r REDT U IZELVENI H ul S Gewestelijke Hoptentoonstelling te ftalst Landbouwweekblad Arbeid adelt NOG IETS OVER DE HOPXWESTIE BOER DONKERS NAAR DEN HEMEL i Gewesteli ke Hoptentoonstelling De Amerikaauscbe Meeldauw van den Stekelbeziestruik WINTERGRANEN EN SCHEIKUNDIGE MESTSTOFFEN Leening der verwoeste Gewesten moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. CDetensQhappelijl^e bijdrage ZONDAG 20 SEPT, 925 Prijs i2 centlemen. 7de JAARGANG Nï 351 Abonnementsprijs 6,00 frank 's jaars. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller ORTAlRh CAUDRON. Aalst. De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngefeekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Een grond die, vooral wanneer hij vochtig is, een min of meer donkere brui ne kleur heeft, is een grond die organische stoffen, 't is te zeggen humus, bezit. Men kan in zulke gronden met het bloote oog, en nog beter met een vergrootglas, vormloozen zwarten plantenafval ont waren. Er bestaat overigens een zeer eenvou dige proef die ons nopens de aanwezig heid van humus kan inlichten en die al len twijfel wegnemen zalmen neemt 2 a 3 gram drooge aarde en men doet het in een glazen proefbuisje dat men zach tjes verwarmt. Indien de grond slechts enkele grammen organische stof per kilo bevat, dan ziet men de massa zwart wor den en tevens kan men een reuk waar nemen als van verbrande wol. Humus ontbreekt niet dikwijls in den grond maar de verhouding waarin hij er aanwezig is, wisselt geweldig af volgens den grond. Door zijn physische eigenschappen speelt de humus een vooraanstaanden rol in den grond, zooals Schloesing klaar heeft in 't licht gesteld. Humus bindt de lichte gronden en maakt integendeel de zware kleigronden losser. Humus wordt in den grond langzaam verbrand en het is dan ook noodig bij tijds stalmest en groenmest aan te wen den die door hunne ontbinding humus voortbrengen. I Belangrijk is ook de invloed van den humus op de warmteverwisselingen van den grond. Die verwarming geschiedt bijna uitsluitelijk door de uitstraling der zon; want hoewel talrijke fermentaties die in den grond plaats grijpen, ook warmte voortbrengen, mogen we toch deze verwarmingsoorzaak verwaarloo- zen daar hare werking zeer traag is en zeer snel door warmteuitstraling vernield wordt. De zon verwarmt eerst de oppervlak tevan den grondstilaan wordt de warm te naar de diepere lagen geleid, s nachts is het het omgekeerde; de oppervlakte straalt warmte uit en de warmte welke in de diepere lagen opgestapeld ligt, stijgt weer geleidelijk narr de opper vlakte. Het warmtehoudend vermogen van den grond hangt af van het warmtelei- dend vermogen, van den vochtigheids graad en van de Kleur. Hoe beter een stof de warmte leidt, des te'kleiner haar warmtehoudend ver mogen. Zoo men b. v. een ijzeren en een steenen voorwerp van gelijke oppervlak te op gelijke temperatuur verwarmt, dan zal het ijzeren voorwerp dat een goed warmtegeleider is, lang voor het steenen voorwerp verkoeld zijn. De vochtigheid vermeerdert het warir- telcidend vermogen en vermindert bijge volg het warmtehoudend vermogen: het water vervangt immers in den grond een gelijk volumen lucht, nu water is een Bé tere warmtegeleider dan lucht. Nu het warmteleidend vermogen en de vochtigheid zijn beiden afhankelijk van den min of meer lossen of gebonden toe stand van den grond, dus van de min of meer groote verhouding in dewelke hu mus in den grond voorkomt. Hoe fijner een grond is, hoe gemak kelijker hij het water vasthoudt. Hoe los ser een grond is, hoe meer lucht hij be vat, nu lucht is een slechte warmtege leider. Humus bindt het zand en vermindert aldus de fijnheid der korreltjes: zoo ver mindert ook het