Bijvoegsel aan De Koornbloem van 8 Februari 1925 Nr 319, Van alles mat voor onze Fraitkuieekeps. Stemming. Zaaihaver. - V A R I A - De dichters zijn als mooie rozen Die juichen om het zomerschoon, En om het licht en zonnekozen Dat streelt en aait in dankbetoon. fJHU Vraag, sterv'ling, niet Dat 's dichters lied By zomerschoonheid droef zou wezen Want dag na dag Bloeit als een lach Hem dankend op 't verheerlijkt wezen. De dichters zijn als schoone crisanthen Die, bij Novemberkille nacht, De menschen op de graven planten Met stille traan en droeve klacht. Vraag, sterv'ling, niet Dat 's dichters lied Bij winterkilte een lach zou wezen Want diep en breed Gedragen leed Zal men in zijne oogen lezen. De dichters zijn als vreemde zielen Die, én bij vreugd of groote pijn Meevoelend, nederknielen, Omdat ze niet als and'ren zijn Vraag, sterv'ling, niet Dat 's dichters lied Z'n eigen vreugd of leed zou zwijgen Want dag na dag Zal traan of lach Zich aan elkaar tot verzen rijgen. De dichters zien het leven glijen In rusteloozen, stagen strijd, En scheppen daaruit beeldenrijen In stilte door hun kunst gewijd Hun leed en lach Gaat dag na dag Zich schenken aan hun medemen- Wijl puur en schoon [schen te A Zich eiken toon Vertolkt tot vreugde, leed of wen- [schen Van den Broeck Em. 't Is nog altijd tijd om fruitboomen te planten, zegde ik, niet lang geleden, aan een landbouwer, die noodgedwongen het planten zijner boomen had moeten uitstellen. Alhoewel het beste tijdstip om dit werk te doen de maand November is treft men toch alle jaren landbouwers aan die, 't zij door verwaarloozing, 't zij noodgedwongen hun planting tot na den Winter verschuiven andere ook denken, wanneer het wat laat begint te worden, het een jaar te moeten uitstel len. Ziehier hoe de kwestie dient ver staan te worden. In Maart is het nog tijd om fruitboomen te planten doch is 't beter, het bij niet vriezend weder, het zoo vroeg mogelijk te doen. Volledig rusten doet een plant niet, zelfs niet in den Winter en alhoewel de groei veel langzamer gaat dan in den Zomer moeten we er toch rekening me de houden. Fruitboomen welke men nu verplant, hebben nog twee volle maanden tijd om de beschadigde worteltjes te vernieuwen om zich goed vast te zetten en bij de eerste Lentewarmte zich flink in gang te zetten. Neem nochtans altijd de voor zorg aan den voet van den boom wat lang mest te leggen, niet enkel om de voeten warm te houden en alzoo de ont wikkeling van nieuwe worteltjes te be- voordeeligen, maar ook om hem te be vrijden tegen de vorst, die nog wel zou kunnen invallen en ook om door 't re genwater voedsel te laten doorsijpelen in 't bereik van "t wortelgestel. Te laat planten is slecht en vele land bouwers verheugen zich soms in 't ver schijnen van bloemen onmiddellijk na de planting en denken reeds aan eenige op brengst hetzelfde jaar nog doch hoe bitter worden ze niet teleurgesteld, hun boompje is bezig met zich uit te putten en in stede van reeds vruchten te dragen kan hij slechts nog dienen als brandhout. Plant dus zoo vroeg mogelijk, want hoe rapper het evenwicht hersteld is tusschen wortel- en bladgestel, hoe beter. De kwestie van het snoeien, onmid dellijk na de planting, schijnt thans door gehakt te zijn, 't was een van die pun ten waarover onze voornaamste vak mannen niet over akkoord gingen, thans schijnt het voldoende bewezen, alhoe wel ik vroeger het tegenovergestelde nog heb geschreven, dat 't beter is te snoeien dan niet te snoeien. Door de ontplanting is het evenwicht tusschen blad en wortelgestel gebroken en een te hevige verdamping langs de bladeren kan oorzaak zijn van een kwijnenden en ziekelijken toestand van het jong fruit- boompje. Ware nochtans de ontplan ting met veel zorg gedaan en voor den Winter dan ware het min noodig, ten ware om een welgevormde kruin aan het boompje te geven. Het wordt nu ook stillekens aan tijd om de fruitboomen te snoeien. Men on derscheidt voor 't snoeien voornamelijk de gesteltakken en het vruchthout. De gesteltakken worden enkel gesnoeid aan het uiteinde, terwijl het vruchthout met veel zorg en oordeelkundig dient ge snoeid te worden. Men doet soms ook dwarsche inkervingen boven of onder den gesteltak, 't zij om hem te verkloe ken of te verflauwen, langwerpige insne den aan den voet van den tak om een grooten toeloop van sappen te bekomen en hem beter te doen groeien, buigingen onder de horizontale en opbindingen in loodrechte richting, insgelijks om de ge steltakken te verflauwen of te verkloe ken, dit alles om het evenwicht zooveel mogelijk in het gestel te behouden. De verlengenis van pyramiden, snoeren en andere vormen snoeit men op een oog in tegenovergestelde richting dan 't jaar te voren om den boom in horizontale richting te houden. 