REDT ZELVEN Arbeid adelt DE HOPTEELT De Rol dep Bladeren Fruitkwekers, De aardappelplaag Tegen de Overproductie Landbouwweekblad Ter Kermis Afgeroomde melk voor Kalvers. - VARIA - I moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Belangrijk Bericht leest aandachtig ons bijvoegsel. ZONDAG 22 JUNI 1924. Prijs /2 centiemen. 6de JAAKOANG Ni 286 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrijft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantw.oordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoo-t een bijvoegsel. De vroegere zóó hoogaanstaan- de en wereldberoemde faam van Vlaanderens Hop is jammerlijk gedaald. De gouden perel, welke weleer een der schitterendste edel gesteenten uitmaakte van Vlaan- deren's Landbouwkroon, is op t huidig oogenblik in glans ver doofd. Dit spijtig daarstellen, deze droeve waarneming is des te meer te betreuren, gezien we hier ter streke zeer knappe en ervaren hopkweekers tellen, wier gespe cialiseerde vakkennissen in zake hopkultuur, dank hunne rijke en rijpe ondervinding, geenszins be hoeven ten achteren te staan,noch voor Engelsche, noch voor Duit- sche mededingers. Daarom zal het ons dunkens van ernstig belang zijn, eene vergelij king daar te stellen tusschen den toestand van vroeger en nu om er achtereenvolgens uit af te leiden, welke de hoofdoorzaken zijn, wel ke tot dit spijtig verval hebben meêgewerkt en de afdoende red middelen op te zoeken, welke tot het heroveren der bedreigde faam kunnen meehelpen. Verloren eer keert nimmer weêr! 'luidt de Vlaamsche spreuk. Gansch verloren is ze niet, maar wel diep geknakt en erg gekrenkt. Aan ons dan den plicht de ver worven faam terug omhoog te helpen. Zulks kan, en zulks moet, indien elk uwer het zijne te werk stelt en zijne plichten van ernsti- gen hopkweeker wel verstaat. Indien vroeger de hop een der bloeiendste landbouw- en nijver- heidsprodukten onzer streek uit maakte, dan was zulks hoofdvoor- namelijk te danken aan de uitste kende verzorging eenerzijds en aan de strengheid van de alsdan in voege zijnde keurdiensten an derzijds. Doch door het afschaffen dezer laatsten is ongelukkiglijk de groot ste waarborg verdwenen. 't Valt dan ook niet moeielijk om begrijpen, dat dit jammerlijk verdwijnen der "strenge keurdien sten van lieverlede aanleiding gaf tot allerhande spijtige misbrui ken, zoowel vanwege onbewuste hopplanters als van gewetenlooze handelaars. Ook indien we thans te betreu ren hebben dat de vroegere faam onzer Vlaamsche Hop zoo erg is gedaald en hare kwaliteit zoo zeer wordt onderschat, dan is zulks on vermijdelijk toe te schrijven aan de zorgeloosheid van vele planters gesteund en aangemoedigd door de speculatie en het bedrog van sommige lichtzinnige opkoopers. Vroeger werd de Hop door de kweekers zelf rechtstreeksch gele verd ter Stadswaag. De keurdienst was uiterst streng. Zorgelooze planters hadden er natuurlijk be lang bij zich aan deze wettige ver plichtingen, door zoogezegden smokkeldienst te onttrekken. De inbreuken op de Stads waag-Reglementen groeiden ge stadig aan toegevingen van allen aard werden in voege gebracht, zoodat weldra de koopman de hop ter plaatse zelf kwam keuren. Soms ontbrak het hem aan tijd, en ge lastte hij een bediende of den post bode dit in zijne plaats te doen. De droeve gevolgen en zware misbruiken, welke dit stelsel on vermijdelijk na zich sleepte, bleven niet lang uitDe hop werd min der verzorgd, slecht geplukt, on voldoende gedroogd en ten slotte op den hoop toe