REDT U ZELVEN I bangs eigen Wegen Plantaardappelen. Landbouwweekblad Arbeid adelt BESCHERMING VAN ONZEN VEEKWEEK. Stalgebrekeri De Kwakkel. HET ZAAIEN DER WINTERGRANEN UIT ER0NDEGEM inooi steeds de leus zijn van a lie landbouwers. Aan de Landbouwers Eerst elingen ZONDAU 21 SEPT. 1924 Prlji» i2 centiemen. ftdt JAARGANG N» 299 3 maaaKBemBHHONB 1 B Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoördelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken woiden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan de Vlaamsche Wetenschappe lijke congressen, gehouden in Aalst den 9 en 10 Aug. 1.1., was eene afdeeling ge hecht voor Economische Wetenschap pen. .AT-Ï; 'W Wie deze afdeeling in hare werk zaamheden heeft gevolgd, of daarvan met aandacht eén programma heeft ge lezen, zal wel hebben ingezien, dat het er om ging de belangstelling van Vlaan- derens intellectueelen, zooniet wakker, dan toch meer gaande te maken ten aan- zien van de belangrijke rol, die de eco- j notnie kan en zou moeten vervullen in ons leven en streven. Het was steeds en misschien nu j nog een feit dat die zijde van het Vlaamsch operatieterrein, totaal onbe- werkt bleef. Weliswaar was de Vlaam sche intellectueeliteit de laatste jaren in volle actie, en werd er van daaruit reeds vruchtbaar werk geleverd. Edoch Dat er nog op zooveel hoeft gewacht en ge hoopt is misschien wel hier aan te wij ten, dat het aanzienlijkste deel van het stoffelijk vermogen van Vlaanderens grond, nijverheid en handel met al de macht welke die factoren omvatten, in handen wordt gegeven en gehouden van dezen die moreel tegenover ons staan en met al hunne kracht en invloed onze ontvoogding willen belemmeren. Welke stoffelijke krachten er in t Vlaamsch gedeelte van ons land liggen besloten, kan elk te weten komen. Men hoeft daarvoor maar eens naar Antwer pen te gaan en er 't bedrijvig leven in en rond de haven 'n paar dagen gade te slaan. Het pas ontgonnen Kempisch kolenbekken, de talrijke groote fabrie ken die in alle steden en groote centra's te vinden zijn, de machtige weverijen, spinnerijen, garenfabrieken, steenbakke rijen en zoovele andere, zijn als zoovele dynamo's die in zich stoom- en stuw kracht bevatten in zoo'n ruime mate, dat ze den bezitter ervan eene schier onbeperkte macht in handen geven, rï.l. de macht van het werkend kapitaal. Weliswaar is geld bezitten tegen woordig geen voorrecht meer van en kelen. Vroeger was geld niet zoo alge meen, dan was het hier en daar maar in eenigszins beduidende hoeveelheid te vinden. Nu hebben de omstandigheden het zoo gemaakt dat de meeste men- schen over geld beschikken. Maar het getal van dezen, die hun geld doelmatig weten te gebruiken, en het niet als dood kapitaal wegbergen, is nog zoo gering, vooral in Vlaanderen. In het weinig finantieel en economisch doorzicht, waarmede onze meeste men- schen zijn behept, aan onzen schier on- beduidenden ondernemingsgeest, is het te danken, dat heel Vlaanderen met alles wat het aan hooger genoemde krachten bezit, door anderen wordt uit gebaat. Wij, vlaamsche menschen, dra gen ons geld naar banken, huizen en personen die met ons geld ondernemin gen aangaan,welke door ons geld winst gevend gemaakt worden. Verbluffende voorbeelden zouden we u daarvan kunnen aangeven uit onze onmiddellijke omgeving, maar liever blijven we buiten toestanden die zich rondom ons voordoen. Een heel typisch geval, dat zich elders heeft voorgedaan, is 't volgende, naam en plaats zeggen we liever niet. In de streek waar 't geval zich voor deed, werd veel vlas gekweekt; de vlas- kweek gaf aan de kweekers eenigen wel stand en de neergelegde gelden in eene plaatselijke bank werden er nogal aan zienlijk. Dank de haar ter beschikking gestelde gelden, richtte die bank enkele groote fabrieken