REDT U ZELVEN Arbeid adelt De Aardappel plaag Fraitkmeekers Opgepast Vrije Tribuun Benuttiging onzer Fruitsoorten I Landbouwweekblad Over de nieuwe Melkwet. HETTUINBOUWBLAD Hakvruchten VARIA IV Nationaal CongresYOor Tuinbouw moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. Prijs 12 centiemen. 7de JAARGANG Ni 336 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrijft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Ongeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers I. Wat zij is. Vooruitziende landbouwers zul len nu reeds hunne voorzorgen ne men om, desgevallend, op tijd en stond de zoo zeer gevreesde aard- appclplaag doeltreffend te bestrij den. Met een vasthoudendheid die tal van landbouwers kenschetst, willen deze hunne aardappelvelden niet besproeien met Bordeausche Pap, hoewel het nog alle jaren wordt uitgemaakt dat dit "het,, middel is tegen de aardappel- plaag, die onze boeren wel in som- migste jaren de meeste schade be rokkend en ook om die rede door hen zoo zeer wordt gevreesd in re genzomers. Wel is waar bieden sommige verscheidenheden b. v. de Roode Star, de Zonneschijn en vooral de Industrie, meer weer stand aan de plaag dan de andere en hierin mogen we de rede gaan zoeken dat vele boeren dezelfde verwaarloozen te besproeien. Bijna geen jaar gaat er voorbij waarin de aardappelplaag van zich niet doet spreken. Het is dan ook geen wonder dat men, sinds lange jaren reeds, gezocht heeft naar de doeltreffendste middelen om haar te bestrijden en wij mogen gerust zeggen dat dank aan de wetenschap dit middel gevonden is. De aardappelplaag wordt in het leven geroepen door een zwam, die den naam draagt van Phy- tophthova Infestans. Door zwam verstaat men een draderig weefsel dat in zijn geheel van dezelfde ge aardheid is, zonder wortels stengels of bladeren en wordt op het land gebracht met zieke poters. Die zwammen geven zwamdraden die door de opperhuid van het blad komen. Aan de uiteinden dier takken ko men ovale lichamen, die in hun ge heel afvallen en in vochtige lucht het aanzijn geven aan een nieuwen zwamdraad. Zoo 'n ovaal lichaam noemt men conidium Komt dit nu in een wa terdroppel te vallen, dan ontstaat er een opening in waaruit 6 a 12 kleine lichaampjes, uit den inhoud van het Conidium gevormd, ont snappen deze worden zwemspo- rengenoemd en bezitten een draadvormig aanhangsel waarme de zij snel door het water rond zwemmen. Spoedig komen zij tot rust en geven zij ook het aanzijn van een nieuwen zwamdraad, die weder door de opperhuid in een blad dringt en steeds verder groeit om op zijn beurt voortplantingsor ganen te vormen. Vochtige, warme lucht of warme regen zijn de voor waarden voor een snelle verbrei ding der aardappelziekten Het zijn nu die zwamdraden, die door de stengels en de bladeren heen zich ontwikkelen, die oorzaak zijn van het uitsterven der planten: de Phytophthora immers valt sten gels, bladeren en knollen samen aan en doet dan soms wel een gan- sche oogst verkwijnen. Alvorens de planten te zien uit sterven, verwekken die woeker- schimmels, soms zonder dat men het opmerkt, op de bladeren brui ne vlekken die opgepropt zijn van die overkleine, ontelbare sporen die door den wind op de gezonde aardappelstruiken worden overge bracht en door de regen in den grond worden meegesleept, alwaar ze dan de knollen gaan besmetten welke dan rap tot verrotting over gaan indien de regens overvloedig zijn en gepaard gaan met warm, broeierig weder. De uitbreiding van de plaag hangt dus veelal af van het heerschende weder. De ziekte treedt gewoonlijk op in Juni of Juli en woedt soms gedu rende al de zomermaanden. Men kan het bemerken aan de bladeren die met slecht afgelijnde vlekken zijn bedekt, wiens uitgestrektheid tel kan verschillen, die eerst van geelachtige kleur is om later te verbruinen. Aan den boord dier vlekken ontwaart men, meestal langs den onderkant der bladeren, een witachtige schijmering, die uit fijn