REDT U ZELVEN Arbeid adelt DE BELASTINGEN Ons Hoofdmagazijn te Herzele w Onze Landbouwkundige Aardappelsoopten Onze Graangewassen. Grondontleding in de Praktijk Landbouwweekblad De Koornbloem moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. CDetens^happelijl^e Qijdpage ZONDAG 29 MAART. 1925. Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG Ni "326 Abonnementsprijs t 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST' Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers De Bedrijfsbelasting Art. 27 zegt Voor de toepas sing van de bedrijfsbelasting wor den als winsten aanzien 1° Het loon dat de ondernemer zich wegens zijn persoonlijken ar beid toekent. 2° De baten en voordeelen wel ke de ondernemer in natuur geniet. 3° De baten van zijne specula- tiën. 4° De sommen gebruikt tot ge- heele of gedeeltelijke terugbeta ling van ontleende kapitalen, tot uitbreiding van de onderneming of tot waardevermeerdering van de toerusting. 5° Om 't even welke reservenof voorzorgsfondsen, de overge brachte sommen van het jaar op nieuwe rekening en elke soorte lijke bestemming. Dit is zeer goed voor belastings- plichtigen die boekhouden, maar hun getal onder de boeren is toch klein. Daarom zegt de wet verder: Het inkomen wegens het land bouwbedrijf wordt voor de vast stelling der belasting aanzien als gelijk aan het dubbele van het kadastraal inkomen omschreven in art. 5. Niettemin mogen de be- lastingsplichtige en het beheer door alle rechtsmiddelen bewijzen welk het werkelijk inkomen is. Hier beginnen de moeilijkheden. I Het beheer is met cijfers gekomen zonder dat de belastingplichtigen het heeft die cijfers doen aanne men. Alhoewel die handelwijze in zekere streken verdwenen is,waar om bestaat ze nog in andere stre ken Waarom zouden zekere bon den alleen het recht hebben die winsten van den landbouw te be palen, waarom zouden die het monopool bezitten der rechtvaar digheid. Als dit nochtans nog schijnt te bestaan in de Vlaamsche streken, was het vroeger overal zoo (zie de kopij van den brief nr 10,782 Cd. 2e Bestuur van het Ministerie van Financiën, bijgevoegd aan den brief nr 1/86 S. 72456, 2° Bestuur 14 Juni 1922 van het Landbouw- ministerie aan de staatslandbouw- kundigen.)Wij weten nochtans dat hoe beter de boeren zullen inge licht worden over hunne belastin gen, hoe gemakkelijker zij zullen betalen en er zal veel minder onte vredenheid bestaan. Wij mogen niet vergeten dat de macht van den Staat maar te goed bekend is iedereen weet dat er inzake be lasting tegen hem onmogelijk is te strijden en daarom zwijgen de be- lastingsplichtigen als ze alleen staan, als ze niet vereenigd zijn. Die reden is niet voldoende om onrechtvaardigheid te wettigen en wij vragen van de belastingsagen ten eene goede toepassing van de wet en van de boeren overal eene sterke samenwerking voor de ver dediging van hunne belangen. Wij vragen ook voor al de beroeps- landbouwgroepen een zelfde recht tot de bespreking en wij hopen op die manier alle misverstand tus- schen den Staat en zijne belasting schuldigen te verwij'eren. De be komen uitslagen in zekere streken zijn er wel een bewijs van. Het is zeer moeilijk de beroeps winsten van een boer te bepalen zonder boekhouden.Daarom moe ten wij het verschil kennen tus- schen de inkomsten en de uitga ven aan de eerste moeten wij de boedelbeschrijving van het einde van 't jaar toevoegen, aan de tweede de boedelbeschrijving van het begin van het jaar. Waarom Wij kunnen veel ofwel weinig van onze producten verkocht hebben zijn ze verkocht, wij vinden ze on der den vorm van geld in onze kas anders bestaan ze onder vorm van waren in onze magazijnen of op onze zolders ofwel onder vorm