REDT U ZELVEN Arbeid adelt 1 I Landbouwweekblad I Buitengewone Algemeer.e Vergadering EEnIgE PRACTISCHE WENKEN OVER DE BEREIDING DER FRUITDRANKEN NAKLANK DER HOP TENTOONSTELLING. Kijkjes in den vreemde DeHOPTEELT Samenwerkende Maatschappij Redt li Zeiven Aalst op Zondag 12 October 1924. om 2 uren namiddag. Bereiding der Fruitdranken HET ZAAIEN DER WINTERGRANEN Het ontschorsen der staken. Het Creosoteeren der Hoppestaken en Palen. moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. 21' [nsclirijvingslijst ZONDAG 5 OCT, 1924 Prijs t2 centiemen. 6de JAARGANG Nv 301 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrfjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeieekende stukken worden niet opgenomen. Niel opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers tot de —o— De Heeren Aandeelhouders worden vriendelijk uitgenoodigd de der Aandeelhouders, welke zal gehouden worden, ten lokale Aalst, DAGORDE 1Besprekingen over de inschrijvingen op de laatste kapitaals- verhooging en te treffen maatregelen. 2. Mogelijke Machtiging door de Algemeene Vergadering aan den Beheerraad te geven, om als aandeelhouders lie den aan te nemen die geene landbouwers zijn. (Zie art. 9 der standregelen-wijziging van 11 Maart 1923). 3. Bekrachtiging van verschillige mandaten. 4. Verschillende besprekingen. Voor de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven De Bestuurder, De Voorzitter O. CAUDRON, B. SCHOCKAERT. Aalst, den 26 September 1924. (Getrokken uit de Voordracht van den Heer fos. Seghers). a) Voorbereidende Zorgen. De gebouwen voorbestemd tot de bereiding der fruitdranken moeten voor al rein en zuiver wezen. Daartoe is het noodzakelijk ze voorafgaandelijk te smetten, teneinde alle onreine stoften en sterke geuren te verwijderen. Hunne nadeelige tegenwoordigheid zal in elk gevat noodlottigen invloed uitoefenen op de fruitsappea en hunnen sterken of verduften geur eraan mededeelen. im mers niets is gevoeliger aan aansteke lijkheid, dan wel druiven- of fruitwij- nen. Als beste ontsmettingsstoffen der lo kalen worden aangeraden: carbolineum, naphte of petrolie. Verders zal men twee maal "s jaars de muren bestrijken met ge woon kalkwitsel, waaraan men eene op lossing van 10 °/o kopersulfaat zal toe voegen. Het spreekt van zelf dat de lo kalen ook niet te vochtig mogen zijn, zoodat er kiemen van schimmelziekten zouden ontstaan, wier nadeelige tegen woordigheid zich nogmaals aan de buit- sappen zou mededeelen. b) Keuze der Vaten. Biervaten zijn over 't algemeen sterk af te keuren, om reden dat ze doorgaans den eigenaardigen biersmaak blijven mededeelen. Oude wijnvaten en beter nog cognac- en rhumvaten, zijn veruit verkiesbaar, op voorwaarde nociitans dat ze geenen verduften reuk bezitten. Daarom is het noodzakelijk een ledig vat nooit te laten open staan. Hier verlieze men ook niet uit het oog dat elke fruit- druif- cf alkooldrank zijne gansch speciale gistsoort bezit, hem alleen eigen, en dat het juist de gistsoort is, welke haren eigenaardigen smaak aan den wijn mededeelt. Van deze eigenschap dient insgelijks rekening gehouden te worden bij de keuze en reiniging der vaten. Zoo, wil men b.v. witte fruitwijn op roode wijn vaten trekken, dan moet men eerst en vooral beginnen met dit roode wijnvat wit te maken. Voor een vat van 100 1. inhoud bezige men daartoe 1 kgr. ongebluschte kalk in brokken, gemengd met 2 1. water. Men sluit het vat