REDT U ZELVEN ROESTZIEKTEJM Veemarkt op Dinsdag 7 Juli 1925 MSx^rieiKwfert/rhonke,,doMhet B"'"" De n-r Bo^ktr Landbouwweekblad flpbeid adelt Een kijkje in onze Kolonie Hakvruchten Vrije Tribuun 2"V™3<ïoTotste9etaI ma9crc Beesten' minstens 6beesten10 30 fr-; LANDBOUWHUISHOUOKUNDE Voor een mooier Landleven. Tentoonstelling op 't Landgoed Hosseghem moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. ötoc! 0olst. ^epQDis Joap(napl^t ZONDAG 28 JUNI. 1925 Prijs <2 centiemen. van ïen. alf- de ;ine Ja- 7de JAARGANG Ni 339 Abonnementsprijs i 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen Gngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Voor en door de Landbouwers Door roest verstaat men in de leer der plantenziekten bruine vlekken of strepen die vooral opdebladeren.maar ook op de stengels en vruchten van verschillende planten, gedurende haren groeitijd wor den aangetroffen. Het weefsel van de ziekteverwekkende schimmels ontwik kelt zich in het lichaam zelze der planten, onmiddellijk onder de opperhuid en oefent veelal een nadeeligen invloed op den groei der planten uit zoodat de vrucht- of zaadvorming zoo niet geheel verhin derd, dan toch zeer tegengegaan wordt. Weinige jaren gaan voorbij zonder dat de graanroesten van hun niet doen spreken. Onze graangewassen hebben veel te lijden van die roestziekten, die zoo zeer zijn verspreid en niet zoo gemak kelijk te bestrijden- De roestziekten wa ren reeds gekend ten tijde der Romeinen die althans feesten op touw zetten ter eere der godin Robigo opdat ze de graan velden van de roestziekten zou sparen De roestziekten worden veroorzaakt door de Puccinia of roestzwammen, die vertakte draden voortbrengen om ze in de diepten der plantenweefsels te zenden en aldaar voedsel te gaan zoekente dien einde zuigen ze de planten uit, die kwijnen en eindelijk verdrogen en ster ven De roestziekten zijn dus parasieten die inwendig in planten leven en er voor al de bovenaardsche deelen van bewo nen. Die zwamdraden dragen aan hun nen top sporen urédo- of zomersporen genoemddie ter plaatse door de op perhuid dringen om deze ten slotte tedoen barsten. Deze sporen verstuiven gemak kelijk wanneer de halmen en de bladeren door de wind worden bewogen. Komen ze nu terecht op planten die door den dauw of regen vochtig zijn, dan kunnen ze na weinige uren aan 't kiemen gaan. Hare kiemdraden komen terug in het plantenweefsel tot ontwikkeling waar ze een ophooping van zwamdraden tot stand brengen, die op hunne beurt hoopen spo ren voortbrengen en die naar buiten richten door de opperhuid heen. Zoo gaat het door en verbreiden de iirédo- sporen de roestziekten van de eene plant naar de andere gedurende den geheelen zomer. In de tweede helft van den zomer ont staan er télentosporen of wintersporen, die zich vertoonen in vlekken die don kerbruin of zwart zijn. Die télentosporen zitten vast en worden met de wind niet overgedragenook ontkiemen zij in 't zelfde jaar niet, maar wel in de volgende lente. Het draderig weefsel dat er uit te voorschijn komt geeft ook sporen die volgens de onderzoekingen van deBary zich maar alleen tot zaaddragers kunnen ontwikkelen op de jonge bladeren van de Berberis vulgaris, een zeer bekende heester. Komen de bovengenoemde winter- of télentosporen op de bladeren van gemel de planten terecht, dan dringen de daar uit voortkomende zwamdraden in het weefsel dier bladeren en na eenigen tijd komen daarop bruine puistjes die zich weldra openen en een "aecidium,, (vrucht) vormen die, gevuld met een groot aantal oranjeroode sporen (aecidiosporen), na korten tijd uitstooten, met de wind wor den verspreid