r REDT U ZELVEN Arbeid adelt Onbezonnenheid. Landbouwweekblad Buitengewone Algemeene Vergadering EEN KIJKJE IN DE LANDBOUWTENTOONSTELLING De Fruitnijverheid en haar belang voor de Toekomst. Marieken Kijkjes in den vreemde Samenwerkende Maatschappij Redt IJ Zeiven Aalst Zondag 12 October 1924, om 2 uren namiddag. mod steeds tie leus zijn van alle landbouwers. op HET ZAAIEN DER WINTERGRANEN ZONDAG 28 SEPT. 1924 Prija i2 centiemen. 6ik JAARGANG Ny 300 Abonnementsprijs 6,00 frank s jaars. Men scbrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. De Heeren Aandeelhouders worden vriendelijk uitgenoodigd tot de der Aandeelhouders, welke zal gehouden worden, ten lokale Aalst, DAGORDE Besprekingen over de inschrijvingen op de laatste kapitaals- verhooging en te treffen maatregelen. Mogelijke Machtiging door de Algemeene Vergadering aan den Beheerraad te geven, om als aandeelhouders lie den aan te nemen die geene landbouwers zijn. (Zie art. 9 der standregelen-wijziging van 11 Maart 1923). Bekrachtiging van verschillige mandaten. Verschillende besprekingen. Voor de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven De Bestuurder, De Voorzitter, O. CAUDRON. Aalst, den 26 September 1924. i. 3. 4. B. SCHOCKAERT. Het Landbouwcomice van Aalst had hier zooals we vermeld had den eene landbouwtentoonstelling ingericht op 20, 21, 22 September. Zaterdag had de opening plaats in tegenwoordigheid van den heer Minister van Landbouw. Eenige officiëele en niet officiëele perso nen werden er genoodigd, eenige die er best op hunne plaats waren, vergeten- Hierna had eene ontvangst en ontbijt plaats ten huize van den Eere-Voorzitter Baron deBethune, Volksvertegenwoordiger. Bene vens het Bestuur der tentoonstel ling en de Bestuurleden van t Landbouw-comice, waren ook de HH. Minister van Landbouw, Moyersoen, Minister van Econo mische Zaken, De Blieck, Senator, de Z. E. H. Deken en vele nota belen uit de stad en omliggende tegenwoordig op dit feestmaal. De Heer de Bethune had er aan gehouden, dat hier een afvaardi ging van Redt U Zeiven zou aan deel nemen. De HH. Schoc- kaert, Voorzitter Caudron, Be stuurder en Meirsschaut, Beheer der, werden genoodigd en namen deel aan het banket. Over 't algemeen was de be langstelling aan de tentoonstelling vanwege de landbouwers zeer klein/het gevolg van de afzonde- ringspolitiek van de inrichters. Op 100 bezoekers waren er 50 stads- lieden, en op 50 landbouwers 40 Redtuzelvers een bewijs dat de meeste vooruitstrevers bij ons te vinden zijn. Wij bezochten dan ook de ver schillende standen. De belangrijk ste afdeeling was voorzeker deze der Hop. Ruim 200 loten werden er tentoongesteld, waarvan ver scheidene zeer vele punten be kwamen. Daarenboven waren vele ge- meene en slechte loten, velen ten gevolge van het natte jaargetijde, maar meestal door gebrek aan verzorging. Ook vonden we eeni ge loten zeer slecht, zoo op ge bied van drogen als van plukken. De Fruit- en Bloemententoon stelling was minder goed geslaagd, het getal deelnemers was gering. Evenwel vonden we prachtige lo ten appelen en peren. De bijzon derste deelnemers waren de hee ren Baron de Bethune, Fr. D'Haese, Haems L., Hoffelinckx P. en andere. Het fruit was ook in 't algemeen niet schoon, ook ten gevolge van den slechten, zonne- loozen zomer. We treffen er een prachtige verzameling bloemen aan rozen en ceillets, zonder de dahlia s van Fr. Samuël. De Afdeeling Neerhof, kie kens, eenden, duiven, konijnen, was zonder belang. Wij zagen er ver maar bij- den heer eenige goede loten en veel scheidenheden van duiven, maar wij hadden veel beters verwacht. Wellicht is ook het seizoen slecht gekozen. In de Zaadveredeling vinden we weinige, doch eenige zeer voorname uitgekozen busselkens van de verschillende tarwe- en