Jeugdorganisatie Landbouwweekblad NITRIFIKATIE Onze Almanak is verschenen De Vooruitgang van den landbouw in onze Kolonie Nog het Kalkvraagstuk De maatschappelijke Verzekeringen Wetenschap Koloniale Rubriek, IGNDAG 15 JANUARI 1Ö28 PrlJ» 20 cenöerr I Ode jaAKUAHÜ Nr 472 Arbeid adelt Abonnementsprijs 9,00 frenk jasrs. Men schrfift in op cas Bureel en op alle postkantoren. Aankondigingen volgens akkoord. Bureel en RedaktieBRABANTSTRAAT, 53, AALST Verantwoordelijke Opstelier ORTALRE CAUDRON, Aalst. Voor sa door de Lasdbotrvrm I 2) Ammoniak 1 ontstaat uit In onze vorige bijdrage over de ont binding van humus zagen wij dat Schloesing en Muntz de veronderstel ling deden dat de nitrifikatie het werk is van een levend wezen, van een mi- kroob. Hoe nu bestatigd of dit in de nitrifi katie wel zoo gebeurt Schloesing en Muntz legden een zeer vernuftige proef aan een breede buis, één meter lang en van onder met een zift gesloten, wordt gevuld met vijf kilo kwartsachtig zand, gemengd met honderd grammen kalk. Elke dag wordt dat zand begoten met een vaste hoeveelheid rioolwater, der wijze dat het acht dagen noodig heeft om door te zijpelen. Een luchtstroom wordt van onder door het toestel ge jaagd. In deze proef zijn de vijf voorwaar den vervuld welke reeds vroeger als onmisbaar aanzien werden tot de nitri fikatie de organische stikstof is in het rioolwater aanwezig het zand is door de toevoeging van kalk alkalisch (zoet) gemaaktde zuurstof wordt door den luchtstroom aangebracht de tempera tuur is de temperatuur van het omlig gende midden. Het water dat de twin tig eerste dagen door het zand filtreer de, had een onveranderlijk gehalte am moniak, maar het bevatte geen nitraten. Daarna bestatigde men de tegenwoor digheid van nitraten, terwijl de hoe veelheid ammoniak verminderde. Zoo de nitrifikatie een gewoon ver brandingsverschijnsel was, door de zuurstof bewerkt, dan ziet men niet in waarom het twintig dagen duurde eer de nitrifikatie begon. Logisch is het aan te nemen dat de nitrifikatie geschiedt door de tusschenkomst van een levend wezen dat een zekeren tijd vergde om zich te ontwikkelen eer het zijn funktie kon verrichten. En werkelijk een tweede proef neemt allen twijfel weg zoo men met den luchtstroom ook chloroformdampen door het zand zendt, dan ziet men tien dagen daarna dat het water geen nitra ten meer bevat en weer is er enkel am moniak te vinden. Nu chloroform heeft op alle levende wezens een bedwelmend uitwerksel en belemmert hunne physio- logische verrichtingen. Andere proeven nog leidden tót de zelfde conclusiede nitrifikatie geschiedt door tusschenkomst van mikroben. Aan een anderen geleerde, Wino- gradsky, moest de eer te beurt vallen te bewijzen, dat de nitrifikatie in- twee tijden plaats grijpt, dank aan de wer king van twee verschillende mikroben- soorten. Eerste tijd ammoniak wordt in sal- peterigzuur en in zijn zouten (nitrieten) omgezet volgens volgende vergelijking NH3 -f 30 HN02 H20 ammon. zuurst, salp.zuur water. De mikroob die die omzetting kata lyseert, want de werking der mikro ben kan best met de katalysatie verge leken worden werd door Wino- gradsky in zuiver kuituur afgezonderd. Het is eivormig en heeft een lengte van één tot twee duizendsten van een milli meter. Winogradsky gaf het den naam van Nitrosomonas of Nitrosococcus. Tweede tijd Nitraten komen voort uit een volledigere oxydatie (of ver branding) van nitrieten KN02 O KN03 potaschnitriet zuurstof potaschnitraat De nitrosococcus is onmachtig om de omzetting van