I REDT U ZELVEN Arbeid adelt Nuchtere Beschouwingen. Belangrijke Veemarkt Plantaardappelen. Het Watef als Besmettingsfaetoi*. I Vergaderingen Landbouwweekblad Groote St Martensfoor en Jaarmarkt Noodkreet moe! sleeds de leus zijn van alle landbouwers. VOORDRACHTEN ZONDAG 9 NOV 1924, Prijs f2 centiemen 6de JAARGANG N> 306 ia Abonnementsprijs i 6 00 frank s jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Niemand meen ik zal het me ten kwade duiden, het hoofd artikel van Zondag laatstleden Theorie en Practijk enkele stonden bij t geheugen van den lezer te ververschen, daar ik de stellige overtuiging koester, dat het voor velen van ons aanleiding geeft tot ernstig nadenken en pas- lijke theoretische kennissen te ko men opdoen 't Staat nochtans al kosteloos ter hunner beschikking. We vreezen erg van neen. 1 el- kenjare wordt door "Redt U Zei- ven eene reeks officiëele voor drachten aangevraagd, met het oog op de meest plaatselijke land- bouwnoodwendigheden. Door sende en heilzame gevolgtrekkin- hoeveel worden ze bijgewoond n I Zijn 't niet gaandeweg immer de- 't Zij me dan vooraf gegund zelfde verstandige boeren, die men n welverdiend bloempje te rei- er aantreft Zij, die de noodige ken aan den al te nederigen stel ler van voormeld artikel, die gen. een ten ware ik me bedroog zijne al te groote nederigheid liefst schuil houdt achter den deknaam van Sander. Nu, wat er ook van zij, 't deed ons waarlijk goed aan t harte, t lezen en herlezen dier gezonde brok uit het werkelijk actieve leven onzer prachtinrichting Redt Li Zeiven Wie deze flinke uiteenzetting van naderbij beschouwt en over weegt, voelt onmiddellijk dat het bestuur dezer model-organisatie er steeds naar streeft, Theorie en Practijk zusterlijk samen te paren en ze in onderling verband te rich ten naar het ideale doel van haar onverpoosd strijden en streven Ontwikkeling en Verheffing van den Landbouwstand Theorie, hoe nuttig, hoe nood zakelijk, ja hoe onmisbaar ze ook weze, is en blijft een gansch doode letter, zoolang hare doeltreffende aanpassing in de practijk niet wordt verwezenlijkt. Heel de Wetenschap met gansch haren stoet van vernuften, uitvin ders en ontdekkers, ware onver mijdelijk gedoemd tot eene reeks nuttelooze formulen, zoo ze in het werkelijke leven van geen practi- sche toepassing konden zijn. Evenzoo is en blijft het gesteld met de Landbouwwetenschap.Nie mand zou het een oogenblik kun nen of durven ontkennen, dat het onze landbouwers aan gelegen heid, noch aan middelen ontbreekt om zich op de hoogte te stellen der onmisbare theoretische kennis sen, noodzakelijk tot het doelma- matig opdrijven en uitoefenen van hun bedrijf. Theorie in zake landbouwon- derricht treft men aan bij de vleet! Immers landbouwkundigen, lee raars, leergangen, voordrachten, proefnemingen van allen aard, een rijken voorraad van keurige vak boeken en -bladen staan aanhou dend ter beschikking der belang hebbenden om zich naar willekeur te onderrichten, te onderleggen, te volmaken en zich dag aan dag op de hoogte te stellen der nieuwe navorschipgen in zake bemesting, voeding, veredeling van vee en planten. Maar helaas met den profeet uit de H. Schriftuur mag er hier wel jammerlijk gezegd Allen zijn geroepen, doch weinig bitter weinig zijn er uitverkoren Immers hoevelen onzer land bouwers laten zich aan al deze theoretische vakkennissen niet bit ter weinig gelegen liggen. Binnen enkele dagen staan we in volle theorie-periode De land- bouwavondscholen gaan hunne deuren openen voordrachten gaan regelmatig eiken Zondag plaats grijpen. De Koornbloem,, gaat wederom naar loffelijke ge woonte hare propaganda ten dien ste stellen, door week aan week de plaatselijke voordrachten aan te kondigen en bij hare lezers een warmen en dringenden oproep doen, tot een talrijk bijwonen ervan. Doch, zullen onze doorieverige leeraars en voordrachtgevers, zoo