dons schijnt gevormd te zijn het zijn de "zaaddragers,, van de woekerschimmels. Eens de blade ren besmet zijn, verdorren en ver drogen zij en, indien de plant sterk is aangetast, kan heel de aardap pelstruik als verschrooid voorko men. In dit geval vertoonen de knollen platte, ingedrukte, bruine of loodblauwachtige vlekken, die, onder het vergrootglas gezien, overeenstemmen met bruine stre pen die min of meer diep in het vleesch indringen. Deze zieke knollen bewaren slecht, krijgen een slechten smaak en worden heel vaak door de ver rottingsbacteriën overmeesterd. Matruchot en Molliard hebben be wezen dat het bruin-worden dier streken niet te wijten is aan den eigenlijken zwam van de Phytoph thora, maar wel aan de werking van bacteriën die altijd samen in de weefsels voorkomen met de zwam draden van de schimmel. De droge of natte verrottingen, die zoo veel schade aanrichten in de kuilen, zijn zóó dikwijls het gevolg van vroe gere aantasting der knollen door de Phytophthora. De aanwezig heid van dien schimmel is soms moeilijk orn op te zoeken, bijzon derlijk indien de verrotting reeds ver is ingetreden; hetgeen ons uit legt dat men hem dikwijls onaange- merkt laat woekeren. De knollen kunnen alleen maar worden besmet wanneer zij jong zijn en bedekt met een fijn vel. Jen sen heeft bewezen dat de besmet ting zich voleindigd bij middel der sporen die op een vochtige grond vallen en in den grond tot op eene zekere diepte worden meegevoerd door het water van de regens. Toch kunnen de knollen niet wor den aangetast indien zij met een laag grond van meer dan 10 cm zijn bedekt, laag grond die de spo ren immers niet kunnen doortrek ken. Men houdt staande dat de ziek te zich van het eene jaar tot het an dere overzet door de zwamdraden, die in de poters overwinteren. Vele factors kunnen hunnen invloed doen gelden op de intensiteit van de plaag: Zoo heeft de tempera tuur een zeer goed afgelijnde wer king op de ontwikkeling van de schimmel. Bij de lage temperaturen van de winter woekert de schim mel op een ongevoelige wijze zon der in zijn levenskracht verzwakt te worden, bij 30° is zijne ontwik keling totaal stop gezet en bij hoo- gere temperaturen wordt hij min of meer snel gedood, b.v. in 4 uren op 40°. Hij woekert het best bij de 20 a 22°'t zijn immers die tempe raturen die wij verkrijgen bij war me zomers (Juli en Augustus) en dan zien wij de ziekte een groote uitbreiding nemen indien het we der vochtig is. De vochtigheid heeft dus ook een woordje meê te spreken in de uitbreiding der plaag zij is onmis baar voor de ontkieming vermits de sporen zich maar ten volle ont wikkelen in de druppels water die de bladeren bedekken. Is de warmtegraad nu gunstig en het weder vochtig, dan geschiedt de uitbreiding van Phytophthora op een geweldige snelle manier de Bary heeft aangetoond dat de be- vruchtigingen kunnen verschijnen op bladeren waarop men 5 dagen te voren sporen heeft opgebracht. De verschillende aardappelver scheidenheden zijn alle in dezelfde mate door de ziekte niet aange tast, toch weerstaat er geen enkele aan den aanval: zoo zijn de vroege aardappelen min aangetast daar de ziekte maar een groote uitbreiding begint te nemen op het oogenblik dat de struiken beginnen rijp te worden, het verdwijnen van het loof heeft dan maar weinig invloed meer op den oogst, daarbij zijn de j knollen reeds goed gevormd en j voorzien van een dik vlies en dus I min aantastbaar door de ziekte dan de jongere knollen. Een middel ter bestrijding is het gebruik van onberispelijke, gezon de knollen als pooters. Bij den oogst mogen geene zieke knollen achterblijven op het land om de besmetting van den grond door nieuwe kiemen te vrijwaren. Wan neer men nu de knollen inkuild zullen alle rotte of beschadigde knollen worden geweerd, 't Is im- door een strenge keus van de po ters dat men de uitbreiding dei- overal zoo gevreesde aardappel plaag kan beperken. Zeggen wij terloops dat de