Kleine Aankondigingen Goed Uurwerk i HA NDELSBA V/s 1 Spaarkas I MEUBELS l)E PAEPE - CORTHALS VELOS BurgersbankvanAelst Volksbank van Leuven v/'.v. lees/ (lil MOTOR A. C. E. C. VAN CHARLEROI Eenig depot voor Aalst en omliggende De Electrische Energie Magazijnen Esplanadeplaats, 4, nevens St Jozefskerk Werkhuizen Pieten Coeekestraat, 74. De Eigen Haard. Zeer voordeelig voor Landbouwers. Aan de Heeren Landbouwers AANKONDIGINGEN Aug. DE YYLDER-POULIART B BI L L E N Zetel AALST, STATIESTRAAT, 14. Voor uwe aan koopen van meubels, wendt U in volle vertrouwen lol het huis HOOGSTRAAT, 07. AALST Komt de uitstallingen bezichtigen en ge zult IJ overtuigen. Bijhuis Zoutst raat poort, 43, Aalst. zonder verlies op het kapitaal. K it E n E TOPE A Y G E Y I)e beste electrische motor die Gij U kunt aanschaffen tot bet drijven uwer Dorsclimachienen, Pompen, enz. is de S. I. TE AALST Tele {oo n A a 1st 168. Reeds verscheidene honderden motoren A.C.E.G. geplaatst. Meer dan 100 motoren in magazijn. Ilollandsche Koeien en Vaarzen Ilollandsche Koeien en Vaarzen BI Raymond De Mevst Landbouwmachienen OSCAR DE GROOTE Hoogstraat, Hcrzele.Jj Alle Donderdagen aankomst van hol landsche kalfkoeien en kalfvaarzen, rechtstreeks uit de quarantaine komen de en aan de laagste pryzen, aangezien wg ze zelf in Holland koopen, in het ge kend huis b(j Alois Abbeloos, Holleweg, Erembodegem. Men verwisselt voor slachtvee. Let wel op het adres. Alle donderdagen aankomst van Hol- landsche koeien en vaarzen, gekalfd en bekalfd, in het oud huis van vertrouwen waar men eerlek en treffelijk gediend wordt, by Alfons Abbeloos, Erembode gem, dorp. Men verwisselt voor alle vee/Prljzen buiten alle concurrentie. Groote keus van koeien en kalfvaar- zen van het echt inlandsch ras, groote en kleine prijzen, bij Charles Hanssens, Statie Burst. Alle dagen te bekomen beste kalf- vaarzen en koeien van echt inlandsch ras, bij Victor Jacobs, Steven, Moorsel. Te koop alle soorten van kiekens, te beginnen van 1,60 fr. (volgens ras), ook broedeiers bij Jozef Schouppe, Goote- gem, Haeltert. Uit ter hand te koop 175 roeden zwaar hooigras bij René De Smet, Lan- gestraat, 115, Aalst, Mijlbeek. Te koop steenkar met wieg, driewiel- kar, ploeg, broek en kussen, alles in j besten staat, bij Gustaaf Monsieur, Wa- ver, Moorsel. kosteloos voor de leden-lezers van De Koornbloem Door uitscheiding te koop eene goede gekalfde vaars, melk gewaarborgd, bij Constant Coppens, Erpe, 5 huizen. Geprimeerde stier doet dienst bij Frans Caudron, Moorselbaan, Aalst- Mijlbeek. Te koop een schoon stierenkalf en eene kloeke boerenstoof bij Jozef Al- laer, Haeltert, Eede. Te koop eene partij hooien eene kalf- koei, rekening 15 Juli, bij Frans De Looze, St Job 165, Aalst. Te koop schoone kalfvaars. einde dracht, bij Gustaaf D'Hooghe, Erpe. Oonegem. Te koop een vaars 8 maand dracht, vos-wit, bij Frans Rimbaut, Kleistraat, Aalst. Te koop een paar wielen in goeden staat bij Judokus Saegemans, Blereweg- straat, 67, Hekelgem. Te koop een ruinveulen, een jaar oud, vos, allerbeste Brabantsch ras, zonder gebreken, bij Frans Coppens, Lede, Vrijdagmarkt, 14, Te koop merrie 2 jaar oud, bij Petrus De Pauw, Landdriesch, Aygem. Te koop volle zog, 14 weken dracht, keus van twee en ook 4000 kilo hooi, bij Felix Vyverman, Meire, Oostdorp. Te koop een rund, bont-vos, gereed om bij den stier te gaan, bij Gustaaf Callebaut, te Haeltert, Eeckent. DIEGENE DIE EEN verlangen, wenden zich zonder dralen bij Brusselschestraat, 14, Aalst. Is ook best gekend voor spe ciale, gekleurde en nieuwe soor ten van Mei. aanvaardt alle repara- tiën en levert op voorschriften der HH. Doktoors Oogmeesters. 