en op granen terecht ko men waar zij de eerste aanleiding tot het ontstaan van roest geven, welke nu door de bovenvermelde zomersporen verder worden verspreid. Bovendien kan ook het jonge winter graan in den herfst besmet worden, waar in de zwamdraden des winters overblij ven om zich des voorjaars verder te ont wikkelen. Hieruit blijkt dat de mogelijk heid tot het ontstaan en de verspreiding van roest zeer groot is. Zijn er nu speciale kenteekenen aan die ziekten?. Wanneer de bladeren nog groen zijn, vormen zich op de bladscheeden roest kleurige d. i. gele- oranje- of roodachtige stofhoopjes, dikwijls door een geelachtige plek van het blad omgeven. Later, wan neer heel de plai t begint geel te worden, maken deze geel- oranje- of roodachtige stofhoopjes (urédosporen) plaats voor zwart gekleurde verhevenheden (télen tosporen) die zoo vast op de planten zit ten dat men ze er moet afkrabben wil men ze ervan verwijderen. Roestvlekken komen eerst voor op de bladeren en de bladscheeden, ook aan de onderste deelen der planten. Die vlekken kunnen geel, roodachtig of zwart zijn. Is het graan rijp, dan is het geen wonder deziektevlekken te bespeuren op de hoo- gere bladeren en op het bovenste gedeel te van den halm, soms ook weieens op de kafjes der haren. Zijn de planten erg aangetast wanneer zij nog zeer jong zijn dan worden zij in hun geheel geel en ver drogen. Roest immers kan niet anders dan de stofverwisselingen in de bladeren belemmerenhetgeen onvermijdelijk ver- nepen planten geeft met slechte haar- en korrelvorming. Volgens de variëteit van de schimmel die de ziekte verwekt, kan deze laatste uiteenloopende verschillen vertoonen. In alle geval wanneer de ziekte sterk woedt, loopen de uitslagen op het zelfde uit ver mist de schimmel woekert ten koste der bestanddeelen die hij aan de planten onttrekt. Deze komen dan zich slecht te ontwikkelen en de granen in plaats van zwaar te zijn, hebben maar een klein soortelijk gewicht. Opzoekingen die men daaromtrent te Chatenay, in Beauce, heeft gedaan, hebben aangewezen dat 1.000 graankorrels van roestziekte plan ten 22 gr 2 weegden, wanneer men van negen gezonde variëteiten gewichten heeft bekomen die schommelden tusschen 42,8"gr tot 65.8 gr. Roestziekte geeft niet alleen een nood lottige weerslag op het graan, het stro'ö ook kan er erg door worden beschadigd: stroo verliest, buiten zijn gezonde kleur, zijn natuurlijke geur en wordt soms ook weieens schadelijk voor de gezondheid der dieren in 't bijzonder bij de paarden, bij wien ze darmontstekingen, colieken, buikloop en gevaarlijke spiersamentrek- kingen kan veroorzaken. Sinds lang denkt men de ziekte te moe ten wijten aan de Berberis vulgaris: in Frankrijk ging het zelf zoover dat men in 1660 door een wettelijk besluit het ver plichtend verwoesten van die heesters oplegde in heel Normandië. Alhoewel men later de landbouwers de raad gaf dergelijke heesters te ver woesten, bekwam men er geen voldoen de uitslagen meê; en nochtans is de Ber beris vulgaris oorzaak dat de ziekte soms in zekere gewesten zoo erg woedt. Zoo bestatigde men in 1887 in de ge meente Chatenay fFrankrijk) waar de gansche tarwevelden letterlijk door de roestziekten waren verwoest geweest, dat een eigenaar zijn hof had afgesloten met een haag van die heesters (Berberis vulgaris^. Alle landen die er in den om trek lagen werden zoodanig door de roestziekten aangetast dat de landbou wers weigerden er graan van te oogsten. Daarbij bestatigde men nog dat de plaag er dit en de volgende jaren in sterkere mate woedde dan de vorige jaren. Hoe kan het anders?. De winden die over die haag