Arbeid adelt REDT U ZELVEN 21E De Toekomst der Stikstofnijverheid Onze bandboacuktindige Het Verzenden van fruit Landbouwweekblad ZITTING DER PROVINCIALE LANDBOUW KAMER VAN OOST-VLA ANDEREN Hakvruchten DE BOEREN- JEUGDAFDEELINGEN. r&gS^ dBllfe moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. CDetensehoppelij^e Qijdpoge ZONDAG 3 MEI. 1925. Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG Ni 331 ■'Vgs" Abonnementsprijs 6.00 frank s jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON Aalst e medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen, iet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven Voor en door de Landbouwers De Vergadering had plaats op Vrijdag 24 April 1925. De opkomst was gering vanwe ge de leden der Landbouwcomi- ces. Deze van den Leuvenschen Boerenbond waren voltallig opge komen. De afgevaardigden van Redt U Zeiven waren op post. De heer Voorzitter Van der Linden opent de zitttng om 3 1/4 ure en geeft het woord -aan den schrijver A. Ackerman, die lezing geeft van het verslag der Bestuurs vergadering en de besluitselen van het Bestuur nopens het toekennen van de zetels aan de maatschap pijen met beperkt doel. De Verzekeringen van Paarden en Vee krijgen hun deel.de Hoen derbonden enz. Ook een zetel aan de tuinbouwkringen. De brandverzekering Redt U Zeiven wordt uitgesloten, omdat de reden werd moeielijk uitgelegd door de verschillende tegenstre vers een dezer beweert dat deze instelling met winsten werkt, een andere sluit ze uit omdat ze geen toelagen vraagt of krijgt van het gouvernement f! De heeren Ruyssinck en Cau- dron protesteeren tegen deze wil lekeurige en niet te verrechtvaar digen miskenning en bewijzen dat eene verzekering van de boerderij tegen brand hetzelfde doel heeft als de verzekering van vee tegen sterfte. Dat onze brandverzekering een landbouwinstelling is die veel meer leden telt als vele kringen die eene vertegenwoordiging kre gen. Ze beknibbelen ook de be lachelijke reden als zouden we uit gesloten worden omdat we fier genoeg zijn op ons eigen te kun nen bestaan, zonder de Staatskas te helpen leegvreten, zooals zoo vele nuttelooze en politieke instel lingen. De heer Ackerman. Er be staat geen reden om te klagen, aangezien de Brandverzekering van Leuven ook niet aangeno men is. De heer Caudron. De brand verzekering van Leuven is eene naamlooze maatschappij die alle ï'isikos verzekert en niets te maken heeft met eene landbouwinstelling, terwijl Redt U Zeiven uit land bouwers bestaat en hoofdzakelijk hofsteden tegen brand verzekerd. De winsten dezer maatschappij worden aan de verzekerden uitge deeld. De stemming moest het uitwij zen of de Brandverzekering Redt U Zeiven ja of neen aangenomen werd. Boerenbond van Leuven en Landbouwcomices waren roerend t akkoord om ons uit te sluiten. Mijnheer Ruyssinck doet nog opmerken dat wij ons bij de stem ming neerleggen omdat we moe ten, maar dat we protesteeren te gen het misbruik van de macht van den sterkste. Heer Caudron roept de aan dacht van den heer Voorzitter op het feit dat de verdeeling van de zetels zeer onrechtvaardig is ge beurd, dat den Leuvenschen Bond alle soorten vereenigingen opge ven die enkel op papier bestaan en waarvan Bestuur en Leden allen dezelfde zijn, zoodat een lid vier of vijf maal vertegenwoordigd is, terwijl vereenigingen als Redt U Zeiven uitgesloten worden. De heer Ackerman protesteert en beweert dat op iedere gemeente in den schoot der Leuvensche af- deeling ten minste vier verschillen de maatschappijen bestaan met af zonderlijk bestuur 1° Eene afdeeling Aankoop. 2° Raiffeissen. 