mm m h.m<:*m m {■m-, mm m m m REDT U ZELVEN Arbeid adelt Landbouwvereeniging Redt U Zeiven De Watervoorziening op de Hoeve Landbouwvooruitgang Oofdeelkandige Bemesting Onze Landbouwkundige Landbouwweekblad Hoofd magazijn HERZELE DE LANDBOUW IN DENEMARKEN GEDROOGDE PULP moet steeds de 0 leus zijn van alle landbouwers. jaorlijHsehe Qlgemeene Üepgodering ZONDAG 8 MAART. 1925. Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG N\ 323 WKii - T M Abonnementsprijs 6,00 frank s jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Samenwerkende Maatschappij De deelgenooten worden bij deze uitgenoodigd tot de gewone welke zal plaats hebben, ten Maatschappelijken Zetel, Groote Markt, Aalst, op ZONDAG 22 MAART 1925, om 9 uren voorm. DAGORDE 1) Gebeurlijke bekrachtiging der Vollediging van den Toezichts- raad 2) Verslaq van den Toezichtsraad 3) Gebeurlijke goedkeuring der Balans- en Winst en Verhesreke- ning en der Winstverdeeling. 4) Gebeurlijke Winstverdeeling. De Bestuurder, gpHOCKAERT O. CAUDRON. B. SCHOCKAER i Wanneer wij nagaan dat het dierenlichaam voor 50 a 75% van zijn gewicht uit water bestaat, dat al zijn weefsels waterhoudend zijn, dat het water een belangrijke rol speelt bij de verplaatsing van de verschillende stoffen door de ver schillende lichaamweefsels heen, dat het lichaam voortdurend wa ter afstaat, niet alleen met de vaste en de vloeibare uitwerpselen, maar ook bij het zweeten en bij de ademhaling, dat bovendien zooals bij melkvee nog een zeer waterrijk kiemvocht in den vorm van melk afgescheiden wordt, dan hoeven we niet meer te wijzen op de hoogst belangrijke rol door het water te vervullen in het dierlijk organisme. Die watervoorziening vindt grootendeels plaats door opname van drinkwater, alsook van voe- dermiddelen, die min of meer wa terhoudend zijn. Zeer waterrijk zijn pulp (94 knol- en wortel gewassen, groenvoeders(68-90°/0). Armer aan water zijn hooi en stroo (12-14 koeken van oliehou dende zaden, graanvruchte, ge droogde afval van bierbrouwerijen en branderijen. Daar de duurzaamheid der voe dermiddelen ten nauwste samen hangt met het watergehalte, ware het niet zonder nut dit altijd te kennen. De manier van watervoorzie ning wisselt in hooge mate voor wat betreft het toedienen van drinkwater voor de koeien. De meeste stallen bezitten nog geen leiding die het drinkwater naar den stal voert. De koeien moeten naar buiten om te drinken en dan nog dikwijls is het eenige beschik bare drinkwater in vijvers, slooten en beken niet zelden van twijfel achtige zuiverheid. Het drinkwater voor de dieren is dikwijls van goede hoedanig heid, maar het is niet zeldzaam dat het alleen te krijgen is uit bronnen van zeer twijfelachtige zuiverheid en soms van besliste onzuiverheid. Ter toelichting willen we twee ge vallen vermelden. In het eerste ge val was de eenig beschikbare wa terbron voor de koeien en voor het schoonhouden der stallen, melkmateriaal, kannen, enz. eene kleine rivier, waarin 5 km hooger- op alle vuil van een district van ongeveer 1200 inwoners werd uit gestort. In het tweede geval dron ken de koeien uit slooten in het veld en de eenige watervoorzie ning voor het schoonhouden was een ondiepe put, waarvan het wa ter een onaangenamen reuk had, dat, zooals de boer instemde, zoo slecht was dat geen lid der huis houding het ooit voor drinken ge bruikte. In een groot aantal boerderijen werden ons putten aangewezen, die bij oppervlakkig onderzoek onmiddellijk zouden worden afge keurd voor drinkdoeleindenter wijl veel andere zouden betiteld zijn geworden met een twijfelach tige hoedanigheid. Monsters van 34 dergelijke watervoorzieningen zijn