REDT U ZEDVEN Naklanken der Tentoonstelling Verslag Verkeer en Vervoerdienst Beroepsbelangen i Landbouwweekblad Samenw. Maatsch. Redt ZelYen Buitengewone algemeene Vergadering - m DM ÜlttfST - HET ZAAIEN DER WINTERGRANEN mor I steeds de leus zijn van alle landbouwers. ZONDAG 19 OCT. 1924. Prijs i2 centiemen. 6de JAAKUANU N» 303 wwssswsaH® Abonnementsprijs 6.00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen üngefeekende stukken worden niet opgenomen. Niei opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor cn door de Landbouwers De landbouwtentoonstelling in Aalst heeft,zooals vele zaken, hare naklanken. Zooals gewoonlijk wordt er onder de menschen na verloop van eene of ande re gebeurtenis ondereen een praatje ge voerd en de zaak besproken. De gazet ten ook geven, ofwel als bladvulsel, of wel uit berekening, ook als nieuws of als reklaam, verslagen over de dagelijk- sche gebeurtenissen. De gesprekken der menschen zijn niet altijd belangloos en rechtvaardig, want veelal spreekt iedereen naar gelang zijne eigene overtuiging of intresten. Nog minder recht en juist zijn verslagen in de dag- en nieuwsbladen. Iedereen zal al wel eens de ondervinding hebben opge daan van de waarde der meeste gazet ten, toen hij zelf deel nam aan eene of andere betooging of feest. Bij de eene gazet zal het getal der betoogers, feest- genooten of toeschouwers, tien, twintig tot honderdmaal grooter zijn als bij de andere het eene dagblad geeft 10,000 betoogers, het andere die tegenstrijdige belangen heeft of vijandig staat zal het getal op 700 schatten En wellicht, in onze hedendaagsche samenleving, waar de waarheid om wille van openbare en bedekte persoon lijke belangen den nek wordt omge wrongen, is het nog best mee te huilen met de wolven uit het bosch en evenals alleman te liegen waai- het past, de zaak reuzengroot of nietig te maken naar ge lang de intresten in dezelve. Ook is het voor bijna alle menschen moeielijk om de waarheid te hooren boft op iemand, vleit hem in zijne harts tochten en ge zijt de vriend, al waart ge onderduimsch bezig zijn ondergang te bewerken. Maar wee u, zoo ge, zelf aan uwen besten vriend en in zijn eigen be lang, de waarheid durft zeggen, ge wordt op staanden voet zijn vijand. Zoo ge eene moeder ontmoet met een kindje, al ware dit zoo leelijk als een aap, let wel op dat ge stoeft en boft dat het kindje zóó lief en zóó schoon is Zoo een landman een paard of koe heeft of eenig ander huisdier en zoo die man uw gedacht vraagt over de hoe danigheden van het dier, zie toe, indien ge de vriend van den keizer wilt blijven, dat ge met allen lof over hetzelfde spreekt, zelfs als ge in zijn eigen belang verplicht zoudet zijn de fouten daarvan aan te duiden. Zoo bestaat werkelijk de moraliteit der menschen Hoevele wantoestanden bestaan er in onze maatschappij, waarover, geen en kele, gazet durft spreken met de vrees lezers of kiezers te misnoegen Hebben we destijds geene wraakroepende geld verspillingen gezien in zake werkloozen- fonds, misbruiken waarvan iedere poli tieke partij zooveel mogelijk haar deel betrachtte, in de hoop eenige stemmen te winnen. Dat openbaar belang, welk door dezen diefstal werd geschaad, door welke gazet werd er ooit over gespro ken En zoo zijn er honderde en duizende misbruiken die openbaar dienen aange klaagd en waarvoor niemand te vinden is, uit vaees voor de lezers of de kiezers. Hier ook wordt de waarheid gerad braakt Komen we nu terug op de landbouw tentoonstelling. We kregen de verslagen te zien van verschillende bladen Het eene meer dan het andere spreekt met lof over deze expositie. De Koornbloem heeft ook haar verslag uitgebracht en