f REDT U jZELVEN Groenbemesti ng Fruitverzending paeealiën en Stalmest I Landbouwweekblad I Arteid adelt FRUtTKWEEKERS SPAAR-LEENBANK De Ramp in de Leiestreek Hakvruchten moei steeds de 1 leus zijn van alle landbouwers. Onze Flezieppeis ZONDAG 17 MEI. 1925 §^^^^?3*?^«3aB^5^:''S6®i25t5SSai5?^S0»SS®556H8^86«mai5SaS8^ Prffs 12 centiemen. 7de JAARGANG N> 333 :er t Abonnementsprijs 6,00 Frank 's jaara. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller OR 1 AIRE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. In vele omstandigheden kan de gen van hun wortelgestel dat de groenbemesting aan de landbou wers niet te onderschatten diensten bewijzen. Zijn de stalmesthoeveel- heden ontoereikend, zijn de landen niet te benaderen of slecht gelegen, dan zal de groenbemesting hier al tijd de beste uitslagen leveren. De groenbemesting bestaat in het verbouwen van snelgroeiende gewassen die ter plaatse zelf, waar ze hebben gegroeid, worden on dergewerkt om er de vruchtbaar heid van het land te verhoogen. Sinds geruimen tijd hebben de geleerden ondervonden dat de vlinderbloemige planten de vrije stikstof uit de lucht kosteloos kun nen onttrekken, 't Is aan professor Proost dat hier de groote eer te beurt valt het eerst dat verschijnsel klaar in't licht te hebben gesteld. Voor de landbouwers komt het er nu op aan bladrijke, snelgroei ende, sterk- en diep wortelende gewassen te bebouwen die hun weinig of niets aan zaadgoed kos ten. Daarbuiten moeten zij die ge wassen dan nog weten aan te pas sen aan klimaat en grond. Deze laatste vooral heeft hier een woord je meê te spreken. Alle planten kunnen dienen als groenbemesting, maar de eene le- vlinderbloemige planten bij machte zijn die voedende stoffen naar de bouwlaag te brengen. Daarbij houdt hunne weelderige bladont wikkeling die gedurende hunnen ganschen groei behouden blijft, weeral den grond beschut tegen uitdroging en beschermt hem zoo danig dat deze de meest gunstige eigenschappen kan aannemen. Groenbemesting kan vooral het te kort aan stalmest leveren dat he- dendaagsch zeer groot is door de inkrimping van den veestapel en door de ondervoeding van het vee. Dit is bezonder het geval in de om streken der groote steden die als centra 's zijn voor de moeshove- nierderij en waar de stalmest altijd ontoereikende hoeveelheden te verkrijgen is. Nu meer dan ooit is het noodza kelijk stikstofverzamelende groen- bemestingsplanten te kweeken, be- zonderlijk waar de te bemesten gronden verre van de hoeve zijn gelegen of ook nog waar alleen ten koste van groote moeilijkheden te benaderen zijn, ook nog wan neer zij ten volle zouden uitgeput zijn. Hieromtrent zal men toch nooit mogen nalaten na te gaan of de veren toch betere uitslagen dan de groenbemesting we! goedkooper andere: zoo hebben de vlinder- bloeipige planten de eigenschap stikstof uit de lucht te trekken en samen te brengen in de knobbeltjes die men gemakkelijk op nunne wortels kan ontwaren deze stik stof nu kan de plant benuttigen om hare cellen en weefsels tot stand te brengen. Nu de stikstof uit de lucht kost niets, dus verwezenlij ken hoveniers en landbouwers hier een schoone winst als zij 'e vlin derbloemige planten boven alle an dere planten tot groenbemesting onder de grond omwerken. Proefnemingen hebben bewezen dat het die knobbeltjes zijn, die men op de wortels vindt, die hier de gewichtigste rol vervullen, daar zij groote hoeveelheden bacteriën ophouden (Bacillus radicicola) die de vrije stikstof uit de lucht trekken en er stikstofverbindingen mede komt dan gelijk welk andere be mesting. Vergeten we niet dat we, buiten het zaaisel en de onkosten ervan, er de huurprijs bij verliezen van een jaar, zes maanden of enkel van drie a vier maanden volgens de soort planten die gezaaid is ge weest. Wij moeten dus alles wik ken en wegen en zien of waarlijk