bomvast. Eén uur nadien voegt men er nog 10 liters water bij. Dan rolt men het vat in alle richtingen gedurende een kwartier. Na gedurende eenige dagen aldus gerust te hebben, wordt het her haalde malen met zuiver water uitge spoeld. Na de laatste spoeling, bezige men 1 liter gewone wijn en men rolt het vat nogmaals in alle richtingen, opdat de wijn met alle duigdeelen zou in aan raking komen ten einde den wijnsmaak aan al de binnenwanden der duigen mede te deelen. Ledige vaten reinigt men best bij mid del eener ketting. Na volledige uitlek king wordt het vat gesolferd. aten met sehimmel of azijnreuk zal men volstrekt niet meer bezigen. Men kan ze ontsmet ten met eene oplossing van 2,5 kgr. soda of 1/2 kgr. ongebluschte kalk of nog 250 gr. vitriool per 100 1. Nieuwe vaten zal men wijngroen maken, door 't gebruik van kokend water, waarin 5 kgr. zout per 100 1. is opgelost, °*we' bij middel eener oplossing van kalk. in de grootnijverheid gebeurt zulks bij mid del van stoomdamp, c) Keuze der Vruchten Bij de keuze der vruchten neme mee wel in acht dat elke fruitsoort haren eigenaardigen smaak geeft.Het sap moet voornamelijk bevatten suiker, zuur en looizuur (tanin) dit laatste geeft vooral •Ie fijnheid vee smaak, de bewaarkracht en is tevens noodzakelijk tot opklaren of helder maken. Appelen. Half zure appelen geven bitteren wijn. Half zoete geven alkool- srnaak. Appelen met gele of roode schil geven een geurigen wijn; deze met rosse schil bevatten doorgaans veel suiker. Stekelbessen. De gele zijn door gaans de beste, wijl ze de helderste kleur en de fijnste aroma verschaffen. Witte zijn eveneens goed doch Roode zijn niet aan te prijzen, aangezien ze een bleekroze kleur geven, die aan 't oog geenszins bevalt. Witte trosbessen. Onder de meest aanbevolen variëteiten tot bereiding der fruitwijnen geschikt, vernoemen we de dikke witte van Brandenburg de witte Champagne, de witte Hollandsche en de witte van Versailles. Onder de Roode variëteiten noemen we de Fertile de Hollandsche en Rouge de Kirsch. Als Zwarte soorten Bang Up en Victoria. Bij eender welk fruitsap moet er hier streng rekening gehouden worden met de dichtheid, den zuurheidsgraad en het suikergehalte. Tot juiste berekening hiervan bediene men zich van den dicht- hridsmeter. Een juiste berekende tabel geeft voor elke sapsoort den inhoud weder van dichtheid, suiker en zuurheidsgehalte. Het te kort bij sommige sappen aan zuurheidsgehalte zal men aanvullen door toevoegen van citroen of wijnsteenzuur op schaal van 1 gram per liter. d) Bereiding Alvorens tot het eigenlijke persen over te gaan zal men het fruit ter wijn bereiding bestemd zorgvuldig wasschen en reinigen de bedorven plekken zal men nauwkeurig wegnemen, want dit alles zou eene noodlottige gisting kun nen veroorzaken en den fijnen smaak bederven. Eerst wordt het fruit in eenen daartoe bestemden molen gemalen. Thans zijn er reeds goedkoope en prac- tische perstuigen in den handel aan buitengewone lage prijzen (20 fr.) te verkrijgen. Bij papachtig fruit neme men bij de persing dunne, fijne en vooral reine doe ken om er rond te leggen, om te belet ten dat het papachtig deel zich bij het sap menge. e) Gisting. Het aldus bekomen sap wordt nu in vooraf verzorgde vaten overgebracht, welke men vult tot op de 5/6 dus 116 ledige ruimte laten, doch met voor zorg de lucht af te sluiten. Daartoe be zige men best het stelsel van speciale gistbommen, waarvan