3° Brandverzekering 4° Gilde. De heer Caudron zegt geen enkele zulker gemeenten te ken jen in de streek van Aals De heer Ackerman zegt dat dit op zijne gemeente toch bestaat. Er wordt vervolgens onder- zocht aan welke der twee aange geven kringen van hofbouw men j de vertegenwoordiger zou geven i 1° de Syndikale Kamer met 800 j leden 2° de Koninklijke Maat- j schappij Voor Land- en Kruid kunde met 2500 leden. De Boerenbonders verdedigen met kracht de aanneming van de eerste alhoewel de kleinste groep. De heer Caudron doet opmer ken dat tijdens de eerste zitting dezelde heeren, wanneer het er op aankwam de zetels tusschen Leu ven en Redt U Zeiven te verdee- len, enkel wezen op het getal aan gesloten leden en vraagt de reden van deze aardige ommekeer ten voordeele van de zwakste ver- eeniging van Hofbouwkunde Het antwoord wordt ook alzoo gedraaid dat ditmaal, als het voor hunnen winkel goed is, het kleinste getal dient aangenomen te wor den. De stemming geeft natuurlijk wederom gelijk aan de Boeren bonders, die als een man stemmen voor de kleinste groep Nu wordt lezing gegeven van een schrijven vanwege de heer Minister van Landbouw, waarin deze zegt dat volgens zijn oordeel de provincies hun eigen moeten besturen, dat de afgevaardigden de provincie moeten bewonen. Ook een schrijven van den Boe renbond van Leuven, waarin de nieuwe afgevaardigden werden aangeduid in vervanging van de Leuvensche leden der Provinciale Kamer. Hier volgt een voorstel en ge- pleit door den heer advokaat Van de Velde, die beweert dat een Mi nister het recht niet heeft het Ko ninklijk besluit over de Landbouw- kamers toe te lichten of te wijzi gen. Hij zegt dat ook de Minister eens in zake de huishuurwet heeft willen directieven geven en dat een tribunaal hem ongelijk gaf. Hij stelt eene dagorde op, te stemmen door de Kamer, waarin de leden zeggen zich niet te on derwerpen aan de voorschriften van den heer Minister en zich al leen regelen zullen naar het Ko ninklijk besluit. De heer Caudron protesteert en zegt dat hij het recht niet heeft zulke dagorde in naam van de Provinciale Landbouwkamer te doen, hij kan dit wel in naam van eenige leden. Spreker wijst ook op de gewone gang der wetge ving en op de tientallen van toe lichtingen aan alle wetten gegeven door de betrokken ministers om dezelve te volledigen en uit te leggen. Een paar leden der Cornices protesteeren ook tegen deze dag orde en vinden den maatregel van den heer Minister heel goed, daar het niet noodig is, zeggen ze, dat vreemdelingen ons hier de wet ko men stellen in de Provincie waar zooveel bekwame en verdienste lijke mannen zijn. De stemming geeft Leuven stemt de dagorde de Comicen onthouden zich Redt U Zeiven De zee rolt ruischend aan in rustelooze rust, met krommend opgekuif der gladgerugde baren en wijkt, wanneer ze zacht het strand-zand heeft gekust, weer naar de oneindigheid, waaruit ze kwam gevaren. Het is eene rhythmisch gaan en komen, altijd voort, een worden en herworden van geduchte krachten. Aanhoudend zingt ze zwaar het ver verzuchtend woord, naar welks verklaren strak de zwijgende einders wachten. Nu zakt weer de avond traag uit log-bewolkten boog, r Wler, niemand iets van 't durend lied begrepen, t Is donker, stil... en luider weent haar wee omhoog als laatste hulpgeschrei op half verzonken schepen. Ik hoor ook steeds in mij dien diepen, langen kreet een roepen op uw roep, een klagen op uw smeeken. O zee ik draag in mij uw droef-gezongen leed, en voel uw golven brusk op boezem-oever breken. Oeindelooze en toch eng-begrensdeIn 't klein wild-kloppend hart uw grootheid overmoedig voelen, en alles zijn, en niets daarna, naar wissel-dein van vloed en ebbe, die ter verre stranden spoelen... En toch... Nu suist zoon wondre zoetheid in uw taal.... Zóó hoorde ik nooit uw stem... Ze is donder-grootsch'en tevens toch trillend teer. gelijk koraal van nachtegaal, die bij het volle nest de hymne zingt des levens. O, de