op in die streek, waar de vlasprodukten werden in verwerkt. Maar vreemd vlas was beterkoop, de hoedanigheid werd onverlet gelaten. Meer en meer werd vreemd vlas aange kocht, het inlandsch vlas kwam op den achtergrond, verdween heel en al, zoo dat ten slotte de kweek van die vrucht, die eens de welstand van de gansche streek meebracht, volslagen onmogelijk was geworden... dank de vlaskweekers zelve. Met hun eigen geld in handen te geven der bankiers en finantiemannen, hadden die menschen hunnen ondergang bewerkstelligd. Maar alle banken en linantieele instel lingen kunnen dergelijke teweegbren gen, kan mij worden opgeworpen. Toch vele en 't is heel dikwijls het geval,maar er is toch steeds middel dit te keer te gaan. Nu wordt het geld aan dezen toe vertrouwd die zich met de belangen hunner beleggers weinig of niet bekom meren. Hun hoofddoel is de kapitalen zoo te besteden dat ze voor hunne aan deelhouders booge winsten afwerpen. Weliswaar is de plaatsing in vele geval len zeker en hoeft er weinige bekomme ring, maar ons menschen zouden de zaak moeten leeren dieper inzien. In on zen eigen schoot, in eigen rangen be schikken we over organismen die én eene zekere plaatsing, én een goede intrest geven en die daarenboven in ons voordeel werken. Zoo hebben we de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven, evenals de Spaar- en Leenbank onzer Vereeni- ging. Wie de ontwikkeling onzer ver- eeniging, haren handel en bedrijvigheid eenigszins heeft gevolgd, zal wel met voldoening bekennen, dat hare Spaar en Leenbank de meeste zekerheid biedt, daar de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven met haar gansche ver mogen de verrichtingen harer Spaar- en Leenbank ten volle waarborgt. En dat Redt U Zeven werkt uitsluitend en zon der de minste bijbedoeling ten voordeele der landbouwers, wordt ten klaarste be wezen door de omvangrijkheid die ze op die enkele jaren wist te veroveren en door de achting die ze bij de landbou wers geniet. Al hare aandeelhouders zijn landbou wers, al hare geldbeleggers insgelijks, daarenboven zijn het meestal aandeel houders die er hun geld uitdoen. Voor de aandeelhouders is er steeds een bil lijke vergoeding, zonder dat er hoofdza kelijk voor een groote percent wordt geijverd. Maar datgene wat ze niet win nen aan percent bij Nieuwjaar, winnen ze aan hoedanigheid en prijs telkenmale ze iets in de magazijnen van Redt U Zeiven afhalen, zonder nog te spreken van de vele andere voordeelen die-de vereeniging hun geeft en die allen bij eengenomen meer dan 100 per honderd zouden uitmaken. Hare Spaar- en Leenbank staat ook gereed om aan de landbouwers gelden te leenen in inoeielijke oogenblikken. Hoe meer er wordt gespaard door de eenen, hoe meer er aan anderen kan uitgeleend worden Dit is niet alleen voor beide partijen een gemakkelijke en voordeelige bewerking, maar in prin ciep een werk van broederlijke en chris telijke liefde. Laat het dan uit zijn met wapens te smeden in d'handen onzer vijanden. Worden we onze sterkte en macht be wust en besteden we onze middelen tot ons voordeel. Herhaalde malen wezen we in ons landbouwblad op de gevaarlijke crisis welk onzen inlandschen veekweek be dreigt en dit wel voornamelijk ten ge volge van den steeds toenemenden in voer van frigo,, ofte "bevrozen vleesch,, welk ongetwijfeld een sterke en laat ons maar vlakaf zeggen eene schier onmo gelijke concurrentie voor onzen vee kweek daarstelt. De heer minister van landbouw, met het oog deze ongehoorde mededinging te keer te gaan, stelde eene commissie aan, ten einde de gebeurtelijk te treffen maatregelen op te zoeken bij dergelijke crisis. De geëindige werkzaamheden van voormelde commissie, leiden tot volgen de besluiten Er wordt aanbevolen a) in België de vorming van twee vee- rassen