Van waar komt die prachtige Velo Pachters Kweekers Naaimachienen f Goed Uurwerk VELOS I Wm Landbouwers, t RIEMEN 8 MOTOR A. C. E. C. VAN CHARLEROI Benig depot voor Aalst en omliggende De Eleetrische Energie Magazijnen Esplanadeplaats, 4, nevens St Jozefskerk Werkhuizen Pleten Goeekestfaat 74. Handelaars, Neringdoeners, plaatst uwe annoncen in De Koornbloem, ze zijn goud waard. Baas Gansendonck Aan de Heeren Landbouwers Ongeloo eli k en toch Waar ■aaiIHIHIHBBBg Merk Etoile Blanche. ODILON SAEY Leopolds!raai, 10, Aalst Apotheek Ben neboog- te Aalst, verkoopt ALLEEN «le Wonderbare Pakken voor de bevruchting van paarden en koeien. a STAAF VIHTS Aug. DE VYLDER-P0UL1ART BRILLEN k w"! I s min 1 FABRIEK van LEBEBEN RIEMEN m Van Molle Gebroeders, Aalst If Bureel en Werkhuizen 30, Molens!raai, De beste eleetrische motor die (iij 1 kunt aanschaften tot het drijven uwer Dorschmachienen, Pompen, enz. is de S. I. TE AA EST Voorheen De Smedl en Broeders Telefoon Aalst 168. Beeds verscheidene honderden motoren A.C. E.(l. geplaatst. Meer dan 100 motoren in magazijn. RDe 0QCke!S CUeOep Hollandsche M Koeien en Vaarzen Raymond De Meysl j Hollandsche Koeien en Vaarzen Land hou wmachienen OSCAR DE GROOTE Hoogstraat, Herzele. Vindt ge 't Hij is niet alleen prach tig, maar kloek en sterk ineengezet. Bekijkt hem maar en onderzoekt Die prachtige machienen zijn alleen te verkrijgen by Hij gelast zich ook met alle reparatiën ten spoedigste uitgevoerd Zjjn machienen doen U veel moeite en geld sparen. Koopt bij hem in volle vertrouwen. Agent der Rijwielen Tomann, D. S. F., Gaulois enz. De (rechtover het nieuw lokaal van den Boerenbond) Nieuwstraat 9, Men zegge het voort. Van heden af worden verkocht 150 stuks Naaimachienen aller merken, mo dellen en systemen, beterkoop dan aan fabriekprijs. Voor reklaam zware kleermakerma- kersmachienen aller merken aan 625 fr. Corset- en hemdenmakers en stukwer kers vitesse-machiecen aan 550 fr. Kleermaakstersmachienen 475, 500 en 525 frank. 10 Jaar waarborg op factuur. Komt zien, vrijen ingang. Oude machienen worden overgeno- men aan de hoogste prijzen. Occasies vanaf 75 en 100 fr. Let wel op het adres Korte Sint Janstraat, 25, Aalst (nabij het Park). DIEGENE DIE EEN verlangen, wenden zich zonder dralen bij Brusselschestraat, 14, Aaist. Is ook best gekend voor spe- ciale, gekleurde en nieuwe soor- 2 ten van Men aanvaardt alle repara tiën en levert op voorschriften der HH. Doktoors Oogmeesters. Van bijzonderste Belgische fabrieken met een jaar waarborg. Naaimachienen, Electrieke lampen. Werkhuis van herstel. SONCK PETRUS, Statie, HAELTERT. J Indien gij, voor uwen elektrischen MOTOR ol voor gelijk welk ander M EK AN I EK WERKTUIG, eenen RIEM noodig Bi hebt, wendt U in volle vertrouwen tot het van oudsgekende 5 Opvolgers van O. VAN MOLLE-DELMOT 11'. Huis gesticht in 1878. Telefoon 123. alwaar alle soorten van riemen verkrijgbaar zijn in alle lengten en breedten. Ook alle bijhoorigheden. Gewaarborgde Kwaliteit.Matige Prijzen HUIS ÏJorpplaéatS, Moors^l Zaad handel - Rozen kweekerij Bijzoader gekend voor zijn mengeling voor blijvende weiden. Alle soorten Gras Beetzaden. Klaverzaad echt grof ras. Ook alle soorten Hof - en Bloemzaden. Al deze zaden zijn ook te verkrijgen bij een agent op de meeste gemeenten onzer streek. Men vraagt bekwame agenten op de gemeenten waar er nog geen is. Agentschap van Poudro de goed koopste meststof die er bestaat. Aalst, drukkerjj, "De Koornbioem. Zeëberykea! Alle dagen groote keus van