roggesoorten. Bij de tarwe vinden we Wilhelmina en Dattel als de beste soorten zoo van opbrengst als van schoon graan, bijzonder voor broodgraan. Bij de rogge vinden we de volgende klassee ring, volgens de weerde van graan, stroo en opbrengst1Ver beterde Vlaandersche 2. Buhlen- dorf 3. Tempête 4. Petkus 5. Eecloo. Evenwel is er weinig ver schil tusschen deze verscheiden heden. De Afdeeling Landbouwma- chienen was goed vertegenwoor digd. Wij vinden er de reeks mo toren en landbouwwerktuigen door motoren bewogen van de Electrische Energie te Aalst alle toepassingen der electriciteit op de hoeve en in het huishou den een goede stand. De Electro Star stelt hare verplaatsbare hoevemotor ten toon, stofdicht en goed gemaakt, benevens eenige andere electrische toestellen. Het huis Charles Grégoire biedt het publiek eene gansche reeks landbouwmachienen dorschmo- lens, raapmolens, oogstmachienen, aardappeluitroeiers. De heer Ernest Bayens geeft eveneens eene goede verzameling van landbouwmachienen. We vinden er ook de raapmo lens van Th. D'Hoker van Meire, welke goed gezien worden. De machien-afdeeling was in 't algemeen goed, er was voor de landbouwers veel te leeren. Ook werden eenige machienen ver kocht. Op de tentoonstelling waren er dus twee afdeelingen die eenig- zins als gelukt mogen doorgaan deze der Hop en deze der ma chienen. Wij vinden nog eenige afzon derlijke paviljoenen, die ons be vielen namelijk de melkerijtuigen van de huizen Melotte en Per- soons, de melkmachine van Me lotte, de stand van den Ammo- niaksulfaat, de Nitraat, de pot aschmesten uit Elzas en de Peru Guano. De voordrachten waren over 't algemeen zeer goed, maar zon der toehoorders. Onpartijdig gesproken is de tentoonstelling mislukt en dit door gebrek aan onpartijdige samen werking van al dezen die zaak konden meehelpen. Destijds is er in de De Koornbloem dikwijls opgewezen hoe gevaarlijk het is land te koopen aan overdreven prijzen. Weliswaar is zulks soms noodig; zooals voor 't verbeteren van een eigendom die, als het te koop zijnde stuk er niet bijgekocht wierd, meer schade zou kun nen lijden als er veroorzaakt wordt door het duur aankoopen van het nieuwe per ceel ook kan men verplicht zijn het in- gebruikzijnde land te koopen om de boerderij voort te zetten. Doch in algemeenen regel is dit geval de uitzondering en gaan de boeren bij 't koopen van land te werk met eene lichtzinnigheid die zelfs onbezonnenheid mag geheeten worden. We hoorden zoo dat stukken land die tot niets anders kunnen gebruikt wor den dan tot landbouwuitbating verkocht wierden aan doch we zeggen liever den prijs niet. Vergeet dan toch niet, gij, koopers, dat het voldoende is dat de wis selkoers enkele punten zakke, opdat de vreemde producten de uwe zouden ko men de concurrentie aan doen hetgeen onmiddellijk voor gevolg zou hebben dat Uw bedrijf hoegenaamd geene winst meer zou afwerpen. Herinnert U het jaar 1920.'t ligt nog in ieders geheugen, de aardappels kostten dan 12 fr.de tarwe 40 a 50enz. moest deze toestand terug-' keeren en voortduren gedurende 3 of 4 jaren, dan wordt het boerenbedrijf gansch ten gronde gebracht. Gedenkt den droom van Jozef over de 7 vette en 7 magere koeien, vult Uwe schuren tegen dat de magere koeien zul len komen want komen zullen ze, dat is fataal En dan als de beurs niet gevuld is om de crisis te doorstaan dan zal het thans zoo duur gekochte land belast en verkocht worden aan spotprijzen, dan zullen jammer- en wanhoopkreten op stijgen, doch te laat Dan zal er op de borst gebeukt worden met de vuist onder het roepen van mea culpa, mea maxima culpa Daarbij wat baat al ons pogen, al ons streven naar lar.dbouwbescher- ming als gij, boeren, zelf aan ons werk den genadeklop geeft. Wij hebben schoon te schrijven en te wrijven over