REDT U ZELVEN Arbeid adelt Redt U Zeiven Uitbetaling voor Palp. ONDER DE NATIONALE VLAG Eene Groote Macht Landbouwweekblad Het Angelus. REDE Groote Algemeene Vergadering Mum usAim w. 1 moet steeds de I leus zijn van alle landbouwers. AALST Gewone Algemeene Vegadering Qinnenbpengen d©p QcmdselbosHjes DE MINERALE BESTANDDEELEN IN DE DIERENVOEDING NEDERHASSELT. ZONDAG lö MAART 1924 Prijs «2 centiemen. 6de JAARGANG Nv 272 ^U'f*:-^Ê ^U - IÉ Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opstelier ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Samenwerkende Maatschappij De Heeren Aandeelhouders der Sam. Maat. Redt U Zeiven worden vriendelijk zerzocht de te willen bijwonen welke zal ge houden worden in ons lokaal, Groote Markt, te Aalst op ZONDAG 23 MAART 1924 om 1 1/2 ure stipt namiddag. DAGORDE 1° Verslag der heeren Toezich- ters over het afgeloopen jaar 1923. 2° Gebeurlijke goedkeuring der balans van winsten en verliezen, en der winstverdeeling. 3° Herkiezing van den helft van den Beheerraad in vervanging der heeren Meert Marinus, Meirs- schaut Honoré, Possemiers Arthur, Ruyssinck Clementen van den helft van den Toezichtsraad in vervanging der heeren Van Bockstael Frans, Van de Velde Frans, Van den Haute Kamiel. Al de uittredende leden zijn herkies baar. 4° Verdeeling der winsten voor 1923. Om op de vergadering te wor den toegelaten moet men voorzien zijn van de aandeelboekjes of het bewijs derzelve. De Bestuurder, De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert. De heeren aandeelhouders worden vriendelijk doch dringend verzocht hun ne oude aandeelboekjes tegen verwisse ling van nieuwe binnen te brengen, en meteen te teekenen op den boekder aan deelhouders. Dit wordt gedaan om op de vergadering van 23 Maart meer spoed bij te zetten Al deze die op voorhand hen boekje binnen brengen zullen vooraf uitbetaald worden voor de intresten. Wij drukken er op dat ieder aandeel houder persoonlijk moet komen teeke nen (zelfs kan de eenzelvigheidskaart gevraagd worden). De boekjes zullen aanvaard worden op Zaterdag 15 Maart en Zondag 16 Maart a.s telkens van 9 tot 11 uren voormiddag in ons lokaal te Aalst. Ieder aandeelhouder kan op deze da gen en uren PERSOONLIJK zijn boek je binnenbrengen en den boek teekenen. Het Bestuur. Zooals vermeld werd kiijgt ieder lid wieDS pulp niet werd geleverd eene ver goeding van 200 Frank. Deze uitbetaling zal geschieden op Zaterdag 15 Maart en Zondag 16 Maart a. s., telkens van 9 tot 11 uren voormid dag in ons lokaal te Aalst, Die vergoeding moet daar ontvangen worden op de gestelde dagen en uren. Het Bestuur. Wanneer de moeë zonne zinkt En schoon in zachten avondvrede, Stilkleppend d'oude zoete bede, Een verre, verre klokske klinkt Dan, even poost in Vlaand'renland Van menigeen de voet Die, knielend stille neer in 't zand Preev'len een Weesgegroet. We houden aan dat klokkenlied Teer-zangrig vloeiend uit de verte En, zilvertrillend in ons herte Weten wij wel wat het bediedt Voor ons, de zwoegers op bet land Is 't Angelus zoo zoet In Winterkou of zonnebrand Is dat den avondgroet. O, schoon gebruik van vroeg'ren tijd Door d'eeuwen heen steeds jong [gebleven, En nog ons in de ziel geschreven Spijts veler onverschilligheid. We planten 'tdiep ons kind'ren in Dat, saêm met d'avondkus Zij bidden met heel 't huisgezin 't Gebed van 't Angelus 1 Van den Broeck Em. Om aan mijn belofte van verleden Zondag te voldoen, zou ik thans een heel ander onderwerp moeten nemen. Doch er is dezer dagen in België iets gebreurd dat onze aandacht