r REDT U ZELVEN ftrbeid adelt Provinciale Landbouwkamer Karnavalfeesten Groot BAü MELK Oordeelkundige Bemesting Het benuttigen der Afgeroomde Melk Landbouwweekblad Sam. Maatsch. De Landbonwkamer van Antwerpen De Spinazie. Brievenbus HOFSTADE moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Qestanddeelen en Ontleding ZONDAG 22 FEB. 1925. Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG N\ 321 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Op Vrijdag 13 Februari had de eerste vergadering plaats voor de voorloopig samengestelde Kamer, in de lokalen van het Provinciaal Bestuur, te Gent. De Provinciale Landbouwka mer bestaat voorloopig uit 56 le den, waarvan 28 aangeduid door de Landbouwcomicen, 26 door den Leuvenschen Boerenbond en 2 door Redt U Zei ven (de HH. Cl. Ruyssinck en O. Caudron). In de lijst der afgevaardigden vinden we eene verscheidenheid van per sonen uit alle klassen der maat schappij Advokaten, renteniers, priesters, stokers, brouwers en ook eenige landbouwers. De Vergadering begon om 3 1/4 uur onder Voor zitterschap van Graaf de Kerck- hove, Gouverneur. De heer Gouverneur heette de leden welkom, gaf eenige wenken over het ontstaan, het doel en de werking der Kamer. Hij drukte bij- zodder op de broederlijke samen werking van al de groepen tot wel zijn van den landbouw. Hij stelde vervolgens aan de vergadering voor over te gaan tot de kiezing van het Bestuur. Als voorzitter werd voorgesteld den heer A. Van der Linden, lid der Bestendige Deputatie (afge vaardigd door de Landbouwco micen. De heer Van der Linden werd onder algemeen applaus en zonder stemming gekozen. De heer Gouverneur verliet ver volgens de zaal, na den nieuwen voorzitter welkom te hebben ge- heeten. De heer Voorzitter zette de zit ting voort en men ging over tot het kiezen van een eerste onder voorzitter. Incident. Een afgevaardigde van het Co rnice Eecloo vraagt het woord en protesteert in heftige woorden te gen het deelnemen aan de Kamer van personen vreemd aan de Pro vincie en zegt dat in Oost-Vlaan- deren toch wel bekwame mannen genoeg zijn en het niet noodig is dat we geleid worden door heeren uit Leuven. (De Boerenbond van Leuven had drij inspecteurs van Leuven zelf afgevaardigd, name lijk de HH. Adv. Gysen, De Le- peleire en Vanden Dael. Een lid van Leuven antwoordt en bewijst dat de wet dit niet verbiedt. Een ander afgevaardigde der Comicen beknibbelt de doenwijze van Leuven en zegtWij zullen niet dulden dat Leuven ons hier den baas speelt Dit inciderit duurt nog lang voort tot men eindelijk toegeeft dat vreemdelingen toegelaten zijn mits voorbehoud (de wet zal nader toegelicht worden). Men gaat eindelijk over tot de kiezing van den eersten onder-voorzitter. De kandidaat van Leuven, na melijk de advokaat Gysen, wordt zonder stemming gekozen. Voor de plaats van tweede on dervoorzitter waren er twee kan didaten de HH. Maenhout (Boe renbond) en Baron de la Faille d'FIuysse (Comicen). De stemming gaf de plaats aan M. Maenhout. Voor de vierde en laatste aan te duiden plaats, vroeg de heer Caudron (Aalst) het woord en stelde als kandidaat voor de heer Cl. Ruyssinck, landbouwer te Meire. Hij zegde o. a. Mijnhee- ren, tot hiertoe maken deel van het Bestuur der Landbouwkamer drij Advokaten Ik stel als vierde lid een landbouwer voor. Ik verwijs naar de woorden van den heer Gouverneur, die zegde dat we allen broederlijk moeten sa menwerken, en vraag dat ook on- ze groep zou vertegenwoordigd worden in het Bestuur Dit voorstel werd door den Boerenbond van Leuven bestre den. De stemming gaf M. Acker- man (Boerenbond) 32 stemmen en M. Ruyssinck 7 stemmen. Het Bestuur