i/l f/fi REDT U I ZELVEN i Arbeid adelt I TEEbTKEUS Vrije Tribuun paeealiën en Stalmest Schuldenkwestie SPAAR-LEENBANK FRUITKWEEKERS BRIEF UIT THIENEN ONZE PLEZIERREIS VARIA Landbouwweekblad AMERIKA en FRANKRIJK Hakvruchten I: moei steeds de leus zijn van alle landbouwers. ff t X Du^htepe Qes^houtDingen oüep Ixeo's bpief DE KASBONS ZONDAG 24 MEI. 1925 Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG N* 334 'Xïssmt, i Abonnementsprijs 6.Ö0 frank 's jaar». Men schrift in op ons Bureel en op alle postkantoren Huree! en Redactie BRABANDST'RAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen örjgeieekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. er Het staat buiten kijf dat het alleen de door de dieren overgeërfde eigenschap pen zijn die aanspraak mogen maken om een bepaalde gewenschte factor te be stendigen. Nu kan het doel der veehou derij verschillen naarmate de redenen waarom men het vee ophoudtdat doel kan zijn het verrichten van arbeid, het aanlokken van vee, het voortbrengen van vleesch, vet, melk, wol, enz.. Zijn de dieren bestemd om hoofdza kelijk werk te verrichten, dan zal men eerst en vooral zijn toevlucht tot het paard moeten nemen. Voor zwaren aan houdende arbeid neme men zware paar den, voor lichten en snel te verrichten arbeid zal men lichte paarden kiezen. Hier diene men vooral te letten op een goed gevormd geraamte met goed ont wikkelde banden, spieren en pezen voorts zullen het ademhalingsstelsel en vooral het spijsverteringsstelsel op den voorgrond treden. Een sierlijke vorm zal men alleen in aanmerking doen komen, wanneer het luxe-paarden geldt. Legt de landbouwer zich meer bepaal delijk toe op het aanfokken van vee, dan zal hij zijne bijzondere aandacht moeten vestigen op de mannelijke fokdieren, ver mits de stier honderden keer meer nako melingen krijgt dan een koe. Hier weer al komt de afstamming in aanmerking. Hij zal maar alleen allen gegronden waar borg voor even goede nakomelingen bie den wanneer men met zekerheid kan vaststellen dat zijn vrouwelijke voorou ders goede melkgeefsters waren, alsook wanneer de vrouwelijke familieleden van zijn mannelijke voorouders zich door hun ne melkrijkheid van de andere onder scheidden. In een vorige bijdrage heeft men hier doen uitschijnen dat de ondervinding ons heeft geleerd dat veel goede melk geefsters in hun lichaamsbouw en hun uiterlijke eigenschappen op bepaalde punten groote overeenkomst vertoonen en dat een goede melkgeefsterdus meest al te erkennen was aan een zeker getal uiterlijke kenteekenen. Vele van onze veehouders zijn daar te absoluut in. In dien ze naar de markt gaan om een goe de,, koe tekoopen dan gaan ze nog te veel voort op de oogkeuring, op de schoonheid van dat dier en nooit of nooit vragen ze zich af van welke voorouders dat dier wel zou mogen afstammen. Is het een schoone beest, wiens losse en ploeibare huid bedekt is met kort, fijn, zacht en glanzend haar, heeft dat dier daarbij nog een fijne, smalle en lange kop met dunne hals en niet te vleezige schou ders, dan verkeeren ze in de meening dat zij zich bij dat dier moeten houden, wil len ze met een schoone goede koe op hun hof komen om er de geburen doen over te spreken. Voorzeker ons vee moet mooi van vorm zijn, doch wanneer ons van hunne afstamming niets bekend is, dan moeten we er ons van wantrouwen. Bij de keuze van den stier komen de uiterlijke kentee kenen meer in aanmerking dan bij de keuze van het vrouwelijk dier. In geen geval mag de stier overerfelijke gebreken