ïn s REDT U ZELVEN Arbeid adelt Stikstofnijverheid - Ooïlogspensioenen - VEEUITBATING Onze Oraangeuiassen. s s Landbouwweekblad 5 I moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. J-fet nieucue Gngel^e ZONDAG 19 APRIL. 1925. Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG N\ 329 ie o e o o o o ir H nu Abonnementsprijs 6.00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR 1 AIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor eti door de Landbouwers Ik meldde in een artikel van verleden week dat de handel met Duitschland ging herbeginnen en dat onze paarden opnieuw over de oostersche grens zouden mogen gaan. Ik voegde er toch bij dat onze gewone producten, de handels paarden weldra concurrenten van hetzelfde ras zouden vinden op de wereldmarkt. Wij hebben in alle richtingen paarden ver kocht Italië bezit een groot getal belgische paarden; Frankrijk koopt van ons regelmatig een niet te ver smaden getal dieren Holland met zijn gulden koopt talrijke produk- ten en Duitschland, van over lan ge jaren, komt het grootste deel van onze productie halen. Wat heeft het doel van Duitsch land geweest Ik heb over eenige dagen gelezen dat dit land onze paarden gekocht heeft om den oorlog te bereiden, t Is mogelijk, maar ik denk toch niet dat Duitschland van gedacht was den oorlog te voeren met belgische paarden. Het moest eene reserve van trekdieren vormen die moge lijk maken zou zijne eigene lichte trekpaarden te gebruiken, die noo- dig zouden zijn voor de uitvoering van zijne oorlogsontwerpen. Daarom en gezien het koopen moest, koos het natuurlijk dat wat het meeste voordeel kon opbren gen, 't is te zeggen ons belgisch trekpaard. En dit was zijn tweede doelpaardenkweekerijen inrich ten die de uitbreiding van ons ras in zijn binnenland moesten verze keren om later misschien de con currentie te kunnen houden in het buitenland. Wij moeten bekennen dat Duitschland in die zaak, voor zijnen landbouw, eene buitenge wone krachtinspanning deed. Daarna kwam de oorlog en on ze vijanden werkten voort om hun doel te bereiken. Om hun land meer met onze paarden te bevol ken en ook om hunne lichte trek dieren in grooter getal voor het leger te kunnen gebruiken, ledig den ze onze stallen. Ze namen onze beste dieren, doch niet voor de slachterij Zij wilden ons niets meer laten als zij bij den wapen stilstand alles wegroofden, vooral de hengsten Het was toch wel om de hen met gouden eiers te dooden Ik kan er niet aan twijfe len ik heb onze paarden in Duitschland gezien ik heb ook in Oktober 1918 de laatste karavaan tegengekomen't Was in de streek van Dusseldorf, die kara vaan was eindeloos en de soldaten lachten nog eens voor die laatste goede grap die zij ons speelden nochtans waren wij overwinnaars! .Zekere streken van Duitschland laten twijfel bestaan nopens de mogelijkheid van daar paarden te kweeken met een voldoende uit slag, ten minste voor 't oogenblik, zoolang de boeren geene genoeg zame kennissen bezitten. Er moest dus langzaam beproefd worden en het leger nam de paarden van den kleinen landbouw, zoo was deze verplicht onze dieren te koo pen. Die kleine boeren deden dus de kosten van de proef, want de groote grondeigenaars, zooals er ginder nog bestaan, namen er geen deel aan. Men liet ook deze laat ste al de middelen van onthouding met hunne stallen gerust te laten en men zag op de pruissische en hanoversche banen prachtige ge spannen die in ons arme bezette land niet lang zouden bestaan hebben. Volgens eene duitsche speciali teit werd er zelf propaganda