REDT U ZELVEN Arbeid adelt De huiselijke Opvoeding op denBuiten den Perelaar. Eene Groote Macht Landbouwweekblad De Snoeien van Groote Algemeene Vergadering Naar het Haspegouw moei steeds de 1 leus zijn van alle landbouwers. Magazijn gesloten Op 25 Maart O. L. Yr. Boodschap) zal liet ma gazijn Aalst gesloten zijn. Knepperkaf Roggemeel Voeder aardappelen TAKSEN. NEDERHASSELT. I 253553 BOnHHBBHHR ZONDAG 23 MAART 1924 Prijs <2 centiemen. 6de JAARGANG N* 273 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 5.3, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Sprekende van het zoo wel ge- derwijzer te worden 4 jaren. Doch lukt wederlandsch landbouwcon- wie bekommerd er zich om, de gres, te Parijs gehouden in Mei toekomstige vaders en moeders - 1923 hebben we getoond hoe M. j £n dit geldt voor alle standen Grégoire van Gembloers den rol i tot hunne zoo belangrijke, tot hun deed uitschijnen, die de weten schap speelt in zake landbouw. Men gelieve ons de gunst te verleenen op eene andere kwestie van overgroot belang voor den buiten, terug te komen, wij bedoe len het vraagstuk der huiselijke opvoeding die op meesterlijke wijze behandeld werd door M. De Vuyst Algemeen Bestuurder Mini sterie van Landbouw. Zooals M. De Vuyst het ver klaart, dient op den buiten, niet alleenlijk het economisch gebied in aanmerking genomen, doch men hoeft zich ook te bekommeren om den landbouwer, om de verbete ring van zijn huiselijken staat. En inderdaad is 't niet van de opvoe ding dat de landbouwer zooniet ten volle dan toch gedeeltelijk zijne verheffing en zijne zedelijke ontvoogding moet verwachten. Men spaart geen moeite om de dierenrassen, de plantensoorten te verbeteren, om de toepassingen der wetenschap op den buiten te verspreiden, doch t is maar on langs dat men er kwam aan te denken dat op den buiten ook boeren waren, lieden die een ge- wichtigen rol vervullen in het sa menleven en die echter wel verdie nen eens als mensch. als arbeider, als maatschappelijk en intellectueel schepsel bestudeerd te worden. Men heeft dan ook moeten besta- tigen dat die boer vrouw en kin deren had, en dat de spil van den landbouwarbeid niet te velde, niet in stallingen maar wel in de boe renfamilie was. Indien men zich meer bekommerde om des land bouwers familie dan zouden vele andere vraagstukken, n. 1. met den maatschappelijken en landbouw- vooruitgang in betrekking, spoe diger opgelost zijn. In Amerika heeft men ook be- statigd dat het verspreiden der landelijke huishoudkunde b. v, nog veel te wenschen liet. Doorgaans vele schrijvers en sociologen hebben het immers ge schreven is de landelijke familie best geschikt om de kinderen eene degelijke opvoeding te bezorgen. Ouders en kinderen zijn er gedurig bij elkaar, werken hand aan hand en zijn steeds met dezelfde gedach te bezield de uitbating der hoeve, 't Is voorzeker in den schoot van den landelijken aard dat het vader lijk gezag nog 't meest eerbiedigd wordt. Belangrijkheid der huiselijke opvoeding. Op twintigjarigen ouderdom heeft de jongeling on geveer 100.000 uren in de familie of in de nabijheid der ouders door gebracht, tegenover 8000 u. in de school en 2000 in de kerk. Men ziet hierbij welk een overwegen den invloed de familie op de op voeding der kinders zou moeten hebben. Men voege daarbij dat tegenover 100 ouders, er maar 2 onderwijzers en 1 priester zijn, dat de huiselijke opvoeding aanvangt verscheidene jaren vóór den schooltijd en toen het kind heel gemakkelijk haren invloed onder gaat, dat de familie over doelmati ger en strengere straffen beschikt dan de school, dat het in t huis- ne heilige zending te bereiden Daaruit volgt dat de vooruitgang van het menschdom op zedelijk gebied zoo langzaam is. Het is dus van bijzonder belang, goede