van de Landbouw kamer bestaat dus voorloopig uit de Heeren Voorzitter Van der Linden, advokaat, bestendig afgevaardig de (Landbouwcomice) Ondervoorzitter Gysen, advo- kaat, Leuven (Boerenbond) OndervoorzitterMaenhout, volksv., Gent (Boerenbond) j Schrijver Ackerman, landbou wer, Oostakker (Boerenbond). Dus drij leden van den Boeren bond en één lid van de Landbouw comicen. (Broederlijke samenwer king 0 voor Redt U Zeiven. Vollediging der Mandaten. Volgens koninklijk besluit ko men er nog verschillende manda ten bij, toe te kennen aan de ver schillende maatschappijen met be perkt doel. De heer Van den Dael (hoofd opziener Leuven) gaf hier de lijst van de maatschappijen die, vol gens hem, recht hebben op die ze tels. Hij nam het leeuwenaandeel voor Leuven, voor Redt U Zei ven niets meer. De heer Caudron protesteert en vraagt mandaten voor de Onder linge Brandverzekering, de Spaar en Leenbank en de Fruithandel van Redt U Zeiven. Er wordt ten slotte besloten de verdeeling aan- het Bestuur over te laten. De zitting wordt geheven om 5 uur. De eerste Indruk. De landbouwkamers waarvan het princiep der samenstelling ge brekkig is, zullen opgeslorpt en overheerscht worden door den Boerenbond van Leuven. De afge vaardigden van Leuven die de provincie bewonen, schijnen alleen te dansen zooals hunne meesters, de heer Van den Dael en Cie, fluiten. We verhopen echter veel van de rechtgeaardheid van vele leden der comicen en van sommi ge boerenbonders, bijzonder de eenige landbouwers, die deel ma ken van de Kamer. De rede van den sterkste zal hier wet zijn. Onze afgevaardig den zullen trachten zooveel mo gelijk te bekomen wat ons toekomt en al bleven zij met twee dan zul len ze dubbel stoer de zaak van de boeren verdedigen. De leden worden uitgenoodigd 1. Tot de Jaarlijksche Algemeene Vergadering der Aandeelhouders, ten lokale Klapdorp, 68, te Ant werpen, op Vrijdag 27 Feb. e.k., om 1 ure 30. 2. Om 2 uren vergadering der Beroepsvereeniging De Land bouwkamer 3. Aanspraak door de heeren O. Caudron, Bestuur der Sam. Maatsch. Redt U Zeiven, te Aalst en P. Querton, agronoom, der zelfde maatschappij. Alle leden ten zeerste verwacht. Het Bestuur. In 't lokaal Redt U .Zeiven Groote Markt, Aalst Op Zondag 22, Dinsdag 24 en Zondag 29 Februari. Er komt leven in de natuur. Bloem- botten en oogen zwellen tot barstens toe. Is er me niet iemand komen vertel len dat hij reeds bloemen op een perelaar hadAls 't maar geen boompje is dat zijn laatsten adem uitblaast of anders moet het nijg beschut staan. De sneeuwklokjes zullen dit jaar van onder den sneeuw niet moeten komen, 't wordt vastenavond en we wachten nog altijd naar het wit tapijt, waarop de kinders zoo belust zijn en dat wij groote menschen best missen kunnen. Hier mo gen we 't spreekwoord omkeeren en zeg gen Beter nooit dan laat. 'k Sprak onlangs nog met een persoon uit Herzele en die wist me te vertellen dat het gebouw van Redt U Zeiven zoo prachtig is en zoo schoon gelegen. We zijn vroeger altijd partijganger ge weest van eene uitbreiding dezer samen werkende maatschappij we blijven er partijganger van omdat ik zie dat Redt U Zei ven zonder vaar of vrees en te genover gelijk wie ook, de belangen der boeren durft verdedigen en verdedigt. Oude gewoonten keeren terugik was weer op een ander spoor, geluk kig dat 'k er op tijd heb acht op gesla gen of 'k zou wel durven vergeten van de spinazie te spreken, 't En is maar ziet ge dat de spinazie niet alleen een aange name, frissche en lekkere groente is, maar bovendien zeer gezond en gewaar deerd door haar hoog ijzergehalte en dus voor zwakke, bleeke personen, die aan bloedarmoede