overwaard is. Boeren, waakt de tijden worden ernstig Over den val van het Minis terie Theunis, zult ge denken. Wel neen, de samenstelling van eene Regeering is niet van aard om een boer belang in te boezemen Allen staan toch vijandig of onverschillig tegenover de landbouwers Wat dan Gaan de fascisten aan het werk, is er een Mussolini in 't land Het heeft er allen schijn van. f Sedert een paar weken deden zich hier en daar relletjes voor op enkele binnenlandsche markten, Brugge, Gent, Mechelen. De prijzen der eetwaren bij zonder wierden opgejaagd door de groote vraag van zwermen vreemde op- koopers. Tegen wie waren die opstootjes ge richt Tegen de besturen, die niet eens over de noodige wetten of reglementen beschikken Tegen de tusschenhande- laars? Tegen de vreemde opkoopers Tegen geen van allen alleen maar te gen de boeren, die met hun waren naar de markt kwamen. Maar wat op de markt van Mechelen verleden week ge beurde grenst aan het revolutionnaire, aan het fascisme of aan het bolsjevisme, zooals ge 't verkiezen zult. De Nationale Strijdersbond ,van Mechelen zelf, met enkele heethoofden afgevaardigden van Antwerpen en Brussel togen met de nationale driekleu- renvlag aan den kop in stoet door de Mechelsche straten, met vreedzame, Vaderlandsche bedoelingen, zou men gezegd hebben. Maar wachtDe boter markt werd omsingeld en onder het leidzaam toezien van Burgemeester Des- sain, die ooggetuige was van deze op standige, patriotardische daad, werd op de boter wn maximum prijs van 16.fr, gesteld. Er werd noch gekocht, want de vreemde koopers verlieten de markt, noch verkocht, want de boeren wilden zich aan den maximumprijs van deze onverwachte ministers niet onderwer pen. Zij die op weg waren en het nieuwsje hoorden vertellen, spoedden zich met hun waren terug naar huis. De Duitschers naar het schijnt, dank aan hun rentemark beginnen weer, bij zonder in de grensstreek, de Belgische markten te overrompelen. Wij hebben nochtans nog niet gehoord, dat onze groote Vaderlanders met-den-naam, die zich steeds onder de bescherming van de reeds-te-veel-ontwijdde Belgische stel len, zich in stoet hebben geschaard om onze overweldigers en hunne vijanden van gisteren weer de grenzen over te jagen. Deze daad van den N. S. B. is geen daad van eer dat zit niet zuiver, daar zit wat onder. Is het een proef mis schien Ons goed. Een ding vragen wij nochtans in het voorbijgaan. Werd deze opstandige be tooging vooraf goedgekeurd of daarna afgekeurd door het hoofdbestuur van den N. S. B. Noch 't een noch 't ander is gebeurd, durven wij verhopen. Daarom vinden wij het geraadzaam dat de oud strijders van den buiten, die lid zijn van den N. S. B. hieromtrent uitleg vragen in hun plaatselijke bonden, en dat bij herhaling van dergelijke feiten onder be scherming van de vlag van den N. S. B. zij er van onder zouden trekken als ech te Vlaamsche boerenjongens zouden doen Dit feit van Mechelen nietig op zich zelf, moet aan de meest verstokte boeren doen inzien, dat zij morgen schouder aan schouder moeten staan, niet om het plezier van vereenigd te zijn, niet om van de mode te zijn, maar, om zoo het mocht noodig blijken, in 't gelid te stap pen ter wakkere verdediging van have en goed. Zij zijn nog zoo talrijk in de steden, zij die denken dat de tarwe van zelfs uit den bodem schiet en rijpt zonder zorg noch kost, dat onze koeien zoo maar voor niets melk geven en boter k .,dat de kiekens kostelooze eiermachientjes zijn. Zoolang deze domme geest in ons volk zal voortleven, moeten de boeren