M REDT U ZELVEN DE FASCISTEN OP ONZE MARKTEN Alle moeite moet geloond morden. (Heest niet te haastig I "landbouwers?" Landbouw politiek en Politieke Landbouw. Bloemlezing m ym m Landbouwweekblad i Arbeid adelt G0DESL00N, EENIGE LOON uit het Beknopt Verslag der Senaatzitting van (8 Maart 1924 mf Gezendheidspolitie der huisdieren. I moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZOND AO 6 APRIL 1924 Prijs j2 centiemen. 6de JAARGANG N\ 275 W M "W M W :'- Abonnementsprijs 6.00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie: BRABANDSTRAAT. 53, AALST Veraniwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Dat onze boeren vreedzame en ver draagzame lieden zijn, weten we van over lang reeds. Overigens ik vraag me waarlijk af, wie het ons ten kwade mocht duiden, de spreuk Zoo ver duldig als 'n boer in den gewonen spreekhandel als wettig te doen door gaan. De argumenten welke overigens plei ten ten voordeele der officieele erken ning dezer spreekwijze stapelen zich op een met dozijnen. Ook moest ik ze één voor één opsommen, dan ware ik stellig verplicht aan den uitgever van De Koornbloem te vragen, zijn volgend nummer in een zwaarlijvig boekdeel te herscheppen, gezien de ruime plaats, welke hunne enkele opsomming zou in nemen Bepalen wij ons dus met één enkel staaltje aan te halen de laatste editie welke door hare stoutmoedigheid en hare kieschheid van durf al de anderen in laagheid en lafhartigheid overtreft. Ik bedoel hier dat vreemdsoortig en baasspelend opruierstroepje dat be taald groepje voorwachten der F. N. C. (Fédération Nationale des Combattants) welke naar de doenwijze der vroegere Hunnen en Vandalen, sinds enkele we ken onze markten stormenderhand wil len innemen. Zoo zagen we dat beleefd clubje rui tenbrekers achtereenvolgens de markten van Mechelen, Brussel, Merchtem, Sint- Gillis en elders belegeren en overrompe len. om in hunne hoedanigheid van wettige prijsregelaars den boer te dwingen zijne koopwaren af te staan aan de prijzen vastgesteld door de Kommandatuur dier overweldigende fascistenbende Kunt ge nu toch een prachtiger nieu we editie hebben van hetgeen we hier binst de Duitsche bezetting zagen voor vallen Hoe moeten die Duitsche Mof fen thans juichen en jubelen, nu ze zien dat hun Vandalenwerk van binst den oorlog zulke trouwe opvolgelingenheeft gevonden binnen onze eigene grenzen En welke opvolgers dan nog Oud strijders, die eens hun bloed en leven veil hadden voor 's lands verdediging en bevrijding Kerels, die in oorlogstijd raasden en tierden, om de dwingelandij van den aartsvijand en welke zich thans niet schamen, het verdrukkingswerk van den vroegeren overrompelaar voort te zetten Zij, die weleer toonbeelden wa ren van ordehandhaving, van tucht en onderwerping, maken zich thans plich- tig aan de laagste en gemeenste handel wijzen, bijzooverre dat ik me haast ga schamen den titel van Oud-Strijder nog langer te dragen En wat willen die woelige en mis bakken dictatoren Wel doodeenvou dig dat ons goedzakkig boertje alle morgenden aan die fameuze stadslekker- bekken een liter versche melk, een kilo boter en twee versche eitj es zou thuis bestellen aan den prijs van faktuur In andere woorden dat onze stadsche flierefluiters lekkertjes en gratis zouden smullen en zich het holklinkend buikje zouden vetsmeeren op den rug onzer vrijgevige boertjes Die zoogezegde kampioenen van het dure leven hebben zich nu een maal in de ontredderde bovenkamer ge stoken dat boter en eieren de twee onmisbare reddingsbooten zijn gewor den om het zinkend staatsvaartuig uit den gevaarlijken draaikolk te helpen We zouden aan die fameuze sukkel achtige stadsmeneertjes wel kunnen zeg gen, dat boter een luxe-artikel is, en dat ze, gezien den kreupelspringenden toestand van hun budjet, zich voorloo- pig zouden vergenoegen met een imi tatie van dit product, zooalsAxa, Natura, Recta en nog veel meer afstam melingen van Mevrouw Margarina We zouden aan die bedorven lekker bekken ook wel kunnen zeggen, dat eieren „min goed geschikt zijn als zak- vulsel voor