REDT U SZELVEN Arbeid adelt De Boeren of de Plichtigen van het Duur Leven. De Woekeraars en de Maxima-Prijzen Mm ALS JE WIST.. Euifengeuioiie Algemeene Vergadering. Sint Elooifeest te Aalst. Een Abonnement ROND DE LEVENSDUURTE Landbouwweekblad Verklaring van Minister Baren Ruzette - Voordracht met Lichtbeelden - moo I steeds cle a leus zija van alle landbouwers. op De Koorn bloem kost enkel fj Frank. Nieuwe inschrijvers ontvangen ons blad van heden tot Nieuwjaar gratis. BOND OULTRE F rui tve rzen d i ngen Zwaaien is (Dooien DE VIJANDEN ONZER GEWASSEN. ZONDAG 30 NOV 1924. Prijk 12 centiemen 7de JAARGANG Nn 309 *-r- f rn' -rriimr i Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. Aan dit blad behoort een BIJVOEGSEL. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Het index-number bereikt thans het middencijfer van 520 punten In zake duur leven is zulks een echt record Doch nauwelijks was het gekend of het meerendcel der dagbladen schoten in eene heilige verontwaardiging en als één man vielen ze alwéér op den kazak der boeren, om ze éénparig te beschuldigen als woekeraars en uitbuiters, als hoofd- plichtigen van het steeds stijgend en ongehoord duur leven. Ook is er nu geen tegenhouden meer aan en kost wat kost moet het beroemde stelsel van M. Tschoffen, Minister van Nijverheid en Arbeid, betrekkelijk het regelen der Maxima-prijzen, aanstaande week in 't Parlement voor de pinnen komen Die verwenschte boeren zoo vloe ken, donderen; razen en tieren de pers- comedianten moeten zonder verder vertoeven gekortwiekt worden. Een persorgaan drijft de bedreigingen nog verder en laat ons klaar en duidelijk verstaan dat die roofdieren en volksuit hongeraars hoog en droog zouden wor den opgehangen edele opoffering en eene grootsche over winning daarstellen en zijn sneuvelen op het veld van eere het gouden graanveld bleve voor onze boeren eene eeuwigdurende gelukkige nage dachtenis daarstellen. Een Interview van Minister Ruzette.N t Schijnt nochtans dat de volksverte genwoordigers en senators van den Landbouwgroep en dat nog wel met Minister Baron Ruzette ditmaal aan 't hoofd onze verdediging zouden ge nomen hebben en alles willen inspannen om onze goedzakkige boeren van eenen gewissen dood te bevrijden. De heer Minister die deze verdedi gingsvergadering voorzat, zou zich in volgende termen hebben uitgedrukt Ik zal aan den Eersten Mi nister en aan M. Tschoffen vlak af zeggen, dat indien ze in hunne boosheid en inzichten volharden, nopens het instellen der maxima- prijzen voor de landbouwproduc ten, dat ik niet alleen radikaal zal weigeren dit dwaas en on zinnig Besluit te onderteekenen, maar dat ik onmiddellijk het Goevernement zal verlaten De groep zoude Heeren du Bus, de Moffarts en Brusselmans gelast hebben de heeren Theunis en Tschoffen van deze verklaring officieel te berichten. Onze brave heer Minister van Land bouw zou ditmaal zijn ontslag naar 't hoofd van den heer Theunis geslingerd hebben, zoo deze het aandurfde zekere ongehoorde maatregelen te treffen, om het duur leven te bestrijden Ware het niet dat al de dagbladen het eens zijn om deze plechtige verkla ring te publiceeren, we zouden haast wantrouwig zijn en het met moeite ge- looven, immers, wie de achtbare heer Minister Ruzette van meer nabij kent, zooals wij, boeren, dan weten we gansch goed dat het geenszins in den aard ligt van zijnen zachtaardigen, kalmen en gelaten persoon, zich aan zulke heftige uitvallen plichtig te maken en zulke ra- dikale houding aan te nemen Doch de zachtste en kalmste band hond, wanaeer de tergerijen en de pla gerijen hem te lang duren, komt wel eens aan 't grollen en rukt zich wel eens de keting van den hals om zijne plagers en tergers naar de keel te grijpen Dit ook was wellicht het geval bij den zoetzalvigen heer Minister, die ten einde geduld, ook