waterhoudend vermogen en bijgevolg het warmteleidend vermo gen; tevens vermeerdert het warmtehou dend vermogen. Verder dient opgemerkt dat donker kleurige stoffen, zooals de bruine humus, het best de zonstralen opnemen en aldus een hoogere temperatuur bereiken dan bleekkleurige stoffen. In de praktijk be merkt men dat zand zich het snelst ver warmt, daarna kalk, klei en humus. Maar zand verkoelt zich ook het eerst, humus het laatst. Humus regelt dus, rechtstreeks en on rechtstreeks, de temperatuursveranderin gen van den grond. Dit is van het groot ste belangdaar plotselinge temperatuurs veranderingen zeer schadelijk zouden zijn voor het gewas. N. B. Hopplanters welke hun hoppen reeds verkochten doch nog niet gele verd hebben, mogen hun verkocht ge was eveneens tentoonstellen. Zij kam pen mede op zelfden voet als de anderen voor de toe te kennen premies. De Ondervoorzitter, De Voorzitter, L. Baert. Baron L. de Bethune. De Sekretaris, Cam. Viacx. Wat is humus uit scheikundig oogpunt en hoe wordt hij voortgebracht? Het is vooral door de werking der bakteriën dat de doode weefsels der planten in humus omgezet worden. Het voornaamste bestanddeel van den humus is stikstof. De trage verbranding van den humus in den grond leidt tot de vorming van koolzuur en ammoniak: dit verschijnsel is gekend onder den naam van eremacausis (erema= traagcau- sis= brand). De eremacausis wordt be ïnvloed door 3 factors: lucht, vochtig heid, temperatuur. Verder toonen de humusdeeltjes een groot adsorptievermogen tegenover ammoniak- en potaschmesten, 't is te zeggen, dat die mesten blijven kleven aan de oppervlakte der humusdeeltjes. Die meststoffen worden aldus in de bo venlagen van den grond vastgehouden en ze worden onttrokken aan den invloed van het regenwater die ze, in afwezigheid van humus, zouden wegspoelen naar den j ondergrond buiten het bereik der S wortels. Hieruit blijkt dat de groenbemesting, vooral wanneer ze geschiedt ten koste van vlinderachtigen, niet alleen het voor deel levert een schier kostelooze stikstof- meststof te zijn, maar tevens door de vorming van humus vele voordeelen aan j den akkergrond verstrektinvloed op de j losheid, vochtigheid en temperatuur van den grond; verders gewichtige rol in het adsorptievermogen van den grond, en door dit laatste feit vollediger gebruik van ammoniak- en potaschmesten. Dit j zijn voorzeker veel feiten die de landbou- wers moeten overtuigen de groenbemes- ting toe te passen. y P. J. CLAUS, Scheikundige. Het bestuur der Federatie der Vereenigde Hopbonden uit het Land van Aalst heeft de eer Ued. uit te noodigen op de jaarlijksche welke zal plaats grijpen Donderdag 24 September 1925 op de Overdekte Hopmarkt, te Aalst, om 9 uur 's morgens. De plaatselijke Hopbonden uit het Land van Aalst en Assche verleenen ons andermaal voltallig hunne mede werking en willen bij deze gelegenheid aan onze Belgische Hophandelaars en Brouwers het doorslaand bewijs geven hunner aanhoudende pogingen, ten ein de onze Vlaamsche Hop ha re vroegere wereldberoemde faam en met haar den eeretitel van Kunstperel van Vlaanderens Landbouwkroon te doen heroveren. Wij zijn dan ook zoo vrij Ued. op deze prachtige hoptentoonstelling uit te noodigen, ten einde door uw veree- rend bezoek en uwe hooge belangstel ling de poging onzer Vlaamsche Hop planters te steunen en aan te moedigen. Aanvaard, Hooggeachte Heer, de uit drukking onzer toeverkleefde gevoelens. Bericht aan de Tentoonstellers 1. Mogen deel nemen aan de Hoptentoonstelling al de hopplan ters van 't Land van Aalst en Assche. 2,— Het inschrijvingsrecht is bepaald op 2 franken. 3. Alle hopvariëteiten mogen ten toongesteld worden. Het mengelen van verscheidene soorten is ten strengste verboden. 