REDT 1 ZELVEN EEN AüARiVIKREET ffledeflandseh Landboum- gestieht van Rome Landboaui en Nijverheid. 't Is al zoo lang geleden Landbouwweekblad OOGSTTIJD NADERT. BAAS GANZENDONCK Algemeene Jaarli ksctie Vergadering moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. onzer» öuil^epbeetplonteRo Ons nieuw Mengelwerk Hendrik Conscience. ZONDAG 13 JULI 1924. Prijs i2 centiemen. 6de JAARGANG N» 289 Abonnementsprijs i frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAA 1, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Wanneer men de Haspengouwsche en Hagelandsche landbouwen op 't hui dig oogenblik doorwandelt, dan is men waarlijk getroffen door het weelderig uitzicht der suikerbeetvelden. Bij 't be wonderen van dien prachtig geschapen suikerbeetoogst, is een oningewijde dan ook onwillekeurig geneigd, zoo maar goedsmoeds en zonder dieper bij de zaak in te gaan tot dit gansch natuurlijk be sluit te komen Beeten in overvloed dit jaar. de boerkens moeten in de vuist lachen En nochtans, welke bittere ironie, welke ontmoedigende ontgoocheling, ligt er in deze verkeerde meening van den onbewusten veldwandelaar, voor onze teleurgestelde boeren opgesloten Die rijke en veelbelovende suiker- beetoogSN de vrucht van zooveel kom mer en zorgen, van zooveel moeite en opofferen,van zooveel zweeten en zwoe gen, gewonnen ten koste van zulke aan zienlijke uitgaven besteed aan overvloe dige bemesting en nauwkeurige bewer king en verzorging, bedreigtdit jaar onze kommervolle beetplanters met eene geweldige teleurstelling Bij zooverre, dat, indien er noch vanwege t Staats bestuur, noch vanwege de fabrikanten geen reddende hand wordt toegestoken, onze te goeder trouw bedrogen boeren, voor het schandig en wanhopend feit staan, hunnen prachtigen beetenoogst dit jaar met een positief verlies te moe ten verkoopen, en er op den hoop toe, moeite en uitgaven radikaal bij in te schieten. Ziedaar het feit Ziedaar de toestand zooals hij zich voor t oogenblik werke lijk voordoet. Gezien dezen pijnlijken toestand, be legden de leden van onze Onzijdige Beroepsvereeniging in wier schoot een bloeiend Beetensyndikaat is tot stand gebracht eene algemeene verga dering, waarop de Heer Bestuurder der Suikerfabriek van Tienen werd uitge- noodigd, ten einde ons zijne persoonlijke denk- en zienswijze desaangaande te willen mededeelen. Ik ben hier ongetwijfeld de tolk van al de toehoorders, met vooraf onzen welgemeenden en hartelijken dank te sturen aan den Hooggeachten Heer Bergé, Bestpurder, om de groote bereid willigheid, waarmede hij aan ons ver zoek heeft beantwoord. Wij betuigen dit gevoelen van innigen dank ook des te liever, gezien zijn optreden in ons midden ons wel het klaarst bewijs levert van het vertrouwen en de toegenegen heid, welke wij malkaar zelfs in de kritiekste omstandigheden weder- zijdsch behoeven toe te dragen. - 't Mag er dan ook wel bijgevoegd, dat zijne klare en diep doordachte uit eenzetting van onzentwege met de groot ste belangstelling werd gevolgd en zoo we enkele bijkomende zienswijzen van den heer Bestuurder niet gansch volle dig konden, noch mochten bijtreden, toch moeten we openhartig verklaren, dat we waarlijk zijn getroffen geweest door de volstrekte onpartijdigheid en de juiste werkelijkheid, waarin hij ons den echten toestand tot in de nauwste bij zonderheden heeft blootgelegd. Als doorzichtig vakman eenszijds en rechtschapen boerenvriend anderzijds, moest het hem ongetwijfeld pijn aan 't harte doen, wanneer hij in ieders blik die verkropte ontgoocheling en wanhopige ontmoediging kon lezen en waarbij niettegenstaande al zijnen goeden wil hij machteloos bleef om eene gunstige oplossing te vinden, ten einde