Bijvoegsel aan De Koornbloem van 27 Januari 1924 Aan onze Lezers en Lezeressen 129 ÜLÜÜ Naaimachienen. MEUBELS i DE PAEPE -CORTHALS Als reklaam zendt j LANDBOUWERS, Elektro-motoren VIJF AdresCR. GREGOIRE-PAREWYCK, fabriekstraat, Aalst. Tel. 400 LANDELIJK RECHT. De Mieren. I I Karei REIREPI1S Groote Afslag Sreeddorschmachienen GREGOIRE Bezie de prachtige Uitstallingen. Oninogelike Concurrentie n üe Af roomer Van de Putte is wereldberoemd en levert vier voordeelen op Eer sic Communie, Lente- en Zo nier artikels Bij J. DELAFORTRIE zonder opslag verkocht. Hollandsche Koeien en Vaarzen Raymond De Meyst j x P x x <1 PARDESSUS nö x Voor uwe aankoopen van meubels, wendl n lT in volle vertrouwen tot liet buis HOOGSTRAAT, (.7, AALST fin Komt de uitstallingen bezichtigen en ge zult U overtuigen. Rijhuis Zoutstraatpoorl, 43, Aalst. voor de som van 30 trank Konservenfabriek AIME BEECRMAA Aalst lees dit nu ook maar nen keer, met bede er goede nota van te nemen v Grensscheiding en Afpaling. Het zal den landbouwer wellicht niet ongelegen komen nu en dan eeDige bij zonderheden omtrent het Landelijk Recht te vernemen. Vruchtelooze twisten, groote onkosten en nuttelooze gangen zullen hem hierdoor veelal gespaard worden immers de grensscheiding en afpaling zijn dikwijls oorzaken van on- eenigheid en processen, omdat veel men- schen verlangen wat hun niet toekomt en omdat zij meenen de wet altijd naar hunnen zin te mogen uitleggen Noch tans beide aangehaalde werken hebben juist het tegenovergestelde doel na melijk vrede brengen bij de eigenaars van twee aan elkander grenzende eigen dommen. Niemand kan verplicht worden in on- eenigheid of onverdeeldheid te blijven, want Art. 646 van het Burgerlijk Wet boek zegtAlle eigenaar kan zijn ge- buur dwingen tot de afpaling hunner aangrenzende eigendommen.,, Let wel op het woord aangrenzende want de afpaling kan niet gevraagd worden tenzij voor eigendommen, die aan elkander palen en dan nog maar mits zekere voorwaarden, die we ook zullen meedeelen. Twee eigendommen palen niet aan elkander, wanneer zij gescheiden zijn door een ander stuk grond, hoe smal het ook weze door een bevaarbaren of bevlotbaren waterloop of door een openbaren weg. Dusvolgens kan de af paling voor dergelijke gevallen niet aan gevraagd worden. Zij is evenmin ontvankelijk voor eigen dommen die gescheiden zijn door een gemeenen muur of gracht, of door eene gemeene haag, hetzij levende of doode. Door gemeen moet hier verstaan wor den gezamenlijken eigendom der beide partijen. Eens dat twee eigendommen afgepaald werden bij overeenkomst of bij vonnis van een bevoegden rechter is een tweede rechtsvordering tot afpaling ook niet ontvankelijk, tenzij men werke lijke bewijzen van missing of dwaling kon inroepen. Kosten der afpaling. Wanneer de afpaling in der minne geschiedt, wor den de onkosten natuurlijk ook in der minne geregeld. Gebeurt de afpaling bij besluit van den vrederechter, dan wor den de kosten van het meten gewoon lijk door beide partijen gedragen in ver houding tot de oppervlakte hunner we- derzijdsche eigendommen het aankoo- pen en plaatsen der palen wordt aan beide komparanten voor den helft aan gerekend, maar de kosten van het von nis vallen ten laste van den verliezer. Bij deze eerste korte uiteenzetting over Landelijk Recht, wil ik aan de lezers van De Koornbloem nog een ouden maar gouden raad geven. Wacht u van te procedeeren voor een handvol grond tracht bestaande moeilijkheden in der minne op te lossen, bijv. met zelf een eerlijk en verstandig man als scheidsrechter aan te stellen en onder werpt u aan zijne uitspraak. Meer dan eens heb ik, in betwistingen over rijba nen, hagen, scheidingslijnen enz., het oude spreekwoord zien van toepassing worden. Wie procedeert voor een koe Legt er een peerd aan toe. Alf. v. H. Landmeter. De werkende mieren, Die vlijtige dieren, Ze gaan en ze keeren Met vrachten belaan Om ons menschen te leeren Hoe zij 't werken verstaan. En zeggen dat 'k me vandaag voor genomen heb U te leeren hoe men de mieren vangen en dooden kan. k Heb U reeds gezegd dat het al geen goed is wat ze doen bijzonder als ze in de bloe men onzer fruitboomen kruipen en er stampertjes en meeldraden bij vernielen om wat honig er uit te zuigen. Men kan hun dit beletten met rond den stam van het fruitboompje een band van teer vast te maken. Komen ze in onze wonin gen sluipen