mm if JmU mJm&Vm REDT U ZELVEN Arbeid adelt WONINGNOOD EN STAATSPREMIE Meer Gelijkheid Onze proefnemingen ■■■■«■■■■■■sum» Blik op den haidigen kandboamtoestand. Landbouwweekblad De wisselkoers HET MOEDERHART in 1922-1923. HET BOUWEN EENER HOEVE moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 17 FEB= 1924. Prijs (2 centiemen 6de JAARGANG N\ 268 Abonnementsprijs 6.00 frank s jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opstelier ORTAIRE CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Het vraagstuk van den woning nood bestaat bijzonder in de groote steden langen tijd genoeg, en is zoo erg, dat het ons onop houdend bekommert. Het be- heerscht alles, stelt zich boven de verdeeldheden en twisten der po litieke partijen en is van sociaal belang. Het betaamt dat in dezen tijd, elk behoorlijk gehuisvest zij. Het lichaam en ook de ziel van gansch ons volk moet kunnen leven en ook zijn waardigheid behouden. Deze regels zijn genomen uit de voorrede van het merkwaardig boek Enquettes sur les Abita- tions ouvrières de Bruxelles ge schreven in 1905 en geteekend door den Heer Logasse de Locht, hebben zij niets van hunne waar heid verloren, integendeel. De wereldoorlog, die ons land zoo erg teisterde en die een leger van dakloozen schiep, heeft dezen toestand zoo verergerd dat, on danks het vraagstuk van den wo- ningsnood aan het hoofd van alle herstellingsplannen prijkt, ondanks de welwillende steun van vele kredietmaatschappijen en het op bouwen van gansche groepen woonhuizen Tuinwijken nog vele gezinnen ellendig gehuisvest zijn en zich moeten vergenoegen met een gebouw, dat voor schuur, stal of bergplaats diende, een on derkomen te vinden. In dit te kort aan woningen moet dus voorzien worden. De regeering het hare willende bijdragen om den woningnood te beperken, heeft verschillige plan nen ontworpen of gevolgd. Zij wilt door het toekennen van milde toelagen 't eigen initiatief aanmoe digen, en heeft een premiestelsel ingevoerd, voor de 10.000 eerst op te bouwen woningen. Dit premiestelsel, geregeld door Koninklijk besluit van 14 Augus tus 1922, willen wij hier in korte trekken mededeelen. De premiën worden in 3 cate- goriën verdeeld en als volgt vast gesteld. 1' Categorie. Voor huizen op gebouwd in de gemeenten met minstens 60.000 inw. 3000 fr. 2° Categorie. Voor huizen op gebouwd in de gemeenten van minstens 15.000 tot 60.000 inw. 2500 fr. 3° Categorie. Voor huizen op gebouwd van minder dan 15.000 inwoners 2000 fr. Het bedrag der premie wordt met 1/10 verhoogd voor de ge zinshoofden, die drie of vier af stammelingen ten hunnen laste hebben. Het wordt met 2/10 ver hoogd indien het getal afstamme lingen ten laste de vier over schrijdt. Om met de premie begunstigd te worden is het noodig a) Dat de bouw van het huis niet meer is dan 25.000 fr. inge- meenten onder Cat"4 1. 20.000 fr. in de gemeenten on der Catr" 2. 18.000 fr. in de gemeenten on der Cat"' 3. b) Dat de waarde van den bouwgrond niet hooger loope dan 1/5 der bouwkosten; die som men mogen nochtans worden ver meerderd met 1/10 indien het ge zinshoofd drie of vier afstamme lingen en met 2/10 indien het ge zinshoofd er meer ten zijnen laste heeft. In geen enkel geval mag het be drag der premie het vierde van de bouwkosten der woning over schrijden. Er wordt ook vereischt Dat men Belg zij dat men sinds 31 December 1920 in België verblij- ve dat men niet over