REDT U 5ZELVEN Landbouwweekblad Arbeid adelt Redt U Zeiven Landbouwers, noteert Afgeroomde melk voor kalvers. LAND EN LEVEN IN VLAANDEREN - DE IWEIiKNYVERHEID - Tegen de Overpfodaetie moet steeds de fï leus zijn van alle landbouwers. BERICHT Tabakplanters, opgelet ZONDAG 15 JUNI 1924 Prijs <2 centiemen. 5de JAARGANG N\ 285 i i-j Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schr(jft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRA BANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Bij beslissing van het Beheer van R. U. Z. zullen in 't vervolg alle artike len in De Koornbloem verschijnen zonder onderteekening met naam of deknaam van den schrijver. De ingezon den stukken moeten evenwel evenals vroeger geteekend ingestuurd worden. Samenwerkende Maatschappij AALST De heeren Aandeelhouders der Sam. Maat. Redt U Zeiven worden vrien- 1 nelijk uitgenoodigd tot de Buitengewone Agemeene f 'ergaderiug der aandeelhouders welke zal gehouden worden op Zondag 15 Juni 1924, om 9 1/2 ure stipt voormiddag ten lokale, Groote Markt, Aalst. DAGORDE 1°) Goedkeuring van een voorstel van den Beheerraad ten einde de aan- deelen der kapitaalsverhooging van923, dezelfde voordeelen te laten genieten als de stichtersaandeelen en dit van af 1 Januari 1925. 2°) Machtiging tot verhooging van het maatschappelijk kapitaal. 3°) Besprekingen van maatschappelij- ken aard. Aalst, den 5 Juni 1924. De Bestuurder. De Voorzitter. O. CAUDRON. B. SCHOCKAERT. N. B. - De vergadering zal stipt op uur beginnen. Alle leden worden drin gend verwacht. Ieder van ons -minstens als hij met nog maar nen geringen graad nauwkeu righeid iets kan waarnemen, en de fei ten, zoo groote als kleine, die op zijn levensweg voorkomen, weet te ontleden of te herleiden tot de eenheid, zal reeds wel bevonden hebben, dat zoovele za ken, hoe onschuldig ze op 't eerste zicht ook mogen lijken, meestal 'n groote bij bedoeling verbergen, of in hoofdzaak om iets anders gesteld zijn, dan de eerste schijn aangeeft. De kundige ontleder, die alles zoo- veel't hem mogelijk is tracht te gissen en de verborgenheden weet op te diepen, zal wel meer dan eens het oud liedje her haald hebben Alles heeft op aard' zijn reden... Het zal dan ook wel niet geheel zon der reden zijn, dat wij landbouwers nu weerom, en dat van langs om meer, de belangstelling gaande maken der heeren politiekers die zich weer aan ons zoo zeer beginnen te interesseeren. Van uit hun stedelijke vestingen,waar die heeren over geen voldoende arbeids terrein beschikken, om hun voor t oogenblik zoo sterk gistende liefde voor het boerenvolk te kanaliseeren, komen ze weer tot ons, en hebben geen schrik hun verlakte schoentjes te bevuilen. De heeren redacteurs van hunne pers-organen hebben weer hun hoofd vol van het Landbouwvraagstuk. Zeker hebben ze weerom gezegd vraagstuk ingestudeerd en bij die studie zal zich van hen hebben meester gemaakt, de bevinding (niet de overtuiging)er moet naar eene definitieve oplossing worden uitgezien. Zelfs zijn er onder hen, die zoo maar zonder angst voor hunne plaats in een groot steedsch blad schrij ven durven, dat de boeren ook eerlijke menschen zijn en dat hun ook wel eens volle recht mag worden toegekend. Als ge dan den moed hebt geheel hun ge schrijf door te lezen,dan moet ge er zoo veel vanaf weten als 'n doodgewoon landbouwer, om niet spoedig in te zien dat ze 't er op aanleggen, om geheel hun gebazel als gemeende kost te doen door gaan bij hun lezers. Het pachtwetvraagstuk komt er le vendiger voor dan 4 jaar geleden en alles wil den schijn wekken, dat er nu niet langer kan gewacht worden. Waar er vroeger slechts één enkel pachtwet- ontwerp was neergelegd zullen er straks drie of vier rusten in de kartons der Kamer. (Ze kunnen daar dan elkander gezelschap houden, tot aan de verkiezing die volgt op deze die