hebben, want al hechten wij evenwel aan een goede afstamming alleen als aan schoone lichaamsvormen alleen, toch moeten wij, waar dit kan, het schoone aan het nuttige paren. De voor de teelt te gebruiken stier moet nieteen vrouwelijk voorkomen heb ben. Hij moet werkelijk stier zijn, met het voorhoofd breeder en langer, het aangezicht korter dan bij de koe. De stier moet het beeld van moed en kracht vertoonen, met gevulde, breede schou ders, krachtige voorschenkels sterke knieën en stevige pijpen. Vele boeren gaan met een tochtige koe een uitmuntenden springstier, op een der best gekende stallen gefokt, voorbij om die koe door een minder aanbevelenswaardigen stier te laten dekken, alleen om enkele stuivers te spa ren I En hier zou het provinciaal regle ment moeten dwang uitoefenen. Het zou in het belang van onzen vee stapel het gebruik der minderwaardige springstieren, tot den dekdienst bestemd, moeten verbieden omdat het verhoogen van de melkrijkheid van onzen veestapel van algemeen belang is, daar de veehou derij in ons vaderland ten nauwste ver bonden is met de nationale welvaart. Voor het verkrijgen van dieren met de gewenschte eigenschappen is het dus noodig dat een goede teeltkeus worde gedaan, dat men ouders kieze van welke men gelijkwaardige nakomelingen kan en mag verwachten. Vóór alles is het noodig dat de vee houder de dieren, die hij fokt, goed kent en goed weet wat hij fokken wil m. a. w. zich een vast fokdoel voorop zette. Weet hij nu niet welke eigenschappen zijne dieren hebben en welke hij wenscht te bezitten, dan ontbreken hem natuur lijk de gegevens om een goede teeltkeus in handen te nemen. Dit valt ongelukkig lijk nog te veel voor en is dan ook dik wijls oorzaak dat van verbetering der huisdieren geen sprake kan zijn. Heeft de fokker nu een vast fokdoel, dan zal hij tot een gepaste teeltkeus kun nen overgaan omdat hij de ouders zal trachten te kiezen van wien er veel kans is nakomelingen te verkrijgen met dezelfde eigenschappen. Om dus voldoende uitslagen te beko men in teeltkeus, moeten we dieren uit zoeken welke de gewenschte eigen schappen in goede mate bezitten. Daarbij moeten wij dan nog dieren kiezen welke deze eigenschappen in hooge mate over brengen op de nakomelinpen. Hoe zal men daartoe komen De fok- methode, waarbij de eerste weg gevolgd wordt, noemt men teelt in eigen ras of reine teelt, ook nog familieteelt. Hier omtrent vinden we een gefixeerde weer slag terug in de geschiedenis en de vor ming van ons Belgisch trekpaard. Hoe kwam er Hazard toe in alle wereldten toonstellingen de eerste prijzen te ver overen Doordat de stam Hazard op gebouwd was uit het beste bloed en ge vormd en verbeterd wierd enkel en al leen door familieteelt. Toch waagde hij het eens vreemd bloed in zijn stallen in te voeren met het oog de nog te verbeteren eigenschappen te bekomen. Alras was hij ontgoocheld toen zijn uitslagen negatief uitvielen. Vinden we nu daar de les niet in terug dat het wel de familieteelt is die de hoofdrol te spe len heeft in de verbetering van onze ras sen Gansch ons wereldberoemd en zóó hoog geschat paardenras is er immers op gebouwd en 'tis immers daar alleen dat de oorzaak van zijne hooge waarde is gelegen. Wij moeten dus uit de bestaande ras sen de beste fokdieren uitkiezen vooral met de eigenschappen waarom het te doen valt en met zulke dieren voort fok ken. Wij hebben dan vooreerst het voor deel dat wij geen dieren van een ander ras dat we doorgaans niet kennen behoeven aan te koopen en dat wij geen