Bijvoegsel aan Be Koornbloem van 10 Februari 1924 Nr ■■m DE BOEREDOCHTER. Banque Centrale de la Dendre «ffW mr MEUBELS S 8 8 8. DE PAEPE - CORTHALS 8 8 Tabaksnijderij Waar loopen zij heen Verhuring van Brandkasten /Tlaat?nm meest v°'maa'cte UIT AYGEM Voor uwe aankoopen van meubels, wendt U in volle vertrouwen lol hel huis HOOGSTRAAT, t>7, AALST Komt de uitstallingen bezichtigen en ge 7ai 11 U overtuigen. Bijhuis Zoutstraatpoort, 43, Aalsl. De Vlaamsche moeders van te lande vormen de kernschoonheid van ons vrouwelijk geslacht. Zij zijn de keurstof van onze on verbasterde volkskracht.Zij zijn het ideaal van ons streven naar her wording. Die vlaamsche moeders van thans, waren gisteren ons vlaamsche boeredochters, of anders gezegd, de boeredochters van thans zijn onze vlaamsche moeders van morgen. Dat gezegend en luisterlijk vlaamsch moeder schap is niet anders als de vruchtbare ontzetting in het huwelijks- en huisge zinsleven van de gaven en vaardigheden der vlaamsche boeredochters. Het is billijk, een bijzonder artikel te wijden, aan de boeredochter, des te meer, omdat de boerenstand in Vlaanderen, zoo ruim vertegenwooTdigd is, zoo klaar duidelijk afgelijnd en zoo sterk georganiseerd tot een vaste, onomkeerbare, conservatieve kracht in de maatschappelijke orde. De boeredochter komt me voor, in een driedubbele schoonheid van lijf en ziel. Zij is schoon wanneer zij binnen het huis stoof, tafel en stoel zorgvuldig oppoetst en 't koper en tingerief, dag op dag, als splinter-nagelnieuw, te blinken wrijft wanneer zij het witte zand over den verschgeschrobden vloer openstrie- velt, in kraaknetheid of wanneer zij in keurig kleed en fljngestreken voorschoot, te naaien of te brodeeren zit, terwijl de koffie stoort door de huiskamer. Zoo is zij de koninklijke dochter van het huis gezin- Zij is schoon, wanneer zij in lente- ot zomertijterwijl de leeuwerik wekker- speelt in den blauwen hemel, op haar balen voorschoot voortkruipt in de wiedsterreke, over 't jeugdig bleek blauwe gras, den paternoster voorbidt volgens oud vlaamsch gebruik, of t ro mance liefdelied mcdeschettert; wanneer zij de gepikte koornschoven bindt en bundelt, stuikt en schoort, met klauwe- rige handen, en geholblokte voeten, sterk en streurch lijk een 44 mannen- mensch of wanneer zij binst het koele herfstseizoen, met den zakdoek over 't hoofd gespannen.de beeten of de chicoreien rukt, uit de aardklompen, en lichtheupig ze gooit op de boerenkar. Zoo is ze de deerne van den lastigen, maar den gezonden openluchtigen ar beid. Zij is schoon, 's Zondags in de hoog mis of in de ve pers, wanneer zij nevens hare zusters of vriendinnen knielt in de kerk, en bidt met een vurigheid, die het rood van haar aangezicht doorpimpert. Schoon is haar kleed, rijk glinstert het goud op hare borstkeurig is hoofdtooi sel afgewisseld volgens den eisch der jaargetijden, of beter volgens den eisch der hoogdag-n, als Kerstdag, Paschen, O. L. Vrouw Hemelvaart. Zoo is zij de maagdelijke bruid van Christus. Tot onze vlaamsche boerendochters zeg ik eerst en vooralHebt het land, en het landleven, de boerenhoeve en het boerenleven den buiten en het buitenle ven lief. Waarom Omdat het gezond en deugdelijk is, omdat het overvloeit van reine en ongemengde