heeft alles gezegd zooals het gelegen wason partijdig en recht in andere woorden zoo dicht mogelijk de waarheid. Doch ook hier hebben we den bal mis geslagen. Een paar menschen, die denken geschaad te zijn in hunne eer zucht en zelfbef oocheling schijnen nog al duchtig De Koornbloem te lijve te gaan, omdat we schreven bij eenigen verdienden lof, dat de tentoonstel ling mislukt was. Ze hebben natuurlijk liever de verslagen gelezen in andera bladen, die in ellenlange en hoogdra- gende termen den grooten bijval uitba zuinen van de onderneming, en den overheerlijken roem van de heeren inrichters Hewel, mijnheeren, laten we eens ernstig de zaak bepraten en zien in hoe verre De Koornbloem,, misdaan heeft. Laten we eens hooren bij deze die ar heen kwamen om te zien, en ook bij de firma's die een stand hebben tentoonge steld. Op honderd van die lieden zal men er vijf en negentig vinden die zul len zeggen: De Koornbloem heeft gelijk. Ik zelf heb met twee tentoonstellers ge sproken die mij hun spijt uitdrukten over het totale misbaksel en ovar de schade die ze leden, bij gebrek aan nieuwsgie rigen. Tientallen bezoakers bekenden en gaven hunne verwondering lucht over de weinigen bijval bij exposanten en toeschouwers. De Koornbloem bleef bij de waarheid taen ze zei dat de zaak mislukt was en ze zegt het nogMaar de waarheid is voor de meeste lieden hard om hooren en mag niet altijd gezegd worden. We hebben dan nog niet willen zeggen wat we wel wisten dat een deel der mislukking te wijten is aan het feit dat persoonlijke belangen de algemeene belangen heb ben verdrongen. In het "Landbouwblad geeft "Spec tator zijne misnoegdheid te kennen en zegt dat het verslag in De Koornbloem uitgaat van een weinig spijt, een wei nig verbittering. Al degenen die de ten toonstelling gezien heeft, zal doen zoo als wij een weinig glimlachen en daar mee uit Maar zou die mensch dan toch wer kelijk meenen dat het spel gelukt was Dan is de vent zeer naïef en jong. Ik herinner me eene tentoonstelling van fruiten en groensels en eene van gevogelte gezien te hebben vóór den oorlog in het Landbouwershuis Kei zerlijke Plaats. Nog anderen zullen ze ook wel bijgewoond hebben. Ik vraag aan iedereen waren deze beide prijs kampen niet tien, twintigmaal belang rijker en vollediger dan de afdeelingen die we hier zagen We vinden verder in zelfde artikel van 't landbouwblad Ook bleef de houding van den Belgi schen Boerenbond steeds heel vriende lijk Het zou schijnen dat onze houding niet vriendelijk was. Zeg eens Spec tator heeft ons Bestuur niet voltallig en in groep een bezoek gebracht aan de tentoonstelling Hebben we dezelve in De Koornbloem niet aangekon digd Hebben we de voordracht van den heer Seghers over fruitdranken niet breedvoerig besproken Heeft De Koornbloem over de tentoonstelling in datzelfde verslag, dat U zoozeer het hart toeneep, niet gezegd Sprekende over de hopafdeeling Ruim 200 loten werden tentoonge steld, waarvan verscheidene zeer vele punten bekwamen Sprekende over de fruiten: Evenwel vonden we prachtige loten appelen en peren Wij treffen er eene prachtige verzameling bloemen aan enz. Sprekende over de kiekens Wij zagen er eenige goede loten en veel ver scheidenheden van duiven. Sprekende over de zaadveredeling In de zaadveredeling vonden we wei nige, doch eenige ZEER VOORNA ME uitgekozen busselkes...,. Sprekende over de machienafdeeling De afdeeling landbouwrnachienen was goed vertegenwoordigd. De machien afdeeling was in 't algemeen goed en er was voorde landbouwers veel te leeren,,. Sprekende over de voordrachten De voordrachten waren over 't alge meen zeer goed, maar zonder toehoor ders Dat is toch wel