hunne al te dikwijls gebuik- riemde magen. We zouden aan diezelfde beursledige stoeffertjes ook wel kunnen aanraden, hunne zuur gewonnen oordjes wat zorg vuldiger te besparen, in plaats van ze nu moedwillig te verkwisten met ze op den rug te hangen van zijn modepopje, met zijden rokje, zijden kousen, zijden mantel, een wekelijkschen nieuwen hoed, donzige pels, verlakte schoentjes, en op de verniste vingertoppen schitterende diamanten. Voor al dit nutteloos en overbodig weelde- en prachtvertoon van Madame La Coquette is er geld ge noeg Niets is er duur en schoon ge noeg Van handelaars in zulke pracht- en weelde-artikelen is geen spraak. Dat zijn brave, eerlijke verkoopers Bij dat soort handelaars bestaan geen men- schenstroopers Maar, wanneer nu onze hoogvlieger van hierboven na al die nuttelooze uit gaven, zich de noodige en onmisbare eetwaren moet gaan aanschaffen, en met een verwonderden blik zijn platgedrukte en leeggeplunderde beurs bekijkt, dan wordt hem het leven ondraaglijkdan wordt het bestaan onmogelijk, dan wor den de boeren in zijn oogen schelmen, schurken, bandieten, stroopers, woeke raars, dieven en wat weet ik nog meer Dan valt heel zijn gramschap en zijn dolzinnige woede met gansch den na sleep van mogelijke en onmogelijke ver- wenschingen op den rug van een enkel onplichtig slachtoffer Waarom Wel een tweede spreekwoord zegt immers van over lang De boer zal 't al beta len Jammer dat onze fascistische-haantjes niet het minste begrip bezitten van huis houdkunde, en noch veel minder van huishoudelijk boekhouden, zoo niet zou den we aan die onbewuste grootschreeu wers eens willen vragen Hoeveel de boer thans wint, telkens hij op dit oogen- blik één kilo boter van 18 franken ver koopt Het antwoord dat we hen betrekkelijk deze vraag, met juiste berekening zullen opdisschen in ons volgend artikel, zal onze fascisten, van straks tot overtui ging en misschien tot verkoeling en be daring brengen. Ten ware hier het spreekwoord gold Het zijn de ergste dooven die niet hooren willen. Ik zou aan die Heeren Leegloopers op veel beter werk kunnen wijzen en wel namelijk hunne schreden te richten naar de koolbarons, de groote finan ciers, bankiers, nijveraars. speculanten op acties en munten, houders van bars en nachtkoten, meestal nen hoop men- schen die het geld bij hoopen verdienen zonder werken en die veelal niets an ders zijn dan woekerplanten in de sa menleving Daar is goed werk te verrichten, Hee ren Fascisten, maar laat de menschen met vrede die werken en slaven van den morgen tot den avond, die maar hun verdiende loon vragen en die zoo onmis baar zijn ook voor U... Mijnheer de Leeglooper En vergeet ook niet dat brave honden ook eens kunnen bijten R, AKKERMANS. Ieder lid van Redt U Zeiven of iedere verzekerde die een nieuwe klant voor de brand- of ongevallenverzekering aanbrengt zal daarvoor eece vergoe ding in speciën ontvangen. Om deze vergoeding te verdienen zal men enkel per brief, kaart of mondelings het adres van den nieuwen klant aangeven op onze bureelen, Brabandstraat, 53. Aalst. De maatschappij zal verder zeil al het noodige doen. Natuurlijk moet de aan gifte gedaan worden vóór dat een ver tegenwoordiger der Maatschappij zich met den aangewezen persoon in betrek king gesteld heeft Runderhorzel. Gezien de wet 30 December 1882 op de gezondheidspolitie der huisdieren; Óverwegende dat de runderhorzelziek- j te besmettelijk is, de huiden der dieren er beschadigt en de ontwikkeling alsook de opbrengst van het rundvee tegenwerk. Overwegende dat de vernieling van de horzellarve het eenig practisch mid del is om de runderhorzelziekte te bestrij den. Overwegende dat het wenschelijk is een bijzonder stelsel van verordening in te voeren tot het bestrijden van de aan geduide kwaal; De Minister van Landbouw enOpen- bare Werken heeft besloten Artikel 1. De runddieren mogen niet aangeboden worden op openbare mark ten, op kampstrijden of in de quarantai nestallen der grens indien de horzellar ven niet voorafgaandelijk uit de huid werden gehaald. Deze zorgsmaatregel