ge maakt in de school (iets dat nu nog zeker bestaat) en de burge meester van een dorp (die zelf twee belgische merriën met hunne veulens bezat) zegde mij eens dat de onderwijzer gaarne van onze paarden sprak als de Deutsch- land über alles en de Wacht am Rhein gezongen waren. Die kleine beschrijving bewijst wel dat Duitschland werkte vol gens een ontwerp dat op voor hand bestond. Wij komen tot het besluit Wij zijn inzake paardenkweek de beste kweekers van de wereld. Geen paardenras kan het onze evenaren. Wij mogen er fier op zijn, want dit is de uitslag van een moeilijk werk en zware opofferin gen. Doch zullen woorden vol doende zijn om die meesterschap te behouden dit zal alleen door het werk mogelijk zijn. Men kan alleen instemmen met de propa ganda van de maatschappij Het Belgisch Trekpaard en de stren ge besluiten die zij nam gedurende de laatste jaren, als ze misschien eenig persoonlijk gevoelen ge krenkt hebben, waren nochtans noodig. Zekere provinciale groepen, na melijk Les Eleveurs Liégeois les Etalonniers du Brabant en Les Ecuries du Hainaut heb ben eene vruchtbare medewerking aan de vooruitgang gebracht. Een groot getal landbouwers vinden dat het lidmaatschap van Het Belgisch Trekpaard te kostelijk is; zij vinden dat de maat schappij de oorsprongscertificaten te duur verkoopt en dat zij de deelname aan de nationale prijs kamp te duur maakt. Om te wer- cen moet men geld hebben en dit moet men bij de belanghebbenden vinden en deze moeten trachten ïunne belangen beter te verstaan. Er is een zaak waarop de aan dacht dient getrokken. De vreem de koopers willen altijd meer en meer de oorsprongscertificaten hebben. Die gewoonte die al lang zou moeten bestaan in het belang van iedereen wordt dagelijks meer in praktijk gebracht. Het oor sprongscertificaat of pédigré is Ik denk dat deze raad beter is dan eenvoudig op den bekomen uit slag te slapen. Vele boeren werken nog vol gens den ouden slenter zij den ken dat den paardenhandel voor hen in hunnen stal begint en ein digt. Die handel begint in het land en eindigt op geen punt van de we reld. Die boeren moeten ook we ten dat zij alleen niets kunnen, maar vereenigd alles zij moeten vooral weten dat men in andere landen niet werkeloos blijft en blijven zij onverschillig dan zouden zij het later duur kunnen betalen P. QUERTON, Agronoom. Hoe lig je, kindje, bleek en stil Met als 'n glimlach, teer en zoete Om 't mondje... Of je 't zeggen wil Dat we om jou niet schreien moeten... Klein schatje, heeft dan niet de dood Je zeer gedaan wanneer ze kwam, En 't eng'lenzielke je ontnam, Waarmee ze verre henenvlood Och, kijk, nu staan we samen, al Vereend in smart naar jou te staren, Niet wetend wat het worden zal Nu jij zoo ver bent heengevaren Zal 't groote huis niet ledig staan, Lijk straks je wiegje 't worden gaat, Wanneer je stil ons al verlaat Om naar gewijden grond te gaan Klein engelke, je 'n hebt nog niet Des levensvreugd en -lach genoten. Noch wierd je ooit een diep verdriet Of leed je in de ziel gegoten. Daarom dan ook moet, ginds, denHeer Je reine zielke, onschuldig schoon Ontvangen in Zijn hemelwoon In groote liefde, mild en teer. En zeg. als vaak in stille nacht Je va en "moeke,, schreiend om je [rouwen, Ga dan tot hen en fluister zacht In diepen ernst en kindertrouwe M'n moeke, vake, blijft ge wis Steeds schreien om je lieve kind, Weet, dat ik ginds den slaap niet vind Daar*'t bedje nat van tranen is Em. Van den Broeck. Ammoniak is, zooals we reeds zegden, een verbinding van stikstof en waterstof. De