Bijvoegsel aan De Koornbloem van 31 Oogst 1924 Nr - VARIA - EEN KIJKJE IN ONZE KOLONIE INDEXCIJFER OF 15 AUGUSTUS. Uit Kaf an Koren - Speculatie en Broodprijs. Sinds een paar weken worden allerlei onheil spellende geruchten verspreid inzake mislukking van den graanoogst in Ame rika, opkooperij in het groot van allen voorraad, nog geweldiger stijging van den broodprijs. Die geruchten hebben ook bij onze bevolking heel wat onrust en opschud ding gebaard, doch zijn, onzes inziens, zeer overdreven. In feite komt de gan- sche kwestie veeleer neer op een Ameri- kaansch kiesmanceuver, gesteund door een finantieele groep, die vooral werk zaam is op landbouwgebied, namelijk de twaalf Federal and Intermediate Cre dit Banken, die de meeste voorschotten aan de Amerikaansche landbouwers ver strekken. Ten hunnen gerieve werd dan ook die kunstmatige hoogtebeweging uitgelokt en als basis worden onjuiste statistieken over een onvoldoenden graanoogst de wereld ingezonden. Men weet dat de groote maalders zoowel in België als in Engeland, (de belangrijkste graaninvoerders van West- Europa) in feite het monopool van hun bedrijf bezitten. Hebben zij zich laten beet nemen door het Amerikaansch maneuver Of hebben zij alleen dien schijn aangenomen om, ten eigen profijte, de graan- en broodprijzen onmiddellijk op te drijven Geldt dit ook niet voor onze Belgische maalders Zoo ja, waar om indien ze van stijgingen hoorden, heb ben ze kunne aankoopen niet onmiddel lijk gestaakt In alle geval moeten de maalders op 't publiek de verliezen niet uitwerken, die zij geheel nutteloos en door eigen betreuring hebben geleden, doordien ze over zaken van hun eigen industrie zoo gebrekkig ingelicht waren. Uitbetaling van Oorlogsschade. Ingevolge de ministerieele omzendbrief, waardoor voortaan alle uitbetaiidg van oorlogsschade geweigerd wordt, in ge val de geteisterde uit hoofde van oor logswinsten werd aangeslagen, wordt er bi£ bevoegde overheden krachtdadig verzet aangeteekend Ten tee ken van protest wordt een schrijven gericht aan den Hoofd-Staatskommissaris van oor- logschade ten einde dien ongegronden maatregel te doen intrekken met verzoek de niet uitbetaalbare titels in aflorting te doen gelden op de belastingssommen. t Ware hoogst wenschelijk dat onze beroepsvereenigingen zich takkoord stelden, om op dezelfde basis en steunend op dezelfde beweegredenen een derge lijk protest in te zenden, 't Geldt hier immers een kwestie van algemeen belang, waarbij we dan ook solidair dienen op te treden. Hoe de stallen van vliegen bevrij den 1° In destallen eeu halve duis ternis doen heerschen, door de venster ruiten te bestrijkea met kalkmelk, waar in een groote hoeveelheid blauwsel is opgelost. De vliegen, die de duisternis niet kunnen verdragen, verlaten na en kele dagen den stal. De kalk kan dan heel gemakkelijk van de ruiten afge- wasschen worden. 2° Bovenaan, tegen de zoldering van den stal, een vrij hevigen luchttocht ver oorzaken. Daartoe behoeft men in de twee tegen elkander liggende muren eene opening maken. Van buiten brengt men zonneblinden aan. gemaakt schuin ia een raam gezette latten of plankjes, welke men bestrijkt met creosote of phe- nisch zuur. Door het samenaanwenden van deze twee middelen, zal de stal van het vee- plager.d vliegengespuis verlost wezen. Bovendien levert dit stelsel nog het dubbel bijkomend voordeel de stallen frisscher en gezonder te maken. Tegen moedwillige grondverbrok- keling. Aan het dagorde eener on langs gehouden