gezinsont vangsten beschikke na aftrekking desgevallend van 1/10 voor be drijfsbelastingen en van 1/6 voor bouwonderhoudskosten hooger beloopen dan 5250 fr. in gemeenten van min der dan 5000 inwoners 6000 fr. in gemeenten van 5000 en minder dan 15000 inwoners 6750 fr. in gemeenten van 15000 en minder dan 30,000 inwoners. De alzoo vastgestelde maxima wordt met 1/10 voor de echtge- noote, alsmede voor elke afstam meling, ten laste van het gezins hoofd, vermeerderd. Mogen met de premie niet wor den begunstigd de personen a) Die wegens verstandhouding of handel met den vijand werden veroordeeld b) Die reeds van eene woning eigenaar zijn c) Die behoudens overmacht sinds den wapenstilstand, de wo ning waarvan zij eigenaar waren vervreemd (verkocht) hebben. d) Die oorlogsschade voor het vernielen van de hun toebehoo- rende woning hebben getrokken of daar recht op hebben. e) Die ongehuwd zijn, of wier huwelijk werd ontbonden, zoover ze geene afstammelingen ten hun nen laste hebben. Ongehuwden die op het punt staan te trouwen, kunnen nochtans hunne aanvraag doen, de premie wordt hun dan na hun huwelijk uitbetaald. Uit voorgaande blijkt dat deze die willen een huis of kleine hoeve bouwen voor eigen gebruik, eene premie van wege het Staatsbestuur knnnen bekomen. Zij hoeven en kel eene aanvraag te sturen aan het Ministerie van Nijverheid en Arbeid. Maatschappelijk voor zorgwezen. Dienst van goedkoope woningen, Brussel, met aanbevo len brief. Twee vragenlijsten wor den hun gestuurd van wege het Ministerie, welke zij behoorlijk invullen en terugsturen moeten, samen met plan en lastenkohier. Indien de aanvrager een ge meente bewoont van min dan 5ooo inwoners mag hij maar een jaarlijksch inkomen van 5775 fr. hebben vermeerderd met l/lo voor elk kind, zij voor een gezin met 2 kinderen 5775 2 X 525 6825 fr. Bewoont hij eene gemeente met meer dan 5ooo en min dan 15ooo inwoners dan mag hij beschikken over een jaarlijksch inkomen van 66oo fr. insgelijks vermeerderd met 1/10 voor elk kind. In beide gevallen kan hij eene toelage genieten van 2ooo fr. deze kan vermeerderd worden met 1 /10 of 2oo fr. indien de aanvrager drie of vier afstammelingen, en met 2/10 of 4oo fr. zoo hij er meer dan vier ten zijnen laste heeft. De woning met inbegrepen noodzakelijke bijgebouwen mag kosten in de gemeenten met min 15ooo inwoners 18ooo fr. Deze som mag ook met 1 of 2 tienden verhoogd worden zoo de aan vrager vier of meer kinderen ten zijnen laste heeft. De besturen der verschillige provincies wedijveren op hunne beurt in het toekennen van pre mies. Brabant brengt kredieten in zijne begrooting en Oost-Vlaan deren schent 6 der bouwkosten met maximum 1000 fr. de andere provincies geven milde toelagen, die dan samen met de staatpremie eene mooie som kunnen uitmaken die geenszins te versmaden is. Doch er dient opgepast. Het is maar voor de 10.000 eerste aan vragers, en een paar duizend slechts zijn er nog toe te kennen. Die dus eene kleine hoeve of huis wil bouwen wil, heeft eene schoone gelegenheid om dit te doen, en ontvangt eene schoone som als aanmoediging. Maar niet gewacht, aanstonds moet de aan vraag gedaan worden. Verdere inlichtingen kan men bekomen in ons bureel, Braband- straat, 53, Aalst. Van het getal bezoekers die de giste ren geopende Landbouwweek te Brus sel bezichtigen, zullen de Vlaamsche boeren zoo niet de meerderheid, toch zeker de helft uitmaken, 