REDT U ZELVEN Arbeid adelt Landbouwweekblad I Kiesplatform Een nieuw DE MEliKNVVERHEID - Hoevewerk. Leening der Verwoeste Gewesten. VRIJE TRIBUUN Hoe knoopt ge dit aaneen 0U1E REIS moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 8 JUNI 1924 Prijs i2 centiemen. fide JAARGANG N\ 284 Abonnementsprijs i 6 00 frank 's jaars. Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers t Is onze grootste plicht, indien we den naam van boerenverdedigers waar dig willen blijven diegenen te ontmas keren die, evenals bij voorgaande kie zingen, zekere kiestrukken gebruiken om 't boerenvolk te misleiden en een heel karrevracht stemmen bij te winnen, 't En is maar ziet ge, Beste Vrienden Landbouwers, 't naaste jaar is 't kiezing, 't kamerzetelken kan dit jaar nog onbe zet geraken want veel en zou't me niet verwonderen, moesten we dit jaar nog een kamerontbinding beleven, 't Wag gelt al dat aan 't huidig ministerie aan is 't vrouwenstemrecht en de nieuwe be lastingen kunnen twee oorzaken zijn waarop 't ministerie eerst struikelen en daarna vallen kan Voor de boeren is er weeral niets ge daan geweest en er was met de laatste kieziog toch zooveel beloofd. Boeren- menschen laten zich gemakkelijk door schoone woorden bij den neus leiden, maar nu toch gaat het wat te verre. Luister liever tot welk kiestruksken ze dezen keer hua toevlucht zullen nemen 't is een landbouwer zelf die 't U gaat vertellen. Hij schrijft mij 't volgende brief ken Volgens de voordracht van een zekeren heer zou de minister voorgesteld hebben de boeren geen oorlogsschade te laten genieten. We zijn benieuwd hoe hij dit gaat aan boord leggen. Er zijn boeren die machienen, paarden, koeien, aardappelen, vet, zaad genomen hebben op oorlogsschade en er zijn er andere die niets ontvangen hebben. Gaat de heer minister twee maten en twee ge wichten gebruiken Of gaan de boeren dat moeten betalen aan den prijs die hen nu aangerekend wordt Bijvoorbeeld in ontvangst was een maaimachien 600 fr. cn nu 950, een aardappelmachien 350 en nu 650, een molen voor haver te breken 300 en nu 600, vafi het Duitsch vee wil ik niet spreken, we waren ze liever kwijt dan den Duitsch zelf. Nu de bewerking. EeTf bóëT wordt op i verhoor gevraagd om zijn oorlogswinst te rekenen. Oorlogswinst! Ik,zei de bra ve man. 'k Heb twee gebrekkelijke zo nen en een andere dood, de Duitschers hebben me 6 Hectareen land en weide genomen voor een oefeningsplein, ze hebben me op 2 jaar tijd 32 beesten af genomen een paard en een stier zelfs in beslag genomen, hooi stroo, vruchten en weiden vernietigd en ge spreekt van oorlogswinst De brave man kreeg als antwoord Goede boeren moeten betalen willen ze oorlogsschade genieten Er werden hem eenige honderden franken aange rekend die hij binst de week moest beta len. Zijn zaak werd opgeroepen bij den staatskommissaris die hem vraagt of het op zijn eigendom was dat hij al die scha de had geleden Het autweord klonk De helft van mij en de andere helft van Mijnheer. Volgens de wet knot ge niet trekken als van uw eigendom 't overige is voor Mijnheer en de som werd in twee verdeeld. Een tijd nadien ontving het boerken een brief bij welke de ontvanger teeke nen moest of hij oorlogswinst betaald had of niet Wanneer hij met den brief terug bij den kommisaris was liet deze hem weten dat hij oorlogswinst betaald had en bijgevolg volgens de wet niet trekken kon voor zijn beesten. Daarbij de lijst van uw afgenomen beesten is niet oederteekend Maar Mr 't is de lijst op 't landhuis afgeschreven. Ga bij den veearts om de datums getal en gewicht. De veearts was niet thuis en Madame zegde hem We hebben geen beesten op ons boek tenzij deze in 't slachthuis geleverd, de andere die elders geleverd zijn