I REDT U IZELVEN Onze Aardappelvelden De Krulziekte bij de Aardappelen Bacteriën en hunne Ontwikkeling Van alles wat Landbouwweekblad Arbeid adelt VOOR DE STREEK VAN HERZELE Hakvruchten Wij zoeken Dienstwillige Personen. moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. LANDBOUWERS, leest en verspreidt De Koornbloem ZONDAG 19 Prijs i2 centiemen. 7de JAAHGANQ Ni 342 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Mee schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAIRE CAUDRON, Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niei opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Het Bestuur van Redt U Zei ven heeft het gedacht opgevat eene rondreis te maken in eenige gemeenten, om er de aardappel velden eens te bezichtigen, ten einde de stand te zien van de aard appelen in 't algemeen en van deze beplant met nieuwingevoerde plan ters in 't bijzonder. We geven toekomende week een volledig verslag over de be zochte velden. Deze week zullen we een algemeen overzicht geven en de algemeene indrukken. De stand der Aardappelen is over 't algemeen goed. Eenige partijen echter hebben geleden door de koude in 't voorjaar of door de overtollige nattigheid en schijnen niet te forsig te zullen op brengen. De massa echter in haar geheel belooft eene goede op brengst, bijzonder waar het par tijen geldt met nieuw plantgoed be zet het oud plantgoed vertoont volledige ontaarding en belooft maar eene halve opbrengst te geven. Ziekte is er over 't algemeen niet veel te bespeuren in de velden met nieuw plantgoed, terwijl de andere aangetast zijn met krul- ziekte en topbont en in t algemeen ontaarding en verslapping vertoo- nen. Eenige velden werden besproeid met bordeleesche pap. Eene partij industrie van den heer Gustaaf Coppens, te Haeltert, die geplant is op boschgrond stond over veer tien dagen ziek en is door be sproeiing gered. Zij belooft zeer goed te worden. Het Plantgoed ingevoerd door verschillende huizen, staat zeer verschillend. Men kan er de par tijen uitrapen die werkelijk van gekeurde Friesche velden of van Polen komen. Wij hebben over dit punt dan ook de verschillende bezochte landbouwers ondervraagd en allen zijn in hun antwoord beslist en zeggen De planters door Redt U Zei ven geleverd liggen boven, ze zijn de beste en de zuiverste soor ten. We vroegen ook het gedacht der landbouwers over het verschil van oud en nieuw plantgoed. Al len waren eenparig t'akkoord dat hèt noodig is alle jaren te veran deren. We zagen verscheidene proe ven, waar op eene en dezelfde partij,planters van het tweede jaar en nieuwe ingevoerde stonden. Het verschil is overgroot, zoodat we over ,'t algemeen kunnen be sluiten dat de bestaande aardap pelsoorten alle jaren meer om meer van natuur verslappen. Over een drietal jaren bijvoor beeld waren de Eigenheimers, In dustrie en Roode Star van het j tweede jaar even goed, ja zelfs beter als van 't eerste. Heden zien we dat ze reeds van de tweede planting totaal ziek zijn, zoodat iedereen die eene goede opbrengst wenscht, verplicht is alle jaren van plantgoed te veranderen. De Bemesting is over "t alge meen goed. Toch zijner vele land bouwers die nog geen gebruik maken van fosfoor en potasch en die op die manier geene volledige bemesting geven. We raden allen aan ten minste eene proef te doen om overtuigd te wezen dat het ge tal kilos knollen zal grooter zijn met bijvoeging van superphos- phaten en potasch. We kunnen dus alsvolgt be sluiten 1. De stand van nieuw inge voerd en door ons geleverd plant- j goed is prachtig en de opbrengst belooft veel. 2° De planters van 't tweede jaar vertoonen ziekte en ontaar ding en beloven eene veel mindere opbrengst. i 3° Iedereen zal dees jaar ver- plicht zijn nieuw plantgoed te j koopen om eene goede opbrengst te hebben en het te bestellen in de huizen die alle verzekering geven op alle gebied en die ook aan re delijke prijzen verkoopen.De bond Redt U Zeiven staat op de eerste plaats en mag daarover fier zijn. 4° Gezien de