REDT U ZELVEN ftrbeid adelt Amnestie voor Oorlogswoekeraars en Politieke Veroordeelden DE HOPTEELT EEN GOEDE DAG Landbouwweekblad 1 moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. De Koeien DE MELK ALS VOEDINGSMIDDEL VOOR DEN MENSCH. Het Zwart o? Roetdauw bij de Hop. ONDERSCHEIDING ZONDAG JULI 1924 Prijs i2 centiemen. fide JAARGANG N\ 29^ Abonnementsprijs frank 's jaars. Men schr(jft iu op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller URTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen üngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Wij berichten aan de leden dat de tijd stilaan nadert waarop de inschrijvingen voor het kapitaal van de Samenwerkende Maat schappij Redt U Zeiven gesloten worden. Honderden landbouwers die alle belang hebben eenige honderden of duizenden franks te plaatsen in onze samenwerkende maatschap pij, hebben tot hiertoe den tijd noch de gelegenheid gevonden om hunne inschrijvingen in te zenden. Is bet onachtzaamheid ofwel ver staan zij hunne geldelijke en maatschappelijke belangen niet Van de andere zijde zijn er velen die groote sommen inschreven, en die nog gereed zitten, zoo er middel is, nieuwe kapitalen bij te brengen in geval de anderen geene goesting hebben om van deze gelegenheid te profiteeren. Wij kunnen niets anders dan aan eiken landbouwer die eene ze kere en goede geldplaatsing wilt doen en tevens meewerken wilt aan de zedelijke en stoffelijke verbetering van den boerenstand, herinneren dat de tijd gekomen is om naam en aantal aktiën op te geven. Elke aktie of aandeel kost 50 frank. De inschrijving blijft open tot 15 September 1924. De storting der gelden moet gedaan worden vóór 30 November 1924. De inschrij vingen mogen gedaan worden bij eiken plaatselijken schrijver of magazijnier. De stortingen op ons bureel te Aalst, Zeebergkaai Brabandstraat, 53. Voor de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven De Voorzitter, De Bestuurder, B. SCHOCKAERT. O. CAUDRON. of Tal onzer achtbare lezers heb ben ongetwijfeld met spannende aandacht en ongeduldige nieuws gierigheid de debatten gevolgd van het merkwaardig proces inge spannen door den Staat tegen Baron Coppée, beschuldigd aan den vijand tijdens den oorlog mu- nitie's of manschappen te hebben geleverd. 't Ligt eveneens nog versch in ieders geheugen, welken onge- meenen drang er na den wapen stilstand bestond, om verraders en woekeraars onmeêdoogend en voorbeeldig te straffen, en achter volgingen in te spannen voor al degenen, die met den vijand had den gehandeld. Onderduimsch, doch met veel omzichtigheid repte de pers op dit oogenblik wel eens een woordje in 't voorbijgaan over de loensche handelwijze van Baron Coppée, doch niemand dierf het aan eene openbare beschuldiging ten op zichte van den Edelen Nijver heidsmagnaat op voorplan te brengen. Bij zooverre dat de eer ste bedekte geruchten van liever lede wegstierven en de sluier des tijds reeds een stilzwijgenden man tel over het zoogezegd Schan daal w had geworpen. Doch zulks belette niet dat de Openbare Opinie gestadig en zenuwachtig haren gang ging en men in alle middens de overtui ging had, dat er onderduimsch werd geijverd om aan de pers den mond te stoppen en het zoogezegd Schandaal te verdooven, der wijze dat het nimmer of nooit aan het daglicht zou komen. Nu, wat er ook van zij of niet, toch verwekte het in alle kringen eene verrassende en verbazende opschudding, wanneer men ten slotte vernam, dat er schier op 't onverwachts een