REDT U ZELVEN Arbeid adelt Gelukkig JMieutujaar VeeuitbatiBg Op Drie Koningen Prachtig Feest Jlieamjaafsdiehtje van Öe Koornbloem Oordeelkundige Bemesting Een Uil naaf Athene gebfaeht! Landbouwweekblad Nieuw Reglement betreffende het Mond- en Klauwzeer Kluchtliederen en Bal Regeling voor Ontleening in de Spaar- en Leenbank Redt Zelven moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. KASBONS 6 ZONDAG 4 JAN 1925 Prij» 12 centiemen, 7de JAARGANG N\ 314 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaara. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngefeekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan al onze geachte Lezers en Lezeressen, alsmede aan hunne Familie biedt De Koornbloem bij het ingaan van 't nieuwe jaar hare oprechte gelukwenschen aan. 4 Mochte 1925 hen heil en zegen meebrengen, zoo stoffelijk of geestelijk en mochte hen alle rampen naar ziel en lichaam gespaard blijven. Zij wenscht hen veel voorspoed in hunne zaken en standvas tigheid om als lezers van De Koornbloem en leden van Redt U Zelven te blijven. Zij vraagt hunne medewerking om De Koorn bloem meer en meer te verspreiden bij vrienden en kennissen en aldus mee te werken tot het groot ideaal dat zij nastreeft namelijk De Ontvoogding en Verheffing van den Boerenstana. Het feit der veroordeeling van 400 boeren uit het Land van Herve die, zooals we het in ons vorig nummer meldden, de be treurenswaardige slachtoffers wa ren der dwaze en uitzinnige wet- regeling nopens Mond- en Klauwzeer heeft eindelijk de oogen geopend aan de uitvinders van het huidig plaagstelsel. Deze spijtige veroordeeling ge paard met de talrijke klachten, gestadig overal oprezen, hebben onze wetregelaars eindelijk het onbillijke doen inzien der straf maatregelen en schreeuwende on rechtvaardigheden, waardoor 't vorig reglement uitmuntte. Uit hoofde dier lange reeks aan geklaagde wantoestanden heeft het landbouwdepartement zich dan eindelijk gewaardigd eene commis sie aan te stellen, gelast om in on derling verband met de Staatsvee- arts-inspectie het gewichtig vraag stuk op iet of wat meer prac- tische en vooral meer menschelijke wijze op te lossen. Afgevaardigden van verschilige landbouwvereenigingen werden uitgenoodigdom deel te nemenaan deze hoofdvoorname besprekin gen. Niettegenstaande men onze af gevaardigden heeft willen raad plegen, toch moeten wij er on middellijk bijvoegen dat deze raad pleging nogmaals grootendeels voor den vorm is gebeurd immers uit den mond onzer afge vaardigden der U. P. A. (Unions professionnelles agricolesver namen we verleden week, dat tal van wijzigingen, die ze aan 't nieuw reglement wilden zien toegebracht, volstrekt niet in aanmerking zijn genomen geworden. Het nieuw ontwerp zonder in tweede lectuur aan de goedkeu ring der Commissie te zijn voor gelegd geworden is in groote overhaasting aan den Koning ter onderteekening voorgelegd ge worden, bij zooverre dat onze af gevaardigden der U. P. A. ge noodzaakt zijn geweest hunne per soonlijke verantwoordelijkheid te rug te trekken. Was er nu almeteens zulke groote overhaasting van nöode om 't nieuwe reglement zóó blik semsnel in voege te brengen Naar het blijkt moest het kost wat kost op 16 December in het Staatsblad verschijnen hetgeen dan ook op dien datum gebeurde. Geen wonder dan ook, dat het nieuw reglement nogmaals erg kreupel en geradbraakt uit het strijdperk treedt. Ofschoon verre van een ideale wetregeling daar te stellen, toch moeten we toegeven dat het nieu we statuut, alhoewel nog tamelijk streng, toch iet of wat rekening schijnt te houden met de al te groffe vroegere regeling. Als zeldzame hoedanigheid biedt het