REDT U ZELVEN Arbeid adelt Rapenvoeding en Kfaehtvoeders. Oordeelkundige Bemesting Een klein Antmoord BEMESTINGSLEER Landbouwweekblad I Een Oproep der "Koornbloem" tot hare Lezers In denToezlchtsraad De Soeren voor de Rechtbank gesleurd moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Gemeente Impe ALS EM BKMF WAS.. ZONDAG 28 DEC 1924. Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG Ni 313 Abonnementsprijs 6.00 frank 's jaars. Men schrfjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Nu dat het jaar 1924 ten einde loopt, ben ik, De Koornbloem zoo vrij over een luttel plaatsje van dit laatste num mer te beschikken, ten einde aan mijne achtbare lezers rekenschap te geven van de belangrijke zending waarmede ze zich gewaardigd hebben mij te gelasten: Toen ik, zes jaar geleden, bij mijn jongste ontstaan.de verheven doch zwa re taak aanvaardde bij middel onzer land- bouwpers uwe belangen week aan week te verdedigen, dan was ik, nedere Koornbloem goed bewust van de zware verantwoordelijkheid, die op mijne schouders rustte. Toen ik, zeven jaar geleden (Waf vliegt de tijd toch snel I), als ootmoedig recruut plaats nam in de rangen van het zoo machtig boerenleger dan vond ik me te midden dier groote, reus achtige generaals zulk een klein en onbeduidend iets, dat ik me wel meer malen heel bedeesd afvroeg Zullen die groote reuzen en die strenge bazen mij, nietige aardworm, pasgeboren schacht niet levend ver wurgen of vertrappen Doch, mijne brave, eerlijke ouders 't waren immers ook gewone lieden uit den boerenstand die wel wisten dat ik reeds als platgeboren toch met een buitengewone durf en wilskracht en een zonderlinge stoutmoedigheid was ter wereld gekomen, zegden dikwijls onder mekaar: Laat onze kleuter maar doen, als is 't maar een boerenkind toch zal hij z'n weg wel maken 1 En, inderdaad, m'n brave ouders had den gelijk 1 want mijne eerste lezers, die zich ongetwijfeld m'n eerste korte broek en m'n ootmoedig eerste schacht-uni form nog gansch goed herinneren, moeten thans wel verbaasd opkijken naar 't klein stoutmoedig ventje van vroeger, dat nu, zonder stoeffen wel te verstaan, tot een knappen kerel is opgegroeid. Terwijl anderen die noch tans te gelijk met mij in 't boerenleger werden binnengelijfd, al lang reeds wer den gedegradeerd en feestelijk werden buite.i gekegeld. Dat gaat immers zóó. wanneer men in eender welk leger z n plichten niet vervult. Nochtans elk uwer herinnert zich nog gansch goed, hoe het bij mijn jongste in- diensttreden in 't boerenleger was ge steld 1 't Lag er al overhoop misnoegd heid. ontevredenheid overal kortom een echte revolutie En niet zonder re den Klachten en zuchten der landbou wers, hoe gegrond ze ook waren, niets werd aarhoord Erger nog, zij die ons moesten verdedigen leerden ons hardvochtig den rug en schoten ons ooderduimsch laffelijk pijlen in den rug Spijts alle geweld en hardnekkige te genkanting trad ik kloekmoedig in het strijdperk. En terwijl ik week aan week onze landbouwers op de hoogte bracht der lange reeks schreeuwende onrech- ten, stelselmatig en met opgezetten wil ten hunnen opzichte gepleegd, drong mijn zwakke doch kranige stem stilaan door bij de Vlaamsche boeren 't getal éénsdenkenden, die dag aan dag plaats namen in onze rangen, versterkte zien- derooge, tot eindelijk duizenden trouwe lezers-abonnenten zich bij ons sociaal zuiverstaand, onafhankelijk en onpartij dig boerenleger inlijven. Zulke schitterende zegepraal, na een bestaan van enkele jaren strijden en kloekmoedig streven, mag zonder over