te vervolgen, ten einde de meest mogelijke volmaaktheid onder een dub bel opzicht te bereiken b) de melkopbrengst te vermeerderen; c) zich te onthouden van maatregelen, welke de opbrengst van kalfvleesch zou kunnen belemmeren d) de hoedanigheid van het vleesch bij inlandsch vee te verbeteren door een sterke voeding der slachtdieren vanaf hunnen jongen ouderdom. Na kennisneming van een verslag ad hoeingediend door den heer Hoofdopziener, Warnants, werden de volgende wenschen uitgedrukt door het Technisch Comiteitvoor den veekweek 1° a) Alle verschil onder opzicht van tolrechten te zien verdwijnen tus- schen de belasting op inlandsch en op be vrozen vleesch, namelijk door afschaf fing van art. 49 der wet van 28 Oogst 1921, en door radikale afschaffing der taksen van allerhanden aard, welke te genwoordig den voortbrenger van in landsch vleesch treffen b) de schandige bedriegerijen voorko men, in den verkoop van frigo voor versch vleesch met de verplichting op te leggen, beide soorten in afzonder lijke lokalen te bestellen aan de klanten. 2° De markt voor het Belgisch rundvee en voor zijne voortbrengselen zoo wijd mogelijk openstellen. De volle vrijheid terug vergunnen voor den uit voer van levende beesten, geslacht vee, melk, boter, vet en alle neven-producten der uitbating van het rundvee. 3° a) In België twee doeleinden vervolgen door de vorming van veeras sen, zoo volmaakt mogelijk, welke gelijk tijdig de dubbele eigenschap vereenigen van groote vroegrijpheid met het ver mogen een sterke hoeveelheid rijke melk op te leveren b) De melkvoortbrengst aanhoudend te vermeerderen door verhooging van 't aantal melkkoeien, vooral bij de afstam melingen van sterk productievermogen, overal waar de economische toestanden zulks toelaten c) Vermijden maatregelen te treffen, welke de opbrengst van kalfvleesch be lemmeren, namelijk zulke, welke het slachten van kalveren beperken d) De hoedanigheid van het inlandsch vleesch verhoogen, namelijk door een sterke voeding vanaf den jongen, ouder dom, Jrij de dieren, welke niet tot de voortteling bestemd zijn e) Buitengewone zorgen besteden aan de zuivelproducten, opdat deze op de markten den voorkeur zouden behalen. Bij ernstige en nadere beschouwing der aangehaalde maatregelen in boven staand verslag vermeld, zullen zekere dezer voorstelllen ongetwijfeld bij onze veekweekers een gul onthaal genieten, en nog meer zouden ze zich verheugen, mocht er vanwege 't bevoegd ministerie eens ernstig worden aangedrongen en doorgewerkt opdat het niet, zooals vroe gere loffelijke gewoonten, bij enkele lou tere voorstellen, en vleiende beloften blijve, maar dat er onmiddellijk en zon der verder van kant schuiven een be paald ministerieel besluit wordt uitge vaardigd, ten einde deze redelijke voor stellen in practijk te doen stellen zoo niet loopen we nogmaals groot gevaar een nieuwe oogverblindende ontgooche ling op te loopen. 't Ware dan ook hoogst wensrhelijk, dat men zich niet te zeer bekommere, met de denkwijze en opwerpingen, van die zoogezegde fascisten ofte marktover- rompelaars, welke deze gelegenheid on getwijfeld nogmaals te baat zullen nemen om eenen of anderen razenden uitval te wagen. Immers zoodra het bij die groot schreeuwers en prijsregelaars, een pro duct geldt dat den boer eenigszins zou bevoordeeligen, ontsteken die gevaar lijke kerels in dolle razernij, ofschoon ze in feite den malschen bifsteak gansch goed van den dorren frigo weten te onderscheiden t Verschil van. smaak kennen de lekkerbekken zeer goed, doch 't verschil van prijs tusschen beiden, dat willen ze maar niet aannemen. Even goed kennen ze t verschil tusschen boter en margarine doch volgens hen be staat er geen reden om 't eene duurder te verkoopen dan het andere. Voor wat het voorstel der afschaffing