REDT U 2ELVEN ftrbeid adelt DE VEEKWEEKSYNDICATEN Belangrijk Bericht De Teelt van de Prei DE HOPTEELT Landbouwweekblad Gelukwenschen en Bedankingen Landbouwersvereeniging Niel DE MELK ALS VOEDINGSMIDDEL VOOR DEN MENSCH. HET UITLEZEN DER HOPSOORTEN. moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 3 OOGST 1924 Prijs /2 centiemen. 6de JAARGANG 292 r m&zsmzL Abonnementsprijs 6 00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Wijl er hier ten lande, jatnmzr- lijk zoowel vanwege de Regee ring als vanwege het Landbouw- departement bitter weinig reke ning gehouden wordt met d nochtans zóó noodzakelij en rechtmatige bescherming onzer landbouwproducten over 't alge meenzijn we wel noodgedwon gen ten einde de vrije vreemde mededinging hoofd te bieden, die zelfredmiddelen op te zoeken en te bewerkstelligen, welke door het aanhoudend verlagen van den kostprijs onzer producten, de op brengst ervan gelijktijdig verhoo- gen. Onder deze middelen tot eigen- redding speelt onvermijdelijk dit der veekweeksyndicaten een voor aanstaande rol, wijl het juist onze zoo belangrijke veestapel is, wel ke voor t oogenblik dank den vrijen invoer uit den vreemde 't meest en wel 't ergst bedreigd is. Het komt er dan ook wel bij onze verstandige landbouwers op aan, op dit gebied grondig onder legd te zijn ten einde dezen hoofd- voornamen tak onzer landbouw nijverheid op de meest winstge vende wijze uit te baten. Immers de dierenuitbating mag wel als een der belangrijkste land bouwtakken beschouwd worden, als men eens ernstig nagaat, dat het ruimste deel der globale ont vangsten zoowel op de groote als op de kleine boerderijenver uit van de hoevedieren voort komt. Niemand nochtans zal het ons durven betwisten, dat onze voor naamste hoevedieren merkelijk hooger winsten zouden afwerpen, moest de uitbating ervan op meer doelmatige wijze gebeuren. De echte weg tot verbetering blijft ongelukkiglijk van een aanzienlijk getal boeren nog gansch of ge deeltelijk onbekend. Liever dan hier de nieuwe wegen op te gaan, liever dan met de moderne doen wijzen vooruit te willen, berust de eigenlijke kweek nog grootendeels op vooroordeelen en ouden slen ter. De ernstige en vooruitstrevende landbouwer, die aan ernstigen veeteelt doen wil, moet zijne hoe vedieren beschouwen als levende werktuigen, die de spijzen, welke ze opnemen, op de profijtigste ma nier omzetten in melk.vleesch, vet, wol, arbeid, enz.... en hem daarbij zulke afstammelingen leveren, wel ke dezelfde eigenschappen bezitten en aldus de winstgevende voort zetting van zijn bedrijf verzekeren, dus zulke afstammelingen voort brengen, welke minstens even waard zijn als de ouders. Het mag dan wel hoofdzaak genoemd worden, dat de boer er steeds gedurig naar streve, die le vende machienen uit zijnen stal te verwijderen, welke hem dubbel- voudig doen verliezen wat ande ren hem doen winnen. Het is voor hem dus eene volstrekte noodza kelijkheid dat hij behoorlijk in staat weze het dier te kunnen be- oordeelen als voortteler, als fok- dier, of, in andere woorden, dat hij de noodige vakkennissen be- zitte, om de kweekwaarde ervan vast te stellen. Het lijdt dan ook geen den min sten twijfel, dat een degelijk en practisch ingericht Veekweek- syndikaat,, hier de meest afdoende en best aangeduide hefboom uit maakt, welke in deze richting on eindig veel kan en zal bijdragen, om het stelselmatig streven naar selectie en reinteelt, ten einde al- zoo steeds nieuwer en beter wegen van veredeling in te slaan. Overigens die overgroote nood wendigheid van het verbeteren van onzen veestapel doet zich dag aan dag door talrijke spijtige doch welsprekende bewijzen gevoelen. Immers door dagelijksche bestati- gingen in ernstige melkerijen aar een degelijke kontrooldienst is ingericht kan men vaststellen dat sommige melkkoeien niet meer dan 1000 frank 's jaars aan boter opbrengen, wijl