met laf gesproken, geloof ik Dat er bij dat goede, hetgeen dan ook goed werd genoemd, veel te vin den was van minder of slecht allooi, weet alleman, maar dat mochten we niet geschreven hebben. O Waarheid De grootste zonde hebben we zeker bedreven met te schrijven Onpartij dig gesproken is de tentoonstelling mis lukt Hier hebben een paar groote koppen zich gekrenkt gevoeld en toch hoe het ook moge wezen iedereen die er om of bijkwam, zal met mij zeggen dat deze zaak veel beter kon van stapel loo- pen en dat er bijzonder bitter weinig landbouwers te zien waren. We vinden echter in Landbouw blad Een welgemeenden dank aan de zoo talrijke (bijna 3000) bezoekers der tentoonstelling en aan onze boerkes die er zooveel belang in stelden Om ie sluiten Het spijt ons waarlijk iemand te hebben vergramd door anze dwaze bespreking ovsr de tentoonstel ling. We hadden beter gedaan te zwij gen, want wat we toch nooit zullen doen dat is Leugens vertellen aan onze lezers. SCRIBEN. Vele geldplaatsingen zijn on zeker, deze gedaan in de Spaar en Leenbank Redt U Zeiven zijn veilig, door het bezit van vele en waardevolle eigendommen. VEEMARKTEN De markten voor herkauwers en var kens zijn toegelaten te Moerbeke-Waes. INVOER VAN HOLLANDSCH VEE. De invoer van melkkoeien, alsook van hoogdrachtige koeien en vaarzen, is toegelaten langs de tolkantoren van Bsscben (statie) Esschea (dorp). der gehouden op Zondag 12 October, om 2 12 uur. De vergadering werd geopend om 2 3/4 uur. De heer B. Schockaert, voorzitter, opent de zitting in volgende bewoor dingen Mevrouwen, Mijnheeren, Vandaag hebben we U allen tot hier geroepen om eene zeer belangrijl e kwes tie te bespreken, namelijk over de maat regelen te nemen bij de onvoldoende onderschrijving van ooze laatste kapi- taalsverhooging. Velen van LI hebben hun plicht ge daan en hunne inschrijvingen vermeer derd, maar het grootste getal heeft niet aan onzen oproep beantwoord. Het is nochtans noodig, zoo we willen vooruitgaan cp den ingeslagen weg, zoo we onze bloeiende maatschappij steeds grooter willen maken, dat wij ons kapitaal verhoogen. Wij kochten talrijke waardevolle eigendommen, wij gaan de lang be trachtte maalderij bouwen, eene ver grooting van de bestaande magazijnen, en een hoofdmagazijn in Herzele. Onze eigendommen vertegenwoordigen eene grootere waarde als ons kapitaal. De toestand van onze maatschappij is schit terend. We maakten groote reserven, deden alle mogelijke doodingen. Onze vroeger gekochte eigmdommea zijn he den bijna in waarde verdubbeld. Dit zijn allen redens om iedereen aan te zetten nieuwe gelden ter onzer beschikking te stellen. De laatste jaren werd er 10% als winstaandeel uitbetaald. Ook gaf het bestuur het goede voor beeld. Zijne leden hebben samen met het personneel onzer maatschappij, bijna de helft van het kapitaal onderschreven. Wij moeten vandaag eene beslissing nemen om te zien hoe we er best zou den toe komen om onze kapitalen te vermeerderen. Ik geef het woord aan onzen heer Bestuurder, om de zaak breedvoeriger te bespreken. De heer O. Caudron, Bestuurder Mevrouwen, Mijnheeren, Bij de laatste algemeene vergadering, waar we breedvoerig den bilan van het jaar 1923 hebben besproken en eene winstverdeeling aan de aandeelhouders van 10 zuiver van alle lasten hebben goedgekeurd, heb ik zooveel mogelijk getracht een klaar denkbeeld te geven van den bloeienden toestand onzer maatschappij. Iedereen, die den dage- üjkschen gang ziet van onze zaken zal er ten volle van overtuigc^ wezen dat we met rasse schreden vooruit gaan, en op voet zijn eene der machtigste inrichtin gen van het land te worden. De beheerraad onzer maatsehappij heeft dees