der toltarieven betreft, hadden we hier gaarne zien toegevoegd, dat de invoer rechten van bevrozen vleesch in verhou ding zouden moeten verhoogd worden, ten einde de vrije mededinging beter hoofd te kunnen bieden Verder stemmen we volkomen in, met het beraamde middel om de bedriegerij en radikaal te keer te gaan en de been houwers te verplichten, beide soorten vleesch in afzónderlijke lokalen te ver koopen. Doch wij zijn van meening, dat in dit geval, de politie of de daartoe aan gestelden beam ten, een streng toezicht behoeft uit te oefenen en het gerecht krachtdadig zou ingrijpen, daar waar be drog en overtredingen worden bestatigt. Door het onmiddelijk in voege bren gen van beraamde maatregelen en een ernstig toezicht hunner trouwe uitvoe ring en naleving zal de regeering zelf een waardig blijk geven van zelftoepas- sing harer theorie, welke ze onlangs tot verdediging van onzen frank krachtda dig en op alle tonen aanpredikte door den warmen oproep Belgen, beschermt uwe eigen pro ducten. Woorden wekken, Voorbeeldefi trekken Zondag 21 September, om 15,30 uur, in de Pupillenschool, belangrijkrijke VLAAMSCHE VOORDRACHT door M. HAUMONT. van Mulhouse, over scheikundige be- mestiag. Tarwe en rogge betrekken bij ons een belangrijke plaats in de vruchtafwisseling en is het te verwonderen hoe weinig be lang er door meest alle landbouwers in deze teelten wordt gesteld. Niet alleen wordt niet altijd en overal voor degelijk zaaigoed gezorgd, maar zelfs laat de be mesting dikwijls te wenschen over. In 't algemeen, worden de granen ge zaaid met een uitsluitelijke phosphoor- zuur- en potaschbemesting, soms met toevoeging van eene kleine hoeveelheid stalmest. Dit is verkeerd, daar alleen en kele gronden rijk genoeg aan opneem bare en dadelijk benuttigbare stikstof kunnen zijn, om den eersten groei der gewassen te bevorderen. In 't bijzonder na een graan- of aardappeloogst is de grond zeer arm aan benuttigbare stikstof. Nochtans is het van het hoogste be lang, dat de plant vóór den Winter nog, een sterk en uitgebreid wortelstel zou ontwikkelen. Daarom passe men toe, vóór het zaaien, ongeveer 100 kg. Soda- nitraat van Chili par hectare. Dat de toestand op de boerderijen zeer veel te wenschen overlaat, hebben we maar al te dikwijls met eigen oogen kunnen bestatigen. De inrichting van koestallen wisselt in hooge mate af en wel van af zulke welke door vooruitstrevende grondeige naars zijn gebouwd en aan alle eifchen en hygiënische voorwaarden beant woorden tot aan ellendige hutten, waar aan alle essentieele kenteekenen van een koestal ontbreken. De slechtste toestanden worden in het platteland aangetroffen in het alge meen kan gezegd w.rden dat de con structie en de zindelijkheid van stede lijke koestallen ze r beslist beter zijn dan die van het platteland. De koestal len rond de steden worden beter gekon- troleerd dan op het plat.eland de op ziener, met het toezicht belast, stelt veelal een hoogeren hygiënischen stan daard. Onhygiënische en onvoldoende toestanden, als zij overgedragen wor den, hebben meer kans op eene wel willende overweging en trekken in wer kelijkheid ook meer de aatdacht van het bestuur eener stad dan op het plat teland, waar de personen, die de toe ziende overheid vormen, groot belang hebben bij de melknijverheid en den landbouw. De beiaögrijkste gebreken worden aangetroffen met betrekking op de be vloering, afvoer van vloeibaar mest, verlichting, luchtverversching en lucht- ruimte. De gebreken iu de bevloering van de koestallen zijn vrij algemeen. Vele koestallen op het platteland heb ben in het geheel geen behoorlijke be vloering de koeien staan of liggen op den gewonen grond, die met water en urine verzadigd en al of niet met stroo bedekt is. Alleen iets minder onvoldoen deis de vloer, die