is echter maar, tot verder bevel, verplichtend wanneer de huid doorboord is en zulks zichtbaar is door het bestaan van eene kleine ron de opening die toegang geeft in de holte die de horzellarve bevat en langs welke opening de etter uitkomt die het haar samenplakt. i Art. 2 De overtredingen aan het te genwoordig besluit worden vastgesteld door de plaatselijke politie, de gendar merie. de veeartsopzichters, hunne afge vaardigden en de veearts gelast met het gezondheidsonderzoek van het samenge bracht vee. Deze overtreding worden gestraft met eene boet van zes en twintig tot vijf honderd frank In geval van hervalling binnen de vijf jaren is de boet van hon- j dert frank ten minste en van duizend frank ten hoogste. Haast en spoed, is zelden goed, zegt ons Vlaamsch spreekwoord en 'k heb het nu wel voor vandaag als onderwerp van mijn artikel gekozen. Vele boeren- menschen worden ongeduldig, dat schraal, koud weder blijft duren en op t veld staat veel werk te wachten. Wat is dat nu eigenlijk voor een Winter vroeg begonnen, laat ophouden vele koude dagen, sneeuw- en hagelbuien, wel geen te strenge voist, maar tcch streng genoeg om ons maar gedurig naar de blozende en ronkende kachel te doen verlangen. 'k Zeg voor mijn deel dat 't een Winter is die aan de boerkens hun rib ben zal hangen Nog wel dat onze boe ren over 't algemeen hun granen eer te dik dan te dun zaaier, anders ware't wei mogelijk dat we hier en daar bloote plaatsen zouden kunnen bemerken. Een weinig d kmest om in gang te zetten kan thans geen kwaad doen. En zeggen dat men brave, rustige buitenlieden heeft willen dwingen boter en eieren aan een kleinen prijs af te ge- aeo, aan eeu prijs zoo laag dat de boer kens er niet aan uit kunnen. Ze moesten dat hier in Aalst ook 'nen keer beproe ven,'k geloof dat ze van een kale reis zouden thuis komen. Hoe zijn ze toch niet beschaamd dergelijke stukken uit te steken, juist alsof de boeren oorzaak waren van 't duur leven. Dat ze 'nen keer, lijnmeel, maïs, scheikundige mest stoffen beterkoop afleveren boter, eieren, aardappels en al de andere land bouwprodukten zullen sefFens afslaan. Ge begrijpt Biusselsche mannen van N. S. B. dat ge te Mechelen, te Merch tem en te Brussel geen al te proper werk verricht hebt, dit geeft ge toch gaarne toe, meen ik, en hebt het zeker reeds lang ingezien. Hoe kan er op zulke wijze nog een enkelen oud-strijder van den buiten in uwe rangen blijven Maar met dat alles vraag ik m: af, wat ik met 't onderwerp van mijn artikel Leb ge daan Als ik nen keer van 't spoor ge raak Ons Heer helpt er me weer op. 't Is ook een gebrek, maar ik kan rief verdragen dat ze de boeren alzoo dur ven tergen. Sommige menschen kunnen zich toch niet wachten van zaaien en plan ten tot als't goed is. 'k Vraag me af, wat ligt dat zaaisel daar nu reeds in den grond te doen. Bovenkomen en kan 't niet, 't is te koud en te lang in den grond moeten liggen en deugt niet, daarom raad ik U allen aan van nog te wachten en te blijven wachten tot 't warmer is Voor dezen die nu toch hoe genaamd niet wachten kunnen raad ik aan het zaad toch niet te diep te wer pen de bodem is immers nog nat, hij is nog niet voldoende verlucht en ver warmd en zaait ge te diep dan gaan de zaden stikken in den grond. Nu dat we toch op zaaien zullen moe ten gaan denken, ware 't misschien niet slecht eens te zeggen hoe men dit best doet. Nooit te dicht zaaien, tenzij voor planten die onmiddellijk geoogst worden als radijs, steeksalaad, kervel enz., die vruchten zijn ras gewonnen en mogen dan ook dikker staan. Vooral de andere vruchten is dun zaaien en op rijen ten zeerste aan te prijzen, 'k Heb 't al zoo dikwijls gezegd, lucht, licht en warmte zijn drie factoren die groei en bloei der planten sterk beïnvloeden; voedt daarbij goed en ge zult verwonderd zijn van de opbrengsten die dezen raad U zal ople veren. Daarbij de onderhoudszorgen zijn ook gemakkelijker uit te voeren en weest er van overtuigd, de meerdere tijd, welke ge bij 't zaaien besteedt om 't op rijen te doen, zult ge later heel