daar weten we niets van. De boeren staan dus in de gunst van den minister nietze zijn ook niet bij de genen die 't vasten mogen laten al keer den ze alle dagen de zon en de maan om, ze staan dus ook niet in de gunst van mijnheer. In 1925 zal 't beteren dan is de leus boerkens Redt 11 Zeiven XX. Tot daar het boerken. Denkt ge nu waarlijk dat ze de landbouwers niet zul len vergoeden voor geledene schade. Neen dat zouden ze niet durven of ook niet kunnen, 't Is slechts een kiestruk. G'hebt 1500 fr. te goed op iemand Ge kunt moeilijk aan uw geld geraken, ge spreekt de schoonste woorden 't en gaat niet. Ge gaat bij een invloedrijken heer die op voorhand akkoord was met uw schuldenaar en door zijn tusschenkomst bekomt ge. Ge zegthij kan toch veel eh, hij zou een kei nog 't vel afdoen. Ge zijt Mr genegen en ge stemt voor hem. 't Is hier juist hetzelfde. Bij de boeren gaan ze verschijnen met ledige handen. Niets is er voor hen gedaan, maar wacht ze hebben nog oorlogsschade te goed. Houd op van betalen, M. de Mi nister, totdat ze bij mij politieker en komediant die 'k ben een knieval komen doen en den toer is gespeeld. M. kan alles, 't is 'nen goeien. Mijn stem is voor hem. 't Is om bij omver te vallen. En zoo is men bezig om weer eens nen ellendigen kiestruk te gebruiken. Men ontzegt de boeren de betaling van oorlogsschade en men za! ze alleen terug betalen nadat ons boerkes op de knieën hebben geze ten en genade afgesmeekt hebben bij onze brave politieke heeren. Comedian te Tragediante KAROLUS. Deze nijverheid schijnt in onze gou wen van jaar tot jaar naar een grooteren bloei te gaan, dank aan de voedingsleer die meer en meer doelmatig wordt toe gepast. Als het zoo ver komt dat de boer bij zijn rijken schat van ondervindingen en practische kennissen de wetenschap van zijn vak zal voegen, dan zal de land bouw het toppunt van zijn welvaart be reiken. Gezien nu het belang van deze nijver heid, wil ik in een reeks artikelen uit weiden over de melk en haar onderpro ducten. boter en kaas. DE MELK De melk is een witgeel, ondoorschij nend vocht door de nierklieren der zoogdieren afgescheiden. De melk is een volledig voedsel, zeer verteerbaarze dient als eerste voedsel voor de jougen Doch zij is een vloeistof die licht ontaardt, wanneer zij aan de lucht blootgesteld is. De koemelk is de belangrijkste en voor de voeding en voor het vervaardi gen van boter. 100 kgr. melk bevatten omtrent 87 1/2 kgr. water, 3 1/2 kgr. vetstoffen, 3,75 kgr. eiwitstoffen, 4 1/2 kgr. lactose of melksuiker, 0,75 kgr. zouten. Het vet Dit is in de melk te vin den en bij middel van den microscoop te zien onder vorm van kleine bollekens, zeer verschillend van doorsnee. Het zijn deze bollekens die langzamerhand naar de oppervlakte van de melk opstijgen en daar den roomlaag samenstellen Bij het beslaan, het boteren, van dezen room kleven deze vetbollekens aan elkaar aldus de boterboutjes te vormen. De room smelt fusschen 29 en 'il den celsius en krijgt vasten vorm schen 25 en 20 graden. Zijne dichtheid is 0,93. De eiwitstoffen Dit zijn stofhoudende zelfstandigheden melk. De voornaamste zijn de kaasstof 3,5 per cent en het eiwit 0,5 Deze twee ge ven ons kaas. De melksuiker of lactose is een min der oplosbare suiker dan de gewone suiker en heeft een minderen suiker- smaak. Onder de werking van een bij zondere gisting veraodert zij in melkzuur, dat de melk doet stremmen. De zouten bestaan bijzonderlijk uit phosphoorzuurzoutenkalkphosphaat. Deze vier grondstoffen vormen wat men noemt het droog melkextract. De melk bevat bovendien nog vluch tige bestanddeelen die oplosbare gisten zijn, stikstofhoudende zelfstandigheden die de verteerbaarheid vergemakkelijken en die in het rijpen der kazen hun rol spelen. Ziehier de samenstelling der drie ge noemde melksoorten Koe Geit 87,5 82,5 3,5 7,0 3,75 5,0 4.5 4.5 0,75 1,0 Welke invloeden nu laten zich gelden in de melkproductie voor wat de hoeveel heid en de hoedanigheid betreft Het ras De hoedanigheid en de hoeveelheid van de melk verschillen nog al volgens het ras. Hollandsch ras geeft tot 3650 liters op 340 dagen. Normandisch ras om gra- tus- stik- van de de Water Vet (boter) Eiwit (kaasstof) Suiker Zouten Schaap. 