opvoedingsmethoden te versprei den. 1°) In de schoolDe dorpschool zou het buitenleven moeten doen liefhebben, het onderwijs zou er moeten ingericht zijn met den land bouw als doeleinde. Tevens zou men er de jongelieden voor het le ven moeten bereiden. (Voor het leven d. i. voor het familieleven). Die strekking kon men gemak kelijk bekomen zonder de program ma's nog meer te overlasten. Het zou inderdaad niet moeilijk vallen, ter gelegenheid van het onderwijs van zekere vakken van cate chismus, van taalkunde enz. de schoonheid, de edelheid van het familieleven, de noodzakelijkheid van den eerbied jegens ouders en meesters doen uit te schijnen. Voor de natuurlijke wetenschap pen zou men toepassingen verkie zen op het huishouden, op het neerhof, op den tuin en zoo meer. Kortom, het onderwijs op den buiten, zou hoofdzakelijk voor j doel moeten hebben den huiselij- j ken aard, het landelijk leven en het vaderland doen te beminnen Het ware natuurlijk noodig eerst en vooral de normaalscholen te hervormen. 2°) Verbonden en kringen voor huishoudelijke opvoedin gen. Deze inrichtingen beijveren zich met het kenbaar maken der beste methoden van opvoeding. Ze hebben dus voor doel de ouders bij te staan en in te lichten. Ze hebben, b. v., voetstappen aangewend om de trouwboekjes -met nuttige aanduidingen en raad gevingen te voorzien enz. Het Belgisch verbond van familie-op voeding, 14, V. Lefèvrestraat, Brussel, geeft een zeer nuttig bul letin uit. Boerinnenkringen. Deze die nen zich zoowel om de zedelijke als om de stoffelijke belangen te bekommeren. Andere inrichtingen. Al deze inrichtingen, welke hun aard ook zijn moge maatschappijen van onderlingen bijstand, samen werkende maatschappijen, studie kringen, boekerijen, syndikaten, huishoudelijke leergangen enz. zullen zich toeleggen op de regel matige en normale ontwikkeling der familie. Het wederlandsch gesticht van huishoudelijke opvoedings leer werd gesticht, 22, IJzerlaan, Brussel. Het heeft voor doel al de documentatie betrekkelijk dit zoo belangrijk vraagstuk te vereenigen. De besluiten van den acht. Heer De Vuyst luiden alsvolgt Aangezien dat de economische vooruitgang en de bestendigheid der volkeren grootendeels afhangt van de ontwikkeling der landelijke familie. Aangezien de overwegende in vloed der ouders op den vooruit gang van het komend geslacht Aangezien dat er een grooten reiden tot hare zending van op voeding. Door het inrichten van voor drachten in den schoot der land- bouwmaatschappijen. Door eene krachtiger tusschen- komst der pers. Door aanmoedigingen aan het wederlandsch gesticht van huis houdelijke opvoeding. ARNOLD. gezin is, dat het kind eigenlijk vooruitgang dient verwezenlijkt m gewoonten neemt enz. en men zal allicht kunnen oordeelen dat, bui ten de verbetering der huiselijke opvoeding, noch hoogere bescha ving, noch verheffing van het maatschappelijken peil mogelijk zijn. Onvoldoende voorbereiding der ouders tot hunne zending van opvoeding. Om priester te worden zijn 6 jaren bijzondere van het onderwijs op alle graden voorbereiding vereischtom on- derwijze de jonkheid beter te be de voorbereiding der toekomstige ouders en in de vorming der he- dendaagsche ouders tot hun ge- wichtigen rol van opvoeders. Het congres drukt den wensch uit de doelmatige methoden van opvoeding in de buitenfamilies zien te verspreiden, namelijk op de vol gende wijze Door eene betere inrichting We gaan naar de Lente toe en 't is nog alle nachten gevrozen alsof we nog rond Kerstmis waren. Vele menschen begint dat weder fel in de keel te steken ze branden van verlangen om op den akker of in den hof te spitten of te hak ken en 't is niet doenlijk. Weest nooit te haastig bij zulk weder, de grond ligt nog tc koud en wat men nu zaait of plant zal U weinig