REDT Uj ZELVEN Arbeid adelt - 't Duur Leven - Potaseh Een Abonnement Landbouwweekblad De Landbouw - Coniicen en oe Provinciale Landbouwkamers lETSfOVER HET KAASMAKEN PLANTAARDAPPELS moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. KOFFIEHUIS DE K00RNBL0EM Koop! zonder uitstel Zaaien is (Daaien op De Koornbloem kost enkel 6 Frank. Nieuwe inschrijvers ontvangen ons blad van beden tot DE VIJANDEN ONZER GEWASSEN. ZONDAG 7 DEC 1924. Prijs /2 centiemen. 7de JAARGANG N> 310 Abonnementsprijs i 6.00 frank s jaars. Men scbrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opstelier ORTAIRE CAUDRON Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Het Landbouwblad orgaan der officiëele Landbouwcomicen van Oost-Vlaanderen schijnt ge weldig ongerust en beangstigd te 7iin hetrekkeliik de reeds zoo on- vertegenwoordiging degelijker gebruik van gemaakt officiëele landbouw- worden Ik weet gansch goed moesten deze geldelijke toelagen ten dien ste gesteld worden der vrije initia tief onzer landbouwvereenigingen, er zou heel wat beter, nuttiger en den beduidende aan de niet vereenigingen vergunt in schoot der Provinciale Landbouw- kamers. Immers, in een onlangs versche nen artikeltje daarover, discht het desaangaande volgende aange brande schotel aan zijn nuchtere leden Provinciale LatidbouwkciiTicrs. Veel ophef daarover in de Landbouwwereld. Benevens de Comicen zullen in die Kamers ook de hoerengilden vertegen- woordigd zijn. Zal dit de werking niet ver- Zoo de besturen van sommige landbouwcomicen, iet of wat eer gevoel en plichtbesef in t lijf heb ben, zouden ze ons eerst in gewe ten behoeven te verklaren wat nuttig werk in zake landbouw- vooruitgang op hun actief mag ge boekt worden Is het niet wraakroepend te moeten verklaren, dat onlangs nog een dier beruchte comicen in dit- zelfde orgaan een glorievol en verslag neerboekte triomfantelijk om zijne leden de prachtige uitsla- gen mede te deelen, die ze dit jaar zwakkken der comicen die bekomen hadden, met hunne eerste houdt U vast) zooveel proeven met Hollandsche plant- (pas op, - uitstekende diensten aan den landbouw bewijzen. Wij durven hopen dat men dit niet zal dulden in hoogere landbouwkr ngen. Dat ware im- mers eene noodlottige daad eene ondankbave daad eene misdaad Brrr Als slot dezer lamentatie ofte jeremiade een dringenden oproep tot b1 de leden om alles te be werkstelligen, ten einde zich in de vertegenwoordiging der Provin ciale Landbouwkamers niet te la ten vevheerschen of te verdringen. Als eindstrcof aan deze uitzin nige Verheeriijkings-cantate had de aloude Latijnsche spreuk In- finitus est numerus stultorum of: "Oneindig is 't getal der aardappelen 11! Ziedaar dus een officiëel orga nisme dat een kreet van verwon dering slaakt over een prachtigen uitslag, waarvan wij, vijfjaar ge leden reeds de proefondervinde- delijke resultaten opdeden. Daar hebt ge de practische menschen, die vijf jaar nadien eerst te weten komen, wat in hun eigen omgeving gebeurt Wat dunkt u van zulke verach- terde snuffelaars En zeggen dat zulks organis men zijn, officiëel door staat, pro vincie en gemeente ondersteund, om onze goedzakkig boeren gedu rig en volledig op de hoogte te houden der nieuwe navorschingen en aanpassingen van 't landbouw- Te veel landbouwers denken nog dat het kaasmaken maar alleenlijk mogelijk en winstgevend is in zekere bevoor rechte streken, lijk Holland, Zwitserland en Frankrijk. De rede