toekomend jaar zal plaats hebben... ten ware de nood het anders vereischte Lezer, g'hebt zeker al hooren zeggen dat de komedie mooi is Wilt ge een schoonere Ga dan bij de eerste gele genheid (iets waarop ge zeker niet lang zult hoeven te wachten) naar n nabije kiesmeeting. Teeken daaraan ol prent u goed in 't hoofd wat u daar zoo waar- echt als 't Evangelie zal worden opge- discht. Men zal u zeggen dat ge een slaaf zijt van den kasteelheer en grondeige naar. Dat ge moet dansen naar zijn schuifelen Dat ge ondanks al uw arbeiden,zwoe gen en zorgen toch de armste en meest verachte sterveling zijt van de heele maatschappij Dat ge recht hebt op 'n wettelijke te gemoetkoming, die uw recht zou waar borgen en u de volle vrijheid geven zou! Met heilig vuur in d'oogen zal Mijn heer op de tafel slaan, om u toch te kun nen inbonken, dat hij redding brengen zal in al die barre toestanden als ge hem toch a. u b. wilt stemmen en naar de Kamer sturen. Dan zal uw lijden en ver driet voor goed tot het verleden behoo- ren. Riskeer het dan eens na de groote speech, M. geluk te wenschen om zijn prachtige reden en zijn koene voorne mens, dan zal hij u met schijn-droeven ernst in 't oor fluisteren Och, vriend, de menschen zijn hedendaagsch zoo wantrouwig en moeilijk om overtuigen. En dat om U toch doen te gelooven dat het bij hem ernst is. Als ge na de meeting thuis komt, snuffel dan eens in uwe oude papieren. Zeker zult ge nog wel ergens 'n oud kiesmanifest vinden. Lees het aandach tig, 't zal gemakkelijk gaan, 't zal zeker een herhaling zijn van 't bijzonderste dat ge op de meeting van daareven hebt ge hoord. Tracht uw geheugen wat op te frisschen, overweeg eens wat dezelfde heer van daar straks voor de laatste kiezing predikte en wat hij na de kiezing tot op heden presteerde en ge zult zeker moeten zeggen Het is de schoonste komedie Is het dan niet te rechte als we u zeg gen Landbouwers, noteert Teeken aan wat er van nu tot aan de kiezing zal gezegd en geschreven worden, beloofd en gezworen van die bladen en die per sonen die alle 4 jaar den zes-maand- schen diensttijd doen, om dan drie jaar en zes maand te parodieeren, op de lau weren hunner leugens en valsche be loften. Voorwaar er komt voor ons, land bouwers, een leerzame tijd. Deden we het vroeger niet, laat ons ten minste nu, goed aanteekenen, wat er ons allemaal zal worden gezegd. Bewaren we de bla den en schriften die ons gratis en bij karrevrachten zullen worden in d'hand gestopt. Dan hoeven we binnen vier jaar niet meer naar de meeting te gaan luisteren of de schriften te ontvangen. Het zullen dan allemaal toch weer de zelfde leugens zijn In al de streken waar men zich op ern stige wijze op het fokken van prima- kweekdieren toelegt, worden de kalvers eerst eenigen tijd met volle melk gevoed. Dergelijke gevoede dieren ontwikkelen zich beter, zijn vetter en beter bestand tegen ziekten en namelijk tegen de on gemakken van het spenen. Die voedingswijze is ongelukkiglijk heel duur. Ze kan slecht toegepast wor den op zeldzame, puike, uitverkoren die ren die voor den kweek en de prijskam pen behouden worden. Op slachtdieren is ze natuurlijk niet toepasselijk, aange zien dat men 10 kg. melk, de noodige hoeveelheid schat om een kg. vleesch te vormen. De prijs van een kg. levend kalfvleesch kan natuurlijk niet vergele ken worden met die van 10 kg. melk. Ook wordt de volle melk bijna overal vervangen door afgeroomde melk of, om de korte en sprekende uitdrukking der streek, door slap Niettemin zal men de eerste acht dagen b.v., altijd de natuur lijke melk blijven geven des te meer dat die melk maar weinig of niet kan be nuttigd worden voor den handel. Het afroomen verminderd met nage noeg de 2/5 de voedingswaarde van de melk. In de voeding van het kalf zou men, bijgevolg, een liter melk moeten vervangen met 1 liter 665 