 a. Phosphoorhoudende vetten*?oo- als voor de andere proeven. De vetten werden ongelukkig laattijdig toegepast. Uitslagen Perceel I. Calc Bernard 3230 kg, graan 4300 kg. stroo oer Ha. Perceel II. IJzerslakken 3260 kg. graan 4300 kg. stroo per Ha. Perceel III. getuige 3200 kg. graan 4250 kg, stroo per Ha. Perceel IV. Supra 3400 kg. graan 4600 kg. stroo per Ha. Perceel V. Super 3500 kg. graan 4600 kg. stroo per Ha. ('t Vervolgt). D. BRICOUT. GIJSEGEM. - Op Zondag 27 Januari om 3 uur, zal M. Cornells eene voor dracht houden over veredeling der za den en bemesringsleer bij Frans Dierickx, Steenweg. Alleman op post voor deze belang rijke als leerzame voordracht. Het Bestuur. Wat een weer, verleden Zondag, een echte Zomersche dag. Beter wist ik niet te doen dan op mijn velo te springen en het af te trappen naar Terjoden, Statie, bij Ern. Baeyens. Daar was wat te zien en te hooren. De heeren Bricout, land bouwingenieur en De Smet, ingenieur- electricien zouden beiden een voordracht houden over de electriciteit, en hare toe passing op de hoeve. Van bij ons aankomst aan het huis van den heer Ern. Bayens zien we een zwerm nieuwsgierigen rondloopen en toekijken. Het is me daar een geroeze moes van stemmen en een geronk van motoren waar boven het getater en ge joel van dartelende kinderen als belle- kens uitklinken. Dadelijk vernemen wij dat de heer Bricout belet is en zich heeft laten ver vangen door de Heer R. Akkermans. In de schuur is een dorschmachien aan 't draaien, binnen worden een af- roomer, een botervat, een raapmolen en een stroosnijder tegelijkertijd en door een enkelen motor gedreven. Een dichte schaar nieuwsgierigen staat er om een te kijken en te redekavelen. De land bouwers stellen groot belang in deze moderne werkwijze, die in de omstan digheden waarin de landbouw ten hui dige dage verkeert, ons meer en meer aanzetten om ons bedrijf te industriali- seeren. Nieuwsgierig, vol belangstelling wachten de talrijke toeschouwers. Rond i twee uur komt de heer De Smedt aan uit Aalst, gevolgd een tien minuten na- dien door den heer R. Akkermans. De motoren werden tot zwijgen ge bracht daar staat iemand op een stoel boven al de koppen uit. Een teeken, de tongen vallen stil en alle oogen zijn op hem gericht. Ja, daar stond ik warempel op dien stoel, ik, Klopterop, ik zelf in eigen per soon, ik zelf in vleesch en beenderen. Ik was gekomen als simpele toehoor der, uit nieuwsgierigheid, om deze mij zoo belangrijke kwestie De electrifica- tie van het boerenbedrijf nader te kun nen bestudeeren, en daar word ik bij den kraag gevat in figuurlijken zin ge sproken en daar sta ik op den stoel het inleidend- en straks om het slot woord te spreken. Het had er al den schijn van alsof ik de inrichter was en dit is in 't geheel niet waar. Al de eer van dien dag komt hoofdzakelijk onzen vriend Ernest Baeyens toe. Hem worde hulde gebracht voor zijn verdienstelijk werk,hij doet heel wat voor den vooruit gang van den landbouw, hij is een op rechte boerenvriend en zelf boer in hart en ziel. Zijn werk verdient steun, aan moediging en bijzonder navolging. R. Akkermans, krijgt eerst het woord. Hij behandelt dit groot landbouwvraag stuk Hoe zullen we vandaag en morgen ons werk gedaan krijgen Alle landbouwwerklieden, mannen en vrouwen, verlaten de hoeve en trekken in dichte drommen naar de stad, naar de alles verslindende nijverheid. Geen volk meer om krijgen, 1° omdat er nog weinig werkkrachten overblijven, 2° omdat onze landbouwer niet in staat is de hooge loo- nen uit te betalen, die door het werkvolk geëischt worden in deze tijden van duur leven. En toch, daar ligt het werk te wachten, het werk dat moet verricht worden, kost wat kost, omdat er zonder dat werk geen graan, geen brood, geen vleesch, geen melk, geen cent in huis komt. Dan blijft er den landbouwer niets meer te doen, bij gebrek aan werkkrach