REDT U ZELVEN Arbeid adelt Ongeoorloofde Speculatie en Woekerprijzen. Winstaandelen I Het Weder in den Plantengroei. Om iedereen te bevredigen Landbouwweekblad HET MALSGHE GRAS moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 4 MEI 9.24. Prijs i2 centiemen. 6de JAARGANG N\ 279 Abonnementsprijs 6 00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngefeekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers veel doodscher voor dan bij t voor noemde geval Hieronder geven wij eene tafel, op dewelke wij den datum aanduiden waarop de bloemen ontluikten van bo ven aangeteekende planten. We geven ook de datum van Paschen aan. Die waarnemingen en aacteekeningen wer den gedaan in midden van West'-Vlaan- deren op 25 meters boven den zee spiegel. Vele lezers, 't zij uit liefhebberij of uit leerzucht, zullen ze zeker met genoegen nagaan. Voor sommige andersdenkenden of enkele hardhoorigen meenen we nog maals te moeten herhalen en dit voor de zooveelste maal dat gansch onze strekking, heel onze houding, al ons doen en laten, heel onze handel en wan del, kortom gansch ons programma zich aanstelt met als hoofdleuze Buiten en boven alle politiek Nochtans kan zulks ons geenszins be letten van heel onpartijdig bij tijd en stond onzen innigen en welgemeenden dank te betuigen aan die vertegenwoor digers van deze of gene politieke partij, welke in zake Boerenbelangen het nu en dan eens aandurven onze verde diging te nemen. Doch uit dien hoofde dan ook, raag het ons zijn toegelaten (en niemand mee nen we, kan ons zulks nogmaals ten kwade duiden) onze officieelen uit deze of gene partij, welke in zake Boe renbelangen verre van ons te verdedi gen, ons openlijk bekampen en hardnek- kigen strijd voeren, van tijd tot tijd eens in helder daglicht zouden stellen met hunne onmeedoogende venvurgings- politiek ten onzen opzichte meer publi citeit te verschaffen in onze bevoegde landbouwersomgeving. We achten het ons overigens een ge wetensplicht onze al te lang miskende, bedrogen en teleurgestelde landbouwers, behoorlijk in te lichten nopens de han delwijze van sommige representanten wier mandaatje wij, boeren, toch ook in ruime mate helpen betalen,om er nader hand alles van te bekomen, behalve on dersteuning, bescherming en verdedi ging onzer rechtmatige eischen en wen- schen. Zeker, wij, boeren, kunnen of mogen niet eischen van onze geachte Kamer- heeren, dat ze allen verplicht zijn onze boerenbelangen te verdedigen. Zulks ware trouwens onmogelijk en zelfs heel onvoorzichtig, wijl een ruim deel onder deze officieele uitverkorenen van landbouwkwestie's nietsaf weten en dus uit hoofde van onbevoegdheid niet in staat zijn aan onze verdediging mee te praten. De niet-competente elementen aanzien we dus doodeenvoudig als van dezen willekeurigen plicht ontslagen. Doch in vergoeding daarvan zouden we toch mogen verhopen en vragen, dat indien deze honorabelen onze verdediging uit hoofde van gebrek aan noodige boerenkennis niet kunnen aan vaarden ze minstens toch door hun stilzwijgen en onthouding zouden toonen dat ze ons niet vijandig zijn en ons niet aanhoudend bekampen, zooals het nu maar al te dikwijls gebeurt. Zulks getuigt van hunnentwege niet alleen van volkomen gebrek aan naas tenliefde, maar ook van een onweer staanbaar gevoelen van afgunst, nijd en wraaklust tegenover den meest vreed- zamen stand der samenleving. Hoe wilt ge hebben, dat wij, die 't anderszins goed