om zich in den suikerpot en in 't siroopkannetjes of ergens op vleesch zich te goed te doen dan kan ik ze ook maar moeilijk verdragen en buiten moe ten ze bljjven op gevaar af binnen een zekeren dood te vinden, t Gebeurt toch cok dat ze binnen hun krioelende kamp opslaan en zich behendig ergens door een spleet of gaatje met den buiten wereld weten in betrekking te houden, doch in de meeste gevallen is hun kamp butien opgetimmerd en gebruiken ze slechts spleten en gaten om in te breken. Binnen kan men hun nest doen uitster ven door een bad van kokend water, phenol of petrool ook door asch en zout. Breken ze in dan moet men hun weg op sporen en op hun weg ergens een stukje vleesch ingraven. Ze richten een aanval in regel op het vleesch aan en laten uw huis met rust. Kamfer en solferbloem kunnen ook met goed gevolg aange wend worden. Een goedkoop middel nog om gansch een kolome uit te roeien, een middel dat bovendien gemakkelijk is om uit te voeren, is een kleine hoeveelheid benzine ge doet een centiliter benzine in een klein fleschje of oliekanneken en ge giet die in het nest zorg dragende onmiddellijk den grond aan te drukken. Brand moet ge niet vreezen, wel te ver staan, als ge er zelf geen vuur bijbrengt de benzine zal spoedig vervlogen zijn en de mieren gedood. Men kan er zich nog op eene andere manier van ontlasten en dit niet ze een zoete dood te doen sterven. Ge neemt suikerpoeder en borax en gemengeld ze beide goed dooreen, ge moet van t een niet meer pakken als van t ander ge legt dit mengsel op een schoteltje en ge plaatst dit laatste daar waar ge liever hebben zoudt, dat ze wegblijven. De mieren gretig naar suiker en er door verlokt eten dit mengsel op en sterven er van. Dit is een middel dat gemakke lijk toe te passen is in bakken, kassen en zelfs in onze woningen op het open veld is men genoodzaakt, om t nat worden te beletten, er een plankje op twee steenen over te leggen. Maar, 't en is al geen kwaad dat ze doen. en in vele gevallen kan het beter zijn de mieren te verdrijven van de plaats waar ze U vervelen. Dit kan men ook doen door de volgende middelen. Een handvol kervel in een mierenhol in een mierenhol verdrijft ze op min dan vier en twintig uren tijd. Ge weet mis schien ook reeds dat de reuk van zwa- vel-ether de mieren doet wegvluchten. Om dergelijken reuk te verkrijgen legt men een citroen op een vochtige plaats totdat hij bedekt is met een laag groene schimmel. Snijdt hem dan in stukjes en legt ze op die plaatsen, waar ge de mie ren verjagen wilt. Na een paar dagen zullen de mieren verdwenen zijn. Hebt ge liever dat ze de fruitboomen niet na deren strooi wat zagemeel aan den voet der boomen en ze zullen wegblijven. Om de bekende, kleine, roode mieren te vernielen, die in de weiden en op de wegen kleine verhevenheden van zand maken, kan men gazoline bezigen. Eenige lepeltjes er van in de gaten ge schud, vooraf in den mierenhoop ge maakt doen ze sterven. In suikerwater gedoopte sponsen hier en daar neerge legd en dan wanneer ze vol mieren zit ten in kokend water geworpen is een allerbeste middel om er vele te dooden. Melasse gemengeld met Parijscher groen en door de mieren genut is voldoende om ze te doen kreveeren. Papier met siroop bestreken lokt de mieren aan en vermits ze er blijven aanplakken sterven ze den zoetsten dood. Naphtaline in poeder op plaatsen gestrooid waar de mieren verkeeren doet ze verdwijnen of sterven. Er bestaan dus vele kleine middelen om zich van de mieren te vrijwaren en aangepast naar de omstandigheden en met een beoogd doel leveren ze goede uitslagen op. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Wij voorzien een grooten opslag van de Mans- en Vrouwstoffen, Zijden enz. Daarom raden wij iedereen aan voor heel vroeg zijn aankoopen te doen. 11, Molenstraat, 11, AALST, worden al de stoffen tot zoolang de voorraad strekt, Alle dagen groote keus van Hollandsche koeien en vaar zen, gekalfde en ongekalfde. In alle grootten en soorten. Echt ras. Men verwisselt voor ander vee. Varkensmarkt, 23, AALST Ph LAATSTE MODE EERSTE KWALITEIT gemaakt of op maat Molenstraat, 29, AALST X Xi Anker Kayser Durkopp Singer Phcenix Original Victoria Vesta enz.enz alwaar te verkrijgen zijn alle soorten van rijke en gewone meubels, wol- en windhaarinatrassen. Olmen bed met ressort, matras en huppeling te beginnen van 32.5,00 trank. Gebroeders VIDTS, Korte St Jans straat, 25. (nabij het Park) Aalst. 