jaac besloten over te gaan tot het bouwen van eene maalderij en an dere verbeteringen te doen, zooals de heer Voorzitter reeds heeft gezegd. Maar, zooals ge ook zult gehoord heb ben koken moet kosten. Iedereen is takkoord dat we steeds vooruit moeten, dat eene maalderij on ontbeerlijk is om onze lijnkoeken, maïs, rogge enz. te malen. Die overtuiging is niet voldoende er moet geld zijn om dit alles te verwezenlijken. Bovendien door de gestadige uitbrei ding onzer zaken, door de belangrijke stijgingen in de prijzen der waren, moet ons rollend kapitaal, dat is het geld waar den handel mede gedreven wordt, in dezelfde verhouding stijgen en wordt dus onze behoefte aan baar geld met den dag grooter. Het ia de moeite weerd om na te zien hoe de eerste stichters van 1919 te werk zijn gegaan. We waren toen met 471 stichtende leden. Hiervan hebbem op heden omtrent 400 hunne eerste ia- scbrjjving behouden. We dedan kapi- taalsverhoogingen in 1920, 1921, 1923 en 1924 en die leden hebben zich niet verroerd. Ik veronderstel dat onder dit getal lie den zijn die in de onmogelijkheid ver- keeren, doch dit getal zal zeer klein zijn. En nu vraag ik U, wat we met zulke menschen kunnen gaan uitrechten*? We hebben nog 42 aandeelhouders van 50 frank 235 van 100 frank 45 van 150 tet 200 en de overige tot 500 frank Daarentegen vinden we leden die bij elke verhooging hebben bijgeschreven en zoo vinden we 1 aandeelhouder van 50,000 fr. 1 25,000 fr. 15,000 tot 25,000 fr. 6 10,000 fr. ieder Zoodat die 16 aandeelhouders samen 283,200 fr. bezitten. We vinden 26 aandeelhouders van 5000 tot 9500 fr., zij hebbaa samen 152,350 framk. Wij vinden 115 aandeelhouders van 1000 tot 5000 fr. Ik wil erop wijzen dat geheel ons ka pitaal, dus heel ons doen en laten levend gehouden wordt door omtrent 150 goei soldaten op ruim 9,000 leden De heer Voorzitter zegde dat het Bestuur en personeel het goede voor beeld gaven. Ik wil U eijfers geven van de voorlaatste verhooging Beheerraad 7 leden 141,800 fr. Toezichtsraad 5 leden 11,100 Ir. Personeel 49,000 fr. Zoo bestaat onze samenwerkende maatschappij. Het is noodig, Mevrou wen en Mijnheeren, dat er eens gespro ken wordt en dat we U den klaren toe stand voor oogen leggen, want het is zeker dat velen zondigen uit onwetend heid. Vele lieden houden hun geld thuis en vergeten dat wij met eenige goei mannen den wagen voorttrekken. Zij vergeten hun beschikbaar geld op de Spaar- en Leenbank te zetten, maar weten ons wonen waaneer ze geld noodig hebben. Ik kan U zeggen dat we de laatste maand ruim 100,000 frank hebben uit geleend aan onze ledea die land en hui zen hebben gekocht. Maar zoo de spaarders geen geld genoeg brengen, kunnen we de lieden niet helpen. Wij moeten hier als broeders samen staan Onze heer Voorzitter zegde daareven dat we groote werken gaan uitvoeren en nieuwe eigendommen hebben gekocht. Ja, Dameo en Heeren, wij moeten steeds vooruit op den ingeslagen weg. Er staat ons nog zooveel te wachten. We heb ben ondervonden dat we eene fabriek van fruitbewerking zouden moeten heb- benom op oogenblikken dat de verzen- dicg niets opbrengt het fruit zelf te kun nen verwerken. Er staan nog vele zaken in 't vooruitzicht, die we allemaal zullen kunnen verwezenlijken met medehulp van al onze leden. Ieder moet zijn plicht begrijpen en dan is de last licht om dragen. We moeten dus kapitalen hebben en hiertoe bestaan er drij middelen 1° Dat de leden bijstorten en er nieu we aandeelhouders aangewerfd worden. 2° Wij kunnen ook obligaties maken, ofwel spaarboekjes op vijf jaar aan hoo- geren intrest. 