gemaakt is uit steenen met gewone aarde als verbindingsmid del. Enkele malen kan men vloeren van klei aantreffen. Het is klaarblijkelijk on- koeien gehouden worden, wisselt in hoot,e mate af. Bij uitzondering worden de koeien goed schoon gehouden, maar de algemeene regel is de dieren te mel ken met min of meer door uitgedroog- den mest bevuilde achtergedeelten, met of zonder vuile uiers. Veeartsenijkundi- ge hulp wotdt alleen ingeroepen als het dier ernstig ziek is afwijkingen, zooals epen tepels of lichte ontstekingen van den uier, worden dikwijls door den boer zelf behandeld, ('t Vervolgt). MISEREZ VALERE Landbouwingenieur. EEN BROKJE STATISTIEK Het is opvallend hoe onze landbou wers, die met hunue fruitleverancie nu en dan onze magazijnen zoo even in- en uitloopen, zich een kwaad denkbeeld vormen van de hoeveelheid ooft, be stemd voor de Gentsche haven. Velen drijven het, in hunnen optimistischen geest, tot een fabelachtige kwantiteit, anderen integendeel, onderschatten het deerlijk, en nog anderen, bij gemis aan schattingsvermogen of voorzichtig heidshalve, spreken zich niet uit. Hooge stapels, die op de inpakking liggen te wachten, lange reken vaten, gevuld en ladens gereed, ^n daar tusschen-in de bedrijvigheid der werklui, dit alles stemt licht tot verregaande voorstellingen en valsche ideeën. Er valt ook rekenschap te houden met het noodgedwongen, noodlottig stopzetten op sommige da gen bij gebrek aan verpakking. En dit is jammer;maarniemands schuld. In de toe komst wordt dit stellig voorkomen. Die sterk afwijkende ramingen dus, die ik zoo vaak links en rechts hoorde, hebben er mij toe aangezet de optelling te doen van de hoeveelheid fruit, uit het magazijn van Erondegem verzonden tot en met 13 September Het toeval wou mogelijk om met dergelijke bevloering dat het juist ledig was eefi behoorlijken afvoer van vloeibaren mest te hebben en meestal is er in het geheel geen afvoer. Soms wordt er eene goot gegraven, die moet dienen tot af voer van de vloeibare faecaliën. De vloeren van meer blijvenden aard zijn samengesteld uit baksteenen, pla- veiën of ciment. Als regel zijn de bak steenen die gebruikt worden, poreus en zeer dikwijls uitgesleten, onregelmatig en met gapende tusschenruimten. Heel vaak kan men vloeren ontwaren, die uit ondoordringbare baksteen zijn gemaakt. Vloeren van plaveiën zijo dikwijls zeer slecht gevoegd. In de beter gemaakte stallen is de vloer meestal van ciment en gewoonlijk geribd om het uitglijden te voorkomen. Zelfs bij ciment-vloeren is het niet zeld zaam, dat zij zoo slecht gemaakt zijn en met zulk sleeht materiaal, dat ze overal gaten en kuilen vertoonen. Waar voor afvoer der vloeimesten is gezorgd, zooals bij ciment- of baksteen- vloeren meestal het geval is, loopen de vloeistoffen door eene goot naar den zinkput of niet zelden nr-ar den mest vaalt. De zinkput is dikwijls open en meestal te dicht bij de stallen. In eenige gedeelten van het land zijn de stallen aan een kant geheel open. De verlichting en luchtverversching van de meeste koestallen laten echter veel te wenschen over. Het vooroordeel tegen vrije luchtverversching van koestallen is zeer sterk en algemeen. Zelfs als lucht- openingen aanwezig zijn, worden zij dikwijls dichtgestopt. Men treft vrij al gemeen aan, dat de deuren de eenige gelegenheid voor luchtverversching vor men, terwijl de openingen, indien ze aan wezig zijn, dikwijls te klein en zoo slecht geplaatst zijn, dat zij een voor de koeien nadeeligen tocht veroorzaken. Gebreken in de verlichting komen ook zeer veel vuldig voor, wisselende van totaal don kere stallen als de deuren gesloten zijn, tot stallen die alleen donker zijn in en kele gedeelten. Gebrekkige verlichting en luchtverversching gaan meestal sa men. Dikwijls wordt «en veel te groot