vervalscht. De kooplieden, overlast door overvloedige leveringen gedwon gen op bepaalden term te leveren, vonden natuurlijk de Stadswaag reglementen te streng, vroegen en verkregen allerhande toegevingen. Artikel na artikel werd gewijzigd.... zoodat er na korten tijd van de vroegere zoo strenge voorschrif ten en waarborgen schier weinig of niets meer overbleef. Op dit oogenblik was de Hop- opbrengst van 't land van Aalst zoo aanzienlijk als deze van de helft van gansch Europa, 't Ruime deel der inlandsche hopproductie was alsdan bestemd tot den uit voer en Engeland was te dien tijde ons voornaamste afzetgebied. Doch weldra ondervonden ze den invloed der bovengemelde misbruiken en stonden de Engel sche koopers wantrouwig tegen over de minder-hoedanigheid on zer hop. Engeland werd ons on derschept door Duitschland, wel ke zich de speculatie onzer hande laars algauw ten profijte stelde en de beschikbare hoeveelheid totaal opkocht. Handelaars, die te kort in magazijn hadden, moesten ten allen prijze aankoopen, kochten al op wat ze krijgen konden, zonder eenig onderscheid te maken noch van prijs, noch van hoedanigheid. Zorgvuldige en gewetensvolle planters, ziende dat hun gebuur voor minverzorgde en zelfs ver waarloosde koopwaar zelfden prijs bekwam als zij voor PRIMA- HOP, werden ontmoedigd, lieten zich eveneens gaan en meeslepen door de zoo noodlottige stroo ming van misbruiken en weldra verzwakte de faam van Vlaande- rens Hop, niet alleen in het bui tenland, maar zelfs bij onze Belgi sche brouwers. Voeg daarbij de noodlottige toltarieven, waardoor 't Staatsbe stuur voor onze hopplanters de mededinging vrij lastig zoo niet schier onmogelijk maakt, dan valt het niet moeilijk om begrijpen tot welk betreurenswaardig verval de faam onzer Vlaamsche Hop is ge daald. Het lijdt dan ook geen twijfel, dat er zonder vertoeven naar ern stige redmiddelen behoeft uitge zien, ten einde de gekrenkte faam tot het vroeger bloeitijdperk herop te tillen. Daarover gaat het in een vol gende uiteenzetting. t Was kermis op den overkant Een heerlijk, mooie dag Bracht leven in het Denderland, Op ieders mond een lach. Nog drie, vier man, 't muziek is klaar, Getijdig op zijn post, Gefluit, geroes, alhier, aldaar Al vreugde om het lost De kinderen in groep vooraan Gaan dansend in den stoet Geleiden het tot gindsche baan Met huppelenden voet. En achteraan serieuze lui In plechtig feestgewaad Volgen de schaar door windjesbui In vaste, juiste maat. Lief, aaiend zoet klinkt elke klank In 't jeugdig jong'lingshart Wijl 't meisje roert in stillen dank Vergeet haar voor'ge smart. Ik staar hen na en 'k juich ze toe Die open reine vreugd Al is het maar een dorpsch gedoe Toch is ze rijk aan deugd. De toonen zongen in mijn ziel Vol zoete melodij Nog lang totdat de avond viel In 't wonnig jaargetij. Bij deze wordt er aan de deelgenoo- ten die het ledenboek nog nietgeteekend hebben en die door ziekte of gebrekke- lijkheid belet zijn naar Aalst te komen, ter kennis gebracht dat zij schriftelijk hunnen naam en adres mogen opgeven in ons bureel, Brabantstraat, 53. Er zal zooveel mogelijk middel gezocht wor den om hen ten huize te laten teekenen. Nochtans deelgenooten die slechts TIJ DELIJK belet zijn naar Aalst te komen, worden verzocht hunnen naam niet op te geven, aangezien zij tijd hebben tot 't einde van dit jaar om zich in orde te stellen. Schoon er bij de meeste onzer gewo ne planten haast geen eukel deel te noe men is, dat niet zijn nut meebrengt; t zij voor het gebruik