REDT u i ZELVEN Landbouwweekblad Arbeid adelt II.-De Landbouwkamers Uit het Üagelijkseh heven Mengelmoes - MILLIOENENDANS De Vrijheid der XXe uw moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 10 FEB. 1924 Prijs i2 centiemen. 6de JAARGANG Ni 2ö& Abonnementsprijs 6.00 frank 's jaars. Men schrjjft in cp ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opstelier ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Opvallend is het dat én De Schelde én De Standaard in hun kolommen twee artikels wij den binnen de twee zelfde weken over het zoo belangrijke vraag stuk der Landbouwkamers, waar over wij verleden Zondag reeds schreven. - Dat is dus de eerste maal, dat het Vlaamsch publiek de lezers van De Koornbloem en mis schien ook die nog van een paar kleinere landbouwbladjes uitge zonderd dat woord vóór oogen krijgen. De lezers van De Schel de zullen zeggen De land bouwkamers, dat zou zeker wel iets goeds zijn Die van De(n) Standaard zullen gedacht heb ben Weer al een nutloos, mis schien schadelijk wetsvoorstel die in de Kamers een heelen boel schoonen tijd zal doen verliezen. Is er dan anders niks te doen Doch geen van beide lezers zal kunnen zeggen al kende hij de twee mooie artikels van zijn blad van buiten want mooi geschre ven, dat zijn ze allemaal Geen enkel lezer noch van "De Schelde noch van De(n) Standaard' zou, zelfs na het bestudeeren van hoo- gergenoemde artikelen, kunnen antwoorden op de vragen Wat zijn Landbouwkamers Welk is hun doel Welke zal hun werking, hun bevoegdheid zijn enz. Al vragen die eerst moesten beantwoord worden. Kan of mag de Vlaamsche le zer niet beter worden ingelicht moet hij zich immer en altoos te vreden stellen met halfgare kost Maar het publiek zal ingelicht worden over deze belangrijke kwestie en ook alle Vlaamsche boeren zullen vernemen wat zij van de Landbouwkamers te ver wachten zijn waarom opzettelijk over Landbouwkamers gezwegen wordt en wij beloven het strijd- vuur aan jje steken en aan te wak keren. Doch vooraleer te begin nen, willen wij eerst nog vandaag een paar beweringen of vermoe dens van onzen vriend D. van verleden week, door 't weet niet welke vrees ingegeven, weerleg gen. Wij meenen dat hij zijn teerge voelig hartje lucht, waar hij zegt Het is opvallend dat in het Vlaamsche land, heel deze kwestie (der Landbouwkamers) weinig, om niet te zeggen, geen belang stelling wekt Zoo n argument is een houten kanon, waarmee een knaap een muur bombardeert. Ze zijn nog zoo talrijk de vraagstukken die, even belangrijk als dit, weinig of om zoo te zeggen geen belang stelling in Vlaanderen wekken, buiten misschien bij een kleine, uit gelezen schaar van zuiverstaande, belanglooze menschen. Zijn daar om die vraagstukken minder inte ressant, tot welk gebied ze ook behooren mogen, 't zij ze punten van economischen, politieken of maatschappelijken vooruitgang voorbrengen. Zoo ver mag men hier in geen geval het besluit rek ken het is verkeerd geredeneerd, het bewijst alleen maar ofwel dat de leiders de zaak niet of onvol doende kennen ofwel dat zij ze wel kennen, maar ze niet gaarne leeren kennen aan de eerste be langhebbenden, de boeren, uit vrees dat er dan wel een dag zou komen waarop de landbouwers bewust van hun getal, hun macht, hunne beschikbare kapitalen en door ondervinding wijs geworden al te zamen hun eigen zaken zou den inrichten, besturen en bered- deren. Zij die met de vroeger in zwang zijnde routine in Vlaanderen, van steeds naar zeer hoog te kijken om voor een zaak te durven voor uitkomen, met die routine wisten af te breken, verdienen alle eer, en die eer komt in Vlaanderen toe aan De Koornbloem. Het is aller minst aan ons adres dat het ver wijt van in het vaarwater der Waalsche vereenigingen te dob beren" mag gestuurd worden. We staan vrij, zelfstandig, onbe schaamd, omdat wij geen redenen hebben om beschaamd te zijn, we zijn niemands