I REDT U IZELVEN Acbeid adelt De Dieren door de Pest aangedaan SCHRIJFT IN Landboata en Vooruitgang Landbouwweekblad BAAS GANZENDONCK KWEEK VAN DE ANDIJVIE. Bericht aan de Bonden Plantaardappelen. Veredelde Zaaigranen -PULP- De Landman De Boeren en de Woekerpri zen. De Grenzen Gestoten! ;w moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. WEG MET DEN WOEKER Ons nieuw Mengelwerk Hendrik Conscience. Leest op de 2Je bladz. een artikel over Fruit- verzendingen. ZONDAG JULI 1924. Prijs 2 centiemen. 6de JAARGANG N\ 282 Abonnementsprijs 6 00 frank 's jaars. Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Wie herinnert zich de beroemde fabel van La Fontaine niet, die handelend de dieren die, door de pest en allerlei ziekten gekweld, samen kwamen om te oordeelen wie er de schuld mocht zijn van deze ellende, wie er zooveel had misdaan, om deze hemelsche straffen ze aanschouwden het zoo op het dierenrijk neer te trekken. In die vergadering kwamen de wolf, de leeuw en meer andere roofdieren rouwmoedig bekennen dat ze schapen, vogels en allerlei zwakke dieren hadden verslonden en soms wel een mensch. Ook kwam de ezel die niets anders op zijn geweten had dan zekeren dag klaver te hebben geëten, en dit van grooten honger, die aan een klooster behoorden. De vergadering die de misdaden van groote roovers als zeer natuurlijk aan zag, gaf hare verontwaardiging te ken nen bij de weemoedige verklaring van den armen ezel, en men besloot met al- gemeene stemmen deze misdadiger te dooden De groote Fransche fabulist heeft hier mee eene schets willen geven van de handeling der menschen, die gewoonlijk de kleine nederige man veroordeelen, en de misdaden der grooten goed praten. Die toestand bestaat nog immer bij de volksmassa en bijzonder bij de stadsbe woners. Zco vinden we hier een artikel in De Schelde van 13 Juni dat op de boeren bovenarms kapt en hen als woe keraars betiteld. De man die dit artikel schreef vertolkt hiermee het gedacht van 90% der stads bewoners. Die menschen kunnen maar niet verdragen dat het eten ook geld kost. ze klagen en tieren op alles wat ze noodzakelijk en dringend noodig hebben voor de keuken en het huisgezin. An dere artikelen zooals de luxe prullekens voor de vrouwej en dochters, die kos ten nooit te duur, vijf a zes hoeden per jaar aan 50 tot 150 frank het stuk, zijden kousen, bloesen en juponnen, haarkammen, poeders en reukwerk, die kosten nooit te duur De cinema en theather, fijne dranken en uitheemsche lekkernijen voor mijnheer en mevrouw, die worden zonder morren gekocht. Maar pas op, boerken, zoo het groer- sel of de melk wat opslaat Ik zag overlaatst eene huismoeder in een groenselwinkel, die geen geld had om eene bloemkool te koopen voor haar gezin van 1.90 fr, maar die in een mode magazijn daarneven, zestig frank be taalde voor een haarkam. En zoo bestaan de stadsmenschen En de dagbladen, in plaats van de waarheid te schrijven en eens ernstig te onderzoeken, hoe de toestanden ineen- zitten, slaan bovenarms op de boeren evenals de vergadering der dieren die den ezel ter dood veroordeelde Nochtans mogen de stedelingen wel weten dat er geenen enkelen landbouwer, noch hove nier bestaat die 3,00 fr. per uur wint, noch 2,00 frank, noch zelfs geen 1.00 fr. per uur Ze tieren zonder te wetea waarom, en roepen om wraak tegen den ellendi- gen boer als de eenige schuldige, als de eenige woekeraar, zonder te overdenken dat diezelfden boer, hen het eten geeft door zijnen noesten arbeid, in alle weer, in zon en vorst, terwijl zij op hun ge makje zitten te luieren en hun centen dragen aan modemagazijnen en cinema zalen Hieronder een uittreksel uit De Schel de van 13 Juni. En daarna een protest