3° Wij kunnen de hulp inroepen van kapitaalbezitters die geen boeren zijn. Dit laatste middel kunnen we maar aannemen als de andere uitgeput zijn. We moeten trachten vooruit te komen op den ingeslagen weg boeren bij boeren. Nochtans in geval van nood moeten wij een redmiddel zoeken. Er wordt tegelijkertijd een voorstel gedaan door een bestuurlid en door een ander lid, luidend a'svolgt De inschrijving voor het kapitaal zou nog verlengd worden tot 30 No vember 1924. Zoo er dan eene oplos sing is, wordt eene nieuwe algemeene vergadering belegd Hier volgt eene bespreking over dit voorstel, hetwelk ten slotte eenparig wordt aangenomen. Het eerste en tweede punt van de dagorde zijn hiermee afgehandeld en mee gaat over tot punt 3 bekrachtiging van verschillende mandaten, waarover men eenparig t'akkoord is. De Zitting wordt geheven om 4 1/2 u. Ik sta zoo geren tusschen 't hout Als rondom mij het nnjaargoud Bestrooit .de wakke wegen Dit goud, dat zijnen tuimelval Niet staken of niet mindren zal Eer 't laatste is neergezegen. Weg, steden, met uw wufte pracht. Uw weelde en ik nooit betracht, 'k Voel diep mijn wee daar knagen Hier bij de bleeke najaarstraal, Een laatste toon van vogeltaal Wordt het weer zacht om dragen. Neen, vrienden, lokt mij niet naar feest, Zijn roes is nooit geluk geweest, k Wil graag om t woud hem derven En sterft natuur hier rondom mij, Hoe schoon heur dood en 'k kan [zoo blij Genieten ran haar sterven 1 Fons Van de Maele. Tarwe cn rogge betrekken bij ons een belangrijke plaats in de vruchtafwisseling en is het te verwonderen hoe weinig be lang er door meest alle landbouwers in deze teelten wordt gesteld. Niet alleen wordt niet altijd en overal voor degelijk zaaigoed gezorgd, maar zelfs laat de be mesting dikwijls te wenschen over. In 't algemeen, worden de granen ge zaaid met een uitsluitelijke phospboor- zuur- en potaschbemesting, soms met toevoeging van eene kleine hoeveelheid stalmest. Dit is verkeerd, daar alleen en kele gronden rijk genoeg aan opneem bare ee dadelijk benuttigbare stikstof kunnen zijn, om den eersten groei der fewassee te Iseverderee Ie 't lsijzeeder na een graan- of aardappeloogst is de j grond zeer arm aan benuttigbare stikstof, j Nochtans is het van het hoogste be- 1 lang, dat de plant vóór den Winter nog, een sterk en uitgebreid wortelstel zou ontwikkelen. Daarom passe men toe, 1 vóór het zaaien, ongeveer 100 kg. Seda- nitraat van Chili par hectare. Een regenboog praalt slechts korten tijd na den storm. De brandverzekering Redt U Zei ven, Samenwerkende Maatschap pij, praalt reeds 5 jaar sedert het eindigen van den wereldorkaan en is onvergankelijk. Het gewichtig vraagstuk der circu latie is aan t orde van den dag. Weleer waren het enkel de groote steden, welke zich bekommerden om een noodzakelijke politie-verordening uit te vaardigen, tot de verkeerregeling van rijtuigen, wa gens, auto s, moto s en dies meer Doch de steeds toenemende drukte van den vervoerdienst met allerhande moge lijke en onmogelijke vervoermiddelen, hebben het leventje aan den vroeger zoo rustigen en vreedzamen voetganger zóó ingewikkeld, zóó lastig en vooral zóó gevaarlijk gemaakt, dat hij bij elk uit stapje met heiligen angst en koude huid- rilling afvraagt Zal ik ongeradbraakt van mijne wandeling terugkeeren Immers t vliegt en botst en stoomt al met zulke duizelingwekkende snelheid, in zulke dolle vaart, met zulk oorverdoo- vend g-daver en zulke oogverblindende stofwolken straat in en uit, dat het een echte waaghalzerij is geworden doorheen dat onophoudend stormgevaarte nog een straat te durven over te steken zon der zich voorop door eea volmaakt be rouw tot den gebeurlijken schielijken dood voor te bereiden. Immers een enkeleVerstrooidheid van eenige seconden