4. Wijl dit jaar de hopprijskamp gehouden wordt als Openbare Hop marktdag komen geen stalen in aan merking. Er zullen dus enkel balen ten toongesteld worden. De balen moeten ten minste 80 pond hop inhouden. 5. De aanvaarding der hopbalen zal geschieden vanaf 8 uur 's morgens, ten einde de jury toe te laten om 9 uur stipt tot de keuring over te gaan. 6. Na de keuring zullen al de balen onmiddellijk verkocht worden. 7. De tentoongestelde balen mo gen niet vóór elf uur afgehaald worden. 8. Elke keurraad bestaat uit 7 le den, waaronder twee hophandelaars, twee brouwers, twee hopplanters en één staatslandbouwkundige. 9. Het waardeercijfer is vastge steld op 100 punten. Er worden kwo- teerpunten toegekend voor 1° pluk 2° kleur 3° aroma; 4° droging5° rijk heid aan lupiline. Wij meenen het nuttig de hopplanters eraan te herinneren dat op de hopten toonstelling van verleden jaar de meeste punten zijn verloren gewerden door ge- brekkigen pluk en onvoldoende dro ging. Dus, opgepastDat elk zich zijn gegeven eerewoord herinnere 10. Aan de bekroonde deelnemers worden 2000 FRANK PREMIE'S toegekend. Bovendien zullen er Eere diploma's uitgereikt worden aan al de bekroonde mededingers, welke een len Prijs behaalden (hetzij '9 der punten). Als men aan sommige menschen over Amerika spreekt dan luisteren ze met een aandacht alsof al wat goed en dege lijk is van daar komen moet. Alle won dere dingen gebeuren in Amerika, de fijnste sportmannen komen er van, de grootste uitvindingen worden er gedaan, de grootste uitvindingen worden er ge daan, de nieuwste ontdekkingen op ge bied van wetenschap komen ons van over den oceaan de onderwijzers van ginder zijn wondermenschen die 't ver stand der kinderen meten dcor allerlei kunstmatige middeltjes, juist als een doc- ter de koortsen meet van zijn patient, 't Is wel mogelijk dat ze de Europeanen de bazen zijn, doch 't is al geen goud dat blinkt en uit Amerika is ons ook een en ander overgewaaid dat we best konnen missen. Zoo is de meeldauw van den stekelbe ziestruik van Amerikaanschen oorsprong en de aandacht van landbouwers en boomkweekers dient er bijzonder op ge vestigd omdat ze zoo gevaarlijk is en van zulk een besmettelijken aard. Deze ziekte heeft goede kenteekens en ze is dan ook gemakkelijk van de andere ziekten te onderscheiden. Gewoonlijk breekt ze uit in de maand Juni onder vorm van een witachtig dons dat zich op de jorge scheuten vertoond. Dit dons verdikt wordt poederig(vandaar de naam van meeldauw) en breidt zich snel uit over de bladeren, het jonge hout en wat nog slechter is over de vruchten. Deze voortzetting of uitbreiding ge schiedt door de vorming van ontelbaren conidiën of kiemen die standvastig de ziekte voortzetten. Na eenigen tijd wor den de zieke deelen bruinachtig, wegens het ontstaan van kleine geelachtige, na dien zwarte lichamen, organen, die de zwam in 't leven houden en in de lente kiemkorrels voortbrengen, welke het be gin zijn van een nieuwen bloei der woe kerplant. Ten laatste verdrogen en ster ven de aangetaste organen. Ge begrijpt genoeg dat deze ziekte hoogst *nadeelig is aan den kweek der stekelbeziën. Er kunnen gevallen voor komen waar men over den oogst een kruisje maken mag en waar hij zelfs het leven van de plant in gevaar kan bren gen. Deze vreeselijke ziekte is in Europa overgebracht ten jare 1900 en 't is in de omstreken van Aaist dat we er inN 1909 voor 't eerst kennis hebben medege maakt. Ge ziet Aalst is niet alleen be roemd voor den ajuin En denkt toch niet dat de besmetting tot de omstreken van Aalst is beperkt gebleven, wel inte gendeel en spijtig genoeg geen enkele provincie van gansch België is er van gespaard