nieuwere variëtei ten sterker zijn in 't algemeen dan de oude. Toch blijft -'e besproeiing der op t veld staande aardappelen met Bordeauleesche pap het beste voorkomingsmiddel om het ziekte- cijfer belangrijk te verminderen. Wij zullen in een volgende bij drage dat van naderbij eens in 't licht stellen. L. MORTELMANS. Naar aanleiding van ons toegezonden inlichtingen zal er deze week reeds be gonnen worden met het verzenden van stekelbeziën en kerzen. Ten einde iedereen alle gemak te ver schaffen bij het afleveren, zal het fruit aanvaard worden in de magazijnen Aalst, Erondegem en Impe den Vrijdag voormiddag. Men vergete ook niet de op het bij voegsel gedrukte formuul in te vullen en in te zenden, ten einde het bureel toe te laten de noodige schikkingen te nemen. De verzenders vergeten ook niet hunne fruitkaart te vragen. Verbond der Hof bouwmaatschappijen van België. Op 12 en 13 September k, zal te Borgerhout het IVe Nationaal Congres voor 1 uinbouw gehouden worden on der het toezicht van het Verbond der Hofbouwmaatschappijen van België en onder de hooge bescherming van den Heer Baron Ruzette, Minister van Land bouw. Alle punten die belang opleveren voor den vooruitgang van onzen tuinbouw, zoowel voor liefhebbers als voor be roepskweekers worden ter studie ae- legd. Alle tuinbouwmaatschappijen worden vriendelijk verzocht de punten te laten kennen welke zij zouden willen zien be spreken. Voor alle inlichtingen wende men zich tot het Secretariaat, 31. Volksregeering- straat, Anderlecht. van Dit blad is het eenige, opgesteld in het Nederlandsch en handelende over tuinbouw-aangelegenheden dat in ons land verschijnt. Het was tot einde 1924 uitsluitelijk het orgaan der tuinbouw- leeraars en verscheen eenmaal per maand. Op 1 Januari 11 is het in zijn 6de jaar gang getreden, het blad verschijnt nu om de veertien dagen en is ook het officieel orgaan van het Verbond der Tuinbouw maatschappijen van België. Prijs van het abonnementBelgië 12 fr. Buitenland 18 fr. Voor alle in lichtingen wende men zich tot het Be stuur 31, Volksregeeringstraat, Ander- lecht-Brussel. Ik vind in De Koornbloem 31 Mei 11. een antwoord op mijne beoor deeling der nieuwe melkwet. Zoo ik mijn eerste artikel niet onderteekende, dan was zulks alleen omdat ik door die kritiek de meening van al de boeren te kennen gaf en niet de mijne alléén. Ik zal dus vandaag voor mij ALLÉÉN schrijven... en onderteekenen. Hetgeen voor ons, boeren, een peper smaak heeft, is niet mijn proza maar wel de wet. Zulks is reeds zoo dikwijls ge beurd, dat wij aan dien smaak gewoon zijn, maar 't is toch geen reden om ons als speelballen te laten behandelen. We weten genoeg dat de wet op twee ver schillende oogpunten zal aanzien wor den dit der aankoopers en dit der ver- koopers. Ëen boer weet genoeg dat hij zuivere waren moet leveren en als be wijs lees maar de vooruitzettingen van M. Mesureur, voorzitter der U. P. A. van Charleroidat moeten de stadslie- den den landbouwer niet meer leeren en als voorbeeld zal ik maar zeggen dat de landbouwers zelf gevraagd hebben den verkoop van gedeeltelijk afgeroomde melk te verbieden. Men heeft den boe ren hunne plichten dikwijls genoeg en op overdreven tonen herhaald om die van buiten te kennen en als er onder hen vervalschers zijn, er bestaan er ten minste zooveel onder de andere klassen van voortbrengers. Wij hebben gezegd dat er in de nieu we wet ten minste 36 redenen bestaan om de melkverkoopers te straffen en met welk plezier zal dit in vele gevallen ge beuren Maar laat ons niet afwijken en enkel op het artikel van M. Claus antwoor den. Er bestaan drie manieren om melk te verkoopen i rechtstreeks, in kruiken, door samenwerkende melkerijen in krui ken of flesscheridoor andere melkerij en. Het getal-samenwerkende melkerijen neemt alle dagen toe, bijzooverre dat er weldra geen andere melkerij meer zal bestaan. Ik wil wel aannemen dat eene samenwerkende melkerij niet zal ver