kwamen te waaien verspreiden de ziekmakende sporen over al de alomlig- gende landen. In de streek, gelegen in te genovergestelde richting, heerschte de ziekte in mindere mate. Ook liet de tijd zich niet lang wachten waarop de eige naar van de haag zich verplicht zag niet alleen zijn haag uit te roeien maar aan al de boeren van den omtrek schadevergoe ding te betalen. Hoe men de roestziekten 't best zal be strijden, zullen wij in een volgende uit eenzetting aantoonen. L. MORTELMANS. H[ongo op Ixcmdboücjügebied Een goeie, trouwe vriend uit 't lieve Hageland, bij wien ik destijds menig ge zellig praatje hield over reisavontuurtjes binst mijn verblijf in 't Zwarteland, maakt me zooeven schriftelijk zijn beklag dat hij sinds lang over Kongo in De Koornbloem geen gebenedijd woordje meer ziet verschijnen. Nochtans zoo eindigt m'n trouwe makker z'n hartelijk en biddend smeek- briefje, moet g'ons over landbouwbe- belangen in Kongo heel wat belangrijke aanteekeningen uit uw welgevuld nota boekje mede te deelen hebben. Heel graag wil ik 't verlangen van m'n braven streekgenoot andermaal in willigen. Doch al is t dat hij op zulke overzeesche praatjes verlekkerd schijnt, wie zal ons zeggen, beste jongen, of de algemeenheid der lezers voor zulke verre, onbekende dingen iets voelt Daarenboven richt g'U thans, doch stellig te goeder trouw, tot een verkeerd adres, wijl we voor 't oogenblik bij onze medewerkers eene bevoegdheid aantreffen, die juist in hoedanigheid van kultuurhoofd eveneens een verblijf in Kongo heeft gedaan. Aan juister en be- voegder bron kan zeker niet uitgeput worden. Spijtiglijk kan zulks voor 't oogenblik niet, gezien z'n tijdelijke afwe zigheid. Ik wil U nochtans niet langer teleur stellen en herneem dan vandaag een eer ste Kolonie-praatje doch of het bij val zal hebben, zulks laat ik aan uwe al- geheele verantwoordelijkheid over. Laten we het dan van voor vandaag i gaan over deze inleidende vraag Is onze Kolonie vatbaar voor land- bouwuitbating De vraag zelve moet U, als oninge wijde, reeds vreemd en zonderling in de ooren klinken. Ik zeg als oningewijde immers voor deze wie Kongo slechts kent door boeken, platen, of door enkel hooren vertellen vormt zich van Kongo een eigenaardig denkbeeld. En instinkt- matig gaat hij heel natuurlijk aan 't den ken aan een wilde, woeste verre onbe kende streek met uitgestrekte wouden en wildernissen, een onveilig, brandend oord bewoond door vreeselijke woeste dieren, en onbeschaafde, zwarte men- scheneters Zóó zag Kongo er uit over ettelijke jaren, zeker doch nu dat het prachtig beschavingswerk er sinds een halve eeuw met onverpoosden ijver en krachtinspan ning wordt doorgedreven, nu dat de edele taak der blanken en inboorlingen en natuur trapsgewijze een beter bestaan bezorgden, is de huidige toestand onzer Kolonie en haar uitzicht heel wat anders dan men het zich doorgaans verkeerd in beeldt. Nu dat de beschaving schier overal is doorgedrongen en schier ongenaakbare woud- en wildernisstreken bewoonbaar werden gemaakt, nu ook zijn van liever lede allerhande nijverheidsuitbatingen tot stand gekomen en wist de Belg zich de onschatbare natuurrijkdommen van het uitgestrekt grondgebied ten nutte te maken door een geleidelijke uitbating der talrijke plaatselijke nijverheidstakken. Door het oprichten en de stelselma tige ontwikkeling der nijverheidscentra en mijnexploitaties drong zich dan ook de noodzakelijkheid op den Landbouw in Kongo te ontwikkelen en er Belgische Landbouwkolonisten te vestigen. Toen Kongo nog Onafhankelijke Staat was, werden in Opper- Katanga reeds proefnemingen gedaan, zoowel door