zijne en onze geduchte pla gers en tegenstrevers eens voorgoed de tanden wou laten zien Nu, wat er ook van zij of niet, wij, boeren, zijn er verheugd en fier om, dat onze kranige hoofdman het ditmaal heeft aangedurfd zijne bedreigde, belasterde en vervolgde schaapjes te bevrijden van de hevige aanvallen der bloedgierige en wraatzuchtige wolven Een wensch enkelMoge de edele verontwaardiging en de rechtmatige gramschap van onzen achtbaren en hoo- gen verdediger niet al te ras verflauwen en verkoelen en moge den noodigen moed en wilskracht hem steeds bijblij ven om den woedenden storm hoofd te bieden, voet bij stek te houden, geen haar breed toe te geven of af te wijken en onze verdediging door te drijven, al moest er zelfs zijn mandaat hoezeer het hem ook aan 't harte ligt er des noods bij gevaar loopen, ja zelfs bij ge slachtofferd worden. Zijne nederlaag zou alsdan in de oogen van al onze landbouwers eene Nadere Inlichtingen Een onzer voornaamste fransche dag- b'aden dat betrekkelijk de voormelde verklaring van Minister Ruzette nadere inlichtingen en bijzonder wat meer ge ruststelling wenschte te bekomen, was benieuwd te weten welk belang men aan zijne woorden mocht hechten. Waarop de heer Minister antwoordde Ik heb mij altijd stelselmatig verzet tegen zulke maatregelen, welke ik doodeenvoudig be schouw als nutteloos en van een- zijdigen aard Heeft Frankrijk met de radikaal- socialisten aan 't hoofd dergelijke maatregelen getroffen Waarom niet? Omdat men er niets goeds van te ver wachten heeft. Ze zijn nutteloos en vooral onjuist, omdat ik niet eens inzie welke redenen er bestaan bij uitslui ting van al de anderen enkel en al léén de Landbouwnijverheid aan te ran den 1 Spreekt men van op zelfden voet de andere nijverheidstakken te treffen Denkt men eraan eveneens Maxima- prijzen vast te stellen voor al de andere levensbehoeftenkleederen, schoenen enz. enz. Gelijkloopend en rechtvaardigheids halve zou men dan net als voor de land bouwproducten ook maxima-prijzen behoeven te stellen aan de eerste grond stoffen noodig tot de landbouwuitba- ting meststoffen, zaai- en plantgoed, werktuigen, huur- en pachtprijzen Het eenige afdoende middel om aan den hachelijken toestand te verhelpen spreekt de heer Minister verder is eenzijds de opbrengstverhooging en an derzijds de verbruiksinkrimping. Sinds zes jaar streeft onze politiek er naar eene stelselmatige productie-ver hooging te bekomen en reeds heeft ze aanzienlijke vruchten gedragen op ver scheidene gebieden. Zie, als voorbeeld, de hoenderkweek. Over een paar jaren nog voerden we jaarlijks 86 millioen eieren in. Dit jaar zijn we voor ditzelfde product uitvoer ders geworden, daar we in den vreemde voor 40 millioen franken eieren afzetten. Men zal wel opwerpen, dat de eieren hier in België voor 't oogenblik 1. fr. 10 betaald worden, doch wij blijven schat plichtig tegenover den wisselkoers en indien we door verkoop onzer eieren in Engeland sterlingponden invoeren, zoo verbeteren we onbetwistbaar de waarde van onzen frank. Verder verwijst de Hl Minister naar al de krachtinspanning in 't werk gesteld tot de ontginning der heidegronden, wier steeds toenemende vruchtbaarmakinghet productie vermogen gestadig helpt ver- hoogen. Besluit: "Ik kan of mag, zóó besluit de H'Mi nister, mij volstrekt niet aansluiten met eene éénzijdigheidspolitiek, diealleen den landbouw zou treffen, bij uitsluiting van alle andere nijverheid, en die genadeloos al onze kostbare pogingen zou in gevaar brengen, zoo niet totaal verijdelen en vernietigen Kind, als je wist, hoe'k je komste verlang Als n lach op je lippen me streelt als 'n zang, Als je oog me verrast met onschuldigen gloed. Dan, doet me je komste zoo eindeloos goed Kind, als je wist hoe k je lijden bespied, Als verborgen en stil, 'n traan je ontvliedt. Als je