avond nu, o de avond Kindervrome vree drijft met het golfgebed door tempel-heilig zwijgen. Heel innig prevelt mijn ontroerde ziel het mee. k /oei ongekende kalmte op hijgend harte zijgen. CONSTANT EECKELS. Waarom immers gebruikt men in den landbouw den ammoniak in den vorm van zijn verbinding met zwavelzuur?Om- dat ammoniak zelve een gas is en men geen gas op den grond kan strooien ammoniak dat tot bemesting bestemd is, moet in den vorm van vaste stof ge bracht worden en dat is de eenige reden waarom ammoniak met zwavelzuur wordt verbonden. Maar de verbinding van ammoniak met ch'oorzuur is ook een vaste stof en als die verbinding be terkoop te bereiden is dan zwavelzuren ammoniak en als het bestanddeel chloor geen schadelijken invloed uitoefent op den plantengroei dan moet chlooram- moniak in den landbouwde plaats inne men welke zwavelzuurammoniak er tot hiertoe bekleedde. Dat die twee voor waarden weldegelijk verwezenlijkt zijn gaan we klaar bewijzen. Op aanvraag van den heer Roux, be stuurder van den Wetenschappelijken Dienst van het Fransch landbouwmini- sterie, hebben verschillige landbouw proefstations onder andere deze van Rouen, Quimper en Evreux de waar de van chloorammoniak in vergelijking met zwavelzuren ammoniak proefonder vindelijk bestudeerd. Het besluit luidde dat, bij gelijke hoe veelheid stikstof, de twee meststoffen dezelfde waarde hebben. Men heeft echter een gegronde opwerping gemaakt tegen het gebruik van chloorammoniak. Wanneer het chloorzuur in den grond vrijkomt, verbindt het zich met kalk en geeft aldus chloorcalcium zwavelzuur geeft met kalk calciumsulfaat: nu chloor calcium is oplosbaar en wordt dus weg gespoeld, wijl calciumsulfaat onoplos baar is en dus niet kan weggespoeld worden. In geval van chloorammoniak is er dus verarming van den grond aan kalk. Op ekonomisch gebied is dit ech ter van weinig belang men hoeft enkel meer te kalken en men zal door het ge bruik van chloorammoniak nog veel pro fijt doen. stemt tegen. Na eene inlichting over de Staatstoelagen gaat de zitting om 5 uur uiteen Onze agronoom M' Querton is spre- kelijk Alle voormiddagen van 8 tot 12 u. op onze bureelen, Brabantstraat, 53. i^e? ^ater<3ags voormiddags in ons lokaal, Groote Markt. Te Herzele, den ln en 3" Woensdag van iedere maand bij Al. Van Bellingen- De Windt, café Den Engel van 8 tot 11 uur 's morgens. Kostelooze raadplegingen voor onze leden over alk* Laten we nu de fabrikatie van het economisch standpunt uit onderzoeken klaar en duidelijk zal het blijken dat chloorammoniak goedkooper is dan an dere organische stikstofmeststoffen. We zegden dat de fabrikatie van chloorammoniak moet gepaard gaan met de fabrikatie van Solvaysoda. Waarin bestaat de methode van Solvay Zie hier eene oplossing van chloornatrium (keukenzout) wordt met ammoniak ver zadigd en daarna leidt men er een stroom koolzuurgas dooren vormt zich dan een neerslag van dubbelkoolzure soda (bicarbonate^ terwijl de chloor van het keukenzout zich op den ammoniak ves tigt en chloorammoniak levert welke in oplossing blijft. Deze oplossing wordt van den neerslag afgegoten, de dubbel koolzure soda wordt door warmen in koolzure soda (of Solvaysoda) omgezet. Daar ammoniak zoo ongeveer 10 maal i meer kost dan Solvaysoda, is de fabrika- tie derwijze ingericht dat een bepaalde i hoeveelheid ammoniak kan dienen om een onbepaalde hoeveelheid soda te be reiden daartoe wordt de oplossing van i waardoor de ammoniak weer vrij komt en kan gebruikt worden om opnieuw soda te bereiden. Door de werking van kalk is echter tevens chloorcalcium ge vormd welke naar de riool gezonden wordt en al de chloor gaat aldus verlo ren. En die chloor welke tot hiertoe ver loren gaat, is gansch geschikt om het koste,ijk zwavelzuur van den zwavelzu ren