aan onze boeren eenige voldoening te schenken. Bij zooverre dat we in dezelfde on zekerheid blijven voortleven steeds uit kijkende naar de wanhopige raadsel vraag Moeten we ons beeten aan den huidigen spotprijs verkoopen, ja of neen Zoo ja, dan verkoopen we onvermij delijk tot zwaar verlies, 't welk uitslui tend op den hals van den beetenplanter terecht komt. Volgaarne bekennen we dat de te genwoordige krisis, door de onver wachte en plotse daling van den koop prijs van het suiker teweeggebracht niet toelaat hoogere contracten te sluiten, dan de huidige beursprijs het toelaat. Eveneens zijn we volledig t'akkoord, dat het vanwege den ernstigen fabrikant gansch onvoorzichtig zou zijn door zoo gezegde SPECULATIE contracten aan te gaan, welke op geen ernstige voor uitzichten zijn gegrond en naderhand misschien zouden verbroken worden, omdat de speculatie op een mislukt kansspel is uitgeloopen. Doch, wie zal het ons betwisten, dat gezien de tegenwoordige krisis, onze boeren veroordeeld door de huidige con tracten tot verlies te verkoopen, niet noodgedwongen zijn hun toevlucht te nemen tot de speculatie Welk ernstig man zou op dit oogen blik in volle vertrouwen den boer kun nen of durven aanraden zijn beeten te verkoopen of niet De heer Bergé ge tuigde hier nogmaals van eene recht zinnige openhartigheid, wanneer hij rondborstig verklaarde dat het hem gansch onmogelijk was in de huidige omstandigheden een beslissenden raad te geven. Zeker, omzichtigheid en voorzichtig heid spelen hier hoofdzakelijk hoofdrol. Doch wat moet er dan van ons pro duct geworden, voor hetwelk geen en kel ander afzetgebied openstaat dan de suikerfabriek Wie is en blijft er dan het eenig slachtoffer der krisis Is het niet op den beetplanter ALLÉÉN, dat alles terug slaat Beiden zijn nogthans de twee even noodzakelijke factoren van een en dezelfde nijverheid. Ware het dan ook niet billijk dat voortbrenger en fabrikant zich broederlijk en in der minne verston den. om hand in hand te gaan, ten einde wederzijdsch de noodlottige gevolgen van dergelijke krisis te verdeelen en te dragen Moet het spreekwoord De boer zal t al betalen hier nogmaals zijn droe ve toepassing vinden Welnu moest zulks gebeuren, dan kan of mag het niemand verwonderen, dat onze boeren voor de toekomst radi kaal zoudea afzien van de kuituur der suikerbeet Men kan of mag toch niet eischen vari den boer, dat hij nog langer zijne beste zorgen en krachten zou wij den aan de kuituur van een product dat hem vooraf tot verlies leidt Doch wij koesteren de stellige over tuiging dat er vanwege de fabrikanten een helpende hand zal toegestoken wor den, ten einde de te lijden schade geza menlijk met den onmisbare voortbren- ge,r te deelen. 't Noodlot trek hier twee onafscheidbare elementen eener bloeien de nijverheid dan moet er ook soli dair hand in hand worden gewerkt om de schade gezamenlijk te dekken. Een scheepskapitein, welke bij doods gevaar zijne matrozen aan 't noodlot eou overlaten, zouden we terecht be stempelen met den naam van laf en eerloos man Welnu, onze beetplanters lijden voor 't oogenblik gevaarlijk schipbreuk. Aan u, stuurmannen der suikernijverheid, eene reddende hand toe te steken, willen we het schip der beetenkultuur aan het dreigend orkaan doen ontsnappen. Bovendien dient er ook ernstig reke- ning gehouden met het onbetwistbaar feit, dat onze beetplanters te goeder trouw zijn bedrogen geworden. Immers de heeren fabrikanten zullen het ongetwijfeld volkomen eens zijn, om met ons tebekennen, dat zelfs vóór het leggen der beeten er eene algemeene reklaam en propaganda werd gemaakt, waardoor ons op dit oogenblik verkoop contracten werden toegezegd en aange boden