dreven fierheid een waren triomf ge noemd worden 1 immers hoe harder de strfjd, hoe zoeter de overwinning 1 Zes jaren zijn thans over dit ruwe, harde tijdperk heengevloden Wie mij nederig Koornbloem van toen met de breedgeschouderde en flink op gegroeide Koornbloem van nu verge lijkt moet wel bekennen dat ik er nooit zoo frisch, zóó gezond, zóó bloeiend en zóó levenslustig uit zag als nu Het feit overigens dat ik dank mijne stoutmoedigheid in zulke korte tijdspan ne eene vooraanstaande plaats heb we ten te veroveren, tusschen al de ambts broeders en -zusters der landbouwpers, is wel het doorslaand bewijs dat ik op mijn eerste lauweren niet heb gerust. Overigens dan alléén zal ik rust en vrede hebben, dan alléén zal ik de wa pens neerleggen, wanneer voor mijne talrijke landbouwvrienden Recht en Bescherming voor den Landbouw zul len zegevieren Dank de bereidwillige medehulp mijner trouwe medewerkers, dank de offervaardigheid en de bevoegdheid mijner vakkundige opstellers, acht ik het mij als hoofdplicht week aan week mijne trouwe lezers op de hoogte te zetten, van al wat het boerenbedrijf van verre of nabij kan aanbelangen. Gedurig zijn mijn weetgierige en ontdekkingszuchtige agenten op snuffelronde, ten einde U, lezer, gedurig op uwe hoede te stellen en te beschermen tegen alle gebeurlijke aanvallen. Immers vergeet het niet, al is ons 44 boerenleger groot, dat onzer j vijanden is niet minder machtig 1 Doch. weest gerust, steeds houd ik een wakend oog in 't zeil en bij 't minst gevaar blaas ik den alarmkreet Uw stoffelijke en zedelijke belangen handhaven en verdedigen. Ziedaar het ideale doel van mijn bestaan 1 en daarover ben ik fier Hoe genoegvol moet het voor U, le zer, dan zijn, wanneer de postbode me eiken Zondag in uw midden brengt 1 Hoe moet ge haken en snakken naar mjjne komst Met 'n enkelen oogslag weet g al wat er in de landbouwwereld gebeurt. Mijn hoofartikel licht U regelmatig in over de meest dringende en belangrijke actualiteiten van het landbonwleven. Verder volgt eene reeks artikelen van wetenschappelijken aard, derwijze geko zen, dat ze U gestadig op de hoogte houden, nieuwste methoden in zake be- zaaïng, beplanting, bemesting, veevoe ding, tuinbouwkunde enz wier aanpas sing de practijk U ongetwijfeld een kost baar richtsnoer geven tot meer winstge vende uitbating. Al mijne kolonnen zijn opgevuld met steeds lekkeren, gezonden en altijd nieu wen leeskost echte smakelijken boe- renkost waaraan ge naar believen hart en geest kunt verrijken, 't Wordt U bovendien zóó netjes en sierlijk opge- discht, dat haast den moeilijksten lekker bek er lekkertjes kan aan smullen. Verders vindt ge op de keerzijde we kelijks de marktprijzen der veemarkten Gent, Cureghem en Anderlecht, iets wat eiken verstandigen boer nauwkeurig zal raadplegen bij den verkoop uer hoe- vediereD. Voeg daarbij nog onze uitsluitende specialiteit, iets wat andere landbouw bladen niet kunnen of liever niet willen noch durven bekend maken de weke- lijksche volledige prijslijst van al de koopwaren het boerenbedrijf aanbelan gend en welke de landbouwers zich steeds ten allen tijde in de wel bevoor rade magazijnen en hulpmagazijnen van R U. Z. in volle vertrouwen kunneu aanschaffen. Verder staat er wekelijks eene gansche kolon vrijgevig ten dienste der abonnen ten, waarover elk hunner mag beschik ken tot kostelooze aankondigingen van hoevedieren of materiaal, welke ze tot verkoop beschikbaar hebben. Ten slotte bied ik aan liefhebbers van Vlaamsche letterkunde en mooie lectuur mengelwerken van onze