groote vraag die voorzien wordt naar nieuw plant- goed, zal het best zijn dat iedereen op tijd bestelle om zeker te zijn bediend te worden. De maatschappij Redt U Zei ven zal er voor zorgen de aan- koopen te doen, als de leden on middellijk overgeven wat ze den ken noodig te hebben. Ieder jaar wordt er meer en meer ge klaagd over krulziekten die sedert een twintigtal jaren hier in ons land een zeer groote uitbreiding hebben genomen. Half-Juni reeds kan men de ziekte op vele velden ontwaren, soms kan zij einde Mei ookal een groot aantal struiken aan tasten. Nu vooral is het soms treffend om ze eens in haar woekeren na te gaan gewoonlijk zijn het de onderste gedeel ten van de struik die eerst worden aan getast, stilaan verspreidt de ziekte zich op de gansche plant die dan ook op kor ten tijd aan 't verkwijnen gaat en uit sterft. Als opbrengst mag men er niet veel van verwachtende boeren weten dit maar al te goed om het zelf te hebben ondervonden. Toch mogen we niet nalaten te zeggen dat zij die over de ziekte klagen er groo- telijks de schuld zelf van zijn: immers zij hebben ziek plantgoed in den grond ge bracht en een zieke poter kan niet an ders dan zieke struiken voortbrengen. Eens dat uw aardappelvelden aan krul ziekte lijden wordt het hoog tijd van plantgoed te veranderendoet men dit niet, dan zullen de velden totaal tot ont aarding overgaan. Mochten onze vooruitstrevende boe ren dit beseffenAllicht zullen zij de ziek te herkennen, toch moeten ze worden ge waarschuwd ze niet te verwarren met an dere ziekten die ook de bladeren aantas ten en vervormen. Ziehier hoe zich de ziekte voordoet de aardappelstruik blijft merkelijk kleiner, en de bladstengels staan bijna rechtop, waardoor de struik een heel ander uit zicht krijgt. De onderste blaadjes van de struik zijn toegevouwen om den midden nerf zoodat zij een soort van gootje vor men; bovendien neigen de blaadjes op eenzelfde bladsteel naar elkander toe. Op die wijze wordt de onderzijde der blade ren eenigszins zichtbaar en krijgt de struik een lichtgroen uitzicht. Bij sterk aange taste planten zijn ook de bovenste bla deren gekruld. Tot nu toe heeft men nog geen zwam ontdekt welke deze ziekte zou veroorza ken. Volgens de onderzoekingen van Dr. Quanjer wordt de vervorming der bladeren verwekt door Het feit dat de vaten voor verwekt sap verkurken en afsterven. Nu vragen we ons af waar aan deze verschijnselen hoeven toege schreven te worden dit werd nog niet afdoend klaar gemaakt. Vele verwarren nu Bladrolziekte met Mozaïkziekte of Topbont. Tegenwoor dig weet men dat dit ttoee verschillende ziekten zijn. Met de bladrolziekten wor den door niet deskundigen de verschijn selen van kaligebrek, de verschijnselen van chloorvergiftiging en bepaalde na- deelige gevolgen van vreterij aan het on derste deel der stengels verward. Het is aan Dr Quanjer dat de eer toe komt het eerst de bladrolziekte te hebben bestudeerd: hij heeft gevonden dat de ziekte niet te wijten is aan een plantaar- digen parasiet, noch aan bacteriën, maar aan 't versterven van het zeefgedeelte der vaatbundels in de aardappelplant. Zoo zien wij bij bladrolzieke aardappe len het zeefweefsel wegsterven en ver schrompelen. De in de plant gevormde stoffen kunnen dus niet verplaatst wor den, gevolgdeze hoopen zich op in de bladeren alsook in de hooger gelegen stengeldeelen en de lager gelegen deelen lijden gebrek aan die stoffen. De wor- telgroei wordt erdoor belemmerd. De bovenaardsche deelen groeien ook al slecht, terwijl de knolopbrengst veel te wenschen overlaat. Dr. Quanjer zegt dat hieruit alle verschijnselen, die zich bij bladrolzieke aardappelplanten voordoen, verklaard kunnen worden. Bovendien en dit is nu van 't aller grootste belang hebben de Holland- sche geleerden Dr. Quanjer en Botjes be wezen dat de ziekte erfelijk en ook be smettelijk is. Daaruit volgt dat aardap pelen voortkomende van krulzieke strui ken op hunne beurt krulzieke struiken ge ven en dat gezonde struiken, groeiende onmiddellijk