offlciëele zendingen als privaat-ini tiatief, waarvan de uitslagen de moge lijkheid tot kolonitatie lieten verhopen. De zacht golvende en uitgestrekte hoogvlakten, waarvan den zandachtigen bodem met gras begroeid is, zijn voor de veefokkerij geschikt de zwarte aarde van de talrijke valleien, waardoor de rivieren spoelen (dembos), zijn als van zelf aangewezen voor de cultuur van voedingsbehoeften en moestuinproduc ten en de ontzaglijke beboschte uitge strektheden waaruit over 't algemeen, de terreinen van Opper-Katanga bestaan, leenen zich veelal tot het kweeken van fruitboomen, graangewassen, katoen, enz... Toen de kopermijnuitbatingen hunne werkzaamheden aanvingen, bestond er in de ontvolkte streek noch landbouw, noch vee alleen de tsé-tsé-vlieg (vlieg der slaapziekte) trof men er in over vloed aan. De eerste proefnemingen van Land-, bouw-Kolonisatie geschiedden in 1908, door de Compagnie Foncière Agricole et Pastorale en werden gevolgd door een rechtstreeks ingrijpen van den Staat. Deze schafte zich allerlei bouwmateriaal aan en stuurde eenige Belgische Kolo nisten naar de mijnstreek, dewelke noch tans beschouwd was als ongeschikt voor landbouw of veefokkerij.Een landbouw- dienst werd ingericht. Door de geringe vruchtbare bodemgesteldheid, alsook uit hoofde van het krioelen der tsé-tsé- vlieg rezen groote moeielijkheden op. Dank zij den volhardenden arbeid, de opzoekingen en methodieke proefnemin gen voor het behoud van de vruchtbaar heid der gronden, hun bebouwbaarheid en hunne bewerking dank zij ook de bestudeering van de besproeiïngsmidde- len, zijn heden de uitslagen hoogst be moedigend en begint de landbouw- kolonisatie eene ruime ontwikkeling te nemen. De Regeering bestudeerde de cultu ren en de veefokkerij in de standplaats van Munama en gelukte erin melkkoeien en trekossen in leven te houden. In de standplaats voor veefokkerij te Katentania waren de uitslagen niet min der beslissend, want op dit oogenblik treft men er eene kudde aan van circa 2500 stuks uitstekend vee, dat zich bij het klimaat opperbest aanpast. In 1920 telde men in Katanga 109 perceelen bezette gronden, waarvan 4 uitbatingen elk meer dan 500 Ha opper vlakte beslaan. De grootste der onder nemingen brengen voedselproducten op voor het mijnpersoneel. In de kleinste begon men met het planten van sinaas- appelboomen en de kolonisten winnen er marktgroenten en fokken klein vee. In Katanga is een veestapel voorhan den van ongeveer 10,000 stuks. Land- bouwcentra's en bloeiende landbouw scholen werden door de missionarissen, met name de Benedictijnen, te Kansenia opgericht door de Franciscanen in de streek van Kanzenze en door de Witte Paters in de streek van Tanganyka. Eveneens breidt zich rondom de goudmijnen van Kilo en Moto (Sturi) de landbouwkolonisatie uit. Men telt er op dit oogenblik reeds een twintigtal uitba tingen, meest allen door vreemdelingen opgedreven. De Staat is voornemens er een proef ondervindelijke hoeve voor cultuur en veekweek op te richten en het vestigen van een zeker aantal Belgische kolonis ten in deze prachtige streek te bewerk stelligen. Elders op de boorden van de Tanga- De kosten welke de teelt van beeten en aardappelen vergt zijn aanzienlijk en merkwaardig is het dat deze kosten wei nig of niet veranderen, dat de opbrengst een hooge of een geringe weze. Een rij ke bemesting is het beste' middel om een hooge opbrengst te bekomen. Indien men voor aardappelen van 3 tot 600 kg. So- danitraat van Chili zal gebruiken, vol- .gens den staat van den bodem en zijn vruchtbaarheid, dan wordt zelden, door de vooruitstrevende landbouwers, voor beeten, min dan 