als gewoonte, voor geen ledige zalen staan te praten Zullen on ze onbewuste aankomende land bouwers zich de geringe moeite willen getroosten er de onontbeer- theoretische kennissen sinds lang kennen, komen er naar toe, zij die dus het landbouwonderricht het minst van noode hebben,doch zich steeds vollediger willen volmaken, aan deze enkele uitzonderingen komen onze lessen ten goede Doch zij de jongeren die de noodige grondbeginselen tot degelijke opdrijving hunner latere bediening totaal missen, schitteren doorgaans door hunne voltallige afwezigheid. Liever dan aan koude, zoute- looze, vervelende landbouwvoor drachten of lessen één enkel uurtje te wijden, besteden ze dit liever aan heel wat levenslustiger ont spanningen of beuzelarijen. Liefde voor hun vak, toewijding voor hun bedrijf, zucht naar verheffing, ontwikkeling en volmaking kennen ze veelal niet of ze voelen er niets voor Voor die massa koude, onver schillige en onbewuste landbou wers vindt theorie geen reden van bestaan en 't moet ons aan ook geenszins verwonderen, dat het onze landbouwkundigen soms heel wat moeite, geweld en oneindig veel geduld kost, deze ongeschool de vermaakzoekers op den weg der bekeering te brengen. Het ware dan ook uitzinnige dwaasheid, ja zelfs eene onvoor zichtige lichtzinnigheid, onze Vrije beroepsvereeniging R. U. Z. te verdenken of te beschuldigen van plichtverzuim in zake beroepson- derricht, wijl ze zich steeds opof fert en alles in werking stelt, om hare talrijke leden steeds gestadig op de hoogte te houden der nieuw ste innovatie's der landbouw- beweging in 't algemeen. Verder verlieze men eveneens niet uit het oog, dat zonder het nut en de noodzakelijkheid der wetenschappelijke landbouwken- nissen in twijfel te willen trekken - de echte, werkelijke practische boer slechts volledig kan gevormd worden op de hoeve en op den akker zelf. De proefnemingen van eiken dag, de ondervindingen van eiken oogenblik, de doenwijze van anderen waarnemen, zijn voor hem de oefenschool voor het latere leven. Zien, opmerken,beproeven, waarnemen, vergelijken, meegaan met de nieuwere moderne strek kingen, zelf toepassen, zijn voor den jongeren oningewijden onein dig meer afdoende dan droge be palingen en theoriën, waarvan hij doorgaans weinig of niets begrijpt terwijl het rechtstreeks actieve hoevewerk hem opmerkzaam maakt, den geest van waarneming en ondervinding scherpt en hem onmiddellijk voor werkelijke fei ten stelt, waarvan hij de uitslagen zienderooge kan bestatigen, verge lijken, verbeteren, of totaal veran deren, naar gelang de omstandig heden hem zulks gebieden steeds ten bate eener grooter productie vermogen. Welnu dit onmiddellijk practisch voordeel bereiken, zie daar wel het hoofddoel dat R, U. Z. zich bij zijne stichting tot hoofdprinciep stelde. Immers vanaf haar jongste ont staan zagen we deze flinke orga nisatie onmiddellijk in de bres springen, om het alsdan erg kreu pelspringend boerenstieltje tot iet of wat normalen toestand op te tillen. 't Mag haar wel als een daad van fierheid en edel plichtbesef worden aangerekend, wanneer hare vrije initiatief het aandurfde, onmeedoogend dezen te hekelen en te geeselen, die den landbou wer zoo lafhartig aanvielen, be smeurden en hem op den hoop toe nog plunderen en op wraakroepen de wijze behandelden. Daar waar het op dit oogenblik bij officiëele organismen aan durf en moed ontbrak om krachtdadig op te treden en in te grijpen, daar heeft de privatie initiatief van R. U. Z. niet geaarzeld, door woord, daad en pers eene heftige propa ganda op touw te zetten, om aan die schreeuwende wantoestanden een einde te stellen. De strijd, die ze op dit oogenblik leverde, was hevig en gewaagd, gezien de machtige aanvallers, waarmede ze te kampen had. Zulks belet niet, dat ze getrouw aan haar spreuk Doe wel en zie niet om na hevigen en har'en strijd en taaien moed en volharding, triomfante lijk uit het strijdperk is getreden en in zulke korte spanne tijds haar ideaal wist te verwezenlijken. Als practische menschen wisten ze dan ook practisch werk te leveren. Zeker theorie en Wetenschap zijn mooie en nuttige zaken, doch dan maar alléén, wanneer ze in de practijk hunne doeltreffende, wer kelijke toepassing vinden! 