slap. Der wijze zou men er weldra toekomen het jonge dier een hoeveelheid vloeistof doen op te nemen ongeschikt voor zijne spijsverteringsorganen. Ook heeft men getracht de voedingswaarde van den slap te vermeerderen door het bijvoe gen van andere voedende stoffen. Zoo heeft men o, m. gepoogd het botervet te vervangen door andere vetstoffen. Men heeft soms aangeraden bij eiken liter slap van 15 tot 30 gr. margarine te voegen, anderen hebben oleo-margarine gebruikt; in Duitschland heeft men ara- chide-olie geprobeert die is nu ook peperduur 't zij eene dosis van 20 gr. per liter slap. In Engeland heeft men zelfs zijnen toevlucht genomen tot traan - olie een soeplepel voor 2 liters. Het gebruik van al die oliën en vet ten geeft aanleiding tot vele moeielijk- heden, des te meer dat het heel moeilijk valt ze met de melk te mengen. Voegen wij er bij dat de planten-vetten moeilijk door de kalvers verteerd worden. Men heeft dan ook getracht eiwit achtige stoffen, zooals vleeschmeel (50 gr. per liter) gedroogd bloed enz. bij den slap te voegen. Het vleeschmeel kan groote diensten bewijzen in zake kalver- fokkerij. Het mag natuurlijk niet te duur z(jn. Ook weigeren vele kalveren het op te nemen, om rede van zjjn doordringen den en onaangenamen reuk. Voegen wij erbij, dat voor de beenhouwerij de stik- stofrijke voeders de ongeschiktheid be zitten aan het vleesch eene roode kleur te geven. Ook brengen ze weinig bij tot het vormen van vet. Na de vetstoffen en de eiwithoudende stoffen hebben wij nu nog de koolhydra ten, de suikers b.v. Deze bij den "slap,, gevoegd maken hem te zoet en die over vloed van suiker veroorzaakt veelal in de spijsverteringsorganen schadelijke gistingen en men weet dat men die bij het kalf zorgvuldig moet vermijden. Het bijvoegen van suikerhoudende voeders had meestal voor gevolg buikloop te verwekken. Melasse, die veel onverteer bare bestanddeelen bevat, moet bijzon der vermeden \yorden. De zetmeelrijke voeders geven door gaans den besten uitslag, zooals aardap- pelbloem, maniocbloem, gersten-, rijst-, maïs-, boonen- en tarwebloem. Het wordt aangeraden deze voeders binst de twee eerste maanden gekookt te ge- veu. Men gebruike van 30 tot 60 gr meel per liter. Wij hebben niet gesproken van de talrijke specialiteiten die men in den handel vindt. Meestal zijn ze zeer voor- deelig voor den...verkooper. Er bestaan geene geheimvoeders met eene toover- waarde Meestal kan de verstandige boer zelf een doelmatig en betrekkelijk goedkoop voedsel samenstellen. Wij denken het geraadzaam den land bouwer aan te zetten de jonge dieren matig te voeden, bijzonder van niet te veel bijvoegsel te gebruiken. Veel kalvers bezwijken aan stoornissen ver oorzaakt door overtollige rantsoenen. Vele lieden geven den raad het kalf op den geboortedag hoegenaamd geen voedsel toe te dienen. Wij denken het geraadzaam het een halve liter van de eerste melk ofte colostrum te ge ven en het overige door de koe laten te drinken. Deze melk bezit buikzuiverende hoedanigheden die de Voorzienigheid haar niet zonder rede toegekend heeft. Ook dient men ze te benuttigen. Vanaf den tweeden dag zal men het doelmatig rantsoen vaststellen, rekening houdende van het verteringsvermogen en namelijk van het gewicht van het dier. De onder vinding heeft geleerd dat de kalvers nier meer dan een liter volle melk per 6 kgr. levend gewicht kunnen benuttigen. Ver onderstellen wij een kalf van 42 kg. op het tijdstip der geboorte. Gedurende de eerste dagen gaat dit gewicht verminde ren om rondom den 8n of 9" dag op nieuw 42 kg. te bereiken. 't Vervolgt. door Stijn Streuvels Land en Leven in Vlaanderen is een nieuw verschenen gewrocht van den beroemden Viaamschen schrijver, Stijn Streuvels. 