de heer Seghers zelf de brevethouder en uitvinder is. Zoodra bij CIDER de gisting geëin digd is, zal men hem onmiddellijk af trekken. Gebeurt de gisting moeielijk of te traag, zoo kan men ze in dit geval be vorderen en versnellen, door toevoegen van 10 gr. salmiak per 100 1. Hierzorge men eveneens eene regelmatige warmte te behouden van 20 a 25°. f) Aftrekken. Bij middel van een caoutchoucdarm wordt het sap overgetapt naar een an der vat, doch ditmaal bomvol ten einde geen lucht er in te laten, zooniet loopt men gevaar het sap in azijn te zien ver anderen. Naderhand zal men nog een paar keeren overtrekken, dit totdat men de vereischte klaarheid bereike. Als klaarmiddel bezigt men 3 a 4 grammen gelatine, per 100 1. water. Deze oplos sing gebeure in war» water. Lievnr no§ gebruike men 1 of 2 eiwitten per 1001. Men klopt dit eiwit vooraf tot schuim daarna mengt men het met een weinig wijn deze gemengde oplossing giet men op het vat en mengelt ze volledig en zorgvuldig met het sap. Het definitief overtrekken op flesschen gebeurt slechts 't jaar nadien,rond einde Mei. Om zich nu te overtuigen of het bekomen sap flesschenrijp is, vuile men een glas, dat men gedurende 48 u. in een warme plaats overbrengt Behoudt de wiju zijn klare kleur en smaak, dan is zulks een teeken van flesschenrijpheid. om nu te beletten dat eene nieuwe gis ting plaats grijpe, gebruike men per 100 l.een oplossing van 10 gr. looizuur(tanin) en 100 gr. citroenzuur. g) Eenige Formulen Tot het bereiden der volgende dranken, gebruike men per aangeduide hoeveel heid sap volgende kwantiteiten water en suiker Cider 10 */o water, 8 kgr. suiker Perenwijn 10 kgr suiker; Krieken voor 60 1. sap 20 1. water 30 kgr. suiker Stekelbessen voor 45 1. sap 45 1. water 28 kgr. suiker Rubarbervoor 50 1. sap50 1. water 25 kgr. Roode Aalbessen voor 30 1. sap 60 1. water 22 kgr. suiker Zwarte Aalbessen voor 401. sap; 50 1. water 25 kgr. suiker. Dit zijn enkel voorname begrippen, welke we nuttig oordeelden uit de leer rijke voordracht van den Hr Seghers te knippen. Doch men merkt onmiddellijk dat het hier gaat om een gansch speciale nijverheid, waarvan we dan alleen de grondige en volledige theoretische en wettenschappelijke kennissen zullen op doen zoo we in't bezit zullen zijn van het met ongeduld verwachte werkje, het welk de Hr Seghers, specialist in het vak desaangaande zal laten verschijnen. Willen dit puik en degelijk werkje zoo spoedig mogelijk ter onzer beschik king hebben, dat ieder van onze achtba re lezers, bij de vrienden en kennissen aandringe en ons ten spoedigst mogelijk zijne inschrijving tot het bekomen van 1 of meer exemplaren late geworden Redactiebureel der Koornbloem Brabantstraat. Aalst. Cam. VINCX. Landbouwleeraar. voor het boek van den heer J Seghers HH. Sterck Jozef. Haeltert 1 ex. Vermoesen Frans. Moorsel De Witte Gustaaf, Hekelgem Saeys Clement, Aalst Wellekens J. B., Welle Callebaut Fr., Teralphene Désiré Barbé. Meerbeke Od. Van der Scheuren, Aalst Aug. Van Nuffel, Herdersem Mej. Thys M Heldergem Tijdens de laatste weken brand de het te Aygem, Teralphene, Wichelen, Wie ze enz. Onder de geteisterden waren zij de geluk kigsten die verzekerd waren in de Brandverzekering Redt U Zeiven Samenwerkende Maat schappij. Zooals het uitgebrachte verslag over de afgeloopen tentoonstelling het ons mededeelt, mag de 3' afdeeling, welke de Hoptentoonstelling bevatte, als welge- lukt