REDT U ZELVEN De Schraapzucht der Boeren. DE HOPTEELT Het Bemesten der Hop Ven, r Landbouwweekblad Arbeid adelt De Handelsvrijheid der Landbouwprodukten FRUITVERZENDING INHULDIGING Bericht aan de Fruitkwekers Yergrootingswerken der Middelbare en Hoogere Technische School mm*- moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. Bestellingen van Plantaardappelen ZONDAG 20 JULI 1924 Prijs (2 centiemen. 6de JAARGANG N\ 290 J V M Abonnementsprijs 6,00 frank s jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR i AIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. De Moniteur van 3 juli pu bliceert, onder het eenig en uit sluitend handteeken van den Mi nister van Nijverheid en Arbeid, een besluit waardoor den aardap- peluitvoer van 1 tot 7 Juli opnieuw aan een vergunning tot uitvoer wordt onderworpen. In een passend artikel desaan- gaande over één paar weken gele den in ons blad verschenen, ver wezen we nogmaals naar het on gerijmde van dezen ongegronden maatregel. Dat onze talrijke lezers en vrien den het daarover met ons totaal eens zijn, betwijfelen we geen en kel oogenblik. Doch wat hier heel wat belang voor ons biedt en wat wij benieuwd zijn te weten, is hoe 't Ministerie van Landbouw, in zijne hoedanigheid van recht- streeksch belanghebbende, daar over denkt Ja, hoe beoordeelt Baron Ru- zette als vooraanstaande com petentie het treffen van derge- lijken maatregel, welke recht- streeksch strookt met de alge- meene belangen, niet alleen van den landbouw, maar tevens van 't gansche land Bij herhaalde gelegenheid zijn we reeds verplicht geworden krachtdadig protest aan te teeke nen tegen de zware en menigvul dige belemmeringen en hindernis sen der handelsvrijheid onzer land bouwprodukten, omdat zulke dwa ze en lichtzinnige handelwijze tel kens eene spijtige opbrengstver mindering van het verhinderd produkt, als noodzakelijk en nood- lottig gevolg na zich sleept. Te meer daar de normale verminde- j ring der levensduurte enkel kan voortspruiten uit de opbrengstver- hooging der produkten. Anderzijds kennen we van ouds reeds het zoo dikwijls en op alle tonen afgezaagd refrein, waardoor men ons gedurig aanspoort tot uitvoervermeerderingten einde onze handelsbalans te verbeteren en het aankoopsgehalte van onzen kreupelspringenden frank te doen stijgen. 1 Ziedaar de theorie welke de Regeering dag aan dag uitbazuint en aanpredikt. Zoo begrijpt die- zelfde Regeering gansch goed het gegronde van dit ideale stelsel j wanneer zij in de praktijk bijv. door aanmoediging en onder steuning den uitvoer van gemanu- factureerde producten vergemak kelijkt. Beschikte ze immers niet over millioenen, welke ze vrijge vig ten dienste der Nijverheid stel de en haar aldus de noodige kre dieten verschafte, in afwachting van den verkoop harer producten in den vreemde Nochtans hebben deze voor rechten en gunsten, door de open bare machten bovenarms en bij ra- dikale uitsluiting van andere even gewichtige nijverheidstakken ver leend vanwege de Landbouwwe- reld geen aanleiding gegeven tot de minste kritiek. En toch...! Moet het dan éénmaal zoo zijn, dat wij, landbouwers, immer en altijd de geslachtofferden moeten blijven 't Blijft voor ons toch ook wel stellige waarheid, dat het verbod van uitvoer onzer landbouwpro ducten, den landbouwer een ruim deel der winsten van zijnen arbeid doet verliezen. De landbouwklas kan maar niet eens begrijpen waarom de uitvoer harer producten, even als deze van eender welke andere nijverheid, niet bij machte zou zijn, onze han delsbalans te verbeteren. Of ver andert de waarde der vreemde geldwissels misschien naar gelang de natuur