't Ligt hier geenszins in mijne bedoeling, door de aanhaling van dit Vlaamsch letterkundig werk eene studie uit te brengen over de letterkun dige waarde, noch van den vermaarden schrijver, Streuvels, noch van zijn jongst- geboren werk. Neen, ik wil er voor onze ontwikke- lingslustige landsjeugd enkel op verwij zen, dat het nieuwe meesterwerk een boek is. dat bij uitstek voor haar werd neergeschreven, en aan wier lezing zij ongetwijfeld een onweerstaanbaar genot zal beleven. Elke bladzijde boeit de aan dacht en dwingt onwillekeurig diepe be wondering af. Steuvels kent zijn Vlaanderen en draagt het een warm hart toe. Hij is door al de gouwen gereisd en heeft de kenmerken van land en volk met de meeste nauwgezetheid waargenomen. Hier krijgen we dus van onzen vrucht baren romanschrijver een boek van stu die, geschreven in eenvoudigen entevens schilderachtigen stijl. Eerst komt het uitzicht van het Noordzeestrand tot de Limburgsche Kempen, daarna de landsche dorpen de landsche wonin gen de landsche bevolking Het is een boek, dat aantrekt, bekoort en... tot nadenken noopt. Streuvels heeft het grootste deel van zijn leven te mid den van de landelijke bevolking doorge bracht, hij is gedurende de Duitsche be zetting in het stille, droomerige Ingooi- gem gebleven en thans nog verblijft hij op 't Lijsternest. Hij kent de goede en de zwakke zij den van het volk te lande, net als zijn aard en zijn gemoed, zijn onverdroten werkzaamheid en zijn ruwheid hij weet hoe het er vóór 1914 mede gesteld was, hoe het zich gedurende de bezettting ge droeg en hoe het met de toestanden na 1918 veranderde. Hij weet ons het lief en leed van den viaamschen boerenstand zóó gemoedelijk, zóó getrouw en zóó eenvoudig weer te geven. Luister overigens hoe Streuvels er de Vlaamsche landbouwers afschildert t Zijn taaie kampers, dulle werkers, die elk langs zijnen kant, op de hun eigen manier, hun best doen om aan den kost te geraken en in allen eenvoud een bescheiden plaats onder de levenden in te nemen, die scharrelen en wroeten en, ofwel den bodem geweld aandoen om om vruchten te leveren, ofwel de doode materie tot waarden trachten om te zet ten, een bende volks, dat aan zichzelf overgelaten, zonder hulp van hooger, op niets tenzij op de kracht hunner eigen armen steunend, dien ontzaggelijken om vang werks aflegt, waardoor Vlaande ren het uitzicht van weelde en rijkdom en zijne vermaardheid over de wereld heeft verworven, een volk, dat in al zijne verachterlijkheid en verwaarloozing, eere doet aan het land dat het bewoond, een ras, dat niettegenstaande al de ellende en het gebrek, in de ongunstigste om standigheden, er zich altijd weer boven op heeft geholpen, dat dus alle recht op vrij bestaan eischeo mag, en aanspraak maken op de wederhulp van het land, dat door de inspanning en 't werk van deze wroeters tot weelde en in aanzien gekomen is. Die arme, verongelijkte buitenbe volking blijft met alle geduld aan den arbeid en met een karig bestaan tevre den, in de onderdanige afwachting van t geen hun nu en dan als een blijd schap en schitterende openbaring voorgespiegeld wordtdat het de Wet gevers en heeren der Regeering eens be hagen zal, dat zij wel eens den tijd en lust zullen vinden, en het onder hen eens worden, om de zooveel besproken sociale en voornamelijk agra rische kwestie op te lossen, die voor de wereld als de groote gebeurtenis ver kondigd wordt, die aan ieder en aan al len een beter bestaan verschaffen moet, die de lasten van 't leven beter bedeelen, en de weelde en 't genot, aan de kleinen evenals aan de grooten verschaffen zal. Dat er, waar men eert en teert, al tijd moet gewrocht worden, daarvan zijn de praktisch aangelegde en nuchter- denkende buitenmenschen heilig over tuigd, en het schrikt hen geenszins af, als zij er met werken bovenop kunnen komen Dat de wetmakers dus maar even beginnen met de regeling der pach ten, met het vrije mededingen te beletten, dan ware voor