van een Kem- pisch boerken. Uit De Schelde van 13 Juni We schelden onze evenaasten wel eens voor dwaas en dom, maar 't is jammer dat ze nóg niet dwazer en dom mer, niet EZELACHTIGER zijn, want dan konden ze zich voeden met... distels en gras en hooi, wat heel wat voordee- liger uitvallen zou dan het koopen van groenten uit den moestuin of van den akker van H.H. Exc. de boeren Laten we ons maar druk maken over al wat het nationale budjet bezwaren komt, over alles wat den prijs van le- vensbenoodigdheden opjaagt, over de inzinking van de koopkracht van onzen frank. Onze ministers gaan hun gangetje, on gestoord, onverzettelijk, aandoenlijk. Het volk eischt beteugelingsmaatre- gelen tegen den woeker. Te vergeefs, Er blijft een uitkomst de boeren zullen de stedelingen zoo foppen, dat de stedelin gen ten lange laatste de boeren zullen bejegenen, zooals zij door hen werden bejegend. En in die omstandigheid mo gen de stedelingen nog alle zelfbeheer- sching niet laten varen Of De boeren betalen gemiddeld niet meer dan het dubbel van het bedrag (1914) aan pacht voor hun land Zelden hoort men van boeren die grond, akker, land, koopen ze hebben er voordeel bij te huren. De huur is lager dan het bedrag van den intrest van het in gron den vastliggend kaptiaal. Toch brengen de boertjes hun waar op de markt tegen ongehoorde prijzen We zijn in 't volle seizoen van de groen ten. Is het geen schande dat men op sommige plaatsen, de nieuwe aardappe len 1,75 en 2 fr. het kilo betaaltjonge erwtjes 5,75 fr. het kilo een schrale bloemkool 1,50 fr. Enkele dagen vóór Sinxen kostte een kilo erwtjes 3,50 fr. twee of drie dagen daarop kwam er 2 fr. per kilo bij- Verleden Zaterdag waren de huismoe ders niet weinig verbaasd bijna geen kramers op de markt aan te treffen. Wat er aan groenten werd te koop geboden, kostte ongehoord veel geld. De reden Naar 't schijnt koopen de Hollanders alles op. Wij kregen hier bijgaande protest van een onzer lezers uit de Kempen X., den 24 Juni 1924. Beheer en Redactie van De Koornbloem te Aalst. Mijnheeren, Hierbij zend ik U een artikel met ver zoek van inlassching in De Koorn bloem ik voeg er ook het artikel uit De Schelde bij, waarop het als ant woord dient. Ons dunkt, dat wij boeren, ons al te lang in de dagbladen laten uitmaken hebben, zonder maar het minste ant woord of weerlegging hierop te geven. Dankend, bied ik U, Mijnheeren, mijne verkleefde groeten. In De Schelde zich noemend het groot Morgendblad van Antwer pen vinden wij in het nummer van 13 Juni j.l, onder hoofding Weg met den Woeker wederom een aan val in regel tegen de boeren, welke wij als boer niet onbeantwoord kunnen la ten. De schrijver van bedoeld artikel zou i willen dat de stedelingen nog dommer, j dwazer en ezelachtiger wierden, omdat zij zich dan zouden kunnen voeden met distels, gras en hooi en alzoo niet meer i verplicht zouden zijn de aardappelen, groenten enz. van hunne Excellenties boeren en hoveniers te koopen. Of de trouwe lezeressen en lezers van De Schelde erg zullen gevleid zijn met dezen vromen wensch van hunnen gazetschrijver betwijfelen wij zeer. De schrijver wil het voorstellen alsof de re geering, de ministers het met boeren en hoveniers eens zijn in het plukken en uit buiten hunner medeburgers,hij moet ze kér bitter weinig bekend zijn met den toestand van den landbouw in België voor wat betreft aanmoediging en steun vanwege het gouvernement. De boeren betalen gemiddeld het dubbele van den pachtprijs van 1914 zegt hij verder, maar hij vergeet er bij te voegen dat de be lastingen, de prijs van zaden en mest stoffen minstens vijfvoudig is en dan de werkkrachten Daar is het ook al niet beter mede gesteld waar