lijden, warm aan te bevelen. Van waar ze eigenlijk afkomstig is weet men ons niet goed klaar te spinnen sommige beweren dat ze uit Perzië komt, andere zeggen uit Midden- of Noord- Azië. Wat er ook van zij, ze is eenjarig en wordt het meest als tweejarige plant gekweekt. Ze is ook zeer gulzig en dit laat zich allicht begrijpen als we eens nagaan hoe snel ze groeit, welke kolos sale ontwikkeling ze neemt op die korte spanne tijds. Zoo men bijvoorbeeld einde Februari op zonnebarm zaait kan men er reeds einde April van oogsten dus slechts twee maanden na de zaaiïng. Aan een verstandigen hovenier zal het dan ook niet wonder schijnen dat een zoo gulzige plant, groote eischen stelt. De eerste en de grootste is toch wel de bemesting en voornamelijk de stikstof bemesting deze speelt inderdaad een grooten rol in het leven dezer plant. Bemestingsformulen opgeven is niet altijd een aangename taak, omdat niet alle gronden dezelfde meststoffen verehchen en ook omdat we rekening dienen te houden met de oude vetten, welke zich in den grond be vinden. Wat er ook van zij een 5 tot 600 kgr. stalmest per are, 4 tot 5 kgr. superfos faat en 2 tot 3 kgr. zwavelzure potasch, met daarbij begietingen tijdens den groei met aangelengden beer of, indien men dezen laatsten in geen voldoende hoe veelheid bezit een 3 kgr. zwavelzuur ammoniak of 4 kgr. sodanitraat die men tijdens den groei op het spinaziebed openstrooit, stelt een goede bemesting daar. Deze plant vreest droogte, in den Zo mer zal men ze dus eene frissche, belom merde plaats in den hof uitkiezen, an ders gaat ze opschieten dat 't droef is om zien. In de Lente integendeel mag men ze op een zonnige min of meer be schutte plaats uitzaaien. De spinazie kan tamelijk goed tegen de koude, een be wijs dat men ze met gemak overwinte ren kan, als het niet te hard vriest. Omdat deze groente zoo gezond en zoo versterkend is, hebben bekwame vakmannen er zich op toegelegd ze gansch het jaar door, zelf in den Winter te kweeken. Dit vergt nochtans eenige inrichting en wat onkosten. Ziehier hoe ze te werk gaan. Om in den Herfst en in de Lente spinazie te hebben zaait men omstreeks 10 Augus tus, voor half September en later. Van een zaaiïng na half September oogst men gewoonlijk in de Lente. Binst den Zo mer zaait men met tusschenpoozen van drie tot vier weken, 't Moeilijkste van al is in den Winter spinazie te oogsten.Om hierin te slagen kan men, te beginnen van half October, een goed deel der planten, voortkomende van zaaiïngen gedaan in Augustus-September, be schutten bij middel van glasramen, mat ten of zelfs eenvoudig met erwtrijzen. Men kan ook rechtstreeks rond half September in koude kassen zaaien. De meeste menschen denken dat de spinazie maar een snede en geeft, maar 't is met deze plant, evenals met het gras een eerste snede en daarna toemaat, Zoo van de zaaiïng van 10 Augustus kan er tweemaal voor den Winter afge sneden worden, wel te verstaan, als het weder voordeelig is voor den groei; men nijpt de bladeren juist boven den grond af en men bewaart het hart. Indien de planten den Winter door staan hebben, zooals dit het geval is met deze gezaaid na half September, moet men wel rekening houden, dat ze veel geleden hebben, dat de grond soms door regens in een erbarmeljjken toestand is gebracht. Dit zal men verhelpen door het toedienen in Februari-Maart van stikstofmesten, gevolgd door een goede ophakking om den groei fel aan te wak keren. Iedereen van u weet dat het spinazie- zaad verschilt volgens de soorten, som mige zaden zijn stekelig, voorzien van drie scherpe punten. Andere zijn rond. Het stekelig zaad gebruikt men