aanhoudings mandaat was uitgevaardigd tegen Baron Coppée, en hij uit hoofde der vorig gemelde beschuldigin gen voor het Assisenhof zou ver schijnen. Dit laat ons dan ook onwille keurig veronderstellen, dat de Staat dus wel ernstige redenen van plichtigheid moet aangetroffen hebben bij den beschuldigde, om zoo meteens zware, rechterlijke vervolgingen tegen den betichte in te spannen. Te meer, daar het hier niet te doen was om een doodeenvoudigen sterveling wiens persoontje bitter weinig be lang aanbood maar wel om een hoogstaand edelman, een nijver heidsmagnaat van reusachtig ge halte, wiens zakencijfer zich in normalen tijd reeds met millioenen en millioenen rekende Had dus de Regeering niet de gewetensvolle overtuiging der zware plichtigheid van haar slacht offer, ze zou zich wel gewacht hebben een zóó edel, zóó vernuf tig, zoo onschuldig slachtoffer voor de Rechtbank te sleuren, veel min nog zijne aanhouding en ge vangzetting hebben durven uit vaarden. En nochtansBaron Coppée is onschuldig Immers de plech tige Vrijspraak der gewetens volle en competente juryleden van het Assisenhof heeft zulk klaar- duidend bewezenten ware zij zich te goeder trouw of onwetens en onwillens hadden vergist Neen Nu des te beter voor hen en hun geweten en des te ge lukkiger voor den onschuldigen Baron, aan wien dien gevangenis kost ongetwijfeld vreemd moest voorkomen Zoo JA, dan ware het feit dub bel betreurenswaardig, aangezien men dan haast zou gaan denken dat hunne stilzwijgendheid ofwel hunne onpartijdigheid is betaald geworden met de millioenen, die werden gewonnen in het bloed der soldaten. Bovendien zou zulks den schijn aannemen de groote wolven ongedeerd op vrije voeten te laten loopen en de onschuldige lammeren onmeêdoogend te ver wurgen, zooals 't oude spreek woord luidt, dat wolven malkan der niet opvreten. Nu wat er ook van zij of niet, zulks maakt onze zaak niet, en be hoeft enkel en alleen klaargespon- nen te worden tusschen de Ge rechtigheid en het Geweten Nochtans is het niettemin waar, dat deze sensationeele vrij spraak eene algemeene verras sing en verslagenheid heeft te weeggebracht, bij zooverre dat er in de Kamer, vanwege een paar Kamerleden reeds een heftige in terpellatie alsmede een wetsvoor stel is nedergelegd tengevolge de zer zeer betwiste VrijSpraak waarbij de algeheele amnestie voor oorlogswoekeraars en poli- 1 tieke veroordeelden onmiddellijk wordt geëischt. Uit de Memorie van Toelich ting van voormeld wetsvoorstel, lichten wij het volgende Na den wapenstilstand be- stond er een drang om verra- ders en woekeraars te straffen en al degene die met den vijand hadden gehandeld. Die stemming verslapte na- dien en nu wordt Baron Coppée vrijgesproken. Er bestaat dan ook niet meer de minste reden om nog vast te houden, diege- nen, die reeds werden veroor- deeld, hetzij om geld met de Duitschers te hebben gewon- nen, hetzij om het poliliek ideaal te dienen. Evenmin bestaat er nog reden, om de nog niet ver- oordeelden te vervolgen. Het is thans de tijd, om ze allen samen te brengen bij dengene, die hun aller toonbeeld en lei der is Baron Coppeé is vrij dus algemeene amnestie Even belangwekkend is het eens eventjes na te gaan, hoe de pers de beslissing van dit vonnis onthaalt. Alzoo beoordeelt een Luiker blad het feit in dezer voege: Logisch, zou er onmiddellijk eene herziening moeten gebeuren van al de processen dergenen die leveraars van den vijand zijn ge weest en die van 1918 tot 1921 onmeedoogend door de Assisen