REDT U ZELVEN Arbeid adelt De Groote Kampstrijd Stikstofvestigende Bacteriën De St IWartens-JaaFmackt Landbouwweekblad Nog een Woord over de Fiscale Amnestie van liet Belgisch Trekpaard in Italië VARIA moet steeds de leus zijn van alle landbouwers. CDetens^happelij^e bijdrage WINTERGRANEN EN SCHEIKUNDIGE MESTSTOFFEN ZONDAG 15 NOV. 1925 Priji 12 centiemen Sde J AARGANG Nv 359 Abonnementsprijs 6,00 frank 's ja ara. Men schrjjft in op ons Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redactie BRABANDSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opstelier ORTAIRE CALJDRON, Aalst, De medewerkers zijn verantwoordelijk voor hunne bijdragen öngeteekende stukken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven. Voor en door de Landbouwers Aan dit blad behoort een Bijvoegsel. Ons artikel van Zondag 1 No vember handelend over de 44 Fis cale Amnestie of het regelen der achterstallige belastingen in zake Overdrachttaks heeft een al- gemeene ruchtbaarheid teweegge bracht. Immers Zaterdag laatstle den werd het lokaal der Koorn- bloem letterlijk stormenderhand ingenomen door de talrijke leden van den bond, die zich spontaan in regel hebben gesteld. Wij moesten echter vaststellen dat het grootste getal boeren nog niet juist en klaar begrepen hebben waarover het eigenlijk gaat en hoe de zaken werkelijk ineenzitten. Ten einde dus alle misverstand desaangaande uit den weg te rui men, hebben wij het nuttig geoor deeld de hiernavolgende inlichtin gen ter verklaring en ter ophelde ring te laten verschijnen. Wij beantwoorden dus hieron der schriftelijk de verscheidene vragen, welke de belanghebben den ons stelden 1° Welke Overdrachttaks heb ben wij te betalen De overdrachttaks bestaat hier in dat bij eiken aankoop of ver koop van waren of dieren (hoorn vee, paarden, varkens) een taks van 1 per honderd moet betaald worden, bij middel van bijzondere zegels, welke op de fakturen wor den geplakt.' Hebt ge die overdrachttaks bij uwe verhandelingen betaald en kunnen de fakturen, die ge des- aangaande moet bezitten, zulks bewijzen, dan zijt ge in regel.Kunt ge dit niet bewijzen, dan zijt ge Waarblijkend in fout en blijft er u niets te doen dan u vóór 15 De cember in regel te stellen. Wij herinneren er aan, dat dit de uit drukkelijke laatste datum is, die wordt toegestaan. 2° Hoeveel maal moet de Overdrachttaks betaald wor den De achterstellige taksen gaan over het tijdperk van 14 Novem ber 1921 tot 1 November 1925 dus over de 4 laatste jaren. Ver scheidene landbouwers verkeeren echter in de meening dat de taks van 5 of 10 frank per hectare (volgens de uitgestrektheid der exploitatie) zooveel malen moet betaald worden als er achterstel lige jaren in rekening komen, dus 4 maal het bedrag der taks. Die meening is totaal verkeerd, aange zien de verschuldigde taks slechts éénmaal moet betaald worden voor al de jaren die in aanmerking komen. 3° Mag de aangifte en de be taling der taks gelijktijdig ge beuren Uit hoofde der onderhandelin gen van het Bestuur van Redt U Zeiven met den Heer Ont vanger der Belastingen, is er over eengekomen dat onze afgevaar digde, de Heer Vincx Cam., voor elk lid van onzen bond den formu lier mag invullen en tezelfdertijd het bedrag der taks mag ontvan gen. De ingevulde taksen worden door zijne zorgen aan den Heer Ontvanger overgemaakt. Nader hand zal elke aangever zijn beta lingsbewijs terug ontvangen door bemiddeling der plaatselijke ma gazijniers, die ze de belanghebben den zullen ter hand bestellen. Ons doel is hier enkel en alleen aan onze leden een dienst te be wijzen, en voornamelijk hun alle nuttelooze verplaatsingen bespa ren, door hun alle gemak te ver schaffen om zich in orde te stellen. Dit werk gebeurt overigens totaal kosteloos voor al de leden van den bond. Door leden verstaan we alleen deze die een abonnement op 44 De Koornbloem bezitten. 