nitrieten in nitraten te katalyseeren dit geschiedt door de tus schenkomst van een ander mikroob, de Nitrobacter. De nitrobacter is ook in zuiver kuituur afgezonderd geweest en men heeft bestatigd dat hij met nitrieten nitraten vormt, maar tegenover ammo niak is de nitrobacter onmachtig de nitrosococcus en de nitrobacter zijn dus samen noodig tot de nitrifikatie. Het spreekt van zelf dat zoowel ammoniak- sulfaat, als de ammoniak die door de ontbinding van humus ontstaat, de ni- trifiatie ondergaan. Volgende schema wijst nu de evolutie van stikstof in den grond 1) humus -f- ammoniak- vormende mikroben. ammoniaksulfaat. cyanamide. urea. 3) Nitrieten ontstaan uit ammoniak -(- nitrosococcus. 4) Nitraten ontstaan uita) nitrieten-f- nitrobacter b) door toevoeging van sodanitraat. Men der.ke echter niet dat de nitrifi katie, of omzetting van ammoniak in nitraat onmisbaar is ammoniak kan ook als dusdanig, zonder voorafgaande nitrifikatie door de planten vereenzel vigd worden. Zulks is door de proeven van Schloesing Jr, Muntz en Mazé on tegensprekelijk bewezen en nu door alle onpartijdige landbouwkundigen aangenomen. Daarover spreken we verder in een onzer eerstvolgende bij dragen. Een prachtig boek dat elk lid ongetwijfeld zal willen bezitten. Ziehier een uittreksel van den zoo rijk-afwisselenden inhoud: Welkom (gedicht van Fons Van de Maele). Wekelijksche markten. In 's Levens Mei (een pracht- novelle). Der Menschen school (gedicht) Uitgeboet (novelle van Em. Van den Broeck). Dracht- en broedduur bij de Huisdieren. Onzijdigheid (propaganda-ar- tikel). De moord in de slachtmaand ('n teere beschrijving). Samenstelling der veevoeders. Aan de Planeet Jupiter (gedicht van Fons Van de Maele). Enkele veeziekten. Ontwikkeling. Voor meer en beter fruit. Een lied van Heimwee (gedicht van Alice Nahon). Onze Grootstad-Meisjes. Om bemind te worden (ook voor onze meisjes). Suske de Mollenvanger (sim pel verhaal). Wat is R. U. Z. Hoenderkweek in Denemarken. Raadselprijskamp. Daarbij nog Lachkruid en We tenswaardigheden. Onze almanak is te bekomen aan den prijs van 2 frank in ons lokaal te Aalst, hoofdmagazijnen van Aalst, Herzele, Ternath en Eppegem en bij al onze plaatselij ke magazijniers. HinaaMnifiUHHraaaiiHii Gezien buitengewone omstan digheden zien we ons verplicht de vergadering, aangekondigd voor Zondag 15 Januari, te verschuiven tot Zondag 22 Januari, te 1 u. 30, in ons lokaal "De Koornbloem" Aalst. Een onzer meest vooraanstaan de jeugdleiders zal er het doel eener jeugdorganisatie uiteenzet ten en tevens zal een juffer insge lijks het woord voeren. Op allen doen we een beroep Zij die vroeger hunnen naam nog niet opgaven, kunnen het nu nog doen. Ook namen van vrien dinnen en vrienden moogt U ge rust opgeven. Niettegenstaande onzen besten wil zullen we elkeen niet kunnen bereiken en vragen dan ook aan dezen welke geene uitnoodiging zouden ontvangen, onze oproep als dusdanig te aanzien. De jongste verslagen en statistieken wijzen met nadruk op den merkelijken vooruitgang van den landbouw in Kon go. Wij zijn er des te gelukkiger om, aangezien we er in ons landbouwblad herhaaldelijk op gewezen hebben, dat onze kolonie alhoewel een rijke bron van nijverheidsprodukten,— toch hoofd zakelijk en op allereerste plaats eene uitstekende landbouw-kolonie dient te vormen. De landbouw kan en moet in de toekomst de grootste welvaartbron worden van Kongo. Geen wonder dan ook, dat zoowel de partikuliere kolonisten even als de kolo niale vennootschappen langs om