van 200 fr. tot 250 franken. Dit is zoodanig waar, dat wij per soonlijk door middel onzer pers, bij on ze boeren hebben aangedrongen, zich dit jaar bij uitstek op de suikerbeet toe te leggen, gezien de uitgeloofde contrac ten van 220 fr. en er boven, ons ten uit erste voordeelig schenen. Onze boeren, zich op deze belofte steunend, hebben dan zonder verdere achterdocht, zaad en meststoffen aange kocht, en dit juist in een periode waarop deze verbazend duur moesten betaald worden. Aan bewerking, verzorging, hebben ze buitengewone uitgaven be steed, dit alles met het vooruitzicht op de gedane belofte der voordeelige con tracten. Kortom geene uitgaven werden ge spaard, ten einde eene overvloedige pro ductie te bekomen. En nu, dat een rijke en veelbelovende oogst dank moeite, kommer en buitengewone hooge uitga ven werd tot stand gebracht, zijn die oogverblindende contracten van voor enkele maanden slechts een ijdel droom beeld geweest. Zeker de huidige krisis, heeft er hoofd zakelijk schuld aan, doch zou men in ge weten durven zeggen dat onze te goe der trouw bedrogen boeren, het uitslui tend en eenig slachtoffer moet zijn eener mis uitgevallen belofte Dat ware ons dunkens eene ikzuchtige handelwijze vanwege de mede betrokkenen. Naast dit redmiddel ligt er nog een tweede in ons bereik, waarop de heer Bergé zoo herhaaldelijk en met zooveel nadruk onze aandacht heeft gevestigd. Te dien einde zou er dan zonder verder vertoeven moeten aangedrongen wor den bij den heer Minister van Geldwe zen, tot het terug in voege brengen van het invoerrecht van 40 fr. pei 100 kgr., vroeger geheven op het invoeren van vreemden suiker. In princiep bestaat dit invoerrecht nog, daar het door geen en kele wet werd gewijzigd. Welnu, gezien den zoo voordeeligen wisselkoers in den vreemde en den over- grooten invoer van vreemden suiker, wier aankoopprijs voor ons eene onmo gelijke concurrentie daarstelt uit hoofde der benedenwaarde van onzen frank, is het hoogst noodzakelijk, dat ons pro duct eene degelijke bescherming geniete. In naam van al de beetplanters aange sloten bij onze Onzijdige Vereeniging en op aandringen en in overeenkomst met het bestuur der suikerfabriek van Tie nen stuurden we dan ook zonder verder vertoeven een rondschrijven aan be voegden minister ten einde deze hoogst noodzakelijke bescherming te verkrijgen, en het terug in voege brengen van voor gaand invoerrecht te bekomen. Misschien kloppen we wel vruchte loos aan doovemansdeur en wijst men ons 't gat van den timmerman Intusschen spartelen we maar immer tusschen hoop en wanhoop. Verschillende malen reeds hebben wij onze achtbare lerers voorgelegd wat eigenlijk het Wederlandsch Landbouw- gesticht van Rome was en het nut dat deze grootsche inrichting zou kunnen afwerpen op gebit d van Undbouw. Alle mogelijke inlichtingen nopens den landbouw van den ganschen wereld centraliseeren en in orde brengen en die verders naar de deelnemende landen sturen om de beste methoden, de nieu we doenwijzen onder oogpunt van za den, van getuigen, van bewerkiogen be kend te maken, de opbrengsten doen kennen, van al de gewassen enz. in de verschillende landen om de landbouwers inlichtingen te verschaffen op commer cieel gebied, ziedaar, gedeeltelijk, het doel dat dit gesticht wil bereiken. Om het landbouwpubliek beter op Je hoogte te brengen van die werking vei- zoeken wij de gunst hier een klein ver slag der laatste algemeene vergadering laten te verschijnen. De vergadering besluit namelijk hulp gelden, ten bedrage van 120,000 liras, te verleenen om de groote landbouw- optelling van 1930 voor te bereiden. De Algemeene Vergadering drukt den wensch uit dat al de deelnemende landen