kampen en strijden voor zelf behoud, 't Is die geest die, ingeworteld ook in politieke en hoogere kringen, oorzaak is in ons land van het verwaarloozen der heiligste boerenbelangen, J^,'. Hard zal er te werken vallen tegen dien verderfelijken geest, die diep vast zit als hondsgras en distel in een bevuil den akker. Morgen, zeg ik, zullen wij moeten strijdvaardig staan, om desnoods ten minste als we 't leven niet beu zijn ons te verdedigen en oog met oog en tand met tand te vergelden. Als we vier jaren achtereenvolgens werden uitgeschud en gewrongen door den bezetter, zoodanig dat onze stallen en onze schuren, onze zakken en onze kas leeg-geplunderd waren, dan moeten we nog, door eigen volk, aangevallen worden, omdat we aandurven het aan te nemen dat men ons voor onze waren bieden komt. 4 ^j§ Waarlijk de N. S. B. van Mechelen kon wel properder werk verrichten en meer vaderlandsch ook. Kennen zij de adressen niet van oorlogswoekeraars die millioenen verdienen, terwijl het volk honger leed en terwijl ons eigen zuur gewonnen broodgraan gestolen werd om tot het distiliseeren van genever te die nen en alsdan de Duitschers aan te vuren tegen u, tegen onze vader, onze broers, onze zonen. Zijn wij, boeren, misschien oorzaak van het dure leven Och kom, onnooze- laars, keert u eventjes om en kijk in de uitstall ngen van uwe stad vergelijkt maar eens onze prijzen wat wij krij gen met de prijzen van de winkeliers, de tusschenhandelaars, die maar koopen en verkoopen Moesten de winsten van sommige fabrieken maar bijeen geschar reld worden, dan zouden wij met dat sommeken de heele Belgische bevolking ten minste twee maand kunnen voeden voor niets Luistert naar uw hart N. S. B.-ers, en laat uw verstand spreken. De boeren zijn er voor niets in, ze zijn even als gij slachtoffers van 't duur leven, slachtof fers van onze lage valuta. En komt het verstand u niet weer te binnen, dan weze u dit gezegd De boeren zijn niet meer de boeren van gisteren wilt gij den strijd, gij zult hem hebben evenals allen die van uwe mentaliteit zijn. Vrede aan de vreedzamen. Strijd voor de roekeloozen. Door overvloed van copij kon dit ar tikel verleden week niet worden gezet. Ondertusschen hebben wij vernomen, dat hetzelfde voorval in Brussel plaats greep verleden week, door toedoen van dezelfde nationale oudstrijders, mussoli- nis in den dop. Verders vernemen wij uit goede bron dat onze vrienden uit de streek van Mechelen de dappere beslissing geno men hadden niet meer naar de markt van Mechelen te gaan noch met boter noch met eieren, maar wel naar Putte en naar Kathelyne-Waver. Daarop zijn de Mechelaars hen komen schoon spreken om toch weer bij hen naar de markt te gaan Verstandhouding, eendracht kunnen alleen ons nog beschermen Aan onze broeders in den strijd van Putte, Bonheyden enz. onze welgemeen de bewondering en dank. Voet bij stek houden is overwinnen H. KLOPTEROP Een gunstige verhouding tusschen kalk en phosphoorzuur brengt veel bij tot het benuttigen dezer twee delfstoffen. De goede verlichting zou insgelijks het verteren van kalk en fosfoorzuur be gunstigen. Zwijnen die lijden aan beenderzwak heid willen genezen met te veel rogge meel te voederen is b. v, gansch ver keerd. Dit voeder bevat veel phosphoor zuur maar weinig kalk. In dergelijk ge val geve men liever klavers, boonen, slap. Slap met havermeel is uitstekend goed. Traan is ook een goed bestrij dingsmiddel van het rachitisme. Zeer belangrijke proefnemingen wer den te Gembloux op touw gezet, in het station van Landbouw- schei- en