meer belang stellen in allerhande landbouw ondernemingen, namelijk akkerbouw en veeteelt en zelfs geen oogenblik meer aarzelen belangrijke kapitalen te beleg gen in deze vakken van steeds toene mende bedrijvigheid. De koffieplantage's, de Elaeispalm- boom- en rubber of caoutchoucbeplan- tingen worden op groote oppervlakten uitgebreid. De groote mijninrichtingen stellen thans buitengewoon veel belang in het bebouwen van allerlei voedings- en uit- voerprodukten met het oog, eensdeels op de bevoorrading van hün inlandsch personeel en anderzijds op de ontzaglijke toekomst van dergelijke planterijen. Onlangs heeft de Union Minière du Haut Katanga Elaeispalmboom- plantage's aangelegd, ten einde zich de groote hoeveelheid olie te kunnen aan schaffen welke wordt gevergd door het nieuwe procédé van koperontginning. De veeteelt in Katanga neemt gestatig toe wat betreft het aantal ondernemin gen éh de belangrijkheid. Thans telt men er ruim 28.000 stuks groot vee. De die ren worden gekweekt en verzorgd vol gens de laatste bevindingen, der teelt en hygiënemethoden van toepassing in Zuid-Afrika. Deze lofwaardige beweging en doel treffende initiatief dient uit alle kracht gesteundimmers men verlieze niet uit het oog, dat ten einde aan de inlandsche mijnwerkers wekelijks de noodige rant soenen van vleesch te kunnen verschaf fen, welke door den geneeskundigen dienst zijn voorgeschreven, de huidige veestapel in Katanga minstens moet vertiendubbeld worden. De uitbreiding van landbouw en vee teelt en de verbeteringen door de parti kuliere ondernemingen aan hun wijze van ontginning aangebracht,gaan samen met den vooruitgang waar te nemen in de inrichting der landbouwdiensten. Het landbouwpersoneel werd ver sterkt. Het aantal agronomen dat in 1927 uit 30 eenheden bestond, zal in 1928 gebracht worden op 44. Het aanwerven van landbouwinge nieurs welke in de hoogere scholen hun bekwaamheidsdiploma behaalden, gaat met meer gemak gepaard, dank zij de studiën voor koloniale landbouw, wel ke in het leerprogramma werden voor zien door de staatslandbouwinstituten te Gembloers en te Gent en aangenomen werden door het Landbouwinstituut der Hoogeschool te Leuven. Ten einde aan de reeds bestaande proefstations van den Staat een besten dig en onderlegd personeel te bezorgen, met de noodige wetenschappelijke "en praktische vorming, werden naar we vernemen de koloniale plantage's al thans onder "regie-stelsel,, geplaatst. Dit nieuwe organisme waarvan we de beste uitslagen mogen verhopen, stelde als eerste daad de overname der proefbeplantingen van Caoutchouc, koffie, cacao, en Elaeispalmboomen, al thans door den Staat in de landstreek van Stanleyville uitgebaat. Deze plantage's, welke jaarlijks een zeer aanzienlijke winst opleveren, heb ben tot hoofddoel de belgische kolonia len van het overgroot nut en de rijke bronnen van inkomsten die ze daarstel- len, te overtuigen. In 1926 beliepen de bereikte winsten op ruim 2 millioen franken. Ook is het vooral dank hunne hooge opbrengsten, dat deze landbouwondernemingen de gansche bijzonde aandacht van den ko lonialen wereld hebben gaande gemaakt. Sinds 1 Januari heeft voormelde "regie,, de toerusting en uitbating der selektie-stations van katoen in de distrik- ten Uelé en Ituri overgenomen. Dank de voortbrenging van veredelde zaden zullen deze stations voortaan een gansch voornamen rol spelen voor wat den bloei en vooruitgang der katoenkui tuur betreft. Overigens de uitslagen op geleverd door het normaal ingericht proefstation van