van den mensch of voor het leven en ontwikkelen der plant zelve, toch mogen we gerust zeggen dat de bladeren een zeer belangrijken rol spelen in het leven der plant. Daaren boven zijn de verschillende werkingen die in een blad plaats grijpen interessant om nagaan en voor de landbouwers is er uit die wetenswaardigheden nog veel nut om leeren. Elk van ons, die al eens aandachtig een blad heeft nagezien, zal het zeker niet ontgaan zijn, dat de bovenzijde van een blad meestal gladder en donkerder is dan de onderzijde die soms nog al merkelijk bleeker is dan den bovenkant. Konden we nu een blad onderzoeken met een vergrootglas, dan zoudtn we aan de onderzijde talrijke kleine openin gen waarnemen en het geheele blad verbonden zien door talrijke groote en kleine vezeltjes Dit vezelnet is gemak kelijk om bemerken, bij verdroogde bla deren die een tijdlang aan den invloed van regen en wind hebben blootgestaan. Uit zulke lange vezels is ook de blad steel gevormd en 't zijn vertakkingen van die vezels die het bladgeraamte vor men. Het groen tusschen de vezels van de bladschijf noemt men bladmoes, en en t is vooral door het bladmoes. dat de verrichtingen plaats grijpen, die we straks zullen ontleden en waarvan we eerst onderzoeken DE VERDAMPING. Het water, waar de voedende stoffen die zich in den grond bevinden zijn in opgelost, komt in de bladeren terecht na eerst zijn weg gemaakt te hebben langs wortel, sten gel, tak en bladsteel. Door de verdam ping wordt het water in den dampkring verspreid in den vorm van waterdamp. Schoon de verdamping ook gebeurt in al de jonge deelen der plant (onder aa- dere in de bladstelen, de jonge twijgen de bloemen) vervullen de bladeren daar in toch de hoofdrol, want hunne opper vlakte is veel grooter dan die der andere organen, daarenboven zijn de kleine openingen aan de ond rrijde der blad schijf bijzonder geschikt om de verdam ping te bevoordeeligen. De verdamping wordt grootendeels beïnvloed door de temperatuur, het licht en de luchtgesteltenis. Is de temperatuur zeer hoog, dan geschiedt de verdam ping natuurlijk veel sneller dan bij koude of gematigde warmte. Hetzelfde is het. als de lucht die de plant omgeeft zeer droog is, of overvloedig van water damp voorzien is. als bij mistig weder. Verdampen de planten te \eel dan is verdrooging der planten er dikwijls het gevolg var. Verdampen ze daarentegen te weinig dan is er in de plant een te kort aan voedsel en dan wordt de groei grootendeels gestremd. Dank aan de verdamping wordt er steeds nieuw water, en dus ook voedsel, in de plant opgenomen, dus is de ver damping eene onontbeerlijke werking, zonder dewelke de plant niet lang zou kunnen groeien. Ook wordt er tot het verdampen een zekere hoeveelheid warmte vereischt die warmte wordt grootendeels aan de plant zelf ontleend, en aldus veroorzaakt de verdamping eene afkoeling der plant. Als de plant des zomers aan den recht- streekschen invloed der zonnestralen blootgesteld wordt, kan het gebeuren dat de temperatuur de doodelijke grens bereikt. Door de verdamping wordt de plant echter afgekoeld en naarmate het gevaar (de verdamping) dreigender wordt, wordt ook het voorbehoedmid del (de verdamping) krachtiger. Uit dit alles kunnen we leeren dat het verplanten van boomen en ander houtgewas (doch niet van sparren of groenblijvende planten^ best geschied na 't vallen der bladeren. Moeten we evenwel om heel grondige reden, boo men verplanten als ze nog in volle blad zijn, dan is het zeer aan te raden