REDT U ZELVEN Wijze raad is goud waardBeschouwingen. NA VIJF JAAR Landbouwweekblad Arbeid adelt Teelt van den Aardappel BLOEMLEZING DE LENTE WIL NIET ROMEN... Alle moeite moet geloond worden. uit het Beknopt Verslag der Senaaizitting van 18 Maart 1924 I moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 13 APRIL 1924 Prijs 12 centlemen 6de JAARGANG Nt 27e Abonnementsprijs 6 00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Nu dat boter en eieren sinds enkele dagen merkelijk in prijs zijn gedaald, zijn onze woe dende en razende marktoverrom- pelaars verblind door ijdelen waanzin waarempel in staat Victorie te roepen aan al wie 't maar hooren wil. Immers, ik zou durven verwed den dat deze prijsdaling of schoon een normaal gevolg der plotse evolutie der wisselkoersen en diensvolgens der prijsverminde ring der veevoeders, door onze bekrompen fascisten-haantjes gaat beschouwd worden als n pluimpje op eigen hoed. Ware 't zoo, dan voelen w ons nogmaals genoodzaakt aan dat nietig en kleingeestig verklikkers troepje openhartig te verklaren, dat al hun lawaai, geraas, getier, gebulder een totaal nutteloos stormtochtje is geweest, t welk slechts een enkel gevolg in de oogen van eiken weidenkenden man laat bestaan, namelijk hunne vroegere hoogaanstaande faam, oneindig te kleineeren en te verla gen! Droeve naklank, wel is waar, doch wie zich aan zulke gemeene daden plichtig maakt, moet er dan ook maar de harde en noodlottige gevolgen van dragen. Dus verre van Victorie te roepen, vinden onze belachelijke grootschreeuwers van straks, in deze onmiddellijke prijsdaling nog maals het doorslaande bewijs dat de op- en afslag der waren alleen lijk geregeld wordt door de hooge of lage koersen van het geld door de wet van vraag en aanbod die altijd en eeuwig de eenige oor zaak zal zijn van prijs veranderin gen op alle markten. Immers zoodra de prijzen der veevoeders uit hoofde der laatst leden wisselschommelingen waar van we hierboven spraken, zich in verhouding op nieuwe en goed- koopere basis stelden, volgde ook even plotselings de verkoopprijs der landbouwprodukten. Kortom het goedkoopere le venliet zich onmiddellijk voelen. Hier dan waren onze rechtscha pen boeren nogmaals bij uitstek het oprechte toonbeeld van eerlij ke lieden. En nu stellen we nog maals de vraag aan ons kale me neertjes, of ze bij andere hande- laers sinds een paar weken ook zulken aanzienlijken afslag heb ben waargenomen, zooals in de mode-magazijnen, waar men zij den kousen, zijden bloesjes, nieu we hoeden of verlakte schoentjes verkocht Och maar ja, 't is waar Dui- velsch Daar had ik nu waarach tig vergeten, dat het ons leeg- loopertje bliksems weinig kan schelen, of er bij al dat soort woe keraars en menschenstroopers, groote of kleine winsten worden gemaaktBitter weinig kan 't hem hinderen of hij in slemp-, feest- en danspartijtjes dag aan dag zijn duurgewonnen en magere oordjes verbrast't Geldt hier immers 't plezier, 't vermaak, 't genoegen en 't weeldevertoon van zijn kale madame en om zich dat alles te betalen, mag er geen tarief geraadpleegd worden Even weinig zal er hem aan ge legen liggen of zijn budjet der in komsten wekelijkschzal evenwicht maken met dit der uitgaven, als er maar genoegzaam zaad in t baks- ken is, om Madame la Coquet te toe te laten haren mondai- nen rang te laten volgen en zonder hinder haar wekelijksch programma uit te voeren Of dit programma goed gevuld en vooral afwisselend is, hoeft ge haast niet te vragen T heater, bal, cinema, dancing, bar, intieme visieten, braspartij en slemperij vormen de hoofdzakelijke en onmisbare be kommernis van haar woelig be staan. Is het dan te verwonderen dat zulk soort van diep beklagens waardige personen, verslaafd aan zulken woeligen en ordeloozen le vensregel niet het minste begrip bezitten noch van spaarzaamheid, noch van huishoudkunde, noch van levensduurte. Piezieren, ver maken, genuchten, weelde en prachtvertoon, ziedaar de toome- looze driften waardoor deze onge lukkige slachtoffers zich laten me- desleuren