Bambesa-Lage Uelé, zijn desaangaande beslissend, immers dank het aanwenden van zaad van aller eerste hoedanigheid kon de katoenop brengst ger hektare nagenoeg verdub beld worden. Bedoeld organisme heeft bovendien de proefstations van Katanga overgeno men namelijk het veekweekstation van Katentania met 2.200 stuks vee, het proefstation van Munama, even als het nieuwe station van Lomami, hetwelk gansch bijzonderlijk bestemd is tot de vakopleiding d.i. de wetenschappelijke en praktische onderrichting der belgische landbouw-kolonisten. De "regie,, zal zich bovendien nog ge lasten met de oprichting en uitbating van 'n nieuw proefstation voor de teelt van koffie, cacao en bananen in May- umbé en het kuituur- en kweekstation in Kivu. Nadien zal ze geleidelijk eveneens de overname doen van den prachtigen kruidtuin van Eala, het africhtingssta- tion voor olifanten te Apt en ten slotte de proef hoeve van Nioka (Sturi). Ziedaar ongetwijfeld eene grootsche onderneming, vol heerlijke beloften voor de toekomst onzer prachtige kolonie en waarvan we de beste uitslagen mogen verhopen, op ééne voorwaarde dat de leiding ervan beruste in handen van bevoegde deskundigen, van wier door gedreven initiatief en vrij en kranig op treden we dan ook het beste mogen verwachten, Kongo en ons eigen land ten bate. N. B. Wij zijn verheugd onze lezers te knnnen mededeelen, dat voortaan regelmatig een Koloniale rubriek in ons blad zal verschijnen. Onze landbou wers hebben er alle belang bij te weten wat er in de koloniën omgaat. Volgens praktische bevindingen ont neemt het water van den grond 236 kilos calcium-karbonaat per hektaar en per jaar de nitrifikatie ontneemt 150 kilos de toepassing van sodanitraat, potasch- chloruur en potaschsulfaat, en ammo niaksulfaat ontneemt nog enkele honder den kilos te samen dus ongeveer 8oo ki los. Voor zeer talrijke gronden is dit verlies onbeduidend, voor anderen ech ter zal kalking noodzakelijk blijken bin nen enkele jaren. Ook de oogsten ontnemen een tame lijk groote hoeveelheid kalk. Graange wassen en aardappelen verarmen den grond betrekkelijk weinig, de vlinder bloemigen echter werken heel wat inten siever. Van de boomen gaat de beuk met de meeste kalk weg. Men moet immer trachten de kalk zoo fijn mogelijk teverdeelen, en hiertoe kan men op verschillende wijzen komen 1) Kalk onder een afdak plaatsen en hem alzoo laten uitdooven 2) Men kan ook de kalk ophoopen en met aarde bedekken, alzoo dooft de kalk goed uit 3) in de meeste gevallen echter voert men de kalk onmiddellijk op het veld en j verspreidt hem in hoopen van 150 200 kilos, ja dan neen met aarde bedekt. Eenmaal dat de kalk tot .stof gewor den is, verspreidt men hem met de schup. De kalk moet minstens 15 dagen vóór het zaaien omgedolven worden. De uitspreiding zal nooit veel op voorhand geschieden, zooniet mist men al de effekten van ongebluschte kalk. Men vergete echter ook niet dat een te groote dosis ongebluschte kalk de nitrifikatie belemmert. In 't algemeen neemt men aan dat na 15 dagen de kalk volledig gekarbona- teerd is. Van af dat oogenblik herbegint de ni trifikatie en des te heviger naarmate de organische stof beter ontbonden is en er zich meer ammoniak gevormd heeft. 