minstens dit voordeel buigzamer, toegevender en meer inschikkelijk te zijn dan het voor gaande stelsel. Alzoo beschikt thans de opziener-veearts over een uitgebreider macht en initiatief en is hij niet meer gehouden zich slaafsch te gedragen naar den tekst der wet; bovendien is hem de vrij heid gegund maatregelen te tref fen naar gelang de plaatselijke omstandigheden ÜokTioüdt de nieuwe Wetrege ling eenigszins rekening met de wijzen waarop de ziekte uitbreekt en zich uitbreidt. Beperkt zich de ziekte tot enkele haarden, in dit geval worden strenge maatrege len genomen. Gelukt men er ech ter niet in de uitbreiding der plaag te keer te gaan, derwijze dat eene gansche streek wordt aangetast, desgevals worden verzachtende maatregelen toegepast. Bovendien, ofschoon de ziekte ter plaatse heerscht, toch zou er toelating vergund worden onaan getaste dieren te verkoopen. Ziedaar in enkele breede trek ken enkele verzachtende wijzigin gen, waarvan het belang laat het ons bekennen niet te mis prijzen is. Daarmede beperken we ons voor het ©ogenblik.Misschien zal de practische aanpassing van het ingewikkeld stelsel ons toela ten er bij ondervinding verder op in te gaan. Enkel herhalen we nogmaals dat het nieuwe reglement verre is van eene volmaaktheid en uit dien hoofde ons geenszins volledig kan bevredigen. Toch hebben de hoofdmans der U. P. A. hier eene overwinning voor de boeren be haald. Beter en juister noemen we zulks een eersten stap tot verbetering en vinden we hierin het bewijs van goeden wil vanwege onze landbou wo verheid Moge deze eerste poging ge paard met nog meer goeden wil, ons weldra leiden naar een dege lijk reglement, dat ons eindelijk rechtmatige en volledige voldoe ning schenke Zulks hopen en wenschen we van harte De kasbons 6 °/0 zuiver van lasten, door Redt LI Zelven, Satnenw, Maatsch. uitgegeven, kunnen van heden af bekomen worden op onze bureelen Brabant straat, 53, Aalst. Dez* bons kunnen gekocht worden aan 500 frank en kunnen alle j&ren uitbetaald worden op aanvraag aan pari (dus aan 500 fr.) Ze gelden echter voor vijf jaar en hebben interestkoupons van 6 maand. Het is eene zekere, gemak kelijk* en gotdt plaatsing. Deze titels worden niet op de beurs verhandeld en ze kunnen niet afslaan, hunne weerde blijft altijd 500 frank. Er zijn er slechts voor 300,000 frank. De leden die er van begeeren, stellen niet uit van deze gelegenheid gebruik te maken om eene goede plaatsing te doen. Menigmaal hebben wij den wensch geuit de tijd te zien aanbreken dat kwee kers en jurvleden van veeprijskampen al hunne krachten zouden inspannen, de handen zouden inéénslaan, om onzen veestapel toch iets of wat op te beuren uit den noodlottigen toestand waarin hij thans verkeert, om in onze Vlaam- sche gewesten een standaard-melkvee type te zien opgroeien. Het regelmatig en nauwkeurig bijwonen der plaatselijke veeprijskampen brengt ons telkenmale tot dien wensch terug, omdat wij daar het best onder onze oogen te bestatigen krijgen dat er nog heel wat te doen staat in zake veeuitbating. Onverschilligheid en onwetendheid zijn de oorzaken die meestal in aanmer king hoeven gebracht als stremmende factoren eener practische wetenschappe lijke veeuitbating. De inrichtingscomiteiten van derge lijke veeprijskampen hebben zich nog nooit de moeite getroost het standaard type eens voor goed te bepalen en te beschrijven. Bij de keuringen hebben wij ze nog nooit weten akkoord gaan nopens een algemeen en vast aannemen van bedoeld type. De keurders werken nog te veel zonder vast richtingsplan en weten nooit een juiste en klare bepaling te geven hunner navorschingen. Elk werkt langs zijnen kant en