het landbouwbedrijf de kwestie langs flnantieelen kant ten min ste, grootendeels opgelostlaat hen daarenboven wat meer zorg besteden aan de geestelijk ontwikkeling en vak kennis op den buiten. Dat de bezitters, die door rijkdom, kennis en begaafdheid bevoorrecht en begoed zijn, die de hoogere standen van de maatschappij uitmaken, eens hun invloed aanwenden, laat ze maar wat belangstelling wijden aan de parias van de onderste laag en het beschavingswerk eens terdege aanvatten, opdat er met de verbetering der stoffelijke belangen, ook wat opbeu ring kome naar den geest en 't gemoed. Het is hoogst noodig, dat de lande lijke werkman, de arbeider op een ver hevener peil van verstandelijke ontwik keling geholpen worde, opdat hij geve, t geen hij geven kan, opdat er door veronachtzaming geen krachten verlo ren gaan, of ongebruikt blijven, van alles, wat de Natie en den Lande ten goede kome of bate bijbrengen kan Alleen door wederzijdsche samen werking van hoog en laag kan er bloei en welvaart ontstaan, en eens als dat verwezentlijkt geraakt, zal het schoone Vlaanderen gelijk weleer, bewoond zijn door een Schoon Volk I Zoo spreekt, Stijn Streuvels in zijn prachtig boek. Men ziet dat het niet al leen de oproermakers van Redt U Zeiven zijn die betere wetten, die eene pachtwet en meer eischen voor ons volk, maar dat iedere gezonde geest over tuigd is van de billijkheid en de recht- veerdigheid onzer gevraagde verbete ringen. Stijn Streuvels is onze helper en onze steun, en 't zal de groote jannen erg aardig toeschijnen dat zulke menschen als Streuvels, de toestanden inzien zoo als wij, en zich niet wachten kunnen de wetgevers op hunne plichten te wijzen Of het helpen zal weten we niet want het schijnt dat de heer Van Dievoet op de vergadering te Aalst er erg aan twij felde of we de pachtwet wel in eenige jaren gingen krijgen Wanneer gaan eens de oogen der wetgevers, of die der landbouwers open? Microben en ontaarding der melk Indien de uier gezond is, dan bevat de melk bij het verlaten van den uier geen enkele microbe, maar zij ontmoet er in de spenen, in de lucht, in de emmers enz. In de melk vinden de microben een uit stekend midden om er zich te ontwik kelen. Men onderscheidt ze in nuttige microben eenerzijds en schadelijke ander zijds. Aan zich zelf overgelaten wordt de melk de zetel van een reeks gistingen, waarvan de twee voornaamste zijn de alcoholgisting en de melkgisting. In het eerste geval, namelijk bij de alcohol gisting, wordt de lactose of melksuiker veranderd door de gisting in alcohol, en bekomt men gegiste dranken als kéfir, koumis enz. In het tweede geval verandert de melksuiker in melkzuur, de zuurheid van de melk vermeerdert, de kaasstof schijnt vloeibaarder te worden, neemt een blau wen schijn aac, ze klontert, de melk stremt Daarvoor zijn van 5a6 gram men melkzuur per liter noodig. De zuur heid versterkt tot op 13 grammen per liter. Tezelfdertijd bewegen zich andere microben die het melkzuur vernietigen, dan de kaasstof aanvallen, deze wordt vloeibaar en gist terwjjl er ammoniak ontsnapt. Deze bevordert nieuwe gistin gen, onder andere die van de kaasstof die een snelle en bijna volledige verrot ting van de vloeistof te weeg brengen. Nuttige microben 1. De melkgis- ten. Het zijn deze die de eigenschap be zitten om de melksuiker in melkzuur te veranderen. Indien de verhouding zuur de 0,6 bereikt, dan stremt de melk, men zegt dat ze kappelt. Deze gisten worden vernietigd, indien men de melk gedurende vijf minuten op 65 tot 70 graden warmte houdt. De lucht bevor dert hun ontwikkeling. Ze spelen, zoo als zullen zien, een voorname rol in de bereiding van kaas en in hét rijpen van den room. 2. Gisten van de kaasstof deze be zitten de eigenschap de kaasstof om te zetten, ze geven twee zelfstandigheden, de casease en het melkstremsel. Het