in de nabijheid van zieke struiken, door deze besmet worden. On- noodig dus nog meer aan te dringen op t gevaar dat dergelijke ziekte oplevert voor onze aardappelvelden. Een goede grondbewerking, een doelmatige be mesting helpen hier niet om de ziekte te bestrijden. Er bestaat dus maar één enkel bestrij dingsmiddel, nl. uitsluitend plantgoed te gebruiken van gezonde bossen. Bladrol zieke struiken mogen dus in geen geval planters leverenzelfs zouden de knollen van de omringende struiken niet als plantgoed mogen dienen. Om ze goed te onderscheiden bij het rooien der aardap pelen, moeten we de gezonde struiken die later planters moeten geven met een stokje aan teekenen om ze later uit te trekken naarmate de struiken ziek wor den. Dat de landbouwers nu eens voor goed van zuiver plantgoed vertrekkendat zij gedurende den groei tijd de beste struiken en bij 't rooien de meest knollenvoort- brengende planten aanteekenen en af zonderen om die in 't volgend jaar als plantgoed te gebruiken. Niettegenstaan de deze voorzorgen kunnen soms nog sporen van bladrolziekte te bespeuren zijn; treedt nu die ziekte te erg op, dat ze dan opnieuw van plantgoed veranderen. Het is immers een ontaardingsziekte, die zich snel over gansch uwe velden zal weerkaatsen. Het is ook het eenige mid del om de ziekte uit uwe velden te hou den en om uwe velden meer te doen op brengen. Het is ook een zeker feit dat de soor ten van langs om meer ontaarden en dat het eene noodzakelijkheid wordt om eene zekere opbrengst te hebben van alle ja ren nieuw plantgoed te nemen. Het geld hieraan besteed brengt dubbel op aan meeropbrengst. Aan de landbouwers nu te bewijzen dat zij met den vooruitgang mee willen. L. MORTELMANS. Verschillige leden vroegen ons inlichtingen over 't afleveren en aanvragen van kalk, kolen, plant aardappelen enz. Daarover 't volgende De Landbouwersvereeniging Redt U Zeiven levert aan hare leden op aanvraag kolen, kalk enz. Soort en hoedanigheid volgens verlangen der aanvragers aan zeer voordeelige prijzen. Kolen en kalk kunnen gevraagd en geleverd worden op volgende wijzen 1°) Eén of meer landbouwers vragen samen een wagen. Dit is de meest voordeelige wijze, zoo schikken zij volgens hun verlan gen de verdeeling, wegen, lossen enz. De prijs wordt gemaakt per wagon. 2°) Men laat zich inschrijven en men haalt de gevraagde hoeveel heid af bij verwittiging. Voor inschrijvingen wendemen zich in ons hoofdmagazijn te Her- zele of bij zijn magazijnier. De inschrijvingen voor plant aardappelen zijn ook begonnen. We zetten onze leden aan hunne inschrijvingen ten spoedigste te doen, zoo zijn ze zeker van de eerste afleveringen die gewoon lijk de beste en toch de meest voordeeligste zijn bediend te worden. Er wordt ingeschreven in ons hoofdmagazijn en bij elke maga zijnier. CÜetens^hQppelijl^e bijdrage s De studie der bacteriën of de bacte riologie is de wetenschap, waarvan eeni ge jaren geleden de grondslagen werden gelegd door verschillende geleerden. Noemen we in de eerste plaats den be roemden Pasteur, die voor het eerst het bestaan der bacteriën op onweerlegbare wijze vaststelde, Koch een Duitscher en Lister een Engelschman. Daar in die studie vele hoogst nuttige aanwijzingen en hulpbronnen te vinden zijn voor allerhande nijverheden en in 't bijzonder voor den landbouw, zoo dient eenieder eenig begrip dezer weten schap te hebben. Men geeft den naam van bacterie of microbe aan een- of meercellige wezens van oneindig kleine afmetingen zoodat ze slechts onder sterk microscopische vergrooting waargenomen kunnen wor den. De vorm is verschillend, doch alle bestaan uit eene kernachtige massa om ringd door eiwit, dit alles door een har deren rand omlijst. Van alle organen bij menschen en dieren gewoonlijk aange troffen b.v. mond, maag, enz. is er geen spraak. Niettegenstaande deze voor het bloote oog onzichtbare wezens niet het minste gevaar schijnen op te leveren, kunnen zij bij menschen en dieren onge looflijke verwoestingen aanbrengen en dit