zangen vergaan in smart en in wee. Dan ook is m'n lijden diep als de zee Kind, als je wist hoe k de storm van je weer, Waarom ik je schreên langs dien weg niet begeer, Waarom ik je min, waarom ik je streel, Kind, ais je wist waarom?.,. O voor zóó veel Kind, als je wist hoe je zwijgen me wondt, Of je t minste vertrouwen in mij nimmer vondt, Als je denkt, als je droomt, als je zoekt, als je tast, Om elders te vinden n steun voor je last. Kind, als je wist hoe ik steeds aan je denk Waarheen ook het leven je leide of wenk', Kind, als je wist, hoe je lach en je traan Me dwars door de ziel en 't harte steeds gaan PAULA. Samenwerkende Maatschappij Redt U Zeiven Aalst. Er wordt de aandeelhouders ter kennis gebracht dat eene Buitengewone Algemeene V ergadering zal gehouden worden op Zondag I 7 December 1924, om 2 1/2 ure ten lokale Aalst, Groote Markt. DAGORDE Goedkeuring te qeven aan den Beheerraad voor het verkoopen van bouwgronden i te Herzele en te Aalst Machtiging te geven aan den j Beheerraad tot het scheppen dooi de Samenwerkende Maatschappij Redt U Zei ven van kasbons aan drager en de bepalingen der- zelve. Aalst, 23 November 1924, De Bestuurder. De Voorzitter, O. Caudron. B. Schockaert. Dit bericht geldt als eenige kennisge- j ving aan de ingeschreven deelnemers. N. v. d. R. Wij merken met spijt op, dat onder de Meldertsche leden de geestdrift, en bij het plaatselijk bestuur, de ondernemingsgeest vreeselijk ver te zoeken zijn. Wij hadden graag gezien dat van de St Eloi-viering wat meer werk gemaakt werd Plechtige Mis, uitstap, noenmaal, tombola, nog wat potten en 'n boterham met hesp of kaas, plus n paar muzikan ten om er de stemming in te houden... Van hier kwam dan zeker bij tij dige aanvraag n kruimig spreker die de dingen eens op d'r pooten zou zet ten... Zoo opgevat zou de St Eloi-viering zijn doel bereiken naar binnen en naar buiten bij de deelnemers tevredenheid, leute en fierheid, bij de gapers ijverzucht, nijdigheid en spijt misschien... Omdat ze nog eens de kans verkeken... Willen de R. U. Z.ers eens even na denken Aan dit alles voegen we enkel toe Goed gesproken is half gewonnen, op voorwaarde dat men zijne belofte ge stand blijve Doch moesten wij, landbouwers, in al deze schoone woorden en plechtige ver klaringen nogmaals ijdele en oogverblin dende kiesbeloften te gemoet zien, dan waren we nogmaals bitter te leur ge steld. Doch liever dan ons langer om den tuin te laten leiden, verklaren we recht zinnig en plechtig van nu af, dat de volks vertegenwoordigers, van eender welken politieken groep, die het zullen aandur ven het wangedrocht en oneerlijk stelsel der "Maxima-prijzen" aanstaande week vóór het Parlement te verdedigen of voor te staan, op onze wederzijdsche dankbaarheid zullen mogen rekenen bij de aanstaande verkiezingen, immers: Poets, wederom poets Donderdag avond vergaderden eenige afgevaardigden, van de plaatselijke bon den Mijlbeek, St. Job, Schaarbeek en Paepenrode. in ons lokaal, Groote Markt, ten einde eene bespreking te houden over het vieren van St. Elooi. De heer Alfons Beukens zat de ver gadering voor. Naar een uur Besprekin gen werden er volgende schikkingen ge nomen waaraan de leden zich gelieven te gedragen. Er zal op aanvraag van Redt U Zei ven in de hoofdkerk van St. Martinus eene Solernneele Mis gecelebreerd wor den, op Maandag 1 December, om 9 ure. Alle leden met hunne huisgenooten, zelfs deze die niet meedoen aan tafel, worden dringend verzocht deze H. Mis bij te wonen. Na de 11. Mis, vergadering in 't lokaal Groote Markt, waarna gezamenlijke uitstap langs den Brusselschensteenweg naar Mijlbeek, waar we eenige vrienden herbergiers bezoeken. Om 1 ure in 't lokaal feestmaal Onder en na het feestmaal muziek- en zanguitvoeringen. Buiten de bijdrage van den bond, zal er door de leden vijf frank moeten gestort