van zulke ziens wijze ligt vooral in eene noodlottige on wetendheid het overgroot aantal on zer landbouwers weten niet hoe de kaas wordt vervaardigd en vermoeden ftiets eens zijne waarde als winstgevend pro duct. Een klein voorbeeld zal dit gezegde duidelijker maken. Wij zullen 20 liters melk nemen, die we achtereenvolgens als volle melk in den handel zullen ver- koopen, dan in kaas en in boter zullen omzetten, 20 liters melk geven ons ongeveer 2 kgr. kaas die, aan 11 fr. de kgr. gere kend, 22 fr. opbrengen. De overblijven de wei komt te nutte aan de veefok- kerij. 20 liters melk voluit in den handel verkocht aan 0,90 fr. de liter, vertegen woordigen eene waarde van 18 fr. Hier bij komen natuurlijk geen bijproducten in aanmerking. Zoo wij nu van die 20 liters melk boter maken, zal dezelfde hoeveelheid melk rekenende dat 30 liters 1 kgr. boter geven - ons 666 gr. boter geven, d. i. 13,32 fr., zoo men de boter aa'n 20 fr. de kgr. rekent. Daarbij komt dan nog de afgeroomde of botermelk, waar door we toch nooit tot de som van 22 fr. kunnen geraken. Gezien dus de winstgevendheid van van het kaasmaken, moeten we onze landbouwers aanzetten dit produkt zoo veel mogelijk te vervaardigen, zooniet voor den handel, dan toch voor hun eigen gebruik. Te dien einde willen wij ze op de hoogte stellen nopens de algemeene be werking door de melk te ondergaan al vorens tot kaas te worden omgezet. Van 't oogenblik dat men in dorp of stad den voet zet in eene wijk waar het grootste deel der bewoners niet land bouwers zijn, hoort men gestadig klagen over 't duur leven. Bleef het bij klachten 't ware nog zoo erg niet, maar ongelukkiglijk 't is altijd en overal hetzelfde deuntje de boeren zijn de schuld daarvan, de boeren vullen hunne koffers, de boeren zijn bezig met de gansche bevolking uit te hongeren. Dat iemand die den toestand der land bouwers van nabij kent en onpartijdig zijn oordeel te kennen geeft aan de kla gers, heeft meestal voor gevolg dat deze aanzien wordt als een onnoozelaar of als een bestweter. Immers daar of daar mag van nie mand, noch van groot, noch van klein, aan getwijfeld worden, het is toch onte gensprekelijk, zoo klaar als de zon, dat de landbouwers de oorzaak zijn van al de ongemakken van het na-oorlogsche tijdperk. Zijn de aardappelen duur, 't is de fout der boeren slaat de prijs van 't brood op, 't is de fout der boeren vriest het, 't is de fout der boeren komt er te veel regen, 't is de fout der boeren Velen onzer landbouwers hebben reeds ingezien, dat het niet volstaat hun ne gronden te voeden met stikstof, fos- foor en kalk, maar dat bij die drie nog een vierde hoeft gevoegd, n.l. de potaseh. Hoezeer de werking van de potaseh op de plantenteelt werd gevoeld, zien we in de immer groeiende hoeveelheid potaseh die door den landbouw ver bruikt wordt. Hierbij geven wij een tabel, aange vende de hoeveelheden in tonnen, zui vere potaseh, gedurende de laatste 10 jaren voor den oorlog, die in den Belgi schen landbouw verbruikt werden 1904 5.770 Ton 1909 9484 Ton 1905 9.340 Ton 1910 8,987 Ton 1906 8.376 Ton 1911 9.100 Ton 1907 7.239 Ton 1912 10.945 Ton 1908 9.206 Ton 1913 13.182 Ton De leveringen door de Elzasser pot- aschmijnen gedaan aan België bedroe gen voor het jaar 1920 19.713 kgr. zui vere potaseh. Van die hoeveelheid werd zeker een vierde verbruikt door de nijverheid,doch hoeft er op gewezen, dat door Duitsch- land ook een belangrijke