84,6 6,0 5,0 4.0 0,5 3400 liters op 340 dagen. Vlaamsch 3280 liters op 349 dagen. Engelsch 2900 liters op 255 dagen. Schwitzer 2900 liters op 340 dagen. Jersey 1950 liters op 340 dagen. Bretoensch 1700 liters op 285 dagen. Het Jersey en het Normandisch ras geven de vetrijkste melk. Het dier zelf. De aard van het dier is van het allergrootste belang en is uiterst gewichtig voor den landbou wer, we kunnen er niet genoeg op druk ken voor den aankweek in zijne stallen, dat hij zich regelmatig op de hoogte stelt van de hoedanigheid en de hoe veelheid melk door iedere koe afzon derlijk voortgebracht. De ouderdom. Na het eerste kalf is de voortbrengst eerder klein, daar de organen van het dier nog niet volledig ontwikkeld zijn. Zij vermeerdert echter tot het zesde en zevende kalf, Nadien vermindert zjj en in dit geval moet dier verkocht of vetgemest worden, De huid- of haarkleur. - De don kere haarkleuren, zooals zwart, kastanje en rood-bruin zijn in het algemeen die van de beste melkkoeien. Het Klimaat Uitmuntende melk koeien vindt men, bijvoorbeeld, in de Vlaanderen, in Haspengouw, in Hol land, in Colentin, Rennes (Frankrijk) slechte in Landes en Camarque (Frank rijk) middelmatige in den Limousin, (te hevige hitte), in Avergne, Morvan, Schotland, in de Ardennen, streken met sterk klimaat. De Voeding De voeding speelt een voorname rol in de melkvoortbrengst en met het toepassen van degelijke sa mengestelde rantsoenen bekomt rti^n alras een meerdervoortbrengst van melk met een rijker gehalte vet. Gras van goede weiden in 't begin van 't seizoen, wortelen, beeten, rutabaga, zemelen, gepletterde granen, amaoidel- arachide- palm- katoer.koeken enz zijn zeker uitmun'ende voeders. Het tijdstip van het melkgeven Eenige dagen vóór en na het kalven is de melk geelachtig, lijmachtig, en van weinig aangenamen geur het is het colostuum, biest of eerste melk, die aan de jonge dieren moet gegeven worden. Dit is een purgatie melk die stremt zoo dra men ze laat koken. Nooit mag men met de melk naar de melkerij gaan vóór den achtsten dag die volgt op het kalven. Kort na het kalven bereikt de melkop- brengst haar hoogtepunt, nadien ver mindert zij min of mrer, traagzaam of snel volgens den aard van het dier. Naar het einde van de dracht toe, wordt de melk soms bitter of bevuild en ze mag dan niet meer naar de melkerij gevoerd worden. Om veel melk te bekomen raadt men aan de koe zes weken voor het kalven droog te zetten Om daartoe te geraken is het aan te prijzen de melkbeurten te te verminderen en het rantsoen even eens. Nochtans bij sommige dieren blij ken alle middelen nutteloos, in dit geval moet men dus uiterst voorzichtig zijn. Het aantal melkbeurten Drie melkbeurten bij verschgekalfde koeien, dit vermeerdert de melk in hoeveelheid en hoedanigheid. Tusschenpoozen Hoe korter tijd ruimte fusschen twee melkbeurten, hoe rijker melk. Het zijn bijgevolg de melk beurten van 's middags en 's avonds die de rijkste melk geven! De wijze van melken oefent ook een grooten invloed uit. Ziehier ten andere enkele punten die daarbij in aanmerking kunnen genomen worden 1° De eerste melkstralen wegwerpen of alzonderen, men vindt daarin micro ben die de fabrikatie van kaas en boter kunnen schaden. 