worden de tafel zal ditmaal lekker zijn. Alle leden worden dringend verwacht om onzen boerenfeestdag te vieren. Op Zondag 30 November, om 2 uur namiddag, voordracht in de Melkerij, over Spaar- en Leenbank Redt U Zeiven. Onderlinge Brandverzekering Redt U Zeiven, Aan- en verkoop van waren. Sprekers Heeren O. Caudron en C. Saeys. De leden die nog geld te goed hebben van fruitverzendingen worden dringend verzocht dit zoo spoedig mo gelijk af te halen op ons Bureel, Bra bantstraat, 53, Aalst. ST LIEVENS-ESSCHE. - Heden Zondag 30 November, om 6 uren 's avonds, algemeene vergadering in het Gemeentehuis. Bespreking voor het vieren van St Elooifeest. Alleman weze op p®st. HAEL TER iDe leden van Redt U Zeiven die ingeschreven zijn voor het noenmaal, zijn verzocht onmiddellijk na de St Eloimis te willen vergaderen bij de wed. De Winne, opdat men zou re kenschap kunnen hebben van het juiste getal deelnemers, MELDER fZooals besloten in algemeene vergadering van Zondag 1.1. wordt het Patroonfeest gevierd op den dag zelfdus morgen, Maandag. Om 2 uur vergadering bij H. Ver hasselt, op Nievel, waar zal overgegaan worden tot het verloten der prijzen door het Hoofdbestuur aangeboden. Na de tombola, uitstap naar 'n paar leden-herbergiers der wijk. Om 5 uur avondmaal in 't lokaal. Verbond der Vlaamsche Kringen. OP Woensdag 3 December te 7 1/2 u. spreekt Pol de Mont in de stadsschouw burg over Pieter Breugel den Oude Zeker is het dat. wie zaait, een oogst mag verwachten. Wat die oogst zal zijn hangt nochtans van vele omstandigheden af. Zoo, bij voorbeeld, zullen in den ra- gel vroeg gezaaide wintergranen een be tere opbrengst leveren dan die welke laattijdig worden gezaaid. Geen wonder de vroeg gezaaide wintergranen be schikken over meer tijd om een sterk, diepdringend wortelstel te vormen dat ze bestand maakt tegen het gure winter weder en bekwaam om, zoohaast de Lente intreedt, weelderig te groeien. Het is echter dikwijls onmogelijk vroeg te zaaien. Dit hangt veel van het weder af. Wanneer het dan gebeurt, moeten wij zorgen, zooveel het in onze macht ligt, de plantjes vooruit te helpen en ze in staat te stellen een kloek, wel ontwikkeld wortelstel op zeer korten tijd te vormen. Het middel daartoe ligt voor de hand een paar honderd kilos SODANITRAAT VAN CHILI v®or het zaaien inwerke* Wij zijn het droeve jaargetijde inge treden. Reeds hebben we eenige dagen van strenge vorst doorgemaakt die t laatste bladje van de boomen heeft doen rijzen en de hovenier heeft ge dwongen reeds hier en daar wat tuin bouwproducten te beschutten. De vorst is ook een vijand die we moeten leeren kennen hij veroorzaakt ons soms een heel onaangename verrassing en we mogen niet vergeten dat, eens het vrie zen opgehouuen, we terug moeten ont dekken wat we zoo warm hadden inge duffeld, want veel meer groenten gaan te loor door verstikking dan wel door koude. t Is nochtans niet van de vorst dat ik vandaag spreken wou, maar wel van een aantal ziekten en insecten die onze groenten en fruiten aanvallen en totaal of gedeeltelijk ten onder brengen. Men mag ze wel vijanden heeten en dan nog van de ergste soort, want ze zijn er ge durig op uit om ons schade te berok kenen. t ls nu Winter de lange win teravonden zijn daar met hun langen sleep van verveling die we toch ook, op een of ander manier, moeten te keer gaan. t Is doode seizoen er valt niets te zaaien of te planten in den tuin en 'k wou ine dan ook bezighouden om ia De Koornbloem eeuige artikels te laten in- lasschen betrekkelijk de vijanden onzer tuingewassen namelijk ziekten en scha delijke insecten. De meest voorname groenten zijn toch wel de kooien, riet alleen om de ruime plaats welke ze in den tuin bekleeden maar ook wel, meen ik, omdat ze zoo gretig gegeerd worden door boer en werkman, burger en kas teelheer. Bekleeden ze een