dwijnen, omdat ze lange of korte fles- schen moet gebruiken, niettemin wil dit toch zeggen dat zij een nieuw gerief zal moeten koopen, iets wat nu nog al kost baar valt en we vinden dat spel toch belachelijk Wat kan de vorm van de flesschen geven als die maar rein zijn Wat kan de vorm van den zetel van een minister geven als dezer maar gemakke lijk is Al wat den melkhandel aangaat, be langt ook de boeren. M. Claus zegt dat men een stalproef kan doen zoo de melk te weinig vet bevatzeer goed, maar hoe dikwijls hebben de vrederechters zoo ge werkt Hoe dikwijls werden eer lijke boeren gestraft door de toepassing van een wet zooals deze misbakken van 28 graden) enkel door bureelman nen, zonder dat ze de minste raadple ging van beroepsmannen gevraagd had den Als er nu somtijds een stalproef gedaan wordt, 't is alleenlijk omdat de boeren genoeg geroepen hebben en vooral omdat ze vereenigd zijn. graden, iets wat nochtans in de praktijk gebeurt Goede, t is te zeggen volle melkkan 19, zelfs 18 graden bevatten In die zaak heeft men alleen de meening van aankoopen gevolgd, aangezien dat ZIJ het reglement zelf gemaakt hebben de zienswijze der boeren was hier niet noodig 11... Waarom 't zijn toch im mers maar boeren Doch, blijven we bij de boerderij, de melkerij is een ander gebied en wij ho pen toch dat als men het controol doet van de melk die door de koehouders verkocht wordt dat ditzelfde voor de melkhandelaars zal bestaan, anders zou toch het verschil wat te groot zijn Heer Claus zegt nog, buiten de kwes ties die de melkerijen betreffen (verkoop in flesschen die zoowel den landbouw betreffen als de naamlooze melkerijen) er van mijn beknibbelend artikeltje weinig overblijft. Voor ons, boeren, blijft er toch dit over In België zijn er twee maten en twee gewichten. Wij hebben het in ons vorig artikel ge noeg bewezen en zullen dit niet herha len. Wij hebben ook het recht als wij iets koopen te weten of het bevrozen of versch vleesch is, volle of halfledige conservendoozen, lederen of papieren schoenen, echt zilver en goud of na maaksel, enz. enz.De landbouwers alléén zijn verplichtte zeggen wat ze verkoo pen de andere niet...Dat voor eenieder j hetzelfde reglement besta en dan zullen i wij zwijgen... maar dan alléén De kosten welke de teelt van beeten en aardappelen vergt zijn aanzienlijk en merkwaardig is het dat deze kosten wei nig of niet veranderen, dat de opbrengst een hooge of een geringe weze. Een rij ke bemesting is het beste middel om een hooge opbrengst te bekomen. Indien men voor aardappelen van 3 tot 600 kg. So- danitraat van Chili zal gebruiken, vol gens den staat van den bodem en zijn vruchtbaarheid, dan wordt zelden, door de vooruitstrevende landbouwers, voor beeten, min dan 500 kg en vaak tot 1.000 kg. en meer, Sodanitraat gebruikt. Wil men de beste uitslagen bekomen, dan zal men ten minste de helft der ge bruikte hoeveelheid vóór het zaaien of poten toepassen, de andere helft bij het hakkenin gronden rijkelijk met orga nische stikstof voorzien, is het zelfs aan te raden de volle hoeveelheid vóór het zaaien of poten in te werken. Volgens het mij scheen, moest nu de melk een minimum van 25 graden vet bevatten en ik heb er de verzekering van gehad in een verslag der laatste vergadering van de nationale melkmaat- schappij. Deze protesteert natuurlijk ook tegen dat verschil tusschen den inhoud van melk in flesschen en van melk in kruiken. Wordt de melk in flesschen verkocht, zij moet toch van koeien ko men, dus van den koehouder en de mel kerijen zullen alleenlijk melk van dien inhoud kunnen koopen als goede melk dikwijls daaronder zal blijven. Maar wat zullen de voortbrengers moeten doen met melk beneden de 25 Het zou volgens de nieuwe wet de boeren weinig kunnen hinderen indien zij hunne meening hadden kunnen ge ven. Wij weten best hoe de koeien in den Winter gesteld zijn en om ze zuiver te houden zullen wij die dagelijks drie maal moeten wasschen, want