meest in den Zomer. Om met zomerspinazie goed te lukken, moet men veel gieten en sterk bemesten, anders schiet ze in zaad op. Men draagt ook wel zorg op belommer de plaatsen te zaaien of wel tusschen planten die wijd van elkander staande, den grond door hun bladeren min of meer bedekken. Voor het kiezen der variëteiten passend aan ieder seizoen, zie volgend nummer. L. HAEMS, Landbouw voordrach tgever. De winst verwezenlijkt door den land bouwer hangt tegenwoordig in de eerste plaats af van de bekomen opbrengsten en dus van de toegepaste bemestin gen Deze blijven immers de grootste regelaars der opbrengsten. Om de maxima-opbrengsten te beko men is het dus noodig dat de gronden oordeelkundig bemest worden. En hierdoor moet men verstaan niet alleen het toepassen der voedende stoffen in voldoende hoeveelheid en gewenschte verhouding, maar ook het aanwenden van deze meststoffen die best aan de gestelde vereischten beantwoorden. Onder de stikstokmeststoffen is de ideale meststof het Sodanitraat van Chili dat de stikstof onder opneembaren en benuttigbaren vorm oplevert en ver der aan alle hoogervermelde vereisch ten voldoet. Daarenboven biedt het het groot voordeel de gronden niet te verzuren. Planten van hoogstammige hoo rnen. Die boomen moeten volgens de wet 2 meters van de grens van den eigendom staan, als er geene andere ge woonte in de streek bestaat. 'In destreek van Aalst wordt gewoonlijk de afstand van 3 1/2 voet genomen. Die gewoonten zijn slecht, want zij zijn de oorsprong van vele moeilijkhe den. Een gebuur heeft altijd het recht de wortels af te steken die in zijn land ko men en ook de takken te doen afsnijden die er over hangen. Overeenkomst tus schen de twee partijen zal het beste zijn. Ge zoudt dan moeten zeggen Plant uwe boomen op twee meters van mijn land en ik zal u met rust laten. Laagstammige boomen moeten 0,50 m. van de grens staan. Planterijen wor den gerekend als laagstammige boomen. Wij zullen die kwestie van betrekkin gen tusschen geburen in De Koorn- bloem van toekomende week verder onderzoeken, want er zijn nog vele an dere punten die voor de boeren van groot belang zijn. 't Was groote vergadering ver leden zondag. Om 9 uren waren de herbergzaal en eene tweede kamer van 't lokaal vol, want ten minste 120 landbouwers hadden aan den algemeenen oproep be antwoord. De Voorzitter, M' Possemiers, opent de zitting. Vervolgens han delt M. Querton over bemestings leer. Na hem onderhoudt de heer Caudron het publiek over het werk van RedtU Zeiven De maatschappij is in Hofstade al te lang gekend om zijne uitbrei ding te herhalen, maar spreker legt al de plichten der leden voor. Hij neemt levende voorbeelden, om de voordeelen te doen uitschijnen, voor iedereen, van de maatschap pij R. U. Z. Hij spreekt over den vooruitgang en over de verschil- lige afdeelingen. Hij verschaft in lichtingen over de werking van agronoom. Over 't algemeen een schoone vergadering en nadien werd er nog lang gesproken over de han gende landbouwkwesties. Eenige landbouwers vroegen uitleggingen over de belastingen, binnen korten tijd, zal daarover in De Koornbloem gesproken worden. Het was 11 uur als iedereen tevreden 't lokaal verliet. j 1 j Vervalschte Melk. Een melk kan niet derwijze vervalscht worden dat de scheikundige het niet terugvinde. Wij zullen ons vergenoegen dit te bewijzen voor de vervalsching door toevoegen van water en daar een voorbeeld de beste uitleg is, zal ik het voorbeeld ge ven van eene melk waarvan het ontle- dingsverslag mij door een mijner vrien den, scheikundige gehecht aan den eet- j warendienst, werd overhandigd. Ziehier i wat de ontleding