de groenbemesting de kosten ende verliezen van dat alles dekt 1.1. z. of de oogst die erop volgt, beide teelten goed zal betalen ofwel of de eerste teelt mits aanbrenging van mest of andere scheikundige meststoffen voor de tweede teelt— niet meer winst zou afleveren. In onze streken zaait men in September - October wintervitsen en koren om ze in Maart onder de grond te steken. Elders, vooral in het zuiden, zijn het witte lupienen, boekweit en toep- of inkarnaatkla- ver. Toepklaver kan begin Mei volgens hare min of meer welige ontwikkeling een snede van 25 a 30.000 kgr. voortbrengen. Nu, 1000 kgr. toepklaver bevatten 4,3 kgr. stikstof, 0,8 kgr. phosphoor- zuur en 2.6 kgr. potasch, Bijgevolg zullen opbrengsten van 25 a 30.000 keur die zal nemen die als onder- of tusschenvrucht kunnen worden verbouwd zoodat men geen enkele hoofdvrucht er door verliest. Dit wordt nu een noodzakelijk iets op vruchtbaar land met hooge opbrengst, groote geldwaarde en dure pacht. Als bemesting voor hakvruchten lijk aardappelen en beeten, kan ze niet genoeg worden aangeprezen. Indien de grondverbeterende vlin derbloemige planten in den grond het phosphoorzuur en de potasch in genoegzame hoeveelheden te rugvinden om er hunne cellen en weefsels mede op te bouwen, kan een goede oogst gemakkelijk 100 kg stikstof vastzetten. Om er dus de beste uitslagen te mogen verwachten, moeten die be- standdeelen in den grond aanwezig zijn, zooniet geve men per are in de meeste groenseltuinen of be bouwbare landen, 6-8 kgr. gewo ne sylviniet of 2-3 kgr. chloorpot- asch, 6-8 kgr. superphosphaat, su pra of metaalslakken. Zooals wij in een volgende bij drage breedvoeriger zullen uiteen doen, zal men op vruchtbare en zuivere grond de verschillende kla vers tot groenmest kweeken; op schralen grond met gering op brengstvermogen, zal men lupienen als hoofdvrucht voor groenbemes ting kweeken. P. V. F. vormen die de plant kan benuttigen voor hare verdere ontwikkeling. Als we nu nagaan dat vele land bouwers spurrie, mosterd, rogge boekweit zaaien om ze later onder te werken als groenmest, dan mo- aen we toch gerust bekennen dat "ij verkeerd handelen. Immers die I zullen oporengsten van e; planten ontnemen aan de luchtniets stikstof anaers dan koolstor en waterstor30.000 X 4,3 129,0 kgr. stikstof hunne andere bestanddeelen nl. de Die stikstof mag geschat worden stikstof, het phosphoorzuur, de Qp jq °/o van djc der sodanitraat, potasch en de kalk halen ze zelf j waarjn kilogram stikstof onge veer 7 fr. kost, dus 7 X 0,7 5fr. Aan de tegenwoordige prijzen der stikstofmesten zal een snede toep klaver dus een waarde hebben voor de stikstof alleen van 558 a 670 fr In 't algemeen mag worden ge weer uit den grond om ze er later opnieuw in te brengen na onder delven: er is hier dus geen winst. Nochtans hebben zij het kleine voordeel van die bestanddeelen aan de oppervlakte van den grond te brengen onder een dundere laag dan te voren en dus aan den grond I zegj de stikstof van malsche een sterke humusverhouding te en nje^ houtige groenmestplanten verschaffen, die de gistingen be- de 7/9 van de waarde der stikstof gunstigt en dus voordeelig inwerkt jn het ammoniaksulfaat heeft.Ver- op de vruchtbaarheid van den geleken met den prijs die men te- grond. Humus bevordert ook nog genwoordig voor de stikstof in het de levenswerkzaamheid der bacte- J ammoniaksulfaat betaalt, heeft de riën en oefenteen gunstigeninvloed uit op de structuur van den grond. Zoo maakt hij de korrelige zand gronden meer gebonden, dus meer waterhoudend en de zware aan éénklevende kleigronden worden er losser, sponsachtiger en meer doorlatend door. stikstof dezer eene waarde van groenmestplanten 9X7 -— 7 frank den kilo. Nu dat de stikstofmesten aan betrekkelijk hooge prijzen worden verkocht en de toepklaver ons die grootendeels kosteloos verschaft, kan