zoo breekt de eene de andere af. Nooit hebben wij de juryleden op de dagen die de keuringen voorafgingen weten bijeenkomen om, hand in hand, de na te volgen lijnen, regels en princiepen, volgens dewelke er zal gekeurd worden, vast te stellen. Neen de juryleden willen vrij zijn, aan hun eigen persoonlijke gedachten alleen de voorkeur geven. Alzoo zien wij de eene 'n fijne huid verkiezen boven 'n dikke huid. andere vragen grove been deren, terwijl nog andere ze fijner wil len enz. enz. Onvermijdelijk gevolgbij gebrek aan een vast vooropgezet keuringsplan we ten onze kweekers niet meer in welke richting ze feitelijk hunne dieren hoeven op te kweekeu opdat deze onder de pri ma-prijzen zouden worden gerekend. Zoo gebeurt het dan dat prijzen worden toegekend aan dieren die niet in aan merking zouden moeten genomen wor den, anderzijds blijven dieren, nochtans als goede te aanzien, onbekroond, om dat te veel goede mededingers zijn op gekomen, Velen wachten niet van klach ten in te dienen nopens de gebreken van dergelijke prijskampen besprekin gen worden op touw gezet en leiden tot veelvuldige misverstanden. Zulke manier van handelen moet ten volle worden afgekeurd en op een nieu we leest geschoeid, omdat ze verlam mend werkt op den kweek, daar men afbreekt wat vorigen hebben opge bouwd en het standaard-type van van daag dat van gisteren niet meer is en morgen opnieuw door een ander wordt vervangen. Te dien einde hebben wij ons in be trekking gesteld met dergelijke inrich tingscomiteiten en zagen er de volgende besluitselen nemen, n.l. het practische doel der veeprijskampen te omsluiten in de kweekers zooveel mogelijk aan te zetten hunne dieren te doen naar waarde schatten én door de jury én door de liefhebbers. Dat zullen de landbouwers alleen vermogen door hun kweeken in een wetenschappelijke richting door te drijven om zoo doende een bepaald standaard-type te fixeeren dat, geaccli- mateerd aan den bodem, er het gemak kelijkst en het winstgevendst zal worden opgekweekt. Daartoe hoeven wij\ eerst en vooral de eigenschappen onzer dieren op te zoe ken om er te kunnen toekomen de niet gewenschte uit den weg te ruimen en de vereischte de bovenhand te doen krij gen. En wanneer wij dan die erfelijke eigenschappen zullen hebben gefixeerd, zullen we er ons mogen op roemen een grondslag te hebben daargesteld voor de beoordeeling van de waarde van het dier, voor de veeverbeteringsmethoden die tot nu toe nog te veel steunend op de uitwendige eigenschappen, voortaan meer zullen steunen op de erffactoren die de uitwendige eigenschappen tot grondslag dienen. Deze erffactoren laten ons immers toe te oordeelen over de erfkracht dezer eigenschappen en bijge volg ook over hunne waarde bij onze huisdieren. Als erfelijk zullen hier wor den beschouwd die eigeschappen, die gedurende eenige geslachten min of meer gedroomd voortkomen wanneer eene eigenschap niet zichtbaar van het eene tot het andere geslacht wordt overgezet, zal zij niet erfelijk zijn. Volgens een min of meer bezitten dier overgeërfde eigenschappen zal men bij de keuringen het categorie-stelsel in voege brengen, volgens hetwelk de dia- ren naar hunne waarde zullen worden geklasseerd. De dieren welke aan de vereischte type beantwoorden en geen afwijkende gebreken vertoonen, zullen worden ge steld in de prima-categorie. Dieren welke het vereischte type zeer nabij komen, doch waarbij een of ander afwijkend karakter of klein gebrek bij komt, vallen in de tweede categorie. In de derde categorie zullen dan nog enkel voorkomen de dieren welke men het best niet zou vertoonen. De dieren die onder de eerste cate gorie vallen, zullen alleen voor