500 kg en vaak tot 1.000 kg. en meer, Sodanitraat gebruikt. Wil men de beste uitslagen bekomen, dan zal men ten minste de helft der ge bruikte hoeveelheid vóór het zaaien of poten toepassen, de andere helft bij het hakkenin gronden rijkelijk met orga nische stikstof voorzien, is het zelfs aan te raden de volle hoeveelheid voor het zaaien of poten in te werken. nyka- en Kivumeeren doen eenige ko lonisten aan veekweek en landbouw. In Beneden-Kongo, op het eiland Mateba, gelukt de veefokkerij reeds sedert jaren. Het weze hier terloops opgemerkt, dat de tsé-tsé-vlieg geleidelijk verdwijnt in deze bezette streken. Men heeft bo vendien vastgesteld dat regelmatige in spuitingen en het bouwen van "dipping- tanks (een soort bad waarin de dieren gedompeld worden), zeer afdoende mid delen zijn om deze plaag te keer te gaan. Van uit Rhodesia bracht men onlangs naar Lomami 2500 stuks vee over. Onbetwistbaar is er in de Landbouw kolonisatie op de hooggelegen streken van Kongo grooten vooruitgang te be- statigen, wegens het gebruik van meer wetenschappelijke middelen voor de bewerking van den grond en voor den veekweek. Een hypotheek-kredietstelsel werd door den Staat ingevoerd en een land bouwkrediet ligt ter studie. Het Bij zonder Komiteit van Katanga evenals hunnerzijds. Kolonisatiemaatschappijen zijn voornemens de kolonisten te helpen opdat zij er zich in goede voorwaarden zouden kunnen vestigen en om deze, die er reeds gevestigd zijn, te ondersteunen. Wie nu gebeurlijk den lust mocht ge voelen om zich ginds als landbouw-ko- lonist te vestigen staat voor een dubbele keuze Ofwel vertrekt hij voor eigen rekening ofwel als bediende van den Staat. Welke keuze nu de voordeeligste is, laten we in een volgend Kongopraatje ter vrije beoordeeling van den achtba ren lezer zelf. R. AKKERMANS, Gewezen koloniaal. Verpachting der Hospiciegoederen. Aanstaanden Maandag zal er een tweede verpachting der hospiciegoede ren plaats hebben. Ik verwacht van de R. Z ers dat ze te dier gelegenheid, zooals ze t trouwens altijd zijn, zullen kalm en bezadigd te werk gaan en dat ze zich vooral zullen wachten van on broederlijk te zijn. Begoede, welstellende landbouwers moeten kunnen lijden, ja zelfs graag zien, dat hunne mindere standgenooten ook leven en t ware een grof misdrijf, zedelijk gesproken, moes ten ze van hunne macht,van hunne mid delen gebruik maken om minderen dan zij het brood te ontnemen. Het is ook gevaarlijk in dergelijk geval zich te la ten leiden door persoonlijke kwesties. Soms bezield met de gedachte van eenen gewaanden of echten vijand, te dezer gelegenheid, het verleden betaald te zetten, wordt er onder de inblazing van den boozen geest soms oneindig kwaad gesticht. Vergeet toch niet dat de verpachting geschiedt voor negen jaren dat er in zoo n langen termijn kunnen jaren ko men die, als de pachten tot zotte prijzen opgejaagd worden, niet zullen vergoe den wat ge aan pacht alleen te betalen hebt en dat ge dan nog werk en vet op den hoop toe er zult bij inschieten. Ver geet ook niet dat de eigenaars de oogen met belangstelling op U gericht hebben en dat ze graag iedere gelegenheid te baat nemen om hunne pachten te bren gen op het peil dat ge uit vrijen wil zelf gesteld hebt, als t in hun voordeel is. Ik twijfel geenszins aan de kalme be redenering, aan het gezond verstand der R. U. Z .ers en ben er dan ook van over tuigd dat deze vermaningen overbodig zullen zijn. Er blijft nu nog de mogelijkheid over dat er zouden personen kunnen gevon den die de prijzen opjagen om een goed werk te verrichten dewijl het hospicie goederen geldtaan die brave lieden geef ik