bacteriologisch onderzocht geworden slechts 4 werden als zuiver beschouwd, 18 waren bac teriologisch slecht en 12 twijfel achtig. Lamlendiger kan het wel niet De statistieken van 278 boerde rijen, waar in het geheel 447 bron nen van watervoorziening aanwe zig waren, melden 146 boerderijen met in het geheel 210 bronnen van watervoorziening die werden goedgekeurd, 86 boerderijen met 113 bronnen werden afgekeurd en op grond daarvan geweigerd voor melkleverancie46 boerderijen bleken in den aanvang 45 vervuil de bronnen van watervoorziening te hebben welke gesloten werden, en in het geheel werden er 49 nieuwe goede watervoorzieningen gemaakt. Met uitsluiting van publieke waterleidingen en in aanmerking nemende alleen putten, bronnen, enz... bleek den toezichter dat hij in staat was 187 watervoorzienin gen goed te keuren, terwijl hij er 188 moest afkeuren. Dit wijst er op dat 50 percent van de water voorzieningen op de boerderijen j vervuild zijn. Nu, we kunnen voor den stal de automatische drinkbakken niet genoeg aanbevelen. Op proef ge gronde ondervindingen hebben bewezen dat koeien die het water bij middel van automatische drink bakken ontvangen, veel minder drinken, dan wanneer men ze op de gewone wijze te drinken geeft. De dieren nemen hier water op lijk het hun lust, wijl ze op de gewone drinkwijze 2 a 3 maal daags ge dwongen worden groote hoeveel heden water in eens op te nemen. In den Winter kan dat stelsel noodlottige gevolgen achter zich slepen, daar het water dan ijskoud wordt toegediend. Daar de melk koeien door de automatische bak ken het water in gepaste hoeveel heden opnemen d. i. dat zij er niet meer van nemen dan het hun wel lust, kan dat stelsel niet anders dan gunstig inwerken op de melkgifte. Immers in te vele gevallen ontzien de dierenoppassers zich de moeite op tijd en stond en in genoegzame hoeveelheid, te drinken te geven en zien het beslist ook al te vaak over het hoofd om het werk vroeg te kunnen staken die groote on regelmatigheid en nalatigheid wachten niet lang een nadeeligen weerslag op de melkgifte te geven. Wanneer jonge dieren bij groen- voedering water krijgen op de ge wone manier, dan zien wij ze nog al dikwijls opdoopen. Met auto matische waterbakken treedt dit gevaar niet op. Door de automatische water bakken zullen de dieren ^us rustig en ongestoord hunne waterbe hoefte zelf'nemen in 't algemeen nemen ze niet meer als tot hunne gezondheid van noode is bij jon ge dieren nochtans zullen wij de hoeveelheid water moeten beper ken. j Terloops houden wij er aan te zeggen dat het altijd goed is warme dranken te geven, omdat koude dranken te veel warmte aan 't dierenlichaam ontnemen ten na- deele van de voederopname. Toch zal men er bij jong en kweekvee geen gewoonte mogen van maken om de dieren hierdoor niet te doen verzwakken en dus min weerstand aan de ziekten te doen bieden. Het water zal nooit de 15°C te boven gaan, omdat het dan niet meer verfrisschend is en smakeloos wordt. Wij weten wat al gevaar be smet water, evenals voor de die ren, voor de gezondheid oplevert. Ongezond water is voor de dieren zoo gevaarlijk als voor de men- schen. Wij zagen hooger dat 't meeste putwater op de hoeven alles be halve zuiver is, om rede van het inzijpelen van aal en andere be dorven, rottende vochten, die het zoo gevaarlijk maken voor de ge zondheid. Een vraag die hier voorzeker haar nut zou hebben is de volgen de hoe kunnen we nu een be smette put weder gezond maken Dr Franck, van Berlijn, heeft daaromtrent nuttige proeven ge daan en bevond zich best met het volgende Hij hangt boven in den put een aarden schotel, waarin hij 50 tot 100 gram broom