vergadering der U.P.A. (Waalsche Landbouwberoepsvereeni- gingen) werd den wensch vooruitgezet aan deze spijtige en moedwillige doen wijze een einde te zien stellen. Zoo ziet men bij erfenisverdeeling soms éénzelfde stuk land in onbeduidende perceeltjes verbrokkeld en verscheurd. Sommige notarissen zien meer dan eens de wettige erfenisbepalingen moedwillig over het hoofd en stellen alzoo het eigen be lang boven den eerbied van hef erfe- nisrecht Toestand der suikerbeetcultuur. Indien het uitzicht onzer suikerbeetvel- den waarlijk prachtig is, dit der vooruit zichten van verkoop daarentegen blijft waarlijk wanhopig en ontmoedigend. Van kontrakten is voor het oogenblik geen de minste spraak. Op de vergade ring van het Beetensyndicaat, kregen we voorstellen de suikerbeeten in drie verschillige perioden te verkoopen. Dit stelsel zou gepaard gaan met tal van moeilijkheden en kan onze beetplanters j in geenen deele voldoening schenken. Daarom werd het ook radikaal van de hand gewezen. Intusschen blijven onze beetplanters hopeloos uitkijken naar iet of wat voldoening gevende verkoop voorwaarden. Volgaarne geven we toe dat in België de suikermarkt tamelijk beperkt is en dat de suikerverkoop er verre van ge makkelijk is. Anderszijds verlieze men niet uit het oog dat Cuba tegenwoordig de regelaarsmarkt daarstelt van dit pro duct. Immers de kuituur van het suiker riet verschaft de 3/4 van suikerbehoefte aan gansch de wereld, en het valt dan ook gemakkelijk om begrijpen dat de suikerplanters dier streken er oneindig voordeel bij hebben de prijsregeling van het suiker naar eigen keuze. Nu wat er er ook van zij of niet, eene dringende toenadering tusschen fabri kanten en beetplanters kan of mag niet langer uitblijven, wil men niet dat die onzekere afwachting eene noodlottige ontmoediging veroorzake, waarvan de spijtige naklank zich onvermijdelijk zou doen gevoelen op eene zóó belangrijke kuituur, welke in aller belang eene pro gressieve uitbreiding dient te nemen. Zal de regeering hier nogmaals met gekruiste armen den beetplanter aan het dreigend noodlot overlaten dewijl ze nochtans over twee machtige hulpmid delen beschikt 1°) Het openen der grenzen tot de grootst mogelijke uitvoerkwantiteiten. 2°) Het terug in voege brengen der 0,40 fr. per 100 kgr. op ingevoerden sui ker. Dat elk de juiste verantwoordelijkheid drage zijner plichten ten einde gezamen lijk de krisis te keer te gaan. zoo wordt de spreuk nogmaals bewaarheid Gedeelde smart, halve smart. Gedeelde vreugd, heele vreugd Landbouwers, Weest op uwe hoe de De aanhoudende regens dezer laatste dagen, hebben reeds heel wat schade veroorzaakt aan den buitenstaan- den oogst. Door dit ongunstig oogstwe- der krijgen tarwe en haver reeds een droevig .uitzicht. Daarbij staat het weder zoo onvast en onzeker, dat de boeren schier verplicht zijn tusschen twee regen- wolken in het halfnat graan binnen de schuren, t Is waarlijk droef een zoo prachtigen oogst in zulke ongunstige weersomstandigheden te moeten binnen schuren. Het is dan ook ongetwijfeld dat het ruim deel der tarwe en haver halfdroog zal moeten opeengestapeld worden. Doch voorzichtige en vooruitziende landbouwers zullen niet uit het oog ver liezen welke erge gevolgen het opeen- tasschen van half nat graan kan hebben. In dergelijke voorwaarden zijn gisting en vooral verhitting zeer te vreezen Het ware aan te raden, kleine graan mijten te zetten en in de schuren of han gars den oogst op afzonderlijke en af gescheiden perceelen