kammen is totaal onvoldoende. Dat de koeien moeten zuiver gemolken worden, weten we ook, doch die zuiverheid moet toch een einde hebben. Neem nu het geval der boeren die met een melkmachien werken er zijn er nu genoeg in België, bij groote en kleine boeren, en is 't dan niet voldoende dat de uier zuiver weze Die boeren zijn wel de vooruitstrevend ste en wat zullen zij van die maatrege- en zeggen Zij zullen vragen dat men de ontwerpers van 't reglement gedu rende 2 of 3 maanden op eene boerderij zette om er gedurende dien tijd de koeien te voederen, te mesten, te wasschen en te melken. Gedurende dien tijd zullen de boeren op de bureelen 6 uren werken en de reglementen maken... Wat zal er dan gebeuren Wij zullen goede regle menten hebben maar de koeien zullen slechte uiers hebben. Er zullen waar schijnlijk ook vuile koeien zijn ofwel zul len die heeren misschien een middel vin den om een zakje onder den staart te hangen Eindelijk komt M. Claus nog met een nieuwe zienswijze. Genoeg, a. u b„ ge noeg Wat kan dat helpen dat de mel ker zijne handen in een boorzuuroplos- sing wascht als men hetzelfde voor den uier niet doet. Wetenschappelijk of niet- wetenschappelijk loopen de microben van den uier op de handen, en dan Het zijn ook waarschijnlijk niet de boe ren die in Italië de wetten maken, want zij weten dat, alhoewel zij dikwijls niet geleerd zijn... Wij moeten toch zien dat wij in den zin der mogelijkheid blijven. Iets wat mogelijk ware. is b.v. in de herbergen de glazen beter wasschen voor 't groot ste belang der openbare gezondheid. De kruiken op de boerderij zijn veel reiner zelfs zonder 't nieuw stelsel te gebrui ken, doch in Belg'ië hebben wij nog twee maten en twee gewichten. P. QUERTON, Agronoom. zich na ons dezelfde vraag gesteld te hebben, met ze te beantwoorden in een diepdoordachte en grondige studie rijke lijk gedocumenteerd, uitgegeven onder vorm van brochuur, getiteld Utili- sons nos fruits Bij de inleiding doet de schrijver op merken dat we in ons land reeds fabrie ken bezitten van appelbereiding, cider en fruitwijnen, doch deze zijn ongeluk kiglijk bitter weinig in getal en geraken er slechts toe eene geringe fruithoeveel- heid onder eenen of anderen vorm te verwerken. Daarbij is de hoofdzaak hier producten in den handel te brengen, die onder oogpunt van hoedanigheid, kleur, geur, smaak, kortom innerlijken en uiter- lijken vorm de vreemde concurrentie het hoofd kunnen bieden. Daar ligt ongetwijfeld de groote struikelsteen, welke ons voor 't oogen blik belet aan dezen nijverheidstak de gewenschte uitbreiding te geven. Deze nijverheid eischt eene gansch speciale studie met gansch bijzondere op leiding. Daaraan hebben dezen die zich met de zaak ernstig zouden willen bezig houden groote behoefte, maar ook daar aan lijden we volkomen gebrek. Wel hebben we in ons land enkele des- kundigen, die met de fruitomwerking voldoende vertrouwd zijn, om ons ge deeltelijk op de hoogte te brengen der voornaamste fabricatiestelsels. Doch de echte fabricatiegeheimen kan men enkel dan te weten komen, wanneer men ter plaatse zelf kan bestudeeren tot in hunne kleinste bijzonderheden. Vooraleer we dus aan degelijke uitba- ting der fruitomwerking mogen denken, dienen er eerst en vooral gespecialiseer de vakmannen gevormd, die ter plaatse zelf, dus in dergelijke fabrieken hetzij in Engeland, Erankrijk of Zwitserland een degelijken leertijd zouden doorbrengen om zich derwijze volledig op de hoogte te zetten van al wat deze nijverheid en hare fabricatie aanbelangt. De brochuur van den Hr Tordeurs, waarvan wehooger spraken even als de ze welke de Hr Seghers, leeraar aan de Tuinbouwschool uit Vilvoorde zinnens is uit te geven betrekkelijk de fruitom werking en fruitnijverheid, heeten we van harte welkom. Immers tal van be langhebbenden zullen er al de noodige inlichtingen en doenwijzen in aantreffen om zich tot eigen gebruik fruitdranken en confituren te