aanbrengt* De broom is eene zeer krachtig ontsmettende stof, welke in de vrije lucht vervliegt. Daar de broomgassen zwaarder zijn dan de lucht, zakken ze langzaam de put in. Zij likken, al dalende, de wan den van den put en dringen zelfs in de openingen van de putwan- den. Zij dringen door het water heen tot op den bodem van den put, zoodat er eene volledige ont smetting plaats grijpt. Het water heeft wel een tijdje een onaange namen broomsmaak, maar is vol komen klaar en gezond, en ge schikt om er zonder gevaar de dieren te laten drinken. L. V. D. M. We kunnen met genoegen aan de be langhebbende leden berichten dat het hoofdmagazijn Herzele opent op MAANDAG 9 MAART 1925 Meest alle waren zullen van dien dag af beschikbaar zijn en verkocht aan de prijzen der Koornbloem. Als hoofdmagazijnier wordt benoemd de heer Richard Boelaert. Men zegge het voert. De Paardenkweek In onze voorgaande uiteenzetting hebben we getracht u een zoo klaar en volledig mogelijk denkbeeld te geven nopens den zwijnenkweek in Denemar ken. Voor wat echter den paardenkweek betreft kan ditmaal niet met denzelfden lof gesproken worden, aangezien deze tak van landbouwuitbating er minder hoog in aanmerking staat en bij dusver re als neven- of onderschikten voort- brengstfactor dient beschouwd te wor den. Zulks vloeit wel voornamelijk voort uit het feit dat in Denemarken het paard alleenlijk en uitsluitend beschouwd wordt als een motor met snelle beweging Zulks is dan ook wel de oorzaak dat men schier overal lichte paarden aan treft. alsmede lichte gespannen, welke beide vrij eer benuttigd worden tot het loopen dan wel tot zwaar vrachtver voer. In vergelijking met de onze heb ben hun karren en wagens er ternauwer nood een vierde van inhoud. Toch treft men hier en daar wel be langrijke paardenfokkerijen aan zoo kregen onze Belgische bezoekers in de Landbouwtentoonstelling van Hader- slem eenige prachtspecimens van het Jutlandsche ras te bewonderenjam merlijk is hun lichaamsbouw verre van een volmaaktheid zij hebben doorgaans een overdreven langen rug, zeer enge kroonen en voeten en is hun knieschijf doorgaans niet dikker dan een gewoon henei. In verhouding tot ons Belgisch Trekpaard staat het Deensche paard onder oogpunt van vorm en waarde oneindig verre beneden ons inlandsch rasdesniettegenstaande mag Denemar ken voor ons geenszins als een toekom stig afzetgebied beschouwd worden, aangezien de Deensche landbouwer on eindig minder belang stelt in paarden fokkerij dan wel in veekweek en kuituur. De landbouwoptelling van 1923 ge tuigt een algeheel totaal van 562.000 paarden, wat ongeveer 17 eenheden per 100 hectaren labeurgronden uitmaakt. Toch belet dit alles niet dat de regee ring eenen ruimen geldelijken steun ver leent aan paardenprijskampen en ten toonstellingen, zoodat de 300 samen werkende maatschappijen van paarden kweek er bestaande in hooge mate wor den beschermd en aanmoedigd. De Veekweek Indien de paardenkweek, zooals we hooger zegden, er doorgaans op 't ach terplan wordt geschoven, heel het te genovergestelde treffen we aan bij den veekweek, waarin de Deensche land bouwer bij uitmunt en zelfs het wereld record heeft weten te veroveren. We staan nog eenige weken van het groenvoeder. De leden die begeeren zich te voorzien van drooge pulp, kunnen dees week aan goede condities koopen, daar we eene nieuwe partij aankregen. Wij kunnen aanbieden Extra drooge pulp in zakken aan 68 fr. de 100 kilos. Extra drooge pulp, wit en uitnemend zwellend zonder zakken aan 62 fr. per 100 kilos. Alles genomen magazijn Aalst of Her zele. De winst verwezenlijkt door den land bouwer hangt tegenwoordig in de