te tasschen, opdat er de lucht en wind overal tusschen kun ne dringen. Ook ware het niet slecht tusschen de lagen op 1 meter of 1,50 afstand takken erwtrijs of staken te steken, teneinde de lucht te kunnen vervoeren en de verstik king te voorkomen. RUANDA - URUNDI In een onlangs verschenen artikel beloofde ik met onze achtbare lezers een verbeeldingsreisje te ondernemen door heen het Zwarte Luilekkerland. Wie onze inleiding van over een drietal we ken las, zal zich dan ook nog wel herin neren, in welke omstandigheden wij in bezit traden der nieuwe Congobezitting Ruanda-Urundi. Het Belgisch koloniaal bestuur ont plooide onmiddellijk een buitengewone bedrijvigheid om zich met de inlanders in gemeenschap te stellen. Het stelde onverpoosd alles te werk om ons kolo nisatiestelsel aan te passen aan het kader der lokale instellingen. Deze politiek, gesteund op den eerbied der zeden en gebruiken der volkeren dier streek voor zooveel deze niet strooken met de zedenleer en de beschaving had voor gunstig gevolg, zich bevoordeeligd te zien door den politieken Staat der beide onder mandaat gestelde volkeren. Musinga, Koning van Ruanda, vol strekte soeverein, meester der gronden en der kudden, zag dank onze tus- schenkomst zijne macht versterkt en verzekerd.Ook is hij voor ons een trouw hulpmiddel geworden gewillig volgt hij de raadgevingen onzer vertegenwoordi gers en met volkomen onderwerping aanvaardt hij hunne voogdij. Eveneens heeft hij de noodzakelijkheid begrepen eener meer verstandige vorming en ont wikkeling der negerhoofden. Voor hen werd er. dan ook te Nyanza eene school eene school geopend en Musinga was de eerste om er zijne zonen naartoe te zenden. In URUNDI, eerder een feodaal een hoofdig bestuur, was de toestand anders doch daar ook gaf onze koloniale poli tiek de beste uitrlagen. De negenjarige prins Mwami Mwambutsa beschikte er slechts over een beperkte macht, heel wat meer verbrokkeld en minder stevig dan deze van den Sultan van Ruanda. Onze pogingen zonder de minste in wendige onlusten te verwekken slaagden er in meer stevigheid en een vormigheid toe te brengen aan de zoo erg bedreigde centrale macht. Een Raad der Opperhoofden werd gevormd naast den jongen monark en onder de waak zame bescherming van den belgischen gezant. Thans is zijne opvoeding en verstan delijke ontwikkeling toevertrouwd aan de zorgen van een Europeesch leeraar. Naar het voorbeeld van Ruanda, werd alhier eene school ingericht ter ontwik keling der opperhoofden. Haar zetel is gevestigd te Muramwya, verblijfplaats van den jeugdigen soeverein. De zeer dichte bevolking, vooral in de vlaktestreken, wordt geraamd op 4 S 5 millioen inlanders en groeit van dag tot dag aan. De overheerschende volks massa is samengesteld uit het ras der Bahutu, thans beschermd tegen de op standing der Batutsi, die vroeger of schoon in minderheid toch baas speel den. De slavenhandel verdwijnt van lieverlede, de handel in vuurwapens, alkool en stupefienten is ten strengste verboden en dit verbod wordt stipt na geleefd. Het openbaar onderwijs gaat er met reuzenstappen vooruit. Er bestaan twee officieële scholen, bestuurd door blanke leeraars, die het onderwijs verschaffen aan 307 leerlingen. Naast de 285 scho len van Missionnarissen, waaronder verscheidene protestansche missie's, en welke 25000 leerlingen feilen, bestaan er bovendien 13 Staatsscholen bijge woond door 625 leerlingen. Eene school van geneeskundige inlandsche assisten ten is in volle levenskracht te