de boer in de mate Diepwortelende groenbemes- j van het mogelijke en in evenre tingsplanten verrijken sterk de j digheid zijne aankoopen van koste- bouwlaag doordat zij met hun sterk ontwikkeld wortelstelsel planten- voedende stoffen uit den onder grond halen, die anders buiten hun bereik zouden vallen en dus ver loren gaan. Het is immers te dan ken aan hun uiterst fijne vertakkin- lijke stikstofmeststoffen beperken Alle vlinderbloemige gewassen mogen nochtans niet op denzelf- den voet worden gesteld. Het spreekt van zelf dat men onder de grondverbetereude planten die veel bladeren vormen, bij voor- Meermaien reeds gaven we in De <oornbloem eenige beschouwingen over de zoo belangrijke rol die de fruithandel in ons land op sommige jaren vervult. Toch zijn er nog velen die zich geen gepaald gedacht vormen van wat ons and zoo al in zake fruit kan uitvoeren. In 1910, datum der laatste optelling ïad België niet minder dan 63,339 Ha boomgaarden 1675 Ha hovingen met tusschenplanting. Het grootste getal appelboomen en pe relaars vinden we in de streek van Her- ve, Tongeren en deMaasvallei. Gerang schikt volgens provincie heeft Luik de grootste beplante oppervlakte 19000 Ha. Henegouwen volgt er op met onge veer 10,000 Ha. Dan hebben we Lim burg met ongeveer 8,000 Ha. boom gaard. De bijzonderste middens zijn St Truiden, Loos, Tongeren en Bilsen. Eindelijk op de vierde plaats komt Oost-Vlaanderen met eene beplante oppervlakte van 7,600 Ha. De schoon ste plantingen vinden we in de kantons Nevele, Somerghem, Aalst, Eecloo en Ninove. Dan hebben we Brabant die eene be plante oppervlakte aangeeft van 7.200 Ha. De belangrijkste boomgaarden vin den we in de cantons van Sint Quintens Lennick, Nijvel, Assche, Hal. Vervolgens komt West-Vlaanderen en Namen met omtrent 5000 Ha.Luxem burg met 2,200 Ha. en Antwerpen we gens zijn zandachtige grond met 850 Ha. Er valt nochtans uit het oog niet te verliezen dat sedert 1910 de beplante oppervlakte steeds vergroot is bijzon derlijk na den oorlog. Dat getuigt de enorme uitvoer van verleden jaar. Ik wil gaarne toegeven dat de opbrengst niet alle jaren zoo groot is, maar inte gendeel zullen de jonge plantingen van jaar tot jaar de opbrengst gaan vergrooten zoodat het niet uitgesloten blijft dat er nog jaren komen dat de ex- portatie even zoo belangrijk is als het voorgaande. Volgens de optelling van 1910 zou den de kantons Aalst en Ninove nage noeg 3000 Ha. boomgaard hebben die ieder 10,000 kilos fruit kunnen leveren. Dat zou ons eene opbrengst geven van 30 millioen kilos. En dat fruit dient het grootste deel op 120 dagen verzonden te worden. In de veronderstelling dat we enke- lijk met peren zouden te doen hebben, dan zouden er om dat fruit te verzenden 150,000 vaten noodig zijn. Ik geef u die cijfers om u te doen zien hoe noodig het is voor eene vereeniging als R. U. Z. aan zijne leden te vragen hoeveel ze te naaste bij schikken te ver zenden. Ge zult nu opwerpen dat R. U. Z. daar alleen niet is om het fruit te verzenden. Dat wil ik gaarne toegeven, ze zou het ten anderen op een dag zelfs op een jaar niet kunnen tot een goed einde brengen, maar men mag ook niet uit het oog verliezen dat R. U. Z. reeds «ver uitgebreid is, bijzoover dat ze niet alleen fruit verzond of zal verzenden van de kantons Aalst en Ninove maar ook van de kantons Sottegem, Herzele, Oosterzeele en Dendermonde, zoodat de kwantiteit die door R. U. Z. te verzen den is, zelfs bij jaren dat de opbrengst minder goed, toch ontzagelijk groot is wegens de uitgestrektheid harer wer king. En iedereen zal licht begrijpen dat eene inrichting gelijk welke en al was ze finantieel nog zoo sterk, het toch niet wagen mag zonder de minste gegevens die overgroote kwantiteit inpakgerief te koopen. Daarom doe ik een beroep op de welwillendheid der leden van R. LI. Z. die