den kweek worden gebruikt en zullen die nen als grondslag der verbeteringsme thoden onzer huisdieren. De openbare besturen, zoowel als de fokvereenigin- gen moeten dan al hunne pogingen steu nen op de teeltkeus. F. S. j komen alle landbouwers met hun gezin, komen alle jonkheden, zoo jonge dochters als mannen naar ons welke gehouden wordt in ons lo kaal, Groote Markt te Aalst. met groot orkest. Begin om 5 uur namiddag. Ingang 1,50 fr. per persoon. Wie zich het deftig vermaak en uitbundig plezier van ons feest van verleden jaar nog herinnert, zal niet nalaten van deze eenige gele genheid gebruik te maken om zich te verzetten. Echte Vlaamsche leute, verras singen op het Bal. Het Bestuur. Weer is een jaarken doodgegaan, Een splinternieuw geboren Wat 't oude ons gevoelen liet Het zij aan vreugde of aan verdriet, 't Ging al in 't niet verloren Begroeten wij het nieuwe thans Met moed en met betrouwen Dat het ons voorspoed geven zal. En over leed en ongeval Nooit reden om te rouwen. Dit wenscht vooralDe Koornbloem Aan haar getrouwe vrienden 'lot wien zij eiken zondag gaat, En wijze leziog, goeden raad, Laat overvloedig vinden Fons Van de Maele. De winst verwezenlijkt door den land bouwer hangt tegenwoordig in de eerste plaats af van de bekomen opbrengsten en dus van de toegepaste bemestin gen. Deze blijven immers de grootste regelaars der opbrengsten. Om de maxima-opbrengsten te beko men is het dus noodig dat de gronden oordeelkundig bemest worden. En hierdoor moet men verstaan niet alleen het toepassen der voedende stoffen in voldoende hoeveelheid en gewenschte verhouding, maar ook het aanwenden van deze meststoffen die best aan de gestelde vereischten beantwoorden. Onder de stikstok meststoffen is de ideale meststof het Sodanitraat van Chili dat de stikstof onder opneembaren en benuttigbaren vorm oplevert en ver der aan alle hoogervermelde vereisch ten voldoet. Daarenboven biedt het het groot voordeel de gronden niet te verzuren. Zonderling opschrift, hoor 'k u zeg gen. Wat mag hij daarmede bedoelen? Een uil naar Athene dragen dat is on- noodig werk verrichten. Zoo zijn er vele menschen die bij 't begin van 't nieuwe jaar,, gedurig maar bezig zijn met 't jaar dat verloopen is, hadden ze hun oogst eenige dagen vroeger afgepikt er was geen enkel graantje geschoten hadden ze hun vlas op struik verkocht ze had den nu geen mostaard moeten eten lag hun ajuin nog gezolderd hij had den helft meer opgebracht enz. honderd en een oude koeien halen ze uit den gracht en man en vrouw, broers en zusters liggen er elkander soms mede te sarren, ze liggen er onder elkander over te za niken, en dragen slechts uilen naar Athene. Wat voorbij is kan of zal niet meer terug keeren en bijzonder voor wat den (Zie vervolg 2de bladz, eerste kolom,) De gure Winterman, de strenge Vriezeman is daar De vogelvangers zitten op steek, die mannen zijn in den hoogsten hemel. Denk eens na ze gaan arme vogel tjes, vinken, kneuters, sijsjes, meezen, moeffen en wie weet misschien ook wel uilen in hunne uitgespannen netten van gen Uren lang zitten ze in hun loover- huisje verscholen, loerende tot de ge vleugelde beestjes zich laten verschal ken. Ze gebruiken blinde vinken als lok vogels ze zetten goede zangers gebon den aan een pootje, die hunne kama- raadjes moeten roepen ze gebruiken kunstmatige fluitjes, welke het gezang van sommige vogeltjes nabootsen. Kortom ze gebruiken alle mogelijke bekoorlijke en verleidende lokmiddelen om de onnoozele diertjes in hunne val strikken te vangen Als bet net nu getrokken is en de vangst gelukt, nijpen ze één voor één het keeltje toe aan deze mooie sieraden der natuur en de