vanaf 1927 de bijdrage zouden betalen in overeenkomst met de nieuwe bepalingen. De oorlogsjaren waren voor het ge sticht ook moeilijke jaren en de A. V. brengt hare hulde aan het bestendig ko- miteit om de diensten bewezen geduren de dit moeilijk tijdperk. Een lange reeksadmiaistratieve maat regelen werden getroffen tot verbetering der arbeidsmethoden. De A V. wensch- te de werking van het gesticht kracht dadig zien voort te zetter, namelijk a) Voor het inrichten en verbeteren van de algemeene propaganda en den verkoop der landbouw-drukwerken. b) Voor het inrichten drr archieven van documentatie. c) Voor de medewerking in zake we- derlandsche landbouw-bibliographie, door het drukken van een bulletijn. Dit bulletijn zal dus zijne lezers op de hoogte houden van alles wat er verschijnt no pen landbouwvraagstukken in de gan- sche wereld. Dergelijk bulletijn zou moe ten in de handen zijn van al degenen die belang stellen in den vooruitgang van den landbouw bekwame vakman nen, bestuurders van landbouwinrichtin gen, landbouwleeraars enz. 4) Het publiceeren van landbouw studiën en verslagen betrekkelijk ge wichtige vraagstukken van algemeen belang en namelijk nopens de toepassing der methoden van internationale samen werking. Al de deelnemende landen worden dringend aangezet naar het gesticht al de werken hunner landgenooten te zen den die betrek hebben op het vraag stuk, waarvan spraak in de wederland- sche overeenkomst van 7 Juni 1905, art. 9, alsook de verslagen, mededeelingen enz., door hunne ofBcieele of vrjje in richtingen uitgegeven. De A. V. bestatigt met inuige vol doening dat de documenten van het ge sticht uitgaande, meer en meer benut tigd worden, namelijk in zake land- bouwwetgeving. Zij drukt nogmaals op de noodzakelijkheid bij de verschillende gouvernementen de groote belangrijk heid van den landbouw doen uit te schij nen en op klare wijze daar te stellen welke lasten de landbouw draagten wel ke voordeelen hij geniet in vergelijking met handel en nijverheid. Het W. L. G. zal zich zoohaast mo gelijk in betrekking stellen met al de landbou vereenigingen van alle landen. Het drukt ook den wensch uit, dat alle landbouwinrichtingen zouden middels opzoeken om met elkaar in betrekking te komen, en daar stellen welke de vraagstukken van nationaal belang zijn en degene die aan eene internationale studie dieoen onderworpen te worden. De Vereenigde Staten hebben een propaganda comiteit samengesteld om aldaar het landbouwgesticht doen te kennen. Voetstappen dienen aangewend om in alle landen dergelijk comiteit in te richten. Het belang dat de V. S. waar men bovenal praktisch en vooruitzich- tig is in het W. L. G. stellen, toonen ons genoeg het nut dat van deze inricht ting mag verwacht worden. De A. V. aangezien de landbouwers van alle landen een der steunpilaren vormen van de vrede onder de volke ren dat orde, rust en aanhoudenden ar beid de bijzonderste factoren zijn van voorspoed en vooruitgang in zake land bouw en dus ook eene bron van wel vaart zijn voor de volkeren dat het noodig is voor de rust der vol keren het gedacht van vrede te doen heerschen dat de landbouwers meest belang stel len in het verdwijnen der gevaren, gru welijkheden en verwoestingen van den oorlog Aangezien dat het W. L. G. ingericht werd, naar de edelmoedige woorden van S. M. Victor Emmanuel III, koning van Italië, om een organism van solidariteit te verwezenlijken onder alle landbouwers en daardoor een steun te zijn voor den vrede. Er werd besloten a) Bij al de deelnemende landen aan te dringen opdat eene krachtdadige pro paganda zoude op touw gezet worden om onder de- landbouwers de gedachte die gepaard gaat met de ontwikkeling van