gebleven. Nochtans mag men ook niet zeggen dat de uitbreiding der ziekte beslist alge meen is, neen, tamelijk uitgestrekte stre ken zijn onaangetast gebleven. Het is dan ook maar billijk en rechtvaardig dat het ministerie van Landbouw strenge maatregelen heeft getroffen om deze ziekte te keer te gaan. De stekelbezie- kweekerijen staan onder toezicht van den plantenziektendienst en den dienst der tuinbouwconsulenten. De kweekers hoeven zich naar de on derrichtingen van deze beide diensten te gedragen voor wat betreft het vernie tigen van den meeldauw. Zelfs volgens het ministerieel besluit van 15 Mei ne gentienhonderd drie en twintig zijn er sancties getroffen tegenover de nalatige landbouwers en hoveniers. Het verdel gen van die woekerzwam en van de struiken of vruchten waarop ze voor komt, kan ambtshalve gebeuren, op de de kosten van den verbouwer. Het komt er dus op aan te weten te komen hoe men deze ziekte doelmatig bestrijden kan. Gelukkig heeft de onder vinding ons geleerd dat men de ziekte geheel en al kan doen verdwijnen mits een doelmatige behandeling, nauwkeurig uitgevoerd en zonder onderbreking voortgezet. In deze bestrijding onder scheidt men twee verschillende perio den deze gedurende den groei en deze gedurende het stilliggen van den groei. Zoodra de struiken beginnen uit te loopen behandelt men deze met ze te be sproeien met een oplossing van 0,2 zwavellever, deze laatste geheeten wordt. Deze oplossing wordt ook gebruikt tot het bereiden der zwavelbaden om het schurft te keer te gaan. Zij is te verkrij gen bij alle drogisten. Deze besproeing doet men liefst tegen den avond en men herhaalt met tusschenruimten van 15 tot 20 dagen zorg dragende de oplossing meteen 1/2% te versterken of ze te brengen op 0,25. Niemand houdt nochtans van vruch ten die door dergelijke oplossing bevuild zijn, daarom zal men een drie weken voor den pluktijd deze bewerking onder breken om ze daarna terug aan te va ten. Vermits het tijdstip van rust voor de fruitboomen gaat aanbreken en de ste keibessen van de vroegste indommelen wil ik dit artikel sluiten met de behande ling kenbaar te maken welke men uit te voeren heeft tijdens het stilliggen van den groei. Zoodra het vallen der bladeren geëindigd begint men met de zieke uit einden zonder uitzondering af te snoeien met de takken die te dicht bij den grond staan weg te snijden met de takken langs binnen in de struiken te dunnen ten ein de toevoer van licht en lucht te bekomen Al wat er vaa voortkomt takken, blade ren, afgevallene vruchten zorgvuldig ver - branden. Vervolgens zal men den grond waarop de struiken staan eens flink op delven en den grond en den stam over vloedig besproeien met steiken borde- leeschen pap vervaardigt met 3 koper vitriool en 2,5 %kalk ofwel met een op lossing van 3 ijzervitriool. Op 't einde van den Winter zal men deze besproei ing nogmaals herhalen. Ge ziet dat de behandeling zeer ernstig is en het slechts door een nauwkeurige toepassing van de vereischte voorschrif ten mogelijk is den meeldauw te vernie len. Laat er ons dus al onze aandacht aan wijden en wezen we het spreek woord indachtig: Tegen groote kwalen, groote remedie s. L. HAEMS. Landbouwvoordrachtgever. Indien onze landbouwers tot een ruim toepassen der kunstmeststoffen zijn overgegaan, geschieden deze toe passingen niet altijd oordeelkundig genoeg. Zoo hebben vooruitzettin gen, welke noch op wetenschap noch op ervaring steunden, hun het aan wenden van stikstofmeststoffen bij het zaaien der wintergranen doen ver- waarloozen. Rogge en tarwe echter nemen de helft, zoo niet de twee der den op der stikstof die ze noodig hebben, voor het einde der maand Maart. In deze behoefte zullen wij