meenen, iet of wat sym pathie gevoelen voor dergelijke onbe wuste en onbevoegde bekampers van onze belangen Ik hield er aan door eene juiste te rechtwijzing alle misverstand en voor oordeel uit den weg te ruimen bij 't gene volgt en waardoor we nogmaals klaarblijkend kunnen bestadigen, op welke delikate manier, we door sommige dier onbevoegde praters bejegend wor den. Ik zou hier in geene persoonlijkhe den willen, noch durven treden, ware het niet dat de opsteller van het artikel, waarvan we het opschrift door verta ling hebben ontleend, er zelf schijnt aan gehouden te hebben door officieele on- derteekening zijn proza nog meer publieke ruchtbaarheid bij te zetten. Overigens is de naam ons niet meer vreemd, wijl we van den Heer Louis Bertrand, social, volksvert. van Brussel, reeds meer dan een boerenschoteltje te slikken kregen Een ander onzer artikels onlangs ver schenen in ons landbouwblad onder titel De Aap komt uit de mouw ver plichtte ons andermaal reeds dat heer schap wat tot bedaren te brengen. Doch 't spreekwoord zegt Geen erger doo- ven, dan die niet hooren willen Zijn thema is op enkele beschou wingen na ongeveer hetzelfde als datgene, 't welk hij korten tijd geleden op dezelfde plaats ontwikkelde in de Vrije Tribuun van de Soir Laat ons er hier tusschen haakskens bijvoegen, dat en rubriek en blad waar in de Heer Bertrand deze even als zijn vorige editie neerpende, uiterst vrijge vig ten zijnen dienste staan en hem mild- giftig hospitaliteit vergunnen, om aan zijn gevoelens vrije lucht te geven. Onnoodig den lezer eraan te herinne ren dat de Heer Bertrand, zich heeft aangesteld als Hoofd-Advokaat ter ver dediging der verdrukte en uitgezogen, arme verbruikers Zulks staat hem natuurlijk gansch vrij en wij boeren vergunnen hem daartoe volle recht van optreden en handelen. Wij zijn nogmaals de eerste om aan den Hooge Rechter toe te roe pen Treft, slaat, kastijdt, straft en veroordeelt, daar waar sommige gewe- tenlooze aftruggelaars zich plichtig ma- ken aan onwettige speculatie of aan uit buitende woekerprijzen. Doch wij raden hem enkel aan met omzichtigheid te handelen en niet blin delings te kastijden. Daarom ware het heel voorzichtig en geraadzaam voor hem aan den uitvinder van het berucht wetsvoorstel nopens de Maximumprijzen Heer Minister Tschoffen deze dubbele inlichtingsvraag te stellen 1 Wat verstaat men door ongeoor loofde speculatie 2° Wie maakt er zich thans plichtig aan woekerij En dan verzoeken we beide heeren ons openhartig en rechtzinnig te doen kennen, welke der thans verhandelde boerenproducten, van eender welken aard en van de hoeve rechtstreeksch uit gaande, onder de rubriek vallen van speculatie of woekerij Noemt er ons één enkel, en we zullen ons onderwerpen. Doch vindt g'er geen enkel, dan vragen w'U, om welke reden wij het onschuldig slachtoffer moeten worden van eene wetregeling, die ons enkel zou treffen. Vergeet niet dat uw Rechterszwaard hier nogmaals juist deze ongelukkigen zal slaan, wier rechtvaardigen en billij ken handel verre boven alle verdenking van oneerlijkheid en woekerende uitbui- terij staat. Doch, gij, Hooggeacht Kamerlid, die als vertegenwoordiger der stad van licht, leven, rumoer, weelde en vermaak bewoont, gij dunkt me zijt beter geschikt dan wel wij eenvoudige en nederige dorpslieden om te oordeelen waar die broeinesten van gouddorstige gelduitzuigers woekeren en tieren. A! die reusachtige en