of den vorm van het uit gevoerd produkt Tot nog toe bestaat er desaangaande nochtans zer rechtmatige eischen en wen- schen, dan mogen onze mandata rissen zich geenszins verwonderen, indien er door hunne moedwillige schuld of nalatigheid gebroken potten zullen moeten betaald wor den. n naar niet het minste onderscheid Anderzijds bestatigen wij, land bouwers, tot onze groote verwon dering en diepe teleurstelling, dat allerhande landbouwproducten en grondstoffen met ons bedrijf recht- streeksch in verband, vrij enonge- hinderd uit den vreemde önze grenzen binnengestormd komen, bij zooverre dat ze voor onze in- landsche producten eene schier onmogelijke concurrentie daarstel- len Wanneer er zoo moedwillig wordt te werk gegaan, dan vragen we ons onwillekeurig af, waartoe al dat lawaai en kabaal moet die nen om het beruchte regeerings- manifest, 't welk in gouden letters op tallooze plakbrieven wordt uit gekraamd "Belgen, ondersteunt en beschermt uw eigen pro dukten In dergelijke partijdige handel wijze zien wij doodeenvoudig dubbele politieke strekking, gelang het de belangen geldt van Nijverheidszaken, ondersteund door de Machtige Bankinstellin gen, ofwel deze van Landbouw zaken, waar de groote en diklijvi ge geldmagnaten geen aandeelen bezitten. Ziedaar 't karakterschetsend regiem dat we sinds ettelijke jaren reeds beleven. Ziedaar het stelsel der Twee maten en der twee ge wichten, door de Regeering ten onzen opzichte dag aan dag aan gepast. De Regeering durft het niet aan, de belangen en profijten der groo te nijverheidsinstellingen te belem meren of te hinderen. Waarom Juist omdat ze stevige en machtig gegroepeerde trusten vormen en over een kloeken en stevig gesyn- dikeerden handarbeid beschikken, welke de vernuftige partijhoofden op eene behefidige wijze weten te gebruiken, om hunne eigene inte- resten te dienen. Terwijl voor wat de landbouw klas betreft, miskent men de hei- 1 ligste rechten, juist omdat onze politiekers de zwakheid onzer be- i roepsorganisatie kennen, en zich deze ten profijte stellen, om stelsel matig bij elke gelegenheid de be loften welke zij ons schijnheilig bij elke stemafpersing deden, te ver loochenen. Tot de sociale verheffing van den fabriekarbeider, wordt alles te werk gesteld, terwijl de veldar'oei- 1 der zich stelselmatig op 't ach terplan ziet geschoven, in den ver- vergetelhoek wordt geduwd, tot den slavendienst blijft thuis be- hooren, en afgezonderd als voed stervader der ondankbare collec tiviteit wordt beschouwd Moet het ons dan nog verwon deren, dat onze Waalsche boeren, ten einde geduld, openlijk den strijd hebben aangegaan, en eene kranige beweging hebben op touw gezet ten einde eene Zelfstandige Landbouwpartij tot stand te bren gen, in wier schoot zij besloten zijn mandatarissen naar de kamers te sturen die éénmaal aan zuiver- staande en gezonde Landbouw politiek hunne beste krachten zouden wijden. In hoe verre we met dit stelsel instemmen hebben we hier in één paar vroeger verschenen artikels klaar en duidelijk uiteengezet. Doch niettegenstaande wij kalm en stevig bij ons heilig princiep blijven, en liefst onzen werkkring buiten en boven alle politiek ge doe stellen, toch blijft het niet te min waar dat we even vastberaden zijn, onze blangen op die wijze behartigd en verdedigd te zien, waartoe we recht tot aanspraak hebben. Moesten we dus langer 't slachtoffer blijven, van verdere dwarsboomerij en miskennen on- Veelal worden de boeren afgeschil derd als zelfzuchtige, gierige, schraap zuchtige lieden. Immers als er gesproken wordt over woekeraars jlan worden zij, boeren, er de eerste bij gehaald, ze wor