en om lotsverbetering als Uwe handelwijze ons op den neus ge wreven wordt. Denkt toch niet dat ze in Brussel niet zien wat er omgaat. Hoe zouden ze daar gehoor geven aan onze dachten Hoe kunnen ze gelooven dat de landbouw bescherming noodig heeft, als de boeren de middelen vinden om aan ongehoorde prijzen land te koopen Neen, Uwe onbezonnenheid wordt de oorzaak van Uwen eigen ondergang. Wij zullen toch niet denken dat ge koopt omdat de menschen zouden zeg gen "die heeft weer land gekocht en[aan zoo n prijs Neen, aan die drijfveer gelooven we niet, daarvoor is onze be* volking te verstandig. Hoogmoedig moogt ge zijn op Uwe vruchten, op Uwe dieren, op Uwe stallingen, kortom op gansch Uwe inrichting, zelfs op Uwen vooruitgang maar niet op de duurte van Uw aangekochte land. Dan heb ben we nog eene reden in te brengen ge klaagt over de belastingen, over de huurprijzenWat moeten de fiscus en de verpachters lachen in de vuist als ze U zoo aan 't werk zienNeen 't land brengt niet op, ge kunt geene belastin gen of geen pachten betalen, maar ge kunt dat land koopen aan meer dan het dubbele zijner waarde. Daarom, boerkens, spartelt maar te gen, praten kunt je, maar betalen moet je„ zeggen fiscus en eigenaars in het hol- landsch en Uwe eigene handelwijze doet hen veronderstellen dat zij gelijk hebben en gij vaart er naar. Vergeet dan ook niet, landbouwers, dat gij, Vlaamsche boeren de nazaten zijt dier oude Belgen wier goed karakter en edele gevoelens destijds spreekwoordelijk waren, dat gij als stielgenooten moet samen strijden voor uw recht, dat gij als broeders el kander helpen moet en dat gij het U zoudt moeten te schande rekenen als Uwe fortuin moet dienen om eenen min deren broeder zijn brood te ontnemen in plaats van hem te helpen in den harden strijd om 't bestaan. Daarom 't verstand gebruikt en de beurze dicht tot algemeen nut en voordeel van den Landbouw grond zeer arm aan benuttigbare stikstof. Nochtans is het van het hoogste be lang, dat de plant vóór den Winter nog, een sterk en uitgebreid wortelstel zou ontwikkelen. Daarom passe men toe, I vóór het zaaien, ongeveer 100 kg. Soda- j nitraat van Chili par hectare. aan de Geldplaatsingen gedaan op de Spaar- en Leenbank Redt U Zei ven, zijn de voordeeligste en de veiligste. Als 's morgens de gesloten blinden Van 't stil gedoentje opengaan. Kan men zoo vaak Marieken vinden. Kijkend in d'open deure staan. De bruine oogjes glanzen zoet Den klaren, schoonen ochtend tegen; Van verre, langs bedauwde wegen. Weerklinkt een frissche mannengroet: Goên dag, Marieken Als hoog de zonne hangt te gloeien In vollen gloor der middagpracht. En noeste akkermans zich spoeien Naar huis waar t gare maal hen wacht; Dan even kijkt het meiske zoet Vol stil verwachten door de ruiten, Tot plots een stemme klinkt van buiten Als eenen liefdevollen groet Goên dag, Marieken 1 En... 's avonds als de menschen zwijgen En rusten, slapensreê, en moe, Dan komt de stille stilte zijgen En gaan terug de blinden toe. Doch nog staat 't meisje daar..en wacht Tot plots twee lievende armen prangen. En lippen fluist'ren vol verlangen, Tusschen twee zoenen in, heel zacht Goên nacht, Marieken Em. Van den Broeck. Leden, verzekerd in de Sa menwerkende Maatschappij voor Onderlinge Brandverzekering Redt U Zeiven zijn best ver zekerd Meest zekerheid Meest voor deel Tarwe en rogge betrekken bij ons een belangrijke plaats in de vruchtafwisseling en is het te verwonderen hoe weinig be lang er door meest alle landbouwers in deze teelten wordt gesteld. Niet alleen wordt niet altijd en overal voor degelijk zaaigoed gezorgd, maar zelfs laat de be mesting dikwijls te wenschen over. In 't algemeen, worden de granen ge zaaid met een uitsluitelijke phosphoor- zuur- en potaschbemesting, soms met toevoeging