3 Naamloos Vennootschap altijd terugeischbaar, onmiddellijk, gedeeltelijk of voor gansch het bedrag. Men kan de Spaarboekjes ook bekomen op de kan toren te Herzele en Lede en op de agentschappen te Kerkxken, Wieze, Derderhautem, Audegem. Aldaar zijn te verkrijgen alle soorten van rijke en gewone meubels, wol- en windhaar- matrassen. Olmen bed met res sort, matras en huppeling te beginnen van 325,oo frank. Van bijzonderste Belgische fabrieken met een jaar waarborg. Naaimachienen, Electrieke lampen. Werkhuis van herstel. SONCK PETRUS, Statie, HAELTERT. Aalst, drukkerij. "De Koornbloem. Zeébergkaai. Samenwerkend Vennootschap onder de bescherming der Depositos-rekeningen op zicht en op termijn. Tegenwoordige intresten t Op zicht 3 °/o 15 dagen voorbericht 4,25 1 maand 4.50 3 maand 4,75 6 maanden vast termijn 4,75 1 jaar 5.CO 3 jaar 5.00 5 jaar 5,00 De depositos op 3 en 5 jaar zijn vrij van belasting. 4,00 °/o vrij van lasten. Bijzondere rekeningen op 5 jaar aan 5 °/0 zuiver, terugbetaalbaar mits DRIE dagen voorbericht, Rekeningen in vreemde munten. Inkasseeren en diskonto van Wissels in België en den vreemde. Uitbetaling van alle Belgische en vreemde koepons. Alle Beurs- en Bankbewerkingen aan de voordeeligste voorwaarden. Titels in open bewaargeving. Alle inlichtingen worden op eerste aanvraag verstrekt. STIPTE GEHEIMHOUDING. - VOLKOMEN ZEKERHEID. I ooj'heen fï. De Smedt en Broeders. Alle dagen te zien en te koop, echte Hollandsche kalfkoeien en kalfvaarzen, bij de Wed. Benoit De Wael en kin deren, Botermelkstraat, 66, Aalst-Mfjl- beke. Alle dagen groote keus van Hollandsche koeien en vaar zen, gekalfde en ongekalfde. In alle grootten en soorten. Echt ras. Men verwisselt voor ander vee. Varkensmarkt, 23, AALST M Verkrijgbaar en in volle vertrouwen alle slach van zooals Pik Pikbind- en Maaimachie- nen. Dorschmachienen met mar.ège, motor of tractor. Enkele en Dubbele Ploegen (met of zonder regelaar van af 95 kgr) Schoepers en Ressorteegden, Slecpkettingen, Wanmolens enz enz met al hunne noodige VERWISSEL- STUKKEN. Specialiteit van smeerolie en wagen vet bij Aldaar ook te koop een onlangs nieuwe MOTOOR Installatie 3 HP. Drie dagen daarna werd Julius Schraeger begraven. Nevens zijn zoon vond hij zijn laatste rustplaats. Niet ver re van daar lag de oude Raschdorp. Zoo waren zij ook in den dood geburen. Bij de begrafenis stonden de Boeken- hovenaars voltallig rondom Schraeger's graf. En geheel het dorp zag het en er kende daarin een voorbeeld, hoe de menschen moeten vergeven en vergeten. Bij het naar huis gaan ging Hendrik met Lotte. Ginder bij den wilden krieke- laar bleef hij staan. Lotte, nu vraag ik u in dit pijnlijk en ernstig oogenblik voor de derde en laatste maal, of gij mijn vrouw wilt zijn Zij verschrikte en wilde spreken. Spreek niet, Lotte Wat gij daar tegen kunt inbrengen, geldt niet... vol strekt niet 1 Het is dikwijls overdacht, dikwijls driftig geweest. Ik heb het zelf gezegd, dat beken ik. Maar leven en dood hebben ons allen weerlegd. Onze vaders, die malkander bestreden hebben, liggen daar samen onder de groene gras zode tusschen ons is er niets, niets meer, dat ons scheidt. Hij was ten hevigste ontroerd,zij ook. Zoo gingen zij een eindje ver. De zwarte sluier flodderde haar ach terna koud blies de wind over de vel den. Vóór haar lag den weg naar den vreemde, naar den vreemde, naar een verlaten en lastige toekomst. En nevens haar ging hij, dien zij beminde, en die haar kon verlossen van alle leed, die al leen haar uit dezen nacht kon geleiden langs den gjanzenden weg van 't geluk. Zij sprak zachtjes Indien gij mij niettegenstaande al les nog wilt,... ik zou gelukkig zijn,... ik zou ja zóó gelukkig zijn Hij zeide niets, hij zoende ze niet, hij nam alleen haar hand vast en leidde ze mede naar Boekenhove. 