den belast en beladen met al de zonden Israëls. Loochenen dat er geene wrek- ken onder den boerenstand te vinden zijn, dat is eene onmogelijke zaak want lieden die behebt zijn met dat gebrek vindt men in al de standen der samenle ving, op al de sporten der maatschappe lijke ladder, misschien nog meer op de hooge dan op de lage. Gelukkig bestaat het tegendeel ook. Het tegen deel noemen we hier niet verkwisters neen, verre van daar, we bedoelen hier brave, deftige, spaarzame menschen die, waar het op plichtbesef aankomt, grrroo- te vaderlanders zouden doen blozen als er nog eenige schaamte in dezer vader- landsch corpus huist. Tot voorbeeld wor de aangehaald 't geen me zoo toevallig- lijk enkele dagen geleden ter oore kwam en waarvan de echtheid kan nagegaan worden. In een huisgezin gevestigd dicht bij onze stad Aalst kwam onlangs een brief je toe van wegens een staatskommissaris om voor dien heer te verschijnen ten einde overeen te komen in zake oorlog- schade. 't Briefje bleef zonder gevolg. Er kwam een tweede, dan een derde, al tijd even gevolgloos. Toen kwam er een aanbevolen schrijven. Wat was dat voor een herrie Van wie komt die brief Wat staat er in Waarom wordt ons die brief zoo gezonden Waren al vragen die aan den postbode gestéld wierden. Eindelijk, na de ophelderingen ver schaft door den bode,waaruit hleek dat de brief de voorbode was van het regelen der oorlogschade, en dat die gezonden wierd door den vertegenwoordiger der i regeering,kwam de rust eenigszins terug in het anders zoo stille gezin. Doch van aanvaarden van den brief kon er geen spraak zijn de bode wierd streng belast dat hij aan den heer die hem den brief gegeven had ongeveer het volgende moest zeggen: we hebben weliswaar oor logschade geleden, de bewijzen der op- eischingen bewaren we als gedenke nissen de vergoeding der schade heb ben we vroeger aangevraagd in de mee- ning dat de Duitscher alles zou betaald hebben maar nu dat we tot de overtui ging gekomen zijndatdeDuitsch niets be taalt, willen we den krot van den Staat niet vermeerderen. Vóór den oorlog konden we, als er een koetje verloren wierd, er een ander coopen van 4 a 500 fr. nu, als 't tegen- slaat in den stal, zullen we wel 3 a 4000 fr. vinden om er een ander te koopen. Dat de heeren der oorlogschade ons nu met vrede laten dat is onze innigste wensch. Bestaat er schooner voorbeeld van eerlijkheid en vlaamschen eenvoud 1 Voor velen die standvastig op de boe ren tieren en zeever vertellen in steed- sche prullen, zou dit voorbeeld kunnen heilzaam werken. Aangezien er nog reeds marbelarien, peren en appels te verzenden zijn.zullen we den Dinsdag en Vrijdag inpakken. Hieronder geven we de netto-op brengst der verzending van 11 Juli en we hopen dat iedereen zal genoegen hebben met de bekomen uitslagen. Zwarte aalbeziën 2,70 fr. Roode trosbeziën 0,50 Kersen krakers 1,25 Stekelbeziën 0 67 Zwarte krakers 1.70 Klein kersen 0,70 Witte marbelanen 1,60 Marbelanen tippen 1,70 Let wel op dat uw fruit niet rijp is, trekt op gepasten tijd en verzorgd het goed. Engeland betaalt goede prijzen voor extra waar en goed verzorgd fruit Wij openen van nu af de in schrijvingen van Eerstelingen, Krugers, Roode Star en Industrie. De vrienden uit Haspengouw en Hageland gelieven dus zonder verderen uitstel hunne bestellingen te doen aan de heeren Philips Cesar, burgemeester, Haekendover. Schots Jozef, landbouwer, Kers- beek-Miscom. Claeskens, Assent (Diest). Wij zijn gelukkig te kunnen melden dat ons blad de eer is te beurt gevallen van eene reeks artikelen te publiceeren van onzen te vroeg afgestorven Land bouwkundige Mr Hector