't Oude spreekwoord zegt ons immers en met recht Woorden wekken, Voorbeelden trekken STAD AALST. Het College van Burgemeester en Schepenen maakt aan de belanghebben den bekend dat er eene zal plaats hebben op Dinsdag 11 No vember (Sint Marten en Nationale Feestdag) op de Houtmarkt, te Aalst. De markt begint om 8 uren 's mor gens. De PRIJSKAMPEN onder de koop lieden voor de schoonste koeien en vaar zen zal om 10 uren plaats hebben. 350 frank premiën en eereruetalen. Om 8, 9, 10. 11 en 12 uren Groote en kostelooze Melking met de Melkmachienen Babson van het huis Mélotte. Al de bijzonderste kooplieden van de streek en den vreemde zijn uitgenoodigd en worden met alle soort vee op de markt verwacht. Gezien de toenemende belangrijkheid der Markt en de belangwekkende en kostelooze proeven met de melkmachine Babson worden al de landbouwers en landbouwsters verwacht. Het Komiteit. der Hongaarsche moeders. Wie ooit den lieven Godenlach Van meen ge moeder eenmaal zag Bij 't zoete kinderkozen, Verg ret dien nimmer, nimmer meer, En zal zoo vaak en graag nog weer Bij 't mooie schouwspel poozen. Welk sterv'ling is er dan die weet Het mateloos gedragen leed Van menig moederharte Dat, worst'lend om zijn stil bestaan. Zichzelf en kind'ren voelt vergaan In hongerleed en smarte. En... als na dagen wrange nood Bleek grijnst het spook der hongerdood Hun schuwe blikken tegen. Vertrekt naar t verre Westen toe Een kindje, uitgevast en moe Belaón met moeders zegen. O, Vlamen, in uw kristen-zijn, Vergeefzóó balsemend de pijn Van 't offer uwer helden. Om moedersnik en kindertraan, Wees groot! O.neem die kleintjes aan God zal 't u eens vergelden Van den Broeck Em. N. B. Ongeteekende dankt, in naam der Hongaarsche kinderen de geëerde Redactie voor haar welwillenden blijk van sympathie bij z'n (patst opgenomen gedichtje en verhoopt, dat bovenstaand gedicht een even gunstig onthaal moge genieten. Diep en echt wordt ginder in Hon- garië onibering geledenhet levende bewijs, het Hongaarsch kindeke, zit hier naast mij en z'n smal gezichtje en tenger lichaampje spreken duidelijker dan woorden. Laat ons, Vlamingen, toonen dat we kunnen, over de graven heen onzer gesneuvelde helden, de reddende hand reiken aan de noodlijdende kinde ren onzer vroegere vijanden. Dit is een grootsch en machtig gebaar den Vlaming waardig Nogmaals dank Van den Broeck Em. EIGENHEIMER en ROODE STAR. Zooals te voorzien was, zijn ▼oor 't oogenblik de planters veel duur der in Friesland en worden moeielijk om vinden. Wij zijn erin gelukt nog eemige wagons te koopen. Hiermede zullen we de aanvragers kunnen bedienen die in schreven na het sluiten onzer lijsten. Wij kochtten Eigenheimer (Kruger) en Roode Star, gekeurd met cijfer 9 en gesorteerd zooals gewoonte 32/50. De prijzen zullen omstreeks TIEN FRANKEN per 100 kilos meer zijn als onze eerstgekochte. De achterblijvers hebben hier eene dure les. Eigenheimer kost dus 98 fr. Roode Star 95 fr. Wij beschikken nog over eenige wa gons. Deze die tot hiertoe nog niet in schreven zullen belang hebben zich te haasten, want de goede planters zijn in Friesland totaal opgeruimd. INDUSTRIE. Voor de inschrij vers na sluiting der lijsten kochten we nog eenige wagons. De prijs is VIJF FRANK duurder als de eerste ingeschre ven, dus 74 fr. per 100 kilos zonder zakken. Er zijn nog "een paar wagon» beschikbaar voor deze die nog niet ge riefd zijn. De afgeleverde wagons zijn van allereerste hoedanigheid, zeer ge zond en niet grof, getrieerd op 