Doch, welke bittere ontgoocheling helaas wanneer ze met platgedrukte en hongerige magen voor een ledige eetkast staan te hunkeren Bij hen gaat het dan net als bij den ongelukkigen dronkaard. Is zijn dranklust verzadigd en bekijkt hij bij thuiskomen zijn leeggeplun- derden geldzak, dan raast en tiert hij op vrouw en kinderen potten, pannen, teljooren, alles dondert aan stukken stoelen en tafels 't vliegt al met de pooten in de lucht want meneer is razend, en al wat hem onder de handen valt, wordt slachtoffer zijner ontembare woe de Zatlap en leeglooper, beiden vloeken, tieren en sakkeren omdat de duur gewonnen oordjes zoo moedwillig werden verspild met dit verschil echter dat drinke- broêr zijn gramschap op alles en alleman wil uitstorten, terwijl ons fascisten-haantje slechts één en kel slachtoffer aangrijpt, waarop hij zijn razende woede wil neêr- donderen En zeggen dat het on- plichtig slachtoffer waar hij het op gemunt heeft, juist dat braaf en verduldig boertje is, dat alweer eens op voorrang stond, om hem de zwaar drukkende levensduurte te ontlasten. Wisten we sinds lang niet dat Ondank 's werelds loon is wij boeren, zouden die lafhartige dikmakertjes hun even lafhar tige heldendaad wel kunnen betaald zetten, met hen den buik riem eens onmeedoogend dicht te riemen, maar wraaklust ligt noch in den aard noch in de zeden onzer kalme en zachtgeaarde Vlaamsche boeren. Nochtans, mocht het onze F. N. C. marktoverrompelaars en orde- en vredestoorders nogmaals lusten een tweede editie te ge ven van hun misbakken dicta torenschap" dan beloven we hun plechtig dat vroeg of laat u Loon tje om zijn boontje komt R. AKKERMANS. De wind zit in het noorden En wil niet weg vandaar t De Lente wil niet komen. Dit is niet schoon van haar 't Gaat nog geen botjen open Aan peer- en appelaar De Lente wil niet komen. Dit is niet schoon van haar 1 De zwaluwkens die vlogen Alreeds verleden jaar De Lente wil niet komen. Dit is niet schoon van haar In hoor nog niet de merel, De wondre schuifelaar De Lente wil niet komen, Dit is niet schoon van haar Toch, menschen, dieren, vruchten, Het alles smacht er naar, En toch wil zij niet komen Neen, 't is niet schoon van haar Fons Van de Maele. Ieder lid van Redt U Zeiven of iedere verzekerde die een nieuwe klant voor de brand- of ongevallenverzekering aanbrengt zal daarvoor eene vergoe ding in speciën ontvangen. Om deze vergoeding te verdienen zal men enkel per biief, kaart of mondelings het adres van den nieuwen klant aangeven op onze bureelen, Brabandstraat, 53, Aalst. De maatschappij zal verder al het noo- dige doen. Natuurlijk moet de aangifte gedaan worden vóór dat een vertegen woordiger der Maatschappij zich met den aangewezen persoon in betrekking gesteld heeft. Er ligt ons veel op het hart, ik weet waarlijk niet waarover eerst te begin nen, over de gebeurtenissen dezer laat ste dagen zoo rijk aan kostbare lessen voor de boeren, of over het zoo merk waardig. zoo diepdoordacht en flink ge steld artikel van onzen medewerker heer Arnold. Het hart popelt me van jacht, mijn hand jeukt om op zijn strijdkreet te antwoorden. Maar om zeker de gele genheid niet te laten voorbijgaan, want elke dag brengt wat nipuws aan, wil ik. als uit plicht enkele beschouwingen of aanmerkingen ten beste geven ov?r de bespreking van de begrooting vanLand- bouw in onzen Senaat. Vooreerst moet het ons van het hart en uit den mond dat wij wel wat teleur stelling opdeden bij het lezen der ver slegen. Welk een verschil tegen verle den jaar, toen de bespreking in de Ka mer werd gevoerd, vol leven geestdrif tig. vol belangstelling en zoo belangrijk Men heeft het al dikwijls gezegd dat de Senaat een Oud mannekenshuis is voor enkele nieuwere leden uitzonde ring gemaakt en dat schijnt een beetje waar maar dat is de schuld van de oude Romeinen waar de edele senatoren on der de oudste burgers uitverkoren wer den Geen wonder dus dat hier meer beza digd werd gesproken, met zachter ge baar en zoeter woord, maar toch met evenveel overtuiging want het