ge makkelijk kunnen inwinnen. Is de weersgesteltenis in Maart wei nig gunstig geweest, we moeten daarom niet ontmoedigd wezen. Zoo April mee wil, dan zien we op 't einde van de maand nog onz«»n tuin netjes opgeknapt, bezaaid en beplant, 't En is maar ziet ge, dat er met de meeste groenten dit jaar in deze maand zullen moeten begon nen worden. Begiu met erwten en lab- boonec die goed tegen de koude kun nen. Begin ook met uw grond voor vroege aardappels gereed te leggen om dan bij de eerste schoone dagen te kun nen planten, 't Is nu ook de tijd om schorseneeren en spruiten te zaaien. Dit zijn twee kostbare groenten die bij de hovenierkens veel geld in de kas bren gen, twee van die afzonderlijke teelten, waarop we ons wat meer zouden moe ten toeleggen. In April is 't ook de tijd om al de koolzaden aan den grond toe te vertrouwen, ook ajuin, porei, selder, peterselie, wortelen, salade enz. Ge ziet in den tuin is er al werk ge noeg te verrichten, maar wachten tot als t goed is, dat doet iedere verstandig ho venier, wel te verstaan in vollen grond. Deze die over bakken, beschutte plaat sen of zonnebarmen beschikken mogen zeker haastiger zijn, 't zijn ook deze die t meest geld winnen. L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. LEEST en VERSPREIDT UW BLAD Pas zijn de schooljaren van het kleine boerenkind aangevangen of het oog is reeds op hem gericht om het zoo gauw mogelijk als werktuig te bezigen, ja lange en nuttige schooljaren worden het niet gegund, want reeds vroeg moet het zijne ouders helpen, die gebukt gaan onder den overlast van den landbouwarbeid, die werken en zwoegen van 's morgens vroeg tot s avonds laat omdat ze wer ken met zorg en kommer, omdat ze wer ken om t<» leven en bewust zijn dat om te leven het werk van den boer onont beerlijk is. Op twaalf jarigen ouderdom moet de kleine boer reeds mede naar het veld. of hoedt de koeien of de zwijnen ja, zijn kruisweg begint. De maan zoowel al» de zon zullen hem steeds aan den arbeid vinden want bij den boer komt het he dendaags stelsel niet te pas dat wij heden ZDOv?el in voege vinden 8 uren wer ken, 8 uren vermaak en 8 uren slapen, neen voor den boer slaapt de horlogie zoo in tvroeg als in 't laat, werken, immer werken Op zon- en feestdagen zal hij even eens werken, want de beesten eten al tijd en de werkloozen uit de stad voeden ze nooit. Voor hem is er ook nooit of zelden ontspanning, Hoogmis en .'of gaat hij 's Zondags bijwonen en buiten kermis vindt hij weinig vermaak. Wanneer hij 20 jaren telt zal de jon ge boer eervol zijn vaderlandschen plicht, zijn soldatendienst gaan doen. Weze hij Vlaming of Waal, als boer zal hij in de kazerne de spotbal wezen van de jonge medegezellen opgekweekt in de steden of groote nijverheids-centrums, want hij kent noch de taal noch de ma nieren van die flierefluiters die nooit werkten en altijd de vermaken najagen. In deze middens lijden onze dorpsjon gens veel, daar lijden zij soms gaDsch hun diensttijd door en toch zijn het de beste soldaten. En toen de plicht hem riep, wanneer het vade land was in gevaar, trok hij moedig op om zijn vier jaar in de loop graven onder het vuur van den vijand door te brengen zonder morren. Terwijl zoo veel pennelekkers hun oorlogstijd doorbrachten op rustige bureelen. de nijverheids-werklieden-soldaten achter het front gebezigd wierden om kanon nen en schietvoorraad ik vervaardigen of in meer veilige plaatsen autos voer der, was de boerenjongen en inzonder heid den vlaamschen boer van begin tot einde gebezigd in de vuurlinie. En terwijl de eene aan het front zijn leven verpande, offerden zij die op de hoeve waren gebleven, hunne krachten om in het zweet huns aanschijn en met bekrompte middelen de landbouw te doen voorzien in de levensmiddelen. Hoe grooter de krachtinspanning van den boer was. des te grooter was het misprijzen dat zijn aandeel wierdAn den zege. Als toonbeeld van vaderlander, wordt hij als een uitwerpsel aanschouwt. Terwijl de stedeling dorstig is naar genot en verkwisting, leeft de boer werk zaam en