zijn dan nog de risico s en andere gevaren waaraan de vruchten van den boer zijn blootge steld, want het weder speelt wel de eer ste en grootste rol in de voortbrengst. Waarom kan de schrijver niet ver dragen dat de boer tracht den hoogsten prijs te bekomen voor zijne waren Is hij hierin schraapzuchtiger dan welk an der handelaar of nijveraar Of zijn de wafen van boeren en hovenieren ook niet onderworpen aan de natuurlijke wet vraag en aanbod Schrijver stelt het voor alsof boeren hoveniers maar alles aan de vreemdelingen (Hollanders) mo gen verkoopen en het eigen volk laten honger lijden. Wees gerust, mijnheer de regeering zal er wel op tijd bij zijn met haar uitvoerverbod. Zet zij langs den anderen kant de grenzen niet wijd open voor alle vreemde eetwaren, ziet maar den invoer van het bevrozen vleesch, welke eene ramp dreigt te worden voor onzen inlandschen veekweek. En zijn bewering van dien boer als zou er vee te veel zijn in België houdt geen steek, dat hij dan maar eens naar de markten van Cureghem en Antwerpen ga en vrage hoeveel stuks vee er de laatste weken te koop gesteld zijn, neen, daar ligt de prijsdaling van het vleesch op voet niet te zoeken. De schrijver kan het maar niet ver kroppen dat hij een kilo nieuwe aard appelen 1,75 fr. een kilo jonge erwtjes tot 5 frank moet betalenmaar langs den anderen kant zal diezelfde mijnheer 's avonds naar cinema, theater, café of patisserie gaan, en, weest gerust lezers van De Schelde dan zal hij tegen den prjjs niet mopperen, immers voor het plezier hebben de stedelingen geld ge noeg maar als de groensel of boterboer komt dan is het altijd te duur 1 Ik moet ook aan dien Mijnheer de lekkerbek doen opmerken, dat niemand verplicht was op dit tijdstip vroege aardappels en jonge erwten te koopen, men kocht dan de oude, die zeer goed waren, aan een derde minder Neen, heer Gazetschrijver, wees eens redelijk en gedenk dat, terwijl gij in een lommerrijke kamer, in een gemakkelijken leunstoel gezeten, uwe pen roert om de boeren te beknibbelen en uwe lezers te gen hen op te ruien, die zelfde, boeren in de brandende zon staan te zwoegen om het eten voor hun gezin, voor U en voor de gansche samenleving voort te brengen, dat die hoveniers, terwijl gij misschien nog maar pas in uw bed ligt, reeds op de baan zijn om u de jeugdige groenten zoo frisch mogelijk te brengen. Als gij dit overwogen hebt zult gij, hoop ik, kunnen lijden dat die menschen boven hun voortbreogstkosten iets ver dienen om hunnen staat te verbeteren en hunne kinderen deftig op te brengen. Wat zij verdienen is verdiend in het zweet huns aanschijns zonder het getal werkuren te tellenmoesten ook zij maar acht uren werken dan zouden aardappe len en groenten nogal wat duurder zijn. Wij boeren, vragen geen achturendag, maar willen gerust gelaten worden, en kunnen niet langer dulden, dat men in gazetartikels, zooals dat in De Schel de het stadsvolk tegen ons opruie en ons in een verkeerd daglicht stelle. Wij zijn te zeer bewust van de waar digheid en het nuttige van onzen stand om ons nog langer te laten beschimpen, j Een Kempische Boer. 1 Het schijnt dat het geschreeuw der verbruikers van aardappelen tot in het ministerie reeds is door gedrongen. We waren hier juist begonnen met de lading voor den vreemde we verzonden vandaag een paar wagons waarvoor we 56 fr. aan de landbouwers konnen betalen, de prijzen kwamen reeds op de meeste plaatsen aan 50 franken, toen opeens, op heden Donder dag 3 Juli, de tijding toekomt dat de grens morgen gesloten is. Het schijnt dus dat, niettegen staande de zeer normale prijs van 50 fr. voor vroege aardappelen die nog ter schade uitgesteken worden, niettegenstaande de