die ge heel of ten grooten deele weg te nemen. In den hof zullen we 't liefst planten bij overtrokken weder, en altijd is het geraadzaam de planten wat te besproei en vooral in den zomer. Planten met veel bladoppervlakte verdampen zeker veel, hoeven dus meer vocht dan andere Ook zal men, om de watervoorziening der planten te verze keren de grond diep omwerken en goed klein maken voor planten die veel ver dampen als beeten, omdat daardoor het opstijgen van het water uit den on dergrond veel wordt vergemakkelijkt. ('t Vervolgt). In ons vorig schrijven zegden wij dat een kalf gemiddeld niet meer dan een liter volle melk per 6 kgr. levend gewicht kan benuttigen. Er dient nog bijge voegd dat het zou gevaarlijk wezen, het jonge dier, de eerste dagen na de ge boorte, dit rantsoen ten volle te geven. Men moet het integendeel, de melk trapsgewijze gewoon maken. Men kan b. v. op de volgende wijze te werk gaan le" dag 1/2 liter colostum (ofte eerste melk) 2dtn dag 1 liter moedermelk 3den dag 2 liters 4den dag 3 liters6den dag 5 liters7den dag 6 liters 8sten dag 7 1. Gedurende die eerste week geve men liefst uitsluitelijk melk zijner eigene moeder. Na den 8sten dag geve men ge middeld 1 liter melk voor 6 kgr. levend gewicht, 't Is omdat de kweekers dik wijls het gulzige, jonge dier willen verza digen, dat zooveel ongevallen zich voor doen in zake kalverenkweek. Wij hebben reeds gezegd dat het sterk aan te raden is, om puike dieren te kweeken, eenigen tijd volle melk te geven. Deze voeding is natuurlijk koste lijk maar ze lijdt tot prachtige uitslagen. Zoo wordt voor eenig»weken, te Milano een os tentoongesteld door de Fran- schen. Het dier een prachtige Charolais woog 1400 kg. De Hol- landsche bladen, n. 1. de Veldbode, heb ben er met bewondering over geschre ven. Dergelijke uitslagen bekomt men niet zonder moeite Een kalf die na 8 dagen 42 kg. weegt geeft men in drij maaltijden van 7 tot 8 kg. melk. Met dergelijke voeding moet het dier 1 kg. daags winnen. Men zal, bijgevolg, alle 6 dagen het rantsoen met 1 1. vermeerderen. Voor de jonge stie ren die merkelijk meer dan 1 kg. daags zouden aanwinnen, zal men alle 4 5 dagen 1 1. bijvoegen, doch men zal in dergelijk geval, de uitwerpsels goed ga deslagen. Zoo men bestatigd dat het voedsel niet meer volkomen verteerd wordt, dan zal men onmiddellijk de hoe veelheid verminderen. Indien buikloop verschijnt en bijzonderlijk indien de uit werpsels een verstootenden reuk nemen, zal men het jonge dier op half rantsoen brengen, b v. de melk gedeeltelijk ver vangen door rijstvvater met 3 tot 5 gr. Soda-Solycilate. Toen het dier 12 tot 13 liters neemt zal men de hoeveelheid schier niet meer vermeerderen. Men zal dan het rantsoen versterken door het toevoegen van an dere voeders. Die slap gebruikt, bij voorkeur aan volle melk, zal op de volgende wijze te werk gaan Na 8 of 9 dagen een liter melk vervangen door 1 1. slap met bijvoegsel, b. v. gersten meel. Sedert meer dan 20 jaar gebruiken zeker Fransche kweekers aardappelbloem. Men gebruik ook in vele landen manioc-bloem die ook dient tot het fabrikeeren van tapioca. Deze bloem is tamelijk billig, z'is ge makkelijk om gebruiken en is zeer ver teerbaar. Zij is bijzonder aan te raden voor slachtkalveren, daar ze, om reden van hare gering stikstofgehalte, zeer wit vleesch levert. Men geve 50 gr. aardappelbloem of 60 gr. manioc per liter slap. Het is aan te raden te laten koken. Men laat b. v. water verwarmen, zoodra het koken aanvangt giet men de bloem