hoeveelheid kriiaen de Spanjaards klop in Marokko, potaschzouten werd geleverd, zoodat de Wij kunnen de leden berichten dat vqor ons lokaal op de Groote Markt een nieuwe gerant werd gestemd in de bestuurvergadering van Dinsdag 2 De cember. De keus onder de talrijke aan vragen, waaronder verscheidene zeer gepaste personen, viel op den Heer ALFONS DE SMET oud-strijder, thans policie-agent te Aalst. Wij denken dat eenieder over deze keus zal tevreden zijn en dat onzen nieuwen Baas zal werken tot meerderen bloei van ons Koffiehuis. Sylviniet, Yzerslakken, Superfosfaat. Al deze waren worden veel duurder na Nieuwjaar. Wij geven bijzondere prijzen voor verzendingen per 10,009 kilos. Wij zullen bij voldoende aanvragen rechtstreeksch sturen naar de statie s Moorsel, GijsegemHofstade, Burst, Haeltert, Lede, Herzele, Ninove enz. Wie dus van die vetten iets noodig heeft, late zich onmiddellijk inschrijven bij de magazijniers of plaatselijke schrij vers. 't is de fout der boeren is 't revolutie in China, wordt er een Engelschman ver moord in Egypte, 't is altijd en overal het zelfde liedje, 't is de fout der boeren. Toen dit deuntje eerst gezongen wierd had het veel bijval en, kalm en bedaard als onze landelijke bevolking is, dacht deze 't zal koelen zonder blazen want ieder straataireken duurt zijn tijdje. Dcch deze tergende aria duurt te lang het moet uit zijn met deze gemeene be schimpingen. Waarom toch worden al cye benijders door den landbouw verbruikte hoeveel heid, tegen voor den oorlog met ruim 1/3 vermeerderd is. Hst aanwenden van potaseh werkt voordeelig op haast alle gewassen, schoon er enkele zijn welke door potaseh een zeer merkbare meer-opbrengst ge ven. Daaronder dient in eerste plaats het gras genoemd. Alhoewel de vruchtbaarmakende werking door potaschzouten teweeg gebracht. niet op alle weiden in gelijke mate voorkomt en de hoedanigheid en aeen boer Is 't omdat ze er te gemak- gesteldheid van den grond ook moeten krankzinnigen opperbest en juist bedrijf (vijf jaar nadien van pas gekomen Immers deze gedurfde spot- reklaam der beruchte Land bouwcomicen, die in zake blut, verwaandheid en pretentie alle stoutmoedigheid en onwaarschijn lijkheid te boven gaat, zal u, beste lezer, zoowel als ons, in eenen on- weerstaanbaren schaterlach heb ben doen uitbarsten en medelijdend hebben doen uitroepen Vader, vergeef het hen, want ze weten niet wat ze zeggen l Zou men bij 't lezen van dien onverwachtend Alarmkreet niet Wat dunkt u van dergelijke vij gen na Paschen Dergelijke staal tjes van dat bedrijvig en onder- Het doel van de kaasbereiding is de in de melk aanwezige kaasstof na ze in den onopgelosten toestand te hebben overgebracht gezamenlijk met Let vet dat bij het onoplosbaar maken daarin wordt opgesloten over te brengen in een zoodanigen vorm dat ze als voedings- of genotmiddel de grootst mogelijke waarde vertegenwoordigt. Voor de kaasbereiding hebben we dus de zwevende eiwitachtige stof der melk of caséine en het vet als bijzonderste bestanddeelen van de melk. Het in den kelijk voor zijn, omdat ze bang zijn van meer dan acht uren daags te moeten werken omdat ze den bijtenden noor- dervind vreezen des winters en de zen gende zonnestralen des zomers omdat ze vies zijn van het vuile werk dat op de hoeve moet verricht worden omdat ze i een hekel hebben aan vroeg opstaan winter en zomer Is 't om een van voor noemde oorzaken of is 't misschien om dat ze er niets