over- groote voortbrengst die in 't zicht is, men in het ministerie niet kan verkroppen dat de boerkens eeni ge wagons naar 't buitenland zou den op 't oogenblik dat de markt daar goed is Daar heeft men de beschermers van onzen buitenlandschen handel, de beschermers van onzen land bouw Zooals alle landbouwers zullen zien, en zooals de kempische boer in zijn hoogerstaand artikel schrijft is den tijd nog ver af dat het recht van den landbouw gelijk staat met dit van den verbruiker. De boer kens zijn te braaf, ze schreeuwen niet genoeg, gaan niet in werksta king, en doen te goed hun plicht als burgers en vaderlanders om in aanzien te staan bij onze Regee ring Wij sturen onmiddellijk een protestbrief naar 't Ministerie in naam van Redt U Zeiven, en zul len trachten dat we ook hard ge noeg kunnen schreeuwen om aan hoord te worden. Weg met de verkrachters van het goede recht Toekomende week vangen we aan met de editie van door Liefhebbers van puike volkslit teratuur zullen aan dit eerlijk men gelwerk een der mooiste ge wrochten van den onsterfelijken Romanschrijver zoete en ge notvolle leesstonden beleven. Ook twijfelen we er niet aan of de Lezers en Lezeressen onzer Koornbloem zullen éénparig met de prachtkeuze van ons nieuw mengelwerk instemmen. De groentenkweekers zijn thans volop bezig aan 't plukken van erwten, zelfs zal er langs hier en langs daar reeds een erw tenbed ledig gekomen zijn. De grond zooveel mogelijk doen opbrengen moet steeds de leus zijn van ieder verstandi- gen hovenier. Hij zal dan ook niet wach ten zijn leeggekomen erwtenbed te be nuttigen met er porei, selder of andijvie op open te planten. Dit brengt er me toe vandaag in De Koornbloem eens den kweek van de andijvie te bespreken. De andijvie is afkomstig uit Indië, uit de warme streken duswe moeten hier mede rekening houden ze is eigenlijk een tweejarige plant, doch ze wordt al tijd als eenjarig gekweekt. Men treft twee verschillende rassen van andijvie aan de eene de fijn gekrolde wordt rauw geëten als salaadhet andere, de breed- bladerige wordt gestoofd Die twee ras sen zijn op 't eerste zicht van elkander goed te onderscheiden. Het eerste heeft zeer gekrulde en diep ingesneden blade ren het 2dc integendeel heeft breeds, weinig ingesneden en gegolfde bladeren. Onder de fijngekrulde andijviën mo gen we als de beste opsommen de Itali- aansche, waarvan de bladeren zeer tal rijk zijn en welke soms van 30 tot 35 cm. doormeter kan bekomen de pancalière. zeer vroege soort met min of meer recht staande bladeren waarvan de binnenste bladeren of het hart natuurlijker wijze wit wordtvoor deze die zich de moeite ontzien of die over den noodigen tijd niet beschikken om hun andijviën op te binden, ware dit een kostelijke variëteit. De gekrulde van Ruffec een variëteit die t best weerstand biedt niet alleen aan 't ontaarden, maar ook aan hitte en droogte en welke dan ook ten zeerste mag aangeprezen worden. De gekrulde andijvie, altijd wit, is een variëteit waar van de bladeren altijd wit geelachtig ge kleurd zijn en bijgevolg verbruikt kun nen worden zender wit te maken. Een variëteit die nog te weinig gekend is misschien en nochtans groote verdien sten heeft. Het breedbladerig ras levert ons zooveel verscheidenheden niet als het fijngekrul de ras, maar toch zijn er ook bij die voorzeker groote verdiensten hebben en wat meer in de hoven mochten aange troffen worden. Zoo hebben we de vol- hartige breedbladerige andijvie welke als een verbetering van de breedblade rige ronde of groene wordt aanzien en dan ook ten zeerste aan te bevelen is. Verders hebben we nog de gröot breed bladerige van Limay dicht en gesloten met een doormeter tot 45 cm. Onder