meestgekende en gewaardeerde romanschrijvers. Dat alles, lieve lezer, bezorgt U De Koornbloem week aan week en dan nog wel aan den spotprijs van zes frank 's jaars, nauwelijks de waarde van papier- en drukkosten 1 Beter en juister noemde ik zulks een kostbaar geschenk dat ik u eiken zondag dank groote geldopofferingen schier kosteloos thuis bestel. Doch deze opofferingen, hoe zwaar en belangrijk ze voor mij ook wezen, toch getroost ik ze mij volgaarne, omdat ik bewust en overtuigd ben hoezeer onze talrijke landbouwvrienden behoefte heb ben aan opbeuring, opleiding, verdedi ging en bescherming. Doch 't spreekwoord zegtLiefde eischt wederliefde Welnu, op deze wederliefde en weder- zijdsche genegenheid mijner achtbare lezers durf ik rekenen, omdat ik goed weet, dat er in hun binnenste dankbare harten kloppen. Wel, deze vvederdankbaarheid kunt ge mij op dit oogenblik 't best betoonen immers 't jaar 1924 loopt haast ten ein de, en met hem uw abonnement op De Koornbloem Dat g'uw abonnement zult vernieu wen en mij, De Koornbloem op nieuw uw vertrouwen zult schenken, daarvan ben ik ten zeerste overtuigd. Doch daarbij mag het niet blijven 1 Uw plicht als zelfbewuste landbouwer stel nog hooger eischen I Ons boeren leger moet aangroeien en versterken. Elk van U heeft een of meer landbouw vrienden. Misschien kenden ze mij tot nu toe nog niet Leer mij bij die vrien den kennen en waardeeren dring aan dat ook zij op hunne beurt abonnent worden van De Koornbloem Hoe- velen zijn er nog, die niet beter wen- schen dan mij te kunnen lezen Zoo elk uwer aldus z'n plicht ver staat en één nieuwen abonnent aanwint dan wordt ons reeds talrijk leger bij nieuwjaar verdubbeld Zóó kan en zóó zal hetindien elk van U, mijn trouwe lezer, een handje toesteekt. DE KOORNBLOEM. (Vervolg) Onder de'/krachtvoeders bekleeden de arachidekoeljen een allereerste plaats, omdat zij ons het vet en het eiwit 't goedkoopst verschaffen. Want het is niet genoeg het eerste het beste kracht voeder te nemen dat u onder de hand valt, neen, men moet vooreerst deze ne men die men zich 't voordeeligst en 't goedkoopst kan aanschaffen. Het voortbrengen van 15 liters melk eischt van de koe ongeveer 500 gr. pro- téine, buiten deze door het hooi en de knollen bijgebracht. Willen we nu die 500 gr. protéine aan het dierlijk organis me terugschenken, dan moeten we ten minste 8 zakken graan vervoederen, of wel 4 kgr. palmkoeken of 3,5 kgr. co- pralkoeken, wanneer 1 1/4 kgr. arachi- dekoeken reeds voldoen. Men zal dus aan de koeien die 15 liters melk geven 2 kg. arachidekoeken als krachtvoeder toedienen en aan deze die maar enkel 10 liters voortbrengen, 1 kgr. Lijk wij dus zien, versterken de krachtvoeders de in de melk afgeschei den droge stof. Een daartoe overvloe dig voederen van waterachtige (90 °/0) rapen kan aan het organisme nooit die verbrande droge stof terugschenken ten andere zal het de dieren werkelijk doen verflauwen. Ten einde den smaak van de melk niet te beïnvloeden door de bacteriën die op de rapen voorkomen en desgevallend in de melk geraken, zal men aan melkvee niet meer dan 15 kgr. per dag toediejien. Het toedienen van krachtvoeders is dus een eerste noodza kelijkheid. Om nu tot onze proef terug te komen, mogen we zeggen dat men hedendaags algemeen erkend dat de slechte geur en smaak der melk, voortkomende van met rapen gevoede koeien, door spijsverte ringsstoornissen zijn teweeggebracht. De uitwerpselen, die meestendeels vloeibaar zijn, leveren eenen sterken reuk op, waardoor de melk wordt besmet. In de ze