majestatische geldpa leizen, welke van nu af reeds in pracht, rijkdom en bouwkunst het Koninklijk Paleis beheerschen Al die monumentale magazijnen met hunne oogverblindende uitstallingen van weelde- en prachtvertoon Al die reusachtige winsten en trusten van sommige nijverheidsbazen al die ongehoorde transactie's in beurzen en banken 't Getuigt alles oogenblikkelijk van koortsigen drift naar ongeoorloofd winstbejag en allen dragen op den voorgevel t onfeilbaar brandmerk der onbegrensde Speculatie der nooit verzadigde Woekerij Gij schijnt beangstigd, Heer Bertrand, omdat het Wetsvoorstel gelukkiglijk een ruimen tegenstand ontmoet. Gij treurt, omdat het voorstel Tschof fen enkel door uwe partijgenooten wordt gesteund. Laat ons verhopen dat bovenstaande raadgevingen U van uwe dwaling doen terugkomen en U doen inzien dat van het beruchte Wetsvoorstel, waarvan gij zulke gelukkige uitslagen verwacht, en kel en alleen eene bittere ontgoocheling en algemeene ontevredenheid te gemoet loopt. R. AKKERMANS. Jasmijn Rogge Linde boom 11 Mei 14 April 13 10 Mei 1 20 April 3 Mei 9 6 4 2 Mei 27 Mei 12 15 25 26 25 25 1 Juni 2 Juni 28 Mei 25 Mei 28 Juni 3 24 25 18 22 1 Juli 29 Juni 28 26 Witte lelie Paschen 7 Juli 10 Juni 1 Juli 4 29 5 13 11 7 9 23 Juni 5 Mei 30 April 2 Mei 5 5 7 13 6 5 6 5 Mei 1 Juni 29 Mei 26 27 4 29 28 30 26 27 Juni Mei 29 Mei 4 Juli 28 Juni 24 25 1 Juli 25 Juni 27 '9 20 15 4 Juli 15 Juli 10 8 7 12 9 11 10 3 26 Juni 26 Juni 8 Juli Een weinig oplettendheid bij 't na speuren in die tabel, toont dat er bij elke genoemde plant schier jaarlijks het zelfde is waar te nemen, b.v. bloeit de kerseboom 't een jaar vroeg bij de an dere is dit ook waar te nemen, bloeit hij integendeel laat de andere bloeien ook laat. Schoon dit tijdperk van bloeien niet jaarlijks evenveel verschilt en er soms 'n verschil van 'n luttel tal dagen valt aan te stippen, toch is het schier alge meene regel dat als de vroegtijdige bloeiers, als perelaars, vroeg in bloemen staan, late bloeiers, als witte lelie ook vroeg bloeien. Daaruit zijn voor onze landbouwers zeker nuttige gevolgtrekkingen te ma ken, die we in een volgend nummer zul len trachten aan te geven H. L. De deelgenooten, dip hunne kroozen over 1923 nog niet ont vangen hebben, zullen deze kun nen afhalen op Zondag 11 Mei 's morgends van 9 tot 11 uren (Zomeruur). De leden die het boek nog niet geteekend hebben, worden ver zocht zooveel mogelijk op dien dag persoonlijk zelf te komen om dat niemand, hoegenaamd nie mand, in hunne plaats mag teeke nen. Het is voor dit jaar de laatste maal dat de intresten zullen be taald worden. Dc verschijnselen van den groei der gewassen onder andere kieming, blad vorming, bloei en rijpheid vertoonen zich opvolgenlijk onder den invloed van een zekeren warmtegraad. Schoon de gewassen voor hunne goe de ontwikkeling, de medehulp behoeven j van licht, lucht, vochtigheid en vrucht- baarmakende bestanddeelen vereischer, is het nochtans zeker, dat die medewer kende krachten maar werkzaam worden door de werking en hulp van den ge- i pasten warmtegraad. De warmtegraad vereischt voor groei en ontwikkeling, is niet voor alle pian- ten dezelfde zoo zien wij in de Lente i sommige plantensoorten, spoedig herle- i ven, wijl anderen nog in wintertoestand i verkeeren. Het groen worden der velden en weiden na den Winter, het uitbotten van blad en bloem, hangt uitsluitend af van het goed weder en de warmte van