al deze variëteiten valt er nu een keus te doen welke za! aangepast zijn aan eigen smaak en ondervinding of ook soms aan de min of meer grooten tijd waarover men beschikt om zich met t verbleeken onledig te houden. Om met den kweek van de andijvie te lukken moet men wel zorg dragen goed te voldoen aan de talrijke eischen welke deze plant stelt voor grond, bemesting, planting, witmaking enz. De andijvie vergt een lossen,frisschen en rij ken grond, het ware dus niet voldoende het erwtenbed eens lichtjes om te hak ken en tot de planting over te gaan, neen, de spade moet hier de hak vervan gen,de grond dient eens diep omgeroerd te worden en goed los te liggen en daar bij rijk aan stikstofrijke meststoffen. In mageren, drogen grond kan de andijvie zich niet goed ontwikkelen en schiet bij vroegtijdig op. Geteerd stalmest, ale of beer, daarbij per are, liefst in 2 maal, 4 kgr. sodanitraat of 3 kgr. zwavelzuren ammoniak mag de andijvie niet ontbre ken. Men kweekt de andijvie slechts voort op natuurlijke wijze door zaad. Te vroeg zaaien is evenals voor 't witloof in 't ge heel niet aan te bevelen en indien men over wintervoorraad wil beschikken om onze markten te bevoorraden en hooge prijzen te bekomen, mag men voorzeker voor 15" Juni niet zaaien of ze schieten op in zaad. Het zaad is maar klein, langwerpig en hoekig, grijs van kleur, gestippeld aan 't eene en gekroond aan 't ander uiteinde, in 1 gram heeft men er nagenoeg 600, een liter er van weegt slechts 340 gram, doch het kiemvermo- gen duurt wel acht jaren. Honderd gram zaad is voldoende om met de volle hand een are grond goed te bezetten. Men plant gewoonlijk uit een zes we ken na de zaaiing, wanneer de jonge planten drie of vier bladeren ontwikkeld hebben. Men plant open in rijen op 30 tot 40 cm. van elkander getrokken en op 25 tot 30 cm. in de rij, naar gelang de grootte van den doormeter. Om het her- groeien te bevoordeeligen verplant men bij overtrokken of regenachtig weder men tracht een weinig grond aan de wortels der planten te bewaren en men kort de bladeren wat in om een overtol lige verdamping te beletten. Om de planten malscher en min bitter te maken maakt men ze wit. De meest- gebruikte manier om dit te doen is ze toe te binden. Een grooten bloempot of De Plaatselijke Bonden worden dringend verzocht hunne inschrij vingen van vetten voor den oogst onmiddelijk te openen. Telkenjare is het eene ware overrompeling der magazijnen om meststoffen, op het oogenblik van het groot verbruik. Het is vol strekt onmogelijk dan iedereen te gerieven. Het is dus noodig van heden af alles of een groot deel van de noodige NITRAAT, AMMONIAK, SUPER, SCORIES, enz. te vragen. Al deze waren aangevraagd vóór 13 Juli, zullen in de week van 13 tot 20 Juli geleverd worden aan den prijs van den dag. Op die manier is men zeker alle vetten vóór oogst en aan de beste voorwaarden te hebben. De leden der plaatselijke bonden kunnen ook aanvragen doen per 5000 kilos of meer en op statie lossen. Op die manier zal er eene aanzienlijke prijsvermindering toegestaan worden. Wij verkoopen ook op wagon Antwerpen. Wie op tijd wil vetten hebben, vergete niet dezelve op tijd te vragen Het nieuw ingevoerd Plantgoed door de zorgen van Redt U Zek en geleverd, staat ook weer dees jaar, evenals vroeger, verre boven alle ander. Men kan er gemakkelijk de velden uitzoeken die met ons plant goed werden bezet. Voor de zooveelste maal bewijzen de feiten dat onze Vereeni- ging ernstig handelt en steeds voor de leden HET BESTE KOOPT van wat er te koopen is. Verleden jaar hebben we rap moeten zijn om in Friesland de beste velden uit te kiezen en ze onmiddellijk te koopen. Dees jaar zullen we ook de