door hunne uiterst snelle vermenig vuldiging. Immers, wanneer een microob zich in een gepast midden bevindt, t.t.z. waar de verschillende factoren die haar bestaan en ontwikkeling toelaten, aan wezig zijn, groeit zij bijzonder in de lengte zeer snel aan door het opzuigen van het vloeibare voedsel dat haar om geeft. Eenmaal eene bepaalde lengte aange worven splitst ze zich in twee deelen die ieder op hunne beurt zich voeden, aan groeien en vermenigvuldigen. In gun stige omstandigheden gebeurt deze ver deeling in een uur tijds indien nu deze splitsing zich elk uur herhaalt dan geeft eene bacterie na vier en twintig uur ze ventien millioen nakomelingen Er zijn echter een hoop factors zooals invloed van andere bacteriën- soorten, verlamming door het gevormde fermentatieprodukt enz. die deze al te snelle vermenigvuldiging intoomen. Bij enkele bacillensoorten vindt men, wanneer het midden waarin ze verkee- ren minder gunstig is, een soort eitje, spoor genoemd. Deze spoor bezit zooals het zaad van sommige planten, een ze ker weerstandsvermogen tegen nadee- lige factoren zooals hitte, sterke koude, enz. Zoo doorstaan sommige sporen urenlang de hitte van het kokend water. Naar den vorm kunnen de bacteriën in Verschillende groepen ingedeeld worden 1) Bacillen t t.t.z. staafjes sommigen zijn dun en lang, andere daarentegen korter. 2) Coccen deze vertoonen zich als zeer kleine bolletjes. Wanneer er twee aan elkander zijn noemt men ze duplo- coccen is er aaneenschakeling van drie of meer dan worden ze streptococcen genoemd (strepton-ketting). 3) Spirilla t (spiraalvormig). Niet al le microben echter dezer klas zijn vol komen spiraalvormig Zoo vertoont zich de cholera-bacil onder den microscoop als een klein gebogen staafje, van daar haar naam kommabacil. De actie der microben is verschillend. De pathogene microben brengen in het lichaam giftige afscheidingsproducten, toxinen genaamd deze werken nood lottig op het organisme in, en veroorza ken zoo verschillende ziekten. De samenstelling dezer toxinen is in de meeste gevallen nog zeer weinig be kend daardoor komt het dat voor de gevaarlijke ziekten zooals tering nog geen radikaal geneesmiddel gevonden is. De besfrijding van sommige microben gebeurt tegenwoordig heel dikwijls door het inspuiten met vloeistoffen die voor doel hebben de werkzaamheid der toxi nen te verlammen dit zijn de zooge naamde antitoxinen. Zulk een anti- toxine bevat het serum dat tegen diph- teritis (croup) aangewend wordt. Een ander middel om het lichaam te gen de noodlottige uitwerkselen der toxinen te vrijwaren, is het te gewen nen aan groote hoeveelheden bacteriën- gif door het innemen van langzamer hand sterkere dosissen. Het lichaam zelf bezit tot de bestrijding van sommige bacillen, zekere organen die door het afscheiden van producten, het leven de zer bacteriën onmogelijk maken.. Zoo bijvoorbeeld wordt in normale omstan digheden de ontwikkeling van de melk zuurbacteriën in de maag belet door de tegenwoordigheid van het chloorzuur. In geval van kanker wordt in de maag geen chloorzuur afgescheiden de melkzuurbacterie kan zich vrij ontwik kelen en zijne tegenwoordigheid is als dan een kenteeken van kanker. Sommige bacteriën in een geschikt midden geplaatst bezitten de eigenschap chemische producten in andere om te werken. In deze reactiën werkt de bac- j terie als katalysator. Zoo wordt eene oplossing van glucose in het bijzijn van zymase, een afscheidingsproduct van gistcellen, in alkohol en koolzuur omge zet. Zulk een reactie, hier eene ontbin ding van glucose, doch die in vele ge vallen ook eene verbinding kan zijn van verschillende stoffen, wordt fermentatie geheeten. De oorzaken van vertraging eener fermentatie zijn deze die schade lijk inwerken op de levenskracht van de gist. Onder hen dienen genoemd een te kort aan voedsel, een te hooge of te lage temperatuur en de tegenwoordigheid van giftige stoffen voor de gist zelf. Nu het product van het gistingsproces, hier is dit geval alcohol wordt