spaarzaam. Terwijl de stede ling zijn tijd doorbrengt in herbergen, theaters en cinemas, vindt men den boer ijverig en zonder einde aan het werk, terwijl de steden en groote nijverheids centrums eenen verpestenden walg uit wasemen van goddeloosheid en zedebe derf, staat bij den landman het deugd zaam familieleven hoog in eere en toch is zijne belooning van wege zijne mede burgers niets anders, dan misprijzen, verachting en verdrukking. Hij lijdt stil en vol verdraagzaamheid heeft hij hoop. En altoos zal men hem op zijn post vinden tot eindelijk zijne krachten afnemen en de goede God hem zeggen zal op het einde van zijn kalva- rieberg Nu hebt gij genoeg gezwoegd en geleden, mijn brave man, 1 om en ge niet nu uwe belooning Voor den boer Godes belooning, eenige belooning De boer heeft geen pensioen hier op aarde niets dan eene eenvoudige begra fenis. waarna de aanwezigen zullen zeg gen Zulke lieden keeren nooit meer weer Kortom, dat is het leven van den boer in al zijnen eenvoud en grootheid. Is het niet meer dan tijd dat men meer eerbied en waardeering gevoele voor den man, die in de stilte zulke grootsche rol speelt in ons land voor het algemeen welzijn en waarvoor hij als dankbetui ging vernedering, verachting en overtol lige belastingen ontvangt. Is het Diet meer dan tijd dat men voor hem de rechtvaardigheidsprinciepen toe- passe en niet meer verstoot voor de nijverheidsklasse waarvan men bedor ven kinderen maakt. Altoos is de boer in zijne eenvoud te veel onderworpen geweest, maar niet langer meer mag hij nog als slaaf of martelaar behandeld worden. Daarom, boeren, vereenigt U, zonder onderscheid van taal, klasse of kleur, steunt U eigen voor U eigen en zoo zult gij gezamentlijk U zeiven redden. HAGELANDIA. Met veel aandacht lazen wij vóór korte weken de zoo klaar, sprekende, treffende artikels van de HH. Akkermans en Klopterop, op dit boeiend vraagstuk "Vindt eene Zelfstandige Landbouwpartij haar reden van bestaan Die Heeren hebben allebei gelijk, want het staat buiten kijf dat het inrich ten van eene Zelfstandige Land- bouwpartij wenschbaar is, dat deze partij eene ware, alhoewel vreedzame, omwenteling in den huidigen toestand zou veroorza ken. Eene machtige Landbouw partij, met krachtige eensgezind heid en voor den strijd geschikt. Welke zegepraalWelke tri omf voor onzen landbouw Wat al zorgen, welke achting zou men niet hebben voor die politieke en maatschappelijke kracht. Doch met Klopterop denken wij dat de tijden nog niet gekomen zijn. Dorpspolitiek, jaloerschheid, kleingeestigheid bewaren te veel invloed. Voegen wij daarbij dat onze politieke partijen, alhoewel dat ze veel van hun gezag verlo ren hebben, dat onze politieke mannen, wier waarde op eene on- geloofelijke wijze verminderd is in den geest der menschen, toch nog te veel overtuigde partijgan gers bezitten. Iedere Belg loopt schier blindelings in het spoor zij ner partij, als een peerd tusschen zijne disselboomen en met een etiquette op zijn rug blauw, groen, geel of rood die op hem drukt als een onwrikbaar juk. Zoo zal men allicht beseffen dat het in richten eener nieuwe partij onge- loofelijke moeilijkheden zou tege moet gaan. Eene zaak dient nog in aan merking genomen. Vele landbou wers blijven gehecht aan het Landbouwprogramma van ze kere groepeeringen. Misschien zijn deze groepeeringen wel met zui vere inzichten bezield, doch wij zijn volkomen overtuigd dat ze veel teleurstelling zullen veroorza ken, want feitelijk zijn ze veelmeer politiek dan landbouwgezind. Hun hoofddoel blijft gericht naar het belang hunner partij en alvorens aan gezonde landbouwverdedi- ging te doen zijn ze bekommerd om politieke landbouw en hierin zien we alleenlijk het tegenover gestelde van de landbouwverdedi- ging. Weliswaar kan politieke landbouw den landman hier en daar een brokje voldoening ver schaffen, weliswaar zal ze, dank zij de tusschenkomst harer hoofd mannen, hier en daar een schreeu wend misbruik te keer gaan, doch ze is ongeschikt om een degelijk en breedvoerig landbouw-pro- gramma door te drijven, om