Kitega (Urundi). Een landbouw-proefstation werd in gericht te Rumonge en later insgelijks naar Kitega overgebracht. Een africh- tingsstation voor trekossen werd in deze lokaliteit eveneens opgericht eene mo- del-melkerij te Ngosi verders treft men in een groot aantal posten verscheidene werkhuizen aan, zooals schrijnwerke rijen, steen- en pannenbakkerijen enz. Het klein en groot katholiek Seminarie van Kabgaye tellen respectievelijk 124 en 24 seminaristen. Een veearts-labora torium is ingericht te Kisengi en bewijst er de doeltreffendste diensten in zake pestbestrijding van het vee. Ruanda-Urundi is ook bij uitstek de streek der kuituren en weilanden. Land bouw en veekweek zijn hare voornaam ste natuurlijke rijkdommen, bij zooverre dat ze voorbestemd zijn in de voedings bevoorrading van Congo en voorname lijk van Katanga te voorzien. De laatste verslagen desaangaande toonen klaarblijkend dat den uitvoer van maniocmeel honderdvoudig verdub beld is de maïskultuur neemt eene toe nemende uitbreiding de aardappel van Europa lukt er uitstekend de tabaks- plantatie's breiden zich meer en meer uit eveneens deze der koffie, waarvan den uitvoer sinds 1922 gestegen is van 1600 kilogr. op 9000 kgJ. in 1923. De huidige veestapel is rijk en over vloedig. Thans wordt hij geraamd op een millioen zwaar stuks voor Ruanda en op 250,000 stuks in Urundi, benevens eene groote hoeveelheid geiten en scha pen. De uitvoer der huiden (120,000 s jaars) neemt meer en meer toe evenals het vee op voet. In zake veeuitbating even ais in land- bouwkultuur bezit Ruanda - Urundi vooruitgangs-elemenren van eersten rang, doch het komt er vooral op aan bij de inlanders de noodige wetenschap pelijke kennissen te ontwikkelen, om het grootsche uitbatingswerk van den land bouw ginds tot doelmatiger aanpassing op te leiden. De buitenlandsche handelsuitbreiding was bewonderenswaardig in 1923 de uitvoerkwantiteit is meer dan verdub beld de verzending van voedingsbe hoeften naar Katanga is vertiendubbeld. wijl ze steeg van 500 tot 5000 ton. Deze verheugende vooruitgang is vooral te wijten aan de douaanovereenkomst vastgesteld tusschen Congo en de bezit tingen onder mandaat, De Congolee- sche wetgeving en toltarieven zijn voor taan toepasbaar in Ruanda-Urundi. De douaan-ontvangsten stegen van 546,644 fr. in 1922 tot 874,437 fr. in 1923, het zij een verhooging van 60 °/0. De lasten- opbrengst onderging een evenredige verhooging van 50 "U op de ontvang sten in 1922. De budjettoestand verbetert van jaar tot jaar, bijzooverre dat de geldelijke tusschenkomst van België op 1,200,000 frank beloopende, binnen een korte spanne tijds volledig zal kunnen gemist worden. Deze gegevens zijn als zoovele wel sprekende factoren, welke eenparig ge tuigen der ontvouwde werkkracht door ons koloniaal bestuur sinds vijfjaren on verpoosd aan den dag gelegd om het nieuwe en rijke grondgebied Ruanda- Llrundi tot een model-kolonie op te leiden. R. AKKERMANS. Gewezen-Koloniaal. Naar het onderzoek van het Ministe rie van Nijverheid en Arbeid wordt het eenvoudig index-cijfer van de verhoo ging der kleinhandelsprijzen in België op den 15 Augustus 1924 bepaald op 498 tegen 493 op 15 Juli 1924, Voor de vier groote steden met hun agglomeraat bereikt het508 te Ant werpen 526 te Brussel 494 te Gent en 496 te Luik. Op de basis der prijzen in 1921 zou het eenvoudig index-cijfer,voor dezelfde maand in plaats van de maand April 1914 met 24,5 t. h. verhoogd zijn.

De Koornbloem | 1924 | | pagina 6