't geen deze laatsten zeker tot eere strekt, daar er ginds veel goeds zal te zien zijn. Maar deze die het programma der Landbouw week heeft gezien, zal wel hebben opge merkt, dat er tijdens die tentoonstelling 17 belangrijke voordrachten worden gegeven, die ook heel veel nut zullen af werpen voor deze, die ze kan hooren en verstaan. En hier weer schijnt de Vlaamsch- sprekende vergeten te zijn van die 17 voordrachten worden er slechts 2 in 't Vlaamsch gegeven. Zagen de inrichters niet in, dat zij zelf er veel belang bij hebben, aan de Vlaamsche bezoekers meer aandacht te schenken en dat ze er dienen voor te ijveren de Landbouwweek voor de Vlaamsche landbouwers zoo nuttig en zoo aangenaam mogelijk te maken? Of werd hier ook. zooals 't zoo dikwijls ge beurd, het Vlaamsch zooveel mogelijk geweerd en op den laatsten rang ge duwd Van wege onze vereeniging werden bij de inrichters voetstappen gedaan, om aan het programma der voordrachten wijzigingen te doen aanbrengen en het Vlaamsch een grooter deel toe te ken nen. Toch kon zulks voor deze maal niet helpen, maar toch liet uien ons voor volgende jaar op een betere regeling hopen. We ontvingen van een geacht lezer een kort schrijven aangaande die kwes tie, waaraan we hier graag een plaats ve leenen te meer daar wij er ten volle mee instemmen. L., 11 Feb. 1924. Heer Hoofdopsteller. In het bijblad van De Koornbloem las ik het programma van de groote Land bouwweek van Brussel. Daar worden dus op de 17 groote voordrachten er slechts 2 in 't Vlaamsch gegeven. In naam van al onze leden en zeker ook in naam van al de Vlaamsche land bouwers van ons land, moet er aan de inrichters worden gewezen op de schreeuwende ongelijkheid, waarmede wij Vlaamsche boeren hier worden be jegend. Waarom moet de Landbouwweek meer nut afwerpen voor Waalsche dan voor Vlaamsche landbouwers, schoon deze laatste nochtans het grootste ge deelte uitmaken in ons land. Of hebben wij hier ook te doen met 'n soort off- cieele gelijkheid in rechte en in feite, zooals die gewoonlijk in ons land wordt toegepast, Laat ons dus bij monde van ons blad protesteeren tegen eene dergelijke doen- mijze, in de goede hoop dat wij bij een volgende gelegenheid, daar niet meer hoeven op te wijzen. Met ware groeten aan alle lezers. Fr. V. H. Onze frank kreeg den laatsten tijd gevoelige slagen. Het Engelsch pond klom tot 114, de dollar 26,50, de gulden 9,83. Deze achteruitgang van ons geld werkt natuurlijker wijze nadeelig op de markt en alle koopwaren zijn buitenge woon in prijs gestegen. Gelukkig heeft iedereen nog wat te ontvangen of in magazijn van hetgeen gekocht was voor dezen geweldigen opslag der vreemde valuta en kunnen de koopers nog profi- teeren van dit voordeel. Wij geven hier eenige prijzen van de bijzonderste waren zooals ze heden op de beurs van Antwerpen in 't groot werden verkocht. Dit alles op wagon vertrek Bloem 158 fr. Zemelen inl. 71. Lijn koeken 136 Maïs 119; Chili zemelen75 Nitraat 138; Ammoniak 171. Bij die prijzen komen nog onkosten van trans port, transmissietaks enz. Zooals iedereen zal kunnen bemerken zullen we nog al wat opslag krijgen op de waren die nu nieuw moeten aange kocht worden. Wanneer gaat dat toch eens eindigen? Om welke vijf voorname reden nemen verstandige lieden de verhooging hunner brandverzekering bij de Samenwerkende Maatschappij voor Onderlinge Brandverzekering REDT U ZELVEN, liever dan bij