ammojiak te vervangen, j Indien men, zooals G. Claude het voorstelt, nevens de sodafabriek een ammoniakfabriek opricht, dan zal men den chloorammoniak die zich in den loop der fabrikatie vormt, niet moeten ontbinden om den ammoniak weer vrij te maken, daar men immers over een onbeperkte hoeveelheid ammoniak zal beschikken. Om chloorammoniak uit zijn oplossing neer te slaan, zal die oplossing I verkoeld worden door verdamping van den ammoniak welke in de hypercom- presseurs hooge druk cylinders) vloeibaar wordt gemaakt. Dergelijke verkoelingsmethode door verdamping van gassen (zooals koolzuur, ammoniak) onder groote drukking vloeibaar ge maakt, wordt in de nijverheid, o. a. in melkerijen. dikwijls toegepast. Als de dubbelkoolzure soda en den cloorammoniak in den vasten vorm zijn neergeslagen, dan blijft er nog 25 A 30°/o van het keukenzout onveranderd in op lossing. Tot nu toe gaan die 30 keu kenzout, na behandeling van chlooram moniak met kalk, met het gevormde chloorcalcium naar de riool 1 Indien men het Claudeproces toepast zal men, na af scheiding van dubbelkoolzure soda en van chloorammoniak, weer in hetzelfde watermoederloog (eaux mères) gehee- ten, de fabrikatie herbeginnen en zoo zal er geen keukenzout verkwist worden. In de fabriek te Montereau, waar al de uitvindingen van Claude op industri- ëele schaal worden toegepast, is men ingericht voor een dagelijksche produc tie van 10 ton soda en 10 ton chlooram moniak. Aan deze prachtige aaneenschakeling van uitvindingen-cokeovens, ammoniak en soda, heeft Claude nog een schakel gesmeedhet keukenzout dat moet die nen om soda en chloorammoniak te ma ken kan aan een kostelooze bron geput worden, n. 1. uit de sylviniet. Zooals ik reeds vroeger meen gezegd te hebben, is sylviniet een mengsel van chloorna trium (keukenzout) en van chloorkalium, nu chloornatrium is schadelijk voor plan tengroei en het is dus al voordeel als men er de sylviniet kan van zuiveren. Men vervangt in de sodafabrikatie het zuivere chloornatrium door sylviniet: de chloornatrium van de sylviniet wordt, zooals ingeval van zuiver keukenzout, in den vorm van soda neergeslagen, ter wijl chloorkalium (d. i. chloorpotasch) met chloorammoniak in oplossing blijft. Door verkoeling van deze oplossing worden chloorammoniak en chloorkalium samen neergeslagen en kunnen als sa mengestelde potasch- en stikstofmeststof aangewend worden. Deze samenwerking van fabrikaties volgens het Claudeproces levert dus vol gende uitslagen: 1) Het schadelii, nuttige chloorammoniak vervangen. 2) Om den ammoniak in meststof te veranderen moet men zich niet langer wenden tot kostelijk zwavelzuur, daar de ze vervangen wordt door kostelooze chloor. 3) Men kan groote hoeveelheid soda bereiden met kosteloos keukenzout, te weten het keukenzout der sylviniet. Deze opvattingen over de toekomstige stikstof- en sodacijverheid werden door den uitvinder Georges Claude breedvoe rig uiteengedaan op een voordracht wel ke hij op 24 Maart 1924 te Brussel heeft gegeven. Hij uitte het besluit dat wan neer zijn opvattingen volledig en op groote schaal zullen uitgevoerd worden men bij machte zal zijn om de prijzen I van potasch, stikstof en soda op den helft te brengen. Indien dit vooruitzicht van Claude mocht verwezenlijkt worden voor wat de stikstof en de potasch betreft, dan zouden de landbouwers wellicht ge makkelijker te overhalen zijn tot grooter gebruik van scheikundige meststoffen en tot intensiever landbouwuitbating en dit zou niet weinig bijdragen tot den herop bloei van onzen Belgischen landbouw. P. J. CLAUS. Scheikundige De kosten welke de teelt van beeten en aardappelen vergt zijn aanzienlijk en merkwaardig is het dat deze kosten wei nig of niet veranderen, dat de opbrengst een hooge of een geringe weze. Een