aan tal koeien in de stallen aangetroffen, hetzij regelmatig of meermalen alleen op bepaalde tijden. Een groot en bijna algemeen gebrek van de omgeving der stallen is de nabij heid van den mesthoop. Van de hon derdtallen koestallen, die wij reeds heb ben bezocht, kunnen we ons niet meer dan een tiental herinneren, waar de mesthoop zich niet vlak bij den koestal bevond. Als regel moeten de koeien op hun weg naar den stal waden door een natte, vuile, met mest gevulde plaats en terwijl zijn ze nooit vrij van een met de lucht van rottenden mest doortrokken atmosfeer. In de meeste gedeelten van ons land zijn de koeien den geheelen Zomer en een groot gedeelte van den Winter bui ten Soms komen zij binnen om gemol ken te worden, maar meestal geschiedt dit in de weide. In enkele streken 2ijn de koeien het geheele jaar opgestald. Alle toestanden tusschen deze beide uitersten komen voor. De staat van zindelijkheid, waarin de Marbelanen 20 568 kgr Pruimen 1 838 kgr. Peren Keizerinnen 34.071 kgr Filipp.-.n 11.830 kgr Callebasse a la reine 3.873 kgr Kriekperen 3.448 kgr Grauwvellen 2.541 kgr Claps Favorite 158 kgr Bon Chré ien Willi m 620 kgr Beurré Hardy 558 kgr Jefkensperen 213 kgr Ganzenbollen 299 kgr Allerhande 3051 kgr Appelen Jacques Lebel Strepingen Allerhande 60 662 kgr. 3 313 kgr 2.836 kgr 1.830 kgr 7.979 kgr Totaal 91.047 kgr Hiermede hebben onze lezers een eer ste aanblik op de fruitverzendingen eerer bepaalde omschrijving, kunnen .er misschien nut uit trekken, vormen zich althans een juist idee van de kwantiteit. Moge dit brokje statistiek later volle- digd worden voor al de magazijnen, de onderneming van Redt U Zeiven ten bate Dit ware wenschelijk. G. V. P. Het brokje statistiek, ons van Eron degem ingezonden, geeft nagenoeg een algemeen overzicht van den toestand der verzendingen. Daar, zooals in al de mag zijnen van R. U. Z., was er ook te groote aanvoer volgens het inpakgerief. Zoodat eenerzijds de groote aanvoer te rijp fruit en anderzijds het gebrek aan materiaal oos wel eens in kritieke toe standen bracht Alhoewel, niet zonder stamp of stoot, zijn we toch langzamer hand tot 'n bet-re regeling gekomen en we kunnen reeds iedereen gerust stellen op het gebied van inpakgerief. Wat de prijzen betreft deze zijn de verloopen veertien dagen heel slecht ge weest, maar hier ook is beternis. De laatste berichten uit Engeland, alhoewel nog niet schitterend, brengen ons toch terug tot een normale verkoop. We voorzien zelfs voor de komende week hooge markten. Het zal nu ook tijd plukken te denken van nen, Jules d'Airolles, sommige late appelen soorten die kunnen verzonden worden. Ook kleine appelen en rapelingen mo gen geleverd worden. Een goede ver koop is er voor het binnenland en be trekkelijk de qualiteit nog goede prijzen, (dit geldt enkelijk voor appelen) men lette er bijzonderlijk op ook geen rotte oader te mengelen. Wegens de slechte verkoop der laat ste weken, zijn er nog rekeningen die ons niet uit Engeland ten gepaste tijde toegekomen zijn we zullen daardoor weer verplicht zijn komende week een middenprijs te geven der laatste veertien dagen. zijn om aan het Winterkeizerin- half vroege en en alle andere Wij aanvaarden nog inschrijvingen voor Late Eerstelingen Eigenheimers (Krugers) Industrie Roode Star. De le\ vi mg en voor Eerstelingen zijn nog aan g >,ng. Binnen 10 dagen begin nen de Krugers. Wij kochtten eene kleine partij LATE EERS 1 ELINGEN, afkomstig van de beste gronden en die eene veel grootere opbrengst geven als de echte Eerste lingen. Zij zijn een tiental dagen later, maar dat doet er niets aan, vermits ze veel meer opbrengen en deze soort nu nog aan 50 en 55 frank wordt verkocht. Wij raden iedereen aan eene proef te doen. Hij heeft ons weer verlaten en we hebben Diet eens van hem gesproken. Kwakkels worden er nochtans genoeg verteld en de lichtgeloovige lui slikken er meer dan men denkt, die in de maag niet terechtkomen, t Is niet van een dergelij- ken kwakkel dat ik heden vertellen ging, maar wel van den levenden kwakkel, op sommige plaatsen kwartel en op nog an dere wachtel geheeten. 