in het water en schier onmiddellijk nadien wordt het water van 't vuur genomen. Men roert eenige minuten en den pap die men be komt, wordt met den slap gemengd. De pap wordt voor één ganschen dag gereed gemaakt. Met den manioc, die overigens alhier moeielijk om krij gen is, moet men op eene eenigzins an dere wijze te werk gaan. Deze voeding slap met bijvoegsel moet nagenoeg dezelfde vermeerde ring in gewicht geven als de voeding met volle melk. Het wordt sterk aange raden de melkvoeding gedurende 8 we ken toe te passen, nadien begint het spe nen dat met veel zorgen moet ge schieden. Wij zegden dat men nooit meer dan 15 liters vloeistof aan het kalf mag ge ven. Indien het dier zeer grooten eetlust bezit, liever dan 20 liters vloeistof of slap te geven, zal men b. v. 5 liters ver vangen door 5 maal 50 of óOgr.lijnmeel. 't Weder schijnt zich ditmaal ernstig te willen zinnigen. Nochtans moesten de noodlottige regens blijven voortduren, en de temperatuur gestand blijven tus schen 18° a 20° graden, zoo loopen onze aardappelvelden uiterst groot gevaar door de zoo algemeene en verwoestende plaag te worden aangetast. Daarom komt de gullen raad van moe der voorzichtigheid hier nogmaals uitstekend van pas, wanneer zij ons zegt Beter voorkomen, dan genezen I En wijl we op 't huidig oogenblik, het meest geduchte tijdstip beleven, waarop en deze kwaal zich gemeenlijk voordoet, zal het niet ten onpas komen achtereenvol gens na te gaan, welke eigenschappen deze ziekte kenschetsen, en welke voor behoedmiddelen in ons bereik liggen, om ze te vermijden en desnoods te be strijden. Deze ziekte algemeen gekend onder den naam van aardappelplaag wetenschappelijk geboekt onder bena ming Phytophtora of Peronospora infestans kenschetst zich bij eerste periode van haar ontstaan door grauw grijze schimmelvlekken aan de onderzij de des blads, tusschen de groene en reeds verkleurde deelen. Bij verdere ontwikkeling vertoonen zich gele vlekken op beide bladschijven, welke eerst lichtgrijs, later bruin en ein delijk zwart worden. Bij hevige ziekte verschijnt die schim mel ook aan de bovenzijde van het blad bruine vlekken ontstaan op en in de aardappelknollen, welke stillaan verrot ten tot de gansche plant eindelijk sterft. Deze plaag, welke gansch den aard appeloogst bedreigt ontwikkelt zich 't spoedigst en 't gemakkelijkst, bij over vloedige regens en een temperatuur van 18 a 20 graden. Ook is het gewoonlyk einde Juni van elk jaar dat ze te voor schijn komt. Eens het seizoen meer ge vorderd is, rond September, is ze hier niet meer te vreezen. Diensvolgens is het op dit oogenblik, dat er zonder na- aarzelen, moet gebruik gemaakt worden van het krachtdadigst voorbehoedmid del ter onzer beschikking gesteld, name lijk de Bestrijding met Bordeauxsche pap De toebereiding gebeurt alsvolgt1 Men lost in een kuip 2 kgr. Blauwen aluin (kopersulfaat) op met heet water. Daar na voegt men er 85 liters koud water bij. 2° In een houtfn emmer 1 1/2 a 2 kgr. vette kalk (ongebluschte) blusschen, met weinig water, nadien water bijgieten tot 15 liters. 