Miserez. Heden beginnen we eene reeks be richten aan de landbouwers door het Ministerie van Landbouw uitgegeven in 1904 - 1905. Wij zouden onze hop- planters aanmanen om deze waardevol le artikelen goed te lezen en te bewaren. doorH. MISEREZ De hop is eene veel vereischende plant, ook vraagt zij eenen vruchtbaren, humusrijken en diep omgewerkten grond. De ontleding leert ons dat sommige soorten hop, voor eene gemiddelde op brengst van 1500 kgr. droge bellen per hecfaar, nagenoeg de volgende hoeveel heden voedstoffen opnemen Gansch de opbrengst (bellen en ranken) Stikst. Fosfoorz. Potasch Kalk Magnes. 192 k. 10 k. 138 k. 154 k. 54 k. Opbrengst rarwe (graan en stroo) Stikst. Fosfoorz. Potasch Kalk Magnes. 94 k." 34 k. 53 k. 32 k. 15 k. Inhoud der meest gebruikte meststoffen Men kan deze voedende bestanddee- len toedienen op verschillige wijzen.Zie hier welke de meest gebruikte meststof fen zijn 1000 kil. MEIRE. Op Zondag 20 Juli na de Hoogmis algemeene vergadering bij Wed. van den Eeckhout dorp. Dagorde: Inschrijving voorlandvetten, plantaardappels, pulp enz. AYGEM. Algemeene Vergade ring op ZONDAG 20 JULI, om 3 ure (zomeruur) bij Ch. L. Vercruysen. DAGORDE 1. Voorrede door X. 2. Voordracht door een Afgevaardig de uit Aalst. 3. Inschrijving voor Oogstvetten, Plantgoed, Pulp, Kolen, Kalk enz. 4. Kapitaalsverhooging. 5. Aanstelling van een plaatselijken Schrijver. Wij vestigen Uwe bijzondere aan dacht op deze vergadering, die Ge zeker in Uw belang zult bijwonen. P. S. Gezien de feestelijkheden zal de vergadering stipt op uur beginnen. Het Bestuur. NIEUWERKERKEN. Algemee ne Vergadering op Zondag 27 Juli, Da de Mis van 8 uren. in 't gewoon lokaal bij Rémi Schepens, Dorp Dagorde Inschrijving voor Krugers, Roode Star, Eerstelingen, Industrie, Oogstvetten. Kolen, Kalk en Zaaigra- nen. BONHEYDEN. - ZONDAG 20 JULI, om 4 uren namiddag, belangrijke Vergadering bij ALF. VERBEEK, Dorp. Aan de dagorde komen o. a. 1° Voordracht door den heer Akker- mans, uit Aalst, over de Vereeniging en Samenwerking 2° Verschillende besprekingen en in schrijvingen voor Plantaardappelen, Zaaigoed, Vetten, Voeders. Iedereen is toegelaten. Namens het Bestuur. Zooals we de verleden week voorzien hadden zijn de prijzen nagenoeg dezelf de als opgegeven in "De Koornbloem,,. Wij behouden dus de opgegeven prij zen voor de verzending van 5 Juli t. t. z. 2,25 fr. per kilo voor zwarte aalbeziën. 0,80 fr. roode trosbeziën. 2.8C fr. kerzen. 0,85 fr. stekelbeziën. Wij ontvangen daareven het telegra- phisch bericht over den verkoop van de verzending van 11 Juli 1.1 De prijzen mogen in 't algemeen als loonend aan zien worden zekerlijk zijn er waren bij zooals de roode trosbeziën en de stekel beziën die kleine prijzen gemaakt heb ben. maar het seizoen voor Engeland is ook voorbij. Daarbij die twee soorten fruiten waren in t algemeen veel te rijp. Hetzelfde geldt voor krieken en kersen. Ook staken we de verzendingen van krieken en kersen en alle soorten van beziën om ons van af deze week bezig te houden met de marbelanen, vroege 1 peren en appelen. De vraag naar deze artikelen is goed en de eerste zendingen zullen heel zeker goede prijzen maken. We kunnen dus onze leden niet genoeg aanzetten om het plukhaar fruit te trekken en naar de magazijnen te brengen den Vrijdag mor- gend in Aalst en Impe, den Vrijdag na middag tot 4 uren te Erondegem bij Désiré De Groeve. der TE MLST Op Zondag 13 Juli had te Aalst de plechtige inhuldiging plaats der ver- grootingswerken van de Middelbare en Hoogere Technische School. Ter dier gelegenheid waren de stad en het volkrijk kwartier der Klottestraat, waar de prachtige