den raad liever eene gift te doen aan de hospiciën, de kolommen van "De Koornbloem zullen zeker ten hunnen dienste staan om die giften te vermel den en ik zal de eerste zijn om derge lijke daad te prijzen, immers dat zou een onomstootbaar bewijs zijn van zuivere menschlievendheid, ver verheven boven alle verdenking van laag winstbejag en onderkruiperij. HOUDE P. p Dinsdag 7 Juli aanstaande, en dat er te dezer gelegenheid de volgende Pre' mien zullen uitgereikt worden vuigenae rre- 2° Aan den verkooper die het grootste getal volle Vaarzen en Melkkoeien zal hebben ter markt gebracht, ten minste zes beesten le 30 fr 2e 20 fr 3° Aan den verkooper die de schoonste bekalfde Vaars met 2 tanden zal heb ben ter markt gebracht F 30 fr. en gouden eeremetaal2e 20 fr. en zilvere eere metaal3' 10 fr. en bronzen eeremetaa!. 4'^ Aan den verkooper die de schoonste bekalfde Vaars met 4 tot 6 tanden zal Wbbe„ ,e, ".atk.gebr.chlI' 40 fr. e. gouden eereme..."" 30 ft eTztereu n: 3 20 ft. bronzen eeremetaat-1° 10 fr. en bronzen eeremetaal 0 Aan den verkooper die de schoonste melkkoe! bekalfd en onbekalfd zal heb ben ter markt gebrachtF 30 fr. 2' 20 fr.; 3M0 fr on°eKaird zal heb- koope?sDeZe5reekSenPriiSkampZiinUitSluite,ijk ""breven voor Veever- VOORWAARDEN i ste!lin^eeVn0Kr9eSCïeAen^remiënZullen eeDi^k to^wezen worden na vas'- ste I ng en bewijs dat het daartoe vereischte getal Vee ter markt zal steld. verkocht en geleverd geweest zijn. Nochtans zalZleZingl g kochte" dieren slechts mogen geschieden na de uitreiking der Premiën gekochte 1 In 9ev'al vao aehjk getal, zullen de Premiën toegekend worden aan den verkooper die de schoonste verzameling zal hebben ter markt gebracht 3 De verkoopers of de tentoonstellen die meenen recht te hebben to een der danmeln hretmKien' ^houden W *ch te doen inschrijven op gemelden bevinden 7 8 Uren' bi' de W- die zich terSaats S 4. De Jury zal voor elke soort van beesten de belooningen mogen inhouden indien zij oordeelt dat geen der aangebodene dieren een prijs verdient. 5. De uitreiking der Premien zal plaats hebben denzelfden dag, op klokslaa 10 uren s voormiddag en dit op verslag van eene door het Colleg^ van Burie meester en Schepenen aangestelde Jury, samengesteld uit beeren Landbouwers beroep3. leeS°hh°UWers enz" die over alle schikkingen zullen beslissen zondek 6. Er za! alle hulp aan koopers en verkoopers verleend worden markt Zal 9ehouden w°'den aaa de Brusselschepoort, op de Hout- 8. Het Vee ter markt gebracht is vrij van plaatsgeld. Bijzondere Prijskamp uitgeschreven voor Vaarzen van inlandsch ras. (Voor het vaststellen van de echtheid van het ras zal de Jury zich aedraaen Vlaanderen CD V^^ek-Syidikaten vSoS- Reeks A. Vaarzen bekalfd en onbekalfd zonder en tot twee tanden; 1' Premie 30 fr. en gouden eeremetaal 2' premie 20 fr. en zilvere eeremetaal premie 15 fr. en bronzen eeremetaal; 4'premie 10fr. en bronzen eeremetaal 5' premie 5 fr. en bronzen eeremetaal 6' premie een bronzen eer -metaalF premie een bronzen eeremetaal. Reeks B. Vaarzen bekalfd en onbekalfd met vier tanden 1Premie 30 fr en gouden eeremetaal 2' premie 20 fr. en zilvere eeremaal 3' premie 15 fr. en bronzen eeremetaal4' premie 10 fr. en bronzen eeremetral Ld 7< e° K°DZen eeeremctaal 6' pemie een bronzen eereme taal 7 premie een bronzen eeremetaal, Voor de Voorwaarden zie hierboven onder de nummers 3 4 5 7 8 Deze prijskamp wordt speciaal uitgeschreven voor het uitkiezen van de ltTenrLoPTedeanen iS t0e9e'aten aan aUe lafldbo- Gedaan te Aalst, den 6 Juni 1925 betreft, maar ook en wel voornamelijk de vorming van de landbouwster tot voorbeeldige beheerschster