moeten voorzien en wel met een stik stofmeststof waarvan de stikstof on veranderd kan worden benuttigd. Hierom is bij het zaaien het toepas sen voor de wintergranen van 150 tot 200 kg. Sodanitraat van Chili een volstrekte noodzakelijkheid. Tot ons innig spijt en onze groote ver wondering lazen we in "De Koornbloem' van Zondag 6 September onder den titel Iets over de Hopkwestie een aantij gend en totaal onzinnig artikeltje van de nuchtere pen van den Hr Benoit De Co- ninck, Brusselsche Steenweg, 49, Aalst, Lid der Hopcommissie van de Stads waag. De toon en de vorm van voormeld artikeltje blijken ons zóó heftig en zóó kwetsend, dat het om die dubbele reden eene juiste terechtwijzing eischt, ten ein de bij onze talrijke weldenkende leden geen valsche verdachtmakingen te ver wekken. Vooraf moet ik den hr Ben. De Coninck doen opmesken, dat de Commissie of Af vaardiging aangeduid om in onderhande ling te treden met de afgevaardigden der heeren Hophandelaars met de goedkeu ring van al de leden tegenwoordig op de daartoe speciaal belegde Algemeene Ver gadering is aangesteld geworden. Op die algemeene vergadering zijt gij even als al de leden der Hopfederatie dringend uitgenoodigd geworden. Waart ge erop tegenwoordig, dan hadt ge daar de pas sende gelegenheid om uwe redenen van misnoegdheid betrekkelijk de samenstel ling van voornoemde commissie aan de vergadering mede te deelen. Waart g'er niet tegenwoordig, dan is uwe nalatig heid des te min te verontschuldigen, aan gezien ge met uw neus vlak tegen het lo kaal aanwoont. Op die vergadering heb ik persoonlijk gevraagd, wie als hopplanter in de Hop commissie der Stadshopwaag zetelde, en heb den wensch uitgedrukt dat er bene vens U nog minstens een jaar andere hopplanters van voornoemde Commis sie zouden deel uitmaken. Was dit uwe belangen en deze van al de hopplanters vergeten en miskennen ofwel behartigen Buiten de afgevaardigden van het land van Assche maakten volgende leden der Hopfederatie van Aalst deel uit van de kommissie aangeduid om de afschaffing van bestaande misbruiken in zake hop handel te bekomen H. H. baron L. De Bethune, Voorzitter der Hopfederatie; L. Baert, Onder - Voorzitter der Hopfederatie D. Bricout, Staatslandbouwkun dige; J. Kieckens, hopplanter te Aalst. Fr. Troch, hopplanter te Aalst. Cam. Vincx, Alg. Secret, der Hop federatie; Spijtig dat gij die "knikkers zooals U ze betitelt niet aan 't woord hebt gehoord op de eerste onderhandeling met de heeren hophandelaars, dan zoudt ge hebben kunnen bestatigen, dat al die heeren zonder uitzondering flink te woord hebben gestaan en dapper in de bres zijn gesprongen om vooral de be langen der kleine hopkweekers te ver dedigen. Op de 2e ontmoeting en onderhande ling waart gij persoonlijk tegenwoordig, in vervanging van een afwezigen afge vaardigde. Heeft uw wereldreddende persoon en uw hoogdravend pleidooi meer voordee len weten los te maken dan wel wijof is het misschien aan uwe onbenullige uit vallen niet te wijten, dat we minder heb ben bekomen dan ons op de le vergade ring werd toegestaan, waarop gij geluk- kiglijk niet tegenwoordig waart. Of is uwe pretentie zoo hoogmoedig ijdel, dat ge u zoudt inbeelden, dat gij hier als verlosser van t lijdend mensch- dom een mirakel zoudt verwezenlijkt hebben? In elk geval heb ik persoonlijk kunnen vaststellen dat uw lawaaierige kritieken bitter weinig bijval genoten en ze vol strekt niets ten voordeele der hopboeren hebben verkregen. Ook wat onze afgevaardigden als voordeelen hebben bekomen, hebben ze stellig niet aan uwen persoon, noch aan. uwe tegenwoordigheid te danken. Houd U daar innig van overtuigd! Daarenboven een kalme en verstan dige redeneering moest