knecht, we zijn ons eigen meester; mocht dit ook maar van alle landbouwvereenigingen gezegd worden Verder krijgen we nog een paar zinsneden 1. Waar moet het heen, als van nu af reeds drie, vier kampen verdeeld tegenover elkaar staan, alleen over den vorm aan de Landbouwkamers te geven. Dit is reeds een toegeving van wege den heer D. Het is zooveel als wou hij zeggen ]a, de Land bouwkamers, ik geef toe dat ze nuttig werk kunnen leveren, maar 't is niet noodig dat we er ons warm en geestdriftig voor maken, want nooit geraken zij gestemd. Die er dus voor ijveren, verschie ten nutteloos hun poer Hij is als die goedzakkige of liever zwart gallige Vlamingen die meenen dat we nooit ons recht zullen bekomen want in Kamer en Senaat zetelen Walen, Brusselaars, Vlamingen en -hoe zal ik ze noemen tweeslachtigen.mossel-noch-visch- menschen, dus t is verloren ge boerd Al'ie weken worden wet ten gestemd, soms twee, drie per dag en die worden toch ook ge stemd niettegenstaande de drie groote staatspartijen vechten als drie honden aan een been. Dat zal ook geschieden met de Land bouwkamers, perfect zullen ze niet uit ons nationaal wettenfabriek komen, elk zal er wat bij en af doen. Maar het feit dat reeds iedere partij haar eigen wetsont werp heeft tot het inrichten van Landbouwkamers, bewijst op zich zelf al genoeg dat wel werkelijk belangstelling wordt gewekt door dit landbouwvraagstuk. 2. De Pruisische Landwirt- schaftkammern of landbouwka mers, wil D. niet tot voorbeeld nemen en hij redeneert omtrent alsvolgt Ja, in Pruisen gaat dat heel wel, daar doen ze waarlijk veel goed, waar in Frankrijk trekt de zaak niet, dus zal het bij ons ook niet gaan noch meer noch min Waarachtig, zou men straks niet gaan denken dat er toch niets mag gedaan worden voor den boer. Neen, met den geest die tot hier toe in België heeft geheerscht, met dien verderfelijken geest van half slachtigheid, zalving van al onze wetten, daarmee is er niets te ver wachten, Maar, om de woor den van D. zelf te gebruiken wij moeten de zaken gezond- nuchter inzien en ons bij de on verbiddelijke werkelijkheid kunnen neerleggen, ook wanneer het land- bouwaangelegenheden betreft. Laten wij dus, gebruik makende van de opgedane ondervindingen, een gezond, nuchter en practisch wetsvoorstel opstellen, rekening houden de met onze Vlaamsche en Waalsche landbouwtoestanden en ook eens en voor goed hier van de gelegenheid gebruik ma ken om de taalgeschillen, die in dergelijke gevallen steeds moeten oprijzen, omdat men heeft ge vreesd ze op te lossen, door een nuchter wetsvoorstel onmogelijk te maken. Zoo opgevat kunnen de toe komstige Landbouwkamers slechts goed en veel goed doen voor on zen landbouw in nood. Kunnen de reeds bestaande wetsvoorstellen niet in één voor stel in dien zin opgevat versmol ten worden We meenen van wel H. KLOPTEROP. Daar zooeven kom ik thuis van eene vergadering, waar feitelijk niets zoo be langrijk te doen was. dat het ia 'n blad diende vermeld, en toch gebeurde er iets, waarop wel eens de aandacht dient ge trokken er werd namelijk gesproken over de op den buiten zoo scha als schandelijk bestaande doenwijzen, van onderhuring, opjaging bij verkoop en verhuring en den zucht naar procedee- ren bij verkaveling, grensscheidingen enz. Daar voerde men een punt aan, dat het overwegen en te keer te gaan ten volle verdient, en dat ééns de werkelijk heid er van in 't klare gesteld, er mid delen zouden kunnen worden te werk gesteld die zeker zooveel goeds zouden teweeg brengen, dan er nu kwaad ligt ingelegen. Voorbeelden kunnen er worden ge geven bij honderdtallen, die bedoelde toestanden in hun waar daglicht stellen. Verleden jaar werd het armgoed openbaar verpacht, verschillende van de verpachte perceelen werden door opja~ ging verhuurd, aan 4 tot 6 fr. de roede. Als gevolg kwam er voor Kerstdag daaropvolgend, van 'n paar eigenaars een