stikstof wordt aan de lucht ontno men. De waterstof, zoo genoemd omdat het in verbinding met zuurstof water vormt, is een bijprodukt in de fabrikatie van bleekwater. Men bekomt het ook nog op eene andere wijze wanneer men waterdamp op gloeiende kool blaast, dan wordt het water ontbonden in waterstof en zuurstof, maar de zuurstof verbindt zich met de koolstof tot koolmonoxyd. Het mengsel van waterstof en koolmo noxyd is bekend onder den naam van watergas en wordt gebruikt voor ver warming en verlichting. Het is ook de bron van waterstof tot bereiding van ammoniak. In Ammoniak komen veertien deelen stikstof en drie deelen waterstof voor. De scheikundigen hebben lang en te vergeefs gezocht om het mengsel stikstof -f- waterstof in de verbinding ammoniak te veranderen. Waarbij kwam dat mis lukken Eenvoudig weg omdat de gas- deeltjes van waterstof en van stikstof (men noemt die gasdeeltjes molekulen), hoewel ze groote neiging gevoelen om zich te verbinden, daarvan verhinderd worden door een kracht welke best kan vergeleken worden met de wrijving wel ke in machienen bestaat. Om die wrij ving in machienen te verminderen smeert men er olie aan. Welnu in scheikunde bestaan ook stoffen welke de wrijving tusschen molekulen doen verdwijnen en men noemt die stoffen Katalysators. Katalysators zijn dus stoffen welk door hunne aanwezigheid het tot stand komen van verbindingen bevorderen. Een bij zonderheid van katalysators is dat een uiterst kleine hoeveelheid toereikend is om de verbindingen mogelijk te maken. De Katalysator welke eerst aange wend werd voor de bereiding van am moniak is ijzer. Dit werd eerst beproefd in 1894 door Ramsay èn Young ze be kwamen ammoniak doch enkel sporen ervan. In 1904 begon Haber, wiens naam aan de uitvinding is gehecht geble- Aen, het vraagstuk opnieuw te bestudee- _ren. Zijn uitslagen echter trokken de theoretische redeneericgen van Nernst, een beroemde Duitsche geleerde, in twij fel. Nernst begon dan ook proeven te doenhij onderwierp het mengsel water stof -[-stikstof aan drukkingen van 70 at- mosfeeren en dat in tegenwoordigheid van ijzer dat als katalysator dient. Maar het ijzer dat Nernst gebruikte was met te veel zorg gezuiverd, en wonder genoeg zuiver ijzer werkt slecht als katalysator. Nernst gaf het gauw op, maar men mag niet vergeten dat aan Nernst de eer toe- een soort van fabtiektnerk dat aan I I I toegepast een verkocht dier wordt toege voegd. Hoe willen wij in het bui tenland verkoopen zonder dat fa briekmerk Onze kweekers zullen dus altijd meer belang hebben hun ne produkten in te schrijven om hun oorsprong kenbaar te maken. Dan zullen zij ook belang hebben lid te worden van de maatschappij en als al de boeren dit zullen ver staan, zullen de kosten voor ieder- een verminderen. De koninklijke maatschappij Het Belgisch Trekpaard moet gesteund worden. Zij bestuurt de propaganda in het bui tenland, zij brengt ons vreemde koopers of studiekringen aan; 't is door haar dat ons paard in de geheele wereld bekend is. Alleen kan ze toch niet alles doen. Ieder een moet er aan helpen en de noo- dige offers doen. Wij zijn tot een bijzondere schoone uitslag geko men maar die uitslag kan nog ver beterd worden. Wij hebben overal goede heng sten, dit is veel, maar niet vol doende.Wij moeten daarbij goede moeders hebben en het gebeurt dat die falen. Als het waar is dat een hengst in zekere gevallen goe de produkten zal geven met mer riën van middelmatige kwaliteit, is het toch ontwijfelbaar dat dit be ter zal lukken met dikke en goede moeders. Wij