eerste plaats af van de bekomen opbrengsten en dus van de toegepaste bemestin gen. Deze blijven immers de grootste regelaars der opbrengsten. Om de maxima-opbrengsten te beko men is het dus noodig dat de gronden oordeelkundig bemest worden. En hierdoor moet men verstaan niet alleen het toepassen der voedende stoffen in voldoende hoeveelheid en gewenschte verhouding, maar ook het aanwenden van deze meststoffen die best aan de gestelde vereischten beantwoorden. Onder de stikstokmeststoffen is de ideale meststof het Sodanitraat van Chili dat de stikstof onder opneembaren en benuttigbaren vorm oplevert en ver der aan alle hoogervermelde vereisch ten voldoet. Daarenboven biedt het het groot voordeel de gronden niet te verzuren. De veestapel bereikt er het buitenge woon cijfer van meer dan 2.500.000 stuks, waarvan de ruime helft bestaat uit melkkoeiën. De rassen welke men er aantreft, kunnen tot deze vier voorna me teruggebracht worden a) In de magere streken van Jutland vindt men de stallen opgepropt met spe cimens van het jersey ras, klein van ge stalie, bovendien zeer matige eetsters b) Het Holstein ras, soort van Hol landsche koeien, met overvloedige en rijke melkgifte c) De Dairy-Shorthorn, of korthorens uit Durham, tot melkvoortbrengst ver edeld, alhoewel ze een uitstekend slacht vee uitmaken. d) Eindelijk het Roode Deensche ras, het meest verspreide en hetwelk boven dien uitmunt door zijne zeldzame een vormigheid. 7t Is een koe in den aarc roode van Vlaanderen, lichter en min volmaakter van bouw. Haar gewicht schommelt tusschen 450 a 500 kgr. De Deensche kweeker is er ten volle inge- slaagd deze melktype vast te stellen, den overgang harer rashoedanigheden te verzekeren, en de raseigen haarkleur er van te behouden. De melkkontrool dient er als grond- basis der veredeling. Boven elke melk koe hangt een plankje met volgende aan duidingen naam en nummer van het dier, laatste springdatum, getal kilogr. melk der laatste melkperiode, middelbare graad der vetstof. Overigens kent elke boer deze gegevens van buiten voor elk melkdier. Dit zegt u onmiddellijk met welke nauwkeurigheid het opbrengstver mogen van elke melkkoe wordt opge volgd. Ook is het volstrekt geene zeldzaam heid er dieren aan te treffen, welke van 5 tot 7000 kgr. melk voortbrengen met een middelmatige boterproductie van 200 kgr, en meer per jaar. Deze prachtige uitslagen zijn het ge lukkig gevolg van het meldkonderzoek dat regelmatig om de 14 dagen plaats grijpt en telken jare wordt herhaald. Derwijze heeft de kweeker steeds de verzekering noch tijd noch geld te ver spillen en op gepaste oogenblik die le vende machinen uit zijnen stal te ver wijderen, welk bij ons zoo vaak de winst der andere opvreten. Koeien wier melk' gifte ontoereikend is, en die geen kalve (Zie vervolg 2de blz. 1®" kolom) Het jaarlijksch kongres der landbouw- vereenigingen op 17 en 18 Februari was oprecht een groot succes. Nooit hebben wij zooveel boeren bijeen gezien. De eerste dag al was het getal deel nemers bijzonder groot en als Mijnheer Brenez de zitting in de groote zaal der Brasserie flamande opent, zijn er vele toehoorders die geen zetel meer kunnen vinden. De spreker herhaalt het werk van den vorigen voorzitter Mr Leurquin, nu eere-voorzitter der Natio nale Vereeniging. ófHij geeft vervolgens uitleggingen over den oorsprong van een landbouw- partij, politiek-vrij, in zekere streken van België. Die partij, zegt hij, is geboren uit nood, omdat na zeven jaren werking, na de vele beloften van de politieke groepen de boeren niets bekomen heb ben dan... den ezelsstamp.na de kiezin gen. Daarom zullen de boeren van Luik en