't Ware misschien ook niet onge- wenscht de landbouwers nogmaals te waarschuwen, dat ze bij het aankoopen hunner fruitboomen zeer omzichtig die nen te werk te gaan. Ze dienen zich eerst en vooral te wenden tot ernstige, welgekende en bijzonder gunstig beoor deelde kweekers. Men is dikwijls ver ontwaardigd over de schandelijke wijze waarop landbouwers en fruitliefhebbers bedrogen worden door oneerlijke leve raars, helaas Nochtans dikwijls door hun eigen schuld. We vragen ons soms af, lezen die menschen dan geen enkel landbouwblad of kunnen ze 't niet lezen of begrijpen. Daar wordt toch alle jaren tegen gewaarschuwd. Waarom wenden die menschen zich nog altijd tot den eersten den besten kasteelhovenier of een handelaar in boomen, die 't niet ont zien in de kweekerijen alle oude, mis vormde en van ziekten aangetaste fruit- boompjes op te koopen en deze aan den man te brengen, somtijds nog tegen hooge prijzen. Namen van appels en peren kennen ze met de vleet, de beste weten ze af te rammelen als hun Vader ons en ze hebben ook alles onmiddellijk ter beschikking en wanneer 't gebeurt dat de landbouwers zich bedrogen ge voeld, dan weet hij heel behendig de schuld op den grond of soms ook op den landbouwer te schuiven die de planting slecht heeft uitgevoerd. Bij ernstige boomkweekers gaat dien ouden bocht den oven in als brandhout, niet ernstige doen er nog een goed zaak je aan en laten een nog veel min te ver trouwen tusschenhandelaar nog een be ter koopje sluiten ten nadeele nochtans van den landbouwer die hier het gelag betaalt of den dupe van de historie is, zooals onze boeren zeggen. Hier in de streek rond Aalst zijn ernstige fruit boomkweekers genoeg die er hoege naamd niet op uit zijn menschen te be driegen en die we dan ook warm onze boeren aanbevelen. 'k Hadde nog graag een woordje ge zegd over het bestrijken der boomstam men met een mengsel van kalk, klei en koedrek, dat ik in het landbouwblad be stempeld zag met den naam van nutte loos werk, maar dan toch ook de week daaropvolgende te recht gewezen zag. Dat men in sommige dingen van meening verschilt valt niet te weerleggen, hier nochtans is de zaak uitgemaakt dat 't bestrijken der boomstammen een zeer aan te prijzen werk is. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. Een raad voor onze boeren. De goede zaaihaver zal dees jaar veel te wenschen over laten, daar zij in slechte omstandigheden is ingeoogst geweest en op vele plaatsen aan 't kiemen is gegaan. Daaruit valt te leeren dat de boe ren dees jaar vooral al hunne zor gen zullen besteden aan de keuze van hun zaaihavereen rede te meer om zich nu eens voor goed zuiver en veredeld zaaigraan aan te schaffen. Wij twijfelen aan de mogelijk heid de verleden jaar verkregen opbrengsten nog te zien vermeer deren, zoo er dit jaar niet kracht dadig wordt ingegrepen. Landbouwers, wees voorzich tig. Bij het koopen uwer zaaizaden zult gijU beperken tot eene of twee variëteiten van iedere soort, en deze verkiezen wier deugdelijk heid gebleken is uit het geven der hoogste opbrengst in de gewone voorwaarden van de streek. Volgens het geval, U wenden hetzij tot gunstig gekende zaden- kweekers, hetzij tot ernstige in voerders, hetzij tot volstrekt be trouwbare kooplieden. Op staal koopen en eene reke ning eischen waarop de herkomst, de zuiverheid en de kiemkracht zijn gewaarborgd. U niet laten afschrikken door den prijs, als het zaad de vereischte waarde bezit. Het volstaat niet alleen zaai graan van goede herkomst te heb ben, we moeten ook nog doelma tig bemesten. Een fout die door gaans in de bemesting voor haver wordt begaan, dat is dat men geen phosphaten of toch geen genoeg aanwendt. Dat schaadt erg de graan vorming. Zelfs moet er aan Potasch worden gedacht, vooral indien men in de haver klaver wil zaaien. Ziehier, voor een Ha., een bemestingsformule die tot leiddraad dienen kan in leemgrond: 200 kgr. sodanitraat. 