zien de concurrentie opko men wij moeten strijden om ons niet te laten overrompelen, hetgeen zou kunnen gebeurerr in een verre toekomst, maar voorkomen is be ter dan genezen .Wij moeten altijd beter de beste producten uitkiezen, wij moeten onze voortbrengende dieren en onze handelsgewoonten verbeteren. Dat onze boeren uit deze regelen alle mogelijke vruch ten trekken 't Is mogelijk te ver beteren en men moet verbeteren De pensioenen van het 2e trimester 1925 zullen met veel meer spoed dan die van het vorig trimester betaald worden. Op heden hebben reeds zeer veel gepen sioneerden hun assignatie ontvangen en de Nationale Kas voor Oorlogspensioe nen rekent dat de gepensioneerden van alle slag rond de helft dezer maand zul len betaald wezen, behalve eenige uit zonderlijke gevallen (gebrekkig adres, verzet, enz.). In het bedrag dier assignatiën zal be grepen zijn de bijzondere vergoeding voor levensduurte, toegestaan aan mili taire invalieden, aan weduwen en wee zen en aan burgerlijke slachtoffers. Voor burgerlijke slachtoffers zal die vergoe ding ditmaal voor 4 trimester ^4 maal 10 °lo, dat is 40 van het pensioen- maximum 8oo fr.) betaald worden, dat is terugwerkend tot 1 Juli 1924. Gepensioneerden die verzuimd heb ben aan de Nationale Kas kennis te ge ven van eene verandering van woonst sedert de laatste betaling, zullen wel doen hun oud postkantoor, waarheen de as signatie waarschijnlijk gezonden is, aan stonds te verwittigen. De Nationale Kas voor Oorlogpen sioenen betreurt het, dat zij geen om standige opgaaf van de betaling op den coupon der assignatie kan doen zulke inschrijving op meer dan honderd dui zend assignatiën zou niet mogelijk zijn zonder de betalingen gevoelig te vertra gen. Overigens is zij voornemens, den belanghebbenden een volledige uiteen zetting van hun pensioen onder den vorm van een brevet of van een reke ning-uittreksel te geven, zoodra de pen sioenen voldoende stabiliteit zullen ver kregen hebben. Het levensbewijs blijft vereischt voor al de gepensioneerden die in den vreem de verblijven, zelfs indien zij eenen last hebber in België hebben aangesteld. De Nationale Kas van Oorlogspesioe- nen herinnert er aan, dat hare rol enkel daarin bestaat, van 1925 af de pensioe nen te betalen welke door de Ministe- riën van Landsverdediging en van Eco nomische Zaken zijn vastgesteld. Diens volgens moeten alle meaedeelingen no pens het beloop der pensioenen of het betalen van termijnen van vóór 1925 tot die Ministeriën gericht worden. weest den oorlog op te geven. Op dat gebied zou men dus de uitvinding van Haber moeten betreuren, maar zooals dikwijls gebeurt gaan de nadeelen met voordeel gepaard en die uitvinding is groot voordeel voor den landbouw. Er blijft echter nog veel te doen om die uitvinding te verbeteren en het getal scheikundigen dat zich aan dat vraag stuk toewijdt, is zeer groot er gaat im mers geen maand voorbij of het getal brevetten welke verbeteringen aan brengen aan de uitvinding van Haber, wordt nog een tiental eénheden grooter Vooral de proeven van den beroemden Franschen uitvinder Georges Claude zijn belangrijk. In plaats van te werk te gaan met 200 atmosfeeren zoo als Haber, gebruikt Claude 1000 atmos feeren. Hij bekomt aldus 40 ammo niak in plaats van 10%- De warmte door de verbinding ontwikkeld, is in dat geval voldoende om de temperatuur van 600° te bewaren, er moet dus enkel bij het in gang zetten der fabrikatie brand stof gebruikt worden om de temperatuur van 600° te bereiken Georges Claude, zooals hij zelf