3° De kopersulfaatoplossing gedurig omroeren en de kalkmelk door een zeef er ingieten. Voor 1 hectare heeft men 8 a 10 Hectoliters Bordeaux-pap noodig. T en einde bij de besproeiing het aan kleven der pap aan 't gebladerte te be voordeeligen. raadt men aan bij voor meld mengsel 2 kgr. melasse of suiker siroop te voegen. De eerste besproeiing moet gebeuren vóór dat de aardappels in bloei komen, dus op dees oogenblik. Men herhaalt de de besproeiing 2 a 3 maal, met telkens een tusschenruimte van drie weken. Het spreekt ook vanzelf dat de ziekte sporen zich in t algemeen veel gemakke lijker voordoen op min verzorgd plant goed. Daarom weze de eerste hoofd voorzorg altijd goede, gezonde en kloe ke plantknollen te gebruiken. Verder vermijde men ook eene te overvloedige en te dierlijke en stikstofhoudende be mesting, welke eveneens gemakkelijk aanleiding geeft tot ziektenoorsprong. Eene zorgvuldige aanaarding zal de ziekte sporen grootendeels beletten tot de knollen te komen. t Ware ten slotte ook hoogst wen- schelijk, dat in den schoot onzer hoeren gilden een zeker aantal Mekanische besproeiers voor aardappelen beston den. Dit tuig, boven zijn gansch prac- tische hoedanigheid, bezit bovendien de overgroote voordeelen regelmatig werk te verrichten en bovendien oneindig veel tijds en handwerk te besparen, t Gebruik van den Mekanieken Be- sproeier is dus onder alle opzichten ten warmste aan te bevelen. De Fruitverzending. Op de algemeene vergadering van Zondag jonstleden. waar ik, tot mijn groot spijt, te laat ben aangekomen, is er door den Heer Meirschaut, op mees terlijke wijze, uiteengezet op welke ma nier Redt U Zeiven het verzenden van fruit naar Engeland, hoopt te be werkstelligen. Spijtig is het ook dat er op zulke belangrijke voordrachten, geen grooter aantal leden aanwezig was, en alhoewel ik hoop dat Mr Meirschaut ons de beknopte samenvatting van zijn voordracht in De Koornbloem zal mededeelen, aanzie ik het toch, als een plicht voor mij, deze heerlijke pogingen te helpen tot goeden uitslag te brengen. Wat Redt li Zeiven thans doet is geen gemakkelijk werk, zal misschien ook een ondankbaar werk zijn, maar wat ik van nu af aan zeg 't zal een nut tig werk zijn, 't is ook een werk van durvers en wat Redt U Zeiven in gang zet zal lukken. De grootste moei lijkheden is Redt U Zeiven te boven gekomen met taai geduld, oppassend heid en vlijt. Dit verzenden van fruit naar Engeland .is een van de klaarste bewijzen dat Redt U Zeiven alles aanwendt wat maar eenigszins mogelijk is om de stoffelijke welvaart van zijn le den, die haar nauw aan 't harte liggen, te verhoogen en te verbeteren. Om dit prachtig initiatief dient ze van harte ge- lukgewenscht. En nu wend ik me tot de landbouwers leden van Redt U Zeiven 't Is uw eerste en grootste plicht te zorgen dat de maatschappij slaagt in hare pogingen. Dit zal grootendeels van U afhangen. Zoo de Belg er naarstreeft koopwaren te koopen aan den kleinsten prijs en van de beste kwaliteit, ziet er de Engelschman niet tegen op hoogere prijzen te geven voor uitstekende waar. De maatschappij gaat op de markt van Engeland de vuur proef onderstaan en zoo gij het wilt, Land bouwers, dan zal ze die proef met wel slagen doorstaan, fier vooruit kunnen stappen, en in het buitenland een faam verwerven die den heilzaamsten invloed kan uitoefenen, hier voornamelijk voor onze streek, om de hoogst mogelijke prij zen van onze produkten op te strijken. Er kan hier een reputatie verloren of ge wonnen worden. Aan U Redt U Zei vers de eer van ze te winnen door alleen prachtwaar aan den man te brengen. Let wel op, we hebben vele en talrijke me dedingers niet alleen in 't buitenland, maar ook in t binnenland, we hoeven met eer uit den slag te komen. En daar om zou ik vandaag in dit artikel uw aan dacht willen trekken op de volgende groote vereischten voor een goede ver zending levert prachtwaar, plukt uw fruit niet te rijp, weest