gulzige lekkerbek ken hebben dan aan elk diertje één hap je te smullen Hardvochtige beulen Arme vogeltjes De opsteekzitterij gaat binnen kort op groote schaal beginnen. Verschooning, wat zeggen wij: de politieke vogelvangst is reeds begonnen en gaat volop haar gang De kieringen naderen immers met rassche schreden, dat is dan ook een gulden tijd voor de politieke vagelvan- gers van eender welke kleur, bannier of gezindheid Zonder onderscheid bouwen ze als om strijd hun looverhuttekén op de jagers zitten op loer om hunne onnoo zele prooi te vangen de netten zijn ge spannen ze lokvogels bevinden zich op hunnen post en fluiten dat ze kun nen, fluiten dat ze doen 't is een waar genot en een lust om hooren Luister naar de verleidende, verruk kende en verlokkende tonen van hunne bekoorlijke melodijen .- Komt tot ons, lieve beestjes zóó fluisteren ze wij willen u geen kwaad, wij zullen u allen gelukkig maken, wij beloven u c zoete leven beneden op aarde en hiernamaals Fluit en zingt maar op verschooning stemt voor ons, 't aanschijn der wereld zal u veran deren 1 Geen kommer, geen lasteD, geen vervolgingen, geen geknoei meer voor u ge zult zwemmen in vreugde en ge- nuchten de poorten van 't luilekkerland gaan voor u open als ge in onze gespan nen netten wilt vliegen d. i. als ge ons uw onnoozel stemmetje wilt verleenen Als tweede refrein van hun lokdeuntje hoort ge ze tierelieren Leeuweriken, vinken, roodboortjes, kwikstaartjes, kweelt en fluit voor en met ons of liever stemt voor ons Alle vogels zijn welkom in ons midden, voor alle kiezers is er plaats in onzen politieken winkelbij ons is alle heil, genot, zegen en welvaart Zóó tirelieren de politieke opsteekzit- ters Die lokpartij zal crescendo gaan tot aan de verkiezingen, zal meer en meer in zoetluidend gekweel toenemen de concurrentie tusschen de verscheide ne groepen van vogelvangers zal zelfs aan 't belachelijke grenzen Doch eens de kiezing achter den rug, eens de netten getrokken, de vogeltjes in 't net of in de klem en de stemmetjes in de kiesbus, dan komt de doodnijperij en de gulzige lekkerbekken of kamer heertjes hebben dan weêr aan ieder doodgenepen vogeltje ofte goeder trouw verleiden kiezer één hapje te smullen Hardvochtige beulen Arme vogeltjes Deze eenvoudige doch welsprekende vergelijking haalde ik enkel aan, lieve lezer, om er u aandachtig op te maken, wanneer eerdaags diezelfde politieke vogelvangers hunne netten zullen komen uitspannen, om onze goedzakkige snul len van boeren, weêr als naar loffelijke gewoonte in hunne netten te vangen. Immers vergeet het niet, vrienden op u, landbouwers, hebben de politie kers het vooral gemunt, omdat ze goed weten dat van al de vogeltjes het de brave boeren zijn, die ze 't best en t gemakkelijkst beetnemen. Me dunkt ik hoor de opsteekzitters onze boeren al toeschuifelen Komt tot ons, beste vrienden, lang genoeg hebt ge gezwoegd en geslaafd lang genoeg heeft men u achtervolgd en als paria's behandeld. Het uur uwer verlossing is geslagen Vliegt spoedig in onze netten d. i. kiest voor ons en het leven wordt voor u boeren een aardsch paradjjs W(j wisten het lang reeds hoe on rechtvaardig men ten uwen opzichte tot nu toe heeft gehandeld Wij wisten wel welke schreeuwende ongerechtigheden ten uwen nadeele worden gepleegd !Wij weten ook goed hoe ge hunkerten sinds jaren snakt naar eene gezonde pacht wet, naar een rechtvaardig stelsel van belastingsverdeeling, naar meer bescher ming voor uwen miskenden persoon, uwe boerderij en uwe landbouwproduk- ten 1 Wij wisten wel dat gij de ootmoe dige landbewerkers steeds de eersten en de laatsten zijt, om als ideale vader- landerj, steeds dag