gaf(1) Soortelijk gewicht of densiteit 1,022 Vet 30 Vetvrije droogrest 63,16 Melksuiker 36,8 Eiwitstoffen 21,5 Asch4,86 Nitraatreactie positief. Deze melk was klaarblijkelijk ver valscht. Vele melkverkoopers meenen dat het voldoende is dat de melk 28 gra den vet hebbe. Dit is een dwaling, want het toegevoegd water wordt er niet be rekend op het vet, maar wel op de vet vrije droogrest. Wanneer een melk min dan 87 vetvrije droogrest heeft, moet volgens de wet vervalsching als waar schijnlijkheid aanzien worden en het procent water wordt berekend als hadde de oorspronkelijke onvervalschte melk 87 gram vetvrije droogrest. Indien het toegevoegd water door W en de vetvrije droogrest door d wordt voor gesteld dan heeft men volgende verge lijking 110 - W_ 100 Hieruit haalt 87 men W 100 - lOOd 87 Laten i*?e deze laatste vergelijking toe passen op ons voorbeeld het verslag stelt een vetvrije droogrest van 63,16 vast, het procent toegevoegd water is 100 X 63,16_28 dus W 100 28 Deze melk bevatte dus 28 toege voegd water, indien de vetvrije droog rest in de onvervalschte melk 87 ge weest ware. De scheikundige ging ech ter tot een stalproef over de koe werd in zijne tegenwoordigheid gemolken en ziehier het verslag Soortelijk gewicht 1.033 Vet 45 Vetvrije droogrest: 97,72 Melksuiker 58,50 Eiwit32 Asch 7,02 Nitraatreactie Negatief. Het procent toegevoegd water wordt nu niet meer berekend op het wettelijk mininum 87, maar op de werkelijke vetvrije droogrest welke de stalproef le verde, in dees geval dus 97,72. De vergelijking wordt nu W_ 100 ~1Q0 ^723'16= 36 De vroeger aangeslagen melk (1) be vatte dus in werkelijkheid 36 toege voegd water, dus meer dan één liter wa ter in 3 liters vervalschte melk We hebben met opzet het ontledings- verslag gekozen van een melk welke veel vet en droge stof bevattenochtans hadde 10 toegevoegd water de vet vrije droogrest op 87 gebracht, dus juist op het door de wet vastgestelde mini mum, hoewel de melk dan nog 40 gra den vet zou gehad hebben. Nu, melken welke 45 graden vet en 97 grammen vetvrije droogrest hebben, zijn niet veel te vinden. Doorgaans heeft de melk een vetvrije broogrest van 90 en voor mel ken van goede hoedanigheid 95een vervalsching van 4 in het eerste ge val, 10% in het tweede geval zal dus alleszins al gemakkelijk teruggevonden worden. De scheikundige echter beschikt nog over andere methoden om het toevoe gen van water te ontdekken hij hoeft daartoe enkel de nitraten op te zoeken, want nitraten komen in onvervalschte melk niet voor, maar meest alle waters bevatten er. Een positieve nitraatreac tie is volgens de wet geen voldoende be wijs van vervalsching, maar de schei kundige wordt aldus op het spoor der vervalsching gebracht en gaat in dit ge val tot eene stalproef over. Door vergelijking van de melk welke op den stal wordt aangeslagen kan de vervalsching berekend worden en de aldus bewezen vervalsching wordt door de wet gestraft. Wij drukken erop dat enkel wanneer tot geen stalproef wordt overgegaan het minimum van 28 graden vet en 78 grammen vetvrije droogrest geldig is wanneer de stalproef gedaan wordt dan gelden als minimum het vet en droogrestgehalte der op den stal aangeslagen melk, daar immers aan geen melk, al ware ze van de beste kwaliteit, de minste hoeveelheid water mag toege voegd worden. Daaruit volgt dat er geen verval sching van melk bestaat of ze kan door den scheikundige teruggevonden wor den. In Aalst is het toezicht op de eet waren zoo streng verscherpt dat men zeggen mag dat geen vervalschte melk alhier nog ongestraft kan verkocht wor den. Er blijft echter nog een punt waar over ik moet spreken Kan