ongewenschte eigenschappen kunnen aanbrengen, die niet in ons ras voor komen. L. MORTELMANS. Genoegvol las ik uwe losse bedenkin gen over "De Boeren en de Regeerings- crisis Alhoewel op 't oogenblik dat ik mijne beschouwingen hier neerpen de crisis„ theoretische oplossing zal gekregen heb ben, toch meen ik me niet te vergissen, wanneer ik zeg dat ze practisch geen duurbare levenskracht in zich dragen zal. Zeker is 't DIE oplossing niet, die gij volgens uw brief wenschtet verwezen lijkt te zien. Ook is ze zeker niet deze door de algemeenheid onzer boeren ver hoopt en verwacht. Immers naar wat de pers links en rechts laat doorschijnen, krijgen we voor de zooveelste maal eene afgezaagde heropvoering van 'n ouden draak met als tooneelleider wel 'n nieuwe figuur, doch als acteurs nagenoeg d'oude per- sonnagen terug in hun hoofdrollen. Kor tom 'n oudbakken comediespel dat geen enkel toeschouwer wenscht terug te zien. Dergelijke tooneelschikking en -uit voering hebt gij, Leo, niet gewild noch gewenscht. Ook mij en wellicht velen van ons biedt ze een nieuwe bittere te leurstelling een ontgoocheling zooals wij, landlieden, er doorgaans oploopen, wanneer we eens eventjes durven droo- men dichter bij de goede oplossing te staan en ons vlak voor de practische wer kelijkheid wanen. Want ook gij, Vriend Leo, hebt ge droomd van louter zinsbedrog, wanneer g'in uw vertrouwelijk briefje schreeft Waarom staan de boeren vertegen- woordigers niet vrij en vrank naast en bij de werklieden-afgevaardigden M'n beste jongen, wat ge daarboven misschien onbewust boerenver- tegenwoordigers noemt en bestaat nog niet later, veel later misschien komt dat wel. Immers, wat u ten rechte of be ter en juister ten onrechte boerenverte- genwoordigers meent of denkt te zijn, zijn enkel poppen of marionnetten op de koord van elke groote politieke foor- kraam gespannen en die slechts dan aan t dansen gaan, wanneer het daarneven geplaatst geel, rood of blauw geverfd orgel een politiek aria afspeelt Die schijnbare boerenvcrtegenwoor- digers hoe zuiver en rechtzinnig ook hunne inzichten zijn, hebben in eerste plaats te luisteren en te gehoorzamen aan 't ordewoord hunner partijbazen, zooniet worden ze gebanvloekt en on- meêdoogend uit de rangen van hun kamp geworpen. Al meenen die enkele vertegenwoor digers het dan nog goed met ons,boeren, wat baat ons hun goeden wil zoo deze niet tot uiting komt en telkenmale het onderspit zal delven wanneer de alge- meene partijbelangen waaraan ook zij getrouwheid zwoeren hen verbie den onze verdediging op te nemen. Politiek zuiver staan tegenover onze boerenrechten en belangen kunnen of mogen die memchen niet, anders ver loochenen ze hunne politieke partij. En als ge nu eenmaal bedenkt dat er van die goei-bezielde doch lamgezette half of schijn boerenvertegenwoordigers zetelen in elke politieken groep van wel ke tint of schakeering ook, dan voelt en begrijpt ge allicht dat een toenadering in dien zin hoe gewenscht ze ook weze op louter zinsbed og en illusie is ge steund. Echte, zuiverstaande, onafhankelijke Waalsche boeren verdedigers hadden we wel gehad, waren de U, P. A, erin ge slaagd eenigen hunner kandidaten naar de Kamers te zenden. Zij die er konnen en moesten voor stemmen hebben het niet gedaan.... en dit is te betreuren. Want liever zooals gij het op 't eind van uw brief heel juist doet opmerken Liever dan zooveel kasteelheeren naar de Kamers te zenden om ons te verte- genwoordigen, ware het oneindig be- ter aan rasechte en