500 kgr. superphosphaat. 200 kgr. chloorpotasch. In zandgrond geve men, als phosphoormest, 800 kgr. metaal slakken. We zullen ook wel in acht nemen niet te dik te zaaien om de planten voldoende warmte, lucht en licht te geven ten einde eene betere bladgroenverrichting te verzekeren. Men heeft eene neiging niet dun genoeg te zaaien daaruit volgt dan dat de planten niet genoeg uitstoelen en elkaar bij den groei in den weg staan. Lucht en licht kunnen dan maar onvoldoende toe komen. Het omvallen is ook al eene der schadelijke gevolgen daarvan, alsook het ontstaan en het verbreiden van schimmelziek ten. 'n Laatste woord Zaait ook tijdig om een snelleren planten groei en dus 'n beter weerstands vermogen te verzekeren. Gedenk het fransche spreekwoord Avoine de février remplit le grenier V. Uit Kaf en Koren De stijging der tarweprijzen te Chicago. In loop van laatstleden- week greep er op de graanbeurs te Chicago een plotse en gevoelige prijs stijging plaats. Sir W. E. Nicholls, een der aanzien lijkste meelfabrikanten uit Engeland deelt desaangaande volgende zienswijze mede De meelfabrikanten in Engeland vormen een finantiëele maatschappij van 4.795.000 pond sterling, voorname lijk bestaande uit aandeelen van aange sloten ondernemingen en dat de spillers een voluitgestort kapitaal van 7 3/4 miljoen pond in de onderne mingen hebben gestoken. Volgens voornoemd meelfabrikant bestaat er niet het minste gevaar voor een trustvorming onder de graan- voortbrengers, aangezien de concurren tie tusschen de verschillende exportee- rende landen te groot is. De beide be staande pools, de Canadeesche en de Australische, hebben geen pogingen ge daan om samen te werken en moest zulks gebeuren, dan zou deze poging door Amerika, Indië en Argentinië onmiddel lijk worden verhinderd. Voor wat nu de plotse prijsstijging betreft, zegt voornoemd deskundige, dat de graanbeurs van Chicago, waar iedere liftboy in graan speculeert, feitelijk de wereldmarkt beheerscht. en de prijzen dicteert. Met de beste philantropische bedoelingen valt daaraan niets te ver anderen. De Engelsche pers en de sensatie- wekkende rijzing. Al de Londen- sche bladen houden zich eveneens bezig met de prijsrijzing der tarwe op de graanbeurs te Chicago. Deze heeft thans het hoogste toppunt bereikt dat ze ooit kende Op de graanmarkt werden ladingen gekocht naar gelang de beurskoer sen klommen. De prijs van de bloem klom met een shilling wat een onvermijdelijke verhoo ging van den broodprijs zal uitlokken, zoowel in Engeland als op het vasteland. Verscheidene bladen wjjzen op de toestandsveranderingen van vroeger en nu. Immers Rusland en Hongarië, welke weleer aanzienlijke graanuitvoerders waren, zijn thans door nijpenden hon gersnood gedwongen zelfs overgroote graanhoeveelheden aan te koopen. Van machtige uitvoerders, die ze vroeger waren zijn ze thans aanzienlijke invoer ders geworden. Provincie- en gemeentetaksen op het vee. De wijziging van volksver tegenwoordiger Drion vragend dat de provincies en de gemeenten geene tak- mogen heffen op het vee is door de Ka mer goedgekeurd worden. Enkel de kamergroep der socialisten heeft zich te gen deze beslissing verzet. Een welverdiend pluimken op on zen hoed. Op last van Mininster Hymans hield de Hr E. Pollet, Belgische kunsul generaal te Londen, aldaar eene toespraak voor het City-College over De Belgische economische ontwikke ling De Belgische vertegenwoordiger on derzocht er de economische ontwikke ling van België en ving aan met de ver klaring, dat het kleine België, bjj nader onderzoek, voorkomt als zeer groot op het gebied van handel en nijverheid. Door zijn aardrijkskundige ligging bevindt België zich te midden van het meest bedrijvige deel van Euro pa. Om op de wereldmarkt met goed gevolg te kunnen mededingen, is het land verplicht voortdurend met den vooruitgang mee te gaan. Dat verklaart de wetenschappelijke methodes, die ge volgd worden zoo voor den landbouw als voor de nijverheid. De Belgische ar beider houdt van zijn tuintje, dat hij, na de dagtaak, met bijzondere zorgen om ringt. Op landbouwgebied is het land echter niet bij machte de noodige graan-

De Koornbloem | 1925 | | pagina 3