eene andere maat schappij 1) Omdat R. LI. Z. de verwezenlijking is van een lang betracht ideaal dat nu alle waarborgen biedt 2) Omdat R. U. Z. bij uitmuntendheid eene verzekering der boeren is 3) Omdat zich aansluiten bij R. U. Z. de kracht der boeren vermeer deren is 4) Omdat R. LI. Z. nog geene enkele brandramp betwist heeft, maar inte gendeel zich steeds zeer inschikkelijk getoond heeft 5) Omdat de verzekering in R. LI. Z. veel minder kost dan in gelijk welke maatschappij. Onderstaande tafel geeft hier het duidelijk bewijs van Jaar 1919 premie in andere maatschappijen 1,00 in R. LI. Z. 0,70. 1920 1,00 0.70. 1921 1.00 0,75. 1922 1.00 0.70. 1923 1,00 0,75. 5.00 3.60. Dus op 5 frank in R. U. Z. 1,40 frank profijtiger Het schoonste dat door Godeshand Geschapen werd geen diamant. Geen goud, geen perel ook, hoe fijn, Die aan dit hart gelijk kan zijn Geen adeldom, geen hooge staat Die boven 't moederharte gaat Geen wijsheid, roem, geen heldenmoed, Die daar ook niet voor onder doet Geen vriendschap is zoo diep gemeend. Of zij is aan dit hart verleend Geen liefde tusschen man en vrouw, Of 't moederhart bezit die trouw Dit hart, dat met het onze slaat, Wanneer 't ons droef of blijde gaat Dat schreit als 't ons op dwaling ziet, En immer toch zijn liefde biedt j f j Dit hart, dat eens door God gewis j Uit 't edelste dat edel is Geschapen werd tot welk men gaat Om hulp, om troost, om gouden raad O, waar' toch ieder mensch zoo goed i Dat hij dit hart nooit treuren doet I 't Welk tot zijn heil zijn laatste slag Zou geven met een liefdelach Fons Van de Maele. Bemesting en Graansoorten Proef op aardappels bij den heer Aug. Van de Keere, te Borsbeke. Grond en ondergrond zand-leem- grond. Vorige teelten rogge gevolgd door rapen. Geteelte variëteit gele industrie, een weinig vervallen. Planting 3 Mei, rooien 24 Sept. 1923. Zelfde plan als voor de vorige proef. Aanmerking. Bij het rooien was het perceel met volledige bemesting nog gansch groen, de audere waren volko men verdord. Uitslagen Perceel I. Nitraat alleen 20,900 kgr. Perceel II. Nitraat, superphosphaat, sylviniet 28,950 kgr. Perceel III. Nitraat, superphosphaat 24,450 kgr. Tusschen I en II een verschil van 8000 kg. per hectare aan 35 fr. de 100 kgr. maakt 2800 fr., heel waarschijnlijk ruimschoots te danken aan het toepas sen eener bemesting van betrekkelijk geringe geldwaarde sylviniet en su perphosphaat. Tusschen II en III een verschil van 4500 kg. aan 35 fr. maakt 1575 fr. te danken aan potasch alleen. Proef op voederbeeten bij M. Frans Cosyns, te Denderwindeke-Zwellinck. Zware leemgrond. Variëteit Gele Eckendorff. Zeer regelmatige groei. Plan als voorheen. Uitslagen Perceel I Nitraat alleen 75,000 kgr. Perceel II Nitraat, Supra, Sylviniet 100,000 kgr, Perceel III Nitraat Supra 87,000 kgr. Zeggen wij terloops dat, voor twee jaar, na eene proef aangelegd bij onzen vriend Baert, de ontleding der gebruikte beetsoorten ons de volgende uitslagen gaf Gele Eckendorf 3,50 °L suikergehalte. J aapje groene kraag halve suikerbeet 10 suikergehalte. Jaapje groene kraag gaf daarenboven eene opbrengst van 105,000 kgr. per hectare. Proef op beeten bij M. Van de Velde E. te Welle. Uitslagen Perceel I Nitraat alleen 69,000 kgr. Perceel II Nitraat, Supra, Sylviniet 68,200 kgr. Perceel III Nitraat Supra 67,000 kgr. Zeer onregelmatige kieming der bee ten en laattijdig verzenden der vetten. Andere