bedrijfsbewuste standgenoten onze stem te geven, die niet in eerste plaats naar de belangen der groote grondeigenaars maar wel voornamelijk aan de verwezenlijking ons aller elementaire rechtmatige boe- renbelangen hun beste en onverdeelde krachten zouden wijden Rasechte, Vlaamsche, anti-militaristi sche en democratische boeren en van dit gehalte vindt men er bij de vleet Een nieuwe tijdperiode van vier jaar zal ons, hoop ik, gelegenheid gunnen tot nadenken en meer bewustwording TIETER. ONZE Verhooging der Intresten De Beheerraad onzer Maatschappij, in zitting van 8 Mei 1925, heeft de vol gende beslissingen genomen dewelke van af 1 Juli 1925 in voege zullen tre den 1) De intrest toegekend aan de Spaar boekjes zal berekend worden zooals hierna Boekjes der Reeks A (op zicht), tegen 4,50 fr. vrij van tegenwoordige lasten. Boekjes der Reeks B (op een jaar), te gen 5,00 fr. vrij van tegenwoordige lasten. Boekjes der Reeks C (op drie jaar), te gen 6,00 fr. °/o vrij van tegenwoordige lasten. 2) De leeningen die zullen toegestaan of verlengd worden na 1 Juli a.s. zullen intrest opbrengen tegen 6 Deze beslissingen werden genomen ten einde gelijken tred te kunnen houden met den algemeenen opslag der intresten immers alle banken en credietinstellin- gen, zelfs de Nationale Bank, hebben se dert geruimen tijd de procenten ver hoogd. De Bestuurder De Voorzitter O. CAUDRON, B. SCHOCKAERT. N. B. Wij trekken de aan dacht onzer leden op het voor deel der spaarboekjes Reeks C, gevende 6 intrest jaarlijks, 't is gewis de zekerste en voor- deeligste Geldbelegging. Woont allen de vergadering bij, ge houden op Zondag 31 Mei, om 9 1/2 uur voormiddag, ten lokale Aalst. Men zal er handelen en belangrijke mededee- lingen doen over FRUITVERZENDING. Alleman op post Bij deze wordt aan de inschrijvers der Kasbons Redt U Zeiven bekend ge maakt dat de bons klaar zijn en mogen c fgehaald worden in onze bureelen Bra- hantstraat, 53. alle werkdagen 's voor middags van 7 1/2 tot 12 uur en 's na middags van 1 1/2 tot 5 1/2 uur. De inschrijvers, die gestort hebben na Nieuwjaar, hebben bij 't afhalen hunner bons de intresten te betalen van af I Ja nuari 1925 tot den dag der storting. Beantwoordt de stalmest aan de eischen der bemestingsleer? Er zijn twee eischen of wetten waarop wij onze aan dacht moeten vestigende wet der ver goeding en Liebig's minimumwet Volgens de wet der vergoeding moet men aan den grond de hoeveelheid vruchtbaarmakende stoffen teruggeven welke hem door den vorigen oogst is ontvreemd. De minimumwet zegt dat de opbrengst van een oogst bepaald wordt door de meststof welke met de kleinste hoeveel heid in den grond voorkomt. Om deze laatste wet door een voorbeeld uit te leg gen: indien een grond een hoeveelheid potasch. kalk en stikstof enz. bevat, wel ke overeenstemt met een oogst van 30 hectol. graan per hectare, en indien hij een hoeveelheid fosfoorzuur bevat welke met een oogst van 20 hectol. overeen stemt, dan zal de oogst enkel 20 hectol. bereiken, en deze opbrengst niet over treffen. De oogst hangt dus niet af van den volledigen rijkdom van den grond, maar van het minimumgehalte der nut tige elementen. Dat de stalmest alleen gebruikt aan die twee wetten niet voldoet, zulks blijkt duidelijk uit de tabel welke we op het einde geven. De hoeveelheid stikstof, fosfoorzuur en potasch welke door de verschillige culturen vereischt wordt, is niet in de verhouding 3:1:3 zooals ze in stalmest voorkomt: dat blijkt uit de ta bel. Stalmest voldoet dus niet aan de