gebouwen opgericht zijn, smakelijk versierd. Tal van vooraanstaande Staats-, Pro vincie- en Gemeenteoverheden hadden er aan gehouden die grootsche plechtig heid door hunne tegenwoordigheid op te luisteren. Zulks is wel een doorslaand bewijs dat de toenemende uitbreiding van het Vak- en Beroepsonderwijs hen nauw aan 't harte ligt en dan ook op eene 1 milde geldelijke ondersteuning vanwege 1 Staat, Provincie en Gemeente aanspraak mag maken. Met deze stellige verzeke ring sloot overigens de achtbare Heer Gouverneur zijn flinke openingsrede. De knappe Bestuurder der school, Heer De Waegheneer, herinnerde aan den nederigen oorsprong der vakschool, gesticht in 1911, de immer toenemende (Zie vervolg op de 2de bladz.) Geteerd stalmest houdt in Koezeik Beir Guano (Damaraland) Gedroogd bloed Hoendervet Raap- of koolzaadkóek Compost Sodanitraat (100 k.) Zwavelzure ammoniak Superfosfaat IJzerslakken Kaïniet Zwavelzure potasch Kloorpotasch Stalmest. Eene goede hoeveelheid gemengd stal mest. 30000 k. per hectaar is dus hoogstens aan te bevelen stalmest geeft niet alleenlijk de noodige voedende be- standdeelen, hij verschaft ook humus en maakt den grond doordringbaar voor lucht en warmte. De stalmest zal zooveel mogelijk vóór den winter toegediend worden. Hoe rijker de stalmest is hoe beter, daarom ook zal men zooveel als 't zijn kan den besten mest voorbehou den. In sommige streken gebruikt men oliezaadkoeken om de hop te bemesten zoo bekomt men fijne en geurige hop. Het is dusvolgens langs dien kant ook wenschelijk de huisdieren krachtig te voederen en daartoe gezonde voederkoe ken te gebruiken wil men besten stalmest bekomen en dezelfde voordeelen genie ten die het gebruik van koeken als mest stoffen verschaft. Mengmest Indien de hopteler over geen voldoen de hoeveelheid stalmest beschikt, dan zal hij met voordeel zijnen toevlucht ne men tot compost of mengmest die samen gesteld werd uit allerlei plantaardigen afval zooals onkruid, kaf, bladeren, va- gelingen, hopranken, enz. Dit mengmest nu en dan eens begoten met ale'en om gezet is uiterst goed geschikt om de hop te bemesten vooral als men er 1000 kg. kalk. 600 k. ijzerslakken en 600 k. kaïniet voor eene hectaar bijmengt. In ge val dus stalmest en compost vóór den winter niet kunnen toegediend worden dan zal men ze vroeg in het voorjaar in werken. Kunstvetten. Zoo nochtans deze meststoffen totaal onbreken dan kan men zich kunstvetten van organischen aard (guano, bloedmeel enz.) aanschaffen of ook scheikundige vetten gebruiken, alhoewel nochtans de ze meer van pas komen als aanvullende meststoffen. Men onthoude zich van uit- sluitelijk scheikundige vetten te gebrui ken ten einde te vermijden dat de grond stijf en vast worde. Het terugbeven van i<Ph Stikstof Fosfoorz. Potasch Kalk 5 k. 2 k. 5,5 k. 7 k. 3,8 0.1 2 3,8 1.6 1,5 1 k. 80 120 30 150 120 14 8 10 16 15 8 24 50 20 13 7 Inhouc zeer verschillend. 15.5 k. 0 0 0 k. 20,5 0 0 0 8-20 0 22 0 12-22 0 45 0 12.4 10 magnes 0 0 50. 0 0 0 52. 0 moet zooveel mogelijk het een en het de hopranken aan den grond "ware ook een middel om dezen in goede voorwaar den te behouden en om veel vette te be sparen. Ale en Beir. Het is aan te raden de ale en den beir in verscheidene keeren te gebruiken, zoo bijvoorbeeld, vóór en na den winter als ook op het oogenblik dat de plant in volle groei komt. Laattijdige bemestin gen van snel werkende vetten zijn in 't algemeen af te keuren daar zij maar al te veel de ontwikkeling der bladeren be vorderen en doorgaans grove en weinig geprezen bellen voortbrengen. Ale en beir kunnen vervangen worden door so danitraat of zwavelzuren