REDT U ZELVEN l Beroepsvertegenwoordiging van den Landbouw. DE HOPTEELT Plantaardappelen. Landbouwweekblad Arbeid adelt De Strijd om Goede Melk. Een nieuvi en dubbel bewijs Het drogen der Hop. Het piukken der Hop aan den Kuil. moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 31 OOGST 1924. Prijs it centiemen. 6ik JAAROANU Ni 296 Abonnementsprijs i 6,00 frank s jaar». Men schrjjft In op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR TAIRH CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hanne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. A. Behartiging der Landbouw belangen. Sedert tientallen jaren wordt er in België gesproken over eene be tere vertegenwoordiging van den Landbouw bij de Regeering en, als middel daartoe, over de inrich ting van Landbouwkamers Er is in het Parlement geen be spreking over de Landbouwbe groting voorbijgegaan, zonder dat verscheidene volksvertegen woordigers op die kwestie de aan dacht van den Minister vestigden. In het Parlement zelf waren een vijftiental wetsontwerpen voor de oplossing van het vraagstuk inge diend. Elk ontwerp bracht eene verschillende oplossing in 't mid den en de voorstellen waren zoo uiteenloopend in hun doeleinden, in hunne middelen en in hunne in richtingen, dat het stevigste hoofd er ten slotte de kluts zoo bij ver liezen. Wat wil men eigenlijk met de vertegenwoordiging van den land bouw en de inrichting van Land bouwkamers De grondgedachte is dat de belangen van den Landbouw beter moeten gediend worden. Het is een feit dat de Landbouw in het economische leven van Bel gië de grootste plaats bekleedt. Het is een ander feit dat de belan gen van den Landbouw langen tijd zeer flauw behartigd worden en dan nog door inrichtingen of lieden, die eigenlijk met den Land bouw met den wezenlijken boerenstiel, zijne behoeften en werkelijkheden weinig of geen uitstaans hebben, of daarvan on volledig op de hoogte zijn. Zoo gebeurde het dan ook meermalen, dat de Regeering, op aanraden van die onbevoegde inrichtingen of lieden, maatregelen nam, die regelrecht indruisten tegen de be langen van den Landbouw of stel selmatig verwaarloosden op te treden en in te grijpen daar waar het paste. Wanneer de Regeering in land bouwzaken wetten maakt, past het Kamer er de weergalmen van op- meststoffen, zaden, vee, enz...,vee- oogst- en hoeveverzekeringen, geldleeningen aan landbouwers, veekweeksyndicaten, beetensyndi- caten, gezamenlijke verkoop van granen, fruit enz... enz... Aldus zijn tot stand gekomen de Belgi sche Boerenbond de Ligue Agricole Beige de "Unions pro- fessionnelles Agricoles de be roepsvereniging Redt U Zei ven met hare steeds toenemende vertakkingen en tientallen andere vereenigingen en bonden. Daarne- ven rezen nog uit den grond mel- kerijvereenigingen, uitvoer- en in- voersyndikaten en dies meer Zoodat deze vrije instellingen op het huidig oogenblik zoo belang rijk zijn geworden, dat zij de offi- cieële korpsen verre overvleuge len, bijzonder onder oogpunt van bevoegdheid en practischen land bouw zin. Hoe kon zulks anders, daar de meeste samengesteld zijn uit lieden van den boerenstiel en uit specia listen in het vak, die dag-in dag-uit omgaan met de landbouwers en dus op de hoogte zijn van de wer kelijke toestanden en van de ware landbouwnoodwendigheden. W el- nu, het heeft nog al geruimen tijd geduurd, eer deze Vrije Vereeni gingen enkele vertegenwoordigers mochten afvaardigen in de Offi- cieële Landbouwkorpsen om ai - dus hunne stem bij de Regeering te laten weerklinken. Doch nie mand zal het ons durven ontken nen dat het bitter klein getal af gevaardigden nog op verre na 1 niet in juiste verhouding staat bij 't getal en de macht die ze veite- genwoordigen, D. Voor meer recht tot medezeggingsschap. Het mag dan ook de Regeering geenszins verwonderen, dat om reden dezer