wet der vergoeding noch aan de minimum wet. ofwel zou men een overdreven do sis stalmest moeten gebruiken, om het noodige minimum voor een gegeven ele ment te bereiken, maar dan is de hoe veelheid der andere elementen overdre ven en dat is verspilling. Met stalmest hoeft men dus tevens kunstmest aan te wenden derwijze dat de gewenschte ver houding tusschen de verschillige elemen ten, het gewenSchte evenwicht, bekomen wordt. Een ander nadeel van stalmest is de traagheid waarmede hij omgezet wordt in stoffen welke rechtstreeks door de plant kunnen benuttigd worden. Als voordeel van stalmest geldt eerst en vooral zijn lageren prijs en dan ook zijn invloed op den uitwendigen toestand van den grond stalmest immers geeft humus en humus geeft samenhang aan zandgrond en maakt kleigrond losser. Met de samenhang of cohaesie en met de losheid staan in verband het water houdend vermogen en de luchtverver- sching van den grond. Verhouding der elementen in de planten Stikstof Fosfoorzuur Potasch Tarwe 3 1.6 4,2 Rogge (Winter) 3 1 3,7 Haver 3 1,9 3 Beeten 3 1,3 7 Kooien 3 1,5 7 Tabak 3 0,8 3.1 Hop 3 0,5 2 Aardappelen 3 1 4 6 Verhouding in 3 1 3 stalmest DE De Vereenigde Staten van Amerika staan er op dit oogenblik finantieel schit terend voor, schitterender dan om 'teven welk anderen staat. Pas heeft de heer Hoover, minister van Handel der Vereenigde Staten zijn jaarverslag bekend gemaakt en zijn Europeesche collega's zullen hem zeker benijden. Uit dit jaarverslag blijkt dat de plaatsingen van Amerikaansche kapita len thans belangrijker zijn dan die van welk ander land ook. Gedurende het jaar 1924 is het totaal der Amerikaan sche plaatsingen in 't buitenland toege nomen met ongeveer duizend millioen dollar zij gaan nu de negenduizend mil lioen dollar te boven. Die rijkdom nu maakt de Vereenigde Staten nu wel niet milder en waar ze ge durende den oorlog zonder tellen hebben geleend aan de geallieerden, beginnen zij nu aan te dringen voor het afbetalen van die schulden. Engeland heeft reeds van de nood een deugd gemaakt het betaalt de in tresten van zijn schuld en is zelfs reeds aan 't afkorten maar Frankrijk, Italië en België gebaren van pijkenaas. België heeft een 9 milliard schuld maar in 't verdrag van Versailles staat ge- geschreven dat Belgie's oorlogschulden moeten gedragen worden doorDuitsch- land. Niettegenstaande die bepaling zou België zeer vriendschappelijk gemaand geworden zijn door den Amerikaanschen gezant, dit beweert althans een Brus- selsch blad, terwijl dit bericht nergens wordt bevestigd noch tegengesproken. Ook Italië staat in het krijt maar werd tot nog toe niet gemaand. Frankrijk integendeel werd in de laatste dagen ta melijk hard op de vingers getikt en waar vroeger de Fransche minister Loucheur luidop verklaarde dat men die schuld nooit zou betalen, durft het Frankrijk van 1925 zoo een hoogen toon niet meer aanslaan. Vanwaar dit verschil van behandeling tegenover Italië eenerzijds en tegenover Frankrijk en België anderzijds We zullen wel niet zeer mis zijn als we de verklaring van deze houding van Amerika zien in de buitenlandsche poli tiek van Frankrijk en zijn Belgische va- zaalstaat. Amerika wil vrede zien in Europa, omdat alleen de vrede het kan toelaten zijn kapitalen vruchtbaar te maken. Engeland streeft dezelfde politiek na Frankrijk integendeel wil zijn opperheer schappij in Europa vestigen op de ver brokkeling tenminste op de machteloos heid van Duitschland. Dat was de ver klaring van de Roer-expeditie en van al