Luxemburg hunne belangen in de Kamers zelf verdedigen. M. Brenez spreekt dan van de Land- bouwkamers, die, slecht gemaakt, geene vertegenwoordiging van den landbouw kunnen zijn en hij bespreekt de groote hangende landbouwkwestiën, evenals zekere bestaande wetsontwerpen die nooit voor de Kamers zullen komen vóór de a.s. verkiezingen.Hij noemt de pacht wet, de vrijheid voor den landbouwhan del, eene goede wetgeving inzake mest stoffen zooals er eene in Frankrijk be staat, meer rechtvaardigheid inzake belastingen, 't Is mij onmogelijk het c derzoek van al die punten te herhalen dit zou ons te ver leiden en de lezers van De Koornbloem hebben dat reeds vroeger in hun blad kunnen zien. M Brenez heeft het doel der landbouwers vereenigingen op de schoonste wijze uitgelegd, want als hij gaat zitten, dave ren de bravo's in de groote zaal. Het woord wordt dan gegeven aan M' Querton, agronoom van Redt U Zeiven Deze geeft de verzekering dat de Vlamingen hetzelfde doel hebben als de Walen de landbouwverdediging. 4ij geeft uitleggingen over de maat schappij en hare inrichting. Hij spreekt van De Koornbloem en doet tot al de Vlaamsche boeren een oproep tot samenwerking en eensgezindheid. Zijne woorden worden meermaals door luide bravo's onderbroken. Daarna begint het werk in de afdee- lingen, want het getal der af te handelen punten is te groot en het werk moet ver deeld worden. Wij hebben 's Voormiddags Ie afdeeling Belastingen. II* Landbouwbank. III« Verzekeringen. IVe Vetmesten van vee en verkoop van het inlandsch vleesch 's Namiddags Vc afdeeling Landbouwcentraal (aan en verkoop). VB De Jonge Boerenveree- nigingen. VIIC Groententeelers. Het zou onmogelijk zijn een gedacht te geven van het werk dat daar gele verd wordt. Iedereen die boer is, heeft recht aan de bespreking deel te nemen 't is te zeggen dat al de kwestiën onder zocht en uitgediept worden. Ik zal alleen de besluiten in 't kort samenvatten. T Afdeeling 1Het loon van den landbouwer zou van zijne winsten moeten afgetrokken worden. Hij zou, zoowel als een werk man, een schrijver of andere loontrekker, voor zijn werk moeten betaald worden. 2. Al de leden der familie die op de hoeve meewerken zouden ook moeten betaald worden, 't is te zeggen dat hun loon ook van de winsten zou moeten af getrokken worden en daarna alleen zou men de bedrijfsbelasting mogen toe passen. 3. Opletten dat het aangewend kapi taal geen twee of drij keeren door de belastingen aangeslagen wordt, b.v. door taxen op het vee, de paarden, de varkens, de wagenwielen enz. 4. Als het voordeelig is, zou de belas ting op het roerende kapitaal, ten eerste afgetrokken worden op de opbrengst van het aangewend kapitaal, wiens op brengst op 3 wordt gerekend. Het geen overblijft, gevoegd bij het loon van den landbouwer zou dienen om de be drijfsbelasting te bepalen. Dit zou voor de nijverheid en den handel ook mogen bestaan. IT afdeeling. 1De Banque Agricole de Belgique (Landbouwbank) moet door de boeren gesteund worden, door het storten van hun spaargeld en het gebruik der dien sten van de bank, dit onder de kontrool der boeren en voor de belangen van den landbouw. 2. Ieder lid moet nieuwe leden bijbren gen door eene persoonlijke propaganda. 3. De vergadering verheugt zich om het werk van den Beheerraad en dankt het Bestuur voor de bekomen uitslagen. IIT afdeeling. 1Zoohaast mogelijk eene algemeene brandverzekering oprichten en ook lo kale onderlinge maatschappijen voor de verzekering van hoornbeesten en paar den. 2. Door de pers de verzekeringsmaat schappijen bekend maken. IVe afdeeling. 1. De verkoop van bevroren en in landsch vleesch in eenzelfde huis zien verbieden. 