ten, dan zijn toevlucht te nemen tot de machine, tot de landbouwmachinen op de akker, tot de machienen op de hoeve, gedreven door electrische motorkracht. Het is geworden voor den landbouw een kwestie van leven of dood men noemt dat dan de industrialiseering van den landbouw, 't is te zeggen, het inrich ten van een boerderij, hoe groot of hoe klein, op de wijze van de nijverheid of industrie in de fabrieken, door de ma- chinen laten verrichten wat door machi- nen kan verricht worden, menschen ver vangen waar ze voordeelig kunnen ver- vangen worden. Dien weg moeten wij op, dien weg zullen wij op indien wij ver standig willen boeren. Kortom, de electriciteit zal terzelfder tijd, de dienstmaagd en de knecht onzer boerderij worden. Vonden de woorden van den heer Akkermans open ooren en vriendenhar ten, de eenvoudige, gemoedelijke taal van den heer De Smedt kon nu in dien voorbereiden grond het goede zaad van zijn wetenschap en vakkennis mild open- strooien. En of het gedijen zal. Al wie daar tegenwoordig waren zullen met mij bekennen, dat men zelden, misschien nooit een voordracht van zoo n weten schappelijk gehalte in zoon klare en terzelfdertijd zoo aantrekkelijke wijze te hoeren krijgt. Allen hingen we aan 's sprekers lip pen. Zoo n wijze en belangrijke lessen mochten wij meer hebben die komen er nooit te veel. Alle aanwezigen waren uiterst voldaan. Ons volk wordt wakker, de boeren gaan met vasten tred de nieuwe wegen op hun door de wetenschap ten dienste gesteld, dat is een waarlijk verheugend feit. Vroeger schreven we meer dan eens breedvoerig over de electrificatie van den buiten, we zijn blij dat de mannen van wetenschap ons terzij komen staan, om onzen strijd te steunen. Het luid applaus bewees hoe dank baar de toehoorders waren. De heer De Smedt beloofde de aan wezigen dezen avond nog te vergasten op een kleine kinematografische voor stelling bij middel van de electriciteit en hun binnen een paar weken een radio concert ten beste te geven. De avond komt langzaam aan, met spijt moet ik weg, ik ben zonder licht. Die dag is voor mij een feest geweest en dat is een troost Weer ronken de motoren en gieren de raderen, ik spring in den zadel en weg ben ik. Alvorens te sluiten, druk ik in naam onzer landbouwers den wensch uit dat de electrische motoren op de boerde- rijen gebruikt, door een genade van onzen heer Minister van Financiën, mo gen bevrijd worden van die zware be lastingen zullen onze volksvertegen woordigers daar een woordje voor ten beste spreken. H. KLOPTEROP. De heer H. De Smedt belooft ons eerlang een kosteloos avond concert van radio telegraphie te geven, in ons lokaal De Koornbloem, te Aalst. In 't kort het programma. Nota. d. R. DER Vrijdag van laatstleden week verga derde in het Ministerie van Landbouw de Nationale Commissie van Land bouwprodukten in groote en plechtige sluitzitting. Zooals we reeds vroeger mededeel den, groepeert voormelde Commissie vijf volgende afdeelingen. 1. Verhooging der productie; 2. Doelmatiger gebruik van graan en brood 3. Verbetering van den Vee stapel 4. Degelijke propagandamidde- t 5. raagstukkea van onderschei- den aard. Mijnheer Ruzette, Minisier, zat de vergadering voor, bijgestaan door de Heeren Schreiber, De Vuyst, Van Ors- lioven, ambtenaren van zijn departe ment Heer Gérard, sekretaris des Ko- niags, enz... In zijne openingsrede verklaarde de heer Minister dat de steeds aangroeien de behoeften eener zoo dichte bevolking als de onze, een jaarlijkschen invoer van verscht idene miljarden franken veroor zaakt. De huidige invoer dier vreemde produkten weegt loodzwaar op onzen I wisselkoers en moet diensvolgens kracht- dadig worden ingekrimpt door een meer intensieve productie eenzijds en door een doelmatiger gebruik der beschik bare hoeveelheden anderzijds. r - T K tja III 'RNBLO EM

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1