de rest. Frankrijk dat doorzakt onder den schuldenlast vindt nog de noodige mil- lioenen om de leger van Polen en Tche- cho Slowakije uit te rusten en herinte- richten. Zou Amerika dan de Fransche schuld niet willen gebruiken als toom om dat al te vurig Fransch draverken in 't goede spoor te dwingen De kwestie der veiligheid in Europa staat aan de orde van den dag. Duitsch land heeft, waarschijnlijk wel met goed keuring van Engeland en Amerika, een veiligheidspad aangeboden aan Frank rijk. Het overmoedige Frankrijk voelde daar zeer weinig voor. Maar misschien komt het door die Amerikaansche maning wel terug tot het besef der werkelijkheid want zijn finan ciën zien er vreeselijk berooid uit. Zoo pas heeft Caillaux, de Fransche minister van Financiën, bekend gemaakt dat hij 4milliard frank nieuwe belastingen van noode heeft en moest in die omstandig heden Amerika al te sterk aandringen waar ging dan het Fransch krediet naar toe Ik heb uw verslag over 11. vergadering der provincie Landbouwkamer van Oost Vlaanderen aandachtig gelezen en over wogen. Hetgeen gij ons in uw blad te kennen geeft, verwondert ons hoege naamd niet. Wij boeren zoo goed "groote als kleine,, zijn onder 't juk van zekere personen, welke gansch vreemd zijn aan den landbouw, of welke sedert hunne jongste jaren den boerenstiel verlaten hebben. Zij hebben begrepen dat hunne voorvaders en vaders altijd gezweet en gezwoegd hebben, om op 't einde van t jaar hunne eigenaars te betalen en hunne kinderen deftig en eerlijk groot te bren gen, en voor hen niets over hielden. 't Zijn zij die heden de boeren besturen en willen terug brengen zooals voor den oorlog, toen wij verplicht waren aan on ze eigenaars op 30 November uitstel te vragen, om onze landpacht te betalen. Hun eenigste wensch, hun eenigste doel is: den boer arm te houden, om al- zoo van hen gebruik te maken tijdens de kiezingen. Doch een dag zal komen, dat de boer zijne oogen zal openeneen dag zal komen dat hij zijn toestand bewust zal ontleden, en dat hij zich met geweld zal losrukken van die zware ketting, aan dewelke hij heden gebonden ligt. 't Is op ons, boeren, dat de politieke mannen zich steunen, en met vele schoo ne woorden, allerlei hedendaagsche boe ren noodwendigheden komen beloven en wel voornamelijk en zulks was dit jaar voor alle partijen de geveinsde land bouwpolitiek de nieuwe pachtwet. Doch zullen zij hun woord houden? Ik twijfel er aan, want over 4 jaar waren het dezelfde beloften, en nochtans trach ten we er naar, zooals brood in de schaprij. Mij dunkt dat u ontevreden zijt over den uitslag in de Prov. maat. van Land bouw. Voorzeker hebt g'u moeten on dergeven; u zyt overmant door de meer derheid, maar bij ons hier is het tegen overgestelde de minderheid overwint hier de meerderheid. Wij hadden de meerderheid op het Landbouwcomice en toch veroorloofde zich de Voorzitter tot de kiezing over te gaan met 12 leden, alhoewel 120 leden misnoegd het afstap ten en geen deel namen aan de kiezing, welke overigens op het dagorde niet voorzien was. En toch zetelen en ztlfs wij kennen ze niet de 2 afgevaardigden van de landbouwcomice van Thienen, gekozen door 12 leden op 130 tegen- woordigen. U ziet dat u nog niet teveel te klagen hebt en dat u andere tijden moet afwachten. Een geabonneerde van Thienen. De kosten welke de teelt van beeten en aardappelen vergt zijn aanzienlijk en merkwaardig is het dat deze kosten wei nig of niet veranderen, dat de opbrengst een hooge of een geringe weze. Een rij ke bemesting