wenschen hun fruit door tusschen- komst der Maatschappij te verzenden, dat ze ons van hunne medewerking ver wittigen. Dat hunne opgave zoo om standig mogelijk zij en zoo dit niet mo gelijk is dat ze ons ten minste de uitge strektheid van hun boomgaard of het getal boomen laten kennen. Alzoo zou den we van nu af reeds schikkingen kun nen nemen tot profijt onzer leden en tot ieders voldoening. Evenals verleden jaar zal het voldoen de zijn voor deze die wenschen hun fruit te verzenden de formule in te vul len die we kortelings in De Koornbloem zullen laten verschijnen. Woont allen de vergadering bij, ge houden op Zondag 31 Mei, om 9 1/2 uur voormiddag, ten lokale Aalst. Men zal er handelen en belangrijke mededee- lingen doen over FRUITVERZENDING. Alleman op post ONZE Verhooging der Intresten De Beheerraad onzer Maatschappij, in zitting van 8 Mei 1925, heeft de vol gende beslissingen genomen dewelke van af 1 Juli 1925 in voege zullen tre den 1) De intrest toegekend aan de Spaar boekjes zal berekend worden zooals hierna Boekjes der Reeks A (op zicht), tegen 4,50 fr. vrij van tegenwoordige lasten. Boekjes der Reeks B (op een jaar), te gen 5,00 fr. vrij van tegenwoordige lasten. Boekjes der Reeks C (op drie jaar), te gen 6,00 fr. °/o vrij van tegenwoordige lasten. 2) De leeningen die zullen toegestaan of verlengd worden na 1 Juli a.s. zullen intrest opbrengen tegen 6 Deze beslissingen werden genomen ten einde gelijken tred te kunnen houden met den algemeenen opslag der intresten immers alle banken en credietinstellin- gen, zelfs de Nationale Bank, hebben se dert geruimen tijd de procenten ver hoogd. De Bestuurder De Voorzitter O. CAUDRON, B. SCHOCKAERT, N. B. Wij trekken de aandacht onzer leden op het voordeel der spaar boekjes Reeks C, gevende 6 °/o intrest jaarlijks 't is gewis de zekerste en voordeeligste Geldbelegging. Millioenen schade aan Vlas en Landerijen Gezien de hooge prijzen die de prach tige en comfortabele auto-cars vanBrus- sel ons vragen, hebben we naar andere vervoermiddelen uitgezien en zullen we met andere autobussen, camionnetten enz. de reis aan vangen. Deze voer tuigen zijn bijna even gemakkelijk en ze zullen maar omtrent den helft kosten. De reis zal er niet minder aangenaam om zijn, en iedereen die wilt genieten van het schoone dat de te bezoeken streek ons biedt zal niet aarzelen mee te varen. De prijs is vast bepaald op 30 frank per persoon, alle kosten inbegrepen. De datum der reis is vastgesteld op Zondag 7 Juni aanstaande. Inschrijving van heden af tot 28 Mei op ons bureel te Aalst. Allo liefhebbers, jonge boeren en boerinnen in 't bijzonder, neemt de gele genheid te baat om een aangenamen uit stap mee te maken. Al de nieuwsbladen meldden ons in den loop der week de overstroomiog der Leiestreek, doch niemand scheen te vermoeden dat deze overstrocming zul ke schrikkelijke gevolgen kon na zich sleuren. En nochtans we overdrijven geenszins, als we zeggen dat West-Vlaanderen door eene ontzaglijke ramp is geteisterd geworden. De overstrooming nam in korte tijd spanne zulke ongemeene uitbreiding, dat gansch de Leiestreek in 'n oogwenk in een onmetelijke zee veranderd lag. 't Alarmsein klonk langs de Leie. Wanhopig zetten de oeverbewoners zich aan 'twerk, om nog te redden wat te redden viel. Weiden, landerijen, tuinen, woningen zijn ondergespoeld. Verborgen liggen de heerlijke aardappelvelden, die reeds zoo fleurig opbloeiden aan 't rotten liggen boonen en erwtjes Water over de vel den, over de weilanden, over de graan akkers, over de moestuinen en vlasch- gaarden Vooral erg is de teistering van het te bewerken vlas. Schier gansch de vlas oogst van verleden jaar is reddeloos verloren Op 15 April 11. is het rootseizoen begonnen. Honderden u rootbakken of hekkens met vlas gevuld, lagen in de Leie. In de weiden stonden de vlasstui- ken de