hoven werden veroordeeld Klei ne nijveraars die, om hun fabriek te redden en aan hunne werklie den arbeid te verschaffen, beschul digd waren eenige stuks plaatijzer, kachels of ijzermateriaal aan de Duitschers te hebben geleverd Varkensbeenhouwers, vleesch- houwers, veekooplieden, ongelet terd, zonder vaderlandsche opvoe ding, die aan de Moffen varkens, kalveren, ossen of koeien hebben verkocht uit winstbejag onge twijfeld, doch stellig zonder ach terdocht van zich daardoor plich- tig te maken aan landverraad allen werden op de zwaarste wij zen achtervolgd en veroordeeld. Zoo werd een beenhouwersgast der halle van Luik tot 5 jaar bal lingsschap veroordeeld, om 800 kgr. spek aan de Duitschers te hebben verkocht. Een kleine nijveraar zoon van zijn eigen werk gekend als de voorzienigheid der noodlijden den zijner gemeente en zijner werk lieden binst den oorlog, welke bo vendien deel maakte van een hoogst gevaarlijken spioendienst, wiens zoon op het eereveld is ge sneuveld, en die uit hoofde van zijnen hoogen ouderdom genood zaakt was het bestuur zijner fa briek aan onderdanen toe te ver trouwen, door deze laatsten van verdachtmaking van levering aan den vijand werd beschuldigd en voor 't Assisenhof werd gesleurd Dees onschuldig slachtoffer had schoon de politiek van het minder kwaad doen te pleiten, evenals zij ne bewezen diensten, de heldhaf tigheid van zijn gesneuvelden zoon, zijn eigen verval, zijne onwetend heid aangaande de bestemming zij ner productenNiets kon de onverbiddelijke Jury overhalen, hij was geen Baron, telde tusschen zijn vrienden geen oud-ministers, genadeloos werd hij veroordeeld en stierf als onschuldig slachtoffer eener snoode ongerechtigheid Welnu, indien men onze menig vuldige landbouwers eveneens onschuldige slachtoffers van me nige ongerechtigheid—eens moest ondervragen, dan weet ik maar al te best dat ook zij sterk in getal zijn, die blindelings als oorlogs woekeraars werden belasterd, ver volgd en veroordeeld. Dan ook vragen wij de herziening van al de snoode misgrepen, blindelings ten opzichte van velen onder hen gepleegd. Maar helaas Ook zij droegen den edeltitel niet van Baron Ook zij hadden schoon te doen pleiten, dat zij door regelmatige leverin gen en door groote zelfopoffering en persoonlijke ontberingen, als ware vaderlanders, de eerste in de bres zijn gesprongen om de uitge hongerde en uitgemergelde bevol king een reddende hand toe te steken. Hun bewezen diensten werden door een laffe ondankbaarheid vergeld, want ook zij telden tus schen hun vrienden en bescher mers noch Barons, veel min noch Oud-Ministers Welnu, moest het nu éénmaal waar zijn dat een nieuwe schreeu wende ongerechtigheid hoogtij viert, dan ook roepen we luid keels Amnestie voor Oorlogs woekeraars en Politieke Ver oordeelden Wij vernemen met genoegen dat de bijzondere Dekoratie van Eerste Klas voor bewezen diensten aan den Land bouw, toegekend werd aan den heer B. SCHOCKAERT, den geachten Voorzitter der Samen werkende Maatschappij Redt U Zei ven. Hij is sinds 25 jaar Voorzitter der Mel- kerij Sint Pieter te Erondegem. Wij bieden onze beste gelukwenschen aan onzen heer Voorzitter en zijn geluk kig een Man met zoohooge Landbouw- verdienste aan het hoofd te zien van onze Vereeniging. In naam van alle leden, hartelijk Proficiat Zij hebben het gevonden Die koeien alle vier In 't lommer van de wilgen Deert hen de zon geen zier. Zij strekken naast elkander Hun lijven lui en moe En, slaaprig door de hitte, Doen zij hun oogen