4° Is men verplicht de ge- eischte taks te betalen Volstrekt niet. Wie denkt dat de geëischte taks grooter is dan zijne verhandelingen van dieren binst die 4 jaar beliepen, die heeft er alle voordeel bij van niet te be talen en een onderzoek te laten gebeuren. Doch wordt er bij on derzoek vastgesteld of ondervon den dat de aangifte valsch is of beneden de werkelijkheid blijft, die stelt zich natuurlijk bloot aan zware boeten. Uit de reeds gedane aangiften kunnen we echter afleiden, dat het forfaitaire stelsel volstrekt niet overdreven is en dat onze leden er alle belang bij hebben er zich goedsmoeds aan te onderwerpen. De groote waarborg en gerust stelling ligt overigens hierin dat al deze die zich nu in regel stellen, met eene rechtzinnige aangifte te doen van de hectaren, die ze in gebruik hebben en op die basis betalen, geen het minste gevaar meer loopen van een onderzoek of eene vervolging te ondergaan. Wie zich NU in regel stelt, krijgt zonder de minste verdere verontrusting volledige kwijtschel ding zijner fïskale zonden. 5° Zal diezelfde maatregel in de toekomst ook in voege blij ven Neen 't geldt hier enkel een overgangsmaatregel, die bij uit zondering is getroffen geworden om de achterstellige overdracht taksen te regelen, gaande van 14 November 1921 tot 1 Novem ber 1925. Voor 1926 dient men zich dus te gedragen naar de ge wone voorschriften, die de beta ling der overdrachttaks regelen, tenware er voor de landbouwpro ducten (dieren) eene speciale wet- regeling zou in voege komen. De leden, die zulks wenschen, mogen zich dus eiken Zaterdag, van 10 tot 12 uur voormiddag ten lokale "De Koornbloem,, wenden tot den Heer Vincx Cam. die zich ter hunner beschikking houdt tot het invullen der formulieren en het ontvangen der taksen. Klaar is het echter, dat elkeen volkomen vrij blijft zijne aangifte persoonlijk bij den Heer Ontvan ger te gaan regelen. Wie overi gens geen voldoende vertrouwen zou hebben in het werk dat onze bond heel belangloos doet voor zijne leden, ga natuurlijk best zelf zijn zaakje in orde brengen. Wij bieden echter onzen harte- lijken dank aan den heer Vincx, om zijne bereidwilligheid zich met deze taak te willen gelasten. De merkwaardige kampstrijd van den kweek van het Belgisch Trekpaard in Italië, welke onlangs in Cremona plaats greep, leverde het schitterend bewijs van onbetwistbaren vooruitgang. Door de 400 tentoongestelde paarden, die door hun éénvormige bouwlijn en hun krach tig spierenstel het kenschetsend merk van hun rasechten oorsprong droegen, heeft Cremona het roemrijk verleden van ons Belgisch Trekpaard bekrachtigd en over zijn tegenstanders gezegepraald. De Hr Belluzzo, Minister van Econo mische zaken en talrijke bezoekers van de overzijde der Alpen toegestroomd, waren het eens om het grootsche werk te erkennen, dank de doordrijvende ini tiatief der Italiaansche paardenkweekers tot stand bracht. Zulks belet echter niet dat er in Italië nog hardnekkige tegenstrevers gevonden worden, die uit louter onwetendheid of boosheid deze prachtige beweging be kampen en dwarsboomen. Niets kan echter dien machtigen stroom naar rasveredeling meer tegen houden. Immers de bewuste en onver poosde kweekers zijn overtuigd dat de vooruitgang hunner onderneming te wij ten is aan hun zelfwerkzaamheid. Zij zijn ten volle bewust dat ze met eigen kapi talen moeten werken en de verantwoor delijkheid hunner daden dragen. Allen streven naar één en hetzelfde ideale doeleenheid in de actie en volharding in de poging naar een einddoel, dat be antwoordt aan de voorwaarden van het midejen. De proefneming door den Staat in zake paardenkweek gedaan heeft de po gingen der goede en verstandige kwee kers verlamden ontredderd. De gedurige rasveranderingen, de onbeslistheid der leiders aangeduid tot het aanwerven der geschutpaarden 'of zware trekpaarden, de totale onbevoegdheid der aankoop- kommissie's, de nutteloosheid der benul- lige controol-commissie's, zijn als zoo vele hoogspringende bewijzen die de volstrekte onkunde van den Staat in zake paardenkweek ten volle hebben be vestigd. Elk