kapellen te drogen... Daar bruischt de stormvloed aan De Leie geleek een stormende zee De ket tingen en kabels waaraan de rootbak ken gevestigd zijn braken door 't ge weld van den ontstuimigen vloed de bakken werden medegesleurd, met ge weld weggeslingerd, botsten tegen elkaar Het water sloeg over de weiden, ruk te de vlashoopen neer, sleepte als in een kolk het kostbaar vlas in zijn dolle vaart mede Hartscheurend schouwspel Vlasboeren van Bissegem en Wevel- gem, van andere plaatsen ten zuiden, komen te Vijve of noordelijker te Zulte tot Deinze toe aan het zoeken naar hun losgerukte rootbakken ,„uren ver weg gedreven. De eigenaars komen ze er kennen. Zoo loopen er Vele handelaren wan hopig te zoeken en te dolen. Bakken kan men meestal herkennen, maar wie zal uitmaken aan wien het losgeraakte en weggevlotte vlas toebehoort Reeds vreest men de oneerlijkheid van zekere loensche kerels, die vlas opvisschen en verbergen, en voordeel wifien slaan uit de ramp die anderen zoo pijnlijk treft. Het verbond der vlasbazen heeft dan ook onmiddellijk een kommissie aange steld, die toezicht houdt op de gevonden hekkens en het aangedreven vlas en eene billijke vergoeding bepaald voor de vin ders. Honderden oeverbewoners stonden Vrijdag, Zaterdag en Zondag tot aan de heupen in 't water. Menigeen in de Leiestreek heeft een zware verkoudheid of een andere kwaal opgedaan, door zoolang in het ijskoude water te staan bij het steviger bevestigen der losgerukte vlasbakken of het opvisschen van weg gespoeld vlas. De kosten welke de teelt van beeten en aardappelen vergt zijn aanzienlijk en merkwaardig is het dat deze kosten wei nig of niet veranderen, dat de opbrengst een hooge of een geringe weze. Een rij ke bemesting is het beste middel om een hooge opbrengst te bekomen. Indien men voor aardappelen van 3 tot 600 kg. So danitraat van Chili zal gebruiken, vol gens den staat van den bodem en zijn vruchtbaarheid, dan wordt zelden, door de vooruitstrevende landbouwers, voor beeten, min dan 500 kg en vaak tot .000 kg. en meer, Sodanitraat gebruikt. Wil men de beste uitslagen bekomen, dan zal men ten minste de helft der ge bruikte hoeveelheid vóór het zaaien of poten toepassen, de andere helft bij het hakkenin gronden rijkelijk met orga nische stikstof voorzien, is het zelfs aan te raden de volle hoeveelheid vóór het zaaien of poten in te werken. Men raamt de schade op millioenen frank op de heele beroote Leielengte 25 a 30 km. zulks valt gemakkelijk om be grijpen, wanneer men bedenkt dat elk van deze vlashekkens een waarde heeft van 3 a 4000 frank. Tot overmaat van ongeluk treft de ramp juist een overgroot getal van kleine vlaskweekers. De schade omvat verschei dene 100.000 kilo vlas. Bovendien het vlas dat zich in het water bevindt is na tuurlijk verzand, men zal het dus weer moeten drogen, het zand uitslaan en op nieuw beginnen te rooten. Daardoor verliest het vlas de helft zijner waarde en zijn de onkosten drie of vierdubbel 1 Het is nu de derde maal, sedert, den aanvang van verloopen Winter, dat er in de Leievallei overstroomingen plaats hebben. Met recht en rede begrijpt men de on gerustheid der oeverbewoners en vooral in het vlasbedrijf. Ook hoopt men dat van Officiëele zijde de oorzaken zullen opgespoord worden, om verbeteringen in den onhoudbaren en hoogst angstwek- kenden toestand te verkrijgen. De Hr Catteeuw, volksvertegenwoor diger, verzamelt allerlei inlichtingen om bij hoogdringendheid in de Kamer over deze ramp te interpelleeren. Men vindt het zonderling, dat in het overige deel van het land zoo weinig ge wag wordt gemaakt over het gebeurde 1 We vragen ons dan ook waarachtig af of die koude onverschilligheid haar oorsprong niet vindt in het betreurens waardig feit dat het hier andermaal een onzer landbouwnijverheidstakken geldt om wier rampen en beproevingen men