Hollandsche koeien en vaar- zen, gekalfde en ongekalfde. In alle grootten en soorten Echt ras. Men verwisselt voor ander vee. Varkcnsmarkt, 23, AALS; «m Alle dagen te zien en te koop, echte Hollandsche kalfkoeien en kalfvaarzen, bij de Wed. Benoit De Wael en kin deren, Botermelkstraat, 66, Aalst-Mjjl- beke. Verkrijgbaar en in volle vertrouwen alle slach van zooals Pik Pikbind- en Maaimachie- nen. Dorschmachienen met manége, motor of tractor. Enkele en Dubbele Ploegen (met of zonder regelaar van af 95 kgr) Schoepers en Ressorteegden, Sleepkettingen, Wanmolens enz. enz. met al hunne noodige VERWISSEL- STUKKEN. Specialiteit van smeerolie en wagenvet bij Aldaar ook te koop een onlangs nieuwe NÏOTOOR Installatie 3 HP. door HENDRIK CONSCIENCE. Maar de natuurlijke zuiverheid haa~s harten hield deze spruiten der ondeugd onderdrukt, terwijl hare maagdelijke on- noozelheid zelfs aan te teekenen er van iets bekoorlijks bijzette, dat alles in haar verontschuldigen deed. Naar gewoonte had zij slechts een halve opvoednig genoten zij verstond het Fransch tamelijk wel, doch sprak het maar gebrekkiglijk. Daarentegen kon zij uitnemend keurig borduren, veelkleu rige muilen en voetkussens maken, met parelen breien, bloemen uit papier snij den. uiterst vriendelijk goeden dag zeg gen, nijgen en buigen, zeer kunstmatig dansen, -en vele andere lieflijkheden meer, die in het boerenhuis haars vaders te pas kwamen, gelijk een kanten kraag aan den hals eener koe, zooals het spreekwoord zegt. Van hare kindsheid af was Lisa be stemd geworden om een huwelijk aan te gaan met Karei, den zoon des brouwers, die een der schoonste jongens was, die men vinden kon daarbij zeer welheb bend voor eenen dorpeling, en tamelijk geleerd, vermits hij eenige jaren ia het Collegie te Hoogstraeten had doorge bracht. Evenwel, de studie had hem weinig veranderd hij beminde de ongedwon- gene vrfjheid van het boerenleven, was vroolijk als een vogel, drinkende en zin gende in eere en deugd met iedereen, vol levenslust, vriend en makker van el keen die hem kende. De vroegtijdige dood zijns vaders had hem het Collegie doen verlaten, om, als leider der brouwerij, zijne moeder be hulpzaam te zijnen de goede heer dank te den Heer dagelijks, dat Hij haar zul- ken braven zoon tot troost gelaten had want werkzamer en deugdelijker jon gen was er waarlijk niet. Slechts in tegenwoordigheid van Lisa verloor Karei zijne losse geestigheid en verviel in dichterlijken en in onbestemde droomerijen. Daar, bij de geliefde maagd gezeten, maakte hij zich kind met haar, vond genoegen in hare onbeduidende bezigheden an volgde met gedienstige aandacht hare minste wenschen in. Zij was toch zoo teer, zoo zwak, maar te vens zoo zuiver schoon, zijne verloofde Ook hij, de sterke, manmoedig jongeling, omringde het tengere meisje met eerbied, met toegevendheid en met angstige zorg, als ware hem het leven eener kwijnende bloeme toevertrouwd geweest. Tot voor vijf of zes maanden had Baas Gansendonck er geen groot kwaad in gezien, dat zijne dochter de echtgenoote van Karei wierd. Wel is waar, het had nooit zijnen hoogmoed gansch bevre digd doch daar een brouwerszoon, vol gens zijne meening, hoogstgenomen geen boer was. had hij zijn lang gehouden woord niet willen brekeu en zelfs toege stemd, dat men alles voor het aanstaan de huwelijk vergaderde en in gereed heid bracht. Zoo stond de zaak der jongelieden op een tamelijk goeden voet, toen de on getrouwde broeder van Baas Gansen donck aan een kortstondige