van eene kleine hoeveelheid stalmest. Dit is verkeerd, daar alleen en kele gronden rijk genoeg aan opneem bare en dadelijk benuttigbare stikstof kunnen zijn, om den eersten groei der gewassen te bevorderen. In 't bijzonder na een graan- of aardappeloogst is de Het zal wel niet onnuttig en ook niet onaangenaam zijn, nu en dan. eens een kijkje te doen over onze grenzen, om de elders op landbouwgebied bestaande toestanden en verhoudingen in oogen- schouw te nemen.Zoodoende leeren wij niet alleen den landbouw kennen in den maar ook kunnen daar voor ons goede lessen en voorbeelden liggen wegge borgen. We meenen nooit meenen dat wij de wetenschap in pacht hebben, en dat bij datgene hetwelk onze hersenpan reeds bevat geen schepje bij kan. Menschen die meenen en beweren aan zich zelf genoeg te hebben, maar steeds voor zich uitstaren zijn waanwijzen, die vroeg of laat hunne koppige besfweterij duur bekoopen. Dit alles heeft er ons toegebracht on ze lezers met de in andere landem be staande toestanden in kennis te bren gen. We beginnen met een onzer caaste buren, het Groot-Hertogdom Luxem burg en wel namelijk met de Algemeene richting. Groot-Her togdom Luxemburg is in zijn geheel hoofdzakelijk een landbouwstaat. Nage noeg 90,000 op de 260,000 inwoners zija rechtstreeks bij den landbouw be trokken. Daarin zijn dan nog niet gere kend al degenen die zich met de verwer king of den handel in landbouwproduk-» ten bezighouden. Inzake erf- of pachtboeren is de toe stand in 't Groot Hertogdom heelemaal het tegenovergestelde van bij ons. De Luxemburger-boer is meestal eigenaar van de door hem uitgebate gronden en hoeven. Van de gezamenlijke bebouw bare oppervlakte, ongeveer 200,000 hec taren worden er 172,000 hectaren (dus nagenoeg 86 °/o) door eigenaars uitge baat. Het overige gede elte wordt dan nog gebruikt door dezf-n, die het over- wegendste deel hunner gronden in eigen dom hebben, wijl slechts 7000 hectaren door eigenlijke pachters, die uitsluitend op gepachte winningen gevestigd zijn, in gebruik wordt genomen. Een tweede feit dat den Luxer.nburg- schen landbouw kenmerkt, is het over- heerschend klein bedrijf. Op de 40,000 landbouwuitbatingen zijn er inderdaad niet minder dan 15,000 met min dan een half hectare 9,800 met van een half tot 2 hectaren 7000 met van 2 tot 5 heet. 6800 met van 5 tot 20 ha 1294 met van 20 tot 100 ha. en 22 met meer dan 100 ha. De derde eigenaardigheid die zich in den Luxemburgschen landbouw voor doet, ligt hierin dat hij bijna niet voor (Zie vervolg 2e t^adzijde 1° ko^om), Een der belangrijkste onderwerpen, welke in de voordrachtenreeks tijdens de tentoonstelling verhandeld werden, was ongetwijfeld dit betrekkelijk de Fruit nijverheid in België en het fabrikeeren van fruitdranken en confituren Belangrijk onder dubbel oogpunt eerst en vooral omdat dit voorname vraagstuk eenenieuwe nijverheid beoogt van een product, wier dubbelle omzet ting eene ernstige uitbreiding schijnt te nemen en geroepen is in eene nabije toe komst ten lande zelf een breeden wiek slag te nemen. Belangrijk vooral was deze prachtige voordracht, omdat door haar ons de uit muntende gelegenheid werd gegund,een vooraanstaand vakman aan 't woord te zien, wiens diepe en grondige kennissen nopens dit gewichtig vraagstuk sinds lang reeds zijn gekend en hem den on- betwistbaren titel toekennen van voor aanstaanden specialist in het vak. Immers de achtbare Heer Seghers, Lee- raar aan de Staatstuinbouwschool te Vilvoorde en tevens bestuurder dier Nij verheidsschool, heeft de gelegenheid ge had zich gedurende den oorlog prac- tisch in te wijden met dit vak, met ter plaatse zelf in Erankrijk, Zwitser land. Engeland waar deze nijverheid reeds eene nieuwe uitbreiding heeft ge nomen, grondig te bestudeeren. Thans heeft