proeven werden aangelegd te Meldert bij M. Louis Baert, te Aygem bij M. Van Boven, te Idegem door M. Cosyns, schoolhoofd enz. met zeer gun stige uitslagen ten voordeele der volle dige bemesting. Ziehier nog eene treffende proef aan gelegd in den tuin van M. Lion, school hoofd en landbouwleeraar te Moorsel Geteelde vruchtTomaten T wee perceelen van ongeveer eene are. Goede zand-leemgrond, wei bemest. I. II. Volledige scheikun Geene schei dige bemesting kundige vetten dus met potasch en phosphoor 103 kgr. 58 kgr. Scheikundige bemesting Perceel I 1 kg. 800 nitraat, 3 kgr. chloorpotasch, 6 kgr. super. Perceel II Geene scheikundige be mesting. Het verschil tusschen perceel I en II was heel gemakkelijk met het bloote oog zichtbaar. Uitslag Perceel I 103 kg. tomaten. Perceel II 58 kg. Proef met groote zorg en nauwkeu righeid aangelegd. Proeven op Graansoorten Proef op haversoorten aangelegd bij den heer Baert Louis te Meldert. Grond zware leemgrond, vorige vruchtwel bemeste aardappels. Bemesting voor haver per hectare 400 kg. supra, 400 kg. sylviniet, 1000 kg kalk. 200 kg. nitraat. Daar het hier soorten of variëteiten geldt, ontvangen natuurlijk alle percee len dezelfde bemesting. Uitslagen graan stroo Perc. 1 Echo ingevoerd 3910 5200 II Fortuna 4025 5210 III Abondance2' nb. 3400 5450 IV Zegehaver ing. 3770 5150 V Fortuna lc nab. 3970 5200 VI Ligowo ingev. 3400 5220 VII Plaats, haver 3300 5200 't Zij tusschen Fortuna en de plaatse lijke haver een verschil van 725 kg. per hectare. Sedert 3 jaar geven de soorten Echo en bijzonder Forturaa ons gedurig de schoonste uitslagen. Proef op roggesoorten bij M. Baert L. te Meldert. Zelfde grond en zelfde bemesting als voor de vorige vrucht. Proefveld verdeeld, zooals het proefveld op haversoorten, in gelijke percevelen. Uitslagen graan stroo I Bullendorf ingevoerd 2960 6000 II Zeeuwsche rog. lc nab. 2900 5850 III Eeckloo 3000 6200 IV Petkus 3200 5800 V Waeregemsche Builend. 2700 5900 Weinig afdoende proef om rede dat de zaaizaden wat laat toekwamen en dat al de perceelen gelegerd waren. D. BRICOUT. DENDERLEEUW. - Zondag 17 Februari, algemeene vergadering der leden, bij Jan De Coniock, Langestraat, om 3 uur namiddag. Dagorde t 1° Uitloting der prijzen van den tombola 2° voordracht. HAELTETRT De magazijnier De Gendt is voornemens landkalk op de statie van Haeltert te doen aankomen ai de leden die aldaar kunnen lossen mogen zich deze week laten inschrijven, de kalk zal op den baseul Baeyens ge wogen worden. Naast de zoo sterk opvallende wijzi gingen welke onze hoofdculturen in zake verbouwde oppervlakten binst de laatste vijftig jaren ondergingen, zijn diezelfde wijzigingen voor wat onze nevenge schikte culturen betreft even belargrijk en oogspringend. Zoo zien we bij voorbeeld de vlas teelt in zeer ruime mate verminderd en dit. zooals ik vroeger reeds mededeel de uit hoofde van het steeds toene mend gebrek aan handarbeiders. De ondervinding van alle dagen leert ons klaarblijkend genoeg, dat onze landbou wers er steeds meer en meer van af zien zulke vruchten te verbouwen, welke een ruime hoeveelheid handwerk vergen. Voor wat de hopteelt die vroegere kunstperel van Vlaanderens landbouw- kroon betreft, is er eveneens een spij tige verkwijning en verzwakking te be treuren. Twee hoofdfactors dienen hier in aanmerking genomen. Vooreerst de vroegere zoo hoog in eere staande faam onzer prima hopvariëteiten