beschouwd worden. Zulks schenkt me, in mijne hoedanigheid van Sekreta- ris derHopfederatie van Aalst, eene aan gename en innige zelfvoldoening en te vens een troostenden spoorslag van vol harding voor de'toekomst. Toen ik, één jaar geleden, op voorstel van den heer Staatsagronoom, door den Bestuurraad onzer Hopfederatie tot Se- kretaris dezer voorname inrichting werd verkozen, in vervanging van den achtba ren heer Ver heggen, door overdrukke ambtsbezigheden in de onmogelijkheid gesteld dit ambt nog langer te kunnen waarnemen, was ik gansch bewust van de nieuwe zware en ernstige taak die op mijne schouders rustte. Doch bij aan vaarding van deze bediening kreeg ik de stellige verzekering op den steun en vooral de jarenlange ondervinding onzer vooruitstrevende hopplanters te mogen rekenen. Welnu indien vandaag onze welge lukte hoptentoonstelling een verheu gend succes mag genoemd worden, dan is zulks op eerste en voornaamste plaats wel te danken, aan de welwillen de medewerking der leden onzer onder scheidene plaatselijke hopbonden, die •nzen dringende* warmen «proep schier voltallig hebben beantwoord. Aan al de plaatselijke besturen en mededingende leden onzer hopfede ratie bied ik dan ook mijnen hartelijken en welgemeenden dank en eenparig roep ik hen toe Vooruit op den ingeslagen weg en volharding in de toekomst 1 Immers de afgeloopen tentoonstelling stelt voor 't ruim getal onzer hopplan ters een uitmuntende - gelegenheid daar van heilzame lessen en nuttige gevolg trekkingen voor de toekomst. Zeker bood het den bezoeker eenen verrassenden indruk zulke groote hoe veelheid stalen in onze hopafdeeling aan te treffen. De wijde en diepe halle onzer rectie, was inderdaad langs weerszijden flink gevuld, met een overgroot getal stalen van allerhande variëteiten Groenbel, Cagneau, Witte Rank, Kent, Hallertau en Zaailingen. En nochtans indien het mij geoor loofd is rechtzinnig mijne meening uit te drukken, dan ben ik geneigd te verkla- reen Liever wat minder, doch steeds beter Zeker de hoeveelheid bij derge lijke tentoonstelling wekt indruk bij den onbewusten bezoeker, doch verliezen we niet uit het oog, dat de hoedanigheid hier vooral de waardeering en het ver vertrouwen dient te veroveren, van al dezen, wie de hopteelt van verre of van nabij aanbelangt. Het komt er hier vrij eer op aan, bij dergelijke tentoonstelling aan onze hophandelaars en brcuwers het doorslaand bewijs te leveren, dat onze hopplanters bij machte zijn hop van prima-kwaliteit voort te brengen, ten einde aldus de overweldigende me dedinging van vreemde, buitenlandsche hopsoorten hoofd te kunnen bieden. Welnu, mogen we zeggen dat dit doel is bereikt geworden Ik meen stellig met een ontkennend neen te moeten antwoorden. Immers de bekomen uit slagen geven er ons het trouw en on weerlegbaar bewijs van. Ik zeg trouw, want de onbetwistbare onpartijdigheid, benevens de nauwkeurigheid van gron dig en uitpluizend onderzoek, welke den knappe keurraad, samengesteld uit de vooraanstaandsce vakmannen, aan den dag legde, (immers hunne werkzaamhe den duurden 3 volslagen uren) zeggen ons genoeg dat onze hopcultuur er kan en moet naar streven, nieuwe wegen van veredelingen verzorging in te slaan. Uit ditzelfde onderzoek kan men bij nauwkeurig nazicht der waardeerkaar- ten onmiddellijk afleiden, dat over t algemeen het grootste getal waardeer- punten moedwillig is verloren gewor den door eigen schuld der