pachtverhooging van 0,75 fr. de roe de. Hoe vaak zien wij niet dat bij veikoo- pingen familieleden, geburen en goede kennissen eikaars opbod afroepen tot in de verste uitersten. Hoeveel schade berokkenen ze daar door niet aan den kooper, schade die toch niemand dan den laatsten bieder te dragen heeft en soms ten goede komt aan onverbiddelijke vijanden van den boerenstand Daardoor worden de prij- I zen van 't land. tot in nooit gedachte hoogten opgejaagd de huurwaarde van den grond aanzienlijk verhoogd. Daar boven wordt daardoor in andere mid dens de overtuiging versterkt, dat de boeren schromelijk veel geld mo.ten winnen. Dan Is er ergens een misverstand of eene verkeerde opvatting in 't spel over 'n haag, een gracht, een scheidsmuur of een verdwenen paal, hoe spijtig is het j dan niet onze landbouwers gauw bij een advokaat te zien loopen 't gerecht er tusschen te trekken om dan, na veel geld verspild te hebben, na maanden gepro cedeerd en veel vijandschap te hebben gekweekt, tot de eenige oplossing te ko men, namelijk de overeenkomst. En hier weer kan de onpartijdige toeschou- j wer, geen andere gevolgtrekking maken dan deze boeren zijn soms toch heel moeilijke menschen. En toch Al ligt het stuk land in kwestie nog zoo goed gelegen voor Pier of Jan, al zijn er nog zooveel liefhebbers die het doodgraag zich zagen toegewe zen, al wordt de prijs door die verschil lende medekampers, tot in 't oneindige gedreven, niettegenstaande dit alles kan het maar aan één enkele toebehooren. Hoeveel dagenlang is er niet reeds gezeurd en gezuurd tegen de machte loosheid van den landbouwer-huurder tegenover de eigenaars. Hoe tergend stellen deze laatste zich soms niet aan, door het heiligste recht van den pach ter n.l. zijn vrijheid, met de voeten te treden. Welke boer heeft daarmee nog niet moeten afrekenen. En toch wat zouden de boeren moeten geven om 'n pachtwet, als ze maar eens degelijk elkander leerden verstaan, ge zamenlijk wisten op te treden in eensge zindheid en al hun doen en laten in de lijn van hunne belangen wisten te houden. Geen enkele partij, geen Staatsoptre- den of rechterlijke inmenging hebben ze noodig, om de huur of koopprijs van den akkergrond te bepalen naar hun best willen. De eigenaars zouden niet zoo gretig naar het Kerstdag-wapen grijpen, als onze boeren het eens voor vaste regel invoerden Gronden mijn gebuur of medelid om nietige of ikzuchtige reden afgenomen, neemt geen enkele van ons in gebruik. En waar vandaan zou de persoon komen, om het stuk grond in gebruik te nemen, als hij er op voorhand van ver zekerd is, dat alle hulp of dienstbetoon van zijne geburen of stielgenoten hem zou ontzegd worden. De eigenaar, die 't land verhuurt, zal het niet komen bewer ken, en zich er aan bloot stellen zijn grond één jaar ongebruikt te laten, zon der dat er iets van in den koffer komt, zal hij zeker ook niet. Van lieverlede zou hij zijn eigendommen aan de land bouwers verhuren, niet zooals hij het wil, maar wel zooals de boeren het willen. Waarom kan er bij verkoop, voor de bewuste dag, niet vast bepaald worden hoe hoog het opbod mag gaan. Kan het niet op voorhand worden uitgewezen, wie er 't land om die of gene reden meest toekomt, en waarom die persoon zooveel zuurgewonnen geld uit den zak gejaagd. Nog eens er kan toch maar één enkele kooper zijn, ondanks tiental- liefhebbers en alle biedingen van laatst genoemden. Een weinig nadenken zal wel vol doende zijn, om ieder van ons te toonen dat er op dien weg voor ons volk nog veel te doen is. Dat die kwestie onze volle aandacht verdient en er wel mag worden op teruggekomen, iets wat onze vrienden of wij eerlang zeker doen zullen. HARD LABOUR. 