hij het reeds zooverre gebracht, dank zijne diepe kennissen en het aanpassen van eigen proefondervin delijke methoden en verbeteringen, zelf fruitdranken en wijnen te bereiden, wel ke in fijnheid van smaak, kleur en aro ma, den behendigsten en fijnsten proe ver van echte druivenwijnen zouden verschalken en verrassen. Dank zijne jarenlange ondervinding en zijne keurigste wetenschappelijke na- vorschingen en volmaking, is de heer Seghers er in geslaagd, ons nieuwe we gen te openen om door omwerking on zer fruitsoorten eene nieuwe nijverheid ter onzer beschikking te stellen, wier ernstige uitbating op economisch gebied voor ons land eenen nieuwen winstge- venden factor daarstelt. Doch het blijft een stellig feit dat elke innovatie van dergelijken aard, onver mijdelijk gepaard gaat met eene reeks moeielijkheden van allerhanden aard.En de voorname vraag is dan ook wel deze, waarmede de heer Seghers zijn onder werp inleidde Kan de fruitnijverheid zich in ons land ontwikkelen Zijn antwoord op die vraag is heel categoriek en bevestigend en steunt op volgende reeks onweerlegbare argu menten Frankrijk, Zwitserland en Duitsch- land, die nochtans in eerste plaats de voortbrengers zijn van authentieke drui venwijnen, fabrikeeren bovendien eene overgroote hoeveelheid fruitdranken. Fruitdranken zijn onder zekere op zichten veel beter dan druivendranken, door het feit dat ze een gezonden, min gealkhooliseerden en vooral goedfcoo- pen wijn daarstellen. Ten slotte verlieze men niet uit het oog dat het omzetten van fruit van mid delmatige waarde eene buitengewone winstgevende zaak daarstelt. Het fruit van middelmatig gehalte, dat we thans aan bitter kleine prijzen in den vreemde afzetten, zou dus van meet af oneindig grooter winsten afwerpen, kon het hier door bereiding van fruitdranken ter plaatse zelf omgewerkt worden. Deze voorname argumenten pleiten ongetwijfeld reeds ten voordeele der uit bating der fruitnijverheid en dienen als eersten spoorslag om ons aan te zetten zonder verder vertoeven de kwestie ern stig te overwegen. Doch, om deze nijverheid tot «en winstgevend doel te drijven, staan twee voorname voorwaarden als hoofdbasis 1° Fruitdranken en wijnen voortbren gen van prima kwaliteit ten einde eene ernstige mededinging daar te stel len. Doch daartoe zijn voorafgaandelijke grondige wetenschappelijke en practi- sche kennissen vereischt, ten einde ons op behoorlijke en degelijke manier met deze nieuwe industrie en hare speciale fabrikatie in te wijden. Te dien einde behoeft de Regeering zelf de initiatief te nemen door het in richten van leergangen en voordrachten betrekkelijk de bereiding der fruitdran ken, ten einde de menigvuldige liefheb bers toe te laten zich zoo volledig moge lijk op de hoogte te stellen der theore tische en practische grondbeginselen dier nijverheid. 2° Domme en dwaze wetregelingen, welke voor 't oogenblik de ernstige uit bating dezer nijverheid totaal in den weg staan en hare spoedige uitbreiding schier onmogelijk maken, behoeven ra- tlikaal en onmiddellijk uit den weg ge duimd te worden. Immers 't ruime deel onzer volksver tegenwoordigers hebben op dit gebied en meestendeels te goeder trouw eene reeks uitzinnige en dwaze wetten helpen stemmen, welke voor de berei ding van fruitdranken de ongehoordste dwaasheden en den gevelspringendsten onzin daarstellen. Zoo iemand die bij voorbeeld 500 kgr. fruit in dranken zou willen omwerken, is uit hoofde dier uit zinnige wetregeling verplicht 1° Op zijne huisdeur een plakkaat te vestigen als opschrift dragende FABRIEK VAN GEGISTE DRANKEN 2° Moet hij 28 uren op voorhand de accijnzen verwittigen, met voorafgaande aanduiding der hoeveelheid suiker en gist welke hij zal bezigen en de daar- toestaande rechten onmiddellijk betalen. Kan men