van dieren in onze stallen in alle geval moeten wij er toch altijd re kening van houden. Wij moeten ook de geldsommen rekenen die voor de teelten van het volgende jaar uitgegeven zijn wij moeten eindelijk rekening houden van de verandering van waarde van ons materiaal. Wij hebben dus langs eene zijde al de verkochte producten (graan, dieren, aardappels, beeten, boter, melk, eieren, vlas, tabak, hoppe, enz.) de boedelbeschrijving van het einde van het jaar bestaande uit de waarde van het werk, het zaad, de meststoffen enz. die voor de teelten van het volgende jaar gebruikt zijn ('t is het geval ,voor de wintergraangewassen b. v. rog ge, tarwe, gerst, winterhaver), de waren in magazijn, de dieren, het materiaal, de waarde van het mest dat op de hoeve is, de waarde van produkten die verkocht zijn maar nog niet betaald. Wij hebben langs de andere zijde al de kosten smid, veearts, bouwmeester, wa genmaker, schrijnwerker, werk volk, beroepsverzekeringen (brand of ongevallen), pacht, aankoopen van voeders, meststoffen, dieren, materiaal, enz., de boedelbeschrij ving van het begin van het jaar en de waarde van gekochte waren die nog te betalen blijven. Dat werk is zeker moeilijk in vele gevallen het zou nochtans nuttig zijn dat in alle streken eeni- ge Doeren net deden, net zou Kun nen dienen ten eerste om hunne juiste bedrijfsinkomstente bepalen, ten tweede om als voorbeeld te dienen tot de besprekingen met het belastingsbeheer. Bestaat dit niet, dan hebben de boeren toch het recht een abnormale toestand te bewijzen door facturen en alle andere rechtvaardige middelen om langs de eene zijde al de inkomsten te bepalen en langs de andere al de onkosten. Wij mogen in die rekeningen niet vergeten dat al de produkten van de hoeve door den landbouwer en zijne familie gebruikt,als verkocht moeten aan zien worden (eieren, melk, graan, aardappels, enz.) De bedrijf belasting wordt toe* gepast per schijf van jaarlijksche inkomsten van 3000 frank en min der. Haar bedrag.met inbegrip van de aandeelen der provinciën en der gemeenten wordt op 2 t. h. gesteld voor de eerste schijf en vermeerdert trapsgewijze met een half ten honderd voor elke nieuwe zonder 10 t. h. te mogen over schrijden voor het gedeelte der inkomsten dat 48000 frank over treft. Voorbeeld Een landbouwer heeft op zijne hoeve 14,000 frank gewonnen. Hoeveel zal hij als be drijfsbelasting betalen Wij hebben in 14000 frank 4 schijven van 3000 fr. en 1 van 2000 fr. Voor de eerste schijf betaalt men 2 dus 3000 frank geven 60 fr. Voor de tweede 2,5 is 75 fr. Voor de derde 3 is 90 fr. Voor de vierde 3,5 is 105 fr. 2000 fr. aan 4 is 80 fr. Totaal 410 fr Het is dus gemakkelijk een kon- trool te maken van de belasting die op de belastingspapieren staat maar het is moeilijker te verstaan op welke manier de winsten bere kend worden. Die winsten per Ha verschillen in alle streken, hetgeen maar juist is, want goede gronc brengt meer op dan slechte hier is het werkvolk beterkoop dan daar en daarbij zijn de teelten toch overal dezelfde niet. In een volgend artikel zullen wij de bedrijfsbelasting verder onder zoeken. ('t Vervolgt). P. QUERTON, Agronoom. Onze talrijke vrienden uit de streek van Herzele zullen wel enkele maanden met blijde belangstelling, het zoo lang zaam, maar toch zeker, vorderen van den opbouw van ons hoofdmagazijn te Herzele hebben afgespied. Een paar jaren reeds werd er nu en dan eens gewaagd van het tot stand brengen van een groot magazijn in die streek. Er waren reeds mannen te vin den die het bestuur van R. U. Z. van langdralerigheid en veel te geringen on dernemingsgeest beschuldigden, omdat er zoo lang werd gewacht om de groote stap te doen. Maar die