de beste 3000 fr. opleveren. Terloops wijzen we hier op het groot belang dat de Keurcommis- sie in elk Veesyndikaat werkzaam er bij heeft, de melkkontrool ver plichtend te maken voor alle ge primeerde koeien. Zulks biedt haar stellig de beste gelegenheid om zich van de melkhoedanigheid bij elke ingeschreven melkkoe regel matig op de hoogte te houden. Dit grondig en nauwkeurig melkonderzoek heeft reeds meer malen doorslaande bewijzen gege ven, dat we hier ter streke koeien bezitten, die 35 kgr. melk en meer dan één kgr. boter per dag geven. De mannelijke afstammelingen, welke uit zulke model-melkgeef- sters voortspruiten, zullen dan ook oneindig veel bijdragen, om ons vee onder opzicht van melkhoeda nigheid te verbeteren. Aan de stierenhouders dus de eerste plicht van den uitslag der melkkontrool gebruik te maken om hunne kweekstieren te kiezen onder de kalvers, afstammende van ouders, waarvan de rijke melk en de boteropbrengst bewezen is, en aan de veehouders niet uit het oog te verliezen het groot belang dat ze hebben hunne koeien en vaarzen door goede voortbren gers te laten dekken Immers hier is het verschil bij de voortgebrach te producten nogmaals oogsprin gend Zoo ziet men volle vaar zen verkoopen van 2000 fr. terwijl anderen verkocht worden aan 4000 fr. Iedereen is hiervan ongetwijfeld meer dan overtuigd, maar bitter weinig zijn ze in getal, dezen die denken aan den eersten en voor- naamsten stap, namelijk de keus van een goeden stier. Het zij ons dan toegelaten bij deze gelegenheid nogmaals eenen oproep te doen aan uw aller goe den wil. Veekweekers, die het wel meent, behartigt uwe belangen Wij beschikken over puike ele menten om het ras onzer Dender vallei beroemd te maken, binnen en buiten de grenzen. Wij bewo nen een streek van veekweek.Laat ons dus onverwijld den oorlog verklaren aan de Hollandsche koeien, welke overigens zooveel duurder verkocht worden dan de onze. 'Met ons eigen ras te verbeteren en te veredelen helpt ge dan ook ruimschoots mede om op onze verbrokkelde boerderij de op brengsten te vermeerderen, ten einde alzoo den kleinen landbouw op een geringe spanne gronds zijn bestaan te verzekeren. Tezelfdertijd verhoogt ge uw voortbrengstkapitaal, biedt ge 't hoofd aan steeds toenemende vrije vreemde mededinging en werkt ge nuttig en ruimschoots mede tot de verheffing van den Landbouw- stand binnen eigen grenzen. Heden Zondag 3 Augustus, om 10 uren, in het Lokaal, Groote Markt, te Aalst, algemeene verga dering voor fruitverzenders. Bespreking Plukken, verzor gen, enz. Alle fruitverzenders en kwee kers worden dringend verwacht. Van overal komen brieven van be dankingen en gelukwenschen over ons geleverd Plantgoed. Reeds van over weken, lieten de vrienden van Bonheyden ons weten hoe prachtig de uitslag was met onze Eerste lingen en hoe schoon de velden met Kruyers, Industries en Roode Star ston den. Soortelijk schrijven kregen we van de stieken van Thienen, van Diest, uit West-Vlaanderen enz. Uit het Walen land, waar we voor eenige vrienden planters hadden gestuurd: zelfde vleien de bedankingen. Uit Frankrijk zelfs komen ons de gelukwenschen van Viaamsche boeren, die op de Fransche hofsteden ons plantgoed hebben gezet. En hoe staat het in de streek van Aalst, waar we bijna honderd wagons leverden in 't verloopen jaar Prachtig, prachtig Heden kregen we nog een brief van de Landbouwersvereeniging van Niel (provincie Antwerpen) Mijnheer Ortaire Caudron, Bestuurder Redt U Zeiven te Aalst. MIJNHEER. Met genoegen heb ik de eer U te mel den, dat de landbouwers onzer vereeni- ging, welké verleden jaar plantaardap pelen bij Redt U Zeiven gekocht hebben, ten zeerste tevreden zijn van den uitslag, welke zij verkregen hebben. Onzen besten dank hierover In naam onzer vereeniging, vraag ik U, of het dit jaar zou mogelijk zijn. ons plantgoed te bezorgen. Indien dit moge lijk