een vergift voor de bacterie wanneer de concentra tie (hoeveelheid per liter) een zekeren graad bereikt. Het gevolg daarvan is dat de fermentatie zich zelf begrenst. Het ophouden der gisting die men automa tisch zou kunnen noemen, heeft niet* den dood van de bacterie voor gevolg. In tegenstelling met het hetgeen wij bij hoogere wezens waarnemen, kunnen de levensuitingen ophouden zonder dat de bacterie de eigenschap van verdere ont wikkeling verliestwant van het oogen- blik dat men de gist opnieuw in voor deelige levensomstandigheden plaatst, kan zij hare vroegere bedrijvigheid her nemen. Het is niet hetzelfde wanneer men bij het fermentatie midden een vergift voegt in voldoende dosis om de gist te vernie tigen (antiseptiek of ontsmettingsmiddel). In dit geval houdt alle fermentatie op. Eene verhooging van den warmtegraad veroorzaakt, het stollen van het eiwit, zetel der levensverschijnselen bij alle wezens en heeft natuurlijk ook de dood der bacterie voor gevolg dat is het princiep der sterilisatie. Eene verlaging der temperatuur, zelfs ver onder zero (-14°) heeft integendeel slechts een ver- lammenden invloed (bewaren van het vleesch door bevriezing). Een ander voorbeeld van fermenta tie is het zuur worden der melk. Deze wordt veroorzaakt door de melkzuurbac teriën, die het melkzuur doen ontstaan en zoo het neerslaan der cascine veroor zaken. Wanneer men genoodzaakt is de melk gedurende een zekere tijdsruimte te be waren omdat ze aan het onderzoek moet onderworpen worden, kan men insge lijks de hierboven vermelde middelen gebruiken. Men zet ze gewoonlijk in sterk afkoelende toestellen ofwel voegt men bij de melk eene zekere dosis vergift voor de bacterie (een kubiekcentimeter formol 40 °/o per liter). In de melkerijen wordt dikwijls tot het bewaren van melk kalium bichromaat aangewend. Melk met formol of bichromaat mag niet tot de voeding dienen dit gebeurt slechts tot het bewaren van stalen. De nitro-en nitrifermentatie wordt ver oorzaakt door bacteriën die den grond bewonen en die bij middel van de ath- mospherische zuurstof ammoniak oxy- deeren en hem in salpeterzuur omzetten. Dit zuur is gelijk aan fermentatieproduc- teif, een vergift voor de bacterie en zou ze heel vlug dooden moest het niet oogenblikkelijk door basen (kalk, mer gel enz.) geneutraliseerd worden. Zoo wordt er soda kalium- of calciumnitraat gevormd naar gelang de natuur van de base (oorsprong van den sodanitraat van Chilib Dikwijls gebruikt men in brouwerijen, stokerijen, kaasmakerijen, enz. reincul turen d.i. een zuiver afgezonderde bac- teriënsoort. Hoe men die culturen be komt doen we later eens uiten. P. J. CLAUS. Scheikundige. De kosten welke de teelt van beeten en aardappelen vergt zijn aanzienlijk en merkwaardig is het dat deze kosten wei nig of niet veranderen, dat de opbrengst een hooge of een geringe weze. Een rij ke bemesting is het beste middel om een hooge opbrengst te bekomen. Indien men voor aardappelen van 3 tot 600 kg. So danitraat van Chili zal gebruiken, vol gens den staat van den bodem en zijn vruchtbaarheid, dan wordt zelden, door de vooruitstrevende landbouwers, voor beeten, min dan 500 kg en vaak tot .000 kg. en meer, Sodanitraat gebruikt. Wil men de beste uitslagen bekomen, dan zal men ten minste de helft der ge bruikte hoeveelheid vóór het zaaien of poten toepassen, de andere helft bij het hakkenin gronden rijkelijk met orga nische stikstof voorzien, is het zelfs aan te raden de volle hoeveelheid vóór het zaaien of poten in te werken Gewestelijke agentschappen voorver koop van VEREDELDE ZAAIGRANEN worden aangeboden door Oude ernstige Belgische firma van eerste belangrijkheid voor ieder der vol gende plaatsen en omstreken 1 .