21. Wat is de Thuis De Thuis is geen plaats, de Thuis is geen vriendschap, de Thuis is geen lief de. Wat is de Thuis Dokter Hendrik Raschdorp was met die gedachten bezig, toen hij op een prachtigen namiddag in 't begin van den herfst naar Boekenhove toeging, vele jaren later. Hij was een ander mensch geworden. Zijn bleek en teeder wezen had een man nelijke uitdrukking gekregen. Een zonnig lachen straalde uit zijn oogen, zooals men dit ziet bij die rijpe, bedaarde menschen, die zichzelven en het leven overwonnen hebben het stille lachen van diegenen, die veel leerden en voor niets meer zoo gauw opspringen van vreugde of aan het treuren vallen. Een bezadigd, een rijp, een wijs man was hij geworden. Hij was vandaag naar het dorp gegaan bij een arme zieke vrouw. Bij zijn thuis komst, zou hij bevelen, haar eenige le vensmiddelen toe te zenden, dit ontbrak het meest. Het is goed, wanneer iemand tezelfdertijd boer en geneesheer is, dan kan hij menigeen gemakkelijk gelukkig maken. Hendrik Raschdorp hield veel van zijn nieuw beroep, hij had ook in de streek gelegenheid genoeg, het uit te oefenen. Doch er bleef hem somwijlen ook een weinig vrije tijd, om boer te zijn evenals in den ouden tijd. De jonge geneesheer bleef staan, en keek neder naar het dorp. Daar had hij niet éénen vijand meer. Louter vrienden, louter vereerders, allen lieden, die blij waren, als hij met hen sprak. Zelfs de jongeRiedel groette hem. Hendrik was vrij van zelfbehagen al kwam hem nu het oude woord van Goethe te binnen Hebt gij maar roem verkregen, Dan lacht u elkeen tegen. Hij was maar verheugd over den ze gepraal, dien hij eindelijk behaald had na zoolang te hebben gestreden. Een wagen kwam langs den veldweg. Wannes zat er op en trok een een knor rig gezicht. Hij had Boekenkapelle ge pacht met het land dat er bij behoorde, sedert dat Hendrik wederom zelf als heer op Boekenhove gekomen was. Éi, Wannes, rijdt ge naar 't veld Deze gromde. Het was geenszins noodig 1 Er zijn arbeiders genoeg op het land, en wan neer er dan een hoop volk in de herberg komt, dan is Mathias alleen om in te schenken. Ik doe ongetwijfeld geen goed werk. Ja, waarom rijdt gij dan naar 't veld, als gij in Boekenkapelle zoo noo dig zijt Waarom Looze vraag Ik moet gedurig dat zuur gezicht zien en dat morren hooren Ha, ha Uw vrouw... Een oogenblik stilzwijgen Hendrik lachtte stilletjes voor zich heen, terwijl Wannes' gezicht meer en meer over trok. Ja, mijn vrouw Zij is heel goed en knap, ja,... maar ik ook En een zuiper ben ik toch nietik houd alleen de gas ten gezelschap. Ja, en dat moet een her bergier. Anders is er geen nering Maar zij, zij jaagt mij altijd naar het land, al tijd naar het land. Zeg eens, Wannes gij klaagdet toch deze dagen over hoofdpijn. Ja, die heb ik ook nog. Wel. dan doet u de beweging in open lucht veel deugd. -Jul Wannes sloeg de zweep over t paard zijn rug en reed suel vandaar weg. De jonge gereesheer keek hem la chend na. Een goede, lustige kerel was Wannes nog altijd. Doch dat hij in huis de broek droeg, kon niemand met recht beweren. En dit kon ook wellicht geen kwaad. Lene beminde haren man uit al haar macht, zooals maar een vrouw het kan. Zij vonden een schoon bestaan met hun bedrijf. Het zou niet lang meer du ren, of Wannes zou Boekenkapelle kun nen koopen. Dan zou de droom van den ouden Schraeger, de beide Boekenhove te vereenigen, voor goed verijdeld zijn, Over de schikkingen van den mensch, die op het geld gevestigd zijn, gaat de tijd, de ergste Mammonsvijand, al la chende voorbij. Een hooge gestalte daagde in de ver te op. Het was de schaper. Toen zijn zoon Wannes de herberg overnam, trok hij mede naar Boekenkapelle Doch acht dagen later keerde hij naar Boekenhove terug. Hij had het heimwee gekregen. Aan een nieuwe woning, aan het nieu we herbergmidden, en allerminst aan nieuwe velden kon hij zich niet gewen nen. En wederom herhaalde hij zijn sne- diege spreuk Een oude kater gaat niet weg van zijn hof en bleef schaper op Boekenhove, waar hij zijn leven lang gehuisd had. 