'k Heb als titel voor vandaag Men gelmoes gekozen 't had even goed Van alles wat mogen zijn, doch mijn naamlooze schrijver zou 't me weer betaald zetten en 'k smijt hem niet gaar ne centen uit den zak om postpapier en omslagen, postzegels en pennen te koo- pen. Dit gezegd zijnde heb ik in dit arti kel verscheidene mededeelingen te doen die nuttig kunnen zijn voor de land bouwers en ik niet langer kan of mag uitstellen. Vergeet niet dat een verstan dige boer of boerin, als 'teenigszins mo gelijk is, Zondag en acht dagen naar Brussel gaat en vermits de tentoonstel ling acht dagen duurt mag het ook nog op Zondag 24"1 Februari gebeuren. Wie zóu daar willen afwezig rijn Vergeet niet dat op de boerderij tergenwoordig veel armen te kort zijn prijzen als in de nijverheid kunnen de landbouwers on mogelijk aan hun werkvolk betalen en de werklieden hebbea overschot van gelijk als ze de grootste daguren achter na gaan. In dit te kort aan landbouwerskrach ten kan voorzien worden door de ma- chienen. 't Is met dit doel voornamelijk dat er te Brussel een tentoonstelling van de meest hedendaagsche en de meest volmaakte landbouwmachienen zal ge houden worden. De groote Belgische landbouwweek moet lukken en moet overgrooten bijval genieten als gij land bouwers er henenstroomt en er tot uw eigen volmaking veel voordeel weet uit te trekken. Benevens de tentoonstelling van machienen is er ook eene van uitge lezen zaden, van melkverzorging, van koloniale landbouw en boveodien nog dagelijksche proeven met melkmachie- nen. In een woord zal heel belangrijk zijn en 't deed me oprecht genoegen te zien dat menige landbouwgroepen reeds pogingen aanwenden om hun leden er heen te krijgen. Het landbouwcomice van Aalst en omliggende onder de lei ding van Mr Bricout gaat er ook naartoe op Zondag 17,n Februari, vertrek uit Aalst om 8.41 en terug om 6.08 's avonds. Het verbond der hofbouwmaatschap- pijen van België richt een loterij in met uitgifte van biljetten voor een bedrag van een millioen. De prijs van 1 biljet is 1 frde biljetten zijn vereenigd per reeksen van vijf. De bijzonderste prijzen te winnen zijn: vier prachtige renteniers huizen, slaapkamers, eetzalen, tuin- bouwmateriaal, keukenmeubels, schouw- garnituren in koper, titels van verschil lende leeningen der verwoeste gewesten enz. Het verbond heeft voor doel meer en meer invloed en werking uit te oefe nen in 't belang van den tuinbouw en wil het zijne bijdragen om de liefde voor den bloemteelt en het smaakvol versie ren onzer haardsteden te ontwikkelen. Wat er hier beoogd wordt is edel, groot en prijzenswaardig. We hebben er alle belang bij dit werk te steunen niet alleen om de prijzen, maar bijzonder om het nut en de winst welke het ons in de toekomst zal opleveren Ik zal me, zoo spoedig mogelijk, met de inrichters in betrekking stellen en moesten er zijn die loten begeeren ze mogen zich, in volle vertrouwen, tot mij wenden. Er zijn ook eenige vrienden die me reeds gezegd hebben dat ze zinnens wa ren een serre te laten bouwen. Vergeet niet dat zulks tegenwoordig kostelijk is. 't Brengt zeker veel op, doch de onkos ten van inrichting beloopen zeer hoog, Er bieden zich nochtans, nu en dan, ge legenheden aan die soms waarlijk profij tig zijn. Op Maandag 25™ Februari heeft er te Moerbeke-W^es een open bare verkooping plaats van onlangs nieuwe serren, slechts in 1919 en 1920 opgebouwd in besten pitch-pine. Er eens naartoe gaan en zien of er geen koopje te sluiten is in der minne, ware misschien niet af te raden. Eindelijk wil ik U ook de uitslagen mededeelen van een proef door mij ge daan in 1923 op de akker van Jan Gits, landbouwer, Ouden Dendermondschen- steenweg Aalst, en die bereidwillig alles heeft in 't werk gesteld wat er hem is opgelegd geworden. Bijna in al mijn voordrachten dring ik er op aan dat de boeren toch jaarlijks minstens een proef zouden moeten doen't zij met schei kundige meststoffen, met veredelde za den, met verscheidenheden van alle slag, met veevoeders, met rassen enz. Iets wat men zelf ondervindt blijft langer bij en schenkt meer zelfstandigheid en ver trouwen. Het doel mijner proef was de werking van het sodanitraat te doen uitschijnen op een perceel haver. Zie hier Nr der Bemesting per Hectare Opbrengst aan perceelen graan stroo 1 2 3 Geen scheikundige meststoffen 600 Kgr. Superfosfaten 150 Kgr. Chloorpotasch 600 Kgr. Superfosfaten -f- 150 Kgr Chloorpotasch 300 kgr. sodanitraat. 