2° Snel doormelken. 3° Goed uitmelken, de laatste melk is de rijkste en ahoo bevordert mende melkafscheiding. 4° Op vaste uren melken. 5° Gekruist melken, zoo bekomt men meer melk. 6° Met de volle hand melken en niet alleen met den duim en den wijsvinger 7° Het dier rein houden en in 't bij zonder den uier en de spenen wel ver zorgen. 8° De melk zoo gauw mogelijk uit den stal verwijderen. Verde'S zal men er ook op letten de dieren nooit te doen verschrikken ze integendeel met zachtheid behandelen. Het is meer dan eens gebeurd, dat de beste koe droog gezet werd door ruwe en brutale behandeling. Ten andere als er dieren zijn die zachte genegenheid verdienen van onzentwege, dan zijn het toch wel onze goeie, brave melkkoeien. H. KLOPTEROP. Leening met loten van 1 milliard fr, 4 t. h. van 1921. Definitieve titels af te lossen 5 reeksen, 't zij 100 titels, uit te betalen van 10 Jan. 1925 af. Nummers der uitgekomen reeksen Behalve de per lot uitgekomen num mers en hieronder aangeduid, zullen al de obligatiën toehoorende aan de drie volgende reeksen uitbetaalbaar zijn te gen 250 fr„ in al de agentschappen der Nationale Bank van België, te weten Reeksen 13711, 24747, 80578, 129282, 158398. Nummers per lot uitgekomen Reeks 80578 nr 19 uitkeerbaar met 250,000 fr. Reeks 158498 nr 2 uitkeerbaar met 100,000 fr. Reeksen 13711 nr 12, 158398 nr 10, 13711 nr 10, uitkeerbaar met 50,000 fr. De Voorloopige titels per lot uit gekomen en hierboven aangeduid zullen uitbetaalbaar zijn bij de Staatskas (Na tionale Bank van België), te Brussel. Voor de terugbetaling zal zij moeten vertoond worden aan het Ministerie van Financiën, 18, Wetstraat, te Brus sel, om er met eene bijzondere toelating tot betaling te worden bekleed Nu 't grootste Lentewerk, als zaaiïng en planting, schoffeling en aanaarding weer eens achter den rug is en nog heel wat tijd verloopen zal eer de hooitijd en oogst daar is, komt er voor onze landbouwers weer een tijd van verpoo- zing. Nu is het tijdstip dan ook gekomen om een weinig aandacht te schenken aan huis en stal, haag en boomen, daar toch is zeker iets in orde te brengen of te herstellen of minstens moet alles er eens worden opgekuischt en in 't reine gezet. Praktische landbouwers zien dan ook huis-, stal en hofomgevingen aandach tig na vooraleer de oogst, dus ook de volle werktijd, weer volop voor de deur staat Zoo wordt het nu op vele plaatsen, in koei- en varkensstallen, voederij en kie kenhok eens duchtig schoon gemaakt. Onze stallen die zoolang bevolkt ge weest zijn hebben dit hoogst noodig. Nu dat ze wat kunnen leeg gehouden wor den, is er daarvoor goede gelegenheid. Reinig nu volkomen den vloer der stal len, laat het vast-geteerde mest dat fus schen de spleten van den vloer is vast gedrukt goed los weeken. Kuisch goed de afleidingsgoot, en na alles goed zui ver gemaakt te hebben, zal men den vloer ontsmetten en er de vuile geur en stinkende gassen zoo goed mogelijk trachten uit te verwijderen. Een goed en gemakkelijk te gebruiken middel daar toe is het strooien van kalk. Wasch de vensters, verwijder uit luchtgaten en alle hoeken de spinnewebben die lucht en licht belemmeren. Vergeet niet de muren van den stal goed te witten om aan het geheeleeen zindelijk voorkomen te geven. Dit alles geldt voor onze stallen en ook grootendeels voor voederij, wagen koten en andere afhankelijkheden. De schelven ook dienen eens goed ge zuiverd van oud stroo of hooi, dat daar mogelijks nog zit geborgen en onaange name geuren verspreidt. Zie ook of er aan het alm, zooals zeissens, ploegen, harnassuren enz., dat binnen weinige weken weer volop moet gebruikt worden, niets ontbreektdan zult ge op 't oogenblik dat ge 't noodig hebt, u met geen