van kennen Als t soms om deze reden is dan zouden ze veel beter zwijgen want lieden die over iets spreken dat ze niet kennen zijn altijd be- worden in 't oog gehouden, hebben proeven en ondervinding geleerd, dat het toedienen van potaschzouten altijd zeer winstgevend is. Zij verrijken de voedingswaarde van gras en hooi, bevorderen zijne ontwik keling, vernietigen mossen cn tndere onkrtidplanten. bevoordeeligen de groei van de steenklever door onze veekwee kers zoozeer betracht. Door het feit, dat het aanwenden van potaschzouten al die goede eigenschap pen teweeg brengt, is het gebruik er van eene onmisbare noodzakelijkheid oordeeld geworden als bestweters of als geworden voor onzen landbouw vindingzuchtig volkje zouden met onopgesioten toestand overbrengen der volle dozijnen kunnen aanhalen doch we beperken ons met dit enkel. Moet het ons dan nog verwon deren dat die menschen, sinds ja ren reeds aan nietsdoenerij en lui- lekkerleven gewend, thans met eenen heiligen angst en schrik be- nu ze zien dat einaelijk kaasstof geschiedt door toevoeging van kaasstremsel d. i, een aftreksel van de lebmaag der kalveren, na de melk eerst op voorhand te hebben verwarmd: kaasstof en vet worden zóó afgescheiden van de overige melkbestanddeelen en vereenigd tot een min of meer vaste massa, wrongel genoemd, die na ver schillende bewerkingen te hebben on dergaan, in houten vormen wordt ge perst, waaruit zij als een kaas te voor- zield zijn, de vrije initiatief hare rechtmatige sckijn komt. Deze bevat dan echter nog plaats zou innemen in de officiëele een aanzienlijke hoeveelheid water, haast moeten gaan denken, dat die dbouwverteaenwoordiging, soms wel 50 per honderd en meer. sokkelaars zich nu éénmaal in de landbouwvertegenwooruiy y, wQrdt da met Die al te geringe plaats welke I 20Ut 0j pekel behandeld, mede ook om men gewaardigd heeft aan de vrije j een g0ede korst te vormen, en heeft dan landbouwberoepsvereenigingen te vergunnen in den schoot der Pro vinciale Landbouwkamers, is verre, zeer verre van ons te bevredigen. Toch zullen we dezelve innemen en onze afgevaardigden zullen het als eenen heiligen plicht aanzien, ten allen tijde en in alle aangele- ïn de bovenkamer hebben gestoken dat ZIJ en ZIJ ALLEEN mogen en moeten beschouwd worden als de "Verlossers van het lijdend land- bouwmenschdom Of weten die Heeren misschien niet, dat we sinds jaren reeds vol ledig op de hoogte zijn van het- gene in den schoot der beroemde landbouwcomicen gebeurde ter verheffing en verdediging onzer broodnoodige landbouwbelangen. Hiervan kregen we het beste be wijs gedurende den oorlog, toen we zagen hoezeer de landbouw- verdediging die heeren aan t hart lag Waar is die tijd Wel treft men hier en daar een gansch zeldzame uitzondering aan, doch bij de overgroote massa der comicen, loopt gansch de werking uit op een radikale zéro Doch wat vrij erger is, is dat tal dezer nuttelooze instellingen zich door hun gebreveteerde nulli teit plichtig maken aan eene schandige geldverspilling. Immers de aanzienlijke bijdragen der tal nog heel wat verzorging noodig, voor hij als verhandelbaar produkt op de markt kan worden gebracht. Maar ook daarna moet hij nog een langeren of korteren tijd liggen om verder te rijpen voor hij door den verbruiker met smaak kan worden gebruikt. Het spreekt van zelf dat de kaas door het lang bewaren een groot gedeelte vochtgehalte verliest, zoodat van zijn genheden, de