Landbouwweekblad -1928- i Landbouwalmanak :Ép De Onvruchtbaarheid bij ons Vee Een Helletriek Schandaal Nieuwjaarsdichtje voor "De Koornbloem" Jaarlijksch Feest van Driekoningen ZONDAG 1 JANUARI 19'8 Prtji 20 octiPero. 10de jaakvjanO Ni 470 A Arbeid adelt Abonnementsprijs 9.00 frank jaar* Men schryft ln op ons Bureel en op alle postkantoren Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en Redaktie i BRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opsteller j ORTA1RE CAUDRON, Aalst. De medewerkers rijn verantwoordelijk voor hu hQdfwgea Oageteekeade stekken worden niet opgenomen. Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven Voor co door de Landbouwers Waarom zou De Koornbloem ten achter blijven Ik weet al te best dat sommige menschen op Nieuwjaarsdag slechts met de lippen wenschen uiten... tot dezen behoor ik niet. Over enkele weken nog richtte ik mij tot U, mijn talrijke Lezeressen en Lezers. Er is zoo stilaan een vriendenband ge komen tusschen mij en U allen. We zijn vrienden omdat we allebei hetzelfde doel nastrevenWaarom dan zou ik na laten U mijn hartelijkste wenschen toe te sturen Harde werkers van te lande het jaar 1928 weze voor uw een geluk kig jaar. In uw familiekring blijve steeds vreugde en eensgezindheid heerschen, uw werk worde betaald naar verdienste. Dat geen enkele plaag uwe onderne mingen teistere, maar dat steeds iedere weergesteltenis gunstig inwerke op uw velden. In 't verloopen jaar heeft men ons, landbouwers, te Brussel weer n duchti- gen stamp. Zullen onze wetgevers dan met den tijd niet wijzer worden, zullen ze eindelijk ons recht laten wedervaren Zouden we dan in '28 nog niet de langverwachte pachtwethervorming mo gen begroeten Ik durf niet bevest.gend antwoorden. Hoe hoopvol een mensch ook gestemd is op dezen Nieuwjaarsdag toch kan het maar niet in mijn koker dat de heeren uit Brussel eindelijk rekening gaan houden met ons! We herinneren ons wat mini ster Jaspar in de laatste regeeringsver- klaring zeiDe landbouw, zoo rijk aan nieuwe perspektieven, zal het voorwerp zijn onzer bijzonderste zorgen. Daar mee kunnen we het stellen. Evengoed had Z. Exc. Jaspar kunnen zeggen "De landbouw is de melkkoe der natie,» Dit ware voorzeker korter bij de waar heid geweest. Ook in 1928 zullen we op niemand beter kunnen betrouwen dan op ons zelf. Op ons zelf betrouwen is de beste, de zekerste waarborg. We staan aan den ingang van een nieuw jaar Thans is het de dag dat elkeen nieuwe besluiten maakt, kordaat een andere baan op treedt. Denkt na, mijn vrienden uit alle gouwen, en sluit de gelederen. Blijft niet langer meer lamlendige boeren maar wordt bewuste landbouwers, strijdende Redtuzelvers O Ja 1 ik weet het, elkeen van ons kent dagen van weemoed, van neerslach tigheid, van zwartgalligheid We vitten zoo dikwijls op kleine zaken... we vinden dit en dat niet goed in onze vereeniging maar is het in vele gevallen niet ons ei gen schuld? Wat doen we voor R.U,Z. De laatste weken wierd er hard ge werkt. Zooveel mogelijk afdeelingen bezocht en we bestatigden overal een heropleven, een nieuwe jeugd. De twee feestdagen hebben hierin wat rust ge bracht maar thaps moeten we voort Geen dralengeen aarzelen 1 Er wacht ons nog zooveel arbeid 1 Mijn vrienden al te gaar laat me dan ook toe, bij het begin van dit jaar beroep te doen op U allen Door innige samen werking komen we er 1 Allen zijn er noodig Bestuursleden roept minstens alle twee maand uw leden bij mekaar. Dan kunt ge onderling alle landbouwaange- legenhedti bespreken en aarzelt dan niet uwe wenschen kenbaar te maken aan Aalst. Te Aalst staan de deuren steeds wijd open voor U. landbouwers. We vragen niet beter dan u veel diensten te kunnen bewijzen. 