schrijft, werd eerst voor den gek gehoudendrukkingen van 1000 atmosfeeren, dus meer dan 1000 kilo per vierkanten centimeter 1 en dat op 600° daar kon geen enkele cylinder aan weerstaan ze zouden ook niet voldoen de sluiten... enz. enz. Nochtans Claude had dan reeds uitvindingen gedaan van zulk belang dat een sociëteit was opge richt geweest om zijn brevetten uit te baten (Société de l'Air liquide). De waar de van de uitvinding van Claude is nu echter algemeen herkend en de Duit- schers die het monopolium van de am- moniakfabrikatie meenden de bewaren als Dr Bosch in 1920 de hoop uitdrukte, mogen monopolium en hoop gerust laten varen op het oogenblik worden overal fabrieken opgericht voor ammoniaksyn- thesis in Frankrijk, België, Italië, Spanje en Japen, misschien zal er één van die fabrieken het Haber-proces invoeren. Het Claude-proces in 3 proeffabrieken en wordt in 10 groote fabrieken inge richt, waaronder éen hier in 't land, te Ougrèe-Marihaye, welke dagelijks 60 ton ammoniak zal voortbrengen. Claude heeft de hoop uitgedrukt dat de prijs van den ammoniak tot den helft van den huidigen prijs zal dalen. Hij stelt voor ammoniak niet met zwavel zuur (vitriool) maar met chloorzuur (spi ritus van zout) te verbinden tot cbloor- zure ammoniak d. i. sel ammoniac of sal miak. Daartoe zou de fabrikatie van ammoniak gepaard gaan met de fabrika tie van soda volgens het Solvayproces, fabrikatie waarin groote hoeveelheden chloor onder vorm van calcium-chloride verloren gaan. Misschien zeggen we over dit plan van Claude enkele woorden in een vol gend artikel, en zullen dan ook een en ander zeggen over de waarde van sel- ammoniak als meststof. P. J. CLAUS, Haber, aangemoedigd door de uitsla gen welke hij met ander katalysators had bekomen, richtte ook proeven in met ijzer en onder groote drukkingen. Hij ondervond dat de temperatuur niet on der de 500 graden mag gebracht worden VCK omdat de snelheid waarmede de ver- Scheikundige. binding zich vormt in dat geval te traag wordthoogere temperaturen zijn ech ter ook nadeelig omdat de gevormde ammoniak zich alsdan ontbindt. Verder is de hoeveelheid bekomen ammoniak bijna in rechtstreeksche verhouding met de drukking. Voor drukkingen van 100 tot 200 atmosfeeren wordt 5 a 10 van het mengsel in ammouiak veranderd De gevormde ammoniak wordt verkoeld en vloeiend gemaakt en het overgeble ven mengsel stikstof waterstof wordt terug onder drukking en op de Kataly sators gebracht, De methode van Haber werd met medewerking van Dr Bosch praktisch -gemaakt en in 1913 begon men in de groote fabrieken der Badisch Anilin, te Oppau, ammoniak te bereiden volgens het proces Haber-Bosch, In 1913 wer den aldus twintig duizend ton en in 1914 't zestig duizend ton zwavelzure am moniak bereid. Ammoniak immers, wel ke een gas is, gebracht in zwavelzuur (vitriool), welke een vocht is, verbindt zich tot een vaste stof welke zwavelzuur ammoniak is Het zal geen eenvoudig toeval heeten dat juist voor den oorlog de fabrieken van Oppau het bewijs leveren van een buitengewone werkzaamheid. Binst den oorlog werd de produktie van ammoniak nog vermeerderd het kapitaal aange^ wend om het Haber-Bosch proces uit te baten bedroeg 200 millioen mark, mar ken van voor den oorlog wel te ver staan In 1918 was de produktie gestegen tot 100.000 ton, hoeveelheid ammoniak welke, met zwavelzuur verbonden, 500.000 ton zwavelzure ammoniak zou geleverd hebben. Zooals we reeds zegden, is het onge twijfeld aan de werkzaamheid der Ba disch Anilin te wijten dat de oorlog drie jaar