niet-beduidende ver tegenwoordiging in die officieële korpsen, er van uit de landbouw- wereld stemmen van verzet en i protest zijn opgegaan, en wel zoo heftig en druk, dat en Minister en dat zij eerst te rade gaat bij de be voegde Landbouwmiddens, even als zij in zake handels- en nij verheidsbelangen de handels- en nijverheidskamers moet raad plegen. Immers het is heel natuur lijk dat eene Regeering, even als eender wie, de bovennatuurlijke gave van Alwetendheid niet bezit. Door de vertegenwoordiging van den Landbouw en de inrich ting van Landbouwkamers wil men de Regeering zeer bevoegde en onmisbare raadgevers ter harer beschikking stellen. B. -r- De Officieële Landbouw korpsen. De vertegenwoordiging van den Landbouw is geene nieuwigheid in België. Zij bestaat sedert Wil lem I der Nederlanden en werd in den loop van ons onafhankelijk bestaan aangevuld en uitgebreid, zoodat op dit oogenblik de Belgi sche Landbouw bij de Regeering vertegenwoordigd is door oflicie- ele inrichtingen, namelijk: de Hoo- gere Landbouwraad, de Provin ciale Landbouwvereenigingen, en de plaatselijke Landbouwcomices Deze drie korpsen zijn ingesteld en fungeeren door Koninklijk Besluit. C. De Vrije Vereenigingen. De uitbreiding van den Land bouw heeft in ons land verschei dene Vrije Vereenigingen in t le ven geroepen, die metdeoflicieele korpsen geen uitstaans hebben en die zich vóór de boeren hoogst verdienstelijk maken, door aller hande practische instellingen, zoo als gezamenlijke aankoopen van vingen en er verscheidene wets voorstellen werden neergelegd,om heel de Landbouwvertegenwoor- diging herin te richten. Dat dit krachtdadig protest der Vrije Ver eenigingen gewettigd is, vloeit klaarblijkend uit het stellig feit dat het onbetwistbaar nut dat zij on zen landbouw bewijzen ontzaglijk groot is, bijzooverre dat zij de spil vormen waarop heel ons land bouwbedrijf draait en zij om zoo te zeggen de voorzienigheid van onzen landbouw uitmaken. Het lijdt dan ook geen den min sten twijfel, dat dergelijke inrich tingen meer recht van medezeg gingsschap in het beheer van on zen Landbouw verdienen en het past dan ook de Regeering, alvo rens in landbouwzaken beslissin gen te nemen, het oordeel en den onmisbaren raad dezer Vrije Vereenigingen in te roepen. E. Beroepsvereeniging van den Landbouw. Hoe moet nu de vertegenwoor diging van den Landbouw herin gericht worden Sommigen heb ben gemeend dat de Officieele Korpsen eenvoudig moesten af geschaft worden, om ze te vervan gen door vereenigingen, waarvan de leden zouden gekozen worden door de boeren zelf en welke zou den fungeeren als een soort Pro vinciale Raad of als een Parle ment in 't klein, zonder welks goedkeuring de Regeering in Land bouwzaken geen beslissing zou mogen nemen. Doch naar aanleiding van het studieplan, dat de heer Baron Ru- zette, Minister van Landbouw, desaangaande onder vorm van definitief voorstel,, aan de goed keuring des Konings reeds heeft onderworpen, mogen de vrije ver eenigingen zich geene illusie's ma ken. Immers wij meenen van nu af te mogen bevestigen, dat volgens 't herinrichtingsstelsel de bestaan de Officieele Organismen nogmaals op t voorplan worden geschoven. De Landbouwcomi- cen en ae Provinciale Landbouw raden blijven wat men mag noe men de officieele vertegenwoordi gers. Doch om voortaan van deze organismen deel te maken moet men ofwel landbouwer van be roep zijn ofwel eigenaar zijn van landerijen gelegen in de omschrij ving van het Comice, ofwel vee arts of landbouwkundige zijn, kort om tot de wetenschappelijke land- bouwwereld thuis behooren. Naast deze Officieele Organismen zou eene Federatie der Vrije Landbouwvereenigingen tot stand gebracht worden, met on derscheid tusschen de vereenigin gen met algemeene belangen zoo als de Boerenbond "La Ligue Agricole de Namur en dezen met beperkte belangen zooals