toe. Zij jagen met hun steerten De vliegen van hun rug Zij zwermen weg, maar komen Al spoedig weer terug. Ei, deden hen die plagers, Met honderden, geen last In 't koele wilgenlommer Een koeienhemel was 't. Fons Van de Maele. Onloochenbaar is het feit dat volle melk als voedingsmiddel voor den mensch maar al te dikwijls niet den goe den naam heeft dien ze verdient. Hoe veel huismoeders zien we niet al te zuinig omgaan met melk, alsof deze meer een genot- dan een voedingsmiddel ware, wanneer zij voor andere min voedzame waren het geld door de vensters gooien. Wij willen hier hun verkeerd handelen doen uitschijnen en hunne aandacht trek ken op de talrijke voordeelen, die aan het benutten van de melk zijn verbon den, om tot een meer algemeen gebruik van melk te geraken en zoodoende het onze bij te dragen tot het verbeteren van den gezondheidstoestand onzer bevol king. Waarom dient er meer melk gedron ken Eerst en vooral en misschien is dit wel de voornaamste rede wij moeten melk drinken om hare voedingswaarde. De voedingswaarde van een product hangt af van min of meer groote hoe veelheid eiwit, vet en koolhydraten (sui ker) die het bevat Deze drie stoffen la ten zich gemakkelijk in het midden om zetten en leveren een zeker getal calo- riën of warmte, die dienen moet om on ze weefsels in leven te houden en nieuwe kracht voort te brengen. Hoe meer wij dus van die stoffen in ons voedsel aan treffen, hoe grooter hare voedingswaar de. Deze stoffen nu bezit de melk niet en kel in groote hoeveelheid, maar ook zijn deze bestanddeelen er in een specialen vorm voorhanden. Wij zullen hier maar enkel gewag maken van koemelk. Iedereen weet dat uit melk, boter en kaas wordt ge trokken en dat zij verder een zoeten smaak heeft. Het geheele product vormt een waterachtige 87,5 °/o oplos sing van eiwitachtige stoffen, melksuiker en minerale zouten, waarin talrijke uiterst kleine vetdruppels zwerven. De boter komt voort van het melkvet, ter wijl de kaas en hoofdzakelijk de eiwit achtige bestanddeelen der melk tot grondstof heeft. Haren zoeten smaak heeft de melk te danken aan de aanwe- DOOR H. MIS3SREZ Belang Het Zwart mag als de meest ge vreesde ziekte der hop beschouwd wor den omdat zij zich zeer dikwijls vertoont, de opbrengst zeer vermindert, ja zelfs geheel te niet doet en bijna altijd de hoe danigheid verslecht Wanreer de opbrengst eener hect are (325 Aalstersche, 400 Brabantsche roeden, 318 in de omstreken van Assche) gezonde hop gemiddeld 1500 kilos be draagt, zien wij dit der zivartzieke tot 500, 300 en min dalen. Deze laatste wordt dan nog door de brouwerij min gezocht en aan geringeren prijs betaald. Gelukkiglijk heeft men doeltreffende middelen gevonden om deze ziekte te bestrijden, namelijk door het besproeien met een insectendoodende vloeistof. Beschrijving. Einde Mei of begin van Juni verschij nen de gewone bladluizen en, later, de gevleugelde, door onze hoppetelers. vliegskens geheeten. Deze diertjes vermenigvuldigen zich op eene rasse wijze, zuigen het sap der bladeren uit en houden daardoor eenigszins de ontwik keling der plant tegen Zij dragen op het achterlijf twee horentjes iangs waar zij een suikerechtig vocht schijnen af te scheiden, dat op den bovenkant der bla deren valt, zich daar onder vorm van een laagje vernis of honigdauw vertoont en in de zon glinstert. Gelijkertijd ver liest de plant hare lichte tint en wordt donkergroen, hetgeen voor oaze hopte- lers een onfeilbaar middel der ziekte is. Inderdaad, op