het klimaat. Als na een harde, strenge Winter een vroege uitkomen komt, dan is er op weinige weken van het harde winterweder nog weinig te bespeuren. Komt er integendeel na een zachte Win ter een slechte, koude Lente, dan staat de natuur er in de eerste Lentemaanden Ziet hier is de lieve maand Mei, de maand van bloemen en vogelen, de lie ve lingsmaand van de dichters, maar voor ons is het vooral de maand van nieuw natuurleven en jong malsch gras voor onze beestjes. Alhoewel onze vriend en dichter Fons Van de Maele over achter dagen groot gelijk had van te zingen 44 De Lente wil niet komen Dat is niet schoon van haar en al schijnt haar koppigheid overwon nen, toch komt alles in groei en bloei, al kan het ook beter weer zijn. Verleden week spraken wij over bo- terproductie en wat hier volgen zal, komt wel van pas, meen ik, na het arti kel van M. Paturin. Langs hier en langs daar ziet men reeds melkkoeien op de weide loopen, het is nog wel wat vroeg, doch er be gint stilaan eten te komen. Nochtans ge schiedt de overgang van het leven op stal naar het weideregiem, niet altijd met de noodige omzichtigheid. In algemeenen regel mag men zeggen dat het volledig weideregiem in onze provinciën nog weinig, ja zelfs niet meer bestaat, vooral niet in t Vlaamsche ge deelte van België. Wat wij hier nog wel zien is het ge mengd regiem 's nachts verblijven de dieren in den stal op de hoeve, den dag brengen ze door op de wei. En we mo gen zeggen dat in de meeste gevallen de koeien zeer zelden het gezonde weer en van het malsche groeiende gras mogen genietenhoe spijtig voor de beestjes Zoowel als de mensch hebben de die ren oefeningen, beweging en frissche lucht noodig om zich normaal te ont wikkelen. Het openlucht regiem is bij zonder aan te prijzen bij zacht lenteweer voor uitgeputte en voor herstellende dieren, waarom dan zou het dan geen deugd doen aan onze gezonde melk beesten. Maar wij weten het iedereen heeft niet de gelegenheid dat lekker en gezond leven aan zijn beestjes te gunnen, en dat is te betreuren, want het moet niet meer bewezen worden dat de koeien op de wei hun hoogste voortbrengst en hun beste melk geven. Zelfs voor deze, die den stal niet kunnen verlaten, is groen- voeder in t algemeen in de maand Mei het uitverkoren rantsoen. Doch de over gang van het winterrantsoen naar het rantsoen van gras of ander groenvoe- ders moet trapsgewijze geschieden, alle plotselinge overgang in de voeding is ten andere te vreezen en kan soms de slechtste gevolgen Da zich sleepen Weide gras Wanneer dit in voldoende hoeveel heid gegeven wordt, is het een uitmun tend voedsel voor de voortbrengst, zoo wel voor melkkoeien ais voor vetbees- ten. Het moet nochtans samengesteld zijn uit goede grassoorten en vlinder bloemigen. Gord gras houdt aan voedende be standdeelen in Eiwitstoffen 1.9 Vet 0.5 Koolhydraten 7.6 Dat geeft ons een voedselverhouding van 1.9 1/4.6 7.6 (0,5 X 2,5) Het bevat 80 water. Een koe kan in evenredigheid met haar gewicht 60 - 70 en 80 kgr. gras per dag verteren. De waarde van weidegras. Het gehalte aan voedende bestand deelen verschilt volgens den ouderdom en den tijd van den groei. Voor wat de voedende waarde betreft, is het voor- deelig het gras slechts op een kleine hoogte te laten schieten, 8-12 centi meters. Laat men het echter doorgroei en, dan worden de halmpjes houterig, wat de verteerbaarheid van het gras werkelijk vermindert. Jong gras