verstandig man is thans tot de overtuiging gekomen dat de Italiaansche paardenkweek zich moet ontdoen van alle benullige lieden, vreemd aan den paardenkweek. Het gaat niet meer op dat onbevoegde bureelmenschen hun waanzigheid zooverre drijven, dat ze zich op dit gebied als meesters en leiders zouden aanstellen. Zulke indringers die nen volstrekt uit den weg geruimd. De Anduini, de gebroeders Galli en Annibal, Grasselli, Gerevini, Villa, Souseverino, Mainardi, graaf Rossi, Fiorruzzi, Beuni enz.,, behoeven geen andere meesters, als ondervindingrijke en bevoegde vakmannen, kennen ze al de geheimen, die 't lastig werk van den paardenkweek kenschetsen. De vereeni- ging en samenwerking dezer onderlegde en bewuste paardenkweekers stelt op dit gebied de levende staatsmacht daar. Komen we nu eventjes terug tot den prijskamp van Cremona om een vluch- tigen oogslag te werpen op den pal mares Onder de ingevoerde hengsten be haalt Cyrus de Trop den eersten prijs der kategorie der volwassen ras- hengsten. Onder de hengsten in Italië geboren, gaat het kampioenschap en den 1" prijs der rashengsten naar Brillant de Gerevini Het Kampioenschap der hengsten in den vreemde geboren wordt op schitte rende wijze veroverd door Successeur de Pamel den zwaren en sterkgespier- den voshengst toebehoorende aan Graaf Rossi. Onder de rasmerries gevolgd van minstens drie afstammelingen gaan de le en 2e premie naar "Lina en "Linda,, der gebroeders Galli. De onoverwinbare Mina van graaf Rossi behaalt gemakkelijk het kampioenschap der ingevoerde merries. Volgen onmiddellijk de prachtmerries van Galli, Annbal, Morelli, Villa, Sou severino. De flinkste inzet van den Kampstrijd was zonder tegenspraak de kategorie der ingevoerde merrieveulens, die vooral uitmuntten door hun getal sterkte en hunne zuivere eenvormigheid. Het ware wenscnelijk dat zooals dit overigens in België en Holland gebeurt deze kategorie ontdubbeld werd en gerangschikt in a) merrieveulens zonder tanden b) met twee tanden. De jury samengesteld uit een Belgi schen en Italiaanschen keurder, heeft zich op lofbare en meest kiesche wijze van zijne vrij lastige taak gekweten. Evenals bij alle dergelijke kampstrijden, waren er ontevredenen; zulks is schier een totaal onvermijdelijke zaak; doch het mag tot zijn lof getuigd, dat de jury met de meeste rechtschapenheid en ge wetensvolle overtuigiog optrad. Als samenvatting mag er zonder over drijving aan toegevoegd dat deze prach tige prijskamp van't Belgisch Trekpaard in den vreemde een flink succes mag boeken. Het was het onweerlegbaar be wijs van een taai en hardnekkig streven, om de volmaaktheid in zake paarden kweek nabij te komen. Deze prachtverzameling van 400 Bel gische rastrekpaarden is voldoende om zich een denkbeeld te vormen van het belang van dit kweekcentrum, sterk ge groepeerd door eene maatschappij, die het Stud Book van het Belgisch Trek paard tot stand bracht en waarbij zich onlangs 300 paarden der provincie Bres cia lieten inlijven. Indien men bovendien rekening houdt der kweekcentrums van Piemont, welke niet zijn aangesloten, en dat tal van vooraanstaande kweekers uit Mantou, Plaisance en meer andere streken slechts met een beperkt klein getal producten aan den kampstrijd deel namen, dan is er wel eenigszins reden om zich te verwon deren over het betrekkelijk klein getal uitvoerpaarden in de officieele statistie ken vermeld, alsook over het bitter klein belang dat d? staatsbestuurders er schij nen aan te hechten. Nu wat er ook van zij, dank de flinke schaar Italiaansche kweekers is de toe komst van ons Belgisch Trekpaard in Italië verzekerd. Aan onze Belgische leveraars er voor te zorgen, het groot vertrouwen dat de bevoegde Italiaansche kweekers in hun Belgische collega's stellen, waardig te blijven. In een onzer voorgaande bijdragen I hebben wij, onder den titel Stikstof- J voeding der peulgewassen uiteenge- j daan hoe de kuituur der peulgewassen door tusschenkomst van den Bacillus Radicicola (bacil der wortelknobbeltjes) de stikstofvoorraad van den grond ver meerdert ten koste van de stikstof uit de lucht. Men heeft dan uit deze eigen schap van den B. Radicicola in de land- bouwpraktijk willen nut trekken en men heeft onder den naam Nit rag ine zui ver culturen van B. Radicicola bereid om ze toe te voegen aan gronden waar in de bacteriën in onvoldoend getal ver tegenwoordigd waren. Men dacht alzoo het stikstofvestigend vermogen dier gronden te vermeerderen en ze bijge volg kosteloos vruchtbaar te maken door de atmosfeerische stikstof. Theoretisch was dat een puik gedacht, maar praktisch ging het niet en die methode werd dan ook van kant gela ten. Nochtans hebben proeven welke in 1914 in Duitschland, Amerika en Enge land aangelegd werden, aanmoedigende uitslagen geleverd en het zou ons niet verwonderen zoo een beter geschikte techniek praktisch gebruikbare uitslagen gaf. We moeten er echter bijvoegen dat meestal de bebouwbare gronden een voldoende hoeveelheid stikstofvestigen- de bacteriën bevatten. Nevens den Bacillus Radicicola die enkel werkdadig is op gronden waarop men vlinderachtige (peulgewassen) teelt, bestaan er ook bacteriën die de atmos feerische stikstof vestigen op naakten grond. Dit feit werd in 1885 door den beroemden Berthelot bekend gemaakt. De gronden met dewelke Berthelot zijn proeven verwezenlijkte, waren onvrucht bare gronden welke zeer weinig stikstof en weinig koolstof (1 a 3 gram) be vatten. Op 17 maanden was de hoeveelheid stikstof met 66 °/0 vermeerderd. Wan neer het staal aan een temperatuur van 100 graden onderworpen werd, dan greep geen stikstofvestiging meer plaats: het waren dus wel bakteriën wier tus schenkomst men hier bestatigde. Men weet volstrekt niets over de natuur van het scheikundig verschijnsel door hetwelk deze bacteriën de vrije stikstof in gebonden stikstof kunnen om zetten het geldt hier natuurlijk weer katalysatie, maar de werkdadige factors dezer katalysatie zijn ons nog totaal onbekend. Men kent drie verschillige soorten stikstofvestigende microscopische we zentjes nl. aerobische en anaerobische bacteriën en enkele schimmelplanten. Winogradsky, de geleerde Russische bacterioloog, dien we reeds vroeger vermelden, heeft op volgende wijze de anaerobische stikstofvestigende bacterie afgezonderd een uiterst geringe hoe veelheid grond wordt toegevoegd aan een oplossing van kaliumfosfaat, ma gnesiumsulfaat, keukenzout en ijzersul faat bovendien bevat deze oplossing een weinig glukose (koolstofverbinding) en een weinig kalk. Na een zeker getal kuituren in een dergelijken voedingsbodem, kan men nog de tegenwoordigheid vaststellen van 3 mikroben een Clostridium (nauw verwant met boterzuurbacteriën), welke anaërobisch is, en twee andere bacte riën B. alfa en B. bèta genaamd deze laatste zijn aërobisch, Er ontstaat een boterzuurfermentatie welke de glukose verbruikt en de kalk oplost. Alleen de Clostridium is bij machte de stikstof te vestigen, maar hij moet tegen den in vloed van zuurstof beschut worden door de twee aërobiën alfa en bèta. De gas sen welke zich van deze kuituren af scheiden, bestaan uit waterstof en kool zuur. Men kan aannemen dat de stik stofvestiging ontstaat door verbinding van de waterstof met stikstofen vorming van ammoniak. Volgens de proeven van Winogradsky gaat de ontbinding van 1 gram glukose gepaard met de vesti ging van 2,5 a 3 milligram gasachtige stikstof. Deze Clostridium kreeg van Wino gradsky den naam van Clostridium Pasteurianum (Pasteur is de eerste bacterioloog). Men heeft sedertdien in den grond vele mikroben ontwaard die zeer nauw verwant zijn met dien Clostridium. Op- eenhoopingen van afgevallen bladeren bevatten altijd dergelijke mikroben en, volgens Henry, zou de stikstofvermeer dering welke de verandering van deze bladeren in humus vergezelt, aan een dergelijken mikroob te wijten zijn, Er bestaan ook aërobische stikstof vestigende mikroben. 