vreedzame internationale betrekkin gen. b) Het Bestendig Comiteit te gelasten zich met de verschillende inrichtingen in betrekking te stellen om praktische mid delen aan te wenden om in de gansche wereld de noodzakelijkheid van den vrede doen uit te schijnen, noodzakelijk heid gesteund op het belang van den vrede voor de landbouwbevolking van ieder land. Binnen kort geven wij nog korte wenken nopens de wenschen uitgedrukt op gebied van landbouw. DE De oogsttijd staat voor de deur. De vruchten gewonnen met een gansch jaar te zwoegen zullen eer lang, met Gods hulp, binnenge haald worden, 't Is op het oogen blik, als de schuren gevuld en de velden geledigd worden, dat de landbouwer het meest gevaar loopt van door brandramp tot den bedelzak gebracht te worden. Pijn lijke rampen hebben zich in den loop van het atgeloopen jaar zoo wat hier en daar voorgedaan. Tal van lieden beklagen thans bitter de misplaatste spaarzaamheid waarvan zij zelf het slachtoffer ge worden zijn, door dat zij op eenige franken gezien hebben om hunne verzekering naar behooren te doen verhoogen. Daarom, Gij ten min ste, landbouwers, die leden zijt der machtig geworden vereeniging Redt U Zeiven maakt U niet plichtig aan slecht begrepen spaarzaamheid Verhoogt Uwe verzekering in evenredigheid der levensduurte Doet het niet voor 't profijt van den Bond, zooals sommige naijverige lieden bewe ren, maar doet het voor uw eigen welzijn. Het zoogezegde profijt van den Bond bestaat niet aange zien het grootste deel der winst U teruggekeerd wordt. Luistert naar wijzen raad, eer het te laat zij Vraagt inlichtin gen aan onze talrijke agenten, in onze magazijnen, op ons bureel, of 's Zaterdags voormiddags in ons lokaal. Op enkel verzoek door postkaart, ontvangt U 't bezoek ten huize. Met de meeste welwil lendheid worden U steeds in volle vertrouwen de beste inlichtingen gegeven in verzekeringszaken. Deze week vangen we aan met de editie van door Leest het op de 2' bladzijde. In een, over acht dagen, in dit blad verschenen artikel Landbouw en Vooruitgang wezen wij er op, hoe de landbouwvoortbrengst aanzienlijk steeg de laatste jaren. Stnging die we vooral te danken hebben aan de inwerking van de wetenschap. Dit vermeerderen der voortbrengst van den landbouw heeft sommige soci ologen nog niet beschaamd, wanneer ze als hunne overtuiging voorop zetten dat, de landbouw eene nijverheid is als elke andere, waarvan de opbrengst schier uitsluitend afhangt van den nijveraar (daarmee wordt hier de landman bedoeld) en van de middelen die deze te werk stelt, om zijne productie te vermeerde ren. Die raenschen stelden dus de land- op gelijken voet als de nijverheid. De opbrengst zou voor beiden slechts af hangen van de middelen die er worden te werk gesteld. Gelukkig is het gering aantal der men- schen die er die dwaze meening op na hielden, gedurig aan vermindert. Toch heeft het jaren geduurd, vóór men de vaste overtuiging had, dat de toestan den van ontwikkeling en voortbrengst bij landbouw en nijverheid van gewich tige verscheidenheid zijn. Hier enkele voorname punten die dat onderscheid duidelijk aantoonen a) de nijverheid is een mecanisch en de landbouw een organisch proces. De nijverheid verwekt dood materi aal tot doode producten het landbouw bedrijf heeft het doel. organische pro ducten voort te brengen, zulks stelt aan den leider van het producten proces, heel andere eischen dan aan den leider of arbeider in de nijverheid werkende. De organische productie mist volkomen de zen ononderbroken gang, die we in de nijverheid vaststellen. De voortbrengst van een tafel, een kleedingsstuk kan op eiken stond be gonnen worden, en eens begonnen houdt de voortgang