32/50, De heden gekochte zijn ook de laatste wagons die er zullen doorkomen. Achterblijvers opgepast 1 EERSTELINGEN. - Vroege en late Eerstelingen zijn er nog in kleine hoeveelheid in magazijn Aalst. Prijs: 95 fr.de 100 kilos. Verboden ingang Besmettelijke ziekte zoo staat er te lezen op een groote plakbrief tegen den gevel van 't huis De gordijnen zijn neergelaten, de iuiken dicht gegrendeld. Binnen ligt een jonge man op het ziekbed en worstelt met den dood, zooals de menschen dat noemen. Binnen een paar weken wordt hethuis verhuurd, want waar de man is wegge storven is ook de zaak verdwenen en de zwakke wezens, die overbleven, kunnen maar de wijde wereld inloopen op zoek naar brood. De meeste menschen kennen dit tra gische tafereeltje, zooniet om het per soonlijk te hebben beleefd, dan toch doordat ze er de bedroefde en machte- looze getuigen van geweest zijn. Want waar het nu dank zij de bacteriologie een haast zeldzaam verschijnsel is gebleken, zoo wierd het in de vorige eeuw onder de alledaagsche feiten gere kend. De jonge man, waarvan we vertelden, was voor een paar weken op reis ge weest. Hij had in verschillige dorpen ge logeerd. In een van die dorpen heerschte typhus, toen hij er aankwam. Hij had er smakelijk geëten en. ook eens van het putwater gedronken, want hij had het zeer warm door de danige zomerhitte. Frisch water was dat geweest, t had hem wel gesmaakt en toch... moest dat water de oorzaak worden van zijn dood en van de ellende voor vrouw en kin deren. Dit water kwam uit een pomp, die het had opgezogen uit een diepe ader van grondwater die zich overal onder onze voeten bevindt. Deze ader stond nu in verbinding met een andere water ader die doorliep onder een mesthoop. En hier is de zaak waar alles op vast zit en die zaak mag wel eens goed be dacht worden door ieder die zich wat oordeel meent te mogen aanmatigen op dat gebied. Op dien mesthoop waren de uitwerpselen geworpen van een man die typhuslijder was Na eenige dagen had het hard geregend, 't regenwater was in den grond gezakt door den mesthoop heen en zoo waren dan de smetstoffen uit de uitwerpselen van den typhuslijder in het grondwater gekomen. Met dit besmette grondwater nu had de jonge man dood ingedronken. Wat soort smetstoffen dit waren, weten onze lezers reeds: het waren geen ilecht riekende stoffen, het waren kleine microscopische «taafjes. Het waren mi croben en meer bepaaldelijk typhus- bacillen. In een vorig artikel hebben we in t kort uitgelegd wat een bacterie of mi- croob is, hoe ze ontstaat, hoe ze voort teelt, hoe ze zich voedt. En te dier ge legenheid hebben we hunne aandacht getrokken op het feit dat melk voor mi croben als een paradijs moet genoemd worden, want in zoo n rijkelijk voedend midden kunnen ze zich overvloedig voeden en voorttelen. In ons geval echter waren de typhus- bacillen in 't water geweest. Maar in water vonden ze geen voedsel en kon- dea dus niet woekeren. Toch bleven ze leven, misschien hopende op betere tij den. En die betere tijden kwamen, toen de jange man ze onbewust met het wa ter indronk. Want nu kwamen ze zoo ineens in een midden, waar warmte en voedsel in overvloed te vinden waren. Geen wonder dat dan spoedig de voort teling begon en dit op een noodlottige wijze. Want nu meet niemand meenen dat zulke typhusbacillen zich vergenoe gen in een menschenlichaam met het voedsel van maag en darmen Ze loo- pen over in t bloed zelve en door 't bloed geraken ze heel 't lichaam rond tot in de kleinste cellen van den individu. Of er daar erge verwoesting wordt aan gericht, hoeft niet gezegd. Toch gaat elke typhuslijder niet ten gronde aan zijne ziekte herinnert u t geen we in onze vorige bijdrage constateerden een microob gaat ten slotte zelf ten gronde tengevolge van haar eigen afvalstoffen Zoo de melkzuurbacil, zoo ook de ty- physbacil. A!s nu de patient zoolang