belangen van onze de prijS naar evenredigheid moet stijgen, boeren te verdedigen. Dat laatste des te meer, omdat niet alle We vragen ons af waarom de kaas geschikt is lang bewaard te wor- ,11 l *1 I den Zoo zal oude kaas, als hij goed ge landbouwcomices schrik moeten pikanten smaak krijgen en hebben van de hulp van de boeren daarom door dc liefhebbers zeer gezocht zelf Zeker is het dat, wie zaait, een oogst mag verwachten. Wat die oogst zal zijn hangt nochtans van vele omstandigheden af. Zoo, bij voorbeeld, zullen in den re gel vroeg gezaaide wintergranen een be tere opbrengst leveren dan die welke laattijdig worden gezaaid. Geen wonder de vroeg gezaaide wintergranen be schikken over meer tijd om een sterk, kunnen het jaar uithou rilkTleden der comicen jaarlijksch I diepdringend wortelstel te vormen dat geëtschb is in het meerendeel der I - bestand maakt tegen het gure winter gevallen een loutere verkwisting. Welk nut of eoordeel brengt hunne cotisatie op Geen enkel, noch op stoffelijk, noch op zede lijk gebied. En wat hier nog meer te betreuren is, is dat de Staat die elders alles te werk stelt om het stelsel der bezuiniging toe passen hier met volle handen blindelings en moedwillig het geld weder en bekwaam om, zoohaast de Lente intreedt, weelderig te groeien. Het is echter dikwijls onmogelijk vroeg te zaaien. Dit hangt veel van het weder af. Wanneer het dan gebeurt, moeten wij zorgen, zooveel het in onze macht ligt, de plantjes vooruit te helpen en ze in staat te stellen een kloek, wel ontwikkeld wortelstel op zeer korten tijd te vormen. Het middel daartoe ligt voor de hand een paar honderd kilos SODANITRAAT VAN CHILI voor het zaaien inwerken. worden. De beste soorten gemakkelijk minstens een In de kaasmakerij zijn de inrichting van kaaszolders en kaaspakhuizen en de regeling van de temperateur en den vochtigheidstoestand in de verschillen de lokalen, zaken die voor eene goede rijping van den kaas van veel belang zijn. Er zijn veel meer dan honderd ver schillende kaassoorten bekend, waarvan elke soort iets kenmerkends heeft. De kaassoorten ontleenen hunnen naam aan de steden, in welke omgeving zij in vroeger tijd het meest werden ge maakt en waar dus ook de hoofdmarkten eertijds werden gevonden. 't Vervolgt. onverstandige menschen ze mogen kie zen van de twee Onbetwistbaar is de landman vooruit gegaan, zijn toestand tegen vóór den oorlog is verbeterd, veel verbeterd zelfs, maar bestaan er nog neringdoeners die niet beter zijn dan over 10 jaren Zelfs de werklui, is hun bestaan niet verbeterd, en in welke maat We geven toe dat de landbouwer minst lijdt onder de levens duurte doch waarbij komt dit Eenvou diglijk omdat hij minder behoeften heeft voor het bestaan. De boer eet en drinkt van 't geen God hem verleende ]de vruchten zijner ak kers, de dieren van zijnen stal, het water van zijne pomp. In de oogen van onwe tende lieden heeft de landman dat alles gratis voor nietszijn werk, zijne voe ders, zijne zorg, zijne vetten, zijn zaad, dat kost hem niets, meenen ze. Willen ze dan in Gods naam dat de landman niet vergoed worde voor wat hij wrocht van bij, zelfs van vóór het krieken van den dag, tot in den laten avond, ja dik werf nog den nacht erbij Dat ze 't dan zeggen Menige begoe- de landbouwer zal met genoegen zijn bestaan met het hunne ruilen. Maar moest de landman te werk gaan evenals zij, moest de spaarzaamheid hem niet in geboren zijn, de