is, wil mij dan laten weten, wanneer de bestelling moet binnen zijn, dan kan ik alles op zijn beste regelen. Hopende, Mijnheer, met uw ant woord vereerd te worden, bied ik U, in- tusschen mijne oprechte groeten. Voor de Landbouwersvereen. De Schrijver, FRANS WILS. 0üond te l/cmcle. Zacht zijgt alom het vredig-stille duister Geluidloos schoon aiover 't rustend land, En verreenbij.de wind in kalm gefluister Neuriet heel zacht in haag en elzekant. De kouters liggen eenzaam nu te droomen Naproevend nog der zonne warmen [gloed En late geuren van d n avond stroomen Uit alle verten, heerlijk zoet en goed. Met al wordt innig, veld en lucht en [weiden In teere atmosfeer van diepe rust t Lijkt of de avond in z'n vredig glijden Het wijde land io stillen sluimer sust. En vöör z'n needrig, kleine woon [gezeten De oogen doelloos starend vóór zich uit Komt meen'ge zwoeger 't hard labeur [vergeten Van zomerdag die zich vol vrede sluit. De kalme stonden van den zomeravond Zijn voor den landman uren vangenot... Hun innigheid,zoo heerlijk zoet als lavend Voert, ongeweten, nader hem bij God 1 Em. Van den Broeck. Het is om rede van hare bijzondere samenstelling en n.l. om de groote hoe veelheid water dat zij bevat, dat de melk niet een geconcentreerd voedsel mag genoemd worden Daardoor komt ze dan ook niet in de eerste plaats in aanmerking voor volwassen, gezonde die veel arbeid moeten verrichten. Daarentegen is zij bij uitstek aange wezen voor jonge kinderen, juist omdat de bestanddeelen die de voedingswaar de ervan uitmaken, er in voorkomen on der een zeer gemakkelijken verteerba ren vorm, en omdat ze rijk is aan zouten die in den stevigen en gezonden groei van het beenderstelsel een belangrijke rol vervullen. Ik hoef hier alleen de aandacht te trekken op de engelsche ziekte der kinderen, die zoo vaak voor komt door een te weinig of verkeerd gebruik van melk. Hetzelfde geldt ten deele voor vol wassen personen met zwakke spijsverte ringswerktuigen, alsook voor herstellen de zieken, bij wie die organen nog niet behoorlijk hunne normale functiën kun nen verrichten, doordat de bijhoorende klieren niet genoeg spijsverteringsvoch- ten kunnen afscheiden. Wij weten im mers dat, als het lichaam zwak of ver zwakt is, de verteringsorganen en hun klieren een langen tijd ten achteren blijven. Nu, de spijsverteringsvochten moeten worden bewerkt met de verbin dingen door het voedsel aangebracht, door tusschenkomst der verteringsklie- ren. Zijn deze ziek of verzwakt, dan hoeven wij ze te sparen en ze alleen maar voor lichte stoffen te laten dienen. Welke veranderingen ondergaat de melk nu bij de vertering De waterachtige oplossingen van de melk worden, lijk zij in de maag aanlan den door een bezonder ferment van het maagsap leb of remsel geheeten geronnen, vooraleer zij verdere verte ring ondergaan. Dit is bijzonder het ge val voor de eiwitstoffen, die door de peptine van het maagsap worden ont leed in eenvoudige verbindingen, zooals peptonen en albuminozen, welke licht oplosbaar zijn en zoo in den bloedsom loop kunnen overgaan. De gemakkelijk verteerbaarheid der vetten hangt groo tendeels af van hunne hoogere of lagere smeltingstemperatuur. Wij weten allen dat een weinig warmte onvoldoende is om boter te doen smelten dit is een van de redenen om dewelke de boter gemakkelijk verteerbaar is Hieruit kan men dus verstaan waarom het vetge halte van de boter buiten zijne bij zondere voedzame hordanigheden bijzonder aangewezen is voor kranke en herstellende lieden De melksuiker wordt omgezet in melk zuur. die een gewichtige rol vervult in de samentrekking der spieren. De zou ten worden als dusdanig in het bloed opgenomen, dienen tot de stofverwisse ling en onderhouden den gezondheids toestand onzer weefsels. De melk, gelijktijdig genomen met ander voedsel, is veel beter verteerbaar dan wanneer zij alleen wordt genomen, behalve