altijd en overal, niet alleenlijk schijn baar maar op een grondige en overtuigde wijze, voet bij stek te houden, toen het de belangen van den landbouw en met hem de be langen van heel de natie geldt. Is de vaste voorspoed, de ge zonde toekomst van het land niet veel meer afhankelijk van het be staan eener talrijke, bloeiende landbouwklas, dan van het stich ten en het ontwikkelen van mach tige banken en financieele onder nemingen Geen eerlijk verstand kan het loochenen. En nochtans wat wegen in onze huidige Wet gevende Kamers de belangen van den landbouw tegenover die der hooge financieele kringen Zal er spraak zijn toen het bespreken dei- nieuwe belastingen nogmaals zal te berde komen, van de ongeloo- felijke, ja soms schandalige win sten der groote nijverheden en banken op een degelijke wijze te belasten Zie in al onze steden die prachtige paleizen die overal opschieten als paddestoelen, 't zijn al lokalen der nijverheid en fïnan- tie voor wie in deze voor velen zoo moeilijke tijden niets te schoon of te duur schijnt. Voor dit spektakel schijnen onze poli tieke mannen, zoowel bewaarders als demokraten maar wie is nu geen demokraat blind gewor den en zelfs zou men soms denken dat er wie weet welke geheimzin nige overeenkomst te bespeuren is tusschen de ploutocratie en de hevigste demagogie Valt er dan niets te doen om onzen landbouw de plaats doen te kennen die hem toekomt? Jawel, de leiders vanR.U.Z. schij nen reeds ontwaart te hebben dat de tijd gekomen is, om alle onaf hankelijke boeren te vereenigen, buiten alle politieken dwang en bekommernis, met alleenlijk voor doel de ontwikkeling der land bouwersklas en het strijden voor de landbouwrechten.Alleonafhan- kelijke boeren vereenigen, alle on afhankelijke vereenigingen tot sa menwerking brengen, daar is de toekomst, daar is de redding, daar is de zegepraal Reeds is de fakkel aangestoken. Wie aanvaardt de zending hem rond te dragen, hem boven alle partijen te doen schitteren. ARNOLD. Baron de Moffarts. Voor de her opbeuring van België moet men zich eerst en vooral wenden tot den land bouw. Ik verheug mij zeer om het initia tief van den minister tot verhooging van de nuttige voortbrengst van dezen zoo belangrijken tak onzer welvaart. Het verslag van den heer Limage deed al het gelukkige van dit initiatief uitschij nen. Al de departementen zouden moeten bijdragen tot bevordering van den land bouw. Onze landbouwers moeten wor den aangemoedigd en al wat hen hinde- deren mocht zou uit den weg moeten geruimd worden. i De landbouwer moet de overtuiging hebben dat, zoo hij veel werkt, zijn ar beid winstgevend zal zijn, Hij moet zich daarvan bewust zijn dat werken neer komt op heropbeuring van het land. De landbouwers werken veel en ver bruiken weinig Een landbouwer die zijn aanslag biljet invult, mag slechts 2600 fr. als loon i voor zijne zonen aangeven. Geen enkele arbeider zou met zulke lage som vrede kunnen hebben. Wij moeten echter niet trachten de landbouwers hooge loonen te dien ver dienen. Wij moeten integendeel beletten dat de landarbeider naar de fabriek zou gaan. Doet hij het wel, dan is het om meer te verdienen. Met dezen toestand te verhelpen zullen wij tevens den wo ningnood verhelpen in de steden, waar heen al te veel meoschen van het platte land de wijk namen. Iets dat de voortbrengst kan bevor deren is het goed onderhoud van de landbouwwegen. Ik heb met spijt gezien dat het krediet voor dit onderhoud ver minderd is geworden. Moest de begroo ting zulks toelaten, dan zou ik een ver- hooging van dit crediet aanvragen. Welk is het gevolg van de beperking van toelagen voor het onderhoud van de landbouwwegen Als men deze wegen gedurende een zeker aantal jaren niet onderhoudt, zal het herstel duurder komen dan het on derhoud zou gekost hebben, en men zal niet bezuinigd hebben. Het vervoer kost duur welnu, alles wat de vervoerkosten zou kunnen ver minderen zou tevens den inkoopprijs, en diensvolgens het dure leven verminde ren. hp mm mé a a iRNBLOEM

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1