is voldoende om u subito presto naar de eeuwigheid te zendea. Een enklen misstap, te veel of te weinig haast bij t overstappen, een onvoorzichtig praatje op den straathoek een onbedacht en nieuwsgierig links of rechts kijken, t is tegenwoordig al vol doende, om u in een enkelen oogslag te vermorzelen, verhakkelen, verpletteren, in een woord u op de brutaalste wijze te kwartieren of te verminken. Kon er aan die betreurenswaardige reeks spijtige ongelukken derwijze dag aan dag veroorzaakt, een einde gesteld worden, 't ware stellig de failliet van heel wat nieuwsblaadjes, wier regelmatig verschijnen nu slechts te danken blijft aan de rubriek dier tallooze ongelukken, waarmede ze dag aan dag ellenlange kolonnen zonder moeite vullea. De grooie, de gewichtige vraag is dan wel deze Hoe aan dien toestand ver holpen Over enkele dagen werd over 't gan sche land een eerste proef aangewend, door het inrichten der beruchte Week van het verkeer In alle steden zag men plakbrieven verschijnen met de vleet ten einde het publiek op de hoogte te stellen der laat ste verkeer-innovatie's en der nieuwe opleidingsmethoden van moeder Voor zichtigheid. Met ongewonen ijver en taaie wils kracht zag men onze moedige en offer vaardige politie-agenten, koortsig en zenuwachtig te werk gaan, om het onbewuste publiek de eerste propaganda- theorie der nieuwe circulatie-mode te doen slikken. Geen enkel lichaamsdeal waarover ze konden beschikken of 't werd aange wend, om de nieuwe instructie's te doen eerbiedif en. Met armen en handen, voeten en beenen, oogen en ooren, vinger en neus 2ag men onze openbare ordehandhavers, op honderd meters afstand reeds in de wêer, om den onbe- wusten voetganger tot het juiste plicht besef aan te sporen en hem met de practjjk der nieuwe marcheer-metho- den met een bewonderenswaardig ge duld in te wijden. Denk nu niet dat ik «r op uit ben dit eerste proefstelsel in 't belachelijke te trekken. Verre van daarintegendeel heb ik de vaste overtuiging, dat metter tijd door geduld en volharding men er toe geraken zal het betrachte doel. zoo niet gansch dan toch gedeeltelijk te bereiken. Doch ik wil u hier echter doen opmer ken en aitschjjnen dat deze nieuwe verkeer-methode zoe plots en onver wacht in ons midden is gevallen, dat de onbewuste lieden zich gansch ontredderd en onthutst moesten afvragen .- Wat is er nu aan 't gebeuren t Gaat hier immers toch om eene gansch nieuwe opleiding van het publiek in zake van verkeer. Weina hoe kan men menschelijker- wijze geredeneerd van ons menschen eischen zoo maar op staanden voet een versch geboren circulatie-stelsel in prac- tijk te stellen, wanneer het niet eens in gelegenheid werd gesteld de onmisbare en voorafgaande noodige theoretische keaaissea acvaa ep te deea. Men heeft hier doodeenvoudig den wagen vóór de paarden gespannen, met van het publiek zoo maar bliadelings de uitvoering te eischen, van iets wat zoo als 'n onverwachten donderslag in zijn midden viel. Wist men niet dat er hier eene gar- sche nieuwe opvoeding moest gebeuren van een oningewijd en onbewust publiek Welnu dergelijke opleiding, vraagt eerst en vooral voorafgaande kennissen, gege ven door degelijk onderrichte en onder legde vakmannen, zoo niet leidt het stelsel tot misverstand, verwarring, blin delings tasten en zoeken om ten slotte als tegenovergesteld effekt, nog meer menschenlevens aan ongelukken bloot te stellen. In hoeverre nu het huidig stelsel in onze landelijke gemeenten practisch toe passelijk en uitvoerbaar is, daaromtrent schijnt de nieuwe wetregeling zich nogmaals bitter weinig te bekreunen. Nochtans wordt het hoog tijd, dat voor onze landlieden de Wetregeling