misschien voor de kinderen.Wij zagen reeds dat de melk in de maag neerslaat en er een groote witte massa vormt daarom hoeft men de melk met kleine slokken te drinken, ten einde de vorming van te groote gestremde massas zooveel mogelijk te vermijden. Een vol wassen, gezonde mensch zou zich noch tans niet uitsluitend met melk mogen voeden, omdat dit ontegenzeggelijk op een verslapping der spijsverteringsorga nen zou uitloopen, van welker werk kracht veel te weinig zou worden ge- eischt. Daar de physiologische waarde van een voedsel niet alleen van de samen stelling, maar bijzonder van het aantal verteerde en geassimileerde stoffen af hangt, mogen mij dus gerust beweren dat de melk wel het voedsel is dat het best aan die eischen voldoet. Alle stof wordt verteerd, er gaat niets verloren. Een derde gewichtige rede nog om de melk meer bij de voeding van den mensch in aanmerking te brengen is wel dat de volle melk, in verhouding tot haar voedingswaarde en met het oog op haar groote en gemakkelijke verteerbaarheid, als menschelijk voedsel zeer goedkoop is. De berekeningen bewijzen ons stel lig dat 1 kilo koemelk eene waarde heeft van 1.56 fr. terwijl ze toch voor 0,96 fr per liter te koop i«. Daarbij zijn alle be standdeelen ervan volkomen verteer baar, wat met een deel van de eiwitstof fen, liet vet en de koolhydraten (suiker) in andere voedingsmiddelen niet het ge val is. Wij willen besluiten met te wijzen op de groote rol, die de melk bekleedt in de geneeskunde. Al de dokters zijn het eens om de melk voor te schrijven als een natuurlijk geneesmiddel, dat heel dikwijls prachtige uitslagen oplevert in menige ziektetoestanden. Waarom zou den wij, die gezond zijn van lichaam, er niet overvloedig van gebruik maken, wanneer zij ons zoo gemakkelijk ter hand ligt Van den echten oorsprong van de prei weten we weinig mee te praten, om de eenvoudige reden, dat er de oor sprong niet genoeg van bekend is, en alhoewel sommige schrijvers hem afkom stig beweren uit de Zwitsersche Alpen, andere uit de streek rond de Middel- landsche Zee, toch scbijot me deze be wering nogal gewaagd. Wat we weten, is dat ze een tweejarige plant is. die ge kweekt wordt om aan de soep een aan- genamen smaak te geven, bijzonder als men enkel de malsche witte deelen er toe benuttigd. Ze wordt gestoofd als kooien, spinazie of scarolandijvie en dan is ze zeer bloedzuiverend ea gezond in een goeden hutseput kan ze niet gemist worden en doet soms ook dienst om spijzen te kruiden om de maag te prik- 1 kelen. Om al deze reden verdient de prei een plaats in den moeshof en gezien ze noch moeilijk is op haar grond, noch moeilijk j op haar voedsel en bovendien fel winst gevend is, zou k iedereen aanraden ze te kweeken. De bloemstengel verschijnt slechts het 2' jaar en draagt een driehoekige doos vrucht, welke zwarte, gerimpelde zaden bevat, wel gelijkende op die van ajuin doch een weinig kleiner. Een gram er van bevat wel 400 zaden en 400 gram er van volstaat ruimschoots om een gansche are wel te bezetten. Het kiemvermogen van het zaad duurt twee jaar en 1 liter zaad, (Zie vervolg 2de bladz.) DOOS 8. UISESEZ De Erfelijkheid en Veranderlijkheid bij de planten. Het is een niet te betwisten feit, dat de planten, zoowel als de dieren, hunne goede hoedanigheden, maar tevens ook hunne gebreken, aan hunne nakomeling schap overzetten. Het is dus volstrekt noodzakelijk, dai wij, tot de voortteling, de bijzonderste, vruchtbaarste specimens gebruiken. Door eene verstandige zaadkeus, ge holpen natuurlijk door doelmatige be mesting, is men er bijv. in gelukt tarwe- soorten te bekomen, die 3000 tot 4000 kil. graan per hectare opleveren, terwijl onze voorouders al heel te vreden wa ren, als zij 1500 - 2000 kil. konden be reiken. Op dezelfde wijze en in dezelfde mate is men er toe geraakt, suiker- en voederbeeten te verbeteren. Door 't gebruik van