melkstremsel doet de kaasstof stremmen, de casease lost weer den wrongel op en deze oplossing wordt dan door andere microben omgezet in kaas. Schadelijke microben Deze mi croben brengen de ontaarding van de melk te weeg, die dan ongeschikt wordt voor de fabrikatie van boter en kaas. Enkele gevallen Melk rood of geel gekleurd of met blauwe vlekken bedekt. Bittere melk, als de gal in de melk overgaat. Slijmerige melk, in geval van mond- en klauwzeer enz. Waterachtige melk, door te veel nat voeder. Besmette melk, in geval van tering, typhus, mond en klauwzeer. Hoe zal men dan de melk bewaren Dit kan op verschillige manieren ge daan worden 1. Bij middel van de koude. 2. warmte. 3. Door antiseptische of bederfwe rende middelen en bij middel van de ultra-violette stralen. 4. Met de melk te verdichten, gecon denseerde melk. 5. Met ze in poeder om te zetten, ge pulveriseerde melk. Laten wij deze vijf werkwijzen even onderzoeken.In de practijk is het meest al onmogelijk de melk onmiddellijk na het melken ten nutte te maken en ge woonlijk moet men de avondmelk tot 's anderdaags 's morgens bewaren. Zulks kan men gedaan krijgen bij middel van den afkoeler die de microscopische or ganismen niet doodt, maar hun werking stil legt en zoo wordt geen enkele eigen schap van de melk in het minste ge wijzigd. Opdat deze afkoeling nu al hare wer king uitoefent, moet ze onmiddellijk na het melken geschieden en de warmte graad van de melk moet zeer snel bene den de 12° C. worden gebracht. Vroeger zette men de gevulde melk vaten in koud water, maar deze afkoe ling werkte te traag. Tegenwoordig ge bruikt men den afkoeler. Deze bestaat uit drie deelea, de verdeeler, de eigen lijke afkoeler en de vergaarbak. De verdeeler heeft den vorm van een schotel en dient om de melk op te van gen. Hij staat los op het machien en kan dus weggenomen worden voor den kuisch. De eigenlijke afkoeler is een cylin der waaraan een slangvormige buis met plat-eivormige doorsnee aan gesoudeerd is. Er bestaan ook afkoelers uit een reeks roodkoperen buizen de een boven de andere geplaatst. De vergaarbak vangt de melk op. De af te koelen melk wordt in den verdeeling gegoten en ontsnapt in fijne stralen door den op een zift gelijkenden bodem. Deze laag melk volgt de kron kelingen van den afkoeler en komt in den vergaarbak terecht. Het water loopt door den afkoeler van onder naar boven. Het verbruikte water komt op een liter per liter melk. Dit stelsel volstaat heel zeker kleine inrichtingen, doch niet voor groote mel- kerijen, want de voedende waarde van de melk, hare smaak, hare geur en de hoedanigheid van bote; en kaas, even als van de afgeroomde melk, hangen af van den warmtegraad en men mag zich maar aan een zeker goeden uitslag ver wachten, dan op voorwaarde dat men de koude regelen kan. Een volkomen afkoeling kan slechts ve'kregen worden met de afkoelende i machines, die tot op 5 tot 10 graden beneden 0 kunnen verkoelen. In Denemarken bewaart men de melk met ze te bevriezen. Onmiddellijk na het melken, wordt een deel der melk naar het fabriek gedaan, waar het bevriezen geschiedt. De bevrozen melk wordt in brokken geklopt. Deze worden dan in bakken met schelen gelegd. Dan worden de bak ken met gewone melk gevuld. De bevroren melk drijft aan de op- pervlakt en dooit langzaam aan. Zoo wordt in de bakken een gedurige be weging van boven naar onder onderhou den, wat den room belet zich van de melk te scheiden. Deze doenwijze laat toe de melk twee, drie weken te bewaren. Toekomende week zullen wij de ande- dere manieren van de melk te bewaren van naderbij onderzoeken. Stekelbessenwijn Ge zult U allen, Beste Lezers en Le zeressen van ons Koornbloempje, nog wel herinneren in welken toestand we ons vat, waarin we stekelbessenwijn de den, hebben verlaten, 't Was boordevol en de witte alcoholgist was er ook