op het V ervoer eens ernstig worde herzien en geregeld. Een toestand die grootendeels ont staan is, om zoo te zeggen spontaan, na den wapenstilstand, is de vereeniging van hen die hetzelfde beroep uitoefenen en die dan ook dezelfde belangen hebben. Weliswaar bestonden er vóél den oorlog ook vakvereenigingen doch in veel mindere maat en op kleiner gebied. Zoo zagen we destijds enkele werklieden- en beenhouwerssyndfkait 1, doch sedert den oorlog zijn de beroep vereenigingen als 't ware uit den grond opgerezen. t Zal voorzeker eene lastige taak zijn enkele stielgenooten in eene stad va-i eenig belang te vinden, die niet in een syndikaat vereenigd zijn. Zien we rond water in Aalst zooal bestaat van be roepsverenigingen dan kunr n we noemen de smedersbazen, de metser- bazen, de dokters, de tapissiers, de schoenmakers, de broodbakkers, de pasteibakkers.de beenhouwers, enz., ei r. Onbetwistbaar heerscht er in de eene vereeniging meer tucht, en orde dan in het andere, dit hangt veelal af van Let bestuur zelf der vereeniging. Staat er een man aan t hoofd dia de orde weet te handhaven en de zaken handig te leiden dan werdt dat syndikaat sterk. Is integendeel de leider een man zonder karakter die Gods waterken over Gods a.«.kerken laat vloeien op Gods genade dan zal deze vereeniging het niet verre brengen. We zouden hier kunnen voorbeelden aanhalen van beide categoriën doch we doen het liever niet. Een sterk syndikaat is dan ook een voordeel voor hen die er in vereenigd zijn. Eerst en voeral telt het gewoonlijk bijna al stielgenooten onder zijne leden juist omdat deze er voordeel in vinden wordt er dan een maatregel getroffen, eene verordening voorgeschreven, ieder lid gedraagt er zich aan om niet uit het syndikaat te geraken vooreerst en omdat het er gemak of profijt bij heeft vooralimmers daar worden geene maatregelen geno men die tegen de belangen strijden der leden, integendeel, het nadeel en de schade zijn _voor hen die buiten de vereeniging staan. Als sterk syndikaat mag genoemd worden bijvoorbeeld dit der genees- heeren. Het stelt de tarieven vast der bezoeken gebracht aan de zieken (zelfs afstand en uur zijn er in bepaald), der bezoeken bij hen ten huize, der opera- t es, enz. Iemand die eenigszins op de hoogte is van wat er in de ziekenbonden geschiedt zal zich gemakkelijk kunnen overtuigen dat niet alleen het syndikaat der dokters sterk is, maar ook hunne tarieven, soms veel sterker zelfs dan hunne geneesmiddelen. Niet dat we hier willeu kritikeeren, neen, verre zij daar van, wij halen slechts een voorbeeld aan en zouden zelfs dit graag gevolgd zien door onze boeren, we zullen straks zeggen waarom. De sterkste vereenigingen zijn ge woonlijk deze die buiten de politiek staan omdat deze meest kans hebben van al de stielgenooten in hun midden op te nemen en de vereeniging zelden haren wi! kan voorschrijven als slechts een deel der beroepsgenooten er zich bij neerleggen. De gedachte van syndikaten te vormen is niet nieuw, daar de am - bachten of neringen reeds bestaan sedert eeuwen. Immers was ten jare 1302, bij den slag der Gulden Sporen, Jan Breidel niet de deken der beenhouwers, De Coninck de deken der wevers Toen waren ciie vereenigingen sterk omdat ze in den echten zin Vereenigingen waren, toen bestond er geene kleur politiek zooals nu, toen was een been houwer vooraf beeahouwer, een wever vooraf een wever. Nu zijn de menschen vooraf 't zij katholiek, 't zij socialist, daensist of liberaal en dat is 't ongeluk dat deboerea aog zoo verdeeld en maehteloes zijn. Haddaa z(j, evenals de dokters, aaa de vT-'-.v pQQOQQQO TK m RNBL

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1