bereiden. Tot de private bereiding zijn beide handleidingen van onschatbaar belang en nut. Doch vandaar tot de grootnijver heid is er nog een afstand, die men door raadpleging van een handboek, hoe vol- ledigd volmaakt ook, onmogelijk berei ken kan. Die theoretische kennissen die men er opdoet moeten hier gepaard met een ge specialiseerde practijk en die doet men enkel en alléén op in de befaamde fruit- fabrieken onzer noorder en zuiderbu ren. Laat ons dus eerst daar de mogelijk heid van inzien, wel overtuigd dat gansch het wellukken dezer toekomstige nijver heid enkel en alléén zal afhangen van de bekwaamheid der gespecialiseerde vak mannen aan wier bevoegdheid we dan de practische uitbating er gerust mogen van in handen geven. R. AKKERMANS. Naar aanleiding der hoogst belang rijke vergadering van Zondag laatstle den betrekkelijk de aanstaande Fruit- verzendingen welke door R. UZ. eerlang zullen hernomen worden, ben ik zoo vrij de stelling welke ik desaan- gaande op voornoemde vergadering verdedigde bepaalder toe te lichten. Gezamenlijke fruitverzendingen zijn voor 't oogenblik niet alleen nuttig,maar zelfs noodzakelijk, en wel juist om de goede reden dat we voor 't oogenblik over niets beters beschikken. Wij moe ten thans afzetgebieden zoeken in den vreemde, omdat er te lande een tijdelijk gebrek is aan welingerichte fabrieken van Fruitverwerking. Dit is te betreu ren, niet alleen omdat de fruitteelt een onzer voornaamste landbouwnijver- heidstakken uitmaakt, maar wel voorna melijk omdat Engeland - het eenige afzetgebied waarover we beschikken niet de prijzen besteed, die het zou kun nen besteden. Engeland koopt thans de helft onzer fruitproductie aan lage prijzen, terwijl wij hem ons eigen fruiten terug afkoo- pen aan goudprijzen onder vorm van confituren en fruitdranken. En welke fruitsoorten eischt hij En kel uitgelezen soorten en dan nog van prima kwaliteit. Wat niet past of hem niet bekt laat hij ons op den hals. Hoe dan de andere beschikbare hoeveelhe den aan den man brengen Immers nie mand zal het ons betwisten, dat bij een welgelukten fruitoogst we haast niet weten wat ermede aanvangen. Welnu dan stelt zich gansch natuur lek de gewichtige vraag Waarom ver werkt België zijn fruitproducten niet zelf? Heer Ph. Tordeurs, leeraar en Staats- voordrachtgever te Salzinnes, gelast Uit Kaf en Koren» Ontginning in Belgisch Congo. Proefnemingen van Belgische werktui gen, dienende tot het kappen of uittrek ken van boomen en boomwortelen zijn door het Koloniaal Ministerie ingericht, ten einde aan de Kongoleesche maat schappijen en lardbouwwerkwijzen aan te toonen, waarmede zij, met het kleinst mogelijk gebruik van werkvolk, kunnen bosschen kappen, wegen maken en land ontginnen voor het planten van koffie-, katoen-, palm- en rubberboomen enz. De proefnemingen zullen plaats heb ben in de bosschen van Graaf de Mero- de, te Ripont bij Jenval, van 15 tot 18 Juni. De voorgestelde werktuigen zul len gerangschikt worden in twee af- deelingen, namelijk deze in) België ver vaardigd en werktuigen uit vreemde lan den. Tot verfraaiing van het landelijk le- ven' f A/an 15 Juli tot 15 Augustus zal er te Laken in het Landbouw-Huishoud- kundig Instituut eene internationale ten toonstelling plaats hebben van de nieu wigheden die verband houden met het gezin in de stad en op het platteland Van 15 tot 20 Juli zullen aldaar inter nationale vergaderingen plaats hebben waarop het onderwijs en de opvoedina in betrekking met de familie, de boerin- nenkringen en de verfraaiing van het landelijk leven zullen besproken worden De tentoonstelling zal verder gepaard gaan met belangrijke proefnemingen. Nationale kampstrijd van het Bel grsch Trekpaard De Koninklijke maatschappij t Het Belgisch Trek paard houdt haren 36- nationalen kampstrijd op 12, 13 en 14 Juni aan staande, in het Jubeipark van Brussel. 9 •i, --v.: t IT KOOR BBL O EM

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1