vreugden, omdat het een bron is van welstand en zelfbestaanomdat het onafgebroken bezigheid mengt met stage afwisseling omdat het een schuts is van zedigheid omdat het zoo ongekunsteld en ingeto gen christelijk is. Liefde voor het land en voor den buiten, staat gelijk met de standsfierheid. Niet buiten of boven zijn stand te gaan, maar zich binnen zjjn stand ten hoogste te volmaken, en zoo heel zijn stand te verhoogen, dat weze het ideaal van elk die aanneemt, dat de oatuur zelf verantwoordelijk is, voor het bestaan der standen, Goddank in Vlaan deren zou men nog geen ware roman kunnen schrijven, over de verlatenheid van het land, of den afkeer van het lan delijk leven lijk Bazin 44 La terre qui meurt over Frankrijks landelijke ont volking. Vlaanderen is helaas niet uit gestrekt genoeg in grondgebied, om zijn boerenzonen en dochters te gerieven met hoeven, zelfs eene betere inrichting van eigendomswezen, een betere vast stelling van pachtwetten, of een doel matiger verdeeling van het land, zouden niet voldoende zijn, om de Goddank steeds aangroeiende landelijke bevol king, overeenkomstig met haren stand, van hoeven te voorzien. Voor vlaamsche boeren die hun stand willen getrouw blijven, is de uitwijking van een vlaamsch standpunt, een droeve noodzakelijkheid. Het is echter van een zedelijk en christelijk standpunt, niet ge raadzaam dat de kinderen van een talrijk boerengezin ongehuwd zouden blijven. Die kinderen zijn het juist, die door hun traditie een christelijk huisgezin zouden stichten, en het thans niet doen bij ge mis aan beschikbare hoeven. Daarom is het beter, dat zij in den vreemde hun stand uitoefenen, dan dat zij zich zouden laten opslorpen door den handel en nijverheid onzer steden. Men zal opwerpen maar die beste vlaamsche menschen uit den boerenstand, worden in den vreemde, verloren krachten voor Vlaanderen. De opwerping is ernstig lk geef graag toe, dat het bevolkings vraagstuk een schrikkelijk vraagstuk is. Kinderbeperking is zondig. Een oorlog doen om land te pakken is onrechtvaar dig, en zelfs door de vereeniging van een grondgebied wint men geen be schikbaar land, tenzij men de bevolking er uit dreef met geweld en dat is wraak roepend. Een oorlog uitlokken om de bevolking te dunnen, dat is moorderij. Ziekten of hongersnood verwelkomen als een vermindering voor het bevol kingscijfer is de voorzienigheid beleedi- gen. Wat blijft er dan over, tenzij de uitwijking De uitwijking van onze boerengezinnen, naar 't ontvolkte Frank rijk, bij voorbeeld, is dus een noodzake lijk kwaad, van een vlaamsch standpunt uit. Van andere standpunten uit. is het een goede zaak, omdat het meerdere euvelen voorkomt, en *t is toch wel mogelijk het kwaad op een minimum terug te bren gen, met die uitwijkelingen eerst op te voeden in Vlaanderen, in de liefde voor hunne vlaamsche zelfstandigheid, en dan in den vreemde zoo te organiseeren, dat zij trouw blijven aan al de rasdeugden, en in hun vreemdelingschap, den luister en den steun worden van hun moeder land. Doch, erger is het dat er vlaamsche boeredochters zijn, die door ijdelheid en grootschzinnigheid gedreven, hunkeren naar het stadsleven, en den boerenstand als laag naar den grondsch, en als ver - velend beginnen te verafschuwen. Het is een drang van valsche fierheid, die in 't belang van de boeredochter, van den boerenstand en van heel de maat schappij moet tegen gewerkt worden met hand en voet. ('t Vervolgt). Naamlooze Vennootschap onder de bescherming der SOCIÈTÉ GÉNÉRALE DE BËLGIQUE. (Kapitaalfr. 