uitgelezen plant soen, ook wel door zaaien, zijn er varië teiten van aardappels ontstaan, die in opbrengst, rijkheid aan meel, weerstands vermogen tegen de ziekten, enz., de oude zeer verre overtreffen. In de fruitteelt insgelijks tracht men de bestaande soor ten te verbeteren, met van de vrucht baarste boomen onberispelijke enten te kiezen. Waarom zou, voor het voortkweeken der hop, de landbouwer denzelfden weg niet volgen als voor de andere planten Het lijdt geen den minsten twijfel, of door de beste moederstruiken uit te kie zen, zullen wij er in gelukken onze goede inlansche hopsoorten gedurig te verede len. Maar bovendien kunnen wij aldus verbeterde plaatselijke variëteiten beko men die, onder eenen bijzonderen naam, zouden gekend en verkocht worden. Dit zal niet al te moeilijk zijn. Immers, die ren en planten hebben eene neiging tot veranderlijkheid, 't is te zeggen om hun ne oorspronkelijke goede of slechte eigenschappen te wijzigen. Die neiging werkt zooveel te krachtiger, naarmate men de plant in een verschillend midden verplaatst of de voorschriften eener oor deelkundige teeltkeus meer of min in het oog houdt. Voor wat het vee betreft, bijv. heeft men vastgesteld dat, de uit Holland hier- ingevoerde dieren, hier heel moeilijk stam maken. Hetzelfde geldt voor vele uitheemsche planten, die maar door be stendige zorgen en onophoudelijk koes teren hier gedijen. Men zal overigens met eene zelfde variëteit, niet op dezelfde wijze in de ver schillende streken des lands gelukken, omdat bemesting, onderhoudszorgen, grond, zelfs klimaat van de eene plaats tot andere kunnen verschillen. Wij mogen dus benevens het verbe teren der bestaande soorten het ontstaan van nieuwe plaatselijke verscheidenhe den betrachten. Waarom wij onze hopsoorten moeten uitgelezen. Tot hier toe, werd de teelt der hop onder menig oogpunt verwaarloosd, niet het minst voor wat de manier van voort telen betreft. Dit laatste werd schier aan het toeval overgelaten, omdat de plant toch gedurende vele jaren, genoegloo- nende opbrengsten gaf en de vreemde concurrentie niet was te vreezen. Men streefde er steeds naar hooge opbreng sten te bekomen, zonder zich om de kwaliteit te bekommeren, daar alles toch gemakkelijk aan den man werd gebracht. Thans echter schijnen de toestanden gansch anders te zullen worden. t Is gedeeltelijk ten gevolge van ge brekkige teeltkeus en slechte verzorging der hop dat wij de vreemde markten verloren. Wij moeten trachten, ze door het leveren van goede producten, terug te winnen wij moeten door hetzelfde middel beproeven den vreemde van on ze eigene markten meer en meer te ver wijderen. De brouwerij, die, zoowel als andere nijverheden, met de mededinging heeft te kampen, vraagt steeds betere grond stoffen. Er bestaat eene groote strekking om de hop in 't vervolg volgens hoedanig heid en inhoud aan nuttige bestanddee len te betalen, zooals het ook maar bil lijk is. In het kweeken van alle vruchten is er verbetering waar te nemenwaarom zouden wij, voor wat de hop betreft, den ouden slenter blijven volgen Het voorbeeld van wat men in den vreemde bekwam moet ons aanwakke ren om naar verbetering te streven sommige Duitsche en Oostenrijksche hopsoorten worden dubbel zoo duur als de onze verkocht. Het moet wel zijn dat zijn meer waarde hebben en het is dus aan te prijzen zich meer toe te leggen op den kweek van rijke soorten. Welke soorten moeten wij planten In de omschrijving van Aalst worden 1 er vooral drie soorten hop geplant 1° de Groene bel die als.de beste aanzien wordt 2° De Witte rank insgelijks hooggeprezen 3° de Ca- gneau die min befaamd is. Rond Pope- ringen vindt men bijzonderlijk1° de Poperingsche witte 2° de Witte Buvrinnes welke beide de oude Roo de rank verre overtreffen. Moeten nu juist de min goede soorten totaal vervangen worden door de Groene bel b.v. Hoegenaamd niet dit is