het leven kan behouden dat die afvalstoffen het verder woekeren der bacillen onmo gelijk maken, dan kan hij genezen, zoo ten minste zijn hoofdkantoren van her senen en ruggemerg niet geheel ten gronde zijn gegaan, zoodat de dood noodzakelijk volgen moet. Maar dat is wat anders. Dit staat dus grondvasthet grond water kan als besmettingsfactor een groote rol spelen in het verspreiden van besmettelijke ziekten. En niet alleen het grondwater, maar ook alle slag van wa ter regenwater, zeewater. Velen onder u herinneren zich nog hoe in Hamburg de cholera vreeselijk woedde op 't einde der negentiende eeuw. Op een nader bij de zee gelegen plaats liet men de uitwerpselen in de Elbe loopen. Nu kwam de vloed en dreef in de Elbe eiken dag besmet water tot aan de plaats waar het drinkwater werd opgemalen. En zoo wierd dan de waterleiding, die dan toch een uitstekend voorbehoedmiddel op hygiënisch gebied moet genoemd worden, de schuld van het verschrikkelijk woeden der cholera in die stad. Wie kon, vluchtte de stad uit naar het nog niet besmette platte land. De menschen durfden de naam cholera niet hooren en nog minder noe men. Het was zelfs verboden het vree selijk woord uit te spreken. Men moest zeggen de ziekte want anders- Van 't allergrootste belang voor den gezondheidstoestand is het aanleggen van waterleidingen en het mag wel be droevend worden genoemd dat de meeste onzer zoo dicht bevolkte gouwen van dien weldoenden maatregel verstoken blijven. Ja, zeker, wij zijn beschaafde, twintig eeuwsche, verlichte en verstan dige lui en toch weten vele menschen niet eens ik spreek niet van hen die wonen in de enkele steden waar men het geluk heeft eene goede waterleiding te bezitten wat al heilzame gevolgen aan zulke waterleiding gehecht zijn. We zeiden daar straks dat men in Hamburg de uitwerpselen in het water liet loopen. Wat was dat eene kolossale domheid Men scheea werkelijk zijn uiterste best te willen doen om 't grootst mogelijk getal menschen te laten ploete ren en verkwijnen door allerlei ziekten. En men heeft immers ook nog die uit werpselen zoo broodnoodig voor be mesting. Meer dan de helft der bebouw de gronden schreeuwt maar steeds door van mesthonger en kou wanneer men die honger maar stillen wou, het dubbele geven van het voedsel dat het thans be komt. Nu, daarin komt wel verbetering wanneer onze landbouwers wat meer zullen aangeleerd hebben over natuur wetenschappen en er zich durven naar gedragen. En hiervoor geldt als beste bewijs het groote nut de bacteriologie, niet zooveel als zuivere wetenschap, maar vooral als in practische daden om gewerkte wetenschap. Nu rijst de vraag Kunnen wij de ba cillen in het water constateeren en een positief resultaat, kunnen wij ze dooden Bij het antwoord zullen wij den lezer niet te veel geleerdheid verkondigen, dat zou niet goed zijn. Kunnen wij de bacillen constateeren Hierop antwoorden de bacteriologen Ja zeker. Ze leggen hetzelf zoo aan dat ze achter de levenswijze en de eigen schappen der verschillende bacteriën komen. Daarvoor dient eerst het micros coop. Het eerste microscoop werd ver vaardigd te Middelburg in 't jaar 1590. Sedert dien is dit vergrootend toestel tot 'n uiterst groote fijnheid opgedreven en kunnen we met zijne hulp de kleine af zichtelijke beestjes heel goed nakijken en bestudeeren. Nu kan men zelf met het beste microscoop geen verstand krijgen van de ontzaggelijke talrijke microben die dooreen loopen in een besmet mid den. Dat goedje is te klein en te talrijk en gelijkt zoowel op elkaar. Daarom zoeken de bacteriologen reinculturen te bekomen van elke soortdat is een kunst. Men besmet een staafje met de te zoeken bacillen soort, steekt het dan even in een cultuurglaasje dat gelatine bevat dit is eten en drin ken voor de bacillen en trekt het dan weer spoedig terug nu is er nog niets te zien. Maar na een paar dagen