schijnbare langdralerigheid had heel gegronde redenen. Er diende vooral gelet zich een ge schikt terrein aan te schaffen, waarvan de ligging gemakkelijk en de uitgestrekt heid voldoende zou wezen. En eindelijk wierd het gedwongen wachten beloond en waren onze hoofd mannen in de gelegenheid een heel ge schikt terrein te koopen aan de statie van Herzele. Een gewenschter ligging kon er niet gevonden worden. Op 'n goede honderd meter van den ijzerenweg en de tramstatie van Her zele is ons hoofdmagazijn gelegen, mid den in een brandpunt van verkeer. Wie met die streek eenigermate is bekend, zal wel weten dat op statie Herzele veel wordt gelost, zoodat al de landbouwers en inwoners uit die streek meermalen ons magazijn naderen. Het openen van dat hoofdmagazijn is van groot nut voor de leden landbou wers uit die streek. Om klaar en duidelijk de voordeelen ervan te doen inzien zullen we er hier enkeje opsommen I* Al de waren worden er afge- .everd aan de prijzen van De Koorn- ïloem. Er is dus voor de waren die daar jetalen cfan in ons hodfdmagazijn tê Aalst, dus winnen onze leden, die daar jediend worden, minstens 1 frank per 00 kgr. tegen in de plaatselijke maga zijnen. II. Alle waren door onze veree- niging geleverd zijn er geregeld te krijgen. In vele onzer plaatselijke maga zijnen, is er steeds gebrek aan deze of gene waar, zulks door plaatsgebrek, te wetoig vraag of iets dergelijks. Onze leden kunnen zich dus niet altijd het ge- wenschte in een plaatselijk magazijn aan schaffen en zijn dan soms gedwongen zich elders te gerieven. III. —Onze plaatselijke magazijnen uit de streek van Herzele kunnen zich regelmatiger van het noodige voor zien. Nu hoefden zij zich steeds te wen den tot ons hoofdmagazijn te Aalst en vandaar was het niet altijd mogelijk de talrijke bestellingen tijdig uit te voeren. Nu kunnen ze. als er hen iets ontbreekt, dit veel rapper halen uit Herzele. Zoo zullen hunne magazijnen regelmatiger voorzien zijn, iets dat weerom onze le den uit de streek ten goede komt. IV. Inschrijvingen van zaai- en plantgoed, landkalk en meer andere zullen voor de streek in ons hoofdma gazijn worden opgenomen de vragen voor geheel de streek zullen daar ge groepeerd worden. Zoo zullen die ver schillende waren beter dan vroeger en regelmatiger kunnen geleverd worden. V. Leden uit de streek die in lichtingen of wat ook verlangen te bekomen, kunnen zich gerust wenden tot ons Hoofdmagazijn. In de mate der mogelijkheid zullen ze daar met raad en daad worden bijgestaan. Ziedaar, enkele onder de vele voor deelen die rechtstreeks ten goede ko men aan onze leden uit die streek. Daarenboven hebben wij nog dit het openen van dat hoofdmagazijn spaart aan onze vereeniging vele onkos ten. Vroeger immers moest heel die streek van uit Aalst worden bediend. Wel kwamen verschjllige wagons toe op statie Herzele, toch moesten nog zoovele waren in Aalst worden afge haald of geleverd met auto's, dit alles bracht groote onkosten teweeg, die na tuurlijk in den algemeenen verkoopprijs moesten worden gerekend. gonih-rièrzelël'ia&£oWb7 TSatardüüï 2111' len die onkosten grootendeels wegval len en zullen de prijzen onzer waren nog lager komen te staan dan vroeger. Laat ons bij dit alles nog voegendat het onze eenigste wensch is, om door goede waar, voldoende voorraad en eerlijke bediening in en door ons hoofd magazijn Herzele, de goede faam onzer vereeniging zoo mogelijk nog te doen groeien. Redt U Zeiven en zijne voor mannen ter eere en den landbouwers stand ten goede. Graver, graver 'k zie u bezig Met uw spa daar in uw spit Om de zwaren grond te keeren, Wijl de zon te schijnen zit 'k Zie het zweet in zware dropp'len Rollen langs uw bruine