herstelling of vervan- iging hoeven onledig te houden. Op den boomgaard houde men een waakzaam oog om de jonge rupsennesten en verdachte spinnewebben spoedig te vernietingen, vooraleer ze groote onhei len hebben teweeg gebracht. Scheer in tijds uwe hagen en vergeet niet de jonge scheerling onschadelijk te maken door het vernietigen van de zich daarin be vindende eieren, larven of rupsen. Wor den ze op nen hoop bijeen gebracht en daar aan zich zelve overgelaten dan zija die gevaarlijke gasten op verre na niet onschadelijk en veroorzaken ons later nog veel last en schade. Reinig ook den grond der hagen van allerhande onkruid en vuil, daardoor zal uwe hoeve in haar geheel niet alleen een zindelijk en goed onderhouden uit zicht krijgen, maar de onderste scheuten en twijgjes zullen meer genieten van licht en lucht, zullen daardoor meer krachtig groeien en zoo de dichtheid der haag bevorderen. Alles wat ik daar kom op te sommen vraagt geen vermoeiend of langdurig werk, op weinige dagen kan er veel van gedaan worden. Alleen is de goede wil en een weinig dosis zindelijkheid vol doende, om dat alles klaar te krijgen zon der dat er groote inspanning voor ge vergd wordt. R. BEZEM. Onze reis naar de Watervallen van Spa, naar de boorden der Ourthe en Amblève is ten beste afgeloopen. Van af 's morgens beloofde de dag prachtig te zijn, hetgeen dan ook bewaarheid werd een opperbest weer en niet te warm. We kwamen rond 9 uren in Luik en vandaar uit begon eerst het schoonste van de reis, alhoewel de vlakke en uit gestrekte velden van Hageland en Has pengouw onder den doortocht met be langstelling en voldoening werden beke ken. Van Luik uit langs Tilf kwamen we in de volle pracht der Ourthe-vallei, met hare lachende beboschte heuvels en diepe dalen. Aan den voet van den spoorweg vloeit de rivier, kronkelend tusschen de steenrotsen, met ondiepe bedding, waar hier en daar rotsblokken uitsteken. Iedereen zit aan 't raam langs weers zijden en ziet met bewondering de scha keering van hooge rotsen, diepe dalin gen en prachtige vergezichten. Te Rivage en Liotte volgt onze ijze- renbaan de Amblève. Hier is de streek nog schooner en we krijgen hier wellicht het beste natuurschoon van ons land onder de oogen. Langs Aywaille en Remouchamps biedt de streek het meest wonderheden. We rijden maar altjjd langsheen de boorden der Amblève. Op steile hellin gen en door donkere en kilometerslange (Ingezonden door de Beetplanters van Hageland en Haspengouw). Het Syndicaat stelsel is zulk een onmisbaar en noodzakelijk iets gewor den dat het in een korte spanne tijds in alle vakvereenigingen toegang heeft ge vonden. Zulks mag waarlijk een verheu gend feit genoemd worden, wijl ieder beroep van welken aard ook in dit stelsel het eenige redmiddel vindt om zijne stoffelijke en zedelijke belangen te doen eerbiedigen en zegevieren. Zoo hebben onze Haspengouwsche en Hagelacdsche suikerbeetplanters dan ook eindelijk ingezien dat het Beeten- Syndicaat voor hen eene onmisbare noodzakelijkheid daarstelde, ten einde zich eens en voor altijd te harnassen te gen de gewilde of niet-gewilde specu latie-inzichten van sommige suiker magnaten, waarvan ze vroeger meer dan eens de uitgebuite slachtoffers wa ren. Wanneer eertijds het tijdstip der zoogezegde CONTRACTEN en later dit der leveringsperiode begon, waren onze vooraf gefopte boeren doodeenvoudig de gekortwiekte en blinde onderteekenaars van hun eigen doodvonnis. Waarom Omdat hun alleenstaan en hunne afzondering aan de opkoopers hunner beetenproductie vrij spel leverde en ze noodgedwongen verplichtte te dansen op 't fluitje der zoetzalige sui kerfabriekanten. Bij zooverre dat er op dit gebied ongerijmdheden en spijtige misbruiken werden