de Samenwerkende Melkerijen, de Syndicaten voor aankoop van meststoffen enz. Boven deze twee categoriën van instellingen zou de Provinciale Landbouwkamer staan, voor 2/5 samengesteld uit vertegenwoordi gers van de Comicen, voor 2/5 uit vertegenwoordigers der Vrije Vereenigingen met algemeene be langen en voor 1/5 uit vertegen woordigers der Vrije Vereenigin gen met beperkte belangen. Het zijn deze Provinciale Ka mers, die de afgevaardigden zul len verkiezen bij den Hoogeren Landbouwraad. Er wordt uitdruk kelijk aangestipt dat de meerder heid van voornoemden Raad zou samengesteld zijn uit beroepskun- digen. De helft der leden plus één zal saamgesteld zijn uit landbou wers, die het bedrijf uitoefenen en uit dien hoofde 't bedrijfspatent betalen. In hoeverre het ontworpen her- inrichtingsontwerp aan onze wet tige eischen en wenschen voldoet en wij er diensvolgens kunnen meê instemmen, kunnen we slechts dan mededeelen, wanneer we in bezit zullen zijn van den officieel vast- gestelden vorm en tekst van het vooruitgezette hervormingsont- werp. er terdeel met drek bevuild, dan moet onvermijdelijk bij het melken, brokjes mest in de melk vallen. Alvorens dus met melken aan te vangen, zal men wel acht nemen op het wasschen van den uier en spenen met lauw water dit om er het slof, zooniet van weg te nemen, dan toch er te doen aankleven om er het in den emmer vallen van te beletten. Het melkgerief moet natuurlijk ook rein wezen. De melker zal zich de han den met zeep wasschen en ze nooit met speeksel of melk bevochtigen. Hij zal ook de eerste gemolken stralen melk laten verloren loopen Eens gemolken, zal men de melk zoo vlug mogelijk uit den stal verwijderen. Men zal ze vergaderen in een daartoe goed ingericht en verlucht lokaal alwaar men ze vooreerst zal teem sen om er alle vreemde stoffen af te zon deren, die niettegenstaande al de geno men voorzorgen, in de melk zouden ge vallen zijn Men gebruike daartoe eene zeef of een Max filter, die men zich met klein» kosten kan aanschaffen.Eeas gefil- tert, zal de melk snel en diep worden af gekoeld om het ontwikkelen der ziekte kiemen te belemmeren. Zij is immers nog warm en heeft juist die warmtegraad die het best past tot het vermenigvuldi gen dier slapende microben en tot het zuur worden de melk in die voorwaar den bewaren, ware dus een grove dwaasheid. Die nadeelige werking der microben kan maar alleen te keer gegaan worden door de zelve zoo snel en zoo diep mogelijk af te koelen daartoe zal men de kruiken in een bak koud water zetten, dat men niet genoeg zal kunnen vernieuwen. Men mag ook niet nalaten de melk in de kruiken van tijd tot tijd eens doorroeren om er de gansche massa van af te koelen. Is dezelfde rein en af gekoeld, dan zal men de bussen dicht sluiten om ze te beschutten tegen vlie gen, stofjes, katten, enz... Opdat het vervoer ervan niet nadeelig zou geschie den. zal men de bussen gansch vullen om de melk zoo min mogelijk te klutsen Is de melk der verschillende melktijden goed afgekoeld, dan mag ze men gerust mengen. Wanneer de melk in die omstandig heden gewonnen, in de fabriek zal aan- 1 e.nen, zal men ze op vuilgehalte en zuurheidsgraad onderzoeken en den be trokken melkveehouder geregeld van de bevindingen op de hoogte houden. Zeer gewenscht zou het toekennen van pre- miën zijn voor ziodelijk behandelde melk. Die enkele voorzorgmaatregelen zou den oneindig veel bijbrengen tot het voortbrengen van onberispelijke melk om de rede dat ze den geschiksten voe dingsbodem van de bacteriën wegnemen en hun genoodzaken te leven in ongun stige voorwaarden. Bij de wedstrijden zou men de prijzen moeten uitloven voor de zindelijkste melk, in plaats voor deze met het hoogst gehalte aan drooge stof, of liever zou ze aan beide eischen moeten voldoen. Het spreekt van zelfs dat melk van zieke koeien ten strengste