zich gaandeweg bitter weinig bekreunt Wij meenen onzen plicht te hebben gedaan met onze officiëele boerenverte- genwoordigers er aandachtig op te ma ken dat zij hier eene verantwoordelijkheid dragen in dien zin, dat zij het als plicht zullen achten de verdediging dezer ge teisterde vlaskweekers onverwijld in han den te nemen vóór het Parlement. Anderzijds drukken we den wensch uit dat er vanwege Regeering en t bevoeg de Ministerie eene tegemoetkoning mag verhoopt worden tot gedeeltelijke scha deloosstelling. ten einde de meest be proefden uit den nood te helpen. Mogen we eveneens verhopen dat de heeren grondeigenaars hun rampzalige huurders der Leiestreek met alle recht matige menschlievendheid zullen bejege nen en in een gevoel van medelijden de geleden schade hunner vlaskweekers in de mate van 't mogelijke zullen heelen en deelen. Regeering en grondeigenaars moeten wel inzien dat tal van kleine vlaskwee kers tot ruïne zijn veroordeeld, zou er geen reddende en medelijdende hand wordt toegereikt. In afwachting bieden wij onze diep- geteisterde vlasboeren der Leiestreek onze oprechte gevoelens van medelijden en broederlijke verkleefdheid, bij de har de ramp die hen zoo ijselijk heeft geteis terd. Namens de leden der Landbouwver- eeniging "Redt UZeiven DE REDACTIE. Ons doel is in deze bijdrage de voor deden en nadeelen van faecaliën (beerj stalmest in vergelijking met kunstmest stoffen vast te stellen. Beantwoorden beer en stalmest aan de eischen der bemestingsleer Om daarop te antwoorden dienen we eerst de sa menstelling dier meststoffen te kennen. Men zal licht begrijpen dat meest al de schrijvers een verschillende samen stelling van beer en stalmest opgeven die stoffen zijn immers afval, overblijf sels van de voeding en verschillen na tuurlijk veel volgens den aard dier voe ding. Daar de meeste menschen eiwitstoffen gebruiken, doorgaans meer dan voor de behoefte van hun lichaam noodig is, zal men in de faecaliën een groote hoeveel heid eiwitstoffen onverteerd terugvin den deze eiwitstoffen ondergaan alsdan het ontledingsproces welke ze in meer eenvoudige stikstofverbindingen omzet. De uitwerpselen zullen ook een ver anderlijk gehalte aan fosfaten hebben, naar gelang zij van volwassen of nog groeiende dieren of menschen voortko men in het laatste geval worden de fos faten en andere minerale bestanddeelen benuttigd voor de vorming van het ge raamte. De gemiddelde samenstelling van beer is water 93 Stikstof 1 Fosfoorzuur 0,25 °/0 Kali (potasch) 0,21 °/0. Hieruit bljjkt dat beer vooral een stikstofleverende meststof is en enkel als volledige meststof kan gelden wanneer tevens kali- en vooral fosfoormeststoffen worden aangewend. Wat tuinbouw betreft, is beer een passende meststof voor kooien, spinazie en in t algemeen alle bladgroenten hij werkt min voordeelig bij wortelgroenten. Voor peulvruchten is beer volstrekt niet aan te raden de passende bemesting is hier fosfoorzuur- en kalibevattende kunstmest. Ook fruitboomen kunnen zich niet uit sluitend met beer vergenoegen, daar deze te weinig kali en fosfoor bevat in vergelijking met zijn stikstofgehalte. Over stalmest zullen we wat meer zeggen. In stalmest moeten we het strooisel en de uitwerpselen onderscheiden. De keus van het strooisel is gansch niet on verschillig het moet aan de volgende eischen beantwoorden. 1) Geschikt zijn voor het welzijn der dieren. 2) Een groot opslorpingsvermogen bezitten tegenover de vloeiende en de vaste uitwerpselen. 3) Het strooisel moet zelf rijk zijn aan stikstof en nuttige aschbestanddeelen. Voor het welzijn der dieren komt het stroo van graangewassen eerst in aan merking. Wat het opslorpingsvermogen betreft, vooraan komt gerststroo, daarna haver- en tarwestroo. De urine (of waters) speelt een voor- A •r- RN BLOEM

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1