verteert in proportie van 70 o/o. later slechts nog van 59 Als het jong is, zijn er de voedende bestand deelen, eiwitstoffen en andere aanwezig. De ligging en de aard van den grond, zijn scheikundige samenstelling, de graad van zijn vruchtbaarheid, het weder en de rechtstreeksche invloed van het zon nelicht oefenen, zoowel als de goede keus der soorten of flora, een grooten in vloed uit op de waarde van een weide. De zure planten moeten ten allen prijze in onze weiden vernietigd worden kalk- en phosphaatmesten zullen daartoe best aangewend worden. Kalk en phos phaten doen onder andere het mos ver dwijnen, ze bevoordeeligen den groei der goede grassoorten en brengen het vermenigvuldigen der klavers te weeg. Bevroren gras en gras dat aan den voet geel wordt moeten voorzichtig heidshalve vermeden worden, ze zijn dikwijls oorzaak van vruchtafdrijving. Kunstmatige weide i Hierdoor verstaan wij weiden uit kla vers en luzerne samengestelde, Meer nog 17 Aprii 2 April 25 Maar' 14 April 5 18 10 2 15 7 30 Maar' 12 April 3 23 15 31 Maar' 19 April 11 27 Maari 16 April dan het gewone weidegras, zijn deze planten rijk aan eiwitststoffen. Ze wor den daarenboven door het vee zeer ge smaakt Is hun waarde als voeder veel hooger, toch hebben ze ook een slechten kant zij kunnen slechte spijsvertering en meteorisatie veroorzaken, wat wij in de wandeling oploopen noemen. Om dit gevaar te vermijden zal men ze mengen met gekapt stroo of een ander droog vee Jer. Samenstelling Eiwitstoffen 2,16 Vet 0,5 Kcolhydrat. 6.54 Dat geeft ons de volgende voedsel verhouding 2,16z= 1 3 3 6,54 (05 X 2.5) 70 kg. groene klaver houden zooveel eiwitstoffen in als 8o kg. gras. Bijge volg met er in e/enredijheid 1/5 stroo bij te voegen zal ze nog de zelfde waarde hebben als het gras voor wat de drie voedende bes'anddeelen, eiwit, vet en kcolhvdraten betreft. H. KLOPTEROP. Indien er redelijke schepsels zijn op aarde die veel klagen en zagen, dan zijn t toch wel sommige vrouwen. Ik beweer niet dat z'er dikwijls geen reden toe hebben en 'c is bij 't zwak geslacht dik wijls het eenige middel om zijn doel te bereiken. Wat doet een deftig man niet al om van dat vrouwenlawijt ontslagen te zijn Nog niet lang geleden ontving ik een heele boel opmerkingen naar mijn hoofd omdat ik in De Koornbloem te veel schreef voor de mannen ea te weinig voor de vrouwen, 't Is toch een beetje waar, zei ik, nu 'k ben 't alleen niet, d andere doen 't ook. Dat en is geen re- deo, snauwde men mij toe "omdat een ander slecht doet, moet gij 't niet doen. En wat doet een eerlijk man niet al, om van 't lawijt \erlost te zijn. 'k Ga dan ook, dezen Zomer, er me bijzonder op toeleggen ook in ons geliefd lacdbouw- blad De Koornbloem niet alleen de mannen maar ook de vrouwen te bevre digen. Deze laatste hooren 't liefst spre ken over bloemen en daar ik er ook een weinig liefhebber van ben, zal 'k mijn uiterste best doen om de lieve, welrie kende en kleurrijke bloemen te doen kennen waardeeren en beminnen. Alle dingen moeten ook een begin hebben en daarom ga ik me in dit arti kel vergenoegen met eenige algemeen heden aangaande het aanleggen van tui nen. Wat ik 't liefst zie is dat het nuttige gepaard gaat met 't aangename, een siertuin met een {.roentectuin en voor een huishouden waar kinders zijn is het aangename zoowel noodzakelijk als het nuttige. De kinders moeten van jongsaf aan zich hieraan gewennen en het schoonheidsgevoel in