ruime plaats in den hof, menigvuldig zijn toch ook de vij anden die ze aanvallen en dit reeds van hun prilste jeugd af om ze geduren de gansch hun groeiperiode gedurig te bedreigen. We mogea het wel gerust zeggen, er is geen enkel gewas dat zoo veei vijanden telt als de koolgewassen de aardvlooien, de rupsen, de vlinders, de kevers, de vliegen, de luizen allen schijnen te wedijveren om de kooien aan te vallen de knol-, wit- en roestziekte, het rotten van stengel en bladeren moe ten we maar gedurig bestrijden willen we dé koolgewassen van een gewissen ondergang redden, 'k Wil vandaag wel eens sprexen over de aardvlooien en overhel koolwitje die we wel mogen beschouwen als de grootste vijanden van de koolgewassen. De aardvlooien zijn kleine kevers die nog geen twee millimeter lang zijn en die zeer verre en zeer springen kunnen, wanneer men ze nadert. Bij droogte en en Noord-oosterwind verschijnen ze c jiefst en iemand, die verwaarloost, den grond op te breken tusschen de kool plantjes, die dus een soort korst laat vor men, zal er voorzeker niet van gespaard blijven. Ze tasten al de kruisbloemigen aan zoowel radijzen en rapen als mos terd en kooien, ze vreten het bladmoes weg en brengen, bijzonder aan jonge planten groote schade aan. Hun volle dige ontwikkeling in den Zomer, vergt Siecht een 40 tal dagen. Geen wonder dat ze zoo rap vermenigvuldigen ver mits ze op een seizoen talrijke geslachten kunnen voortbrengen. In den Winter zitten ze in den grond die ze voorzeker een warme en beschutte plaats aanbiedt om te overwinteren, want vroeg in de Lente zijn ze reeds daar om onze eerste zaailingen van koo ien aan te vallen. Talrijk zijn de midde len die worden aangewend om dit insect te bestrijden, doch wat men er ook over ik bevond mij altijd best met tus schen de koolplantjes gedurig den grond op te breken en te rijven om alzoo veel mul te maken, daar kunnen ze zich moeilijk in houden. In de meeste geval len is het zaaien op een frissche en lom- merige plaats in den tuin nog een af doende middel tegen de aardvlooien, ze verkiezen droge en zonnige plaatsen. Om jong geplante bloemkoolplanten van aardvlooien te sparen, zaait men er wel eens radijzen tusschen, ze verkiezen deze planten en laten niet zelden uwe kool- planten met rust. Aangezien de vlooien goede springers zijn laten ze zich ook gemakkelijk vangen niet met de handen, maar met een plank bestreken met teer of zeep of een andere kleverige stof, waar ze blijven aanplak ken wanner men er lichtjes mede over de plantjes strijkt. Herhaalde begietin gen of besproeïngen met koud water zijn ook aan te raden, een koud stortbad is niet te dikwijls door de beestjes ge geerd. Door iets tusschen de planten te strooien dat een sterken reuk heeft, bij voorbeeld zaagmeel in nicotine gedrenkt, versch paardenmest, kan men ze ook verwijderen. Met ze te bestuiven, wanneer de plantjes nog nat staan van den dauw, met schouwroet, kalk, metaalschuim, naphtaline, tabakstof zelfs gewoon stof van de straten kan men ze ook doen weg gaan, mits deze bestuiving te herhalen ieoere maal nadat ze door den regen zijn blijven weg Ge zult misschien zeggen dat dit schadelijk moet inwerken op de ontwikkeling van het blad vermits de huidmondjes naar den bovenkant ge stopt worden; inderdaad, wel een weinig, doch vergeet niet dat de meeste huid- mondjes zich aan den onderkant van t blad bevinden en dat de aardvlooien door t bladmoes aan te tasten veel meer schade nog berokkenen, t spreekwoord blijrt waar Van twee kwalen moet men de minste kiezen. Vijf gram loodarseniaat per liter wa ter en daarmede de planten besproeid is ook een afdoende middel. Een grooteren vijand van de koolge wassen is het koolwitje of witte vlinder die tijdens den Zomer rond de velden vliegt. Iet wijfje draagt op eiken ach tervleugel twee zwarte punten