3000 kgr. 3300 kgr. 4000 kgr 5500 kgr. 6100 kgr. 7000 kgr. 1° De volledige bemesting heeft dus een meerdere opbrengst gegeven van 1000 Kgr. graan en 15 Kgr. stroo. 2° Het toepassen van sodanitraat van Chili, bij de andere meststoffen heeft een een meerder opbrengst gegeven van 700 Kgr. graan en 900 Kgr. stroo. Ik geef aan iedrereen de gelegenheid eens uit te rekenen welke winst het so danitraat heeft gegeven per Ha. Heb ik verleden Zondag niet gelezen dat de délégatie der voorbrengers van Chilini- traat een prijskamp uitschrijft van 50.000 fr. voor haver, aardappelen, voederbeeten en weilanden waaraan al de landbouwers kosteloos deel mogen nemen. Een prachtige gelegenheid om eens een proef te doen. L. HAEMS. Landbouwvoordrachtgever. Ligt het nu aan die naoorlogsche on afgebroken trekkingen, welke schier maand op maand, nu hier dan elders een uitverkoren geluksvogel zoo maar met eens "millionair bombardeeren. Of ligt het aan die onverwachte aardbe vingen, welke de brandkasten van som mige bankiers, zoo maar met eens met al hunne millioenen in de lucht doen springen. .11 Of komt het nu, dat onze Over-Rijn sche schuldenaars sinds enkelen tijd met millioenen en billioenen rond- schermen, net gelijk de wind met de bla deren 1 Of ligt het aan het feit dat onze nieuwsbladen ons dag aan dag dat cijfer millioen te slikken geven wanneer ze spreken van die duizeling verwekkende sommen, waarmede onze overzeesche vrienden zich den rug vetsmeeren ten laste van ons onlangs hoe meer platge drukt armzalig franksken, 't geen inder daad stilaan aan onzen vroegeren zoo gewaardeerden koperen cent begint te gelijken 11 k En weet het nietDoch wat ik wel weet, is dat men aan die som, welke ons vroeger zoo fabuleus groot scheen, te genwoordig zoo bitter weinig belang hecht, n en authentieken Brusseleer er vóór den oorlog zou mee ingezeten heb ben, al staande voor den toog 'n dozijn tje streepen Faro binnen te zwelgen. Ten andere, 't volgende is er alweer n typisch bewijs van Brussel en zijn voorsteden moeten gezondheidshal- ve vuilnisbakken en straatkeersels laten wegruimen. Deze hoeveelheid wordt geschat op ongeveer duizend tonnen per dag. Sommige dier gemeenten ver branden die afval en huis- en straat veegsels met met groote onkosten. An deren, mits duur te betalen, verzen den ze per boot naar Boom en omstre ken, om er de baksteengroeven mêe aan te vullen. Een overig klein gedeelte komt aan den landbouw ten goede. Het Staatslaboratorium van Hasselt is naar 't scbijnt in dien hutsepot gaan snuffelen en ontdekte na ernstige ontleding in dat vuilnisgedoe benevens 28 water Fosfoc rz 0,46 X 1000 ton 4,600 kg. Stikstof 0,40 X 1000 ton 4.000 kg. Potasch 0,42 X 1000 ton 4.200 kg. Kalk 3,02 X 1000 ton 30.200 kg. Wat in klinkend munt omgezet zou ge ven 4600 kgr. fosfoorzuur X 1,30 fr. de kilo 5980 fr 4000 kgr. stikstof X 6 fr. de kilo 24000 fr. 4200 kgr. potasch X 1 fr. de kilo 4200 fr. 32200 kgr. kalk X 50 fr. de 1000 kilos 1510 fr. Totaal 35,690 fr. per dag. 