U, als wijsgeerig alweter toch doen begrijpen, dat een ak kerland waarop het onkruid sinds jaren woekert en tiert niet van het eerste jaar af volledig kan gezuiverd worden Hebt ge ooit al een drinkebroer ge kend die zich op één dag van zijn nood lottige en diep ingewortelde slechte ge- gewoonte wist te bekeeren Welnu in kwestie hophandel staan we ook voor diep-ingewortelde misbruiken, die men niet op één dag uitroeit en radi- kaal wegcijfert. Kankerende etterwon- den geneest men niet in één dag. Zulks moet trapsgewijze, langzaam, en met kalmen overleg gebeuren. Heet hoofdigheid, koppigheid en weerspan nigheid zijn hier geweldig misplaatst en getuigen bovendien van bitterweinig gezond verstand en oordeel. Vliegen zijn niet met azijn te vangen, maar wel met honig vergeet zulks niet Heel verwonderd vraagt gein de slot rede van uw artikeltje Waarom hier de kommissie der stedelijke hopwaag. waarvan ik deel uitmaak, niet geraad pleegd is geworden Om de doodeenvoudige reden dat het hier uitsluitend eene regeling gold van gebruiken in zake hophandel, waarmede de kommissie der hopwaag volstrekt niets te maken had. De twee bevoegde organismen hier van rechtswege zonne klaar aangeduid, om te onderhandelen waren ongetwijfeld de Hopfederatie en en den regionalen hopbond Elk het zijne eenzijds en de heeren hophande laars anderzijds. Of meent ge dat het feit dat gij toeval lig van voormelde kommissie deel uit maakt, voor de federatie eene noodzake lijke verplichting daarstelde om ze even eens te raadpleegen Zoo ja, dan vinden we uwe ijdele pretentie hier andermaal geweldig belachelijk i Uwe spijtige en ongegronde uitval doet ons enkel en alléén vaststellen, dat op uwen enkelen persoon na, de hon derden leden der Hopfederatie uit het Land van Aalst en Assche ons hunnen innigen en warmen dank hebben weten te betuigen, om de niet te onderschatten verkregen voordeelen. Heel wat erkentelijker en vooral heel wat verstandiger van uwentwege ware het geweest, zoo ge in een geest van solidaire verstandhouding U bij dit ge voel van dankbetuiging bij de andere leden hadt aangesloten. Hoe nu het Bestuur der Hopfederatie over uw kwetsend en verdachtmakend schrijven zal oordeelen, weet ik nietin elk geval eisch ik in naam van al de wel denkende leden der hopfederatie, ofwel eene totale intrekking van uw schrijven ofwel uwe radikale uitsluiting als lid der Hopfederatie. CAM. VINCX. Alg. Sekretaris der Hopfederatie. van 1 milliard, 5 t. h. van 1922 Trekking van 10 Sept. 1925 Definitieve obligatiën af te lossen 3 reeksen, 't zij 60 titels, uit te be talen van 1 Juni 1926 af, te weten Reeksen 125566, 191365, 194630. Nummers der obligatiën per lot uitgekomen. Reeks 125566, n' 18, uitbetaalbaar tegen 500,000 fr. Reeeksen 125566, nr 5, 191365, n' 8, uitbetaalbaar elk tegen 100,000 fr, Het gebeurde den 12 April 1920. Boer Donkers had het tijdelijke met het eeuwige verwisseld, was het aardsche tranendal ontvlucht, om, onzeker van wat komen zou, in 't hiernamaals zijn geluk te gaan beproeven. Heel zijn lang landman-leven hij was 82 jaar oud geworden had hij neerstig geweest, om met de vruchten van zijn hoeveken eerlijk den kost te winnen. Tot op 't einde van 't vorig jaar nog, had hij zelf de zaken van de boer derij beredderd. Hij was door 't leven gegaan als al leen een brave landman zulks kan.Altijd had hij zijne godsdienstplichten stipt on derhouden, in handel en wandel liet hij zich steeds leiden door zijn eenvoudig eerlijk harte. Nooit was de gedachte bij hem opgekomen zich andermans eigen dom toe te eigenen, aan 't recht lijnig afbakenen zijner gronden had hij zijne beste zorgen besteed. Zijn stulleken boter, waarmee hij voor '14 om de 14 dagen naar de markt ging, verkocht hij steeds aan dezelfde huisvrouw, hetgeen ook we! 