1928, Het vast besluitwerken voor ons eigen lotsverbetering, werken voor de algemeene verheffiing van geheel onze stand, samenwerken tot heil van Redt U Zeiven I Dit besluit is oneindig beter dan alle wenschen, zal ons verder brengen dan een simpele nieuwjaarsgroet. We geven U, bij het begin van dit jaar. de vol strekte verzekering steeds al onze leden te steunen, steeds onze werking te rich ten naar het ééne grootsche doelDe algeheele veihefBing van den landbou wersstand 1 En nu Goed heil I met hernieuwden moed aan 't werk. Dit verschijnsel kan zich in meerdere vormen openbaren, welke men nader kan aanduiden als opbreken, kalfver- werpen. achterwege blijven van de na geboorte en witte vloed (witvuilen). Al deze verschijnselen houden in zooverre met elkaar verband, dat zij in den regel worden veroorzaakt door een smetstof, welke indertijd door Prof. Bang, te Kopenhagen, is ontdekt en dus wordt aangeduid onder den naam van Bang- sche bacillen (abortusbacillen). Er zijn ook wel andere oorzaken voor kalfver- werpen, maar deze hebben zóó weinig te beteekenen, dat men er met het oog op het groote gevaar, waarmede de Bangsche bacillen den veestapel bedrei gen, eigenlijk wel over kan zwijgen. Al thans in ons land, zou bet kalfverwerpen de moeite van bespreking niet waard zijn, als men de ééne groote oorzaak kon uitschakelen. De hier bedoelde smetstof, die in ge- heelen dorpen, ja in groote deelen eener provincie den kweek ernstig kan bena- deelen, heeft de eigenschap, dat zij in het lichaam der runderen jarenlang aan wezig kan blijven. Zoo heeft men ge vonden, dat zij vooral in den uier van het rund een geschikte verblijfplaats kan vinden, en al sticht zij daar tijdelijk geen kwaad, toch kan zij onder bepaalde om standigheden naar buiten komen en de omgeving onveilig maken Dieren, die de smetstof in hun lichaamsorgaan mee dragen, noemt men smetstofdragers. Daarmede is nog niet gezegd, dat een smetstofdraagster het kalf moet verwer pen, want de ondervinding heeft ge leerd, dat in den regel het dier onvatbaar wordt voor de inwerking der smetstof. Het zijn vooral de vaarzen en de nieuw aangekochte runderen, welke op een be smette boerderij gevaar loopen het kalf ontijdig af te zetten. Op een sterk be smette boerderij, waar het verwerpen gedurende 16 jaren bijna geregeld voor kwam, verwierp slechts een rund drie maal, twee verwierpen tweemaal en de overige 39 slechts één maal. Verder is het verloop verschillendhet eene jaar verwerpt ongeveer al het vee, in vol gende jaren soms verwerpt niet één of verwerpen slechts enkele dieren. Steeds zijn het de jongste koeien, die gevaar loopen, terwijl andere onvatbaar wor den. De ziekte beperkt zich zelf dus gelukkig eenigszins door het ontstaan eener natuurlijke onvatbaarheid. Met het oog hierop heeft men meer malen getracht door voorbehoedende entingen de kwaal te bestrijden. Of schoon hiermede wel eens eenig resul taat is bereikt, kan men toch niet zeggen, dat een entmethode is gevonden, die voor de praktijk bruikbaar is Wat de toekomst hieromtrent nog brengen kan, weten wij niet, maar voorloopig zijn de veehouders en kweekers nog grooten- deels op eigen hulp aangewezen, al kan hierbij de veeartsenijkundige wetenschap ook wel krachtdadig meewerken. Wat dit laatste betreft, mag er al dadelijk op worden gewezen, dat het meermalen gelukt door bloedonderzoek uit te ma ken. welke dieren smetstofdrager zijn en dus gevaar opleveren voorde omgeving. Dit bloedonderzoek kan dus gelden als ernstige waarschuwing voor het drei gende gevaar. Want wil men deze be smettelijke ziekte met kans op goed ge volg bestrijden, dan moet men weten, waar het gevaar zit, anders kan men het moeilijk te lijf gaan. De smetstof moet zooveel mogelijk worden vernietigd en smetstofdragers moeten onschadelijk worden gemaakt. Wanneer dus op eene hoeve één koe het kalf verlegt, dan moet deze