niet meer op. Die arbeid kon worden onderbroken, doch tot dit onderbreken is men gewoonlijk niet genoodzaakt. Eenmaal een stuk klaar kan er onmiddellijk met een ander worden begonnen. In den landbouw is het heel anders gesteld. Daar bepaalt de natuur den aanvang van het arbeidsproces. Zelfs de voorbereiding van den akker wordt niet zonder onderbreking doorgevoerd als het weder niet heel gunstig is. Is het zaad in den grond, dan is er weer eene arbeidsonderbreking van weken en maanden. De voortbrengst van de bij zonderste landbouwgewassen vereischt een tijdverloop van een jaar. Hetzelfde geldt voor de veeteelt. Nooit zal de mensch, ondanks de wetenschap of an der middel, er toegeraken den groei van het kalf in het moederlijf te verhaasten. b) De wet der evenredige voort brengst geldt voor de nijverheid, doch niet voor den handel. In de nijverheid immers hangt het voortbrengstvraag- stuk grootendeels verbonden met het technisch materiaal en de gebruikte ar beidskrachten. In den landbouw noch tans is er daarvan geen sprake. c) De landbouw vergt ruimte, de nij verheid is plaatselijk geconsentreerd. Zulks geeft dat in eene nijverheidsin richting van bepaalde grootte, mogelijk heid bestaat, om door het aanwenden van goede machienen, goede grondstof fen en het vereischte getal arbeidskrach ten, de productie tot het maximum op te voeren en deze zeker honderdmalen loo- nender is, dan op een andere plaats waar men over dezelfde ruimte beschikt, doch waar het menschelijk genie ont breekt om de noodige wijzigingen aan te brengen. Zulks geldt niet in den land bouw. Wel zal een verstandige en voor uitstrevende landbouwer op eene grond- oppervlakte van een hectaar, drie - vier maal meer inoogsten dan een niet ont wikkeld landbouwer doch hooger zal hij het verschil niet kunnen brengen. d) De verdeeling van den arbeid doet zich in den landbouw gansch anders voor dan in de nijverheid. In de nijverheid kan elk voortbrengst- werktuig, schier onophoudend met de zelfde voortbrengst gelast worden. Zoo wordt elke persoon eindelijk bij eenige inspanning, een specialist ook kunnen er daar perfecte machienen worden in gang gezet, waardoor de voortbrengst- onkosten tot een beduidend mini mum geleid worden, wijl de produc tie tot het maxima gebracht wordt. In den landbouw doen meestal de werkzaamheden zich maar eenmaal 's jaars voor. De werkkrachten met dien arbeid gelast, kunnen, schoon het werk meestal met de vereischte vaardigheid wordt uitgevoerd, zich toch niet uitslui tend aan één werk wijden. Daardoor is goede specialisatie dan ook voor 'n goed deel uitgesloten. Overigens is het den landbouwer bijna onmogelijk jaren achtereen dezelfde producten-soort voort te brengen. Nu wjj weten genoeg dat elke vrucht, zelf vele verschillige variëteiten andere vereischten stellen aan den landman. Met dat alles heeft men in de nijverheid haast nooit af te rekenen. Men houdt zich bijzonder be zig met één of 'n paar met elkaar ver wante producten, waarvan de voort brengst gedurig aan kan worden voort gezet. Bij deze enkele gegevens zouden wij er nog veel meer kunnen voegen, die het groote onderscheid dat er tusschen nijverheid en landbouw bestaat, duide lijk laten uitkomen. Men vat ook ge- makke ijk aan die gegevens, hoe weinig wetenschappelijk het is, beider ontwik keling te willen gelijkstellen en het ont wikkelingsproces van landbouw en nij verheid met dezelfde middelen te willen in d hand werken. Beiden zijn in ons land machtige hef- boomen in ons maatschappelijk bestaan. Maar of ze op gelijken voet worden be jegend, zullen we eerlang wel eens trach ten uit te maken. Ge moet weten. Beste Lezers en Le zeressen, van De Koornbloem 't is hier in Aalst Kermis en met zulke dagen ziet men veel vreemd volk en ook schoon volk. Ge moogt toch niet denken dat ik dat allemaal ken en ik soms al eens ver baasd opkijk als er mij een of ander ken nis zeggen komt 't Is toch al zoo lang geleden dat ge nog oen keer over de bloemen geschreven hebt. 