ammoniak die men in kleine hoeveelheid en in twee. drie keeren zal toedienen. Minerale voedende bestanddeelen. Men zal bemerken dat de meeste vet ten die men in de hopteelt benuttigt vooral stikstofhoudende meststoffen zijn en betrekkelijk weinig fosfoor zuur en potasch behelzen. Het is nochtans alge meen bekend dat fosfoorzuur en potasch eenen bijzonderen goeden invloed uit oefenen op de vruchtontwikkeling, in andere woorden, op de hopbellen, als- wanneer de stikstof integendeel de plant meer groeikracht aanzet. Stikstof geeft gewicht, fosfoorzuur en potasch geven hoedanigheid. Welnu de hopkweeker 1 eene gepaste verhouding in zijne mest stoffen daarstellen en, benevens de hof- mesten eene zekere hoeveel minerale hulpvetten gebruiken. Alzoo doende zal de plant ook kloeker worden en meer weerstand bieden aan de ziekten. De ontleding inderdaad bewijst dat de voe dende bestanddeelen die de plant uit den grond opneemt op ongelijke wijze in hare verschillige organen verdeeld worden. Zoo zien wij dat 1000 k. droge bellen bevatten 66 k. asch, 32 k. stikstof, 11 k. fosfoorzuur, 23 kg. potasch, 11 k. kalk, 3,6 k. magnesia. 1000 k. droge ranken bevatten 38 kg. asch, 15,7 k. stikstof, 4 kg. fosfoorzuur, 11 k. potasch, 13 k,kalk, 2,7 k. magnesia. Daaruit blijkt dat de hopbellen meer behoefte hebben aan minerale bestand deelen dan de ranken en voornamelijk meer fosfoorzuur en potasch benuttigen. Er dient daarvan rekening gehouden te worden in de wijze van bemesten. De hopplanters welke vóór den winter, geen gebruik zouden gemaakt hebben van fosfoorzuur- en potaschhoudende mest stoffen zullen wel doen in de lente, 600 k. ijzerslakken en 200 k. zwavelzuren pot asch, aan hunne hop toe te dienen. Deze meststoffen moeten goed ingewerkt wor den. Kortom men mag niet vergeten dat de hop eene buitengewone snelgroeien de plant is en dat daarom de noodige voedende bestanddeelen in voldoende hoeveelheid, in gepaste verhouding en in opneembaren toestand moeten ter harer beschikking gesteld worden voor het oogenblik dat zij haar voedsel noodig heeft. Bemestingsformuul als voorbeeld. Ziehier eene bèmestingformuul welke slechts vooruitgezet wordt om de dienen als richtsnoer, maar die, volgens de om standigheden, van de eene hoplochting tot de andere, moet gewijzigd worden. 20 tot 30.000 kg. stalmest ofwel eene voldoende hoeveelheid mengmest, (vóór of onmiddelijk na den winter in te del ven.) 150 hectoliters ale (in verschillige keeren toe te dienen). 600 kg. ijzerslakken zoo vroeg mogeitjk 600 kg. kaïniet 1 in te delven Desnoods 200 - 300 kg. sodanitraat of zwavelzuur ammoniak. Deze formuul is berekend per hectare. (Eene hectare is gelijk aan aan 325 Aal- stersche roeden of 400 Brabantsche roe den). Het ware hoogst wenschelijk dat elke hopteler kleine proeven aanlegde ten einde te onderzoeken welke voor zijnen grond, voor zijne soort enz. de best ge schikte bemesting mag wezen. Nogmaals eene algemeene formuul voorschrijven is eene onmogelijke zaak. Grondbewerking. Om goede uitslagen te bekomen moet de grond van den hoplochting gedurig bewerkt worden niet alleenlijk om hem zuiver te houden van onkruid maar vooral om den toegang van lucht en warmte niet te beletten en aldus het ver teren en het omzetten der meststoffen te bevoordeeligen. T usschenplantingen De tusschenplantingen zijn door den band af te keuren tenzij het eerste jaar van de beplanting. Men zal gemakkelijk aannemen dat zij niet alleenlijk den grond uitputten maar onder vele andere op zichten voor hop nadeelig zijn. 'T'-'-mI '<vV 2 I ^V'frr - :t- M •MBL 7 0

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1