koe on middellijk uit den stal verwijderd en af gezonderd wordenvrucht en nage boorte worden verbrand of diep begra ven besmette mest en gier mogen niet anders dan voor bouwland of den tuin worden bestemd. De baarmoeder van de koe moet door ontsmettende uitspoe lingen worden gereinigd en ontsmet. Heeft men op deze wijze de grootste smetstofbron onschadelijk gemaakt, dan kan van alle overige runderen een bloed proef genomen worden, om te weten, weike van hen reeds besmet zijn of de smetstof in hun lichaam omdragen. Daar deze het grootste gevaar loopen even eens het kalf te verwerpen, moeten zij. indien mogelijk, op een afzonderlijken stal worden geplaatst. Kan dit niet, dan behooren zij in elk geval bij elkaar aan het ondereinde van den stal geplaatst en nauwkeurig gecontroleerd te worden. Al kalven zij ook op tijd, dan dient toch ook van deze koeien de nageboorte be graven en de baarmoeder uitgespoeld te worden. Maakt er één aanstalten om het kalf ontijdig af te zetten, dan dient dit dier in elk geval dadelijk uit den stal te worden verwijderd en op den ziekenstal gezet. Want zij is natuurlijk weer een even groote smetstofbron als de eerst verwerpende koe. Ook in de weide is dit van het allergrootste belangwij zagen meerdere malen, dat ook daar een groote verspreiding van smetstof kan plaats hebben. Verder moet men in aanmerking ne men dat de smetstof ook buiten het lichaam der koeien lang levensvatbaar kan blijven. Reeds door Bang werd aan getoond, dat de bacillen in de urine (gier) der koeien langen tijd hun gevaar lijk karakter kunnen bewaren. Hier komt vooral het punt der stalinrichting aan de orde. Gierputten in den stal en on voldoende afsluiting van den stalbodem kunnen in dezen groot gevaar opleveren. Het spreekt wel van zelf, dat bij zulke ongéwenschte toestanden de bestrijding van het besmettelijk verwerpen vrijwel onmogelijk is, wijl de smetstof zulk een uitstekende gelegenheid vindt om in den stalbodem te blijven leven. Een moei lijkheid is verder de afzondering van gevaar opleverende dieren, welke op vele boerderijen niet mogelijk is. Ook dit is een kwaad, dat onder de oogen dient te worden gezien, wil men niet het gevaar loopen, dat één rotte appel de geheele mand bederft. Daar de inentin gen nog een voldoend succes hebben opgeleverd en van wettelijke maatrege len volstrekt geen heil is te verwachten, is de veehouder en kweeker vooral op zijn eigen aangewezen. Dat is op zichzelf niet erg, want hij staat in dezen strijd volstrekt niet machteloos, als hij de wa penen maar weet te gebruiken, die hem als het ware in de hand werden gedrukt. Wij zijn van meening, dat de bestrij ding het best zou gelukken, als men ge zamenlijk optrad. Zoo zou een organi satie in het leven kunnen worden geroe pen, welke zich ten doel stelde de alge meene gezondheidsvoorwaarden voor het vee op de boerderij te bevorderen en gevaarlijke dieren onschadelijk te maken. Zulk een organisatie moet dan alle veehouders in een bepaalde streek omvatten, want enkele achterblijvers kunnen het werk van vele vooruitstre- venden te schande maken. Indien een veehouder, die veel verwerpers onder zijn koppel telt, roekeloos omgaat met te vroeg geboren vruchten en de nage boorten, door ze in een beek of gracht te werpen, of op zoodanige plaats, dat zij door honden kunnen worden wegge sleept, dan is het duidelijk, dat zijn buur man daaronder zal lijden. Ook de stierhouders hebben in dezen mede te werken. De gezamenlijke vee houders dienen zorg te dragen, dat geen koeieh tot den stier worden toegelaten, welke de smetstof met zich omdragen. Geen koe mag bij den stier worden toe gelaten alvorens het zeker is, dat zij na verwerping van het kalf volkomen ge reinigd is en haar geslachtsorganen geen smetstof meer bevatten. Koeien, welke verworpen