voorwaarden overigens, valt het uiterst lastig de dieren zuiver te houden. De talrijke rotbacillen der uitwerpselen komen met alle gemak in de melk te recht, ontwikkelen er zich en geven al dus aanleiding tot den gekenden onaan- genamen geur. Ten einde zoo mogelijk tot de verkla ring te geraken van den invloed door het rapenvoeden teweeggebracht, heb ben Kr. Storen en A. Lalim eene reeks van 5 koeien beproefd. Zij hebben de verschillige melkeigenschappen dezer met rapen gevoede koeien vergeleken met die van andere koeien, in dezelfde levensomstandigheden geplaatst, doch die in hun rantsoen van alle rapen ble ven verstoken. Ziehier de besluiten die uit deze reeks proefnemingen werden afgeleid De uitslag der opsporingen bevestigt de veronderstelling dat de onaangename smaak en reuk van melk. van met rapen gevoede koeien afkomstig, zouden ver oorzaakt zijn door spijsverteringsstoor nissen en door de moeilijkheid de dieren volstrekt rein te houden en de lucht der stalling zuiver en versch te bewaren. Zij constateerden ook nog dat het toedie nen van rapen de zuurheid van de melk verhoogt. Vermits de gegevens, betref fende de samenstelling van de bij de proef gebruikte voederstoffen, aanwijzen dat 25 °/o meer phosphoorzuur door de met rapen gevoede koeien werd ingeno men, moet de verhooging van den zuur heidsgraad aan dat feit worden toege schreven. Die zuurheidsvermeerdering geeft weliswaar een beter en een grooter stremmingsvermogen der melk, maar het is niet onmogelijk dat de grootere hoe veelheid kalk die in de melk doordrong, iets tot dezen uitslag zou hebben bijge dragen. Het calcium-gehalte van het rapenrantsoen is nagenoeg 100 °/0 hoo ger (232 gr) dan dit van het normale rantsoen (115 gr). Dat het stremmings vermogen stijgt door het vermengen van rapen in het voeder werd overigens door de praktijk zelve bewezen. De proefnemingen schijnen verder aan te duiden dat de reden waarom de melk van met rapen gevoede koeien ge schikter is voor de bereiding van zekere kaassoorten, te wijten is aan het feit dat de rapen gunstig ingrijpen op de samen stelling der zouten en het stremmings vermogen der melk. Als men een behoor- ijk voedsel toedient en bij de melkop- vangst zuiver te werk gaat, oefent de raap overigens, als al de andere omstan digheden dezelfde blijven, geenen na- deeligen invloed uit onder bactériolo- gisch oogpunt. Laat ons nochtans voor zichtig zijn bij het voederen van loofra- pen en de voorop gezette raadgevingen navolgen in het dagelijksch leven op de hoeve. p, s. der Samenw. Maatsch. Redt U Zeiven. Door het ontslag van den heer Fr. Van de Velde als lid van den Toezichts- raad onzer maatschappij, was er eene plaats open. Het bestuur had tot plicht, volgens art. 24 der standregelen, te voorzien dat de raad volledigd werd. Te dien einde werd er eene plaats aangeboden aan den heer AUGUST MOENS, Landbouwer en Burgemeestet te Wi chelen. De heer Moens heeft deze plaats aan vaard en werd in de buitengewone be- stuurvergadering van Donderdag 18 De cember officiéél als lid van den Toe- zichtsraad aangesteld. Wij kunnen niet anders dan het Bestuur danken die erin voorzag en ge lukte een zóó vooraanstaand als verstan dig landbouwer in den raad te brengen. Wij danken insgelijks den heer Aug. Moens om dit ambt te aanvaarden en op die manier mee te werken tot meerderen bloei onzer maatschappij. De streek van Wichelen, Schoonaerde, Cherscamp enz. is nu ook in het Bestuur vertegenwoor digd De Raad van Redt U Zeiven be staat thans alsvolgt (alleen landbou wers). De leden