of geen voorsprong op e n ander geven. We moeten ook nog zeggen dat dit weder zeer goed is voor 't fruit, bijzonderlijk voor mirabel len en perziken. Deze hebben zoo'n ge weldige neiging, om in 't voorjaar bij de eerste warme dagen aan 't bloeien te gaan, dat niet zelden door die overdre ven haastigheid, met late vorst, al hun vruchten te loor gaan. Met die koude nachten moet dit bloeien natuurlijk ach teruit blijven en mogen we ons aan veel fruit verwachten dit jaar. Ik weet niet of ge al eens de ronde gemaakt hebt in uw boomgaard, me dunkt, dat er'dit jaar op de perelaars in 't algemeen zooveel bot is. Er bestaat dus hoegenaamd geen reden tot klagen over dit koude weder, de fruitoogst be looft prachtig te zijn, alhoewel het U nogal voorbarig en stout gesproken mis schien zal toeschijnen, zou 'k toch al len zijn dan in 't verlocpen jaar. In den tuin en rond de hoeve begint er toch al werk te komen. De hagen mogen wel eens geschoren worden en de perelaars gekweekt in leivorm of pyramide gesnoeid, de rupsenwering, i neemt nu ook aanvang door 't verdel- j gen der eitjes van den ringrupsvlinder zoowel op lei- en kleine vormen als op hoogstammige boomen. Over 't snoeien van het vruchthout van den perelaar ga 'k vandaag een woordje reppen in dit artikel. Het tijd stip is er allergunstig voor. Snoeien moet met veel overleg en wel beredeneerd ge daan worden, daarom snoeit men liever met een snoeimes dan met de schaar, deze laatste is maar goed voor dezen die niet nauw zien en haastig zijn, het mes doet U opletten, ge moet aandachtig zijn en ge neemt dan ook gewoonlijk den noodigen tijd om mw snoeiing te be redeneeren daarbij de wonde gemaakt door een snoeimes is meer glad, en ge neest gemakkelijker dan de pletwond van een schaar. Het snoeien van het vruchthout van den perelaar is hoegenaamd niet moei lijk, men moet nochtans goed de varië teit kennen waarmede men te doen heeft, alsook onderscheid maken tusschen ster ke en flauwe groeiers, 't Is daarom dat het fel gewaagd zou zijn algemeene regels bij het snoeien aan te nemen men moet er van afwijken soms om de variëteit en soms ook om de groeikracht. Na een drie of vier jaren nochtans kent men ge noegzaam zijn boomen om ze goed te kunnen behandelen. Men maakt eerst en vooral goed on derscheid tusschen gesteltakken en vruchthout dat links en rechts, onder en boven op deze gesteltakken groeit. Bij de gesteltakken is 't enkel de verlenge- nis welke dient gesnoeid te worden ge woonlijk op een oog naar buiten, ter wijl het vruchthout al uw aandacht vergt. Als vruchthout heeft men het bladkransje, de spoor, de beurs of i vruchtklier, de voddetuig, de gewone twijg, de gulzige twijgen, 't Is slechts de gewone twijg die ge snoeien moet met goed overleg, het bladkransje, de spoor, de beurs of vruchtklier, de voddetwijg laat men liever onaangeroerd, de gul- zige twijgen snijdt men liever gansch weg of wel op voet als men hun later tot vruchthout benuttigen wil en men de oogen aan den voet wil doen doorschie ten. Een gewone twijg wordt gesnoeid in algemeenen regel op drie goed, zicht bare oogen, bij kloeke groeiers op vier om alzoo een grootere sapverdeeling te bekomen en minder zwaar vruchthout, bij flauwe groeiers volstaan twee goede oogen soms. We nemen dus de midden maat of toocen aan hoe men boomen van middelmatige groeikracht hoeft te snoeien. Uit die snoeiing op drie welgevormde oogen komen de volgende gevallen voor 1° de oogen hebben zich alle drie tot sporen ontwikkeld 2° of tot twee sporen en een twijg 3° ook soms tot 2 gewone twijgen en een spoor en ein delijk tot drie gewone twijgen. Uit wat ik hooger gezegd heb kunt ge nu reeds uw snoeiing afleiden zoo in 't eerste ge val stoeit ge nietin 't tweede geval snoeit ge de gewone twijg op