hopplanters, namelijkzorgeloosheid van pluk en droging. De onregelmatigheid van kleur, de middelmatige rijkheid aan lupiline en de min fijne aroma zijn grootendeels hoe danigheden welke dit jaar niet in hooger mate konden bereikt wordeD, gezien de ongunstige weersgesteltenissen der drie laatste weken, welke op dit gebied spij tige en zware schaden hebben aange richt. Indien onze hopplanters, voorwat deze driedubbele kwaliteit betreft in rui me mate te verontschuldigen zijn, toch blijft het niet minder waar, dat het dub bel groot en plichtig gebrek van verzorg den pluk en voldoende droging, hen ten volle moet aangerekend worden. Hier zijn en blijven ze de eenige verantwoor delijken en acht ik het mij eenen zwaren plicht hen voor de toekomst op hunne hoede stellen. Overigens hebben ze er alle belang en profijt bij, aangezien ze met eigen oogen konden bestatigen, dat onze ernstige hophandelaars en brouwers niet aarze len aanzienlijk prijzen te besteden aan de hop van prima-kwaliteit Zoo be reikten sommige balen den prachtigen prijs van 1000 franken anderen werden verkocht van 800 tot 900 franken, ter wijl min verzorgde hop beneden de 800 fr. bleef en sommige balen zelfs geen koopliefhebbers vonden. Sommige hopplanters tijdens hun be zoek aan de tentoonstelling deden mij opmerken dat de Jury zich over 't alge meen zeer streng had getoond. Inder daad, want op het groot aantal exposan ten behaalden er slechts 5 een 1' prijs met 90/100 der punten 19 een 2' 80/100 23 een 3° 70/100 Doch mijnsduokens moet deze streng heid vanwege den keurraad aanzien worden als een heilzame les, vol nuttige gevolgtrekking voor handelaars en hop planters. Immers beiden hebben er on betwistbaar overgroot belang en pro fijt bij producten van prima-Kwali teit op onze markten aan te treffen. Doch daar ik den uitstekenden goe den wil ken, waarmede 't groot deel on zer hopplanters zijn bezield, koester ik de stellige overtuiging, dat ze zich de heil zame les zullen ten bate stellen, om bij de tentoonstelling van toekomende jaar zoowel door kwaliteit en kwantiteit ons het treffend bewijs te geven dat ze als vooruitstrevende hopplanters er kunnen en willen toe komen prima waar voort te brengen, welke ditmaal het nee plus ultra van nabij zal be reiken. Ten slotte acht ik mij eenen oprechten •n dankbaren plicht, mijne hartelijke ge- lijkwenschen aan te bieden aan al de be kroonde deelnemers. Cam. VINCX. Sekretaris der Hopfederatie te Aalst. De Spaar- en Leenbank Redt U Zeiven hielp honderden harer leden met de spaarpenningen der meerbegoeden. Meest gemak Meest voor deel Meest zekerheid Tarwe en rogge betrekken bij ons een belangrijke plaats in de vruchtafwisseling en is het te verwonderen hoe weinig be lang er door meest alle landbouwers in deze teelten wordt gesteld. Niet alleen wordt niet altijd en overal voor degelijk zaaigoed gezorgd, maar zelfs laat de be mesting dikwijls te wenschen over. In t algemeen, worden de granen ge zaaid met een uitsluitelijke phosphoor- zuur- en potaschbemesting, soms met toevoeging van eene kleine hoeveelheid stalmest. Dit is verkeerd, daar alleen en kele gronden rijk genoeg aan opneem bare en dadelijk benuttigbare stikstof kunnen zijn, om den eersten groei der gewassen te bevorderen. In t bijzonder na een graan- of aardappeloogst is de grond zeer arm aan benuttigbare stikstof. Nochtans is het van het hoogste be lang, dat.de plant vóór den Winter nog, een