's Avonds alleen ging hij dikwijls naar Boekenkapelle en liet zijn zoon iets verdienen Dan zag hij met fierheid, hoe Wannes baas speelde en meer praatte, dan al zijn gasten te zamen. Allerbelangrijkst was het altijd, Wannes te hooren vertellen van Breslau, van den eerlijken soldaten tijd en van zijn talrijke andere bezoeken aan de hoofdstad, in den tijd dat Hen drik als gehuwde student daar gewoond had met Lotte. En terwijl de schaper zijn zoon alzoo zijn schoone welsprekend heid zag aan den dag leggen, zwol zijn hart op, en hijzelf bleef heel stilzwijgend tegenover zulk een talent. De jonge geneesheer was bij Boeken hove gekomen. Wannes talrijke kroost speelde op de straat, en ook zijn eenig driejarig zoontje was er bij. Zijn eenig kind De knaap liep hem juichend tege moet, en Hendrik nam hem teederlijk op zijn arm. De oude Mathias tuurde door 't ven ster van Boekenkapelle. Hij was nu beurtelings hier, dan daar,naarmate hij er noodig was. Doch zijn lieveling onder allen bleef nog altijd Hendrik. Elk jaar vóór den oogsttijd ging Mathias een maal bij de Grauwe Zusters zijn Lisa bezoeken, en elk jaar met Kerstdag ont ving hij een brief van haar. En alhoewel hijzelf oud werd, toch was hij boven en buiten het bereik van alle bitterheid en tevreden met de wijze waarop God had beschikt over het lot van allen, die ron dom hem waren. Toen hij Hendrik zag, fonkelden zijn oogen. Wederom eens onderbaas, zeide hij glimlachend. Ja, ik heb het reeds gehoord, dat gij Wannes buiten gegrold hebt. Dat niet Doch het is heel wel al- zoo Moest hij den ganschen dag en den ganschen avond hier zitten, hij zou zoo danig babbelen, dat hij er bij valtLang zal hij toch op het veld niet zijn. Dan kom ik naar 't uwent over. Goed, Mathias. Kom niet te laat Vrouw Lotte verscheen ginder op Boekenhove in de deur, en Hendrik ging er met zijn knaapje naartoe, en drukte zijn welgezinde, jong vrouw de hand. Een bende trekvogels vloog ruischend boven hen heen, naar den verre vreem de. Ziet gij die vogels Nu zal het weldra winter zijn. De winter is mij aangenaam zeide zij eenvoudig. Zij verstonden malkander. Een toe lachend en liefelijk huis heeft bonte too- vervensters. Altijd vertoonen zij de wereld daar buiten in pracht en goud geschilderd, of de regen plast of de zonne lachtin herfst- en wintertijd ziet het oog niets droevigs door hun too verachtige ruiten. Hij trok ze aan zijn hand buiten op (Zie vervolg en slot onderaan de 2e bladzijde 1' kolom). ■S* BCTHSWr r i Tl L. J Indien gij vermagertindien gij lijdt in de lenden; indien gij pijnen voeltinannen en beeneu; indien gij alt ijd vermoeid zijt, 's morgens bij liet opstaan; indien gij hoofdpijn hebt, het geheugen verslecht; indien gij krachteloos cu moedeloos zijt, zonder wilskracht, zonder levenslustin dien gij zwarte gedachten hebt; indien gij slecht slaapt; indien gij aan de maag lijdt, krampen hebt, beladen tong, vetten smaak in deu mond, hart kloppingen, zweeten bij de minste krachtinspanning, warme op ruiingen, schemeringen, oorruischingen, steken in dezijde, verstopping, gegrol inde darmen, moeilijk ophouden van water at herhaalde noodzakelijkheid te wateren, brandend water, vlo, itngen, witte vloed of witlooping, onmacht, proslatiet, breuk. Indien gij vruchteloos alles hebt beproefd en gij niet genezen zijt, lees het belang wekkend boekje i»e zen E vv- ZWAKTE (NEER ASTHENIE), dan zult gij hegrijpen waarom het ge sticht windeeincx, gelegen loo PI.ANTKNHTRAAT, BRES- SE!, (noord), in 186U gesticht, en bestuurd door eeo geneesheer specia list, altijd deze droeve ziekte geneest. Duizende bewijsschriften van genezing lig gen ter beschikking der klanten. Hel boekje wordt verzonden tegen a PR. in post zegels. Raadplegingen te bressei, t 100 PlanteDstraat, alle Zon- en Maan dagen, van 10 tot 3 uur. Behandeling bij briefwisseling. yrjctftKCNTiW?." iji

De Koornbloem | 1924 | | pagina 6