natuur kunde bestuurd door M. Grégoire. MM. Grégoire en Carpiaux hebben ge toond dat verschillige grassoorten zooals Engelsch en Italiaansch ray-gras, festuer, wilde haver toen ze alleen het rantsoen van het schaap uitmaken een echte ver arming van het organism aan kalk en phosphoorzuur teweeg brengen. Het werd ook bestatigd dat die rijpe gras soorten en hunne zaden min ongunstig waren. Bij het verbranden kan men be- statigen dat die gewassen eene zure asch nalaten, rijk namelijk aan kiezelzuur die zich met den kalk van het lichaam schijnt te verbinden. Het bijvoegen in het rant soen van krijt of van koolzure kalk heeft in deze proef, het wegnemen van kalk uit het lichaam verminderd. Herhalen wij nogmaals dat het jonge weidegras met (uit vele natuurlijke meerschen, zie Dendervallei b. v.) de granen onzer graangewassen, bet gruis, de moutkiemen, draf, zekere koeken, vleesch en vischmeel tamelijk rijk zijn aan fosfoorzuur en meestal ook aan kalk. Stroo, kaf, granen van graangewassen en hunne bijprodukten, wortels en knol len, melasse zijn arm aan kalk. Wij zegden hierboven dat het licht een gunstige invloed uitoefende op het omzetten en het benuttigen der minerale bestanddeelen. De ondervinding heeft dit op onweerlegbare wijze vastgesteld. Rantsoen die rachitisme of beender- zwakheid veroorzaken bij dieren die in halfdonkere plaatsen gehouden worden, zijn niet meer schadelijk toen de dieren rechtstreeks het zonnelicht genieten al ware het maar gedurende eenige uren per dag. Zonnelicht is dus een ernstig rachitismwerend middel. Weinige tabellen voor veevoedig ge ven de gehalte der voeders aan minerale stoffen. Daarom denken wij het nuttig desaanga?nde eenige aanduidingen te geven. Duizend kgr. bevatten %C$ tS§J water fosfoorz. kalk j gras 800 1.5 2 5p j groene maïs 840 1.3 1.4 g 1 gewone klavers 830 1.7 4 5 luzerne 750 1.6 8.5 vitsen 820 2 3 2. beetenbladeren 905 1.3 3.1 weide hooi 143 4.1 8 6 klaver hooi 160 5.6 20 9 luzerne hooi 160 5 5 26.2 zeer goed tarwe stroo 143 2.2 2.7 haver stroo 143 1.9 4.3 aardappels 750 1 6 0.2 beeten (voeder) 905 0 6 0.3 suiker beeten 815 0 8 0.4 loof 915 1.1 0 7 tarwe 143 79 0.6 haver 143 6.2 10 maïs 144 5.9 0.3 tarwe gruis 131 26 9 1.5 arachide koek 104 13 1 1,6 sezaamkoek 111 32.7 25,1 lijnkoek 122 16 2 4.3 D. BRICOUT. We bedoelen hier niet eene macht, welke door getalsterkte en wapenge weld enkele volkeren vrees inboezemt. Evenmin eene macht, die door technieke middelen haar bezorgd door eeuwen lange navorschicg heele streken be drijvig leven doet en een groot deel der menschheid haarprodukten ten gebruike biedt. Ook geen macht, die haar kracht bewust, zich met grooten luister en ont zag vertoont, neen, we hebben het over de macht die in zekeren zin de wereld beheerscht, schoon haar middelen schier onstoffelijk zijn en ze haar wereldterrein alleen heeft kunnen bemachtigen, door den eigen drang der openbare meening. Kom. laat het ons gauw zeggen, 't is de macht van het woord. Het woord is het, zoo gesproken als geschreven die tegenwoordig de men- schen beheert. Overal dringt bet door, geen vergadering of familiekring, geen stad of hoekje grond hoe klein of afgele gen ook, of het woord dringt er door is 't niet geschreven dan toch is het gespro ken en naar gelang het gehoorde of ge- lezene dat tot den enkeling doordringt, bezield het h»m in heel zijn wezen, of be heerscht zijn gedachtengang, en van daar uit stuwt het al zijn doen, in kracht of twijfel. Van op zijn privaat studiekamertje stuurt de romanschiijver zijn gedachten- vrucht