bij om de gisting in gang te zetten. De eer ste dagen is die gisting dan ook zeer onstuimig, 't vat bruist, 't is vol leven schuim waarin niet alleen vaste stoffen zich bevinden, maar ook vloeistof bor relt over en loopt langs de wanden van het vat in de teil, welke er onder ge plaatst is om alles te ontvangen, 't Is een ruischen en sijpelen en regenen. Ge- lukkiglijk dat zulks maar eenigen tijd duurt of er zou veel plaats in 't vat ko men. Nu, de onstuimige gisting moet plaats hebbeD, z'is er volstrekt noodig en de ledige plaats gemaakt in 't vat kan men na een viertal dagen met ge kookt water vol gieten om alzoo al de vaste stoffen en 't schuim volledig te verwijderen. Ge hebt vele menschen die wijnazijn gaan koopen, maar wisten ze dat ze zoo gemakkelijk een allerbesten wijnazijn zelf konden maken, ze zouden er geen geld meer aan besteden. Met de vloeistof welke in de teil is opgevangen kan men dit gemakkelijk bewerkstelli gen. Men giet het vocht door een zeef en men draagt het, 't zij op den zolder, 't zij op een kamer, waar er een dertig tal graden warmte heerscht en men laat het daar maar open staan in de teil. Na weinigen tijd bekomt ge een uitmunten den wijnazijn die met den besten dien ge koopen kunt, goed kan mededingen. Zoo gaat er hoegenaamd niets verloren. Maar keeren we terug naar ons vat, daar immers is iets lekkerder te maken dan dit waarvoor we zure gezichten moeten trekken. Moet men binst de ont- stuimige gisting het vat stoppen Hoe genaamd niet, tenware ge het koolzuur gas zoudt willen laten ontsnappen langs een glazen buizen dat omgekruld als een hevel zijn in een bakje water, waar 't zelf inhangt zou laten ontsnappen. Dit ware natuurlijk de volmaaktheid nastre ven, doch dit is niet noodzakelijk, een omgekeerde dakpan of iets dergelijks kan dit vervangen en is voldoende om vreemde gistwezens te beletten toegang te vinden. Als ge nu waarneemt dat het ruischen ophoudt dat er zich geene bolletjes kool zuurgas meer naar omhoog werpen of deze zeer zeldzaam zijn, dan heeft de gisting opgehouden. Men sluit het vat dan zeer dicht af en men laat het een veertien dagen rusten. Binst dien tijd zullen de vaste stoffen op den bodem van het vat gezonken zijn en nu kunt ge, bij middel van een hevel, die in het volle vat niet tot op den bodem mag gaan,het sap eens op een ander vat overtrekken. Men heeft hier wat verlies en 't ware dan ook wenschelijk dat het vat, waarop ge overtrekt, een weinig kleiner zou zijn dan het eerste. Ware dit nochtans niet zoo, er is altijd middel met zuiver water, als ge denkt dat hij straf genoeg zal zijn, het aan te vullen. Het ware misschien toch beter dit te doen met bessenwijn van t jaar te voren. Ziet ge dat hij nog niet klaar genoeg is, wat ge na een 14 dagen bemerken kunt, dan ware 't niet slecht nog eens cp t eerste vat, dat wel gekuischt en ge reinigd was, over te trekken. Is 't dan nog niet naar uw goesting, dan kunt ge klaren met eiwit of vischlijm die ge voorafgaandelijk tot schuim hebt gesla gen en in den wijn goed hebt omge roerd. Nu is er niets meer te doen dan hem op flesschen te trekken en dit zult ge slechts doen na dat hij 3 maanden op 't vat heeft gerust. Wilt ge in iedere flesch nu nog een klontje suiker doen, dan gaat er in de flesch zelf een gisting ontstaan, die niet zelden de kurken doet afvliegen bijzonder als men de voor zorg niet heeft genomen ze eenigen tijd recht te zetten om het koolzuurgas langs het stopsel te laten ontsnappen. Men bekomt alzoo een uitmuntenden schuim- wijn, die met goeden champagne zou kunnen mededingen in kleur, smaak en schuim. Vergeet niet dat de geplante tabak moet aangegeven worden voor het ein de dezer maand, zooniet krijgt u liefko zingen tegen remboursement van wegc Mijnheer Fiscus. V-, !F K m i (i 3»

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1