zij in alle oprechtheid gezegd, zij die het aan gedurfd hebbe r d-tn verschopten en mis prezen boer te verdedigen in het Se naat, hebben het allen goed gedaan en wij brengen hun een welverdiend eere- saluut Daar werden woorden gesproken die ons verheugen mogen, omdat we ze toch zoo zelden hooren. Hier volgen enkele staaltjes Voor den oorlog verwachtte men alles van de nijverheid Sinds heeft men eindelijk de noodzakelijkheid van de landbouwvoortbrecgst begrepen De landBouwvoortbrengst voorziet heden n-genoeg in de behoeften van onze dichte bevolking suiker, groen ten, vlas enz. word n in voldoende hoe veelheid uitgevoerd onxhet land toe te laten zich het r oodige brood aan te schaffen zonder beroep te doen op bui- tenlandsch crediet Men moet riet denken dat het voordeelig is dat de prijs van een land- bouwvoortbrengsel te laag staat, want dan wordt het niet meer verbouwd Ons pluimvee telc than3 ongeveer 20 millioen stuks, dat is 8 millioen meer dan voor den oorlog. Onze eiervoort- brengst is zoo groot, dat wij, buiten de voorziening in ons eigen behoefte,groo- ten uitvoer Daar het buitenland in het vooruitzicht mogen stellen, op voor waarde, wel te verstaan, dat geen on handige maatregelen (of noodlottige omstandigheden) de uitbreiding van dien handel komen tegenwerken En dit gebeurt nu, naar ieders meening, want de prijzen van het voeder zijn niet in verhouding tot de prijzen van de eieren. Het is een ongerijmdheid dat de ui voerverguoningen voor landbouw produkten moeten verleend worden door het ministerie van Nijverheid en Arbeid in plaats van door het ministerie van Landbouw. Al wat den landbouw behoort zou tot de bevoegdheid van dit departement moeten behooren.De land bouwers mogen niet worden ontmoe digd en wanneer de produkten overvloe dig zijn moeten de grenzen worden opengezet Bij deze gedachten sloot de heer Ruzette, minister van Land- bouw, zich heelemaal aan. Het is inder- daad een verheugende feit dat derge- i lijke vraagstukken van hoogerhand wor den verdedigd, nadat wij ze sedert 4 en 5 jaar hebben vooruitgezet. Doch buiten deze aanmoedigende woorden, werden er ook andere gespro ken, die niemands goedkeuring zullen wegdragen.Is het niet effenaf bedroe vend den heer minister van Landbouw zelf te moeten hooren klagen dat b.v. 5000 Ha. vijfduizend hectaren uitste kend bouwland worden in beslag ge nomen voor vliegpleinen en oefenings pleinen natuurlijk voor de militairen slokop den draak met zeven koppen, die op zijn alleenen meer geld verslindt dan al de andere ministeries te zamen En dit is te bedroevender daar we an derzijds nog over meer dan 200.000 Ha. grond beschikken, die braak ligt of voor 't oogenbhk nog onvruchtbaar. Terwijl dus op alle mogelijke manie ren bij de landbouwers wordt aangedron gen om meer en meer voort te brengen, komt het leger ons nog 5000 Ha. besten landbouwgrond afnemen. Want niette genstaande de moeilijkheden van deze dure tijden, niettegenstaande onrust wekkende tegensl igen en omstandighe den heeft de landbouwer zijn best ge daan om door zijn voortbrengst de na tionale welvaart te bevoordeeligen. De opbrengst per Ha. vermeerdert van jaar tot jaar, onze veestapel vermeerdert en verbetert gestatig In 1923 hadden wij reeds 820.692 melkkoeien, in 1922 slechts 785 000. Het aantal vaarzen in 1922 bedroeg 421.751, en in 1923 - 450.563; dat der jonge ossen klom van 73.627 tot 82.197, en dit der jonge stieren vermeerderde op een jaar met een tienduizend. Dat is geen kleinigheid op één jaar. Deze uit slag kan enkel voor gevolg hebben on zen invoer te verminderen. Want, be denk dat in '23 - 63 887.811 kg. bevro ren rundvleesch werd ingevoerd en dat kostte ons 156 036 925 fr. die we betaal den aan het buitenland. Moet dan onze eigen productie niet op alle mogelijke wijzen gesteund, ge holpen en aangemoedigd worden Dat zij die gedurig op boeren en boe rinnen smalen, uit deze cijfers en gedach ten de noodige lessen trekken en dan zullen ze volmondig met ons akkoord gaan om te zeggen dat landbouw en landbouwer