hebben, dienen gedu rende dertig dagen afgezonderd te wor den gehouden, waarna zij bij voldoende behandeling als gereinigd kunnen wor den beschouwd. Natuurlijk moeten al deze voorbehoedende maatregelen ge paard gaan met nauwkeurige stalont- smetting en uitwendige reiniging en ont smetting van de dieren zelf. G. Remy. (Uit Blad der Belgische Landbou wers Zooals alle jaren 'zal de afdeeling Aalst op 6 Januari feest vieren. DAGORDE: 1)Te5 UU'- in ons lokaal. Groote Markt, korte voordracht roet lichtbeel d"n over Bretanje en Noord West Frankrijk 2) Gezellige danspartij. Verrassin- gen. Puik orkest. Wie heeft er de duivelkens al gevoeld die uwe ledematen doen singelen bij de aanraking van een elektrische leiding De een vindt er genot in, een ander zou voor geen geld ter wereld, wetens en willens, de siddering willen voelen die de aanraking der geheimzinnige duivel kens verwekt. Naar gelang het tempe rament zal de een zeggen "'t is gezond,, en een ander zal bewereren "'t is om er van te sterven,,. Die gewaarwordingen nochtans kunnen meestal slechts waar genomen worden ver van de hel waar de duivelkens vandaan komen. Deze laatste kennen geen afstanden ze laten zich glijden langs onder- of boveteard- sche kabelsop hun weg brengen ze klaarte in de duisternissen, doen motors ronken, verwekken kortsluitingen en wat weet ik al meer. Sommige poëtische aan gelegde lieden geven aan deze glijdende duivelkens den dichterlijken naam van feeën. Doch ongelukkige stervelingen die 11 de omgeving wonen van een hel waar die feeën vervaardigd worden en die dan ook de keerzijde van de medalie kennen, zouden de feeën liever naar de verst afgelegen woestijn wenschen om dat, van verre gevoeld en gezien, ze een gansch anderen indruk maken dan van nabij "Schoon van verre maar verre van schoon,, mag hier stout toegepast worden. In een destijds schilderachtig hoekje van de aloude stad Aalst, hebben stoute menschenkinderen een hel voor t bak ken dezer griezelige duivelkens opge richt. Ze hebben daar iets gemaakt uit ijzer en steen waar alles van zelfs be weegt en werktonbeschrijfelijke toe stellen, machienen, bruggen, draden en wat weet ik al meer, vormen daar een onuitsprekelijken warboel van onver staanbare dingen die soms uren achter een de belangstelling van niets-te- doen hebbende lui afdwingen, en boven al dat gedoe zijn twee hemeltergende hooge pijpen aangebracht. De uiteinden dezer pijpen zijn door het drukke ver keer der duivelkens zoo zwart geworden als de zwartste duivels die ooit uit 't he- melsch paradijs in den afgrond van den helle triek gedompeld zijn. Lang die pij pen toch ontglippen de sluwen die te lui zijn om langs de kabellengte een reis te ondernemen en die dan ook de voorkeur geven aan 't walsen en dwarrelen als sneeuwvlokken om, in een cirkel met een straal van 3 km. het ongelukkige, nabije menschdom te teisteren. Uit die pijpen dan ontvouwt zich een reusachtige pluim die, ware 't niet dat schilderen in zoo'n buurt onmogelijk is, men wel schilderachtig noemen zou. Deze pluim is zwart en zwaar geladen met prikkende, bijtende, snijdende duivelkens. Deze vliegen in neus, oogen en ooren soms in alles tegelijk, doen u niezen en tranen storten zonder te weten waarom, stellen u bloot aan overreden te worden van velos, trams en autos want, eens 't ge voelig plaatsje gevonden gaan de de dui velkens in uw oogen zoo te werk dat alle besef van wat er op den aardbol ge beurt verdwijnt. Bij zomersche dagen als 't zweet de menschenhuiden vochtig houdt, dan plakken de duivelkens voorzeker bij gebrek aan voordeeliger plaatsen aan uw aangezicht en han den, en als 't gebeurt dat u vijf minuten slechts den duivelkens regen genieten moogt, dan komt u er van onder als de schoonste neger die aan den evenaar thuis hoort. Voor de huismoeders