die willen deelnemen 't Sint Eloifeest op Drie Koningen, 6 Januari, moeten zich voor den Maandag 28 De cember 1925 laten inschrijven bij den magazijnier De Pauw Vital, te Impe. BEHEERRAAD Voorzitter de heer Benoit Schoc- kaert, Schepene, Erondegem Afgevaardigde-Beheerder de heer Clement Ruyssinck, te Meire Leden de HH. Coppens Emiel, Sche pene, te Haeltert De Clippel Victor, te Woubrechte- gem Meert Marinus, te Aalst Meirsschaut Honoré,Gemeenteraads lid, te Vlierzele Possemiers Arthur, Gemeenteraads lid, Hofstade, TOEZICHTSRAAD Leden de HH. Coppens Frans,Lede. Moens Aug., Burgemeester, te Wi chelen Van Bockstael Fr., Gemeenteraads- lid, te Okegem Van den Haute Camiel, Hof Schoor, i Ninove Wynants Frans, te Oultre. BESTUURDER De heer Caudron O., te Aalst. Pas ben ik huis gekomen Van 't lastig werken moe, Of daar is klein Mietje Dat loopt naar vader toe. Zij steekt haar beide handjes Hoog boven haren kop. En met zijn sterke armen Tilt vader Mietjen op. Hij wipt haar in de hoogte Dan, onder zoet gevlei, Wijl bei haar oogskens blinken Een zoentje fezelt zij. Maar vaderke moet weten Eer hij zijn zoentje geeft, Hoe zij zich in de schole En thuis gedragen heeft. En zegt zij dat ze braaf was, En zegt het moeder mee, Dan krijgt zij er van vader Op bei haar wangen twee Fons Van de Maele. De winst verwezenlijkt door den land bouwer hangt tegenwoordig in de eerste plaats af van de bekomen opbrengsten en -dusvan de toegepaste bemestin gen Deze blijven immers de grootste regelaars der opbrengsten. Om de maxima-opbrengsten te beko men is het dus noodig dat de gronden oordeelkundig bemest worden. En hierdoor moet men verstaan niet alleen het toepassen der voedende stoffen in voldoende hoeveelheid en gewenschte verhouding, maar ook het aanwenden van deze meststoffen die best aan de gestelde vereischten beantwoorden. Onder de stikstokmeststoffen is de ideale meststof het Sodanitraat van Chili dat de stikstof onder opneembaren en benuttigbaren vorm oplevert en ver der aan alle hoogervermelde vereisch ten voldoet. Daarenboven biedt het het groot voordeel de gronden niet te verzuren. OKEGEM. De leden zijn vrien delijk verzocht onmiddelijk hunne in schrijvingen te doen voor Superfosfaten, IJzerslakken en Sylviniet, bij Fr. Van Boxstael. Geen twijfel, of bovenstaand ophef makend opschrift gaat u verbazend, mis schien wel wanluidend in de ooren klin ken, en niet zonder reden Immers onze vredelievende boerer, doorgaans zoo stil, kalm en vreedzaam van aard, steeds toonbeelden van tucht en orde. van ouds gekend om hun zacht moedigheid en vredehandhaving, dit maal als ordestoorders voor de recht bank gesleurd Wat mag zulks wel te beduiden hebben Misschien wêer eene of andere schreeuwende onrechtvaardig heid ten hunnen opzichte gepleegd Zoek niet langer, beste lezer, want ge hebt den spijker vlak op den kop geha merd De plagerijen gingen ditmaal zooverre dat de al te lang getergde boeren uit het Land van Herve, ten einde geduld, eenen algemeenen opstand hebben gewaagd, tegen de noodlottige maatregelen, waar van ze maanden reeds de droeve slacht offers zijn, betrekkelijk de heerschende Muil- en Poot ziekteonder het vee. Indien de erge plaag Mond- en Klauwziekte op dit oogenblik zulke angstwekkende uitbreiding heeft geno men en de ziektehaarden dier aansteke lijke plaag in alle landbouwcentrums van elke provincie van dag tot dag in getal toenemen, toch blijft het niet min der waar dat de landbouwers uit het Land van Herve, sinds maanden reeds op onafgebroken wijze door deze hevige woedende plaag