't Is Beyerinck die deze mikroben ontdekte. Men geeft deze mikroben den algemeenen naam van Azotobacter. De meest verspreide soort is de Azotobacter chroococcum. Deze mikroob kan 7 milligram stikstof vestigen voor ééu gram ontbonden koolstofverbinding. De Azotobacters ontwikkelen zich zeer wel op kalkrijke gronden. Jaarlijks zou de stikstofvestiging op naakten grond 10 50 kgr, per ha. be slaan. Die hoeveelheid hangt af van temperatuur, vochtigheid, verluchting, aard en hoeveelheid van den humus. Onder de schimmelplanten welke het stikstofvestigend vermogen bezitten zou men den Aspergillus niger, Nucor sto- lonifer, Microsporium commune en Cla- dosporium herbarum moeten rekenen. De kwestie der stikstofvestigende schim melplanten is echter nog niet volkomen ingestudeerd. Welke toepassingen vonden deze kennissen in de praktijk Men heeft goede uitslagen bekomen door het gebruik van de z.g. tourbe bactérisée d. i. turf welke een speciale preparatie heeft ondergaan. Versche]turf wordt doorweekt met een bouillon van aërobische bacteriën welke het vermo gen bezitten het humuszuur oplosbaar te maken de massa wordt gedurende twee weken op een temperatuur van 26° gehouden daarna door de warmte (in autoclave) gesteriliseerd. Vervolgens wordt de turf ingeënt met een ge mengde kuituur van Azotobacter chroo coccum en Bacillus Radicicola. Men heeft door het aanwenden van die tourbe bactérisée meeropbrengsten bekomen van 41 °/o op aardappelen, 43 °/o op beeten, 46 °/0 op ajuin enz. Die invloed zou niet alleen te wijten zijn aan de voedstoffen van die turf, ook nog humogeen genaamd, noch aan de bac teriën, maar aan de tusschenkomst van auximonen, d. z. organische stoffen van onbekende samenstelling die in de plan tenvoeding dezelfde ophitsende en on ontbeerlijke rol spelen als de vitaminen in de dierenvoeding. De auximone van humogeen is oplos baar in alkohol en in water. Zoo men het alkoholisch extrakt van humogeen verdampt en de verdampingsrest door een weinig gesteriliseerd water her neemt, dan is het voldoende eenige druppels van dit waterig extrakt aan een kuituur van Azotobacter chroococcum toe te voegen om de stikstofvestiging in hooge mate te vermeerderen. Deze auxi- moon wordt enkel aangetroffen in turf die de hooger beschreven behandelin gen heeft ondergaan. Volgens Juffer Mockeridge (1-917) zou het extract van humogeen niet enkel de stikstofvestiging maar ook de nitrifika- tie begunstigen. De soms voordeelige, soms tegenspre- kelijke uitslagen met humogeen beko men, eischen nog verdere opzoekingen. P. J. CLAUS, Scheikundige. De jaarlijksche veemarkt van Sint Marten op de Houtmarkt, te Aalst, was dees jaar bijzonder goed gelukt. Van in den vroegen morgen, alhoewel het weer niet veel goeds voorspelde en de gure wind menschen en dieren deed bibberen van kou, was de markt levendig. Vanaf 9 uur was het schier niet mogelijk door de markt te gaan. Vier rijen vaarzen en koeien en in 't midden tal van onregel matige groepen, wachtten de koopers af, die dan ook niet achterwege bleven. Van de 500 dieren die op de markt kwamen, werden er minstens 300 ver kocht. De goede vaarzen golden van 3 tot 4000 frank, zelfs tot 4500 frank. Melkkoeiën met vollen uier of dicht bij de baat van 3500 tot 4500 frank. Run- ders en knappers werden ook vlug ver kocht. In 't algemeen mogen we zeggen dat er veel en schoon vee op de markt werd gebracht. De prijskampen wezen dit ook uit, bijzonder in de vaarzen met 4 tot 6 tan den, waarvan er ruim twintig in de rij werden gezet om mee te dingen naar de prijzen en waarvan er vele beste typen waren. Er was veel goed jong vee en eene rijke keus volle vaarzen en koeien. In de koeiën moeten we speciaal drie prachtdieren vermelden toebehoorende aan M. Alf. Abbeloos en Mevr. Wed. De Wael. Aan volk ontbrak het niet, van alle kanten waren belanghebbenden geko men, die zich op en rond de markt ver drongen, of in groepen rond de talrijke foorkramers en verkoopers van alle heil zame en wondere dingen stonden ge schaard. Eenige