in belang van 't land en van de eigen bevolking aangemoe digd moeten worden in stede van belas terd en belogen. De boerenstrijd. we hopen het, zal binnen een tijd van een jaar of twee zegepralend uitgevochten worden. H. KLOPTEROP. De landbouwer heeft het tegenwoor dig heel druk het koude weder heeft hem belet dit jaar vroegtijdig aan den arbeid te gaan Wat een verandering thans: spitten, mesten, gieten, zaaien en planten. De velden zijn op acht dagen tijd niet meer te herkennen de boer gaat er vroeg henen en komt er laat uit terug gelukkig dat ze hem niet vcplich- ten slechts ncht uren te werken of hij krege nooit gedaan. Het planten van aardappelen staat thans aan t orde van den dag. Het ware dan ook niet onge past er eens in ons geliefd landbouw blad De Koornbloem van te gewa gen. Dat de aardappel ons uit Amerika komt is voor niemand een geheim meer en dat Antoon Vt rhu'st een Westvla ming de eer toekomt de voed ngseigen- schappen der aardappelkcollen aan de mencchen van het Europeesch vasteland te hebben bekend gemaakt, zal menig een van ons ook reeds weten. Maar dat Parmentier een Franschman hem :ou voor geweest zijn, dat is niet waar. De Franschen houden er zeker aan, doch in 1740, toen men reeds volop aardappelen op de markt van Brugge verkocht was Parmentier slechts 3 jaren oud. Dat onze landgenoot er niet gemak kelijk is in geslaagd deze plant als voed sel de menschen op te dringen spreekt van zelf. Immers geleerde bollen zelfs dokters beweerden dat de knollen ver gift bevatten en men wilden ze dan ook niet eten. Op de markt van Brugge moest Verhulst de boeien dwingen zijn vruch ten gratis te aanvaarden In 1713 aten de Engelsche solda en onder de oogen iedereen de Verhulstplant. De Heeren Aandeelhouders der Sa menwerkende Maatschappij Redt U Zeiven, die op de Algemeene Vergade ring van 23 Maart 11. aanwezig waren en daar den toestand der Maatschappij klaar hoorden uiteen zetten, zullen met een goede dosis vertrouwen in de ste vigheid en sterkte der Landbouwers- vereeniging R. U. Z. als samenwerken de maatschappij zijn naar huis terugge keerd en niet zoo spoedig zal hetgeen ze daar zoo klaar hoorden uitleggen uit hun gedachten gaan. En zulks niet ten onrechte Immers, ondanks de lastige en moei lijke tijden waarin de Maatschappij tot stand kwam, ondanks de veldtocht en de drijverijen, zoo openlijk als bedekt, die tegen haar werden te weer gesteld, niet- tegenstaande zelf het wantrouwen van vele landbouwers, staat Redt U Zeiven als een graniet-blok vast in ons arron dissement. Geschoord door zoovele ge meenten en zooveel duizende leden, zal zij zich stilaan, doch zeker, vertakken over heel het Vlaamsche land. Dat de tijden lastig waren, zullen al dezen wel bekennen, die iets weten van al de schommelingen die zich de laatste tijden in op nijverheids- en handelsge bied hebben voorgedaan. In den handel werden zooveel slechte zaken gedaan, dat we van verschillige faillieten hoor den. Alleen oude geroutineerde firma's ofwel jonge organisatie s die met buiten gewoon wijs beleid werden beheerd, konden zich stevig houden en zich vast- ankeren in 't moderne gewoel. Op maatschappelijk gebied was de strijd om het zijn of worden niet min gering. Vooral voor onzijdigen als R. U. Z. was het een gedurige harde kamp. Immers haast alle politieke par tijen waren gekant tegen de stroom van onzijdigheid die zich in de samenleving ontpopte. Zooveel mogelijk wenschten zij dien stroom in te dammen en te ver nietigen daarvoor gebruiken sommige politiekers alle middelen, de laagste en meest-gemeene niet uitgezonderd laster en verdachtmaking der voorvechters werden ruimschoots aangewend. Lukte zulks niet, dan poogde men de werking te dooden of toch onschadelijk te maken met het handels-ontwikkelen ervan on mogelijk te maken. Waar de vijand zijn hoofd boven water stak, en met open vizier op het terrein kwam, was de strijd nogal gemakkelijk om winnenmaar veelal werden de campagne s op bedek te en bedrieglijke manier aangevat en dan was er koen optreden