3 doozen HARINGEN IN WITTE WIJN van 4 tot 5 haringen. 3 doozen HARINGEN IN WITTE WIJN van 2 tot 3 haringen. 3 doozen MAKREELFILETS in extra olijfolie. 3 doozen SARDINEN in olijfolie. 1 Glazen kannetje PICCALILLI EXTRA. 1 Glas PICCALILLI SPECIAL. PREMIE: Een sleutel "Universel,, voor het openen der konservendoozeu. Alle verkoopers zeggen De mijne, dit merk of geen merk van machienen of van elektro-motoren zijn de beste, er zijn geen beter en nog meer Ongelukkiglijk niet eenen zegt, waarom hunne motoren of dorschmachienen de beste is of welke de voordeelen er van zijn, en nochtans laat me toe U te vragen zonder dat U het kwalijk zoudt nemen Wat grondige kennis bezit den landbouwer van Elektro-motoren of veel andere machienen Ik antwoord NIETS Hoegenaamd geene of in weinige gevallen, zeer, zeer weinig, niet waar Oppassen is dus de boodschap. Wat staat er LI dus te doen Hewel eenvou dig, te rade gaan in gekende ernstige huizen, welke reeds blijken gegeven hebben van bekwaam heid en rechtzinnigheid, waar gij U in volle vertrouwen moogt wenden. Ziehier waarom onze en de de beste zijn welke in den handel te vinden zijn. 1° De motoren VIJF zijn van prima grondstoffen vervaardigd in groote serie. (Dage- lijksche voortbrengst 210 motoren) 2° Omdat de ringen en borstels voorzien zijn van een hoed of kapsel, dus stofdicht, en bij gevolg geenen brand kunnen veroorzaken door kortsluiting aan de borstels, het geen reeds meer dan eens voorgevallen is bij andere motoren 3° Omdat de bronzen kussens van den motor VIJF afzonderlijk afneembaar zijn, dus bij eventueele vervanging kleinen onkost veroorzaken en rap hersteld zijn. 4° Omdat het voetstuk van de motoren VIJF afzonderlijk gevestigd is aan de karkas of massa van den motor. Soms gebeurt het dat dit voetstuk door de eene of andere reden komt te breken. Bij alle andere motoren zijt U dgn verplicht de geheele massa te vernieuwen, dus groote onkosten. Bij de motoren VIJF moet het voetstuk alleen vernieuwd worden, Dus geringe herstelling. Voordeelen mijner nieuwe Breeddorschmachienen 1° Gebreveteerde keerende kop, welke U toelaat langs weerskanten in te steken zonder het machien te verplaatsen 2° De trommels zijn gansch in ijzer en staal 3° De tegendorscher of contrebatteur is gansch in smee-ijzer, voorzien van gebreveteerde veiligheidsveeren, waardoor U geen breuken meer hebben kunt van trommel of tegendorscher. Dit is onmisbaar bijzonderlijk bij machienen door motoor gedreven. (Bij andere fabrikanten is den tegendorscher gewoonlijk in gietijzer en zonder veiligheidsveeren). 1° De smering gebeurt automatisch en moet maa- alle zes maanden geschieden 2° De raderkas is stof- en waterdicht 3° De ophangspil is met automatische ontkoppeling, dus geene nuttelooze sleet zooals bij al de andere afroomers 4° Geen koordjes of bronzen sluitstukjes meer. Alleenlijk een fiberen kussen, welke de op hangspil belet te slagen. Dus geen onderhoud en onverslijtbaar. Zijt U zinnens een elektro-motor te plaatsen Ik ben altijd bereid er U eenen op proef te leveren, hetzij gelijk voor welke machien te drijven. Hetzelfde geldt voor uwe dorschmachie nen, afroomers, raapmolens, dubbele ploegen of onverschillig welke machienen U verlangt te plaatsen. Het Huis is sedert lange jaren gekend voor zijne uitstekende machienen waardoor het een faam van eersten rang verworven heeft. Koopt nergens, alvorens het Oud Huis Grégoire- Parewyck te hebben geraadpleegd. Den U daar gegeven raad moogt U gerust volgen. De goede werking van uwe inrichting en uw profijt hangen er van af. Er zijn altijd een groot getal motoren alsook alle andere landbouwmachienen in magazijn te vinden. Het huis beveelt zich ook aan voor alle herstellingen, alsook voor lassching der metalen door autogeen. - Rechtstreeks geleverd aan de kliënten door het hoofddepot der fabrieken aan buitengewoon lage prijzen en met 10 JAAR WAARBORG op fak- tuur, en gemak van betaling, worden ze nog ver kocht zonder opslag. Naaimachienen die tijdens den duur der waar borg geen voldoening schenken, worden zonder verlies vervangen of terugbetaald. OCCASIEMACHIENEN van af 50, 75 en 700 fr. Naalden, olie en alle toebehoorten aan lage prijzen. Herstellingen aan alle systemen. Eenige depothouders Let wel op het adres. a laaaamaHaiit! j j i

De Koornbloem | 1924 | | pagina 3