verkoopers van landbouwma- chienen hadden hunne machienen ten toongesteld. De heer Richard De Block, School straat, Aalst, stelde eene goede en nieu we werking van een ontroomer en boterkarn ten toon, zonder riemen noch poelies, met rechtstreeksche aanzetting van een kleine electrische motor die aan den afroomer vast hing en 1/6 van een paard kracht heeft. Dit handgroot motoorken zette de ontroomer en de eraan verbonden boterkarn in werking. Waarlijk goed gevonden. De karn is met een ijzeren stang direkt in voeling met den ontroomer en werkt goed en zonder gevaar. De heer E. Tavernier, Binnenstraat, Aalst, bracht een dorschmachien van de firma Clayes, van Zedelgem, ter markt. Het machien was verkocht aan Mevr. Wed. Rossel, van Aalst-Mijl beek. De firma Clayes is eene der eerste van Vlaanderen. Hij stelde ook zijne beerpompen zonder slot en raapmolens ten toon. Het huis De Boeck. van Baardegem, stelde eenige modellen raapmolens aan de bezoekers voor. De talrijke bezoekers der markt had den dan ook, benevens eene verzame ling van schoon vee, ook de machienen en de wondere artikelen van een tiental foorkramers te bewonderen. De prijskamp begon om 10 uur. Vol gende prijzen werden toegekend I- Grootste getal magere beesten, le prijs Frans Sonck, Denderleeuw 2' Philippe Stroobants, Berthem, bij Leuven Jozef Sonck, Denderleeuw. IL Grootste getal volle vaarzen en melkkoeiën. 1' prijs Jan Eylenbosch, St Catharina- Lombeek 2' Wed. Ben. De Wael, Aalst 3' Jos. Van Papeghem, Ninove III. Vaarzen tot 2 tanden. prijs Rydant Désiré, St Gillis-Den- dermonde 2' Jozef Van Papegem, Ninove 3' Alfons Vermoesen, Lede 4e De Waele kinderen, Aalst 5e Jozef Van d. Bossche, Vleckem. IV. Vaarzen 4 tot 6 tanden. prijs Achiel Clauwaert, Meldert 2t De Waele Weduwe, Aalst 3' De Ridder Edgard, Denderm. 4' Louis Doorns, Dendermonde 5' De Waele Weduwe, Aalst. V. Koeien. prijs Alf. Abbeloos, Erembodegem 2' De Waele kinderen, Aalst 3* De Waele kinderen, Aalst. Indien onze landbouwers tot een ruim toepassen der kunstmeststoffen zijn overgegaan, geschieden deze toe passingen niet altijd oordeelkundig genoeg. Zoo hebben vooruitzettin gen, welke noch op wetenschap noch op ervaring steunden, hun het aan wenden van stikstofmeststoffen bij het zaaien der wintergranen doen ver- waarloozen. Rogge en tarwe echter nemen de helft, zoo niet de twee der den op der stikstof die ze noodig hebben, voor het einde der maand Maart. In deze behoefte zullen wij moeten voorzien en wel mot een stik stofmeststof waarvan de stikstof on veranderd kan worden benuttigd. Hierom is bij het zaaien het toepas sen voor de wintergranen van 150 tot 200 kg. Sodanitraat van Chili een volstrekte noodzakelijkheid. Onze handel in Trekpaarden.Ge durende de zes eerste maanden van dit jaar heeft België 9.908 paarden uitge voerd voor eene totale waarde van 38.480.500 frank. Aan 't hoofd der afzetgebieden komt Frankrijk met 5.135 Belgische Trek paarden. Duitschland komt op de tweede plaats met een aankoop van 3.204 paarden. In den loop derzelfde maanden zijn in België 7.317 paarden ingevoerd voor 10.905,837 frank. Daarvan komen er 2.623 uit Holland en 1.563 paarden uit Duitschland. Uitbetaling der Oorlogsschade. Nieuwe regeling der uitbetaling van titels. Zooals we het in ons voor laatste nummer mededeelden, hadden de afgevaardigden der oorlogsgeteisterden herhaalde voetstappen aangewend bij Minister Poullet, ten einde eene onmid dellijke herziening te bekomen der huidi ge regeling der uitbetaling voor vergoe dingen van oorlogsschade. Gehoor gevend aan de rechtmatige eischen der Oorlogsgeteisterden, heeft de Regeering besloten dat de titels afgele verd tot betaling der vergoedingen voor oorlogsschade en aan wederbelegging onderworpen, in 't vervolg mogen uitbe taald worden in geldspecie's en dit tot het volledig bedrag hunner nominale waarde. Het zal de belanghebbenden volstaan hun titel aan den Agent der Schatkist Ingezonden.

De Koornbloem | 1925 | | pagina 1