hunne jonge har ten vroegtijdig aangekweekt en lanyza- mertand veifijnd, oefent den heilzaam- sten invlcei uit op hun lateren leeftijd. Zijn vele mannen dikwijls louter gedre ven door wimtbejag, weinige blijven ongevoelig aan de prachtige versiering van een bloementuin ea de giond bier door in beslag genomen maakt het hart van den man vatbaar voor de beste ge voelens hij voelt zich getrokken naar zijn welversierd huis en zijn mooien tuin, vindt vreugde en vermaak bij vrouw en kinderen. Bij alle welingerichte tuinen hoort een priëeltje of lommerhuisje en of dit nu omslingerd weze met wilde wijngaard of rankige rozen, om 't even, als 't maar wel onderhouden is en geen ledige of min gevulde plaatsen het komen ontsie ren. Het te verkiezen plan hangt af van eigen smaak en ook van de plaats waar over men beschikt sommige en dit zijn voor 't meerendeel rijke lieden, verkie zen een Engelschen hofhier zijn geen rechte lijnen te bespeuren, noch voor de paden, noch voor de bloembedden, de gebogen lijn is hier de schoonheidslijn. Een Ëngelsche tuin aanleggen is kunst door onze buitenmenschen wordt hij dan ook over 't algemeen niet gebru kt Ze verkiezen een siertuin in regelmatigen stijl, deze is gemakkelijk om aan te leg gen, is niet min fraai dan de Ëngelsche tuin en is ook met meer gemak te onder houden. Vroeger zagen we daarvan in de streek een mooi voorbeeld aan eene gemeentemeisjesschool. Doch heden is dat prachtig werk daar vernietigd, waar zooveel boerinnetjes een rijke keus had den kur nea doen van alle slag planten geschikt om in tuinen gekweekt te wor den, 't zij a's borduursel, 't zij als sieraad voor bedden, 't zij als struiken, heesters en treurboomen,'t zij zelfs als priëeltje of lommerhuisje. Is 't geen zonde zoo iets te zien ver dwijnen. t Waren ook aardsche en ver gankelijke dingen en ondergingen dan ook hetzelfde lot. Wat over 't algemeen een bloementuin ontsiert zijn de wegels de gazons. Wilt ge van een tuin dit laatste immers zou U een getuigschrift geven van slordigheid en nalatigheid. De paden make men zoo hard mogelijk de teeltlaag graaft men er uit en men maakt er verhevenheden mede op de tuinbedden, de weggenomen aarde ver vangt men door puin, sintels, kiezel enz. de grove stoffen van onder, de fijne naar boven. Men maakt ook mooie wegels van gewone heiaarde zand uit heivelden en deze vertoonen weinig onkruid. Te mid den moeten de paden wat hooger liggen dan aan de kanten en dit om de afwa tering te bevorderen. Men maakt ze ock breed genoeg, want niets is slordiger dan paden die op de kanten zijn afge trapt. De breedte der paden hangt groo- tendeels af van de uitgestrektheid van den tuin, minder dan een meter mogen ze niet bedragen en er wordt ook niet aangeraden ze 1,50 m. te laten overtref fen voor gewone tuinen. ('t Vervolgt). L. HAEMS Landbouwvoordrachtgever. Wijzigingen toegebracht in het ko ninklijk besluit dd. 14 Augustus 1922, aangevuld bij dat van 30 Juli 1923, waarbij een Rijkspremie wordt inge steld, ter bevordering van het bou wen van goedkoope woningen door bijzondere personen. en j waarlijk genot hebben dan moeten de wegels goed in orde zijn, geen water plassen er op zelfs niet na langdurige re gens en bijzonder geen gras of onkruid De sommen mogen nochtans worden vermeerderd 1Met lo t. h. indien het gezinshoofd 3 of 4 afstammelingen te zijnen laste heeft; 2) Met 2o t. h. indien het gezinshoofd 5 of 6 afstammelingen te zijnen laste heeft 3) Met 3o t. h. indien het gezinshoofd meer dan 6 afstammelingen te zijnen las te heeft. b) Dat de waarde van het terrein niet hooger loope dan tot 1/4 van de maxima waarde berekend gelij!