is de toestand al niet beter bij 't groenten reinigen, 't zij kooien, spruiten, sla of wat anders ook, zit alles opgepropt met zwarte dui velkens uit den helletriek. De wasch kan niet meer gebleekt worden, enkel zwar ten lukt opperbest. Huizen, deuren, ra men, luiken verwen.dat kan nog enkel in 't zwart, want de duivelkens vinden er hun beste plezier in, hun eigen vuile kleur aan alles mede te deelen. Onder oogpunt van landbouw is men er nog slechter aan toe al de veevoeders, hooi, toe- maat, raap- en beetkoppen, alles is ge peperd en gezouten met zwarte duivel kens met iedere maaltijd krijgen onze huisdieren er een ruim rantsoen van binnen. Waf gezegd dan van de openbare ge zondheid Teringlijders, asthmatieken en andere die, in plaats van zuivere lucht, echte duivelkens te ademen krijgen, zul len voorzeker veel winnen door den ge schapen toestand want... het einde zal merkelijk vervroegd worden De ven sters der slaapkamer open, al ware't maar gedurende een halve uur kost na dien, de opruiming uit bed, van meubels en vloer nen halven dag werk want de zwarterikskens hebben de pas geopende kamer reeds als hun domein aanzien en er aldus bezit van genomen. Dit alles heeft voor gevolg gehad dat er in den gemeenteraad van Aalst hevig protest aangeteekend werd tegen den oven van de hellektrieke duivelkens. Men beloofde beternis na onderzoek. Meer dan een jaar is sedert voorbijge gaan en de toestand blijft... even zwart. Onlangs hebben voorname heeren er ook 't onaangename van ondervonden. Bij een zekere gelegenheid waren vele voorname ingezetenen onzer stad verga derd op een der buitenwijken. De blin kende zijden hoeden bleken vooral het mikpunt te zijn der aanvallen van de hel- letrieke deugnieten waarschijnlijk uit afgunst en deze strijd van zwart tegen zwart was dan ook belangwekkend om volgen. Menschenhanden wilden 't ver schil effen maken en lukten er slechts in 't bovenste zwart, 't duivelsche zwart dus, open te strijken maar niet te verwij deren. Heeren Ministers van Volksgezond heid en Landbouw, is deze toestand U bekend Zoo neen, dan breng ik hem U ter kennis, bij monde van "De Koornbloem.,. Is hij U wel bekend waarom grijpt gij niet in. Waarom gedoogt gij dat helle triek schandaal Och, wat vliên de dagen snel, En de weken, maanden, jaren Met hun wel en met hun wee Rust'loos gaan zij verder varen 1 't Schijnt mij nog zoo kort geleên, Nog maar enk'le maandje even Dat ik voor De Koornbloem Heb een verzeken geschreven. Om de lezers van dit blad Allen goede en brave menschen Zoo het past en zoo het moet. Zalig Nieuwejaar te wenschen, Of daar is de dag alweer Om mij van dien plicht te kwijten... Zoo ik bleef hieraan te kort 'k Zou het vast mij zelf verwijten 'k Wensch die menschen dan oprecht Om te werken kloeke handen. Geest, gnzondheid, vrede in huis. Rijke oggsten op hun landen En als toemaat bij dit al, Voor hun braaf en werkzaam leven Moog' den Heer hen dan hierna Zaal'ge hemelvreugde geven Fons Van de Maele. ONZE Onze almanak verschijnt op 1* Januari. At diegenen welke reeds hun bedrag op zonden zullen hem In het begin van vol gende week thuis ontvangen. Van af Diasdag zullen de almanakken te verkrijgen zijn in onze boreelen en magazijnen van Aalst. Vanaf Donderdag zullen onze hoofd magazijnen van Herzele, Ternath en Eppegem ze insgelijks verkoopen. We raden onze lezers ten stelligste aan hunne bestellingen te doen bij den plaatselijken magazijnier. Met genoegen melden we dat de heer Ernest Baeyens, Landbouwmacbienen, Terjoden Haeltert, een aardappelsnijder (of een ander landbouwmachien van de zelfde waarde, zijnde 35 ft.) als prjjs schenkt voor onzen raadselprijskamp. (Lees voor nadere inlichtingen onzen «1- manak). 1 «>«i wimwflnwi* wteomw i*«u ms*

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1