deze suikerachtige laag kiemen weldra de sporen eener woeker- zwam Zwart of Fumago Salicina genaamd wat aan de bladeren een uit zicht geeft als waren zij met schouwroet bedekt. Die bladeren, in hunne werking gestoord, verschrompelen en vallen af, eene bijna bloote rank latende die, op hare beurt, alle spankracht verliest en, evenals de zieke mensch, den kop laat hangen. Bestrijding der ziekte Uit het voorgaande blijkt1° dat de bladluis de oorzaak van 't zwart zou zijn 2° dat zij zich uiterst ras vermenigvul digt Zij is dus de vijandin die, bij hare eerste verschijning, moet bestreden wor den. Daarom besproeit men de bladeren zorgvuldig met een uittreksel van tabak gemengt met eene oplossing van goede bruine zeep. Bereiding van het doodend vocht a) Uittreksel. Men laat, in 10 liters water, liefst regenwater, gedurende 2 tot 3 dagen, van 4 tot 5 kilos tabakrib- ben trekken. Zuivere tabak is natuurlijk ook goed. b) Oplossing. Men lost 1 kilo goede bruine zeep op 2 liters water. c) Men vermengt het uittreksel met de oplossing en voegt er nog 88 liters wa ter bij. Vermits het gehalte nicotine of doo- dende grondstof van den tabak zeer ver schilt volgens grond, soort, bemesting, enz. raden wij aan het bereide sproei- vocht eerst op 4 of 5 planten te beproe ven en, indien de insecten er niet van sterven, het door eene nieuwe bijvoe ging van tabakuittreksel krachtiger te maken. Moest de plant er door lijden dan moet men de zeep weg laten. De tabak kan vervangen worden door een afkooksel van 1 kilo kwassia of bit terhout. Men gebruikt ook aloës. Tijdstip Bij de eerste verschijning der gevleu gelde bladluizen of vliegjes. Het gebeurt soms dat invallende stortiegens ze af spoelen en dan is het besproeien niet noodig. Men besproeie niet in volle zon. Gebruikswijze. Men gebruikt krachtige besproeiers of spuiten die het sproeivocht uiterst fijn verdeelen en, met denoodige kracht, tot in het toppunt der ranken drijven. Men besproeit telken male en zoo 'lang de bladluizen verschijnen. Voorkomende middelen. 1° Doelmatig bemesten. 2° Door uitkiezing soorten kweeken die aan de ziekte meest weerstand bie den. 3° Door goede onderhoudszorgen de plant in de beste levensvoorwaarden stellen. zigheid van melksuiker. Voegen wij daarbij dat de aschbestanddeelen der melk vooral kalk en fosfoor bevatten, en zoo blijkt genoegzaam hoe en waarom de melk als het type der voedsels mag doorgaan. De drooge stof, die dus de verbindingen tot stand brengt waardoor de waardevolle beteekenis der melk te voorschijn treedt, beslaat 12,5 °/0. Ook spreekt men op scheikundig gebied maar alleen van zeer voedzame melk, wanneer deze een groot gehalte van droge stof bezit. Bekijken wij nu eens de samenstel ling der bestanddeelen van de melk van de melk van naderbij. I. De eiwitachtige stoffen worden zoo genoemd omdat zij veel gelijkenis hebben met het wit der eieren. Men on derscheidt bij de melk de eigenlijke kaas- stof (caséine) van het eiwit (albumine). kaasstof is niet opgelost, maar zweeft in de versche melk in een opgezwollen, ge- leiachtigen toestand. Dit wordt toege schreven aan de aanwezigheid van kalk in hare verbinding. Zij maakt het groot ste deel 3/4 der melkeiwitstoffen uit. Albumine is integendeel opgelost, Beiden worden gescheiden onder den invloed van het stremsel de kaasstof geeft den wrongel, de albumine gaat in de wei over. Kaasstof is ook nog af te scheiden door lichte zuren melkzuur doch hier is de wrongel zacht en vlok kig als wanneer hij bij