mis schien merkt men in de gelatine een ge kleurde streep en juist daar waar men het staafje gestoken heeft. Die gekleur de streep is niets anders dan een cultuur van woekerende bacillen. Om nu te zien wat voor bijzonder soort bacillen men voorhanden heeft, hoeft men nog eenige dagen te wachten en dan mei kt men ver schillende wijzen van uitbreiden op, die aan de verschillende bacteriën soorten correspondeeren. Hoe kunnen we de bacillen dooden We spraken reeds breedvoerig over warmte als doodende factor voor bacil len, toen we het hadden over Pasteuri- sators voor de melk. Koude kan wel eens goed helpen, ook nog uitdroging.Een practisch uitstekend middel is de oplossing van antiseptische of kiemdoodende stoffen. In de praktijk komt dit neer op een uiterst verzorgde reiniging der besmette voorwerpen door oplossingen van carbol, zuur, sublimaat. Eenvoudig gewoon wasschen van be smette lichaamsdeelen geeft geen abso lute zekerheid van voldoende reiniging. Men kan in zulke gevallen niet te voor zichtig zijn. niet alleen in tijden van epi demie, maar bij bijna alle andere ziekten is die handelwijze ten zeerste aan te prij zen, zoo men van gebeurlijke besmet ting behoed wil blijven. Zoo kan men tegenwoordig, bij voor komende gevallen van besmettelijke ziek ten, bepaald bestatigen met welke ziekte men te doen heeft en kunnen dadelijk doeltreffende maatregelen genomen wor den oriT de ziekte te keer te gaan. Er zijn nog uit groote onwetendheid menschen die niet aan het nut der Bac teriologie gelooven. Maar we maken ze opmerkzaam op het feit dat de vroegere epidemie's. die talrijke offers maakten, nu voor goed zijn den kop ingeslagen, door 't nauwkeurig volgen van den raad der bacteriologen, raad die ze niet had den kunnen geven zoo ze niet door vol harding en langdurige studie het geheim der microben hadden weten te ontmas keren. Zoo de lezer uit dit hoofdstuk eenige voorstelling meedraagt van de belang rijkheid van het water als besmettings- factor is ons doel bereikt. Niet iedereen kan of moet bacterio loog worden. VALERE MISEREZ. Landbouwingenieur. Prof. Dr Daels, komt op Zondag 9 November, spreken in den stadsschouw burg over Onze geliefde dooden en de jaarlijksche bedevaart naar den Ijzer De voordracht zal gepaard gaan met het projecteeren van lichtbeelden. In gang vrij. Eene omhaling zal gedaan worden ten voordeele van den aankoop van het kerkhof te Diksmuide. Zooien is Qlooien Zeker is het dat, wie zaait, een oogst mag verwachten. Wat die oogst zal zijn hangt nochtans van vele omstandigheden af. Zoo, bij voorbeeld, zullen in den re gel vroeg gezaaide wintergranen een be tere opbrengst leveren dan die welke laattijdig worden gezaaid. Geen wonder de vroeg gezaaide wintergranen be schikken over meer tijd om een sterk, diepdringend wortelstel te vormen dat ze bestand maakt tegen het gure winter weder en bekwaam om, zoohaast de Lente intreedt, weelderig te groeien. Het is echter dikwijls onmogelijk vroeg te zaaien. Dit hangt veel van het weder af. Wanneer het dan gebeurt, moeten wij zorgen, zooveel het in onze macht ligt, de plantjes vooruit te helpen en ze in staat te stellen een kloek, wel ontwikkeld wortelstel op zeer korten tijd te vormen. Het middel daartoe ligt voor de hand een paar honderd kilos SODANITRAAT VAN CHILI voor het zaaien inwerken. Geld plaatsen in of zijne brandverzekering geven aan Redt U Zeiven zijn wijze daden. Voordeel en gerustheid zi)n er de eerste belooning van. LEDE. Op Zondag 9 November algemeene vergadering voor de leden van den bond, in het lokaal bij Jozef Van Hauwermeiren, Boschstraat, om 4 ure namiddag. Dagorde: Bespreking en betaling voor 't vieren van ons verjaringsfeest, St. Eloi. De toelage die wij uit Aalst zullen ont vangen zal na het noenmaal aan de leden verdeeld of verlot worden. RKBL

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1