'k Moest weeral bekennen dat 't waar was en aangezien ik een oprecht vrede lievend persoon ben. en niet graag, met gelijk wie ook, in ongeschil kom, heb ik maar aanstonds gezegd dat ik het niet langer meer ging uitstellen, 't Is dan ook om die reden dat ik vandaag weer eens een artikel schrijf over de zoombedden of rabatten welke in een goed aangeleg- den tuin dienen te worden beplant, af geboord en versierd. Langs weerskan ten van de hoofdpaden van een tuin lig gen de zoombedden of rabatten. Bree der dan 1,50 m. mogen deze niet wezen, anders worden ze te moeilijk om be werken. Deze boordbedden dienen be plant te worden heb ik daar zooeven ge- zegd zulks kan men best met dwerg- fruitboompjes, appel-, peer,- kers- of perzikboompjes afgegriffeld op onder stammen meest gebruikt tot 't bekomen van dergelijke vormen en gesnoeid in pyramide, struik- of vaasvorm, zeer re gelmatig en wel onderhouden, opdat noch symetrie, noch proportie, binst den groei in niets te wenschen overlaten, want gedenkt altijd dat men hier txieer het aangename dient in 't oog te houden dan wel het nuttige en dat men bijge volg om regelmatige vormen te bekomen men eenige vruchten moet durven op offeren. Gewoonlijk nochtans wordt de be planting van zoombedden in een tuin niet geaaan door fruitboompjes, maar wel door andere sierlijke gewassen, bij zonder voor liefhebbers en liefhebsters van bloemen. Deze laatste zullen dan voorkeur geven aan stamrozen, fraaie heesters en allerlei bloemen. De meeste onzer boerendochters heb ben graag een welversierd bloementuin tje, doch beschikken soms over bitter weinig tijd om er zich mede bezig te houden. Indien ik hen een raad geven mag dan zou ik slechts op de zoombed den bloemen zetten die doorlevend zijn. Er is keus te over ze zijn zoo mooi als de zomerbloemen vragen mindere zor gen en hebben een langeren levensduur. Bovendien wanneer ze wel gekozen zijn kunnen ze de bedden versieren van zeer vroeg in de Lente tot Allerheiligen en soms nog later als t weder gunstig is. Om practisch te zijn ga ik er eenige van opnoemen en ook een en ander over de wijze van voorttelen zeggen. Onder de meest verdienstelijke hebben we eerst en vooral De Akeleien onder welke we de Tuin- akelei zullen verkiezen. Violetkleurig, bloeit in Lente en begin Zomer, verme nigvuldigt door zaad en ook door scheu ring. Zaaien van April tot Juni, scheu ren na den Winter. Gemakkelijke teelt, grond goed vochtig. De Phloxen waaronder we de door levende zullen verkiezen en wel inzon derheid de Phlox decussata en de Phlox pamculata groote struiken, groote tuilen, kleuren van alle slag. Ze vermenigvul digen door zaad, stekken, scheuren en scheuten. Zaaien in September, Octo ber, Stekken, scheuren of scheuten af nemen in de Lente. Voor Phlox moet de grond kalkachtig en frisch zijn. Binst den Zomer met lang mest beleggen is aan te prijzen. De Fuchsia s of Klokjes waaronder we deze voor den vollen grond zullen verkiezen of de Fuchsia macrostemma. Men vermenigvuldigt ze meest door stukkeu, soms door zaad. Voor stekken neemt men de toppen der jonge scheuten waarop geen bloemen staan. Ze vor men gemakkelijk wortel op gematigde laag of in de kweekkas. Zaaien in de Lente. De grond moet licht zijn en wel voorzien van voedingsstoffen. De Fuch sia s zjjn fraaie bloemen en wel ter plaat se op de rabatten.

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1