voorzichtig bij 't verpakken in zakken of manden en bij 't vervoer; Redt U Zeiven zal het ove rige doen. Wat verstaat men nu eigenlijk door prachtwaar Alle fruit is geen fruit dat 't verzenden waard is en hier dient in aanmerking te komen, 1° de variëteit 2" de grootte en vorm 3° kleur, effenheid en zuiverheid. Alle variëteiten van fruit zijn niet goed om een reis naar Engeland te doorstaan, sommige verliezen al hun uit zicht. Andere worden niet gezocht, an dere nog kunnen hier in 't binnenland aan hoogere prijzen verkocht worde->. Zoo hebben we. om maar een voorbeeld te nemen, de Keizerin, die in Engeland, zoozeer gezocht wordt en als har dels peer voor de beste staat aangeschreven, en nochtans van smaak veel te wenschen overlaat, ze kropt in de keel, maar ze heeft een schoon uitzicht, ze bloost en haar vorm laat ook niets te wenschen over. Die peer geniet bovendien al de vereischte hoedanigheden om er een aangenamen en smakelijken confituur van te maken; vergeet niet dat de En- gelschen fijnproevers zijn op dit gebied. De grootte komt natuurlijk ook in aan merking en den vorm van appel of peer insgelijks; er zijn inderdaad stuks die weinig op den echten type gelijken of die te klein zijn. Een goed uitzicht van 't fruit is veel vooruit tot den verkoop, maar een glad en ongeschonden vel. dat blinkt, noch madesteek, noch gevlekt is, dat wordt meest vereischt. Laatonsdaar, Landbouwers, dit jaar bijzonder opletten, helpt Redt li Zeiven in zijn pogin gen, tot 't grootste heil der boeren, die beter door daden zijn gediend, dan door de schoonste woorden en beloften. Het Uit Kaf ©u Koren' Koninklijke Maatschappij Belgisch Trekpaard De 35e na- tionala Kampstrijd voor hengsten en merrie s van 't Belgisch Trekras, zal plaats hebben in het Halfeeuwfeestpark te Brussel, op Vrijdag 20 Juni, Zaterdag 21 Juni en Zondag 22 Juni. Rupsenvernieling. Men weet welk gevaar de rupsen opleveren voor de boo men waarvan zij de bladen verslinden en de vruchten bederven. Het is dus nood zakelijk ze te verdelgen, wat, ten andere, door de reglementen der openbare bestu ren wordt bevolen. Er bestaan natuurlijk verscheidene mid delen. Het eenvoudigste is op de rupsen gestampte ongebluschte kalk te strooien, bij voorkeur wanneer het vochtig is... Solferbloem is ook aan te bevelen. Men kan ook onder de aangetaste plaatsen brandende kolen houden waarop men solferstof heeft gestrooid. De solferlucht doodt de rupsen en is onschadelijk voor den boom zelve. Een nog eenvoudige middel is het gebruik van zeepwater waarmede men de rupsen besprenkelt. Landbouwtentoonstelling te Ant werpen. Zooals bekend, wordt er elk jaar eene landbouwtentoonstelling bij af wisseling in een onzer negen provincies gehouden. Dit jaar is het de beurt aan Antwerpen en de provinciale maatschap pij van landbouw doet haar uiterste best om veel bijval te genieten. Zij heeft zich daarvoor de beschikking verzekerd over het prachtig domein Het Rivierenhof" en de tentoonstelling zal duren van 5 tot 14 Juli 1924. Honderden prijskampen zijn er ge opend voor paarden, rundvee, varkens, pluimgedierte, konijnen, biëenteelt, hoef smederij, landbouwonderwijs, huishoud kunde, ontledingslabaratoria, machienen en werktuigen van allerhande slag, mel- kerijvoortbrengsels, meststoffen, zaaiza den, veevoeders ontginningsmethoden, grondverbetering, vischteelt, boschsie raad- en fruitboomen, landbouwnijver— heden, enz, enz. Voor uitstappen van ]E K in'i MBL

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1