noodig om het kwaad zooveel mogelijk te weren. Konden of mochten we hier nog maar eens opsommen wat er tegen R. U. Z. werd in 't werk gesteld om zijn ontwik kelen te ontzenuwen, hoe lang zou de lijst niet zijn en hoe zouden velen met verstomming opzien, om de vele en lage middelen die er reeds zijn aangewend om ons kapot te krijgen. Daarenboven was er van wege de landbouwers zelf nog veel wantrouwen in 't spel. bij 't minste dat niet hun volle meening beaamde, wachten ze niet zich heel wantrouwig aan te stellen, 't Geen hun van uit tegenover ons staande krin gen werd wijsgemaakt, aanhoorden ve len gretig. Er waren zelfs aandeelhou ders die van tegenwerking niet heele maal zijn vrij te pleiten, en bij de gering ste fout heel de organisatie er trachten door te sleuren. En toch niettegenstaande die gevaar lijke atmosfeer wist R. U. Z. zich gesta tig omhoog te werken. Spijts allen las ter en verdachtmaking groeide de or ganisatie tot een stevige macht die rots vast staat op hare gepantserde grond vesten. Als samenwerkende maatschap pij staat R. U. Z. sterker en steviger dan de beste optimisten ooit hebben dur ven vermoeden. Als landbouwersveree- niging spreekt den argelegden weg borg voor haar. Als geen andere gezièn haar operatie terrein en de schaarsche middelen waarmede er werd begonnen kan zij wijzen op hare bloeiende af- deelingen die hare leden onzeggelijke voordeelenlaat genieten. In den loop van dezen Zomer zal het 5 jaar geleden zijn dat de eerste gelden voor de samenwerkende maatschappij R. U. Z. werden ingezameld. Toen wa ren veel beangstigd daar ze geen vast betrouwen hadden in hun eigen macht en kracht. Nu zijn joovelen tevreden, om 't geen ze toen in onzekerheid plaat sten, nu ze zien dat hunne hoop van toen niet werd teleurgesield, zijn ze fier om dat ook zij het hunne hebben bijgedra gen om onze maatschappij te doen groei en tot eene macht omdat zij de eerste baanbrekers zijn geweest die het noodige kapitaal hebben bijeengebracht om de werking ten goede aan tc vatten in een tijd dat alles nog tot de onzekerheid be hoorde. Aan die menschen brengen me hier eene diep gevoelde hulde ROCHUS. van van dit cogenbiik af ging het beter. Th ins eet ieder en. bijzonderlijk in Vlaanderen, deze kostelijke plant zelfs meerm alen daags Ze is de onmisbaar geworden en zoow el in 1848 tot 1858, toen hier de hongersnood woedde, als binst den grooten oorlog, heeft ze om zco te zeggen, ons volk van den hon gerdood gered. Ons meeste aardappel- plantgoed komt ons uit den vreemde, 't zij uit Friesland, 't zij uit Polen en ik vraag me soms wel eens af of er geen moeilijkheid zou bestaan om soorten uit zaad te winnen op eigen bodem, die zich zouden gewennen aan ons klimaat, onze gronden. Dat dit het werk niet is van onze landbouwers is voorzeker waar, maar zouden er in onze gestichten van tuinbouw soms hier mede geen proeven kunnen aangelegd worden Het veredelen der graangewassen kan hier zeker met vrucht gedaan worden dit hebben talrijke proeven met voldoen de uitslagen reeds duidelijk bewezen. Dat we dit niet kunnen voor de aard appelen is ook reeds klaar gebleken we hebben hier immers jaarlijks af te re kenen met de aardappelplaag. Zoo de aardappelen spoedig uitgeplant geraken, kunnen we toch, verscheidene opeenvol gende jaren opbrengsten bekomen die ons ten volle bevredigen. Men hoeft hier voornamelijk op drie zaken te letten de grond, de bemesting en het verzorgen van het plantgoed. Een Landbouwer die reeds verschillende opeenvolgende jaren j een hoeve heeft uitgebaat en er een be- hoorlij e vruchtafwisseling heeft op toe gepast, weet genoeg op welken akker zijn beste aardappelen groeien, 't is dan ook aan hem dezen laatsten te gebrui ken om er zijn aardappelplantgoed op uit te kiezen. Ik hoef hier niet langer op uit te wij den. Een belangrijker punt is de bemes- ting Er wordt nog veel gezondigd te gen het uitkiezen der meststoffen voor wat het tijdstip van toedienen betreft. Bestond er immers geen vrees te veel wormstekige knollen bekomen, k zou