veel zwaarder geteisterd worden dan anderen. Daarenboven zijn de gevolgen dier besmettelijke veeplaag in gindsche landbouwstreek, vrij wat erger, dan wij ze ons wel kunnen voorstellen. Immers wie het Land van Herve meer van nabij kent, moet wel weten, dat dit bij" uitstek de streek is der uitgestrekte weilanden, waar dan ook de veekweek de uitsluitende en eenige bron van hoe ve uitbating daarstelt. Indien ge nu weet dat de veeplaag er sinds maanden, algemeen en nog veel erger dan hier woekert, dan valt het licht om begrijpen in welken wanhopigen toestand deze landbouwers verkeeren. Weken en maanden aaneen, zag men opeengestapelde veekudden in de wei landen opgesloten en door de plaag aangetast, kwijnen en vergaan, Niet aangetaste moesten naast be smette kudden in de weiden blijven ver toeven, immers de uitzinnige en dwaze wet, eischte onverbiddelijk, dat geen enkel dier besmet of niet besmet in de rechtstreeksche omgeving van den ziek- tenhaard mocht aangeroerd noch ver plaatst worden. Geen de minste rekening werd er ge houden van den gansch specialen toe stand der streek De geteisterde boeren hadden schoon zich te beklagen en alles in t werk te stellen, om toch een gedeel te hunner kudde aan de plaag te doen ontsnappen, door afzondering der niet besmette dieren, geen medelijden geen genadede domme, de dwaze, de onver biddelijke wet legde een uizinnig ver bod en alle beklaag kon of mocht niets baten Al werden die rampzalige slacht offers door het onmeedoogend stopzet ten hunner eenig beschikbare levens bron tot volledige armoede gedoemd Geen wonder dan ook, dat deze zóó onmenschelijk behandelde boeren.slacht- offers eener uitzinnige wetregeling, ten einde geduld en de al te lange plagerijen bui, eene zekere samenzwering hadden op touw gesteld. Ziende dat hunne menigvuldig voet stappen aangewend tot een rechtvaar dige herziening der wetregeling betrek kelijk de veeplaag, totaal vruchteloos bleven, belegden ze eene nieuwe alge- meene vergadering. Ten teeken van protest tegen de on gehoorde maatregelen door de regeering opgelegd, besloten ze éénparig er zich voortaan niet meer aan te onderwerpen. Hunne beslissing het eenig en uiterste dwangmiddel waarover ze be schikten werd aan de hoogere veein spectie medegedeeld. Liever dan eenig medelijden te heb ben met deze noodgedwongen en wan hopige landbouwers. Liever dan deze geteisterde slacht offers eene reddende hand toe te steken, vond diezelfde hard vochtigelospectieniet beter, dan al dezen die protest hadden onderteekend rechterlijk te vervolgen. Ten getalle van 400 werden deze boe ren voor enkele dagen voor de Boet straffelijke rechtbank van Verviers ge sleurd, dewelke door algemeen vonnis en niettegenstaande krachtdadige ver dediging, elk der 400 misdadigers genadeloos veroordeelde tot eene geld boete van 300 frank voor opstand te gen de openbare orde AAN HET LANDBOUWBLAD. Het Landbouwblad heeft het ge waardigd van een antwoord te geven op ons artikel over De Landbouwco- micen en ProvincialeLandbouwkamers,,. Wij zullen vooraf zeggen dat wij zul len kort zijn met ons tegenantwoord, daar we direct gevoelen te doen te heb ben met weinig eerlijke polemiekers. Al leen willen we doen opmerken dat de steller van 't artikel A. C. moedwillig onze zinnen verdraait en slecht uitlegt. Hij spreekt van beleedigende lastertaal... van een dolzinnig man... enz. Ik vraag me af wat er aan ons artikel oneerlijk of beleedigend was Dat we de waarheid, de droeve harde waarheid hebben durven zeggen, dat is, als zóó dikwijls reeds, onze misdaad. Wat aangaat het Annoncenblad uit t Ajuinland waarmee onze confrater begint, kunnen we dit gerust nevens 't Landbouwblad leggen het verschil tus schen de twee is hemelsbreed. Dat ons blad veel annoncen heeft, wordt zeker door vele dagbladuitgevers benijd. Het Landbouwblad heeft er ook al zeer naar gezocht en vult den helft van zijne ko lommen met betaalde annoncen. De Koornbloem geeft natuurlijk het drijdub- bele aan gezonde wetenschappelijke le zing en heeft dank, aan de duizende le- zers, veel annoncen. 