zal worden af gewezen elke poging of aanzetting tot bedriegen kan niet zwaar genoeg ge straft worden. M1SEREZ VALÈRE DOOR B. MISERE2 Hoe dan de melkonreinheid verme den Alleenlijk door meer zorgen aan het melken en aan het bewaren van de melk te besteden. Bij het melken moeten wij reeds de eerste voorzorgen nemen om een on- aangenamen geur te vermijden, moet het melken altijd in een goed, verluchte en verlichte stal geschieden. Wij zien maar al te dikwijls dat onze veestallen hierin ver ten achteren zijn, er bestaan vele be dompte, walgelijke kotan men kan er met moeite eenige weldoende binnenval lende lichtstralen bespeuren. Vensters meestal kan men er niet ontwaren en als er dan nog zijn, dan kan men ze nog niet openen, zoodat er de heerschende lucht hard verstikkend is. Melk, die zoo ge makkelijk alle geuren opneemt, moet er onvermijdelijk worden besmet. Daarom moeten wij onze koestallen overvloedig lucht en licht geven om er, ten koste van alles, stofvrije lucht te doen heerschen en de melkbesmetting te vermijden. Als het uur van melken nadert, zullen we in den stal alles ongeroerd laten we zullen wachten tot na het melken alvorens tot het vervangen van het strooisel en tot het toedienen van het voedsel over te gaan. Aal en meit moeten altijd regelmatig uit den stal worden weggehaald om te beletten dat muren en dieren met drek zouden worden bevuild. Als dat regel matig zal geschieden zullen we dieren hebben met onbevuilde huid en zal het roskammen er veel gemakkelijker van gwchieden, Integendeel zijn uier en ach- In den namiddag van Woensdag, 20 Augustus 11., brak er plots een onweder los in de Denderstreek tusschen Aalst en Dendermonde. Alhoewel beperkt in om vang was de vlaag geweldig in hare uit werksels. De regen gitste in stroomen neder, de donder rommelde met afwisse lende kracht met reusachtig gekraak ontstaan, groeide het geluid tot deuren rammelden en ruiten rinkelden, om na die korte hevige poos, zich te verwijde ren en in de verte weg te sterven. Blik semflitsen doorkloven het ruim lange electrische kronkelstrepen schoten langs alle kanten uit de inktzwarte wolken wispelturig en geweldig tevens waren de uitwerksels der electrische schokken en vlammen;boomen kloven open; radio s wierden verbrijzeld electrische verlich tingstoestellen geraakten in de war en onbruikbaar, huizen branden af. Zoo viel de bliksem te Wieze, in de Nieuw- straat, op eene rij aaneenpalende huizen waarvan er twee te gelijk vuur vatten, een derde kon gespaard worden dank aan het moedig optreden der buren, na tamelijk ernstige beschadiging. Geluk- kiglijk voor de eigenaars waren ze alle drie sedert eenige weken verzekerd in de Onderlinge Brandverzekering Redt U Zeiven Deze deed dan ook onmiddel lijk het noodige om de beproefde lieden bij te staan, 's Woensdags namiddags door de ramp getroffen, was de schat ting 's Vrijdags reeds gedaan tot volle voldoening der geteisterden en s Zater dags wierd de schade aan 't roerend goed volledig uitbetaald. Hartelijken dank wierd ons uit dien hoofde betuigd. Dit voorval levert ons een dubbel bewijs, te weten 1° dat voorzichtige lieden hunne ver zekering doen verhoogen in evenredig heid met den huidigen prijs van alle wa ren en materialen Zie vervolg 2' bladzijde. Regeling en verdeeling der warmte alsook wegdrijving van den rook. De lucht wordt in beweging gebracht door het vuur. lederen weet dat de war me lucht naar omhoog rijst en zoodoen de een luchtstroom verwekt. Hoe war mer de lucht, hoe sneller de tocht is, en hoe meer water er vedampt wordt. Men kan opene of geslotene vuringen gebruiken. De opene vuringen welke hier algemeen in zwang zijn benadeeling meer de hoedanigheid uit hoofde van den rook die de hoplaag doortrekt. Ten einde dit te voorkomen kan men de vuur- kamer van eene buis, die den rook weg leidt, voorzien. De