der hoeve en toekomstige huismoeder. Verders bezochten de bezoekers de onderscheidene lokalen en gebouwen de model-melkerijen, boter- en kaasbei reidingen, de uitmuntende keuken en de gezellig ingerichte eetzalen, bewijzen ten volle de doelmatig en welbegrepen in richting van het onderwijs en vormen een geheel van middelen die het leven op den buiten, onder alle opzichten ver gemakkelijken, verfraaien, verlustigen en veraangenamen. C>m de leerlingen voor te bereiden tot de kinderverzorging zijn er een paar meisjes van 2 tot 3 jaar oud, door het Instituut afgenomen, 't Is waarlijk aan doenlijk te zien hoe beide troetelduifjes door de jonge landbouwsters met de echt moederlijke zorg gekoesterd en verzorgd worden. Verder wordt er even aanschouwelijk voorgesteld hoe, door toepassing van de electrische drijfkracht, het hoeve leven een waar genot wordt en hoe gemakkelijk en tevens aangenaam het leven op den buiten is. De krisis van den huiselijken hand arbeid wordt zoowel te lande als in de stad, steeds gevoeliger. Overal vertoond zich de noodzake lijkheid der mekanische en electrische toepassingen, de vereenvoudiging der doenwijzen, van het gebruiken van ge schikte meubelen voor het uitsparen van tijd, ruimte en geld. De tentoonstelling van Laeken zal ingericht worden met het oogpunt déze hedendaagsche vraagstukken, waarin alle huisgezinnen belangstellen, op te lossen. Allerhande verbeterde toestellen en doenwijzen zullen er beproefd en tentoon gesteld worden door de meest befaamde Belgische en vreemde firma's. Frankrijk, Kanada, Tcheco- Slovakije De V^enigde-Swten, Engeland. Hon- garie, Holland, Zwitserland, Finland en Zooals we vroeger in ons blad reeds hebben aangekondigd, zal van 15 Juli tot 5 Augustus a.s. in het Hooger Nor maal Instituut voor Landbouwhuishoud- kunde, in het landgoed van Hosseghem, te Laeken-Heisel, een nationale en in ternationale tentoonstelling plaats heb ben van nieuwe vindingen in verband met het huishoudelijk leven in de stad en op het platteland. Deze zeer belangrijke tentoonstelling wordt ingericht met de medewerking van verscheidene Ministeries, Provin- ciebeheeren, Landbouwvereenigingen, enz... Het doel ervan wordt toegelicht door de volgende beweegredenen Bij de toenemende vermindering van werk krachten, zoo op den buiten als in de stad, is het noodig overal de huishoud ster ter hulp te komen, met hare bezig heden te vergemakkelijken of deze doel matiger te maken, met nieuwe toestellen te harer beschikking te stellen, welke na grondige studiën en proefnemingen als de beste erkend zijn geworden. Woensdag 11. werd de Drukpers uit- genoodigd om de ingangzijnde inrich ting dezer tentoonstelling te bezichtigen. MM. F. Graftiau, Voorzitter van de Nationale Kommissie voor de Verschoo ning van het Landelijk leven, te Wes- pelaer De Vuyst, Algemeen Bestuur der bij het Ministerie van Landbouw Lacroix, Kommissaris-Generaal van het InrichtingskomiteitJ. Giele. Staats- landbouwkundige, Algemeen Kommis- saris J, Lindemans, Bestuurder van het Hooger Normaalinstituut voor Land- bouwhuishoudkunde, domein van Hos seghem en Vaes, Bouwmeester der in- opbouwzijnde model-hoeve, verstrekten den bezoekers merkwaardige inlichtin gen én over de aanstaande tentoonstel ling én over het praktisch onderwijs in voornoemd Instituut gegeven. Er dient op gewezen te worden dat het onderwijs er aan de jonge landbouw- sters verstrekt niet alléén de toepassing van de mekaniek in het landbouwbedrijf van bij ert, eck RN BLOEM Aankondigingen volgens akkoord. ■"■■■■■■■■■■■•■■■■■■■■■■■■BBBBBBBBBBB___

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1