langer geduurd heeft de blocus im mers verhinderde alle invoer in Duitsch land van stikstofverbindingen en zonder de ammoniak der Badische Anilin zou Duitschland geen ontploffingsstoffen ge had hebben en het hadde verplicht ge- hoofdzakelijk noodig had tot het voort brengen van mest. Sedert de laatste ja ren is het verbruik der scheikundige meststoffen altijd toenemend geweest en heeft men begonnen de uitbating der huisdieren stilaan algemeen wetenschap pelijk op te drijven een groote vooruit gang in die richting heeft den uitslag reeds bekroond. De nieuwigheid van het stelsel nog door velen onvoldoende ge kend en vooral steunende op de kennis der overerving zal zekerlijk over ver scheidene jaren moeten beschikken alvo rens zijne zoo lang verwachte vruchten te kunnen afwerpen. De ondervinding leert ons en de leer van Mendel later komen we hier op terug bevestigt dat, om in den kweek te gelukken, men eerst en vooral de buitengewone individuën die zich voor doen van de massa moet afzonderen. Zooals bij de verbetering der planten waar men van een graantje of zaadje vertrekt, moet men, om het vee te ver beteren, van een zeer klein getal keur- dieren vertrekken. Na deze buitengewo ne dieren aan den invloed der massa onttrokken te hebben, moet men hunne erffactoren bestendigen met deze dieren onder elkaar te vermenigvuldigen of met andere dieren te kruisen die een gelij kende erfformule bezitten. Zoo het toe val deze samenstelling van voordeelige erfformulen niet spoedig genoeg doet ontstaan, kunnen ervaren huisdierkundi gen ze doen te voorschijn komen op voorwaarde dat zij dieren waarvan de erfformulen op voorhand bepaald ge weest zijn als kweekmateriaal ter hunner beschikking hebben Om in de alzoo bekomen familiën het grootst mo gelijk getal hoedanigheden te vereeni gen zal men in 't vervolg de niet voor deelige factoren verwijderen en integen deel deze die voordeelig zijn versterken. Op deze wijze bekomt men individuën die een grpot veranderingsvermogen zullen bezitten d. i. die in staat zullen zijn op de meest economische wijze hun voedsel in gebruikbare producten te veranderen. Deze individuën worden daarna ver menigvuldigd om vervolgens in de mas sa verspreid te worden, waar in eerste generatie hunne invloed overheerschend zal zijn, dank de bestendigheid hunner erffactoren. De invloed dezer dieren moet zich zoolang mogelijk voortzetten en zal versterkt worden door een gedu rige aankomst van nieuwe voorttelers die dezelfde erfformulen bezitten. Dank aan dezen blijvenden invloed op achter eenvolgende generaties zullen de verbe terde dieren meer en meer de hoedanig heden die hun eigen zijn bij hunne nako melingen inprenten en alzoo langzamer hand de economische factoren, die het sieraad van het verbeterd rundveeras uitmaken, in de massa bestendigen. De massa wordt alzoo trapsgewijze opge slorpt, dank zij den voortdurenden en stelselmatigen invloed van het verbe terd en bestendigd element. Om onze melkveerassen aan hun doel te doen beantwoorden, moeten wij dus de uitbating van ons vee winstgevender maken d. i. alleen dieren met een hoog veranderingsvermogen ophouden, opdat alleen de kennis der erfelijke natuur In eene boerderij die goed beheerd wordt zijn de huisdieren meestal de bij zonderste bron van inkomen. Een toe nemend verbruik van dierlijke producten moet dus een waarborg worden voor de toekomst van de veeteelt. Het is daarom noodig dat de openbare besturen de opzoekingen, in betrek met de veeverbetering, ruim zouden onder steunen wij moeten desaangaande