2. Dezelde taxen vragen voor de twee soorten vleesch. 3. De inspectie vragen voor het inge voerde vleesch zoowel als voor het in landsch. 4. De beenhouwers en de boeren eischen voor degenen die bevroren vleesch verkoopen de verplichte aan plakking van het gebruik dat zij er van maken. V' afdeeling. 1. Om te beginnen in alle kantons, sa menwerkende maatschappijen zien op richten voor aankoop. 2. Al de boeren in de Centrale zien treden. 3 Propaganda door de pers. VT afdeeling. 1. Oprichting van Jonge Boerenveree- nigimgen in alle kantons, arrondissemen ten en provinciën. 2. Al de komiteiten door het voor beeld aan de andere leeren beter te wer ken. 3. Al de leden van de voordeelen door de vereeniging gegeven, zien ge nieten. 4. Nieuwe leden aanwerven. 5. In alle provinciën, met de landbou- wersvereenigingen, de middelen zoeken om nieuwe Jonge Boerenvereenigingen* op te richten. 6. Het programma volledig uitvoeren. 7. Een kontrool der lokale vereenigin gen door het nationaal komiteit. 8. De uitbreiding van het landbouw onderwijs. 9. Het gebruik van uitleggende fac toren in 't onderwijs. 10. Door de Jonge Boerenvereenigin gen de middelen zoeken tot verbetering van het landbouwonderwijs. VIT afdeeling. 1. De zure gronden door kalking ver beteren. 2. Niet alleen nitraat, ofwel ammo- niaksulfaat, ofwel superfosfaat, enz. ge bruiken de planten moeten al de noo- dige bestanddeelen in den grond vinden. 3. Als men weinig kennis heeft van meststoffen, bij voorkeur niet-samenge- stelde gebruiken. 4. De grondregelen der bemestings leer aan ieder boer bekend maken. 5. Vragen dat al de streken van groen- tenteelt op denzelfden voet behandeld worden voor wat aangaat de belastin gen- 6. Oprichting door de groententeelers van eene samenwerkende maatschappij voor aankoop. DE VERTOON ING Om 5 uren begeeft zich een getal deelnemers naar de verschillende statiën om het avondwerk op de hoeve te gaan doen, doch meer dan duizend boeren en boerinnen zijn om 7 uur vereenigd in de groote zaal "Cour d'Angleterre om de nieuwe Revue der D. A. B. te zien. Deze draagt den titelC est d la con-descen-dance en bestaat uit een voorspel en drij bedrijven. Gedurende 4 uren moet het publiek onophoudend lachen. De geschiedenis van een Pool- sche werkman, die daarna deurwaarder op het Ministerie van Landbouw wordt en zelf het werk van den minister doet, wordt heel goed aangenomen. Verder zijn er fijne kritieken over de wet van mond- en klauwzeer, de vervoerwet enz. en op zeker oogenblik komt een boer met een rood licht om het aan den staart van zijn koe te hangen. Vele liederen luisterden het stuk op en het einde werd door daverende bravo's begroet. 's Woensdag, om 10 uur, herbegint het werk in de groote zaal van het Theater Olympia Omtrent 4000 boeren kunnen moeilijk plaats vinden en velen moeten buiten blijven. Ik zal de voordrachten der sprekers niet herha len het programma der landbouwers- vereenigingen en Jonge Boerenvereeni gingen wordt door de HH. Brenez, Leurquin. Criquelion, Jabon, Molin- {jhen en Juffer Pétiau opnieuw vastge steld. M. Vignette geeft het verslag van het werk over 1924 en van de vergade ring van den vorigen dag. 's Namiddags begaven al de kongres- sisten zich naar de tentoonstelling der landbouwmachien, waar zij op vertoon hunner lidkaart vrijen ingang hadden. X. Y. Z. Onze agronoom Mr Querton is spre- kelijk Alle voormiddagen van 8 tot 12 u. op onze bureelen, Brabantstraat, 53. Des Zaterdags voormiddags in ons lokaal, Groote Markt. Kostelooze raadplegingen voor onze leden over alle aangelegenheden, BE urn OEM

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1