de wereld in Soms is die vrucht enkel roman, maar meestal heeft de schrijver zijn verhaal gesteld, om zijn gedachten of levensbeschouwing in zijn roman door zijn menschen typen te doen doormaken, en die zoo aan het lezend publiek bekend te maken. Maar ook als het daar niet om gaat,als de schrijver één roman, zonder meer, wenscht voort te breDgen, geeft dit verhaal toch één of meer menschenlevens weer met geest en levensdaden, die toch steeds een eigen kijk geven op al het doen en laten van de figureerende personen die in 't werk voorkomen. En naar gelang die levens door den schrijver geschapen zijn, naar gelang ze goed of slecht gekarakteriseerd voorko men en handelen, zoo ook is de inwer king ervan op het karakter van den le zer, zoo ook zijpelen de er ingelegde ge dachten in, en schoon soms onbewust, komt de lezer toch min of meer onder den drang van schrijvers gedachten. Maar veel dieper nog dan deze van het boek grijpt de macht van het blad in de raenschenziel. Dagelijks biedt het den geest van den lezer nieuwe stof, gedurig geeft het hem beschouwingen aangepast naar gelang de omstandighe den. Alles wat in het blad voorkomt, hoofdartikelen, groote gebeurtenissen tot zelfs de ongelukkenrubriek wordt ge sloten in het kader van het essentieel betrachten. De meest gelezene bladen van tegen woordig dienen allen de zaak van eene partijis 't niet een politieke 't is een commercieele. Om die belangen te die nen zijn alle middelen goed. Hoofdzaak is alles wat er gebeurd of het melden waard is zoo uit te leggen en te draaiën, dat de eigen zaak er baat bij heeft. Wilt ge daarvan een staaltje, koop dan als er in de kamer een belangrijk onderwerp behandeld wordt, van elke partij in het parlement vertegenwoordigd een orgaan en lees daarin het kamerverslag. In elk blad zult ge breedvoerig uitgelegd lezen, de door de eigene partijleden uitgespro ken redevoeringen, van de gezegdens van leden van andere partijen zult ge weinig vinden, als die niet heelemaal vergeten zijn. Zulks wordt gedaan, on danks de merkwaardigste redevoeringen door politieke tegenstrevers uitgespro ken. Of nog, ziet naar de ongelukken mel dingen. N° 1 zal 't volgende schrijven Vrijdag avond werd op de Groote markt een onoplettend kind door een auto om ver gereden. Gelukkige bemerkte de ge leider op 't kritieke oogeoblik, de on voorzichtige kleine en kon nog gauw de remmen in werking brengen, waardoor een docdelijk ongeluk werd voorkomen. De kleine werd met den auto, die toe- hoord aan MrV. naar de kliniek over gebracht, waar de eerste zorgen werden toegediend en waarna het slachtoffer weer met den auto werd naar het ouder lijk huis overgebracht. De ouders deden wel hunne kinderen er eens op te wijzen, dat ze op drukke plaatsen meer oplet tend moeten zijn. N° II Geeft als volgt Op de Groote Markt werd Vrijdag avond een kind door e^nauto gevat en moest in beden- lijken toestand naar de kliniek worden overgebracht. Naar het schijnt was de onvoorzichtigheid van den geleider, als mede het onvoldoend bewaken van die drukke verkeerplaats door de politie, oorzaak van het ongeval. N° III Geeft volgende relaas De reeks der auto ongelukken, werd Vrij dagavond nog met één vermeerderd. Op de Groote Markt werd een kind door de hard-rijdende auto van den groot-in dustrieel V. omvergereden. Het kind bekwam ijselijke verwondingen. Voor bijgangers moesten tusschen komen om het slachtoffer door den auto naar de kliniek te doen overbrengen, overigens schenen de inzittenden heelemaal onver schillig tegenover hun