is het beste middel om een hooge opbrengst te bekomen. Indien men voor aardappelen van 3 tot 600 kg. So- danitraat van Chili zal gebruiken, vol gens den staat van den bodem en zijn vruchtbaarheid, dan wordt zelden, door de vooruitstrevende landbouwers, voor beeten, min dan 500 kg en vaak tot 1.000 kg. en meer, Sodanitraat gebruikt. Wil men de beste uitslagen bekomen, dan zal men ten minste de helft der ge bruikte hoeveelheid vóór het zaaien of poten toepassen, de andere helft bij het hakkenin gronden rijkelijk met orga nische stikstof voorzien, is het zelfs aan te raden de volle hoeveelheid vóór het zaaien of poten in te werken. OP ZONDAG 7 JUNI a. s. Het spreekwoord zegt die zoekt vindt. Gezocht hebben we ook gedaan om de goedkoopste tarieven te bekomen voor onze reis. Eerst vroegen de prachtige autocars van Brussel ons 50 fr. per persoon. Eene tweede aanbieding van eene andere firma kwam op 30 fr. en op heden kun nen we met genoegen laten weten dat de de prijs op 20 fr. is gebracht. Dit hebben we dan ook aangenomen en de prijs wordt definitief op 20 fr. vast gesteld, alle kosten inbegrepen. Deze die nog niet inschreven gelieven dit zonder uitstel te doen tot Donderdag 28 Mei laatste dag. De autos rijden over Erpe, Burst, Herzele en zullen onderwege de reizigers opladen. Des avonds zullen ze wel een omweg maken om iedereen zoo dicht mogelijk thuis te brengen. De reis gaat dus over Audenaerde, Kortrijk, Yperen. Terug langs Floesberg (Flobecq), Ronse, Geeraerdsbergen, Ninove. N. B. Op aanvraag van eene groep van dezelfde gemeente kan een auto ook de personen aldaar afhalen en terug brengen. Uit Kaf en Koren. Graanspeculaties. Tengevolge der hevige marktschommelingen, welke zich onlangs op de graanmarkt voorde den met als gevolg den gevoeligen neer slag der beurskoersen van 13 Maart 11. onderzoekt en bestudeert het Ameri- kaansch Goevernement het omstandig inlichtend verslag, hem betrekkelijk dit gewichtig vraagstuk overhandigdzulks, ten einde door een nauwkeuriger en strenger reglementeering te beletten dat dergelijke feiten zich in de toekomst op de graanmarkt zouden voordoen. Twee speculanten op de daling zouden in enkele uren tijds niet minder dan 20 millioen dollar gewonnen hebben. Hoe veel Belgische frankskens zou dit wel uitmaken Internationaal Landbouwcongres te Varsovie. De voor- en toebereid selen van het XI Ie Wederlandsch Land bouwcongres te Varsovie loopen stilaan ten einde. Ongeveer dertig natie's heb ben hunne deelneming ingezonden. Deze zullen vertegenwoordigd zijn door 250 afgevaardigden. Niet minder dan 150 voordrachten zijn aangekondigd en zul len gegeven worden door vooraanstaan de vreemde vak-specialisten en practi cussen. De zeven ontworpen excusie's of uitstappen zijn voorzien voor 20 tot 30 deelnemersde andere vreemdelingen zullen zich grondig kunnen inlichten be trekkelijk den staat der landbouwcultuur in Polen. Eens hun reisweg doorloopen vinden de onderscheidene groepen zich terng op de overeengekomene afspraakplaats te Cracovie, hetgeen de deelnemers in de mogelijkheid zal stellen mekaar hunne wederzijdsche reisindrukken nopens den Poolschen landbouwtoestand mede te deelen. Het lijdt geen twijfel dat deze gewich tige besprekingen en studiereizen welke de debatten zullen volgen voldoende en doorslaande bewijzen zullen leveren over den grooten vooruitgang van den land bouw in Polen. Rn BLOEM v<? *3 Aankondigingen volgens akkoord. n :r- 4 J RJRDTJ AWRT.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1