wereld zou er nog an ders uit zien, hij zou nog een heele boel duurder en lastiger zijn dan nu. Want wat zien we in dorp en stad Zijn zij die 't hardst kabassen op den landbouwer niet zij die 't meest verteren? Zijn zij niet gekleed, zooals vóór den oorlog de edelieden en kasteelheeren het nooit wa- Potaschmesten geven nog dit voor deel, dat ze tegenover andere meststof fen weinig duur kosten, ze zijn dus voor eiken landbouwer aanschatbaar. Herhaalde malen ook heeft elke land man gelezen, gehoord en misschien zelf kunnen bestatigen dat de planten eene volledige bemesting noodig hebben om eene volledige opbrengst te geven. La ten wij het dus niet, onze weiden in de mogelijkheid te stellen eene groote op brengst te geven en laten we niet na hun de noodige potaschzouten toe te j dienen. j De potaseh is door onze boeren voor- al gekend onder den naam van kaïniet, sylviniet, zwavelzure potaseh en chloor- potaseh. De tegenwoordig meest ge bruikte en ook meest aan te bevelen soort is Sylviniet. Sylviniet is verkrijgbaar onder dezelf de benaming, met zeer verschillende in houd aan potaseh. Zoo kan men zich sylviniet aanschaffen die 10 a 12, 12 a 14, en zoo tot 18 a 20 °,o potaseh bevat. Zoo wordt onze landbouwers dikwijls sylviniet aangeboden aan zooveel per honderd kgr. zonder een enkele aandui ding van inhoud of gewaarborgd ge halte. Wij kunnen hun niet genoeg waar schuwen daarin op hunne hoede te zijn, Haar er hier vooral slechts op de eerlijk heid van den verkooper kan gerekend worden. Andere meststoffen, als nitraat, ammoniak en meer andere, kunnen veel gemakkelijker nagegaan worden als potaschmesten, daarenboven kan de uit slag op weinige dagen bestatigd wor- ren Zijn zij 't niet die den beenhouwers den fiij sylv£niet of kaïniet hoeft men beste klanten zijn, aan wie niets te duur kost als 't maar fijnste is Zijn zij t niet die pastei- en suikerwinkels het drukst bezoeken Zijn zij 't niet die met of zon der feesten 't meeste geld verbrassen Niet dat we hen kritiekeeren, neen, met hun geld doen ze wat ze willen, 't is het hunne, zij verteeren het even ge makkelijk als ze 't wonnen, maar dat ze ook den landman met vrede laten, hij weet wat hij er heeft moeten voor doen om het te verdienen en daarom houdt hij er aan. Vraagt men hem voor zijne vet ten, voor zijne voeders, voor behoeften voor land en vee, vijf ja tienmaal zoo veel als tien jaar geleden, hij betaalt al zuchtend en denkt t zijn de specula' teurs die 't leven duur maken en schien heeft hij wel gelijk. PARIA. halve seizoen te wachten om met eenig oordeel de uitslagen te kunnen bestati- gen. Dus is de hoofdzaak in kwestie van aankoop van ruwe potasch-zouten, op het vertrouwen van den verkooper te mogen rekenen. Daar ruwe potaschzouten heel lang zaam werken, hoeven ze heel vroeg toe gediend te worden. Het beste tijdstip om ze op de weide uit te strooien is half januari tot half Februari. De te gebruiken hoeveelheid hangt eeniger mate af van de samenstelling van den grond, toch is het ten zeerste aan te raden eene hoeveelheid van 700 te gebruiken. INDUSTRIE VAN POLEN is verkocht, wij verwachten een paar wa gons uit Ardennen. KRUGERS. In Holland is deze soort totaal opgeruimd, van de goede velden. Wij hebben nog een paar wa gons in magazijn extra goed, gekeurd met cijfer 9. Liefhebbers haast U ROODE STARS beginnen te ko men. Elk wordt op tijd verwittigd. DE KOOLVLIEG Nog niet lang geleden vroeg me