en nacht zweet en zwoegt om onze talrijke bevolking te voeden Wij weten ook nog zeer goed, hoe in tijd van oorlog en verdrukking, gij, landbouwers, stelselmatig tot ongehoor de leveringen werd gedwongen en ver plicht waart uwe zuur gewonnen pro- dukten aan spotprijzen af te staan Doch indien we dit alles opperbest wisten en uwe verdediging niet hebben genomen en u niet ter hulp kwamen,dan was het uwe schuld, omdat ge a/s goed zakkige snullen niet gewend aan knor ren en morren, uwen nood niet luidop dierft klagen Wij dachten dat de oude spreuk De boer zal 't al betalen nog immer moest bewaarheid blijven. Dit is overigens ook de reden, waar om wij de marktoverrompelaars hun fas- cistenwerk met gekruiste armen en ge sloten mond maar lieten begaan en her halen. Maar nu is het uitAan al die schreeuwende onrechtvaardigheden moet een einde gesteld 1 Ook WIJ wil len Sociaal zuiver staan Onze vroegere "Politieke Landbouw,, wordt ditmaal een gezonde Landbouw politiek. Laat ons dus eens even nagaan, wat ge ons destijds zooal gevraagd hebt, want, ziet ge, wij hebben 't U al zóó lang en zóó dikwijls beloofd, dat men al die beloften ten slotte verwart en on willekeurig vergeet Doch ditmaal hebben we ze speciaal bovenaan ons politiek programma ge plaatst, kijkt rrarr eerss eveptjes 1° Ofpciëele Landbouwkamers.Die werden over enkele weken reeds gebak ken of beter misbakken. 2° Pachtwetten Van Dievoet, De Clercq, David en meer Verouderd, be schimmeld en versleten in de schuilhoe ken van t Parlement. Deze moeten ge borsteld, herzien, hervormd en volledigd worden, eer we ze de landbouwers kun nen ter hand stellen. 3° Vrijen uitvoer der Landbouwpro ducten Meer bescherming vanwege de regeering. Voortaan zullen alle grenzen wagenwijd voor u worden opengezet 4° Uitbetaling voor oorlogsschade Alle achterstellen worden daags na de kiezing verheffend 5° Rechtvaardig belastingstelsel voor de boeren De bedrijfslasten en -win sten zullen voortaan door bevoegde lie den geschat worden en het stelsel van Twee maten en twee gewichten wordt radikaal afgeschaft. 6° Raadpleging der boeren en boe- renvereenigingen in zake Maximumprij zen, vervoerregeling, muilplaag en poot- ziekte, kortom in alles wat de landbouw zaken rechtstreeksch aanbelangt. 7° De achturendag bij de boeren in voege gebrachtalle overwerk wordt dubbel betaald 8° De Minister van Landbouw wordt in onbepaald verlof gezonden, indien hij voortaan geen baas mag spelen in z'n eigen huis Daar hebt ge, beste lezer, in enkele breede trekken de acht boerenzalig- heden waarmede de listige politieke vogelvangers uw hart en ziel zullen ko men bekoren. Zult ge haast niet aan 't denken gaan dat z u in 't Beloofde land willen voeren dat van melk en honig overvloeit Doch laat u ditmaal aan hun bekoor lijk en vanouds gekend refrein nfet meer beet nemen Weest op uwe hoede, want komen zullen ze vleien en streelen kunnen ze opperbestEens in hunne klem, herbe gint de doodnjjperij van vroeger. Ziet dus wel toe dat er ook hier voortaan niet meer moet gezegd worden Hardvochtige beulen Arme vogeltjes Er wordt aan de belanghebbende ter kennis gebracht dat er zal geld uitge leend worden aan al de leden van Redt U Zelven die 1° Regelmatig lid zjjn. 2° Een spaarboekje bezitten in de Spaar- en Leenbank van klein of groot bedrag of aandeelhouder in de Samenw. Maatschappij Redt U Zeivan. Het bedrag van de leenen som zal door het Bestuur kunnen geregeld wor den in verhouding van het bedrag der gestorte gelden op de gemeente of van het spaarboekje des lids. TIP JTi sJJu JBl I tlê III 'RSBLOEM De Vogelvangers opsteek!

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1