^Aalst2. Sottegem 3 Oosterzeele. Een agentschap per aangeduide plddts NIETS AAN TE' LEEREN. Eerlijkheid, wilskracht, volharding en kel vereischt. Schrijven ZADEN, bureel van te genwoordig dagblad. N. B. De kandidaten kunnen een der aangeduide plaatsen of eene naburige gemeente bewonen. Wanneer zullen onze boeren dan toch eens beginnen met beter naar onze raad gevingen te luisteren en bijzonderlijk in zake bemesting 't Is waar, het getal der ongeloovigen vermindert, maar er zijn er toch nog zooveel die hardnekkig blij ven volharden in hun boosheid. Luistert liever, 'k Kwam terug van een tochtje naar een buitengemeente rondom de stad gelegen. Een landbouwer die bezig was met aardappelen rooien deed me van mijn fiets afstijgen, om naar zijn vruchten eens te gaan kijken. Dat landbouwers fier zijn over prachtig bekomen uitslagen dit ge beurt al eens meer en dat is loffelijk en aan te moedigen. Natuurlijk liep het over bemesting. Er zit wat achter zulle, mees ter, dit perceel is goed gemest met stal mest en daarbij nog tweemaal goed ge beerd en op 't ander perceel heb ik hier bij nog 5 tot 6 kgr. zwavelzured ammo niak per are gegeven, maar ziet 'nen keer wat een kruid, 'tis wel 1,50 m. lang daar zal ik zeker eene opbrengst hebben. Dat zal misschien nog zoo erg niet zijn als ge wel meent, voegde ik er aan toe en 'k durf u ook verzekeren dat ze in 't geheel niet goed van smaak zullen zijn. Ons boerken keek me verwonderd aan en om me te overtuigen dat ik me be droog, kapte hij aanstonds een struik van die laDgpijlige uit. G'hebt gelijk, mees ter, k en zal er niet naar hebben en waar bij denkt ge dat dit zou komen. Zie beste vriend, dit ga 'k U uitleg gen. 'k Spreek liever tegen een boer die durft vetten, dan tegen een mageren. Had ge nu in plaats van alleen zwavel zuren ammoniak te koopen, ook potasch en fosfoormest aangeschaft dan had uw opbrengst voorzeker het dubbel geweest van wat ze nu is en er ging niets verlo ren, uw bemesting is te eenzijdig, stikstof is er misschien te veel en potasch en fos foor veel te weinig Geef in 't vervolg ook zoo veel beer niet meer en uw aardappelen zullen veel beter zijn van smaak. Die aardappelen zijn vergroeid in hun kruid maar de knol len zijn er niet naar. Leest ge soms al eens een landbouwblad? Ja, veel tijd om te lezen hebben we niet en die landbouw bladen dat is toch allemaal om wel schei kundige meststoffen te verkoopen dat ze schrijven. Daar hebt ge 'tleelijk mis, hoor.'k heb daar nog nooit aan gedacht als ik een of ander scheikundig vet in De Koorn bloem aanprees en de andere mede werkers al evenmin, maar wat er u boe ren nog veel ontbreekt, dat is betrouwen ge zijt nog veel te wantrouwig en 'tis die ondeugd die u zulke kwade parten speelt, als ik u zeg dat uw bemesting te eenzij dig is dan zeg ik dat in uw eigen belang en niet in 't mijne en 'k wed dat een le zer van De Koornbloem zich zou scha men nog een dergelijke bemesting aan zijn aardappelveld te geven, dat staat er nu toch alle veertien dagen eens in. On ze boeren lezen over 't algemeen nog veel te weinig. Ge kunt wel gelijk hebben, meester, ge moet u daarom niet kwaad maken 'tis altijd goed om zich te beteren en beter laat dan nooit, maar zeg me eens hoe 'k mijn aardappelen zou moeten vetten om naar uw gedacht te zijn. kZal u liever zeggen hoe ik de mijne bemest heb en 'k mag u verzekeren dat ze niet alleen veel opbrengen maar ook goed van smaak zijn. 'k Gaf voor den winter en per are: 4 tot 5 Kgr. jjzerslak- ken en 5 tot 6 Kgr. kaïniet, na den winter een kruiwagen mest per roede; met beer ben ik heel zuinig geweest, zoo 'n kuip per are, gij kunt er dan nog ammoniak of nitraat bijvoegen naar beliefte of naar gelang de toestand van uwen grond. De opbrengst kon nog beter zijn, doch dit ligt aan het feit dat ik mijn plantgoed dit jaar niet vernieuwd heb. Dat doe ik, zulle meester, antwoordde ons boerken en daarmee bevind ik me best. t Is te hopen dat ge nu ook zult veranderen van bemesting, 'k sprong op mijn fiets en 'k was weg. Daar kom ik Mr. Samuel tegen en 'k vraag hem of ik niemand vergeten heb in mijn verslag van verleden Zondag over de tentoonstelling. M', Thomas die daar was met een prachtige collectie reukerw- RNBL 5? i" iiii i iuiiuwuw am I

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1