1 't Zelfde jaar kan men de uitslagen bestatigen der kalkaanwending want, dank zij een zeer aktieve nitrifikatie, is de plantengroei buitengewoon weel derig. In België mag men op lichte gronden 2500-3000 kgr. kalk gebruiken op zware gronden 5000 a 6000 kgr. vette kalk. "#PSg|a Alle faktoren gelijk zijnde, is het toe dienen van kleine hoeveelheden te ver kiezen boven massale kalkingen. Het spreekwoord zegtKalk ver rijkt den vader en verarmt de kinderen,,. Ziehier waarom Hij die kalkt geeft tezelvertijd aan den grond de noodige stoffen niet welke uitgevoerd worden door de oogstvermeerdering. Maar de echte kwaal bestaat in te groote hoe veelheden kalk welke meer stikstof vrij maakt dan de planten kunnen benutti gen. Daarbij bevoordeeligt de stikstof de verbranding van humus. Steeds mag men meer kalk aanwen den op goed bemeste gronden. Hier zooals in zoovele andere takken van den landbouw is de kalk slechts doeltreffend, 1 wanneer alle "andere vruchtbaarmakende elementen [aanwe zig zijn in gepaste hoeveelheid. Thans is alleman het eens wat be treft het beginsel der maatschappelijke verzekeringen deze worden als ge rechtvaardigd beschouwd zoowel onder menschlievend als nationaal opzicht. Niemand betwist nog de noodzake lijkheid de arbeiders en hun gezin te vrijwaren tegen de armoede en ellende, die voortspruiten kunnen uit de levens- risiko's, welke door de maatschappe lijke verzekeringen gedekt worden. Vroege dood, ziekten, ongevallen, tijdelijke of geheele werkonbekwaam heid, onvrijwillige werkloosheid bedrei gen de arbeiders, Om die risiko's te dekken is persoon lijke voorzorg eerst en vooral noodza kelijk doch wijl deze niet altijd toerei kend is, en er dient gestreefd om voor noemde gevaren op degelijke wijze te verhelpen, worden bovendien van de gemeenschap samenwerking en voor zorg gevergd. Op technisch gebied berust de verze kering op de "wet der groote getallen... Zij kan enkel op doeltreffende wijze worden ingericht, indien de belangheb benden en ze zijn legioen zich in grooten getalle verzekeren, zooniet kun nen de vooruitzienden te lijden hebben wegens de schuldige nalatigheid der on- vooruitzienden. Vandaar dan ook de noodzakelijkheid sommige maatschap pelijke verzekeringen verplichtend te maken en zulks binnen bepaalde grenzen. Uit welke gevoelens handelt nu de gemeenschap, wanneer ze inzake maat schappelijke verzekeringen sommige standen verplicht tot de noodige per soonlijke stortingen Is zulks enkel en alléén uit rechtvaar digheidsgevoel Gedeeltelijk misschien wel, uitsluitend echter nietTen be wijze daarvan zal het wel volstaan te doen inzien dat talrijke lieden en bur gers uit andere standen advokaten. geneesheeren, ingenieurs, nijveraars, handelaars, landbouwers e. a. even eens blootgesteld zijn aan de gevaren van voorbarigen dood, ziekte en werk- ombekwaamheid, wat ze uit dien hoofde gelijkstelt met de bedienden en werklie den, zonder dat iemand er aan denkt voor de bovengenoemden de gemeen schap te laten tusschenkomen evenals voor de anderen. Van uitsluitend recht vaardigheidsgevoel kan desgevals geen spraak wezen. Wat de tusschenkomst van de ge meenschap rechtvaardigt op gebied der maatschappelijke verzekeringen, zijn deze twee voorname redenen, van zede lijken en stoffelijken aard de samen- hoorigheid van alle menschen, waaruit voor de meer begoeden de plicht voort spruit hun steun te verkenen aan de min-begoeden, en de hoogere belangen van de samenlev ing, die vergen dat al de eenlingen in staat gesteld worden de hoogst mogelijke werkdadigheid en be kwaamheid aan den dag te leggen. Toen Bismarck de eerste wetten op RNBL De medewerkers zj}n verantwoordelijk »o«i has nadragen Oogrteekende stokken worden niet opgenomen Niet opgenomen handschriften worden niet teruggegeven.

De Koornbloem | 1928 | | pagina 1