kans niet verkijken en op 't einde dezer maand trekt eene afvaardiging van ons Bestuur naar Friesland om onze aankoopen ter plaats te doen. Wij openen van nu af de INSCHRIJVINGEN van Eerstelin gen, Krugers, Roode Star en Industrie. De leden stellen niet uit hunne aanvragen te doen. Wij weten dat er in Holland na den Winter niets te doen is, maar dat we moeten rap zijn om de beste partijen naar hier te brengen. Liefhebbers van goede planters zendt zonder verwijlen uwe inschrijvingen. Wij openen ook terzelvertijd eene inschrijving voor Rogge, 1 arwe. Gerst, van Engelsche afkomst, soort en kiemkracht gewaar borgd zooals vroegere jaren. De oogsten dees jaar bewijzen nogmaals dat de nieuw-inge- v oei de e^edelde zaaigranen eene groote meeropbrengst geven en dat de soorten door ons geleverd zuiver zijn en goed. Zendt op tijd uwe aanvragen. We aanvaarden ook inschrijvingen voor Pulp voor het toeko mend seizoen. De prijzen zijn nog ongekend. een kuipje er overgezet is voordeeliger 1 nog dan t binden Nu, iedereen kan zich die weelde niet getroosten. Na twee of drie weken zijn de planten gereed om op tafel te worden gebracht. Ziedaar reeds een eerste manier om een erwtenbed te bezetten dat leeggeko men is. in volgende artikels de andere doenwijzen. Ik span de paarden voor den ploeg, 'k Verzorg en voed het vee Ik zaai, ik maai mijn taak is zwaar Maar 'k eet mijn brood in vreê 'k Ben op van als het haangekraai Doorheen de buurte klinkt, Tot dat er hier en daar een ster Al aan den hemel pinkt. k Vertrouw op God, die regen geeft, En warme zonneschijn, En die mijn uitgeworpen zaad Op 't land doet vruchtbaar zijn. En heb ik eens den oogst geschuurd, Dan denk ik in gemoed Dat arm en rijk in dorp en stad Leeft van mijn overvloed. Dat men dus op mijn stand niet smaalt, Doch zegent mijne hand Die met het zaad het leven strooit, En welvaart over 't land Fons Van de Maele. Er werd den laatsten tijd meermalen gesproken en geschreven over Land- bouwindustrialisatie. Dezen die ons dien weg willen doen opgaan hebben zeker de beste inzichten tegenover ons, en zonder twijfel mogen wij terugblikken op al wat sinds luttele jaren in den land bouw is gepresteerd geworden. De op brengst onzer velden en stallen is er aan zienlijk op vooruit gegaan en liet onze landbouwers toe er een menschelijker leven op na te houden. Hoezeer het verwaarloozen van eeni- ge tegemoetkoming van wege de regee ring onze ontwikkeling ook heeft ge stremd, toch is de boerenstand veel meer verstandelijk ontwikkeld dan een of 'n paar tientallen jaren geleden. In het feit dat die hoogere opbrengst van den grond bekomen werd in een tijdperk van vrije concurrentie, van on- beperkte mededinging van grootere en machtigere landbouwlanden dan het onze, ligt wel het duidelijk bewijs dat al te overdreven protectionisme van den landbouw deze niet altijd voordeelig is. Een gezond bestaan voor den land bouw ligt niet op dien weg, althans niet in een land, klein van omvang, dicht be volkt en industrieel hoog ontwikkeld als het onze, dat in den uitvoer zijner nij- verheidsprodukten en in zijn algemeenen handel de grootste bron van zijn wel vaart vindt. De ondervinding leert dat de oplossing moet gezocht worden in een meer wetenschappelijke bebouwing, dus in het verhoogen van het verstande lijk peil der landelijke bevolking, door algemeen en landbouwonderwijs, en verder in de samenwerking, wat insge lijks meer ontwikkeling bij den landbou wer veronderstelt Het langzaam, maar gestadig door dringen van wetenschappelijke gegevens die stilaan het verstandelijk peil onzer landelijke bevolking hebben opgevoerd I T K lil RNBL

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1