de inrichting bekomen van laboratoria's, proefstations, museums voor opzoekin gen. Van den anderen kant zijn het groot kapitaal dat door onze huisdieren vertegenwoordigd wordt, de onontbeer lijke producten die ze leveren aan de menschen (voeding onder vorm van vleesch, melk, boter, vet, en waarvan het gebruik van dag tot dag toeneemt) en de grondstoffen die ze leveren aan de nijverheid voldoende redenen om de opofferingen van de openbare besturen te verrechtvaardigen. Het is dus gezon de en objectieve vaderlandsliefde dit ge deelte van onzen nationalen rijkdom te verdedigen tegen elke waardeverminde ring, het te trachten te vermeerderen en zijne opbrengst te vergrooten om aldus, binnen de perken van het mogelijke, den invoer van den vreemde te beperken en zelfs als het mogelijk is, uitvoerders te worden. De landbouw mag zich dus vrij aan de dierenspeculaties leveren, maar hij moet zijn methode verbeteren, wil hij tot een voldoende uitslag komen. De bebouwbare oppervlakte in België is beperktwe moeten dus al onze pogin gen richten naar de verbetering der op brengst. Het is nu aan ons te toonen hoe wij tot dien uitslag best zullen komen. Tot over vele jaren deed men de uit bating der dieren als een noodzakelijk kwaad uitschijnen, omdat men staande hield dat deze uitbating onvermijdelijk gepaard ging met verlies. Dat misver stand vond zijn oorzaak in het feit dat men alsdan in een pachthof de dieren van een dier onvermijdelijk een grond slag moet vormen voor de beoordeeling van de waarde van dat dier. Deze eigen schap nochtans wordt maar enkel bij een zeer klein getal onzer dieren over- geëerfd, omdat ze niet bestendig is. Zoo deze dieren zich in massa onder elkaar vermenigvuldigen, zonder dat er een bepaalde richting noch goede beoordeel de leiding der teeltkeus toegepast wordt, zien wij hunne erfformulen zich ontbin den en splitsen ten gevolge van de ver schillen die zij vertoonen. Het afzonderen en bestendigen der buitengewone individuen moet dus de grondslag vormen van de verbeterings methoden onzer huisdieren en moet door al de pogingen van openbare besturen en fokvereenigingen gesteund worden. Hunne tusschenkomst moet worden vergeleken bij deze van een kunstenaar die een cliché schept waarvan het af drukken daarna slechts een weinig in gewikkeld werk vereischt. L. V. D. M. Bij het nu algemeen geworden ver bruik van stikstofmeststoffen voor de wintergranen in de Lente en voor de haver, moet gezorgd worden enkel die stikstofmesten toe te passen welke on middellijk opneembaar en benuttigbaar zijn. Het is immers in de eerste weken van de Lente dat de graangewassen al de hun noodige stikstof opnemen. De voorraden stikstof in den grond aanwe zig zijn op dat oogenblik van weing nut. Alle omzettingen kunnen moeilijk of niet geschieden, omdat voor deze omzettin gen de grond een warmtegraad moet hebben, welke in dit seizoen zelden voor komt. Daarom is de aangewezen stikstof meststof hier het Sodanitraat van Chili. Een toepassing van 300 tot 350 kg. per hectare zal aan de jonge plantjes de noodige stikstof geven. Een ander voor deel Sodanitraat is een alcalische mest stof en graangewassen vergen een al- calischen bodem. •3 O <9 5 0 O 0 6 O o e o 0 O C! t) e o e 0 r o t» c e o o <3 O 0 O O n I! tl (I tl B H tl B B fi II B tl fi E tl E It t tl I! II 11 I! tJ E np UJu RSBLOEM Het Trekpaard V vï CV Uit innige deelneming den vriende Th. Gulde- mont en zijne echtgenoote aarigeboön. bij 't af sterven van hun zoontje.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1