slachtoffer, 't geen luid gemor van de ooggetuigen veroor zaakte. Wie beseft de smart der ouders die 'n paar minuten na het ongeval ter plaatse aankwamen. Maar wat geven aristokraten om een armmcnschenleven ('t Vervolgt). uitgesproken door den Heer Akker mans, op de Vergadering der Landbouwkamer, op 28 Februari. Er waren ons voor deze vergadering uit Aalst drie sprekers toegezegd HH. Caudron, Klopterop en Akkermans, doch de lezers van De Koornbloem zuilen reeds in het nummer van Zondag gelezen hebben waarom wij enkel Ak kermans ten gehoore kregen. Nu deze heer heeft zich ingespannen om voor drij te spreken, welke lastige taak hem goed afging. Wij kunnen dan niet nala ten in korte woorden zijne prachtige rede hier te geven voor onze afwezige leden Zijn onderwerp bevatte drie deelen 1° Waarom moeten wij ons vereeni gen 2° Hoe moeten wij ons vereeni gen 3° Wij moeten onafhankelijk blij ven van alle kleurpolitiek en op ons eigen steunen. Waarom moeten wij ons vereenigen Beste Vrienden, ziet eens rondom u, wie vereenigd zich niet Na den oorlog heeft den geest alle deelen der maat schappij aangepakter kwamen syndi- katen van bakkers, maalders, brouwers, van winkeliers, ambachtslieden, van alle lieden die een zelfde vak of beroep uitoefenen, ziet maar eens de zoo ste vige werkliedensyndicaten. Waarom vereenigen zich al die lieden? Is het niet dat zij hierdoor verbetering van hun lot, van hun stand hopen te bekomen. Waarom zou de boer dan niet aaneen sluiten Wie heeft er meer belangen te verdedigen aan meer vitterijen het hoofd te bieden Welke stand kan beter dan de land bouwersstand zich vereenigen De boe ren wonen dicht bijeen, vormen op iedere landelijke gemeente een aanzien lijk aantal. Alle boeren hebben dezelfde belan gen, allen hebben dezelfde landbouw- kennissen op te doen dat alles vinden zij door de vereeniging. Wij maken door de vereeniging eene macht uit, die als wij ze wel weten te gebruiken, ons moet beveiligen tegen die schreeuwende on rechtvaardigheden waarvan de boer nog alle dagen het slachtoffer is. Zie nog in zake belastingende boer is nog steeds overgeleverd aan den willekeur der fiscusbedienden, en wordt nog steeds aanzien als het vette kalf waaraan staat en gemeente naar lust kunnen snijden. En nochtans steeds wordt de land- bouwopbrengst gekortwiekt wordt er een boerenartikelaardappelen, boter, eieren, graan, groenten, wat hoog in prijs naar 't gedacht van sommige stads- heeren of persridders dan gauw wordt er een perscampagne tegen op touwge- zet en het gouvernement haast zich uit voerverboden uit te vaardigen, en noch tans, is deze prijsverhooging het logisch gevolg van de inzakking van onzen frank, het is dus maar eene schijnver- hooging en hier zien wij weder de een zijdige politiek der regeering de kolen ontbraken ook, die waren ook peper duur, doch men liet ze gerust over de grenzen bollen, dat vulde de zakken der groote heeren en ze gingen dan toch voor het groote deel naar onzen goeden vriend Frankrijk Voor de suiker dezelf de comedie, die ook is meer dan in prijs verdubbeld. Vrienden, gij ziet dus redenen genoeg om u aaneen te sluiten en niet langer la ten uit te baten want waarlijk de boe renstand wordt in België bitter weinig geteld en door de regeering gesteund. Hoe moeten wij ons vereenigen De landbouwers groepeeren zich eerst in plaatselijke vereenigingen. Die plaat selijke groepen moeten zich per arron dissement vereenigen, waar dan kan overgegaan worden tot eene degelijke inrichting, van waaruit dan alle