't Is een zeer be langwekkende vogel en de staaltjes wel ke ik aan de lezers en lezeressen van L)e Koornbloem van mededeelen zal, mo gen niet als kwakkels aanzien worden 't is de loutere waarheid, zooals iedereen wel spoedig ondervinden zal. De kwakkel is een trekvogel die bij ons verblijft van Mei tot September en den winter gaat doorbrengen in Zuid- Europa en Noord Afrika. Ge zult LI misschien afvragen hoe 't mogelijk is, dat een vogel met zulke korte vleugels en zoo een plomp lijf zulke verre reizen kan afleggen en mogelijks zult ge me reeds beschuldigen dat ik bezig ben m.'t U een kwakkel te verkoopen in t ge heel niet, beste Lezers en Lezeressen, de de kwakkel kan in een enkelen nacht wel 50 uren verre geraken en zijn de vleugels moê, ge moet eens zien hoe rap hij nog de beenen kan reppen die hem dan nog veel verder brengen Hij volgt zooveel mogelijk het vaste land bijzoo- verre dat de schiereilanden van Europa Spanje, Italië en Griekenland om zoo te zeggen de verzamelpunten der kwakkels zijn geworden. Zijn wij verzot op hun vleesch de Span jaarden, Italianen en Grieken zijn het evenzeer. Ir, Griekenland worden ze ge zouten en in tonnen afgelegd evenals de haringen. En ziehier du hoe dit mogelijk is, de kwakkels blijven op die schierei landen wachten tot als ze de wind eens goed onder den staart hebben om de middellandsche zee over te steken. Die groote plas is dikwijls hun graf. Inder daad heeft de wind het ongelijk van te keeren, en niets is zoo veranderlijk als de wind, dan worstelen die vogels wel tegen hem zoo lang hun krachten het hun toelaten, doch wie houdt het tegen zoo n kolos bijzonder als men maar slecht van vleugels is voorzien, die een zwaar lijf moeten boven water houden, Kunnen die beestjes zich nergens op een klip of eiland nederzetten dan vin den ze een natten, killen dood in de gol ven. Maar hebben ze 't geluk levend aan den overkant te geraken dan vallen ze ginder verre doodmoê op 't strand en blijven er roerloos liggen.Lang nochtans duurt die schijndood niet en weldra zijn ze weer te been en op den gang, nu worden de vleugels gespaard en zetten ze te voet de reis voort tot ze op hun bestemming gekomen zijn. Moest ge U soms afvragen hoe 't mogelijk is dat er nog kwakkels bestaan denk dan dat de kwakkel talrijke familiën groot brengt en dat ieder gezin uit 8 tot 12 jongen bestaat. 't Is de eenige vogel misschien die zich plichtig maakt aan de zeven hoofdzon den hoovaardig is hij, lui en vadsig de man, nijdig en gram allebei, gulzig en ook weinig kuisch gelijk ge hooren zult. Als het in een huisgezin bij de men schen soms slecht toegaat dan is zulks minder te verontschuldigen dan bij kwak kels, omdat déze laatste redelooze schep sels zijn, die slechts gehoorzamen aan hun instinct, terwijl menschen die zich aan afschuwelijke huiselijke tooneelen plichtig maken als groote kwakkels mo gen aanzien worden, die bitter weinig verstand gebruiken van 't gene ze van den Heere zoo kwistig ten deele kregen. De nijd speelt den kwakkel aardige perten. die hij maar al te dikwijls met gevang en dood moet bekoopen. Denkt eens dat die kerel niet verdragen kan dat er andere kwakkels in zijn omtrek leven. De kwakkelvangers baten natuurlijk deze ondeugd uit, ze bootsen zoo goed mogelijk den kwakkelslag na en 't arme beest komt nijdig toegeschoten, denken de met een mededinger te doen en loopt als van zelfs in het net, 't Is dus wel zijn mm

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1