en is dus heel goed_ van 't manneken te onder scheiden. De eitjes zijn geel en worden op den onderkant van t blad in groepjes gelegd. De rupsen blijven een tijdje bij een, daarna doorloopen ze gansch de plant en eten alles kaal moesten ze de ribben meester kunnen. Men telt in den Zomer dikwijls twee en drie geslachten die altijd evenveel schade doen. Alhoe wel we over 't algemeen het koolwitje minder vreezen dan de aardvlooien is net toch ook een hevigen vijand van de koolgewassen, want de vraatzucht der rupsen is groot. Hoe bestrijden Vangen en dooden ruit ge zeggen, ja, vangt en doodt vlin der en rups en om de liefde Gods, be schermt tcch deze die U bij dit werk zoo vlijtig bijstaan namelijk de vogels, v. aarom moeten wij onderwijzers de kinderen maar gedurig aansporen om de vogels leven te laten als men in October, November het vogelvangen op zoo n groote schaal toelaat, met gansche zwer men trekvogels worden in de netten g<- - vangen en komen om Wanneer zal dit toch eens beteren 't Is niet "alleen hi t koolwitje dat de kooien aantast, maar ook nog andere die 'kin een volgend artikel zal doen kennen. L. HA EMS, Landbouwvoordrachfgever. al r? rr rijn dnnr vhv? van cv. Het gedurig stijgen der prijzen van alle benoodigdheden door en voor 's le vens onderhoud gevergd, blijkt en zulks niet ten onrechte weer de alge meene aandacht gaande te maken. v\ e zijn de laatste maanden aan dien toestand zoozeer gewend geraakt dat we het doodgewoon vinden, als on:e leverancier ons bij een nieuwe aankoop of bestelling een hoogere prijs vraagt of stelt dan die van de vorige maal. Moe der weet dat ze met geen gepast geld kan naar den winkel gaan en ze steekt wat meer op zak. En toch Schoon wij die gedurige klimming zoozeer zijn gewend geraakt, da. we ze haast gewoon vinden, moet er met krachtige hand worden ingegrepen, willen we niet de ellende, die zich in andere landen voordeed en nu nog ge durig aan voordoet, niet in darmen loopen. Van regeeringswege schijnt men ook in te zien, dat weldra handelend moet worden opgetreden. Doch daar het vraagstuk der levensduurte meer inge wikkeld is, dan velen het zich laten voorstaan, is men het nog niet eens over de aan te wenden maatregelen. Met zoovele binnen- en buitenland- sche toestanden hoeft er te worden afge rekend. Daarbij is de levenswijze en mentaliteit der menschen zoozeer ver schillend met deze van voor den oorlog, dat daarin ook een groote oorzaak der levensduurte te vinden is. Intusschen komt het invoeren van maxima-prijzen weer op den voorgrond en schoon er tot nog toe niet wettelijk mee begonnen werd, is er toch in veie kringen eene sterke neiging om het toe passen van dien maatregel te verwezen lijken. We hebben niets tegen een recht vaardig handele® van de regeering om de levensduurte te keer te gaan. Toch willen wij er met nadruk op wijzen dat we niet zoo gemakkelijk het hoofd zullen neerleggen, als er weer hoogstprijzen zullen gesteld worden als in 1918.' Om dezelfde reden als nu werden toen ook hoogstprijzen gesteld, die schier uitsluitend de voortbrengselen van den landbouw betroffen, Kleedingsstukken, schoeisels, ver warmingsmiddelen en meer andere on misbare benoodigdheden beïnvloeden ook in groote mate de levensduurte.toch is het een feit dat bij de toepassing der hoogstprijzen, de voedingsartikelen het steeds hardst hadden te verduren. Dik werf wordt er over geklaagd dat de pro ductie van onzen landbouw nog veel moet toenemen, onze economische zelf standigheid ten goede. Maar beseft men dan niet dat door een willekeurig optreden, zooals we reeds meermalen moesten bestatigen, u n iu.iduK.a to. zeerste wordt ontmoe- I Mm 3 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 o- 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 *4

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1