't Is spijtig dit te bestatigen, door kleinzielige menschen, maar toch zoo l i Een verschil is er tusschen het werk van De Koornbloem en Redt U Zeiven en dit van de Comicen, met hunne prijskampen, tentoonstellingen enz. dat deze laatste het doen op de kosten van den Staat, dus van alleman, terwijl de eersten dit op eigen kosten en uit eigen beweging doen. Wat aangaat de verachting die de comicen schijnen te hebben voor boe- rengilden, geitenbonden, verkensverze keringen, ajuinkweekers en Redt U Zel- vers (zooals 't artikel schrijftdit kun nen we aannemen, gezien de onmetelijke afstand tusschen de hoogstaande adel lijke comicen en de verachtelijke boe renbonden, met hun geiten, verkens, ajuinen, enz. Heel het artikel is overgoten met een zop van kwade trouw, nijd en verdacht makingen. We laten ons niet verder in met dergelijke proza, want: in vuil water wascht men zich niet schoon Kalkbehoeften der Landbouw gewassen. Ik meen u in mijne voorgaande uiteen- zetting gansch klaar overtuigd te hebben nopens de natuurkundige werking van de kalk. Eveneens trok ik uwe gansch bijzondere aandacht op twee harer uitstekende hoedanigheden a) Kalk als voedsel voor de plant b) Kalk als grondverbeterend middel. Doch naast deze natuurkundige werking der kalk, treft men bovendien nog eene niet minder belangrijke schei kundige werking aan bij de kalkmes- ten. 1° Zij bevordert de ontbinding der or ganische stoffen De gebluschte kalk is een bijtende sterke base, die. met alle geweld, zouten vormen wil en aldus de organische stoffen vernietigtdeze stof fen worden aldus opneembaar gemaakt voor de planten. Een gedeelte wordt al- zoo gebezigd tot de nitrificatie (d.i. de vervorming van organische stikstofmes- ten en ammoniakzouten in nitraten) en dient dan als voedsel aan de plant. 2° De kalk verbindt zich tot zouten met de zuren van den grond, en worden op die manier de schadelijke zuren tot nut- tige zouten vervormd. Zoo kan ze ook andere schadelijke stoffen tot onschade lijke of nuttige verbindingen vervormen. 3° De kalk maakt de onopneembare potasch los en stelt ze (er beschikking der planten. Ook onöpneetnbare fosfa- ten kunnen door de kalk opneembaar ge- maakt worden. 4 De H Haems sprak ons Zondag in zijn artikel over de knolziekte (kwab of kwabziekte) welke de verschillende knolsoorten (koolzaad, kooien, rapen) en andere kruisbloemige planten aantast, gezwellen op de zijdewortels doet ont staan en ook wel eens den hoofdwortel aanvalt. Gansch juist is zijne opmerking, wanneer hij bevestigt, dat eene goedé bekalking hier eveneens een uitstekend voorkomenden zelfs een geneesmiddel daarstelt. Welke kalk is te verkiezen Men kan den grond kalk toedienen door hem te kalken, te mergelen of te pleisteren kalk en mergel aanziet men meer als grondverbeterende Vstoffen pleister als voedingsstof. Als kalksoorten heeft men vette kalk, welke tot 90 en meer zuivere kalk bevat, en magere kalk, welke 60 a 80 zuivere kalk inhoudt. fip Uil in RNBLOEM S' ffi Jf

De Koornbloem | 1924 | | pagina 1