grooter onzin uitdroomen, dan iemand op voorhand verplichten een product te betalen dat nog moet gefa- brikeerd worden, en de juiste hoeveel heid suiker en gist op te geven die hij tot die fabrikatie misschien zal moeten gebruiken, en wier dosis, naar gelang de omstandigheden.onvermijdelijk zal moe ten verminderd of vermeerderd worden. Kortom de Wet eischt hier dat men tegen wil of dank, mirakels verrichte en de gaaf van profetie bezitte Quo Vadis Domine Hoe kan die wet, of liever dat bela- ehelijk wetmisbaksel eischen dat men den juisten alkoolgraad op voorhand vaststelle Nu, wijl men ons verplicht op voor hand naar eigen voorspellingen te beta len volgens voorafgaande verklaring, stelt men ons onvermijdelijk bloot aan een dubbel groot en onvermijdelijk ge vaar Of wel verklaart men te veelgevolg: verlies van geld, wijl men verplicht is op voorhand af te doppen en er van terugbetalen geen kwestie is Ofwel verklaart men te weinig in dit geval stelt men zich bloot aan Rechter lijke Vervolgingen Hoe wilt ge dan, dat er bij dergelijke ongehoorde voorwaarden, gelegenheid besta tot eene ernstige uitbating dier nijverheid over te gaan Dat de Regeering ons dus eerst en vooral in de mogelijkheid stelle de zaak op menschelijke wijze te beproeven en ophoude door het treffen van zulke be lachelijke maatregelen nog langer de stokken in de wielen te steken. Intusschentijd aan ons den plicht door, krachtdadig protest aanteekenen er toe te geraken, deze ongehoorde wetregeling radikaak te doen verdwijnen. Dat ieder in zijne omgeving de noodige voetstap pen aanwende bij de plaatselijke volks vertegenwoordigers, en bij hen onmid dellijk aandringe tot het bekomen der wetregeling betrekkelijk de gegiste dran ken. Verder in afwachting dat de staat initiatief neme de noodige leergangen en en voordrachten desaangaande ter onzer beschikking te stellen, is het voor ons een hoofdplicht de vrije initiatief van onze vooraanstaande vakkundigen op gebied van fruitnijverheid te steunen en aan te moedigen. De Heer Segers, wenscht niet beter, dan het werk dat hij des aangaande schreef en dat wacht om onder pers te gaan, onmiddellijk te doen verchijnen. Is het niet betreurenswaardig te moeten bekennen, dat de schrijver enkel weer houden wordt zijn werk dat ongetwij feld een meesterstuk van een specia list mag genoemd worden in druk te geven, uit hoofde van gebrek aan finantieëlen steun. In onze eeuw van licht en vooruitgang noem ik zulks kortweg eene ongehoorde euveldaad 1 Welnu, wijl de officieële initiatief hier nogmaals het doorslaand bewijs geeft van een spijtige plicht verzuim zal de vrije initiatief waarvan Redt U Zeiven bij elke gunstige gelegenheid zulke schitte rende en treffende bewijzen wist te ge ven, nogmaals in de bres springen om de pogingen van den Heer Seghers krachtdadig te steunen. Van nu af on derhandelen wij met den achtbaren schrijver, om hem in de mogelijkheid te stellen voornoemd werk over de Be reiding der Fruitdranken ten spoedigst mogelijk te laten verschijnen. Daarom doen wij eenen dringenden en warmen oproep tot al de belangheb benden en wel voornamelijk tot de hee ren tuinbouwleeraars, onderwijzers en onderwijzers en onderwijzeressen, aan huishoudscholen, onmiddellijk hunne in schrijving te laten geworden aan de re dactie van" De Koornbloem Brabant- straat, Aalst, met het gewenschte getal exemplaren. De prijs per exemplaar, zal ongeveer 5 franken beloopen, met vermindering aan deze, welke minstens 10 exemplaren zouden bestellen. NOTA Eenige voorname wenken over de methodische doenwijze bij de bereiding der fruitdranken, in acht te ne men, getrokken uit de voordracht van den Heer Seghers, deelen we in ons vol gend artikel mede. I RSBL '-—O- I

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1