sterk en uitgebreid wortelstel zou ontwikkelen. Daarom passe men toe, vóór het zaaien, ongeveer 100 kg. Soda- nitraat van Chili per hectare. De Veestapel, Volgens de land- bouwoptelling van 1' December 1922, telde de Luxemburgsche veestapel 17.192 paarden 82.552 hoornbeesten 88.788 zwijnen 3 714 schapen 10.452 geiten 428.000 hoenders. De paarden behooren bijna allen tot den landbouw, daar het paard ginds ook in den landbouw bijna geheel ver drongen werd door den auto. Op de landbouwuitbatingen van 50 en meer hectaren zijn doorgaans een tiental paar den. Hoeven van 5 tot 10 hectaren heb ben er in den regel maar één. In de hoornbeesten is het getal melk koeien 46.967 het sterkst vertegenwoor digd. Dit groot aantal verklaart dan ook de zoo drukke bedrijvigheid der melk-industrie in het Groot-Hertogdom. Er bestaan een aantal flink werkende coöperatieve melkerijen die samen ruim 1/3 der gezamenlijke melk-voortbrengst verwerken. De verschillende melkerijen vervaardigden in 1923 851.430 kgr. bo ter, welke eene waarde van meer dan 11 millioen franken vertegenwoordigen. De kleine boeren werken dan ook hoofdzakelijk op de melk-productie, wijl ze zich nooit vrijwillig op den kweek van slachtvee toeleggen. Eene zeer interessante eigenaardig heid in Luxemburg was, dat de niet-boe ren ook schier allen een zwijntje hadden, rijke menschen die niets deden en hun schaapjes heelemaal veilig in hun koffer hadden, natuurlijk uitgezonderd. Den oorlog welke zooveel heeft doen wijzi gen. heeft daaraan ook een einde ge bracht. Wegens de hooge kosten welke het onderhoud van de dieren vergt, vooral voor dezen die schier het heele rantsoen moeten aankoopen, en ook door de gedurige toename van den be vroren vleesch invoer, heeft de burgerij daarvan afgezien. Bij die wijziging heb ben de boeren ginds een schoone bron van inkomen zien te loor gaan, vroeger immers gaf de verkoop van viggens aan die gezinnen hun eene schoone op brengst. Het achterblijven van die vig- gen-afname, en de groeiende concurren tie van den frigo heeft dan ook een groote crisis in den zwijnenkweek ver oorzaakt. Daardoor is het aantal zwijnen van het Groot-Hertogdom dan ook na den oorlog met ruim 50.000 stuks ver minderd tegen voor den oorlog. Schapen verminderen er gedurig en schijnen veroordeeld om zoo aoed als geheel te verdwijnen. De géiten inte gendeel houden goed stand. De meeste zijn te vinden op de kleinste hofsteden. Twee jaar geleden waren de gemoe deren in hetGroot-Hertogdom ten groo- tendeele vijandig tegenover ons, vooral in de landbouwkringen van ginder ston den de Belgen niet goed aangeteekend. De Belgo-Luxemburgsche handelsunie welke toen pas was gestemd, had daar toe de grootste aanleiding gegeven. Men was ginds de meening toegedaan, dat die unie den Luxemburgschen land bouw grootelijks nadeelig zou zijn en dat men niets had ingevolgd dan de be langen der Luxemburgsche groot-indus- trieelen. Aan de toen heerschende gis ting was het dan ook te wijten dat de Belgo-Luxemburgsche landbouwten toonstelling te Diekirch gehouden, eene mislukking opliep. Sedertdien is het ge bleken dat men de gevolgen van de han dels unie heel pessimist had opgevat en dat de belangen van Luxemburg door de overeenkomst worden vooruit ge holpen. Daardoor zijn de betrekkingen tusschen beide partijen heel wat harte lijker geworden. door H. Miserez Belang. Het ontschorsen der staken is van allergrootst belang. Vele