openingen, langs waar de hitte uit de kamer komt, moeten kunnen gesloten worden, hetgeen zon der onkosten verkregen wordt bij middel van een of twee stukken plaatijzer, die men er vóór schuiven kan, om den door tocht der hitte tegen te houden. De wer king van dit stelsel is zeer voordeelig iedere maal dat men versche brandstof fen op het vuur werpen moet, sluit men de zijde openingenen opent de rookbuis. Na eenige stonden brandt het vuur we der klaar en worden de vuringen ge opend terwijl de buis gesloten wordt. De geslotene vuringen zijn zonder twij fel beter geschikt om de kwaliteit der hop te vrijwaren hier loopen de vlam men en de rook in ijzeren buizen zoodat zij de hop niet ten minste kunnen bescha digen. Om de warmte die uit de buizen komt gelijkmatig te verdeelen hangt men bo ven het verwarmingstelsel eene vierkan te plaat die de warme lucht openspreidt. Men moet zorgvuldig vermijden dat blaadjes, gebroken bellen enz. op de verwarmde buizen of in het vuur vallen hunne verbranding geeft eenen stinken den rook die de hop sterk beschadigt. De hop mag nimmer hooger dan 45 c ntigraden gedroogd worden. Om deze te bepalen gebruikt men eenen warmte meter die men boven in de hop plaatst tijdens het drogen. Men gebruike alleenlijk goede en drooge cok (gaskolen), nooit geene reuk- of rookgevende brandstoffen. De droogtafel. Deze moet aan de volgende voor waarden beantwoorden 1° zoo hoog mogelijk boven de vuur- kamer geplaatst zijn derwijze den scha delijken invloed van de stralende warmte op de bellen te vermijden. 2° zooveel doorgang mogelijk aan den lucht bieden. Gegalvanisierde tralie of eene net met gevlochten ijzerdraad in vervanging van het houten lattenwerk zou dit deel beter bereiken. 3° zoodanig geschikt zijn dat de bellen zoo weinig mogelijk kunnen gebroken worden tijdens de verschillige bewerkin gen. De tafel moet zoo effen zijn als het maar zijn kan, en van eenen groóten doorgang, langs den kant waar men de gedroogde bellen afschiet, voorzien zijn. De beste verbetering zou bestaan in het gebruiken van beweegbare droogtafels of kuipen die men kan verschuiven en omkantelen om de gedroogde hop in de koelkamer te gieten zonder ze aan te raken. 4° Door het solfer niet beschadigd worden. Hoe men nu dient te drogen. Men zal bij het drogen, de volgende punten in acht nemen 1° Den eest goed zuiver maken 2° Het vuur aansteken, reuk en rook laten verwijderen vooraleer den eerst te laden niets anders verbranden dan dro ge gaskolen 3° De bellen op de droogtafel gieten en slechts 10 a 15 centimeters dik leg- graat kraakt zij is goed gedroogd als zij haren glans behouden heeft. Elke hopteler moet zooveel mogelijk zijn eigen eest bezitten. Andere hoptelers dienen hunnen eest te vergrooten om doflmatig en op tijd te kunnen drogen. Men zal best eiken dag de bellen drogen welke daags te voren geplukt zij. Eene der voornaamste oorzaken, die aanleiding geeft tot het ziek worden der planteD, is haren zwakken toestand. Het schimmel bij de Hop komt hierdoor dik wijls voor. De plant versterken met haar de noodige zorgen toe te passen is eene gegronde waarborg tegen de plaag. Welaan een der doelmatigste middels is te vinden in het plukken aan den kuil, dat is plukken aan den voet der plant, zonder ranken af te snijden of van het wortelgestel te scheiden. Wij weten dat zulks niet altijd en overal mogelijk is, doch vele planters kunnen het zonder moeite begaan en, om te beginnen, allen zouden wel doen van het op eenige kui len, te beproeven. Het plukken der hop aan den kuil zon der de ranken af te snijden levert het groote voordeel op, dat het sap der ran ken en bladeren terug tot de wortels kan overgaan en zoo de plaDt ten grooten deele versterkt. Deze doenwijze is eene halve bemes ting waard zeggen de vakmannen. Nu. hoe moet men daartoe te werk 4° Gedurende de drie, vier eerste uren zacht vuur maken derwijze dat de warm tegraad de 25 tot 30 graden niet te bo ven gaat. Om de warmte te matigen kan men ook nog veel koude lucht toelaten met de onderste trekgaten gansch open te zetten. 