zelf niet wenschelijk daar er van al te veel omstandigheden dient rekening gehouden te worden, onder andere van de vraag van Handel en Brouwerij, van het tijdstip der rijpwording, het weer standsvermogen tegen de ziekte, de ge schiktheid tot den grond, enz. Maar alle soorten moeten uitgelezen en gedurig verbeterd worden. Waarop er dient gelet te worden. Bij de voortteling onzer hopsoorten moeten wij vooral onze aandacht vesti gen op de volgende hoedanigheden 1° Goede opbrengst2° beste hoeda nigheid (fijnheid en rijkheid in lupuline) 3° zoo weinig mogelijk onnuttige be standdeelen (zaden, spillen, staarten, blaadjes, enz.)4° weerstandsvermogen tegen ziekten 5° gelijkvormige, geen te grove, schoon gekleurde bellen, die het zicht voldoen 6° eenen kleinen regel- matigen spil bij de bellen 7° Menig vuldige en fijne schubben 8° De soort moet ook voor den grond geschikt zijn, gezocht worden door de Brouwerij aan eenen betrekkelijk goeden prijs betaald worden, enz. Keuze der moederkuilen. De hop zet zich ook wel door zaad, doch hoofdzakelijk bij middel van mid del van stekken voort. Goede en slechte hoedanigheden bij de planten erfelijk zijnde, komt het er op aan eene goede keuze te doen van moe derkuilen van de eerste de beste strui ken nemen, zooals het tot heden werd gedaan, ware onverstandig handelen. Om de beste moederkuilen te kennen, moeten wij de hop gadeslaan van in het begin van haren groei, en ze in hare ontwikkeling volgen alle verschijnselen die zich voordoen, onderzoeken en be- studeeren. Vooral moeten we letten 1Of de wasdom van de plant regel matig en weelderig is. 2. Of zij goed bestand is tegen de na- deelige invloeden van 't weêr. 3. Op haar weerstandsvermogen te gen ziekten en insecten. 4. Op het aantal bellen die zij draagt, dus op hare vruchtbaarheid. 5. Op den vorm, de grootte, de zwaarte en de hoedanigheid der bellen. 6. Of deze laatste goed het plukken, drogen en verhandelen zouden onder staan. Aan de kuilen, die onder deze ver schillende opzichten voldoen, zal men een stokje steken (of op een andere ma nier teekenen) om ze tot de voortteling te bestemmen. Verzorging der moederplanten. Na de keuze van goedgeschikte moe derkuilen, is daarmede het werk der uit lezing niet ten einde. Wij behooren nu nog die planten in de beste levensvoor waarden te plaatsen, opdat zij al hare goede eigenschappen zoude kunnen in 't licht stellen, ja zelfs versterken of er nieuwe vertoonen. Men zal dus den grond waarop zij staan, wel onderhouden van kuischen, opkrabben enz. hem met oordeel vet ten, dit is niet alleen voldoende stalmest, maar tevens ook phosphoorzuur- en potaschvetten, ten gepaste tijde, toedie nen de planten zelf zal men onophou delijk bewaken en voorbeeldig verzor gen. Moesten er tusschen de verkozen planten gevonden worden aan de ver wachting niet beantwoordende, men laat ze varen, om alleen van de onberispe lijke voort te kweeken. Later worden van de nieuwe planting aldus bekomen, nog eens de schoonste kuilen uitgekozen, om er van voort te zetten, want om goe de en duurzam uitslagen te verkrijgen, is het noodig dat de uitlezing onafgebro ken voortga. Misschien zouden door zaaiing de uit slagen nog beter zijn. doch men kan dit overlaten aan de vakvereenigingen zelf, die, in eenen proeftuin, dergelijk werk zouden kunnen ondernemen. Manier van de stekken te nemen, 1° Bij t versnijden der hop in de vroe ge lente, (dit schijnt de beste doenwijze te zijn). Gewoonlijk laat men drij ranken aan eiken staak het onderste gedeelte wordt in t voorjaar afgesneden en kan, zoover het met aarde bedekt was, als stek aangewend worden. Het zal om goed te wezen, daaromtrent 10-15 cm. lang zijn en 1 1/2 cm. omtrek hebben, daarbij malsch en buigzaam en eene geel achtige schors bezitten. .W- T K II RSBLOEM Aankondigingen volgens akkoord.

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1