stakec- handelaars en hopplanters schijnen dit weieens te vergeten immers weinig zijn zij die weten in welke mate het ontschor sen werkt op het drogen der staken, op het weerstandsvermogen van het hout en het vrijwaren tegen verrotting. Wij willen hier dan ook in korte woor den verklaren wat wij hoorden en leer den op dat gebied. Ten einde vast te stellen in hoeverre het ontschorsen vooideelig kan zijn, werden er over eenige jaren proeven gedaan door het Beheer van Waters en Bosschen waarvan wij hier de uitslagen I. Invloed van het ontschorsen op het drogen van het sparrenhout. Men nam een zeker getal persen of staken welke men in vier verdeelde 1' klas de schors blijft ongehinderd 2e de schors werd op 3 kanten gescheld 3e „4 kanten gescheld 4' werd heel en gansch weggenomen Ieder dezer vier klassen staken werd gewogen. Na 30, 60 en 90 dagen liggen, werd<*n de staken telkenmale herwogen. Ziehier welke uitslagen men bekwam Hieruit volgt dat't volledig ontschor sen het gewicht der groene staken met een derde kan verminderen i. a. w. dat alswanneer groene staken 900 k. per kubieke meter wegen, dit cijfer op 600 kgr. komt na 3 maanden in ontschorsten toestand. Waarom doen de vooruitziende boscheigenaars dat niet Waarom vereischen de ervarene sta- kenverkoopers niet dat de staken op tijd ontschorst en aldus geleverd worden Het ware de kwestie van wat vroeger beginnen te kappen en zie wat profijt voor het vervoer per ijzerenweg, wat gemak van behandeling en vele andere II. Is ontschorst hout min bestand tegen drukking en buiging Uit opzoekingen gedaan aandeproef- bank van den Staatsspoorweg te Meche- len. blijkt dat, voor wat de drukking be treft. 1. de niet ontschorste staken 69 weer standsvermogen boden. 2. de op 3 kanten ontschorste staken 79 weerstandsvermogen boden. 3. de op 4 kanten ontschorste staken 84 weerstandsvermogen boden. 4. de gansch ontschorste staken 100 weerstandsvermogen boden. Van den anderen kant bekwam men de volgende cijfers in de proeven op de buiging 1. de niet ontschorste staken boden een weerstand van 6,2 2. de op 3 kanten ontschorste staken boden een weerstand van 7,0 3 de op 4 kanten ontschorste staken boden een weerstand van 7,0 4. de gansch geschorste staken boden een weerstand van 7,8 Verdere navorschingen stelden vast dat het aan hun watergehalte moet toe gewezen worden dat geheel of half ont schorste staken min weerstand bieden aan drukking en buiging. III. De staken die seffens na kappen ontschorst worden bieden ook meer weerstand aan de cryptogamische ziek ten, dus aan de verrotting. M. Marchal, leeraar aan het Hooger Landbouwgesticht te Gembloers, heeft dit derde voordeel van het ontschorsen daargesteld. Wij vestigen de aandacht der belang hebbenden op de groote voordeden en de ontegensprekelijke waarborg welke het spoedig ontschorsen der harsboomen oplevert. De vernuftigste landbouwer is deze die met de minste uitgaven de grootste en beste opbrengsten bekomtvooral in tijden van crisis weze het voor den be proefden landman eene immer te onthou den gedragsregelmin onkosten, meer en betere producten Welnu wij moeten bekennen dat de kopplanter zich niet genoeg om die wijze DE 'MDL S' l"J Jj_ Verlies in gewicht i p 1 m. 2 m. 3 m. 0,5 o/o 18 18 33 2 o/o 22 24 35 3 o o 25 25 39 l' kl. niet ontschorst 2» op 3 kanten out. 3' op 4 4e heel enganich I•!-?**«! >r- I>Vd

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1