mede- deelingen, verweermiddelen, raadgevin gen, tot de kleine groepen zouden uit gaan. Op dat middenbestuur zouden op regelmatige tijdstippen vergaderingen gegeven worden met wetenschappelijke en inlichtingsvoordrachten, op die ver gaderingen kunnen de boeren onderling elkander voorlichten en steunen. Wij moeten er ook toekomen in die arrondissementskringen maatschappijen van aankoop van onze benoodigdheden en verkoop onzer waren in te richten, hierin zit voor onze boeren nog eene rijke bron. Hier mag de achtbare spreker met fier heid wijzen op hetgeen de boeren van van het arrondissement Aalst onder de wakkere leiding van den heer Caudron tot stand brachten. Ontstaan met een zelfde strekking en op hetzelfde tijdstip als onze Landbouwkamer telt hunne Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven thans 9000 leden. Zij heeft haar eigen lokaal een der grootste op de Groote Markt te Aalst, heeft hare eigene gazet De Koornbloem met eigene drukkerij electrisch ingericht. Zij heeft eene Spaar- en Leenbank waar de boe ren mits waarborg gelden kunnen be komen. Zij heeft haar verschillende ver zekeringen waar de boeren aan de goed koopste premies verzekeren en nog jaar lijks een goed deel hunner premie terug trekken. Waarlijk een prachtige uitslag Hij zou ons waarlijk doen beschaamd wor den over hetgeen wij slechts in onze Landbouwkamer tot stand brachten. Zooals gij ziet, beste landbouwers, is de vereeniging wel leefbaar, dat hangt slechts van ons af. wij moeten willen. Wij zijn doorgaans nog te ikzuchtig en zien slechts onze eigene belangen neen, dat mag niet, 't zijn vooral de minderen tusschen ons die wij door onze vereeni ging moeten steunen en beschermen. Opdat onze vereeniging hare ware roe ping kunne volbrengen, moet zij breed en verdraagzaam zijn. Alle enge kleur politiek moeten wij vermijden, vragen wij dan onze leden niet Zijt gij katho liek, liberaal of socialist Neen Zijt gij landbouwer, zijt gij bereid door uw lid maatschap onze vereeniging te steunen, t is te zeggen Beoogt gij de economi sche, wetenschappelijk een zedelijke ver heffing van den boerenstand Zoo ja, dan zijt gij een der onzen. Wat hebben wij aan die beroeps- en kleurpolitiekers In kiezingstijd, ja, dan weten zij den boer wonen, dan zijn het niet dan schoone woorden en heilige beloften t boerken heeft maar te vragen om te verkrijgen. Ja, maar eens die heeren op de kussens in 't parlement, dan denken zij nog 't allerminst aan den boer. Wat hebben wij boeren nu wederom beko men sinds de laatste verkiezingen Niets Niets Onze heeren zijn zelfs niet in staat de onzalige uitvoerverbo den van ons af te keeren. Waar blijft de pachtwet Van Dievoet Neen, Vrienden, keeren wij zulke mannen den rug, trachten wij er toe te komen buiten het politiek gevoel onze belangen op eene vrome manier te ver dedigen. Ja, die tijd zal komen. Dat men het zich gedenke. Ziedaar, achtbare lezers en leden der Landbouwkamer de zaakrijke rede van den heer Akkermans, bondig weergege ven. Dat deze heer mij verontschuldige zoo er misschien eene kleine onnauw keurigheid is in weergegeven ik heb getracht zoo trouw mogelijk te zijn. A. G. Secretaris der Landbouwkamer. Op Zondag 30 Maart om 2 1/2 ure stipt bij Cam. Haegemans, Slettem. DAGORDE 1° Voordracht door den heer Klop terop. 2° Loting voor nuttige landbouw- voorwerpen, gekocht met onze terugga ve voor Sint Elooi-feest. 3L Inschrijving voor nieuwe leden en abonnementen voor de Koornbloem. Alleman op postHet Bestuur. <R «BLOEM J

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1