een landbouwer naar inlichtingen nopens verwoestingen in zijn koolplanten aan gebracht door larven of maden die in den stam en de wortels zaten. Gezien de larven, maden en rupsen volgens we vroeger geleerd hebben voortkomen van een vlinder, kever of vlieg, kon hij er zich maar niet uit verstaan hoe 't moge lijk was dat die larven in den grond, aan den voet van de plant en aan de wor tels zaten. Ik hoorde weldra dat hij het had over de verwoestingen aangebracht door de koolvlieg en 'k zegde hem, dat niet en kel hij, maar vele kweekers vreeselijke klachten deden over dezelfde verschijn selen. De koolvlieg heeft veel gelijkenis met onze gewone huisvlieg en het geluid te weeggebracht door de trillingen harer vleugels gelijkt er evengoed op. In de Lente is ze reeds daar en zoekt naar een geschikt plaatsje tegen de koolstammen om er hare eitjes te leggen. Deze laatste legt ze gelijk met den grond of zelfs heel lichtjes er onder als zulks voor haar doenlijk is. Uit deze eitjes komen larven die in den stam en de wortels der plan- tens dringen er een slag kleine gangen in graven, de sapbeweging er door be lemmeren en den groei tegenhouden. De planten verslensen, de bladeren krijgen een loodkleur en de kooien sterven. De aangetaste deelen der planten rotten. 't En is maar, ziet ge, zegde me de landbouwer, dat er daar weinig of niets tegen te doen is, 'k heb er van alles aan- gegegoten, tot zelfs petrool, en niets ge kort. Tegen alles is remedie, waarom zou er dan ook geene zijn tegen de kool vlieg. Edoch, de beste middrien zijn al tijd deze welke voorkomen eerder dan deze welke bestrijden. De larven verpoppen in den grond of in de plant en dit insekt kan drie geslach ten per jaar voortbrengen. Geen won der dat zijn verwoestingen groot zijn en op welke snelle wijze, ze van de eene plaats naar de ander, zelfs van het eene veld naar het andere kunnen verhuizen. Sedert eenigen tijd zijn de kraagjes rond de koolplanten veel in gebruik en de uitslagen welke men er door bekomt, zijn aanmoedigend, ja, zelfs schitterend. Deze kraagjes zijn gemaakt uit gebitum ineerd karton, voor het nat worden ea 't rotten te beletten, ze hebben een breedte van 6 cm. en zijn voorzien van eene insnede tot in het midden van het karton. Alvorens de kraagjes te plaat sen aardt men de koolplanten een weinig aan, wat ge toch doen moet, wilt ge oordeelkundig te werk gaan, ge plaatst slecht besteed door het toekennen I Nieuwjaar gratis. van allerlei toelagen. - SINT LIEVENS ESSCHE - Maandag om 6 1/2 ure Mis voor de leden van den bond ter eere van St. Eloi. Om 5 ure tafel voor de ingeschrevene leden tot 1000 kgr. per hectare mis- uw kraagjes of liever geschuift uw kar ton aan den koolstengel juist boven den LEDE. Op Zondag 14 December, j algemeene vergadering in het gewoon lokaal om 4 ure namiddag. Dagorde. Inschrijving voor sylvi niet en ijzerslakken, te lossen op statie Lede. Daarna loting naar schoone prij zen voor de leden die den dag medege- vierd hebben. grond. Met zoo te werk te gaan belet men dit insekt, zijn eitjes te leggen. Voor de aangetaste planten is er wei nig of geen remedie gevonden tot hier toe welke afdoende is, enkel radikale middelen de aangetaste planten uit trekken en verbranden, üen grond op breken en poppen en larven opzoeken RNSL - t 1.l.I 1 1 1 i lr r» Vir»£>r too\ T—V 1 J 11, 1 m.2 A f O rl 11111* I I L 1 rv

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1