ziekte over leed en eene schoone erfenis naliet, die niet lang daarna klinkende munt, binnen de afspanning de Sint-Sebastiaan, bij de andere hoopen schijven werd gestort. Peer Gansendonck was met vele an deren van meening, dat het verstand, de edelheid en de voortreffelijkheid des menschen alleenlijk moeten afgemeten worden op het geld, dat hij beziten, alhoewel hij geen Engelsch kende, was hij niettemin uit natuur tot de verhevene Engelsche gedachte geraakt, dat de vraag Hoeveel pond zilver weegt de man op alles afdoende en onwederleg- lijk antwoordt, volgens het oud Vlaam- sche spreekvers Het geld. dat stom is, Mankt recht wat krom is, En wijs wat dom is. Het spreekt van zelf, dat met zulk schoon leerstelsel zijn hoogmoed of lie ver zijne dolheid nog meer dan zijn goe deren was aangegroeid. Hij achtte zich ten minste gelijk met mijnheer den baron van het dorp want hij geloofde, dat hij ruim zooveel pond woog als deze adel lijke grondbezitter. Van dien dag af kreeg Baas Gansen donck het nog meer in zijne bovenkamer, en waande zich een der eerste mannen des lands. Dikwijls droomde hij gansche nachten, dat hij van eenen edelen stam afkomstig was, en zelfs bij dag wiegelde deze slreelende gedachte hem onophou dend in het hoofd. Om de tegenproeve dezer ingebeelde voortreffelijkheid te hebben, poogde hij menigmaal te ontdek ken, welk verschil er tusschen hem en eenen edelman mocht bestaanmaar waarlijk, hij vond er geen. Wel zeide hem zijn geweten somwij len, dat hij te oud was om nu nog Fransch te leeren en om zijne levenswijs gansch te veranderen en in eene hooge- re maatschappij te treden maar kon hij zulks niet meer zijne dochter tenminste zou opklimmen in de samenleving en trouwen met den eerste baron den bes te, Wat zalige zekerheid voor Baas Gansendonck Eer hij stierve. zou hij nog het genoegen hebben zijne Lisa me vrouw de barones te hooren noemen Hij zelf zou grootvader van eenige ba- ronnekens zijn Daarom begon de liefde van Karei den brouwer hem geweldig tegen het hoofd te steken, en hij betichtte in zijn gemoed den vroolijken jonkman van een hinder paal voor de toekomst zijner dochter te zijn. Reeds had hij, in Lisa s tegen woordigheid, met bitsige kleinachting van Karei gesproken en dingen gezegd, die het meisjeclusdanig gewond hadden, dat zij voor de eerste maal haars levens met spijt tegen haren vader was opge staan. en wel gedurende twee uren bitte re tranen had gestort. Om zijne dochter niet te bedroeven, zag hij van allen rechtstreekschen aan- val tegen de liefde des brouwers af maar hij zou het huwelijk wel weten uit te stellen, totdat de tijd Lisa den blind doek kwame afrukken, en zij zelve over tuigd wierd, dat Karei slechts een grove boer gelijk de anderen was. II. Wiens brood men eet, Wiens woord men spreekt. Op den hof der afspanning Sint-Sebas tiaan waren de dienstboden en werklie den, reeds met het krieken van den dag, aan den gewonen arbeid bezig. 1 rees. de koemeid, stond bij den bornput en wiesch rapen voor het vee in de opene schuur horde men het trippelend geklet ter der dorschvlegels de stalknecht zong een ruw lied en roskamde de paar den. Een enkel man wandelde onachtzaam over en weder en rookte zijne pijp, ter wijl hij hier en daar staan bleef om de anderen te zien arbeiden Hij was insge- lijkp als een werkman gekleed, droeg een vest aan het lijf en houten klompen aan de voeten. Ofschoon zijn aangezicht in zijne oogen zekere schalkheid en arglist. Overigens was het genoeg op zijne