wel durven aanraden stalmest voor den winter toe te dienen. Voor het toedienen van scheikundige meststoffen verlieze men niet uit het oog dat de aardappel meer behoefte heeft aan potasch dan an dere veldvruchten. Bij een goede bemes ting van stalmest, moogt ge hem nog wel 150 kgr. chloorpotrsch, 200 kgr. so danitraat of ammoniak sulfaat en 400 kgr metaalschuim toedienen per Hect are. Metaalschuim en chloorpotasch voor den winter. Wie dit zou verwaar loosd hebben gebruike liever superfos faten en zwavelzure potasch vroeg in de Lente. Weest bijzonderlijk op uwe hoe de met al of beer wilt ge goede en sma kelijke knollen bekomen. Het derde punt of het uitkiezen van aardappelplantsoen is van al'ergrootst belang, ik zal er dan ook, in een vol gend artikel breedvoerig over handelen. Weest wel indachtig dat een landbou wer die er niet op ziet een honderdtal franken meer uit te geven aan schei kundige meststoffen drievoudig zal be loond worden door de meerdere op brengst er door bekomen. L. HAEMS Landbouw voordrachtgever. Vervolg Baron Ruzette; minister van land bouw én openbare werken. Onze pluimveeteelt is ook het vorig jaar sterk toegenomen. Terwijl vroeger bij ons pluimvee schaarsch was en moest werden ingevoerd, is thans het tegen overgestelde het geval en kunnen wij pluimvee uitvoeren. Ons pluimvee telt thans ongeveer 20 millioen stuks, dat wilt zeggen 8 millioen meer dan voor den oorlog. Onze eieren- voortbrengst is zoo groot, dat wij, buiten de voorziening in ons eigen behoefte, grooten uitvoer uaar het buitenland in het vooruitzicht mogen stellen, op voor waarde, wel te verstaan, dat geen on handige maatregelen de uitbreiding van dien handel komen tegen werken. De ontginning van braakgronden werd met welslagen voortgezet, dank zij de toelagen aan particulieren verstrekt, die ontginnen volgens de onderrichtingen van 's Rijks landbouwkundigen. Dit jaar nog hebben wij aldus 1,670 Ha. helpen ontginnen, vooral in de Kempen. De ge middelde te ontginnen oppervlakte be draagt minder dan 2 Ha. per aanvrager. Dit bewijst dat het vooral de kleine boe ien zijn die wij ter hulp komen. Onder die vraagstukken wijs ik voor al op de belastingen die den landbouwer treffen, op de vervoermiddelen der landbouwproducten, op den in- en uit voer van meststoffen en landbouwpro ducten en op verbetering van den grond. De commissie heeft vastgesteld dat naast 100,000 hectaren biaakgrond, die grootendeels kunnen worden ontgonnen, er in België ongeveer 100,000 hectaren zijn die niet genoeg voortbrengen en waarop magere en waardelooze gewas sen, mits het noodige werk, konden ver vangen worden door een overvloedige en winstgevende voorbrengst. Om dit te bereiken heeft de commissie de spoedige samenstelling aangeraden van eene nationale maatschappij om de ontginning van die onbebouwde of on voldoend bebouwde gronden te bevor deren. Wat mij betreft, ik deel volkomen de meening van de commissie. Een studie- comiteit dat vertegenwoordigers telt van landbouwtechnici, van de provicciale-en gemeentediensten, en eigenaars van on bebouwde gronden, werd gevormd. Hij zal zich weldra beijveren om het belang rijk vraagstuk van de ontginning der 200,000 Ha. onbebouwden of slechten grond, hetzij lOt.h. van onze landbouw- oppervlakte op te lossen. Is het niet ongehoord dat er nog 200,000 Ha. grond onbebouwd liggen Ook moeten al de pogingen in het werk worden gesteld om deze groote uitge strektheid bepaald bij het voortbrengend domein van de natie in te lijven. Ik voor mij houd mijn beste krachten veil om deze taak te helpen verwezen lijken. Uit het eerste onderzoek van het vraagstuk blijkt dat het nagestreefde doel betrekkelijk spoedig kan worden bereikt, zonder al te veel kapitalen te beleggen. Het geldt hier een werk van nationaal □ut. Ridder de Ghellinck d' Elseghem. Al wat tot den landbouw behoort zou tot de bevoegdheid van dit departement moeten behooren. Deze regel geldt on der meer voor het landbouwonderwijs. RNBLOEM K jé

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1