wang Zwaar en lastig is uw arbeid. En uw dagen ook zoolang Doch, als gij, om wat te rusten, Steekt uw hoofd en rug omhoog. Dan krijgt gij tot uw genoegen Schoone velden onder 't oog Ronken doet het, gonzen, brommen. Rondom u, dat 't leute geeft 't Leeuwerikje hoort gij zingen, Wjjl het naar de wolken zweeft Zuivre lucht voedt uwe longen, Geeft gezondheid aan uw bloed Maakt uw lichaam sterk als ijzer, Levenslustig uw gemoed Graver, 'k weet er nog zoo vele, Ik ben ook een van dit slach Die in krochten van fabrieken Wroeten moeten dag aan dag Waar Gods lieve, blijde zonne Schaarsch komt door de ruitjes zien Waar den dampkring is bedorven, Ronkt en ratelt de machien Waar het bloed in d'aadren wegsterft, Waar de stonden dagen zijn Waar de lach der veege zwoegers Maar van vreugde is de schijn Graver, zoudt gij willen ruilen Zie, dit waar' van u niet wijs Zulk een werkplaats is een helle, D'uwe een lustig paradijs Fons Van de Maele. Onze agronoom Mr Querton is spre- kelijk Alle voormiddagen van 8 tot 12 u. op onze bureelen, Brabantstraat, 53. Des Zaterdags voormiddags in ons lokaal, Groote Markt. Kostelooze raadplegingen voor onze leden over alle aangelegenheden. Om de belangrijkheid van de aard appelteelt duidelijk in 't licht te stellen, hoeven we enkel te zeggen dat de aard appel een onzer winstgevendste land- bouwvruchten is, die onder onze bijzon- ste om niet te zeggen de voornaamste volksspijzen telt, dat hij uitsluitend met het bood de grondslagen der menschelijke voeding in onze werklieden huisgezinnen uitmaakt en dat hij, buiten zijn belangrijkheid dus voor het in- landsch verbruik, ook nog gedeeltelijk voor den uitvoer wordt geteeld. Diensvolgens moet de aardappel in gansch ons land en bijzonderlijk in de nabijheid der groote steden, op groote schaal worden voortgebracht. Telken- jare gaat een min of meer groot gedeelte der opbrengst verloren door de aanran dingen der ziekten. Wij zien ook nog dat onze veestapel gedurig aangroeit en dus krachtiger hoeft te worden gevoed, dat het landbouwbedrijf krachtiger wordt opgedreven en alle behoeften doet klimmen, dat vele landbouwers te weinig bemesten en als ze dan nog be mesten, doorgaans te duur bemesten, dat vele onzer vooruitstrevendste land bouwers nog niet genoeg het gebruik van veredeld pootgoed waardeeren, dat toch het eenigste redmiddel is om alle ontaardingsziekten te bestrijden. Dit alles toont aan dat wij, nu dat vooral alle voortbrengstkosten aanzien lijk verhoogen, de aandacht onzer aard appelboeren op dien noodlottigen toe stand hoeven te roepen ten einde ze aan te zetten krachtdadig in te grijpen om van hunne velden de hoogst winstge vende opbrengsten te bekomen door be oordeelde teelt, door keus en behande ling van het plantgoed, door krachtige en wel aangepaste bemesting. De meeste onzer beste aardappel boeren hechten hoofdzakelijk belang aan een goede keus der soorten. Aardappel- soorten zijn over 't algemeen weinig be de teelt pTaats heelt,lijk het klimaat, de bodem, de weersgesteldheid, de bemes ting en de ziekten, zijn dikwijls in staat de eigenschappen van veel variëteiten te wijzigen Ter onderscheiding verdeelt men de variëteiten naar den tijd van rijpworden vroege, middelvroege en late. De Een abonnement op "De Koorn bloem kost slechts 6 frank 's jaars, van nu tot Nieuwjaar 1926 slechts 5 frank. De Koorn bloem houdt onze lezers regelma tig op de hoogte van de landbouw- toestanden. Geeft wekelijks nuttige artike len, gouden raad, aangename le zing. De kostelooze dienst der aankondigingen. Geeft de voor naamste verkoopingen, is dus on misbaar voor eiken landman. Men abonneert op alle post kantoren, op onze bureelen te Aalst evenals in ons