gepleegd, welke na tuurlijk steeds ten nadeele onzer suiker beetplanters werden geboekt. Onze trouwe lezers zullen zich stellig het arti kel herinneren desaangaande in ons landbouwblad over enkele maanden verschenen en waarin we, juist met het doel deze ongehoorde misbruiken te voorkomen, op de dringende noodzake lijkheid wezen, van het inrichten van degelijke Beetensy-ndicaten Ons eerste artikel daaromtrent heeft gelukkiglijk de oogen aan veel onzer boeren geopend en t mag waarlijk een troostvol en verheugend feit genoemd worden dat op 't huidig oogeablik reeds menig Beetensyndicaat werd tot stand gebracht en kranig en onverpoosd ijvert om de belangen zijner aangesloten leden hardnekkig te verdedigen. Doch wanneer wij het tot stand bren gen van dergelijke syndicaten aanpre zen en door onze ondersteuningspropa- ganda aanmoedigen, dan deden we zulks met de vaste overtuiging en het zuiver- staande inzicht, dat zulks in den schoot onzer boeren moest gebeuren, zonder onderduimsche medewerking van zekere belanghebbende finantieele inrichtingen, welke zich dan toch wederom het groot ste deel van het profijtenschoteltje voor af gaan toeëigenen. Immers dat noemen wij doodeenvoudig een lafhartig ge knoei van twee reuzen-wolven, die hier nogmaals aan 't beproeven zijn, hoe ze 't onnoozel lam (d. i. den goedzakkigen boer) op de profijtigste manier van zijne wol zullen ontrooven Het feit, dat ons in loop der laatstle den week door bevoegde personen werd medegedeeld, is dan ook des te eigen aardiger, wijl het hier juist twee mach tige instellingen geldt, welke nochtans op politiek gebied zóó vijandig tegen over mekaar staan, als vuur en water of als kat en hond. Kortom, 't zou niet minder waar zijn, dat eene reusachtige liberale suikerfa briek zijne bestuurders ten dienste zou gesteld hebben van eenen niet minder reusachtigen katholieken boerenbond, ten einde aan deze laatste instelling de noxlige documentatie te verleenen, tot het opmaken der statuten van een "Bee tensyndicaat waaraan de boeren zich natuurlijk behoeven te onderwerpen. Hoe knoopt ge dit aaneen Wij willen hier in geen persoonlijk heden treden, doch is dit feit echt en we hebben geene reden om er aan te twijfelen, gezien de bron waaruit we zulks vernamen dan zult ge met ons moeten bekennen, dat er uit deze zoo gezegde samenzwering volstrekt niets kan voortspruiten, dan een vriendelijk akkoord tusschen beide heerschappen, die, wanneer de profijten van den boer in t spel zijn, denzelfden toon aanslaan. Derwijze wordt de zaak van ons boertje nogmaals klaargesponnen, zonder dat hij, als eerste en voornaamste be langhebbende zijn neus er mag tus- schensteken. Doch wij meenen wel dat onze boeren zich niet langer om den tuin zullen laten leiden en dat ze éénparig besloten zijn, zich te schikken naar het Vrije Bee tensyndicaat welke niet onder den invloed staat noch van deze of gene po litieke macht. In alle geval achten wij het ons nog maals eenen plicht LI bijtijds te waar schuwen. Oogen open, en waakt op uw profijten Men is er op uit het vel van den beer te verkoopen eer hij geschoten is Aan U het recht en den plicht een oog in 't zeil te houden, wilt ge niet eens te meer de bedrogenen en gefopten van 't spel zijn. Vergeet niet dat gij als eerste eigenaar van uw producten ook het recht hebt er over te beschikken en uit dien hoofde de voornaamste betrokkene zijt, welke behoeft geraadpleegd te wor den, wanneer het verkoopcontract uwer producten wordt gesloten. Waarom dan die onderduimsche onderhandelingen, welke plaats grijpen buiten uwen weet en zonder uwe voorafgaande raadple gingen Wij verdenken niemands be doelingen, maar toch meenen we hier openhartig te moeten bevestigen, dat zulke