rij ke bemesting is het beste middel om een 1 hooge opbrengst te bekomen. Indien men voor aardappelen van 3 tot 600 kg. So- danitraat van Chili zal gebruiken, vol gens den staat van den bodem en zijn vruchtbaarheid, dan wordt zelden, door ue vooruitstrevende landbouwers, voor i m'n dan kg en vaak tot en meer' Sodanitraat gebruikt. Wil men de beste uitslagen bekomen, j dan zal men ten minste de helft der ge- i bruikte hoeveelheid vóór het zaaien of poten toepassen, de andere helft bij het hakkenin gronden rijkelijk met orga nische stikstof voorzien, is het zelfs aan te raden de volle hoeveelheid vóór het zaaien of poten in te werken en te beletten dat men er de hoogste prij zen van bekomt. Engeland is het land der gebakken. iTaicT' en' Peng's enz., zijn er in alle keukens en stekelbeziën worden er veel gebezigd om er fijne geleien en confituren van te maken. Iets waarop er bijzonderdient gelet bij 't verzenden van stekel bezien is den staat van rijpheid, te njp mogen ze in geen geval zijn en beter is het te mogen zeggen, ze zijn niet rijp genoeg dan t tegenovergestelde. De va riëteit die zich t best leent voor den handel is de Whinhams Industry, ze is groot, kan wel wat smakelijker zijn, doch om conserven of taarten te maken, steekt het zoo nauw niet, een zaak is zeker dat ze goed bestand is tegen 'tverzenden bij zonder als ze niet te rijp geplukt is. Men verzendt ze in lange, platte manden die ons denken doen aan haringmanden en kunnen tWint''9 ki'° bevatten Voor stekelbeziën zijn die manden nochtans niet zoo noodig als voor tros- bezien, en men zou ze evengoed in zak ken mogen verzenden bijzonder als ze met te rijp zijn en niet te dicht opeenge stapeld moeten liggen Verwijder ook uit uwe verzending de kleine, vernepene bessen, deze kunnen best den weg naar den vreemde missen. We kunnen er niet genoeg op steunen en het niet te dikwijls herhalen: Verzorg uw fruit, trieert het en verzendt in de jeste voorwaarden. L. HAEMS, Landbouwvoordrachtgever. t Is misschien wel wat te vroeg nog om hierover te spreken. Angstig vragen we ons af, of we terugkeeren naar den Winter en of dit koud, schraal en voch tig weder geen groot nadeel aan den fruitoogst gaat veroorzaken. Vergeten we niet dat aanhoudende regens even veel nadeel doen als nachtelijke vorsten, in t eerste geval heeft de bevruchting weinig of geen plaats, vermits de stuif- meelkorrels te vochtig zijn en zich niet verspreiden kunnen om op den stamper te vallen bovendien bijen en andere in secten die grootendeels aan de bevruch ting medehelpen blijven bij dergelijk we der t liefst in hun schuilplaats verdoken in het tweede geval vervriest de kleve rige stof van den stamper en kan de be vruchting geen plaats hebben doch wanneer nachtelijke vorsten en koude regens zich vereenigen dan is het voor zeker dubbel te vreezen dat er weinig fruit zal zijn. Er is voorzeker minder bot en bloem dan verleden jaar. daarom ook meen ik stellig te mogen voorspellen dat de fruitopbrengst deze Zomer niet den i helft zal bedragen. Er gaat dus minder overproductie zijn. Deze jaren zijn gewoonlijk de beste en voor de voortbrengers en voor de maat- schappijen die zich gelasten met fruit te I verzenden laat staan dat dit jaar ook misschien een geschikte oogenblik zal we zen om het fruit tot onderprodukten te verwerken. Redt U Zeiven dat in niets wil ten achterblijven wanneer het er op aankomt de belangen zijner leden te ver dedigen zal voorzeker het hier ook niet doen. Is er vrees dat het kernfruit bijzon derlijk peren, zouden mislukken, 't steen fruit pruimen, mirabellen, kersen, en bij zonderlijk stekel- tros- en aalbeziën, zul len toch veel minder van deze aanhou dende, koude regens hebben te lijden ge had, vermits de meeste reeds gespeend waren. Dit brengt