hoofdmaga zijn te Herzele. Bij het nu algemeen geworden ver bruik van stikstofmeststoffen voor de wintergranen in de Lente en voor de haver, moet gezorgd worden enkel die stikstof mesten toe te passen welke on middellijk opneembaar en benuttigbaar zijn. Het is immers in de eerste weken van de Lente dat de graangewassen al de hun noodige stikstof opnemen. De voorraden stikstof in den grond aanwe zig zijn op dat oogenblik van weing nut. Alle omzettingen kunnen moeilijk of niet geschieden, omdat voor deze omzettin gen de grond een warmtegraad moet hebben, welke in dit seizoen zelden voor komt. Daarom is de aangewezen stikstof meststof hier het Sodanitraat van Chili. Een toepassing van 300 tot 350 kg. per hectare zal aan de jonge plantjes de noodige stikstof geven. Een ander voor deel Sodanitraat is een alcalische mest stof en graangewassen vergen een al- calischen bodem. TERALPHENE Algemeene Ver gadering op Zondag 29 Maart, om 10 1/2 u., voormiddag, bij Emiel Van den Bossche Sprekers HH. Cam. Vincx, land- bouwleeraar P. Querton, Agronoom. vroege soorten voltooien hun groei 70 a 90. de middelvroege in 140, de late in ongeveer 180 dagen. Natuurlijk kent men tusschen deze hoofdgroepen allerlei overgangen. Tot het verdeelen der soor ten heeft men beroep op den vorm en de grootte der knollen, op de ligging der oogen, hoedanigheid en kleur der schil, kleur van 't vleesch, lengte der uitloopers. ontwikkeling van 't loof en kleur der bloemen. Bij de beoordeeling der waarde als eet-, voeder- of fabrieksaardappel zijn, be halve enkele der bovengenoemde eigen schappen, waaronder de tijd van rijp worden zeker bovenaan staat, voorna melijk van belang de samenstelling (eiwit- en zetmeelghalte), duurzaamheid en smaak der knollen, hun voorkomen in gekookten toestand (wit tot geel, vast en melig of los), de sterkte der plant te gen de ziekten en de totale opbrengst. Voor eetaardappels geeft men ge. woonlijk de voorkeur aan ovale, witte of gele knollen van gemiddelde grootte, met vlakke oogen en gladde, dunne schil. De smaak moet goed zijn, de duurzaam heid althans voor winterprovisie voldoende. Op schotel moet de knol geel zijn, volgens den eenen vast en stevig volgens den anderen los en melig. Naar gehalte wordt niet gevraagd ,de smaak is de hoofdfactor bij 't bepalen van den prijs. Naast goede kwaliteit verlangt de verbouwer daarenboven dat de soort be hoorlijk opbrengt en zoo weinig mogelijk vatbaar is voor ziekte Fabrieksaardappelen moeten eveneens zoo sterk mogelijk zijn tegen ziekte, veel zetmeel bevatten en een ruim beschot geven d. i. ze moeten per Ha. een groot aantal kgr. zetmeel leveren. Dat is in dit geval dikwijls de eenige factor van be oordeeling. Al het andere is bijzaak, ten zij men naast hooge zetmeelopbrengst ook prijs stelt op een tamelijk goeden smaak. Weliswaar leveren goede fa- brieksoorten nooit fijne tafelaardappe len, maar toch kan de smaak zóó goed zijn dat ze voor export in aanmerking komen, wat dikwijls beter betaalt dan de fabriek. Onder de menigvuldige beproefde verscheidenheden hoeven vooral voor wat de vroege aardappelen betreft de volgende in aanmerking gebracht. Eerstelingen vroegste aardappel en zeer veel opbrengend, wordt meer en meer gevraagdzij zijn geelvliezig, spoe dig vast en melig en zijn daarom buiten gewoon geschikt voor eigen tafel en in den handel zeer gezocht De Marjolin of vroege muis mid delmatige knol, langwerpig van vorm met fijn vleesch. De Victor zeer vroege variëteit, doch brengt niet veel op geeft platte knollen met glad en geel velontwikkelt zeer kort loof dat meestal niet de 30 cm. bereikt. De Negeniveeksche, ook wel Mechel- sche roode genaamd, is een vroege en