is geval len, ja zelfs diep gevallen. Zulks schrij ven we hoofdzakelijk toe aan 't gebrek van ernstig ingerichte keuidiensten, het eenig en uitsluitend middel om den hop teelt aan te moedigen en om de vooruit strevende hopteelers een spoorslag te geven tot veredeling en verbetering hunner variëteiten. Bij gebrek aan ern stige keurdiensten en diensvolgens aan ernstige waarborgen nopens de prima kwaliteit staan onze eigen brouwers en hophandelaars wantrouwig tegenover onze hopboeren. Vandaar de jacht op Engelsche en Duitsche Hop, welke door de gunstige toltarieven van den staat, eene schier onmogelijke concurentie daarstelt. (In een speciaal artikel over hopteelt komen we eerstdaags meer be paald op dit onderwerp terug). Voor wat de uitbreiding van inten sieve-culturen betreft, schijnt deze met dag toe te nemen, en dit juist uit hoofde der hooge winsten welke deze culturen opleveren. Zoo zien we de asperjes, bloemkoolen, aardbeziën, komkommers, witte opleg-ajuintjes, chicoreën.de wijn druiven enz. reeds op groote schaal verbouwd en hunne verbouwing steeds aangroeien, om reden der voordeelige en gunstige afzetgebieden waarover we binnen en buiten de grenzen beschikken. Zelfde redenen gelden voor wat den steeds toenemenden fruithandel betreft. In alle hoeken van 't land brengt men opleg- of conservenfabrieken tot stand, welke dan ook de omschrijving der afzet gebieden aanhoudend verbreeden, en vergemakkelijken. Wij nemen hier dan nogmaals de gun stige gelegenheid te baat, om de denk wijze van den heer Bricout, staatsagro- noom onder dit oogpunt reeds meerma len in onze Koornbloem vooruitgezet te steunen en te verdedigen, Wij deelen ten volle zijn meening, wanneer hij zegt, dat onze landbouwstreek van Aalst, on der alle oogpunten bij uitmuntendheid is aangeduid, om zich zonder verder ver toeven op de intensieve-culturen toe te leggen. De groote grondverbrokkeling welke zich hier ter streke bij uitstek doet ge voelen, naast de gunstige ligging in zake verkeerwegen met voorname hoofdcen trums als afzetgebieden spreken klaar blijkend en gansch voordeelig tot het in voege brengen dier zoo winstgeven de culturen. Dit alles nu in oogenschouw genomen, komen we bij nadere beschouwing dier schommelingen in de verbouwing der hoofd- en neveculturen onwillekeurig tot het besluit, dat onze landbouwers steeds overhellen naar den kant der protectie- culturen. Wij zullen hier niet betwisten of zulks voor- of nadeelig is, doch ons landbouw- departement dat bij onderzoek van der gelijke statistieken toch ook wel een ver gelijking hoeft daar te stellen, moet wel inzien hoe weinig er van zijnentwege onder dit opzicht soms rekening gehou den wordt bij de belangen van onze brave landbouwers, en hoe verkeerd en dwaas er soms te werk gegaan wordt in het treffen van ongegronde maatre gelen bij in- en uitvoer der Landbouw- produkten. Zoo ge van onze boeren meer werk, meer productie meer verknochtheid eischt voor zijn bedrijf, toon u dan ook wat meer menschlievend en schenk hun datgene waar ze recht van aanspraak toe hebben Bescherming voor hem en zijne culturen. R. AKKERMANS. TERALPHENE Op Zondag 20 Feb. e. k. belangrijke vergadering der leden, na de Hoogmis bij Fred. Van den Bossche. Inschrijving van vetten. Bespreking van gezamenlijke aankoop met aanpa lende gemeenten. Alleman op post 1 ü%tü7 nPM

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1