een melk- verkooper die melk bij een ander moet gaan koopen, de vervalsching van de melk terugvinden of ten minste vermoe den Dit kan geschieden door bepaling van het soortelijk gewicht of densiteit. Men gebruike daartoe een lactodensi- meter (pegel) welke van een thermome ter voorzien is men leest de schaalver- deeling welke juist aan de oppervlakte der melk uitkomt. Wanneer men deze lezing doet, houdt men het oog juist op dezelfde hoogte als de vrije oppervlakte der melk (dus niet schuins van boven of van onder lezen). Aan het aldus gelezen getal zal men per temperatuurgraad onder of boven 15° een verbeterings- cijfer van 0,0002 toevoegen of aftrek ken. Vervalsching is te vermoeden wanneer het soortelijk gewicht kleiner is dan 1,028 of grooterdan 1,032. In het eerste geval is toevoeging van water, in het tweede geval afrooming te vermoe den. Wij kunnen de melkverkoopers niet te zeer aanzetten zich een lactodensime- ter (voorzien van thermometer) te ver schaffen. De lactodensimeters van Que- venne zijn uitstekend. Voorzien van dit instrument zal iedereen in zekere mate kunnen oordeelen over de waarde van een melk, en dit is wel noodig, daar niet alleen het vervalschen, maar ook de verkoop van bij een ander gekochte vervalschte melk, door de wet gestraft wordt. P. J. CLAUS. Scheikundige. Uit de tabel, die wij verleden week aanhaalden, blijkt dat de kalvers gevoed bij middel van afgeroomde melk en aard- appelbloem, 33 van hun gewicht ge wonnen hebben op 30 dagen tijd, als- wanneer de kalvers die afgeroomde melk zonder aardappelbloem verbruik ten, slechts op ditzelfde termijn 22 van hun gewicht hebben gewonnen. Dit geldt voor kweekkalvers van allen ouderdom. Edoch, het gebruik van aardappelbloem geeft nog betere uitsla gen bij jonge kalvers, zooals blijkt uit de vooropgemelde tabelvooral in de voeding van vet of mestkalvers is haar gebruik ten hoogste aanbevelenswaar dig. Het is wel te verstaan dat men nooit plotselings den aard der voeding mag veranderen, d. i. dat men trapsgewijze tot de voorgeschreven hoeveelheid aard appelbloem moet komen men mag de volle maat niet ineens geven, wil men aan geen groote gevaren blootgesteld zijn. Overigens ziehier hoe men dient te werk te gaan bij de voeding van jonge kalvers Gedurende de twee, drie dagen die volgen op het kalven, geeft men het jonge dier de biestmelk met of zonder bjjvoeging van water. Nadien geeft men de volle melk der moederkoe tot als het kalf tien of veer tien dagen ouderdom telt. Eenige vak mannen bevinden zich uittermate goed met eene zekere hoeveelheid water bij te voegen (1/5 tot 1/3). Vanaf den tienden of vijftienden dag vervangt men een weinig volle melk door afgeroomde dagelijks vermeerdert men de hoeveelheid afgeroomde melk, terwijl men in dezelfde maat de volle melk onttrekt, zoodanig dat, wanneer het kalf drie weken oud is, er niets an ders meer aan te drinken gegeven wordt dan afgeroomde melk bereid met een pap van aardappelbloem. Baron Peers voegt bij zijne afgeroomde melk 1/5 deel water en bekomt de-schoonste uitslagen. Naarmate het kalf ouder wordt, te beginnen van 6 weken, gebruikt men andere voedstoffen te gebruiken zooals tarwemeel, tarwebrood, zemelen (gruis), lijnzaadkoek, enz. Stilaan geeft men ook een weinig hooi. De afgeroomde melk zal zoolang de omstandigheden het toelaten het voor naamste voedsel der kweekkalveren blij ven. De ondervinding schijnt te leeren dat men de melk tot de voeding van jon ge kalvers bestemd best zal pasteurisee- ren of koken. Het toevoegen aan de melk van een snuifke voederfosfaat is 1 RN BLOEM

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1