het stremmen veerkrachtig en vast is wat gewenscht wordt hij het kaas maken. Op 60 - 70° C. scheidt albumine in vlokjes afde kaasstof stolt niet door de warmte. Het zijn de eiwitachtige stoffen, die de melk wit maken. II. Het vet der melk, 3,7 0/o zweeft ia de melk onder vorm van kleine bol letjes, voor het bloote oog onzichtbaar, bij stilstaan stijgen een groot deel dezer vetbolletjes naar omhoog en vormen zoo eene laag room dit bewijst genoeg dat het vet niet in de melk is opgelost. De microscoop laat overigens toe die bolletjes, waarvan aantal en grootte zeer verschillen, waar te nemen. Het smelt punt van het melkvet (boter) ligt tus schen 32 - 37° C naarvolgens samenstel ling van dit vet. III. Melksuiker, 4 - 6 geeft aan de melk haren zwak zoeten smaak. Zij is min zoet als gewone beetsuiker nochtans omdat zij min oplosbaar is. Toch is zij in de melk opgelost. Deze suiker wordt snel door de levensverrichtingen der melkzuurbacteriën omgewerkt en tot melkzuur veranderd. Daar de eiwitstof fen onder den invloed van zuren kab belen. Zoo geeft de melksuiker recht streeks aanleiding tot het niet bewaren van melk. IV. De minerale zouten, 0,7 maken de asch uit d. i. het onverbrandbare ge deelte der melk. Zij bestaan hoofdzake lijk uit phosphaten en chloriden van ka lium, natrium en calcium ongeveer de helft van die zouten bestaat uit calcium- phosphaat, eene stof die ook in groote hoeveelheden in de beenderen voorkomt. Daaruit begrijpt men het groot belang van de melk in de voeding der zuigelin gen en den aangroei der kinderen. De samenstelling van al die voedende verbindingen is, al naar gelang van de diersoorten, zeer verschillend zelfs is de koemelk zeer verschillend, niet alleen volgens het dierenras, maar ook met de voeding, de levensvoorwaarden, het jaargetijde, den melktijd, den gezond heidstoestand, enz. Wij zagen hooger dat de melkbestand- deelen in caloriën worden omgezet zoo levert zuivere melk 630 caloriën, die t dus het arbeidsvermogen van het lichaam ten goede komen en een groot deel van de kracht leveren, die den mensch van noode is om arbeid te verrichten. Ver mits de kracht, die wij moeten inspannen bij den arbeid maar alleen kan ontstaan uit de stoffen die in ons lichaam eene daartoe aangepaste omzettingondergaan. moeten wij ons organisme tot dit einde genoegzame voedingsstoffen toedienen, willen wij onze weefsels in leven hou den en de krachtige werking onzer spie ren verzekeren. (Vervolgt). 't Was warm Zondag verleden. Het had er voren eens goed geregend en onze boerkens waren vol leven en verheugd. Nu mocht het weer heet worden, ze kon den nu toch hun bollezaad zaaien en de oogst zou meer op 't gemak nu, in de gloeiende zon, staan rijpen. Hoe geluk kig is de buitenmensch niet, een vlaags ken regen, na lange droogte, brengt hem in den hoogsten hemel, 't Is omdat voor hem er toch zooveel aan gelegen is, alles staat immers nog buiten en 't welgeluk- ken der vruchten hangt grootendeels van 't weder af. k Was verleden Zondag, door die stikkende hitte naar Aygem gereden, want de landbouwers van die gemeente waren bijeengeroepen, 't Is ginder nog altijd winteruur, geen wonder dat ik er een uur te vroeg aankwam. De ieverige voorzitter der afdeeling was daar reeds en ook ons aller vriend en ieverig pro pagandist Van Boxstael Jozef. De tijd RNBLOEM II ri inMiWlifcatH lïirTitm in - /ia.jilMiWiifir**-*>gwiir n IWMWMM—MBBftiMI—MPMMMW De Kapitaalsverhooging

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1