een goed zichtbaar oog in 't derde geval snoeit ge den twijg 't verstafgelegen van den gesteltak weg en de andere op 2 goed zichtbare oogen en eindelijk in 't vierde geval snoeit ge 2 gewone twijgen weg, laat deze het dicht bij den gesteltak on aangeroerd en snoeit hem ditmaal liever op vier goed gevormde oogen, vermits hij U den eersten keer zulke aardige parten heeft gespeeld. In al de afzonder lijke gevallen treden doe ik niet om re den dat't misschien al ingewikkeld ge noeg i3. enkel voeg ik er nog aan toe dat men zijn vruchthout altijd, zoo dicht mogelijk bij den gesteltak moet trachten te houden. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Eenige aandacht van wege den lezer, toont bij 't eerste zicht met welke bladen men hier te doen heeft schoon ze alle drie slechts het gebeurde hebben te mel den. draaien ze het toch zoo, dat hun vriend (of vriendenj er zoo weinig scha mogelijk door ondergaan, I Is 'n orgaan dat Ms V. genegen door 'n paar lui behept met een sterke dosis gtootheidswaaDzin, die graag hun eigen (ik) zouden op 't voetstuk brengen en daarom het persmiddel aanwenden. Zorg vooral dat ge steeds kapitein zijt op uw eigen schip, dat ge zooveel mo gelijk den af te leggen weg op voorhand verkent, zooveel mogelijk stuurman zijt, om gevaarlijke klippen om te zeilen, over zooveel zelfbeheersching beschikt dat ge alle tempeesten goed maakt door te komen al zijn die nog zoo ontstuimig. HARD-LABOUR. is, plooit dus de zaak voor hem in de beste vouwen. n° II Is noch Mr V. noch het slacht offer toegedaan, doch daar zijn vrienden weinig te zeggen hebben in 't stadsbe stuur wilt het dat bestuur er ten deele tusschen te sleuren vandaar de zinspe ling op de politie. nr III Is zeker noch vriend of verde diger der kapitalisten, is de zaak der werkende klasse genegen, tracht dus laatstgenoemde tegen eerstgenoemde te verbitteren. In de pers ligt zeker het sterkste mid- rein, schoon, krachtdadig leven, om hartstochten en kwade neigingen van de openbare opinie in de goede lijn te houden, om de verbroedering van alle menschen in hooge liefdewet tot werke lijkheid te maken. Maar Schoon haar zoo n heerlijke taak is weggelegd mag de invloed der pers tegenwoordig als heilloos worden aanzien. Weinige bladen zijn er die 't er op aanleggen hunne lezers te bewerken ten goede, 't gaat meer om anderen ver dacht te doen voorkomen, de opvattin gen van andersdenkenden verkeerd uit te leggen en hunne lezers hunne theoriên als de éénig goede te doen aannemen. Als 't daarom gaat wanneer de bladen schrijven over politieke, sociale beschou wingen erger nog gaat het wanneer ze het hebben over finantieele en commer- cieele aangelegenheden Dan is het te doen om geld te winnen, de hongeren de menigte goed of slecht voor de lich- ten daar komen de belangen van en- kelen in 't spel. Is de schrijvende pers bevriend of beïnvloed van deze of gene groep, die bij de betrokkene onderne ming voor of nadeel heeft, dan gaat het er vooral om die onderneming in aan zien bij de menigte te doen groeien of wankelen, en dan schaamt men zich niet, de gemeenste leugens als waar te doen i doorgaan ofwel, de grootste onmoge lijkheden als waarschijnlijkheid te stellen. Als het met het schrijven der bladen zoo gesteld is, zijn die menschen dan niet erg te beklagen die als eenig orien- teerend punt het schrijven van hun blad erkennen Al wat hun daar wordt voor gehouden als evangelie beschouwen, er geen andere overtuiging op na houden dan deze van hun dag- of weekblad En er zijn er zoovelen van wien men gemakkelijk gissen kan welk blad ze le zen, enkel door met hen een kwart uurs te spreken over belangrijke kwestie's als bfjv. één ministercrisis, het herstel- vraagstuk en meer andere. Wanneer we ent wat onder oogen krijgen