- boven wordt be paald c) In voorkomend geval, dat de waar de der bijgebouwen, stallen, schuren, werkhuizen, enz.. niet hooger loopen dan tot 1/3 van de gezamenlijke bouw kosten. Art. 5 Om met de premie te kunnen worden begunstigd is het noodig 1° Dat men Belg zij 2° Dat men sinds 31 December 1920 in België verblijve; 3 Dat men niet over gezinsinkomsten beschikne, na aftrekking, in voorkomend geval, van 1/lovoor bedrijfsbelastingen en van 1/6 voor bouwonderhoudskosten. hooger loopende dat tot driemaal het minimum, van de supertaxe vrijgesteld krachten artikel 41 der samengeschakel- de wetten van 29 October 1919 en van 3 Augustus 1920, tot invoering van de cedulaire inkomstenbelastingen en van een bijkomende belasting op het globaal inkomen, dat is niet hooger dan 6,300 frank in de gemeenten van min der dan 5,000 inwoners ,200 frank in de gemeenten van 5,000 en minder dan 15.000 inwoners 8,100 frank in de gemeenten van 13.000 en minder dan 30,000 inwoners; 9,000 frank in de gemeenten van 30,000 en minder dan 60,000 inwo- ners 10,800 frank in de gemeenten van 60,000 inwoners of meer. De inkomsten van afstammelingen, die van het gezin deel uitmaken, maar niet ten laste zijn van het gezinshoofd, wor den voor het berekenen van het maximum niet in aanmerking genomen. Geldt het echtelieden dan worden de alzoo vastgestelde maxima alleszins met lOt. h. vermeerderd en daarenboven met 10 t. h. voor elk hunner afstammelingen, die het gezinshoofd te zijnen laste mocht hebben zoo dit een weduwnaar of een i weduwe is dan worden ze per afstamme- ling te zijnen (haren) laste met 15 t. h. vermeerderd. Worden eveneens als ten laste zijnde afstammelingen aangezien de erkende of aaogenomen kinderen of kleinkinderen. De vermeerdering geldt ook voor elk weeskind dat beide ouders heeft verloren of voor elk kind dat door zijn ouders ver laten, door den belanghebbende werd opgenomen. In geen enkel geval, nochtans, mag het gezamenlijk bedrag der inkomsten het dubbel der vastgestelde maxima over schrijden. De premie wordt echter niet verleend aan personen welke vermogensinkomstc n hebben die 1/10 van de gelijk boveDbe- rekende maxima overschrijden. Art. 6. Wat de toepassing van de ar tikels 2, 3 en 5 betreft, worden de ge meenten geclassificeerd naar de door het Ministerie van Financiën inzake be drijfsbelastingen vastgestelde basissen. 1 ot vaststelling van het maximum der inkomsten, dat niet mag worden over schreden, wordt in aanmerking geno men, de categorie waartoe de gemeente hoort, waarin het beroep wordt uitge oefend, indien bedoelde gemeente ineen hoogere categorie is ingedeeld dan deze, waarin de premiegerechtigde zijn ver blijfplaats heeft. }RNBL OEM Jaren Kerse boom Pere boom Appel boom 1892 20 April 21 April 9 Mei 93 1 1 15 April 94 31 Maar' 1 12 95 24 April 25 6 Mei 96 11 8 27 April 97 11 9 27 98 14 10 1 Mei 99 18 11 O 1900 21 21 4 1901 23 25 8 Gemid. voor 10 jaar 14 April 13 April 29 April 1902 19 April 15 April 21 April 03 31 Maar' 2 9 04 17 April 19 20 05 11 11 16 06 11 11 16 07 17 20 24 08 30 1 Mei 3 Mei 09 21 22 April 25 April 10 14 11 20 1911 18 19 21 Gemid. voor 10 jaar 16 April 16 April 2 Mei I

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1