tamelijk veel opbrengende variëteit, is zeer gezocht in sommige streken. Idéal of Late Eerstelingen is een nieuwe variëteit, kan met de eerstelin gen vergeleken worden, geeft zeer groo te opbrengsten en is ook zeer gezocht in den handel. Als beste middelvroege en late varië teiten zij aanbevelenswaardig De Eigenheimers zeer geelvliezig, geven groote opbrengsten, doch lijden in zware vochtige gronden en vooral in natte zomers erg aan de aardappelziekte Phytophtora infestaus), zijn doorgaans ook sterk onderhevig aan Mozaïkziekte ofTopbout. Zoekt men geen uitgelezen plantgoed dan is achteruitgang zeer sterk. In Friesland legt men zich sterk toe op stammenselectie. Op proef gegronde ondervindingen hebben bewezen dat de Eigenheimers, vergeleken met de andere aardappelver- waar te nemen aan de opbrengst der na- vrucht die er op volgt. Bij vroege planting komen zij reeds van half-Jüli voor op tafel. Door zijne hooge opbrengst, gepaard met zijne vroegrijpheid en zijne goede hoedanig heid, heeft hij de meerderheid der overige vroege en half-vroege ver scheidenheden verdrongen. In veel stre ken bereikt de Eigenheimer 1/3, zelfs soms de 1/2 van den aardappeloogst. Ongelukkiglijk ontaardt hij spoedig. Ge woonlijk is men na 2-3 jaren genood zaakt nieuw plantgoed uit Friesland in te voeren, wil men zijne hooge opbreng sten behouden. De Roode Star bekomen door een kruising van Woltmann (moederplant) en Erika (vaderplant), is licht rood van schil, heeft geel vleesch en een mooien vorm, is ook van de beste hoedanigheid. Zijne opbrengsten zijn uiteenloopend in gunstige jaren geeft hij behoorlijke opbrengsten omdat hij sterk tegen de ziekten is bestand In natte jaren en min gunstige aardappelgronden levert hij toch geringer opbrengsten. De Industrie van Moodrow zeer goede eetaardappel, geeft rondvormige, geelvliezige knollen, alsook zeer groote opbrengsten; biedt meer weerstand tegen de plaag dan de meerderheid der overige verscheidenheden. Diensvolgens is hij algemeenen verspreid geworden en heeft hij de groote meerderheid onzer oudere verscheidenheden verdrongen. In veel streken maakt de Industrie de 2 '3 van de geteelde aardappels uit. De Zonneschijn gelijkt zeer wel op de Industrie, doch is min verspreid, levert hooge opbrengsten wordt vooral ge kweekt in de omstreken van Waere- ghem Hebben we nu een goede soort en willen we die bestendigen, dan is voor ons het gebruik van veredeld plantgoed hoofdzaak, d.w.z. dat het raszuiver moet zijn, dus niet vermengd met andere soor ten, en uitsluitend afkomstig van goed gevormde, volkomen gezonde struiken (geen Krul of TopboutJ die bij het rooi en een groote opbrengst goed gevormde knollen geven dit is de eenige uitweg om de ontaarding onzer zoo wijd be kende variëteiten te keer te gaan. L. V. D. M. Ik heb in mijn vorige bijdrage erop gedrukt dat grondontleding doorgaans nuttig is en men zal wel begrepen heb- ben dat ze soms volstrekt noodig kan zijn. Gewoonlijk zal de scheikundige het aan den landbouwer zelf overlaten een staal van zijn grond te nemen en dit moet met de grootste zorg geschieden, eaar anders de ontleding van alle betee- kenis zou beroofd worden. Daar de grond een zeer heterogeen produkt is, 't is te zeggen, daar zijn sa menstelling niet dezelfde is in alle dee- len van een tamelijk groote massa, moet men een staal nemen dat nagenoeg de gemiddelde samenstelling van den grond vertegenwoordigthet is dus noodig op verschillige plaatsen van het veld stalen te nemen, bij voorbeeld alle 30 of 50 meter. Wanneer men dan die stalen «MM v&t&ièj&mStJL* RNBL wisten van waar ia lcwamon O" IQQ'i in in schpidpnVxvipn Ao V»oIff

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1