dienen we ons ernstig af te vra gen, of dat alles wel zuiver is van ge konkel, laat U nooit te veel meeslepen bij 't lezen, opdat ge niet geheel op sleep touw zoudt worden genomen. Vergeet niet dat de rechter niet oordeelt dan na beide partijen gehoord te hebben. Als een rechter, die doorgaans een heel ontwikkeld man is, zijn kennissen heeft opgedaan in lange studie, diepe navorsching en dagelijksche ondervin dingen, zóó voorzichtig is om een oor deel te vellen, dan mogen onze menschen ook wel weten, dat het dikwijls verkeerd moet uitloopen, zoo maar op 't eerste bericht zijn meening te vestigen. Niet dat alle bladen hunne lezers ver keerd voorlichten en hunne kolommen slechts gebruiken om de theoriën van hun chef-redacteurs te doen zegevieren. Neen Goddank er zijn ook nog goede bladen. Maar daar die zoo zelden wor den aangetroffen is het geraadzaam zich nooit te laten leiden door het papieren gebazel van een centenkrant-man wiens pennewerk gewoonlijk wordt betaald 't Is me nog 't Is me nog of ik zie zitten Mijne moeder daar voor mij. En toch is het vele jaren, O, zoo vele, reeds voorbij. 'k Zie ze zitten voor het raamke, 't Kantekussen op haar schoot Wijl zij vingervlug de boutjes Raat'lend door elkander stoot. 'kZie zemet haar rimp'lig voorhoofd, J Van de zorgen die zij had Met haar trouwe, goedige oogen, Want haar harte was een schat. 'k Zie ze aan haar kantje weven, Blanker dan de blanke sneeuw Waar zij, - och, ik zou 't beschreien -♦ Amper won wat centen meê. Koninginnen mochten pralen Met 't door haar geweven kleed, Wijl zij in haar leemen hutje Dikwijls koude en honger leed. Eq toch had zij soms, de goede, Nog een liedjen in den mond, Wijl zij werkend 't wiegje douwde Dat naast haar bij 't venster stond. Soms kom ik nog eens in 't huiske Waar haar leven henen streek. Staande dan bij 't lage raamke Wordt mij 't mannenharte week. Want dan komt me weer te binnen Wat haar leven is geweest Moeder, mocht ik eenmaal sterven Met uw beeld voor mijnen geest Het eten voor vee en paarden wordt raar en duur. Gebruikt het knepperkaf om mengelingen te maken met meel en wat meer en uwe dieren zullen goed gevoed zijn. In magazijn beschikbaar. Als gevolg aan vele vragen hebben we beste roggemeel ge kocht waarvan een klein deel bloem is uitgetrokken, maar dat nog bijna volle meel is. Wordt verkocht aan fr. 92 zonder zakken fr. 94 met twee zakken. 1)1 •ooge Pulp Er is nog eene partij drooge pulp in magazijn. Wie er nog be geert stelle niet uit, want de voor raad is verre weg. Wij hebben in magazijn eene partij kleine zeer gezonde voeder aardappelen, welke verkocht wor den aan fr. 40 zonder zakken. Wij herinneren aan de leden dat de taks van 1 verschuldigd is voor al de waren in plaatselijke magazijnen afgehaald. Op Zondag 30 Maart om 2 1/2 ure stipt bij Cam. Haegemans, Slettem. DAGORDE 1° Voordracht door den heer Klop- terop. 2° Loting voor nuttige landbouw- voorwerpen, gekocht met onze terugga ve voor Sint Elooi-feest. 3° Inschrijving voor nieuwe leden en abonnementen voor de Koornbloem. Alleman op postHet Bestuur. De Haspengouwsche vrienden had den er ditmaal aan gehouden hun streek genoot Akkermans eens zelf aan t woord te zien te midden der oude en trouwe vrienden zijner streek. Ik haast me er dan ook onmiddellijk bij te voe gen, dat ik het mij als een aangenamen plicht heb aangerekend, dit vereerend aanbod gansch bereidwillig te aanvaar den. Doch 't spreekwoord zegt Geef aan Cesar, wat Cesar toekomt en wijl hier bij zonderling toeval de inrichter van dien zoowel gelukten Landbouw- dag juist dien voornaam draagt, zouden w'ons mijns dunkens zeer ondankbaar teonen, indien we den doorieverigen Heer Cesar Philips, de ziel en de spil der Haspengouwsche Landbouwbewe- ging, niet van harte gelukwenschten