't Zij per jaar 35690 X 360 dagen 10707000 frank. Willen we aan onzen achtbaren heer Minister eens voorstellen die millioenen welke nu waarschijnlijk onwetens en on willens verspild worden, te bezigen tot de vruchtbaarmaking van onze Kempi- sche heidegronden. Van Boom is er toch maar een sprongsken meer te doen naar de Kempea Misschien betalen de Brus selaars het vervoer ervan nog op den hoop toe blij als ze zullen zijn om van dien vuilen boel verlost te zijn. En nog alleen dat niet! Maar ik voor zie dat zoo ons voorstel in den smaak valt van den heer Minister, hij in staat is ons Lid der Nationale Commissie of minstens van een harer Succursalen te bombardeeren. Maar hemelzoo hoor ik U al zuchten hoe wilt ge dat zulken vui len boel in den smaak valle...! en dat nog in dien van eenen Minister. Misschien hebt ge gelijk doch wat geven w'er bij slot van rekening aan toe 1 Dan gaat er maar een onzer voorstellen meer den vuilbak in R. AKKERMANS. Over vrijheid wordt er tegenwoordig veel gerept en inderdaad zulks heeft zijn belang. Het woord ofschoon in zijn eigen onbeduidend is in werkelijkheid van groote beteekeDis. Onze dagelijk sche omgeving toont ons klaar en dui delijk dat VRIJ ZIJN eene noodzake lijkheid is. Beschouw de dieren gebonden of opgesloten, zijn ze droefgeestig, lamlen dig en schijnen in het leven geen belang te stellen. Laat ze los en vrij, dadelijk zullen ze loopen, springen, huppelen, ze worden vroolijk en schijnen in hunnen schik. Een bandhond treurt en poogt gedurig zich los te rukken. Laat hem enkele oogenblikken in volle vrijheid loopen en kwispelstaartend en blaffend toont hij ons de vreugde, welke die kortstondige vrijheid hem gunt. Sluit een vogeltje in een kooi al is 't dan nog een mooi paleisje, al wordt hij nog prin selijk verzorgd, toch treurt hij en voelt geen lust tot zingen. Doch, laat hem weer vliegen en kweelend en zingend en fluitend en fladderend zal hij zijne vreug de en voldoening luidkeels uitspatten, omdat hij weer VRIJ is. Zelfs de plant wil over Gods vrije natuur beschikken. Ontneem haar de lucht, 't licht en de warmte van den dag en ze voelt zich verdrukt, ze vergeelt, kwijnt en sterft. Vrij zijn is dus een noodzakelijke na tuurwet, niet allen voor dieren, voge len, visschen en planten, doch bijzonder lijk voor den mensch. De dagelijksche ondervinding levert er ons het stellig bewijs van Ieder mensch, elk land, elk volk streeft naar vrijheid, zijn ze het niet, dan zuchten ze ontevreden en deinzen niet terug goed en bloed op te offeren om hunne zelf standigheid te veroveren. De groote Wilson drukte zich uit voor het zelfbe- schikkings echt der kleine volkeren, al- zoo de veroordeeling uitsprekende van allen dwang en verdrukking. Zelfs in ons land zooals elders heeft iedere klasse zijne vooruitstrevende plannen tot zijne vrije ontwikkeling en het vrije uitoefenen van zijn beroep. Om steviger en gemakkelijker hun doel te bereiken nemen zij hunnen toe - vlucht tot vereenigingen en groepeerin gen, waar zij zich hand in hand verbroe deren om gezamenlijk en met vereenigde krachten elkanders wee te lenigen, el kaar op te beuren en met overleg na te gaan, welke lotsverbeteringen, welke voordeelen te betrachten zijn ter verde diging hunner belangen. Zoo gaat het zijnen gang in alle stan den, in alle vakken, bij alle beambten en stielmannen en dit zonder tegenkan ting. Aan eene klasse nochtans schijnt dit recht ontzegd en wel aai de nuttigste onder allen de noodzakelijkste voort brengers, degansch onmisbare, ik be doel de Landbouwklas. Ongenadig is en blijft ze onder het juk van den dwang gehouden. Vernede rend wordt ze gedwarsboomd en be dreigd, wanneer zij zich geneigd gevoelt zich op te heffen om hare lotsverbetering te behartigen. Het Hageland deed er onlangs nog eens te meer de droevige ondervinding van op. Drie edelmoedige personen net als de 3 Koningen uit het Oosten kwamen ons van uit de Aalstersche Dendervallei overgezeild, om hunne hagelacdsche vakgenoten eene helpende hand toe te steken, om het goede zaad in ons midden te komen uitstrooien. Nauwelijks was t nieuws hunner komst verspreid of daar gingen de poppen aan het dansen dwingelandij, verdrukking, broodrooverij vierden hoogtijVoor den boer geen vrij woord, vereenigings- recht heeft voor hem geen reden van BBBBbSKT! riJÖÖÖt :ti nr MJk R NBL OEM Omringd van Doodsgevaar.

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1