manier van handelen alles is, be halve billijk en rechtvaardig. Een tweede mededeeling betrekkelijk de reeds gesloten contracten van suiker- beetenverkoop deed ons ook bestatigen dat bij gelijk suikergehalte, de verkoop prijs per 10C0 kgr. voordeeliger was voor de eenen dan voor de anderen. Waarom moeten er lievekinderen be staan W aarom hier twee maten en twee gewichten, wanneer het een product geldt van gelijke waarde gehalte Is het om ontmoediging en misnoegdheid bij de eenen de jaloersch- heid bij de anderen te verwekken In alle geval moet er tegen zulke elemen taire onrechtvaardigheid krachtdadig protest worden aangeteekend. Zal zulks sommigen niet aanzetten, ja zelfs misschien verplichten hunne suiker- beeten elders te verkoopen, waar de verkoopsvoorwaarden voordeeliger zijn? Dat onze gewestelijke suikerfabrikanten niet vergeten dat er tusschen hen eene hevige concurrentie bestaat, en dat elk hunner er groot, ja zeer groot belang bij heeft, zijne leveraars dusdanig te behan delen, dat hij ze niet verplicht hunne beetenproductie elders aan den man te brengen. In elk geval liggen deze beschouwin gen nogmaals vol heilzame lessen, welke wij boeren, ons niet spoedig genoeg kunnen ten nutte stellen, willen we niet eens te meer onze profijten geslachtof ferd zien. Niemand weet ons voor het oogen blik te zeggen, aan welken verkoopprijs het suiker voor het aanstaande seizoen zal geregeld worden. En gezien de aan houdende wisselschommelingen en de nieuwe pondstijgingen, zal het vrij moei lijk vallen eene juiste prijsvaststelling te voorzien. In elk geval is het ongetwijfeld zeker, dat er geene gewichtig prijsver mindering op suiker te vinden is. Anderzijds staan we voor eene rijke en veelbelovende opbrengst. Aan U, suikerbeetplanters, U niet te laten beet nemen Daarom sluit U onmiddellijk aan bij onze Vrije en Onzijdige Bee- tensyndikaten waar de profijten van eiken landbouwer onpartijdig en op ge lijken voet worden verdedigd en waar men slechts eene zaak beoogt Bescherming voor onze producten met hoofdleuze Geef den boer, wat den boer toekomt HAGELANDIA. tunnels die in de rotsen zijn gehouwen tot we eindelijk aan ons eerste punt ko men en wel namelijk Coo. We stappen af in Roanne-Coo en volgen den weg langsheen de Amblève tot aan den befaamden waterval. Van in de verte kregen we hem in 't zicht en bereikten hem met rasseren tred langs een eng en diep pad door het bosch dat ons leidde tot aan den voet van den waterval. De aanblik dier ruischende en schui mende watermassa, die verschillende meters neerploft in de diepte, is schoon en aantrekkelijk. Het water komt uit twee holten uit de rots en valt in de diepte met kracht en geruisch gelijkend, aan eene wolk van witte vloeistof. Hier wordt eens goed genoten van al het natuurschoon, eenige voetbaden ge nomen en daarachter worden de knap zakken uitgehaald. Het smaakte er algemeen lekker, want iedereen scheen honger te hebben en volgens het onderzoek van den vriend Jozef waren de fricadellen Diet aan 't orde van den dag, hetgeen zeer spijtig was. Na de maaltijd waren de reisgenoten voor een paar uren vrij. Men beklom de bergtoppen die wel tot 500 meter hoog zijn, anderen speelden in de klare wateren van den vliet, nog anderen de den eene wandeling in het dorp. Om 2 uur namen we met spijt afscheid van het schoone plekje Coo om den trein te men in Trois-Ponts. Hier moet ik aanstippen dat een dienstige jongen met een paar jonkvrou wen de verkeerden kant der rivier had genomen zoodat ze bijna verloren waren. Gelukkiglijk was er nog eene brug om ben over te laten. Van Trois-Pont uit reden we naar Spa, langs eene min berg- ne- ge- III RN BLOEM

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1