5° Trapsgewijze de warmtegraad doen stijgen, de onderste openingen meer slui ten doch nooit de 45 centigragen over treffen, 6° Als de hop bijna droog is, hetgeen men gewaar wordt aan het mogelijk af breken pan den graad en het staartje brand men de solfer (1 pond op 100 pond hop). Nadat de solfer uitgebrand is. laat men de koude lucht vrij binnen komen en verminderd men het vuur om de warmte te laten dalen en de te groote breekbaarheid der hop te vermijden. De overtollige solferreuk wordt door den luchtstroom weggedreven. 7° Daarna verwijdert men de hop van de droogtafel met de meeste zorg moge lijk ten einde geene lupuline te verliezen. Nooit mag men de hop terten. 8° De hop moet op eene zuivere en droge plaats bewaard worden. De hop is voldoende gedroogd als de gaani Het hoofdgedacht is het gewas van het wortelgestel niet *e scheiden ten ein de den groei niet plotselings af te brekt-u en de sappen laten neer te zakken, tot in den kuil waar zij als voorzaad werden bewaard tot het volgend jaar. Men begrijpt allicht van welk over groot belang, die doenwijze voor onze Belgische cultuur kan wezen als nu n overlegt dat niet eene cultuur tncer uit puttend is en meer opbrengend. Is het niet een woud, een echt bosch dat men jaarlijks op onze hopakkers ziet ontstaan Een goed honderdtal dagen zijn er enkel noodig om het tot volkomen ontwikke ling te brengen. Heeft men er weieens aan gedacht aan de aanzienlijke hoe veelheden bestanddeelen of voedende materialen die er noodig zijn om zulk plantengebouw te voltrekken De ontleding bewijst dat; 1000 kilos droge bellen bevatten: 66 k. Asschen; 32 k. Stikstof; 11 k. Fosfoor- zuur; 23 k. Potasch; 11 kg. Kalk; 3,6 kg. Magnesia. 1000 kilos droge ranken behelzen: 38 k. Asschen; 15,7 k. Stikstof; 4k.Fosfoor- zuur; 11 k, Potasch; 13 kg. Kalk; 2,7 kg. Magnesia. Nu, hoeveel duizende kilos droge ran ken zou eene hectaar niet opleveren Voorzeker zijn er zoo verschillige dui zenden. Zoo men dus de ranken aan den bodem teruggeeft, verricht men reeds een loffelijk werk en eene groote bespa ring van voedsel; zoo men het sap naar den moederkuil laat terugdalen en de hop hare natuurlijke dood laat sterven dan handelt men, ons dunkens nog wij zer. Voor de laatste maal doen wij een op roep tot de leden en landbouwers aan gaande de inschrijving van plantgoed. Wij hebben gezien dat de laatste in schrijving van Eerstelingen niet meer konden aangenomen worden, daar er in Friesland gebrek kwam aan goede plan ters. Hetzelfde gaat gebeuren met de andere soorten. De vraag uit alle deelen van België en Frankrijk is zoodanig groot dat het bijna zeker is dat ook in een paar weken alles zal verkocht zijn. Wij laten dus voor de laatste maal weten dat degenen die begeeren, plantgoed van Eigenheimers, Roode Star of Industrie, te bekomen, deze week hunne inschrijving moeten zenden. Op achterblijvers wordt geen acht geslagen Het is opvallend hoe de meeste par tijen aardappelen alhier aangetast zijn door de ziekte. Gaat dit vochtig weer nog eenige dagen duren dan zijn we ver zekerd vele bedorven knollen te vinden zelfs in de beste velden. Het is dus voor alle landbouwers, voorzichtig wel in 't oog te houden of ze nog zullen plant goed kunnen nemen uit hunne eigene partijen en zoo ze daaraan twijfelen on middellijk nieuw plantgoed te vragen. Volgens berichten uit Friesland zijn de velden aldaar nog goed gebleven. Moest ook daar ziekte komen, dan zien we de goede planters tot de hooge prij zen komen. Oppassen zal de boodschap zijn 1 l ■■■■■■■■■■Hg KüöBSSsotS ütlüüGa 9 (Vervolg) 1? gen

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1