'n goed be wijs was van zijn goed-boer en eerlijk man zijn. Tijdens 't eerste oorlogsjaar had hij nu en dan eens geschuddebold zijn vroegere kalme en gewone levensgang kwamen nu opeens zoo 'n aardige haast ijzige dingen in den weg. Dagen aaneen kon hij dubben over al wat hem toen voorkwam; dikwijls vroeg hij aan zijn eigene ziele, of dat alles nu ook al paste in het kader van 'n men- schenleven. Wel voelde hij 'n geweldi gen haat tegen die hatelijke Pruisen en bad hij er eiken Zondag voor, omdat ze toch gauw zouden overwonnen zijn, maar toch kon hij zich niet voorstellen, hoe hij zich houden zou als hij met 'n bajonnet in de vuist voor zoo 'n Pruis zou staan op leven en dood. Neen,'t was nog best nen vaderons te lezen. en zelf niet te moeten vechten. En dan. wat'n verandering op 'npaar maanden in de commerce, de prijzen sprongen om en weer als de bliksem, voor iets wat vroeger niémand wou, gaf men nu met hoopen geld. Van uit ge meentehuis, comiteit en kommandantuur kwamen zulke onbegrijpelijke bevelen en voorschriften, werden zulke straffen beloofd en gegeven, dat men zich zelf in oorlog meende met die gedurige dwin gelandij. En schoon het klaar en duide lijk werd dat het bij velen ging oog om oog en tand voor tand, toch kon Don kers er niet zoo spoedig toe besluiten met de massa mee te gaan. Een enkele reis naar de stad, die hij in t begin '16 ondernam en waar hij ent wat berioodigdheden had moeten aan- koopen, had zijn volgend oorlogsleven veel beïnvloed. Voor nen halven kilo snuif, die hij voor zijn Mie meebracht, betaalde hij 3,75 fr., een paar schoenen voor hem 63 frank. In d'afspanning waar hij zijn boterham ging opeten, stonden aan den toog 3 mannen, die bij 't zich zat zuipen, schandalig logen over de boeren en hun woekeren. In 't naar huis gaan was hij in gezelschap van een bejaard stadsmensch en die zei hem za ken over invloedrijke personen uit de streek, van zeep- en smokkel-affaire's, die in 't eerlijk gemoed van Donkers weigerig ingang kregen, maar die, om dat hij zijn zegman eerlijk wist en onbe kwaam om te liegen, er in pijnlijke trek ken werden vastgelegd. Bij het thuis ko men vond Donkers zijn vrouw schreien de er was huiszoeking geweest naar graan en z'hadden hun laatste 80 kgr. tarwe meegenomen. Dien avond kon Donkers niet insla pen, er kwam hem zooveel door 't hoofd gedrumd, wat hij niet oplossen kon. Maar voor hij 's morgens terug 't erf opstapte maakte hij 'n vast besluit. De oorlog geraakte ook gedaan, 't Was 12 April 1920, Donkers was ge storven en verscheen voor St Pieter, bij wien tusschen haakjes gezegd de boeren niet al te best stonden aange schreven sedert 1914. De reis van hier naar ginder was als 'n weerlicht, voor ge wist waarheen, waart g'er al. Zonder slag of stoot was Donkers in de voor- halle. Na wat gewacht te hebben hoort hij 'n licht geruisch in een nevenkamer en daar staat meteens Sint Pieter voor hem, die bij den eersten oogopslag ziet met wie hij te doen heeft. Zeker nen boer, hé, zegt hij niet al te vriendelijk. Ja, Mijnheer, ik ben boer Donkers van den Elskant. Ge weet wel zeker, aan den Brusselschen steenweg, en na eens gekucht te hebben, verstout hij Ik kom om mijn levensrekening te effenen, 'k ben 82 jaar en k geloof de geboden van Ons Heer steeds goed na geleefd te hebben. Wat hebt ge, de geboden Gods nageleefd Welke boer heeft dat ge daan. Patatten verkoopen aan schrome lijke prijzen, boter, melk en eieren smok kelen, weerspannig geweest aan uwe aardsche oversten, uw naaste laten hon ger lijden, dat hebt ge. En weet man, I Ingezonden.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1