338.000.000 gesticht in 1822). Gevestigd te Aalst, Assche, Beveren-Waas, Boom, Dendermonde,Denderleeuw, Geeraerdsbergen, Hamme, Herzele, Lede, Lokeren, Merchtem, Moerbeke- Waes, Opwijck, Puers. Rupelmonde, St'GilleS' Waes, St-Nikolaas, Stekene, Temsche en Zele. Diskonto en inkasseering van effekten, aankoop van fondsen op de beurzen van Brussel, Antwerpen en het Buitenland. Inkasseering van koepons en uitkeerbare waarden, zonder kosten. Inbewaarneming van alle kostbare voorwerpen en titels. Rekeningen met gemak van Krediet. Geldleeningen op titels, gronden en koopwaren. Eene[nieuwe reeks brandkoffers zijn geplaatst welke verhuurd worden aan Fr. 15 's jaars. Verkooping van Belgische Staats- en Stadsschatkistbons en hypothecaire waarden. Nazien van trekkingen. Allerhande inlichtingen. Naar de Tentoonstelling van Landbouwmachines en Landbouwprodukteu -'""T-' Lv' ff UiaCU Ulll Machines te zien, die den Handenarbeid kunnen vervangen. Dagelijksche demonstraties van Melkingsmachines. Modelstal Tentoonstelling van Melk-, Hygiëne, Verbeterde Landbouwzaden. Vergaderplaats van het keurkorps der landbouwwereldGA ER HEEN Paleis van het Jubelpark (Cinquantenaire) BRUSSEL, van 16 tot 25 Februari 1924 Secretariaat29, Spastraat, BRUSSEL op Wij trekken de aandacht 't volgende F eestregeling op Dinsdag 12 Eeb. j Om half negen H. Mis naar welke iedereen dringend wordt uitgenoodigd. Na de H. Mis voordracht door Hr. Fr. Van de Velde van Denderleeuw bij Rich. De Ryck. Om 12 uren noenmaal. Na de maaltijd Voordracht door Hr O. Caudron, Bestuurder onzer vereeniging daarna prijs- loting naar allerhande nuttige voorwerpen. Inschrijving en storting voor de deelnemers aan de reis naar Brus sel op Zondag 24-2-24. N. B. Niet deelnemers van 't feest kunnen ook meegaan naar Brussel. Ook leden van andere gemeenten, mits zij dien dag hun naam en bijdrage indienen. OORDEGEM. Op Zondag 10 Februari, om 10 uren geeft heer A. Suys een tweede belangrijke voordracht bij Jos. Casteels, over Veredeling onzer gewassen, welke voor alle landbouwers heel nuttig zal zijn. ma Aldaar zijn te verkrijgen alle soorten van rijke en gewone meubels, wol- en windhaar- matrassen. Olmen bed met res sort, matras en huppeling te beginnen van 325,oo frank. -r ma Bij Frans Van Hauwermeiren, Lede, Dries, snijdt men wekelijks alle vrijda- dagen tabak. VIGGENS. Aangezien de mark ten gesloten zijn, zjjn er van heden af beste Vlaandersche viggens te bekomen aan voordeeligge prijzen bij: Prosper Leus, te Welle, Renè Leus, te Haeltert, en Alfons Leus, te Gijsegem, GELDNEERLEGGINGEN Op zicht en termijn interesten van 2 tot 4,50 o/o. Halfmaandelijksche rekeningen met veranderlijken intrest, UITWISSELING VAN FRANSCH GELD AAN DE BESTE VOORWAARDEN. De Banque Centrale de la Dendre gelast zich kosteloos met het nazicht van alle waarden. Een wekelijksch finantieel bulletin wordt gratis aan al de klienten gezonden, die er den wensch van uitdrukken. II v BSÏPf?

De Koornbloem | 1924 | | pagina 4