om zijne nieuwe en ditmaal zoowel gelukte poging. Dank zijne doordrijvende initiatief en zijnen onbegrensden werkijver is hij er in geslaagd een machtig en flink georga niseerd Beetensyndikaat in 't leven te roepen, waarbij thans al de beetplanters van Thienen en omliggende kantons zijn aangesloten. Door dit eerste prachtig werk legde de Heer Philips gesteund door eenige jonge doch kranige Hagelandsche mede werkers, de basis van de Vrije Land- bouwvereeniging, waarvan zij sinds lang het nut en de noodzakelijkheid hebben ingezien. Met het oog op deze tweede onmis bare inrichting, had de Heer Philips al de leden van het Beetensyndicaat Dins dag laatstleden op eene algemeene ver gadering uitgenoodigd. Ditmaal heeft de Heer Philips zijn eigen record neergehaald, immers als één man hadden al de leden zonder uitzondering zijnen dringenden op roep beantwoord, als wilden ze door geven, dat ook onze Hagelandsche en Haspengouwsche boeren, eindelijk hun eigen meester willen worden, en onge duldig hongeren naar eene Vrije Land- bouwvereeniging. De prachtige vergaderzaal ofschoon ruim en eindeloos diep, was letterlijk opgepropt met honderden landbouwers. Nooit hadden onze boeren de koppen zoo dicht bij mekaar geschoven Nooit hadden ze zich zoo dicht aaneenge- schouderd, dan wel in deze mooie zaal, waar verbroedering en geestdrift, waar vreugde en vrijheidsliefde eens lustig en ongestoord hoogtij vierden. Welk heerlijk schouwspel, wanneer ik mijne blikken liet gaan overheen die ontelbare menigte toehoorders 1 Ik voelde me waarlijk geroerd tot in het diepste mijns harte, wanneer ik bij den aanvang mijner rede, die ruime schaar van oude kennissen en vrienden terug zag, en hen den warmen en welgemeen den groet mocht brengen van een ge lukkig weerzien, na zulke lange, zeer lange afwezigheid. Of ik me dan in mijn oud vrienden milieu onmiddellijk thuis vond, hoef ik u zeker niet te zeggen. Dat ik dan ook in de diepste overtuiging tot mijne geachte toehoorders heb gesproken, zal elk hun ner wel zijn opgevallen. Ook ten ware ik mij erg bedriege, meen ik te mogen bevestigen dat onzen wijzen raad ditmaal eenen gullen weerklank zal ge vonden hebben in het hart der Haspen gouwsche en Hagelandsche vrienden, en dat ze gansch bereid zijn, om van het WOORD tot de DAAD over te gaan. Immers, indien er eene Vlaamsche landbouwstreek is, waar de Vrije Land- bouwvereeniging niet alleen leefbaar, maar groot, machtig en sterk moet worden, dan is het wel in dit landbouw centrum, dat bij uitstek is aangeduid, om onder gebied van Vereen iging eene breede en wijde vlucht te nemen. Ook heb ik de stellige overtuiging, dat dank den ijver en doordrijvenden moed, welke tal hunner voorkampers bezielt, er naast hun Beetensyndikaat weldra eene machtige Landbouwveree- niging groeie en bloeie Gesterkt en gestaald door de leuze REDT U ZELVEN zullen zij den weg opgaan van ontvoogding en vrij wording Vooruit dan vrienden op den ingesla gen weg, de handen uit de mouwen ge trokken en van harte roep ik U nog maals toeDOE WEL EN ZIE NIET OM 1 Ik zou hier eveneens aan een tweeden plicht te kort blijven, moest ik bij deze gelegenheid geen welgemeenden en gul- hartigen dank toesturen aan den trou wen Waalschen Vriend, Heer Jumpers. Zijn luitig en overtuigend woord, zijn kranigen blik, kortom heel zijn persoon verraadt een echten, waren boerenvriend in den diepsten zin van het woord. Ook meen ik te mogen bevestigen, dat hij ons een uurtje van zoet genot en hooge vol doening heeft geschonken. Al schieten de gedachten hem zoo MMaa«gMgacaaaaBUflBBB«BaB •-rrr-rr::;:;:-: Turuan Jaf u?i> .4if- jaar Koto»» «**1 v «m de. lUe.nor'LJ 4» l'uuo Vou Uv. Irluv-ly. «J7* 4 Aoranuinr K oir| lrönnon

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1