glimmende wangen en rooden neus te zien, dat hij aan eene vette tafel zat en den weg tot de kelder wist. De koemeid liet hare rapen staan en naderde tot de schuur, waar de dor- schers bezig waren met nieuwe schoven op den vloer te spreiden, en die gelegen heid waarnamen om tusschen den arbeid al een woord te wisselen. De man zijne pijp stond er op te zien. Kobe, Kobe, riep de koemeid hem toe, gij het rechte briefken gevonden Wij slaven ons dood van den morgen tot den avond, en krijgen voor alle loon wat scheldwoorden naar den kop. Gij hebt den wind van achter, gij wan delt, gij rookt uw pijpken, gij zijt vriend van den Baas, gij krijgt de vette broks- kens. Gij moogt zeggen, dat uw brood in den honig gevallen isHet spreekwoord heeft gelijk Menschen foppen is maar eene weet. Kobbe glimlachte met slimheid en en antwoordde Hebben is hebben en krijgen is de kunst het geluk vliegtdie 't vangt, die heeft het. Mouwvegen is bedriegen, en fleemen is kruipen, morde een der arbeiders met bitsigheid. Woorden zijn geene oorden, schert ste Kobe. Ieder is op de wereld om den zoon zijns vaders deugd te doen en die wat vindt, mag het oprapen. Ik zou beschaamd zijn riemen te snijden uit eens andermans leder maar een varken wordt ook wel vet gemaakt, al werkt het niet. Het is eenen hond leed, dat de an dere in de keuken gaat, lachte Kobe. Ongelijken schotel maken kwade broe ders maar het is altijd beter benijd dan beklaagd. En vermits een mecsch op de wereld toch ergens zitten moet, zit ik liever op het kussen dan op de door nen. Zwijg, schuimer, en denk, dat het van ons zweet is, dat gij zoo vet wordt. Tistje, Tistje, waarom zijt gij dus op mij gebeten Gij kunt niet verdragen dat de zon in mijnen vijver schijnt. Kent gij dan het spreekwoord nietwie een ander benijdt, vreet zijn hart en ver kwist zijnen tijd Zoo ik nu eens wat minder kreeg, zoudt gij er iets te meer om hebben Ben ik hoogmoedig Doe ik u kwaad Integendeel, ik verwittig u tegen dat de Baas komt, en ik steek u al dikwijls eene goede kanne bier door het keldergat. Gij zoekt waar het niet ver loren is, Tistje. ('t Vervolgt.) l r Tl E9 a Indien gi.i ve; in.gwtindien gij lijdt in de lenden; indien gij pijnen voeltinarmen en bedien indien gij allijd vermoeid zijt, 's morgens bij liet opstaan; indien gij hoofdpijn I|.het geheugen verslecht; ind.ieu gij krachteloos en moedeloos zijt, zonder wilskracht, zonder leveusluslin; dien gij zwarte gedachten hebt; indien gij slecht slaapt; indien gij aan de maag lijdt, krampen hebt. belailen tong, vettcii smaak in den mond, hartkloppingen,zweeten bij de minste krachtinspanning, wanne op ruiingen, schemeringen, ooiruischingen, steken inde zi jde, verstopping, gegrol inde darmen, moeilijk ophouden van water si herhaalde uoodz.kelijkheid te wateren, brandend water, vlo iïogen. witte vloed of witlooping, onmacht, prostatiet, breuk. Indien gij vruchteloos alles hebt beproetd en gij niet genezen zijt, lees het belang wekkend boekje i>e zenuw zwakte (JfEURASTHKNIEl, dan zult gij begrijpen waarom hel GE STICHT WIS IJKIHCX, gelegen ÏOO PEAHTBSSTRAAT, BlllS- 8KL (JVOOItD), in 1S6U gesticht, en bestuurd door eeu geneesheer specia list altijd deze droeve ziekte geueest. Duizendc bewijsschriften van genezing lig gen ter beschikking der klanien. liet boekje l wordt verzonden tegen PR- m post- i zegels. Raadplegingen te BRUSSEL i 100 Plantenstraat, alle Zou- en Maan dagen, van 10 tot S uur. Behandeling bij 1 briefwisseling.

De Koornbloem | 1924 | | pagina 6