er me toe vandaag eenige woorden te schrijven nopens het verzen den van stekelbeziën. Verleden Zondag las ik in ons geliefd Koornbloempje een heel belangrijk artikel over de fruit- verzending, daar stond zwart op wit te lezen dat prachtige waar verzenden veel opbrengt en dat het verschil van prijs tusschen puike waar en minderwaardige zoodanig groot is dat er voor fruitlief- hebbers wel eens ernstig dient over na gedacht. Verzend alleen schoon fruit en uitgelezen fruit en ge zult niet alleen veel geld ontvangen, maar de verzendingen onzer maatschappij zoodanig in den vreemde in eere en hoog houden dat de vraag het aanbod verre zal overschrij den. Landbouwers die slechts minderwaar dig fruit te verzenden hebben zijn beter De oorlog heeft in onze levensge woonten groote veranderingen gebracht en tusschen al de klassen mogen wij toch zeggen dat de landbouwklas 't meest veranderd is. Wij hadden zeker vroeger vergade ringen waar er gesproken en gebanket- teerd werd en waar men onder het pu- bliek toch wel eenige boeren zou gevon- I den hebben. Degene die nochtans as meesters oVer de velden re- geerden hadden maar dat gemeens met het landbouwbedrijf dat het hun per- soonhjke belangen moest dienen en de vurig verlangde eereteekens bezorgen, f let scheen daf die toestand moest blij ven bestaan. Op de hoeve gehouden door hun on ophoudende werk, keek de boer niet verder zelfs voor hetgeen rechtstreeks tot zijn beroep behoorde. Een der groote redenen die zulke gewoonten onder de boeren behield was de zekerheid tot niets te geraken zelfs met den besten wil en de grootste offers. Het getal boeren die klare gedachten konden uitdrukken en die een vast programma hadden was nochtans groot genoeg maar ze durfden j niet beginnen. i Er moest daarvoor nog een slechtere i <0e9tf,d komen' hetgeen weldra gebeur- de. Met de wapenstilstand, dachten onze oude meesters, die zoolang met i woorden en met ongehouden beloften 1 regeerden, nog wel eens de zaken te re- gelen Verbeteringen ran het lot der boeren, daaraan viel er niet te denken maar men moest ze in de bekrompenheid houden waarin zij altijd geleefd hadden. De nood is het beste wapen om te re- geeren Een eigenaar is meester van een huur derdie op tijd niet kan betalen; een hande laar doet wat hij wilt met een kooper die krediet noodig heefteen kandidaat voor de kamers wordt met zijae schoone be loften al vervliegen die ook als rook, door de bevolking geerne gezien. Men deed dus een groote opoffering en de boeren zouden de oorlogskosten betaald hebben. De uitvoering van dat program ma zou de ruine van den landbouw ge weest zijn. Er gebeurde iets onverwachts, iets dat alles veranderde. Eenige boeren stonden op en riepen hunne broeders bij een zij begonnen hun programma uit te leggen en werden gehoord, 't Is op dat oogenblik dat wij de eerste landbou- wersvereenigingen zagen opkomen die maar een doel hadden de verdediging van de belangen der boeren door de boe- ren en buiten alle andere kwestiën. De uitslag Zoo vereenigd moesten de landbouwers overwinnen en wij hebben voorbeelden genoeg rond ons. De da den spreken beter dan de woorden. De tegenstanders der vrije landbouwver- eenigingen gebruikten alle middelen vooral leugen en laster om de boeren te verdeelen. Hunne pogingen bleven nut teloos en de nieuwe beweging moet eene buitengewone macht bekomen. Nochtans zou men nog beter en meer kunnen als men het onderwijs kon uit- breiden, als jaloerschheid en afgunst maar verdwenen, als iedereen zijne rech ten en zijne plichten beter verstond. De oudsten hebben hun werk er kan geene kwestie zijn van dit nog te ver zwaren. Maar er bestaat eene reserve, II H n B n HP. F P. HR f v RNBLOEM 'a dCn WCg te komen staan

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1